من و اعتیاد؟ غیر ممکنه...


من و اعتیاد؟ غیر ممکنه...

 

مصرف مواد مخدر در بین نوجوانان، دلایل گوناگونی دارد: گاهی فراموشی از تنش های زندگی، گریزهای موقت و حتی به ادعای برخی از نوجوانان درک زیباتری از جهان. باید اذعان کرد که مصرف مواد به هیچ عنوان به تندرستی یا چالاکی بیشتر فرد کمک نمی کند، باعث افزایش خلاقیت نمی شود یا توانایی یک نوجوان را در مقابله با مشکلات زندگی افزایش نمی دهد. حجم عمده تحقیقات نشان می دهد که مصرف مواد برای هر یک از ویژگی های یاد شده نه تنها مفید نیست، بلکه بسیار زیان آور است . بنابراین هر نوع ادعا در مورد اثرات مثبت مواد مخدر، اساس علمی ندارد. مصرف مواد مخدر صرفا محدود به گروه سنی نوجوانان نیست، بلکه در بین بزرگسالان تاریخچه ای چند هزار ساله دارد .

درصد نوجوانانی که به نحوی از مواد مخدر استفاده می کنند، مشخص نیست، ولی در برخی از کشورهای صنعتی ۴۰درصد از فارغ التحصیلان دبیرستان دست کم یک بار از مواد مخدر نظیر کوکایین استفاده کرده اند. آمار برخی از شهرهای بزرگ مانند لوس آنجلس و شیکاگو نشان می دهد که شروع اعتیاد برای ۴۰ الی ۵۰ درصد از جمعیت از حدود آخرین سال راهنمایی آغاز می شود. تمایل نوجوانان به مصرف مواد دلایل متنوعی دارد و در هردوره از تاریخ، افراد به مصرف مواد متفاوتی گرایش داشته اند. به عنوان مثال، در دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰، LsD که یک ماده خطرناک توهم زاست به تدریج جای خود را به مواد دیگری نظیر کوکایین داد و مصرف سیگار که آن هم نوعی ماده اعتیادآور تلقی می شود، روند نزولی داشته است.

یکی از دلایل عمده ای که می تواند در افزایش آمار اعتیاد نقش داشته باشد، قابل دسترس بودن آن است. اکثر نوجوانان کنجکاو و ماجراجو هستند و درباره توانمندی های خود، پندارهای افسانه ای دارند ، یعنی معتقدند که با مصرف مواد، هرگز معتاد نخواهند شد. با توجه به این خصلت، دردسترس بودن مواد، می تواند زمینه را برای افزایش اعتیاد هموار کند. برآنیم تا در این مقاله، دلایل اعتیاد در بین نوجوانان را به عوامل زیر نسبت دهیم: همسالان در سوق دادن نوجوانان به مصرف مواد نقش موثری دارند. یکی از بهترین عوامل در پیش بینی اینکه یک نوجوان در آینده به ماده ای معتاد خواهد شد، این است که بدانیم دوستان او (به ویژه بهترین و نزدکترین دوستش) چه نوع ماده اعتیاد آوری را مصرف می کنند . وقتی نوجوانان مصرف برخی از مواد مخدر را تایید نکنند، همسالان آن ها نیزبه مصرف چنین موادی کمتر گرایش نشان می دهند.

بسیاری از نوجوانان با مشکلات متعددی مواجه هستند و در مواردی نیز دستخوش احساس پوچی و بی حوصلگی می شوند. برخی از نوجوانان برای فرار از وظایف عمده رشدی، یعنی کسب مهارت های اجتماعی، شغلی و شناختی، به مواد مخدر روی می آورند، روابط خانوادگی یکی از عوامل موثر در ایجاد اعتیاد، نوع رابطه نوجوان با والدین اوست . در خانواده مقتدر و اطمینان بخش که والدین به تدریج به فرزندان خود استقلال اعطا می کنند، گرایش به مواد مخدر کمتر است. برعکس در خانواده های مستبد، متخاصم و سهل انگار، موارد اعتیاد افزایش می یابد. برخی از نوجوانان مصرف مواد را به عنوان راهی برای عصیان یا جلب توجه والدین انتخاب می کنند. بسیاری از نوجوانان با مشکلات متعددی مواجه هستند و در مواردی نیز دستخوش احساس پوچی و بی حوصلگی می شوند. برخی از نوجوانان برای فرار از وظایف عمده رشدی، یعنی کسب مهارت های اجتماعی، شغلی و شناختی، به مواد مخدر روی میآورند. بدین ترتیب، اعتیاد برای بسیاری از نوجوانان نوعی اجتناب از مسوولیت های زندگی است .

