بچه‌های لوس یا بزرگسالان بی‌مسوولیت

 

بچه‌های لوس یا بزرگسالان بی‌مسوولیت

 

جونیور همراه مادرش وارد مطب دكتر شد. در اتاق انتظار دو تا صندلی خالی بود؛ یك صندلی معمولی برای بزرگ‌ترها و دیگری چهارپایه‌ای كوچك برای كودكان.

 

جونیور همراه مادرش وارد مطب دكتر شد. در اتاق انتظار دو تا صندلی خالی بود؛ یك صندلی معمولی برای بزرگ‌ترها و دیگری چهارپایه‌ای كوچك برای كودكان. جونیور به سمت صندلی بزرگ دوید و روی آن نشست. وقتی مادرش به او گفت باید روی صندلی كوچكتر بنشیند، جیغ و فریاد او بلند شد. مادر هم كه این واكنش را دید، تسلیم شده و روی صندلی كوچك نشست.

 

این داستان عجیب نیست. همه ما بارها این چنین اتفاقاتی را می‌بینیم. كودكانی كه حرفشان همیشه پیش می‌رود. گاهی دختر خردسالی تمام وسایل كیف مادرش را خالی می‌كند، گاهی پسربچه‌ای با داد و فریاد عینك پدر را از چشمانش می‌كشد، گاهی بچه‌ای برای خریدن اسباب‌بازی تمام فروشگاه را به هم می‌ریزد و... شرایط متغیر است و واكنش‌ها هم به همان نسبت متفاوت.

 

برخی از ما این گروه كودكان را لوس می‌دانیم. كودك لوس همیشه یك چیز می‌گوید و روی حرفش اصرار می‌كند: «می‌خوام، نمی‌خوام» آنها تصور می‌كنند هرچه آنها می‌خواهند باید اتفاق بیفتد.

البته كلمه لوس در فرهنگ‌های مختلف، معانی و برداشت‌های متفاوتی هم دارد. در حقیقت بچه‌ای كه در یك خانواده لوس شناخته می‌شود، شاید در خانواده‌ای دیگر با تربیتی متفاوت اصلاً لوس نباشد.

 

برخی می‌گویند بچه‌ای كه در یك روز سرد برفی در محیطی گرم نشسته، شیركاكائوی داغی می‌نوشد و تلویزیون تماشا می‌كند، در حالی كه پدرش برف‌های حیاط را پارو می‌كند، لوس است. برخی هم قبول ندارند.

 

اما بچه‌های لوس هرچه باشند، حس مسوولیت‌پذیری نداشته و تصور می‌كنند نیازی نیست در كارها مشاركت داشته باشند. همچنین والدین این بچه‌ها نیز معمولاً اصراری بر انجام وظایف ندارند. اما هرطور كه بچه‌ها را تربیت می‌كنیم باید به آنها بیاموزیم زندگی همیشه هم طبق میل آنها پیش نمی‌رود. متخصصان معتقدند زندگی برای این كودكان سخت و دشوار است. در حقیقت آنها در دنیایی ساختگی زندگی می‌كنند كه با واقعیت تفاوتی اساسی دارد.

 

چرا بچه‌ها لوس می‌شوند؟

كارشناسان همگی بر این عقیده‌اند كه پدر و مادر فرزندان خود را دوست دارند و بهترین چیزها را برای آنها می‌خواهند. اما اگر دقت و توجه كافی نداشته باشند، تلاشهای‌شان نتیجه‌ای برعكس خواهد داشت.

 

گاهی پدر و مادر نمی‌خواهند فرزندشان هیچگونه استرس و سختی ‌را در زندگی تجربه كند. گاهی نیز شرایط و فشارهای محیط بیرون باعث می‌شود، پدر و مادر نتوانند به اندازه كافی در خانه قدرتمند باشند. در این دوره كه پدر و مادر بیشتر ساعت‌های روز را در محل كار هستند، زمانی كه خانواده دور هم جمع می‌شود به حداقل رسیده و جامعه به سمت فرزند سالاری پیش رفته است، پدر و مادر هم ترجیح می‌دهند راحت‌تر با بچه‌ها كنار بیایند.

علاوه بر این، بعضی از ما در نقش پدر یا مادر نمی‌دانیم چگونه باید با بچه‌ها قاطعانه برخورد كنیم، اما فراموش نكنیم كه بچه‌ها باید بزرگسالانی مسوول و اجتماعی باشند و این كار را فقط امروز كه آنها كودكند می‌توانیم انجام دهیم.

 

چه كار كنیم بچه‌ها لوس نشوند؟

اول از همه باید قوانینی معین و دقیق داشته باشیم و بچه‌ها را نیز تشویق به رعایت این قوانین كنیم. این كار ـ لوس نكردن بچه‌ها ـ كاری سخت اما مهم در تربیت موفق بچه‌هاست.

 

اشتباه نكنید؛ می‌شود هم با آنها مهربان بود و هم آنها را متقاعد كرد از قوانین خانواده پیروی كنند. هیچ وقت مهربان‌بودن را با لوس‌كردن اشتباه نگیرید. آنها تنها باید كمی مسوولیت‌پذیر بوده و به قوانین زندگی احترام بگذارند.

 

منبع: medicinenet. com

 


ارسال برای دوستان
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

راهکاری مفید برای حل مشکلات مادردختر
      بزرگ کردن کودکان نشانگر بلوغ یا عدم بلوغ والدین است.در این مقاله سعی می کنیم راهکارهایی برای ......
دليل و درمان يبوست شيرخواران
  درمان يبوست شيرخواران   دليل و درمان يبوست شيرخواران شايد اين موضوع به نظر خنده‌دار بيايد اما سفت يا......
ایدز و تغذیه با شیر مادر
ایدز و تغذیه با شیر مادرتقریباً یک سوم بچه های متولد شده از مادران مبتلا به ایدز ، در طی دوران بارداری ......
بچه های کدام فصل بهتر از بقیه هستند؟
    مشاوره خانواده - خیلی از ما هستیم که طالع‌بینی‌ها و پیش‌بینی‌ها در مورد زندگی آدم‌ها را......
صحبت درباره مسائل جنسی با فرزند
        چگونگی صحبت درباره مسائل جنسی با فرزندمان در سنین مختلف:والدین باید بدانند که برای آغاز آموزش......
دوست می خوام اما خجالت می کشم
      در سنین مهد کودک، پیش دبستانی و دوره دبستان، بچه‌ها کم کم دوست شدن با بچه‌های دیگر را یاد گرفته......
وقتی والدین خطرناک می شوند
هر فردی علاقه‏مند است که احساس کند تمام اشخاص دیگر دوستش دارند، برای او احترام قایل‏اند و او را همان‏طور......
دوستان خیالی فرزندم
    روانشناسی کودکان - بیشتر كودكانی كه در سنین حدود 2 یا 3 سال هستند، چند دوست خیالی برای......
گریه نوزادان را ترجمه کنید
      هر مادری ممکن است این موقعیت را تجربه کند که در برابر بی تابی و گریه شدید نوزادش قرار گیرد و هیچ......
کودکانی که تنها نمی خوابند
          امروزه اغلب نوزادانی که متولد می شوند قبل از تولد و زمانی که در شکم مادرانشان هستند، صاحب اتاق......

پخش اخبار زنده