این نکات را هنگام تغذیه کودک رعایت کنید!

 

تغذیه کودک

 


كودكان که همچنان دوران رشد را سپری می‌كنند نیاز آنها به مقدار انرژی و پروتئین و سایر مواد مغذی با افزایش سن كودك بیشتر می‌شود.

 


برای تأمین كلیه مواد مغذی مورد نیاز كودكان، برنامه غذایی آنان باید شامل تركیبی از مواد مغذی مختلف از 4 گروه اصلی غذایی باشد.

 گروه‌های اصلی غذایی عبارت‌اند از:


گروه نان و غلات
كه انرژی و مقداری پروتئین مورد نیاز كودك را تأمین می‌كند، گروه شیر و لبنیات كه كلسیم، فسفر و پروتئین را تأمین می‌كند و برای رشد اسكلت و استحكام استخوان‌ها و دندان‌ها لازم‌اند، گروه گوشت، حبوبات و تخم‌مرغ كه پروتئین و سایر مواد مغذی مورد نیاز كودك را تأمین می‌كند و برای رشد او لازم‌اند و گروه سبزی‌ها و میوه‌ها كه ویتامین‌ها و املاح مورد نیاز كودك را تأمین می‌كنند.

 در تغذیه كودكان 1 تا 5 سال چه نكاتی را باید رعایت كرد؟


* در غذا دادن به كودك صبور باشید و آرام آرام به كودك غذا بدهید.

 

* در صورتی كه كودك تمایل به خوردن غذای خاصی ندارد، هرگز او را مجبور به غذا خوردن نكنید و سعی كنید با تغییر مزه و یا نحوه طبخ آن را مجددا به كودك بدهید و در صورتی كه باز هم علاقه‌ای به خوردن آن غذا نشان نداد، چند روزی از دادن آن غذا صرف نظر كرده و مجددا به برنامه غذایی كودك اضافه كنید.* هنگام غذا دادن به كودك با او با آرامش و محبت صحبت كنید تا زمان غذا خوردن برای كودك خوشایند باشد و خاطره خوشی از غذا خوردن در ذهن كودك ایجاد شود.* مقدار غذای هر وعده كودك را با افزایش سن كودك بیشتر كنید.

 


* به مقدار غذایی كه كودك می‌خورد توجه كنید. برای هر كودك یك بشقاب جداگانه در نظر بگیرید.*
با افزایش سن كودك برای غذا خوردن به كودك استقلال بدهید و به تدریج فقط مقدار و نحوه غذا خوردن كودك را نظارت و او را به خوردن ترغیب كنید.* برای غذا خوردن كودك به او جایزه ندهید بلكه برای ترغیب او به غذا خوردن از طعم غذا تعریف كنید.*
به كودك اجازه دهید غذا خوردن را خودش تجربه كند حتی اگر مقداری غذا هنگام خوردن ریخته شود و یا دست و لباس‌های خود را كثیف كند.* از دادن تنقلات بی ارزش قبل از غذا و بین وعده‌ها به كودك خودداری كنید. برخورد با کودکان بدغذا مادران هنگام بی‌اشتهایی كودك، به رشد او حساس شده و درمورد نقش مادری خود احساس ناتوانی می‌كنند.


درنتیجه سطح اضطراب آنان بالا رفته و قادر به تعبیر درست علایم بی‌اشتهایی در كودكشان نمی‌شوند:

 


* از تحمیل سلیقه خود در انتخاب غذا برای كودك خودداری کنید: بسیاری از والدین تصور می‌کنند همان غذایی که آنها دوست دارند، کودک هم دوست داشته باشد.


درحالی که باید به كودك اجازه دهند از بین غذاهای متنوع، غذای مورد علاقه خود را انتخاب كند.


