کشف آبي به قدمت 2.5 ميليارد سال

 

کشف آبي به قدمت 2.5 ميليارد سال

 

محققان زمين شناس دانشگاه تورنتو اين کشف را بسيار شگفت انگيز مي خوانند زيرا به عقيده آنها تا پيش از اين هيچکس ترکيباتي چند ميليارد ساله را درون آب کشف نکرده بود.

 

محققان در تلاشند با فرضيه هاي موجود درباره منشاء اصلي آب به رقابت برخيزند و با توجه به اين که عمر زمين تنها 4.5 ميليارد سال است، کشف آبي که چندين ميليارد سال قدمت دارد مي تواند مدرکي مناسب براي کشف منشاء آب به شمار رود.

 

محققان با بررسي آبهاي زيرزميني موجود در شکاف اعماق حوضچه "ويتواترزرَند" متوجه حضور بسته هايي از آب شدند که با يکديگر متصل نبودند. بررسي اين بسته هاي آبي و ترکيبات موجود در آن نشان دادند اين نمونه ها به صورت ميانگين به 25 ميليون سال پيش تعلق دارند.

 

اما قديمي ترين عنصري که درون اين آب يافته شد گاز نئون بود. اين گاز مي تواند براي دوره اي طولاني مدت بدون تغيير باقي بماند زيرا به ندرت مي تواند با ديگر عناصر ترکيب شود. نئون بر روي زمين مي تواند از سه منبع تامين شود، اتمسفر، بخش مذاب جبه زمين و صخره هاي موجود بر روي پوسته.

 

همچنين انواع مختلفي از ايزوتوپ نئون با جرمهاي اتمي متفاوتي وجود دارند که بر اساس منشا نئون، نسبت ميان ايزوتوپها تغيير مي کند. محققان نيز با اندازه گيري اين نسبت مي توانند منشاء اصلي نئون را کشف کنند.

 

نئوني که در آب يافته شده در اعماق معدن طلا کشف شده به واسطه واکنشهاي اتمي در صخره هاي موجود بر روي پوسته زمين توليد شده و به تدريج در آب انباشته شده است اين توده نئوني مي تواند اطلاعاتي را درباره سن آب کشف شده در اختيار دانشمندان قرار دهد.

 

نئون يافته شده نشان مي دهد از آخرين باري که سنگ به واسطه فعاليتهاي زميني به درجه حرارت بسيار بالايي رسيده، در اين منطقه حضور داشته و اين "آخرين بار" به 2.7 ميليارد سال پيش باز مي گردد. در آن زمان آب شامل نئون محلول، نمک و ديگر ترکيباتي بوده است که درون حفره اي در ميان سنگ به دام افتاده بودند. با گذشت زمان سنگ فرسوده شده و مقداري از آب درون آن به بيرون و به ميان حفره هاي سنگ نشت کرده است.

 

محققان به اميد يافتن حيات به جستجو در ميان آبهاي زيرزميني در عمق سه کيلومتري از سطح زمين پرداخته بودند و در نهايت در اين هدف موفق شدند زيرا توانستند ميکروبهايي را در اين عمق بيابند که شباهت زيادي به ميکروبهاي موجود در بستر اقيانوسها دارند.

 

اين يافته نشانگر عميقترين اکوسيستم ميکروبي است که تاکنون بر روي زمين کشف و بررسي شده است. محققان اميدوارند بتوانند چنين نمونه هاي آبي را در ديگر بخشهاي زمين به ويژه در شمال اروپا کشف کرده و مطالعات خود را تکميل کنند.

منبع:tabnak.com


ارسال برای دوستان
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

پخش اخبار زنده