سینما دیگر ارز دولتی ندارد/فقط تا فیلم فجر مواد خام داریم

سینما دیگر ارز دولتی ندارد/فقط تا فیلم فجر مواد خام داریم

سیداحمد میرعلایی عنوان کرد: نگاتیو و پوزتیو موجود در فارابی با صرفه‌جویی فقط تا زمان جشنواره فجر جوابگو است؛ متأسفانه این مواد خام اساسی برای سینما از فهرست کالاهای اصلی خارج شده و به همین دلیل به آن ارز دولتی اختصاص نمی‌دهند.

 

اخبار,اخبار جدید,اخبار جالب

 

سید احمد میرعلائی مدیر بنیاد سینمایی فارابی در ارتباط با بحران نگاتیو و پوزتیو در سینمای ایران گفت: اخیرا در این زمینه جلساتی با شمقدری رئیس سازمان سینمایی داشتیم که البته این موضوع به وزیر و شخص رئیس جمهوری نیز منتقل شده است.

وی افزود: در ارتباط با پوزتیو و نگاتیو اعتیار مختصری را هم اکنون دریافت کرده‌ایم که با صرفه جویی فعلا تا زمان جشنواره می‌تواند جوابگو باشد تا فیلم‌ها به این رویداد مهم فرهنگی هنری برسند.

میرعلائی ادامه داد: تلاش کرده‌ام که فیلم‌های سینمایی را برای حضور در جشنواره پوشش دهیم اما باید از همین حالا به فکر بعد از این رویداد باشیم که اگر این معضل برطرف نشود قطعا به مشکل برمی‌خوریم. این امر را نمی‌توان در دو یا سه هفته محقق کرد، بلکه برای اینکه بحرانی در این زمینه نداشته باشیم قطعا باید از حالا فکر کنیم.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی گفت: ما در فارابی در تکاپوی برطرف کردن این مشکل هستیم و شمقدری هم شخصا پیگیری می‌کند. باید ارز در اختیار ما به قیمت دولتی بگذارند تا بتوانیم در این زمینه، پوزتیو، نگاتیو و مواد خام تهیه کنیم. متأسفانه پوزتیو و نگاتیو از فهرست کالاهای اصلی خارج شده و به همین دلیل به آن ارز اختصاص نمی‌دهند.

وی تاکید کرد: باید به این موضوع توجه کنیم با توجه به فیلم‌هایی که در سطح بین‌المللی عرضه می‌شود این ارز بازمی‌گردد. به همین دلیل نباید برای دولت در این زمینه نگرانی وجود داشته باشد. باید مواد خام سینما در سند کالاهای اساسی برای گرفتن ارز دولتی قرار بگیرد. این در توان سینمای ایران نیست که برای تهیه این مواد از ارز آزاد استفاده کند.

میرعلائی افزود: با اینکه ارز در این مدت قیمت‌های متفاوتی داشته است اما ما در فارابی تلاش کردیم به دلیل اینکه شرایط و وضعیت سینما به لحاظ اقتصادی لطمه نبیند، قیمت را حتی یک ریال هم افزایش ندهیم. امیدوارم دولت ما را در این زمینه حمایت کند.

وی در پایان عنوان کرد:  ما در این زمینه از اتحادیه تهیه‌کنندگان نیز کمک خواستیم و با رئیس اتحادیه هم دراین باره مذاکراتی داشته‌ایم. باید برنامه‌ریزی‌هایی در بودجه فیلم‌ها با همدلی و همفکری و با حضور کارشناسان صورت گیرد تا قیمت تمام شده آثار پایین بیاید و این موضوع کنترل شود./مهر

 


ارسال برای دوستان
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

پخش اخبار زنده