* والدین باید از تغذیه اجباری كودك بپرهیزند و كودك را هنگام غذا خوردن آزاد بگذارند. این عمل باعث می‌شود احساس استقلال كودك رشد كرده و با احساس رضایت از تغذیه، از آن لذت ببرد. یك برنامه غذایی متعادل علاوه بر رفع گرسنگی، باید عناصر غذایی و مواد مغذی لازم برای تندرستی كامل را داشته باشد.استفاده از چهار گروه اصلی غذایی مهم‌ترین راه برای اطمینان از تامین نیازمندی‌های تغذیه‌ای كودك محسوب می‌شود.* برای تشویق كودك به غذا خوردن بهتر است غذای دلخواه او را تهیه كرد و اگر به عللی كودك میل به خوردن غذا ندارد، از اسباب بازی مورد علاقه‌اش برای تشویق به غذا خوردن استفاده شود.*
مواد غذایی مقوی و مورد نیاز كودك را باید با احتیاط به غذای او اضافه كرد تا كودك به تدریج به غذای جدید علاقه‌مند شود.*
كودك گرسنه نسبت به كودكی كه در فواصل وعده‌های غذا با خوردن تنقلات سیر شده است، برای خوردن غذای جدید تمایل بیشتری نشان می‌دهد.* بهتر است ساعت صرف غذای كودك را هم‌زمان با افراد خانواده تنظیم كرد زیرا كودك با مشاهده غذا خوردن اعضای خانواده به‌خوردن غذا تشویق می‌شود.

تغذیه کوک,غذای کودک,غذا دادن به کودک,رشد کودک,مواد مغذی مورد نیاز كودكان,برنامه غذایی کودک,تغذیه كودكان 1 تا 5 ,تنقلات,بی‌اشتهایی كودك,تغذیه اجباری كودك,تشویق كودك,کودکان, روانشناسی کودکان, تعلیم و تربیت کودکان, تغذیه کودکان,بیماری های کودکان و راه درمان آن, قصه کودکان,تغذیه ,منبع تغذیه, نقش تغذیه, تغذیه کودک, تغذیه مناسب, تغذیه سالم تغذیه کوک,غذای کودک,غذا دادن به کودک,رشد کودک,مواد مغذی مورد نیاز كودكان,برنامه غذایی کودک,تغذیه كودكان 1 تا 5 ,تنقلات,بی‌اشتهایی كودك,تغذیه اجباری كودك,تشویق كودك,کودکان, روانشناسی کودکان, تعلیم و تربیت کودکان, تغذیه کودکان,بیماری های کودکان و راه درمان آن, قصه کودکان,تغذیه ,منبع تغذیه, نقش تغذیه, تغذیه کودک, تغذیه مناسب, تغذیه سالم

ارسال برای دوستان
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

تأمین انرژی کودکان با ساده ترین پیشنهاد
        کودکان به وعده های غذایی و میان وعده های منظم نیاز دارند تا انرژی و مواد مغذی را که برای رشد......
دانستنيهای بسيار مهم درباره تغذيه در كودكان
حفظ تعادل مواد غذایی در كودكان به آسانی میسر نیست زیرا نیازهای غذایی آنها با رشدشان تغییر می‌كند علاوه......
دانستنيهای بسيار مهم درباره تغذيه در كودكان
حفظ تعادل مواد غذایی در كودكان به آسانی میسر نیست زیرا نیازهای غذایی آنها با رشدشان تغییر می‌كند علاوه......
اشتهاي كودكان يك تا 2 ساله چگونه است؟
  اشتهاي كودك در زمان هاي مختلف متفاوت است و تحت تاثير عوامل زيادي از جمله ميزان رشد كودك قرار مي گيرد.......
تغذيه بچه ها در تعطيلات تابستان
      گرچه اين روزها، ايام تابستان و تعطيلي مدارس است، اما کودکان نبايد عادات غذا خوردن سالم را تعطيل......
تغذیه کودک خود را بهبود بخشیم
      باتوجه به چند نکته ساده می توان تغذیه کودک خود را بهبود بخشید:   افزودن حبوبات و غلات جوانه......
از تحميل سلیقه در غذاي كودك پرهيز كنيد
یک فوق تخصص كودكان گفت: والدين بايد از تحميل سليقه خود در انتخاب غذا براي كودك خودداري كنند و به كودك......
10 اشتباه رايج در مورد ديابت
      از آنجا كه درمان ديابت داراي ابعاد وسيعي بوده و تغييرات وسيعي را در شيوه زندگي فرد مبتلا مي طلبد......
تغذیه مناسب زمان امتحانات
    صبحانه   از آنجایی كه فاصله بین شام تا صبحانه بین 10 تا 12 ساعت متغیر است، بنابراین صبحانه برای......
مسمومیت یکی از بیماری های شایع کودکان
کودکان, بیماری های شایع کودکان, بیماری, بیماری کودکان, مسموميت غذايي, Gostroenteritis, علائم مسمومیت,......

پخش اخبار زنده