ارتباط با کودکان

 

 

ارتباط با کودکان

 

ایجاد ارتباط با دیگران یکی از مسائلی است که کودک به مرور زمان بعد از ارتباط پیدا کردن با محیط آن را تجربه می کند. اما این رابطه وقتی برای کودک مفید و با معنی هستند کودک اول با شما و سایر افراد خانواده رابطه ای مستحکم برقرار کرده باشد. وقتی کودک بداند که شما عشق و محبت خود را به او نثار می کنید و بی قید و شرط از او در مقابل غریبه ها یا هر تهدیدی حمایت می کنید، ارتباط خوبی با دیگران برقرارمی کند و به این تربیت برای ایجاد ارتباط با اجتماعی آماده می شود.

 

اکثر کودکان به عکس العمل دیگران حساس هستند و اغلب رفتاری که در پیش می گیرند به رفتار شما شباهت دارد. اگر شما به بستگان خود علاقه داشته باشید به احتمال زیاد کودک هم به ان ها علاقه نشان می دهد و به همین ترتیب اگر شما از ایشان متنفر باشید، کودک هم آن ها را دوست نخواهد داشت.

 

معمولاً پدربزرگ و مادر بزرگ در زندگی کودک شما از موقعیت خاصی برخوردار هستند.آن ها به نوه های خود افتخار می کنند و این مسئله را با غرور به دیگران می گویند و نسبت به نوه ها بسیار مهربان هستند. آن ها از این مزیت برخوردار هستند که می توانند تجربه خود با فرزندانشان را تکرار کنند.

 

پدربزرگ و مادربزرگ برای نوه ها خیلی کارها انجام می دهند و معمولاً متهم به لوس کردن نوه ها می شوند، آخر از این کار لذت می برند. آن ها در رابطه با نوه ها هر حقی را برای خود متصور هستند و خیال می کنند حق دارند که خواسته های نوه هایشانم را برآورده کنند.

 

آن ها چهره خندان و آکنده از تحسین نوه هائی که خواسته هایشان برآورده شده را دوست می دارند. همچنین کودک در این ارتباط به وجود تفاوت هایی پی می برد که در درکش نسبت به مسائل سنین مختلف تأثیر گذار است. مثلاً وقتی فرزند شما می بیند که پدربزرگ نمی تواند به راحتی روی چهار دست و پا راه برود و با او بازی کند حیرت می کند و با مشاهده این صحنه فرزند شما تفاوت بین افراد پیر و جوان را درک می کند و مسائلی که در اثر پیر شدن به وجود می آید را می شناسد. آموختن این درس ها برای کودک بسیار مهم است. متأسفانه در فرهنگ ما کودکان را در کنار هم نگه می دارند و از افراد پیر جدا می کنند و این سیاست فقط به عدم شناخت ایشان و بی احساس شدن نسبت به پیرها می انجامد.

 

دیدار پدربزرگ و مادربزرگ به کودک هیجان می دهد و اتفاقاً برای پدربزرگ و مادربزرگ ها هیچ چیز دل پذیر تر از دیدن نوه هایی که به ایشان علاقه نشان می دهند و آن ها را دوست می دارند، نیست .

 

با سر زدن به موقع به والدینمان ، و اختصاص زمانی که بتوانند با نوه هایشان باشند ، هم فرزندانمان را از نعمت وجود آنان بهره امند کرده ایم و هم به آن ها فرصتی پر از عشق و شادی بخشیده ایم. خانواده تنها والدین و فرزندان نیستند ، حضور نسل قبل در خانواده می تواند فضای آن را دلچسب تر و مفیدتر کند.

 

فرآوری : نوریه نوچمنی

تبیان


ارسال برای دوستان
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

چم و خم‌ نوه‌داری
    مادربزرگ وقتی برای اولین بار نوه‌دار شد 60 ساله بود. وقتی دخترش برای كار كردن آماده می‌شد......
چگونه سوالات جنسی فرزندم را پاسخ دهم؟
        صحبت کردن در باره جنسیت برای اغلب والدین کاری دشوار است. والدین یا نگران زیاد گفتن هستند و یا......
کودکانی که تنها نمی خوابند
          امروزه اغلب نوزادانی که متولد می شوند قبل از تولد و زمانی که در شکم مادرانشان هستند، صاحب اتاق......
چگونه کودکی مسئولیت پذیر داشته باشیم؟
      اگر پدر و مادر خودشان افرادی مسوول باشند، نیمی از راه طی شده است؛ چون بچه با دیدن رفتارآنها می‌آموزد......
بچه ها از چه سنی باید تنها بخوابند ؟
      یکی از مسائل مهمی که ذهن بیشتر والدین جوان را مشغول می‌کند، این است که باید فرزندشان رادر اتاق......
روابط پدران و دختران
      هنوز مدت زیادی از زمانی نگذشته که پدرها نقش رییس خانه را بازی می‌کردند و همواره سعی می‌کردند بین......
زیباترین نوع دوست داشتن
      از همان آغاز دوران کودکی دختران به سراغ عروسک می روند تا لحظه های خود را با در آغوش کشیدن موجودی......
سرنوشت فرزندان ازدواج موقت
      آنها جثه های ضعیف و لاغر با صورت های برنزه شده زیر تیغ آفتاب تابستان، هیچ کس نیستند و به همین خاطر......
مادرها کیمیاگرند...
      آن‌روزهایی که فهمیدم قرارست مادر بشوم، هیچ نمی‌دانستم که چه بر من خواهد گذشت. توی خیالم همان نوزاد......
پدر ، چتری بالای سر
      انسان دارای مسئولیت های زیادی است که باید آنها را بشناسد و به آنها عمل کند از جمله مسئولیت‌هایی......

پخش اخبار زنده