اگر تیزهوشی شناسایی نشود...

 

اگر تیز هوشی کودک شناسایی نشود

 

 

اگر پرداختن به موضوع کودکان معلول ذهنی مفید و تحسین آمیز است، از یاد بردن گروه دیگری از کودکان، یعنی کودکان پراستعداد که غالباً آنان را در پریشان حالی کامل وا می نهند، تا جایی که دچار نومیدی شوند، خطاست.

 

شاید گفته شود که کودکانی که از قرایح استثنایی برخوردارند، نیاز چندانی به کمک ندارند. قطعاً سرآمد در بسیاریش از موارد به راحتی از جمع سر در بر می آورد و راه خود را در جامعه می گشاید، ولی همیشه چنین نیست. هیچ چیز تأسف بارتر از این نمی تواند باشد که یک نابغه بالقوه، درست همانند یک معلول براثر خفقان محیط بهنجار به انحطاط کشیده شود. ملالت بار بودن کلاسهای درسی که در آن به تکرار بیهودگی مفاهیم اجمالی می پردازد، برای سرآمد و تیزهوش که بی درنگ آنها را درون سازی می کند، کشنده است.

 

اقرار نیست اگر بگوییم که تیزهوش از نبوغش می گذرد، چون نبوغ بار بسیار سنگینی بر دوشش می نهد، باری که هیچ کس طرز حملش را به وی نیاموخته است و خود نیز به تنهایی و بدون کمک اطرافیانش، در این راه ناتون است. پس مسلم است که کودک سرآمد در برخی از موارد نمی تواند سر بر آورد و راه خود را در جامعه بگشاید.

 

چیزی را که معمولاً مانع درک این واقعیت مسلم می شود، پیشداوری یا سوءتفاهم دموکراتیک می نامند. در بادی امر، تصور می شود ـ و اشتباه ه نیست ـ که محیط سهم بسزایی در تحول سرآمدها دارد و از آن نتیجه می شود و حقیقت هم دارد که سرآمدها به خانواده های بسیار روشنفکر تعلق دارند، یعنی به خانواده هایی که برای برانگیختن کودکان خود به انتخاب مشاغلی که با استعدادهایشان وفق می کند، واجد همه گونه تسهیلات هستند، لکن در این استدلال خطایی وجود دارد که معلول فراموشی است:

 

چه نسبتی از نوابغ بالقوه به طبقات مرحوم تعلق دارند؟

 

در سال ۱۹۶۴، محققی به نام جنکینز (Jenkins) در میان کودکان نابغه های شیکاگو به نسبت ارزنده ای از کـــودکان سرآمد دست یافت. به نظر جنـکینز برای یافتن کودکان سرآمد، کافی است معتقد باشیم وجود دارند و بخواهیــم پیدایشان کنیـــم...

 

انجام دادن این تحقیق در میـــان اقوام غیر اروپایی و انگلیسی، آمریکایی مشکل است، زیرا آزمون های هوشی با این جوامع تطبیق نمی کند. برهمین اساس است که در گذشته برخی از روان شناسان ادعا کرده اند که کودکان مایا (maya) واجد پایین ترین تراز هوشی اند. در واقع نتایجی که از آزمون این کودکان به دست آمده است، حاکی از آن است که تراز هوشی آنان از متوسط هم پایین تر است، لکن این نتایج زایده عواملی نظیر ترکیب رقابت آمیز آزمونها نیز هست.

 

در این آزمونها باید با سرعت عمل کرد. چه در داوری، سرعتی که آزمودنی در هنگام آزمون نسبت به نزدیکان خــود دارد بسیار مؤثر است. بنابراین، نگرانی در مورد وقت تلف شده یا روحیه رقابت که برای ما عادی به نظر می رسد، ظاهراً برای مایاها و بسیاری دیگر از رنگین پوستان کاملاً عجیب است.


منبع: روزنامه اطلاعات

 

هوش کودک, کودک باهوش, تیزهوش, هوش, تست هوش, هوش مصنوعی, هوش هیجانی, هوش عاطفی, جزوه هوش, کودکان, روانشناسی کودکان, تعلیم و تربیت کودکان, تغذیه کودکان, بیماری های کودکان و راه درمان آن, قصه کودکان هوش کودک, کودک باهوش, تیزهوش, هوش, تست هوش, هوش مصنوعی, هوش هیجانی, هوش عاطفی, جزوه هوش, کودکان, روانشناسی کودکان, تعلیم و تربیت کودکان, تغذیه کودکان, بیماری های کودکان و راه درمان آن, قصه کودکان

ارسال برای دوستان
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

نقش والدین در تربیت کودکان تیزهوش
      خلاصه ای از نظریات مربوط به تیزهوشان   تفکر پیرامون افراد تیزهوش و با استعداد، سابقه طولانی......
تیز هوشی و دردسر های آن
    همچنان که افراد بشر از نظر شکل و قیافه ظاهری با یکدیگر متفاوت هستند. از نظر خصایص روانی مانند هوش،......
چگونه كودكان باهوش را شناسایی کنیم؟
پدر و مادر اولین كسانی هستند كه متوجه رشد حركتی، رشد كلامی و كارهای ذهنی فرزند خود می شوند. رشد زودرس......
فواید روغن ماهی برای جنین
    دانشمندان معتقدند مادران باردار با خوردن روغن ماهی می‌توانند تا حد زیادی مانع ابتلای نوزادانشان......
كدام مواد غذايي براي هوش كودك مفيداند؟
  مصرف غلات براي صبحانه مي‌تواند انرژي لازم را طي ساعات مدرسه براي كودك تامين كندتمام والدين دوست دارند......
5 غذايی كه باعث افزايش هوش كودك می‌شود
      محققان آمریكایی به این نتیجه دست یافتند كه مصرف پنج ماده غذایی می‌تواند باعث افزایش هوش كودكان......
غذاهای افزایش دهنده هوش کودکان
    محققان آمریکایی به این نتیجه دست یافتند که مصرف پنج ماده غذایی می تواند باعث افزایش هوش کودکان شود.   ▪......
تفریح و سرگرمی برای کودکان
    بازی کودکان تفریح و سرگرمی برای کودکان   تعریف بازی-تعریفی جامع و فراگیر از بازی که مورد تأیید......
بچه‌ها چگونه ياد مي‌گيرند
اگر كودكتان مقابل حرف‌ها و دستورهايتان پاسخ دهد نه، نمي‌خواهم، نمي‌كنم و ... نشان‌دهنده اين است كه دستورات......
راه های پایه ای افزایش آی کیو کودک
      محیطی از نظر ذهنی برای تشویق و تحریک فرزندان ایجاد کرد. در اینجا چند شیوه پایه ای که می توانید......

ادب و هنر

به گزارش ستاره ها؛ روزنامه فرهیختگان با بهزاد فراهانی گفتگویی کرده که بخش هایی از آن را در ادامه می خوانید: در کودتای......

پخش اخبار زنده