وقتی عضلات شما می‌گیرد

 

 

وقتی عضلات شما می‌گیرد

 

«آخ خ خ خ خ» این آخ بلند، شروع دست‌كم یك هفته گردن‌كجی یا دولا ماندن یا لنگیدن یا دراز كشیدن در رختخواب است و كج و كوله شدن ناگزیرتان یعنی این‌كه دچار گرفتگی عضلانی در گردن یا كمر یا ساق پا شده‌اید و ...

 

«آخ خ خ خ خ» این آخ بلند، شروع دست‌كم یك هفته گردن‌كجی یا دولا ماندن یا لنگیدن یا دراز كشیدن در رختخواب است و كج و كوله شدن ناگزیرتان یعنی این‌كه دچار گرفتگی عضلانی در گردن یا كمر یا ساق پا شده‌اید و دردی طولانی و سخت، چاشنی انجام فعالیت‌های روزمره‌تان می‌شود و نمی‌دانید كه شاید دلیل این درد یك بی‌احتیاطی ساده باشد، مثلا بی‌احتیاطی در رژیم غذایی!

 

درد ناشی از گرفتگی عضلات یكی از دردهای شایع است كه معمولا در نواحی كمر، پشت ساق پا، گردن و ستون فقرات ایجاد می‌شود و از زمانی آغاز می‌شود كه بدن شما برای مدتی طولانی در وضعیتی نامناسب قرار می‌گیرد یا آغاز به فعالیت‌های شدید فیزیكی می‌كنید، اما بدن‌تان آمادگی لازم را ندارد و پیش از آن خودتان را گرم نكرده‌اید و به این ترتیب یكی از عضلات شما در نقاطی مثل گردن یا كمر دچار دردی شدید می‌شود كه اصطلاحا می‌گویند تیر می‌كشد و این درد‌ آن قدر زیاد است كه امكان تحرك را تا مدتی از شما می‌گیرد.

 

اما آنچه گفتیم تنها دلایل گرفتگی عضلات نیست. دكتر منصور رایگانی، مدیر گروه طب فیزیكی دانشگاه شهید بهشتی درباره موارد نادرتر گرفتگی عضلات می‌گوید: علت آن برخی بیماری‌ها‌ مانند اختلالات الكترولیت، میوپاتی و نوروپاتی است. همچنین در زنان باردار به خصوص در مراحل آخر بارداری به علت اختلال یونی و كمبود كلسیم ممكن است در ران و ساق پا گرفتگی عضلات ایجاد شود.

 

به طور كلی گرفتگی عضله از دیدگاه علمی وقتی رخ‌می‌دهد كه عضله‌ای دچار انقباض می‌شود، اما به شكل اولیه‌اش بر نمی‌گردد. این كه چرا چنین اتفاقی می‌افتد به‌دلایلی مربوط است كه در انقباض و انبساط عضلات بدن ما نقش دارند كه از آن جمله می‌توان به مواد غذایی مختلف در خون اشاره كرد.این نكته‌ای است كه دكتر رایگانی در گفت‌وگو با فارس هم بر آن تاكید دارد و هشدار می‌دهد كه رژیم غذایی هنگامی در گرفتگی عضلات نقش دارد كه در آن مایعات و كلسیم كم مصرف می‌شود.

 

 

اگر‌های پرخطر

 

گرفتگی عضلات معمولا چندان خطرناك نیست اما در این زمینه هم اگرهایی در مراجع پزشكی وجود دارد، مثلا اگر شما به‌كرات دچار این مشكل می‌شوید، اگر حس كنید ماهیچه‌های بازوها یا پاهایتان از قدرت سابق برخوردار نیستند و نمی‌توانید فعالیت‌های پیشین را به راحتی انجام بدهید، اگر اندام‌هایتان بی‌حس می‌شود، اگر درد گرفتگی عضلات شدتی غیر طبیعی پیدا كند به طوری كه از شدت آن بی‌خواب شوید، اگر تب كرده‌اید و وزن‌تان بی‌هیچ دلیل مشخصی در حال پایین آمدن است، در این صورت ممكن است گرفتگی عضله یك واكنش عادی ماهیچه‌ای نباشد و در این صورت باید بسرعت به پزشك مراجعه كنید.

