فعاليتهاي روزانه منزل در دوران بارداري

 

فعالیتهای روزانه منزل در دوران بارداری

 

رسيدگي به امور منزل بعد از ۶ ماهگي در صورت عدم رعايت نکات ايمني - سلامتي، خطراتي را براي مادر و جنين به همراه -دارد. خانمهاي باردار به علت سنگيني وزن جنين و مايع داخل کيسه آب، ستون فقرات خود را نمي توانند کاملاً صاف نگاه دارند و گاه حتي سرپا ايستادن هاي متوالي نيز براي آنها دشوار است. ضمن آنکه ستون فقرات را صاف نگاه داشته با رعايت نکات لازم، مي توان بدون ايجاد فشار روي کمر و پاها، کارهاي منزل را انجام داد.

 

به نقل از کتاب کودک من ، کارهايي همچون شستن کف، جارو کشيدن معمولاً در مدت زمان کوتاهي انجام مي گيرند اما آسان هم نيستند. بنابراين براي آنکه تا حد امکان کمتر احساس خستگي کنيد، بايد با وضعيت صحيح ايستادن و يا خم شدن آشنا باشيد. مثلاً دسته جارو برقي يا کف شوي را بايد از بالاترين قسمت آن در دست بگيريد، بطوري که تا آنجاکه ممکن است کمرتان صاف بوده زانوها را خيلي کم خم کنيد.

 

معمولاً در آخرين ماههاي بارداري، ايستادن سر پا ممکن است دردهايي را به همراه داشته باشد و به همي دليل بايستي تا حد امکان کارها را بطور نشسته انجام داد. صحيح ترين طريقه براي اتو کردن، نشستن بر روي صندلي و تکيه به پشت آن با ستون فقرات صاف است، طوري که زانوها کمي بالاتر از ران قرار گيرند. بنابراين درصورت لازم مي توان متکايي زير کف پاها و حتي پشت کمر گذاشت. اين وضعيت براي خياطي کردن و يا غذا خوردن نيز بسيار مناسب است.

 

براي روشن کردن ماشين لباسشويي و يا برداشتن نايلونهاي خريد ( ساک خريد ) انجام کارهائي که نياز به خم کردن کمر در حالت معمول دارد. در دوران بارداري بايد به طريقي صورت گيردکه به شکم فشاري وارد نيايد. ريختن لباس در لباسشويي هايي که در آنها از جلو باز مي شود، جابجا کردن وسايل خريد در داخل کمد و يا کابينت، گذاشتن و برداشتن ظروف ازکابينت هاي پايين و...، جزو اين دسته کارها محسوب مي شوند. بنابراين به جاي خم کردن کمر در چنين مواقعي بايستي ضمن صاف نگه داشتن ستون فقرات، زانوها را خم کردو براي بلند شدن، آهسته از جا برخاست.

 

توجه داشته باشيدکه ساک هاي خريد نبايد بيش از حد سنگين باشند و وزن آنها نبايستي از ۴ کيلوگرم بيشتر باشد. ضمناً هميشه ساک هاي خريد را بين دو دوست به طور مساوي تقسيم کنيد و هرگز همه را با يک دست بلند نکنيد. براي انجام کارهايي که بايد براي مدتي نسبتاً طولاني درحالت نيمه نشسته باشيد، مناسب آن است که روي يک زانو نشسته و زانوي ديگر را به سمت خودتان خم کنيد و بالا بياوريد ( اصطلاحاً روي يک زانو نشستن ). اين حالت سبب ايجاد تعادل مي شود.

 

هرگز وسايل سنگين را جابه جا نکنيد. هرگونه حرکتي که باعث وارد آوردن فشار به عضلات شکم شود ممکن است سبب بروز انقباضات رحمي گردد. در برخي ازموارد اينگونه انقباضات به همراه عواملي ديگر مي توانند زايمان زود رس را موجب شوند. به همين دليل است که خانمهاي باردار بايد از بلند کردن و يا جابه جا کردن وسايل سنگين خودداري نمايند. جابه جا کردن ميز، تلويزيون، ميز ناهارخوري ، مبل ، فرش و مانند آن ممکن است خطر فوق را به همراه داشته باشند.