برخی از نوجوانان که مصرف کننده شدید انواع مواد مخدر هستند، از اختلالات روانی رنج می برند. در این قبیل نوجوانان احساس طردشدگی از سوی والدین، فقدان پذیرش از سوی همسالان، احساس انزوا وعزت نفس ضعیف مشاهده شده است . در موارد زیادی این قبیل نوجوانان ویژگی های یاد شده را تحت لوای اعتیاد کتمان می کنند. در اکثر کشورهای جهان، درصد قلیلی از نوجوانان دستخوش از خودبیگانگی هستند، از خودبیگانگی یعنی: " نفی عمیق ارزش های جامعه یا کناره گیری از مردم درحدی که فراتر از هنجارهای معمول در بین نوجوانان است. " گاهی از خودبیگانگی منجر به احساس بی تفاوتی، پوچی و طردشدگی می شود. این قبیل نوجوانان نسبت به آینده مایوس اند و در نتیجه ممکن است تلاش آنها برای کسب یک هویت منسجم و اهداف معنادار، با موفقیت همراه نباشد. چنین شرایطی زمینه را برای استفاده از مواد مخدر فراهم می کند.

منبع:mardomsalari.com


ارسال برای دوستان
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

رژیم غذایی در دوران بلوغ
      اين كه ميگويند نوجواني سن حساسي است، فقط به حساسيتهاي رواني و روحي اشاره نميكنند، براي اينكه نوجوانتان......
پيش گيري از اعتياد به مواد مخدر
      منظور از پيش گيري در ارتباط با مصرف مواد مخدر عبارت است از: 1) پيش گيري از آشنايي فرد آسيب پذير......
اگر فرزند معتاد نمی خواهید...
      هیچ پدر و مادری شكست و ناراحتی فرزندش را نمی‌خواهد و با توجه به این‌كه اعتیاد یكی از راه‌هایی......
واکسنی برای خودارضایی
    واکسنی برای خودارضایی در علم کشاورزی می خوانیم که اگر اولین برداشت پیش از رسیدن کامل میوه ها باشد،......
بلوغ و نوجوانی
بلوغ و نوجوانی نوجوانی، بلوغ و جوانی دوران حساس زندگی هر فردهستند. دوران نوجوانی زمانی است که تغییرات......
از کجا بفهمیم نامزدمان معتاد است؟
      یادم می‌آید روزی خانمی به مطب‌ام مراجعه کرد و نظرم را درباره ازدواج پسر معتادش با دختر خانمی پرسید.......
آشنايي با مواد مخدر و روانگردان 1
      نـتـيـجـه و عاقبت افرادي که به مصرف مواد مخدر مبادرت مي ورزنـد بـايد درس عبـرتـي براي افراد ديگر......
چگونه ازسيگاري شدن فرزندمان جلوگيري کنيم؟
        شايد هيچ اتفاقي براي يک پدر و مادر وحشت آورتر از پيدا کردن پاکت سيگار در کيف نوجوان اش نباشد.......
چگونه دانش آموزان را با اعتیاد آشنا کنیم؟
  یکی از موضوع های مهم در زمینه پیشگیری و مبارزه با اعتیاد ، آموزش نوجوانان در مدارس است. این آموزش......
اعتیاد و خانواده
    بیشترین تأثیر مخرب اعتیاد بر اركان خانواده وارد مى آید، همانطورى كه مؤثرترین عامل پیشگیرى از اعتیاد......

پخش اخبار زنده