7 نكته درباره واكسيناسيون كودكان

 

\7 نكته درباره واكسيناسيون   كودكان

 

شايد بر خي پرسش‌ها يا باورهاي خاص درباره واکسن‌ها، باعث شود نسبت به اجراي برنامه واکسيناسيون فرزندتان بي‌اهميت شويد. سعي مي‌کنم کوتاه به اين موارد بپردازم....

 

به‌عنوان نمونه والدين شيرخواراني که کودکشان دچار تب خفيف يا اسهال ملايم مي‌شوند به اين دلايل سعي دارند برنامه واکسيناسيون را تغيير دهند. آنها بايد بدانند چنين مسايلي نمي‌تواند روي نحوه پاسخدهي کودک به واکسن‌ها تاثير بگذارد.

 

مواردي چون مصرف آنتي‌بيوتيک‌ها هيچ تاثيري در نحوه عملکرد واکسن‌ها ندارد زيرا واکسن‌‌هاي مورد استفاده در برنامه معمول واکسيناسيون کودکان از انواع ويروس‌هاي ضعيف‌شده يا باکتري‌هاي کشته‌شده يا غيرفعال‌شده هستند که تحت تاثير‌ آنتي‌بيوتيک‌ها قرار نمي‌گيرند.

 

والدين کودکاني که در مرحله قبلي پس از دريافت واکسن سه‌گانه دچار تب، سفتي و گرمي و تورم محل تزريق شده‌اند، سعي مي‌کنند اين واکسن را از برنامه‌ واکسيناسيون حذف کنند. درحالي كه اين عوارض بسيار شايع و قابل پيش‌بيني هستند. استفاده از کمپرس و استامينوفن به راحتي مي‌تواند اين مسايل را برطرف کند و هرگز نبايد به فکر حذف واکسن مربوطه بود.

 

گاهي نيز به دلايل بارداري مادر يا يکي از نزديکان وي در مورد دريافت کردن يا نکردن واکسن MMR ( سرخک، سرخجه، اوريون) توسط شيرخوار بحث و اختلاف‌نظر وجود دارد. لازم است بدانيد، تحقيقات ثابت کرده اين واکسن نمي‌تواند از فرد واکسينه شده به ديگري انتقال پيدا كند. بنابراين اين خطر وجود ندارد که ويروس را به خانم باردار منتقل کند.

 

حساسيت به پني‌سيلين نيز همواره باعث مردد شدن والدين جهت اجراي برنامه واکسيناسيون مي‌شود. ارتباطي بين حساسيت به پني‌سيلين و حساسيت به واکسن‌ها ديده نشده و اصولا سابقه آلرژي‌ها (حساسيت‌ها) اگر چه بايد به پزشک يا بهورز مسوول واکسيناسيون گزارش داده شود اما معمولا فقط در شرايط خيلي خاص و استثنايي ممکن است بر تصميم‌گيري اثر بگذارد. اما به طور کلي بايد گفت اگر کودک شما در حال مصرف داروي خاصي باشد، بايد آن را به اطلاع پزشک يا بهورز برسانيد.

 

بعضي معتقدند با وجود ريشه‌کن‌شدن بعضي‌ بيماري‌ها در کشور ضرورتي به تزريق واکسن نيست. در نظر داشته باشيد در دنياي امروز و با ارتباطات وسيع مسافراني که از کشورهاي مختلف جابه‌جا مي‌شوند،‌ امکان دارد بيماري توسط افراد ناقل يا بيمار به کشور ما برسد. به عنوان نمونه در مورد فلج اطفال با اينکه ما آن را ريشه‌کن کرده‌ايم اما در کشورهاي همسايه ما (افغانستان و پاکستان) هنوز وجود دارد و معقول است کودکان‌مان نسبت به اين بيماري خطرناک ايمن نگه داشته شوند.

 

بعضي والدين تصور مي‌کنند نوزادشان ضعيف است و مي‌ترسند با انجام واکسيناسيون آسيب ببيند. به اين افراد اطمينان مي‌دهيم که مطالعات وسيع ثابت كرده خطري متوجه کودک نمي‌شود.

 

منبع : سلامت


ارسال برای دوستان
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

توصیه های لازم هنگام واکسناسیون نوزاد
      هنگام واکسیناسیون نوزاد لازم است که نوزاد یا کودک‌تان را در مقابل‌ گروهی از بیماری‌های میکروبی......
دندانپزشکی کودکان با بیهوشی، آری یا خیر؟!
    کودکان غیر همکار که مبتلا به ترس و اضطراب غیر قابل کنترل از درمانهای دندانپزشکی هستند یکی از......
چرا كودكان از دكتر رفتن مى‏ترسند؟
چگونه می توان اضطراب ناشى از ملاقات پزشك را در كودكان كاهش داد؟ اطفال معمولاً نگرانى خاصى از مراجعه......
آيا آبله مرغان خطرناك است؟
    روي سينه و شكم كودك نوپاي من، دانه ها و جوش هاي قرمز بوجود آمده است؛ آيا مي تواند آبله مرغان باشد؟   بله......
سرخجه و تاثیرش بر بارداری
        همه زنان باردار باید قبل از حاملگی واکسن سرخجه را بزنند یا با تست سرولوژی آنتی بادی روبلا (سرخجه)......
غنچه‌های افسرده
      كم حرفی، منزوی شدن، پرخاشگری و خجالت از نشانه‌های افسردگی‌كودكان است.وقتی می‌شنویم كسی دچار افسردگی......
پیشگیری از ایدز
      سال هاست بشر با ساختن واکسن های مختلف بر بسیاری از بیماری های مهلک غلبه کرده است. بعد از برخورد......

پخش اخبار زنده