 

 

چه طور آرام بگیریم؟

 

حتی اگر مردم دلیل گرفتگی عضلات را بدانند و به آنها اطمینان دهید كه پس از مدتی كوتاه بهبود پیدا می‌كنند، اما درد ناشی از گرفتگی عضلات آنقدر شدید است كه كلافه‌شان می‌كند و پی راه چاره برای رفعش می‌گردند و اینجاست كه از انواع داروها تا كمپرس با آب سرد یا گرم استفاده می‌كنند؛

 

اما مدیر گروه طب فیزیكی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی می‌گوید: بهترین راه درمان این عارضه در هنگام گرفتگی كشش آرام و ممتد است، به طوری كه اگر عضلات پشت ساق پا گرفته شده است؛ فرد بنشیند، پاها را دراز كند و انگشتان پا را به سمت بالا بكشد.

سیمرغ

تناسب اندام, انعطاف پذیری, تمرین کششی, اخبار, ورزش, اخبارورزش, ورزشی, ورزش بانوان, تاثیر ورزش, نقش ورزش, ورزش ایران, ورزش و سلامتی, فواید ورزش, ورزش کردن, ورزش رزمی, ورزش فوتبال تناسب اندام, انعطاف پذیری, تمرین کششی, اخبار, ورزش, اخبارورزش, ورزشی, ورزش بانوان, تاثیر ورزش, نقش ورزش, ورزش ایران, ورزش و سلامتی, فواید ورزش, ورزش کردن, ورزش رزمی, ورزش فوتبال

ارسال برای دوستان
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

با گرفتگی عضلات چه کنیم؟
    تا به‌ حال برایتان پیش آمده است که حین انجام کارهای عادی روزانه، به‌ طور ناگهانی دچار درد شدیدی در......
وقتی عضلات شما می گیرد
    «آخ خ خ خ خ» این آخ بلند، شروع دست کم یک هفته گردن کجی یا دولا ماندن یا لنگیدن یا دراز کشیدن در رختخواب......
چرا عضلات می گیرند؟
    شاید شما هم تا به حال با چنین مشکلی رو به‌رو شده اید که ناگهان عضله‌تان بگیرد و سفت و خشک شود. در......
صندلي محل کارتان قاتل شماست
    آيا نشستن زياد باعث بروز درد در ناحيه کمرتان نشده است؟ آيا احساس بي‌حسي در پشت کمر و پاهاي خود نمي‌کنيد؟آيا......
درمان کمر درد باورزش
فوايد ورزش درماني در درمان کمردرد ورزش درماني باعث درمان انواع مختلف کمردرد مي شود ورزش تاثيرات مختلفي......
آداب‌کش‌آمدن
      همه می‌دانند كه انجام فعالیت فیزیكی طولانی مدت یا شدید باعث خستگی، درد و كوفتگی بدن می‌شود. این......
پشت ميز نشيني وهزار دردسر
      معمولاً شغل اداري يا به اصطلاح پشت ميز نشيني تصوير يک شغل راحت و بي دردسر را در ذهن ما ايجاد......
مات کردن گردن‌درد با 8 حرکت
        گردن‌درد یك عارضه شایع است كه معمولا ناشی از وضعیت نامناسب گردن حین انجام كارهای روزمره ، مخصوصا......
با كمر درد خود چكار كنيم ؟
        تقريباً همه ي افراد ، كم و بيش در نقاطي از كمر خود احساس درد دارند.به عبارت ديگر مي توان گفت......
9ورزش کمردرد
      در این مقاله چند ورزش از ورزش‌های مهم‌ و موضعی ارائه می‌شود که جزو ورزش‌های تقویتی و کششی به......

پخش اخبار زنده