پیشگیری از بیماری شیرخواران با شیر مادر

 

   پیشگیری از شایع ترین بیماری شیرخواران با شیر مادر

 

شایع ترین بیماری های حاد دوران شیرخواری و کودکی، عفونت های دستگاه گوارشی، تنفسی و بیماری های تب دار هستند که تغذیه با شیرمادر، در پیشگیری از بروز یا وقوع عوارض آنها تاثیر بسزایی دارد.

 

در شرایط نامساعد، عفونت های گوارشی (اسهال)، کم آبی و پرهیزهای غذایی شیرخواران را مستعد ابتلا به سوءتغذیه می کند و این مساله خود موجب تضعیف سیستم ایمنی و درنهایت ابتلای بیشتر به عفونت می شود. در چنین شرایطی، شیرخواران دچار کاهش رشد و تاخیر در تکامل شده و در معرض خطر مرگ قرار می گیرند.

 

تاثیر شیردهی در پیشگیری و کاهش شدت بیماری های اسهالی در کشورهای در حال توسعه و علیه برخی بیماری های خاص روده ای کاملا ثابت شده است. شیرمادر خواران به مراتب کمتر از بچه هایی که از شیر گاو یا شیرمصنوعی تغذیه می کنند، دچار اسهال می شوند ضمن اینکه تغذیه با شیرمادر از لحاظ ترکیب مناسب آن باعث تامین آب کافی و مانع دهیدراتاسیون و هیپرناترمی می شود. از طرف دیگر وقتی شیرخوار دچار هر نوع عفونت از جمله عفونت گوارشی یا تنفسی می شود، دچار بی اشتهایی شده و از خوردن غذا امتناع می کند ولی تمایل او به گرفتن پستان و تغذیه با شیرمادر بیشتر و در نتیجه بهبودی او تسریع می شود.


مطالعه های انجام شده در کشورهای صنعتی که مورد تایید مجامع علمی نیز قرار گرفته، نشان دهنده اثر پیشگیری کننده شیردهی در برابر عفونت ها است به طوری که در تغذیه با شیرمادر ابتلا به اسهال به میزان ۳ تا ۴ برابر و کمتر از تغذیه مصنوعی است. از علل اسهال در شیرخواران حساسیت های غذایی و مهم ترین آنها حساسیت به پروتئین شیر گاو است که در موارد شدید حتی در صورت مصرف شیر گاو توسط مادری که خود به فرزندش شیر می دهد، می تواند موجب بروز اسهال در ۶ ماه اول عمر شیرخوار شود. بدیهی است مصرف غذاهای حساسیت زای دیگر توسط شیرخوار یا حتی مادر شیرده نیز گاه باعث بروز اسهال، استفراغ، دل درد و بثورات جلدی در کودک می شود.


لازم به ذکر است مدفوع شیرمادرخواران به طور طبیعی ممکن است شل، آبکی و دانه دانه، زرد یا حتی سبز و مکرر اما در حجم کم باشد. دفعات اجابت مزاج در این شیرخواران ممکن است به تعداد دفعات شیرخوردن یا برعکس یک نوبت در هر ۷ تا ۱۴ روز باشد. در برخورد با کودکان مبتلا به اسهال، تغذیه مکرر و به دلخواه شیرخوار با شیرمادر باید ادامه یابد و برای جبران کم آبی از محلول O.R.S نیز استفاده شود. در کودکان بالای ۶ ماه دادن غذاهای معمولی که مصرف می شده نیز باید ادامه یابد تا از کم آبی و سوءتغذیه پیشگیری شود. حتی پس از بهبود نسبی اسهال، دادن غذا و شیر مادر باید افزایش یابد. به هر حال قطع مصرف غذا و به خصوص ندادن شیرمادر به کودک اقدامی نادرست است که باعث ادامه اسهال و سوءتغذیه می شود.روزنامه سلامت

 

بیماری های شیر خواران,نوزادان,دانستنی های نوزادان,عفونت های گوارشی,اسهال,اسهال در نوزادان,شیرمادر,عفونت,استفراغ,دل درد و بثورات جلدی در کودک,اسهال,سوءتغذیه در شیر خواران,مدفوع شیر خوار,کودکان, روانشناسی کودکان, تعلیم و تربیت کودکان, تغذیه کودکان,بیماری های کودکان و راه درمان آن, قصه کودکان بیماری های شیر خواران,نوزادان,دانستنی های نوزادان,عفونت های گوارشی,اسهال,اسهال در نوزادان,شیرمادر,عفونت,استفراغ,دل درد و بثورات جلدی در کودک,اسهال,سوءتغذیه در شیر خواران,مدفوع شیر خوار,کودکان, روانشناسی کودکان, تعلیم و تربیت کودکان, تغذیه کودکان,بیماری های کودکان و راه درمان آن, قصه کودکان

ارسال برای دوستان
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

بیماری اسهال در شيرخواران
یکی ازبیماری هایی که درصد بالایی از مراجعه بیماران به ویژه کودکان را به مراکز درمانی تشکیل می دهد، اسهال......
روش مناسب از شیر گرفتن کودک
      دوست محترم برای اینکه کودک خود را از شیر بگیرید، بایستی به تدریج و کم کم این کار را شروع کنید.   بهترین......
10 توصیه به مادران شیرده
      در این مقاله ضمن اشاره به فواید بی‌نظیر شیر مادر برای نوزادان و خود مادران، توصیه‌هایی نیز به مادران......
تغذیه کودک مبتلا به اسهال
  تغذیه کودک مبتلا به اسهال در صورتی که کودک هر کدام از این علایم زیر را داشت، حتماً باید او را نزد......
روزانه یك لیوان ماست بخورید
        ماست علاوه بر این كه در درمان اسهال كودكان مفید است كلسیم مورد نیاز بزرگسالان را تأمین و از بروز......
ایدز و تغذیه با شیر مادر
ایدز و تغذیه با شیر مادرتقریباً یک سوم بچه های متولد شده از مادران مبتلا به ایدز ، در طی دوران بارداری ......
عفونت های ویروسی کودکان
    یک متخصص اطفال با بیان اینکه ۲۵ درصد افراد دچار عفونت های ویروسی علائمی ندارند، گفت: با توجه به این......
شيرخوارانی که دچار كندي رشد هستند
  توصيه هاي لازم در مورد شيرخواران زير 6 ماه كه دچار كندي و يا وقفه رشد هستند.   دفعات شيردهي را......
آنچه مادران در تغذيه کودکشان باید بدانند
کودکان با توجه به شرایط ویژه خود یکی از گروه‌های مهم در معرض خطر می‌باشند و شما والدین گرامی برای کمک......
سلامت جسم و آرامش کودک با شیر مادر
    تندرستی یکی از نعمت های بزرگ پروردگار است که زندگی بدون آن لذتی ندارد؛ برای بهره مند شدن از......

پخش اخبار زنده