 

خانم باردار بايد در منزل نيز کفش بپوشد. البته کفش هايي که راحت بوده و کمي پاشنه داشته باشند.

 


مطلقاً ممنوع !


-خم شدن به طرف جلو

 

- فشار وارد آوردن به بدن با بالا بردن دستها. مانند موقعي که مي خواهيم وسيله اي را بالاي کمد بگذاريم.

 

- انجام کارهايي که نياز به استفاده ازنردبان دارند. در دوران بارداري حفظ تعادل بدن بر روي پله هاي باريک مشکل است.

 

- کارهايي که باعث خستگي زياد بدن مي شوند مانند تميزکردن ديوارها، شستن و نظافت جاهاي مختلف بطور ممتد.

 

- بلند کردن و حمل وسايل سنگين مانند کيسه برنج، ساک خريد و امثال آن با هردو دست بطور همزمان، طوري که شکم و وزن بدن را متحمل شود.

بارداری,دوران بارداری,جلوگیری از بارداری,علائم بارداری,قبل ازبارداری, راههای جلوگیری از بارداری,احتمال بارداری,نزدیکی در دوران بارداری,قرص های ضد بارداری,حاملگی,لباس حامتگی,دوران حاملگی,علائم حاملگی,تست حاملگی,جلوگیری از حاملگی,دوران حاملگی,قرص ضد حاملگی,امکان حاملگی بارداری,دوران بارداری,جلوگیری از بارداری,علائم بارداری,قبل ازبارداری, راههای جلوگیری از بارداری,احتمال بارداری,نزدیکی در دوران بارداری,قرص های ضد بارداری,حاملگی,لباس حامتگی,دوران حاملگی,علائم حاملگی,تست حاملگی,جلوگیری از حاملگی,دوران حاملگی,قرص ضد حاملگی,امکان حاملگی

ارسال برای دوستان
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

8 علامت زودرس بارداری
        همیشه با وجود این علایم به بارداری خود شک کنید حتی اگر از روش ضد بارداری استفاده می کنید.شما......
کمر درد چیست و چگونه از آن پیشگیری کنیم
  دیسک کمر چیست؟   کمر درد چیست و چگونه از آن پیشگیری کنیم تعریف کمر درد کمر درد یکی از شایعترین علل......
عادت‌هایی که به کمرآسیب می رسانند
      کمر درد تنها به دلیل بلند کردن اجسام سنگین یا بد خوابیدن بوجود نمی‌آید. در این مقاله 14 عادت روزمره......
چرا در دوران بارداری مقاربت مضر میشود؟
      آیا می دانید مقاربت در دوران بارداری برای بعضی از خانم ها مضر می باشد و ...   برخی وضعیت ها باید......
مادر شدن بعد از 40 سالگی
    گاهی پیش می‌آید که خانم‌ ها پس از 40 سالگی تصمیم می‌گیرند باردار شوند. بارداری در سن بالا همیشه خطرناک......
تغذیۀ ایده آل برای زنان باردار
    شکی نیست که پس از مطلع شدن از بارداری، باید تغذیه ای مناسب برای دو نفر داشت.باید بهتر خورد! آیا......
دیابت بارداری چیست؟
    آیا تاکنون شنیده اید ، خانومی در حین بارداری مبتلا به دیابت می شود، دیابت بارداری به چه معناست؟   دیابت......
زنان باردار از مصرف اسیدفولیک غافل نشوند
    به رغم توصیه های مداوم پزشکان ، بسیاری از زنان در سن باروری مکمل اسید فولیک مصرف نمی کنند. تعداد......
کمبود ویتامین D و سزارین
      زنانی که از کمبود ویتامین D در دوران بارداری رنج می برند، با احتمال بیشتری با عمل سزارین کودکان......
زنان باردار به پهلوی چپ بخوابند
      در بارداری، مجموعه ‌ای از مشکل‌ ها ممکن است خواب را مختل کند؛ از جمله تهوع، سوزش سردل، گرفتگی......

پخش اخبار زنده