چرا با بالا رفتن سن، عاقل‌تر مي‌شويم؟

 

 

چرا با بالارفتن سن عاقل تر می شویم

 

 

به گفته محققان، مغز ما در سنين سالمندي و پيري کمتر تحت تاثير احساسات و هيجانات قرار مي‌گيرد و کمتر تحريک مي‌شود و اين زماني رخ مي‌دهد که ما صاحب عقل و خرد مي‌شويم.

محققان مجموعه‌اي از تحقيقات را روي سه هزار نفر در گروه‌هاي سني بين 60 و 100 ساله انجام دادند تا دريابند که با بالا رفتن سن چه اتفاقي براي مغز رخ مي‌دهد.

محققان دريافتند که سالمندان هم مي‌توانند توانايي‌هاي جديدي را کسب کنند حتي در زماني که مغزشان کمتر به هورمون‌هاي «حس خوب» وابسته است که در نتيجه آن، با احساسات و هيجانات کمتر تحريک مي‌شود. اين تاثير به گفته محققان «خرد» است.

 

 

اين واقعيت که سالمندان در واکنش‌هاي خود کندتر از جوانان عمل مي‌کنند، عمدتا به عنوان يک کاستي در نظر گرفته مي‌شود، اما هميشه هم موضوع زيان آوري نيست.

 

اين کندي در واکنش که در واقع نتيجه کاهش هورمون‌هاي هيجان آور مثل دوپامين در مغز است، چيزي است که ما آن را به «خرد و حکمت» تعبير مي‌کنيم.

اخبار,علمي,اخبارعلمي,علمي کاربردي,سايت علمي,مقلات علمي,نتايج علمي,انجمن علمي,علمي ايران, مقاله علمي , چرا با بالا رفتن سن، عاقل‌تر مي‌شويم , کشفیات علمی , گزارش های علمی , مغز , پیری , سالمند, هورمون‌, اخبار,علمي,اخبارعلمي,علمي کاربردي,سايت علمي,مقلات علمي,نتايج علمي,انجمن علمي,علمي ايران, مقاله علمي , چرا با بالا رفتن سن، عاقل‌تر مي‌شويم , کشفیات علمی , گزارش های علمی , مغز , پیری , سالمند, هورمون‌,

ارسال برای دوستان
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

پیشگیری از آلزایمر با مطالعه
          تحصیلات و مطالعه مداوم خطر ابتلا به زوال عقل در پیری و آلزایمر را کاهش می دهد.   محققان با......

پخش اخبار زنده