با رنگ های ترکیبی به خانه خود زیبایی دهید

 

ترکیب رنگ در دکوراسیون,دکوراسیون منزل

 

رنگ های ترکیبی از تلاقی دو منبع رنگی ساخته می شود. این رنگ ها انواع گوناگون دارند. در مورد رنگ های ترکیبی می توان گفت که نوعی دیگر از رنگ های ثانویه هستند با این تفاوت که رنگ ثانویه از ترکیب دو رنگ اولیه با نسبت های مساوی ساخته می شود، اما رنگ ترکیبی از ترکیب دو رنگ اولیه با نسبت نابرابر ساخته می شود.

 

برای مثال، اگر رنگ های آبی و قرمز را به نسبت برابر با هم ترکیب کنیم، رنگ بنفش حاصل می شود، اما اگر همین ترکیب را با نسبت بیشتر رنگ آبی (سه قسمت آبی و یک قسمت قرمز) انجام دهیم، رنگ ارغوانی حاصل می شود که بیشتر به سمت آبی تمایل دارد. به همین ترتیب، اگر نسبت رنگ قرمز بیشتر از آبی باشد (سه قست قرمز و یک قسمت آبی)، رنگ ارغوانی شاتوتی حاصل می شود که جزء رنگ های ترکیبی به حساب می آیند.

 

نوع دیگر رنگ های ترکیبی، طیف های تیره تر، روشن تر یا رنگ های سایه روشن هستند. این رنگ ها با ترکیب رنگ های سفید، مشکی یا طوسی با یکی از رنگ های گروه های اصلی رنگ ساخته می شوند. برای مثال، زمانی که رنگ سفید با سرخابی ترکیب می شود، صورتی پاستل به دست خواهد آمد. با اضافه کردن رنگ طوسی به سرخابی، صورتی دودی کثیف و همچنین با ترکیب رنگ مشکی به سرخابی، رنگی طوسی با ته رنگ صورتی به وجود خواهد آمد.

 

رنگ های ترکیبی نوع اول که رنگ های هارمونی ساز نیز به آنها گفته می شود و همچنین رنگ های ترکیبی نوع دوم که همان طیف های تیره تر و روشن تر رنگ های اصلی هستند، می توانند به بهبود جلوه دکوراسیون خانه شما و ایجاد هماهنگی در آن کمک کنند. برای مثال، دکوراسیونی تک رنگ ممکن است کسل کننده و بی روح شود، اما اگر به کمک رنگ های ترکیبی با طیف رنگی بازی کنید، می توانید در اوج هماهنگی، دکوراسیونی تک رنگ و شیک داشته باشید.

 

رنگ های ترکیبی سرد

 

رنگ های ترکیبی که در آنها مقداری رنگ آبی وجود دارد، رنگ های ترکیبی سرد محسوب می شوند زیرا احساسی خنک و آرام را به فضا القا می کنند. در ادامه، به معرفی تعدادی از رنگ های ترکیبی سرد می پردازیم:

 

آکوآ: آبی آکوآ رنگی است که در آن سبز و آبی با مقدار کمی هینت رنگ زرد با یکدیگر ادغام می شوند. رنگ آکوآ برانگیزاننده احساس و آرامش بخش است.

 

آبی روشن: آبی روشن، رنگی پسرانه و بسیار ملایم است که معمولا برای دکوراسیون اتاق پسر بچه ها استفاده می شود.

 

آبی تیره: این رنگ، رنگ دانش و فراگیری است و شاید به همین دلیل است که در دکوراسیون موسسات و دانشگاه ها از آن استفاده می شود. از این رو به آبی آکسفوردی نیز معروف است. به دلیل تیرگی و شباهتی که با رنگ آسمان در آستانه شب دارد، به آبی نیمه شب نیز معروف است.

 

ارغوانی روشن: رنگی خاطره انگیز است. مهم ترین و آشناترین نامی که از این طیف رنگی می توان نام برد، رنگ یاسی است.

 

ارغوانی تیره: این رنگ، رنگ شکوه، ثروت و دکوراسیون های مجلل است، اما اگر در استفاده از آن دقت نشود، می تواند رنگ ناراحتی و افسردگی نیز باشد. این طیف در قالب نام هایی متعدد مانند بادمجانی و سلطانی شناخته می شود .

 

دیوارهایی به رنگ آکوآ و پرده هایی با تناژ رنگی هماهنگ با دیوارها را مشاهده می کنید. این رنگ موجب شده است که فضا بسیار سرد اما آرامش بخش شود. کوسن قرمزی که در این دکوراسیون استفاده شده است، این سرما را شکسته و تعادلی خوشایند را بوجود آورده است.

 

از کاشی های کوچک با طیف های متنوع رنگ آبی و طوسی به صورت تصادفی برای دیوار استفاده شده است. این کار، اقدامی بسیار درخور و مناسب برای فضای سرویس بهداشتی و حمام است.

 

ارغوانی تیره و مشکی، زوجی بسیار مناسب برای هم هستند و زمانی که کنار یکدیگر قرار می گیرند، جلوه ای بسیار با شکوه و مجلل را بوجود می آورند. اگر از این ترکیب رنگی برای دکوراسیون اتاق خواب استفاده می کنید، باید ملحفه های سفید به کار ببرید تا تیرگی این دو رنگ را جبران و تعدیل کند.

 

منبع : iranvij


ارسال برای دوستان
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

آرایش مناسب برای انواع پوست ها
    معمولا رنگ پوست را در آرايش به رنگهاي روشن، پريده، متوسط و تيره طبقه بندي ميکنيم و با توجه به آن......
رنگ هایی که چشمان شما نمی تواند ببیند!؟
    تلاش کنید سبزی متمایل به قرمز را تصور کنید، منظور رنگ قهوه ای آزاردهنده ای که از ترکیب رنگ قرمز و......
مزاياي رنگهاي گياهي درفرش
      دكتر هرالد بومر يكي از فرش شناسان آمريكايي در مقاله‌اي كه در خبرنامه فرش فروشان آمريكا منتشر كرده......
رنگ ها در آرایش صورت
      خانمهایی که موهای بلوند، سفید و خاکستری دارند می توانند از رژ لبهای صورتی روشن، قرمز روشن و نارنجی......
رنگ‌ لاک ناخن در بهار امسال
      ماه‌ها بود که برنامه ریزی می‌کردیم زمانیکه هوا گرمتر شد ، صندل به پا کنیم و ناخن‌هایمان را لاک‌های......
معرفی صاحب خانه با رنگ ها
      تا به حال برایتان پیش نیامده است که به محض ورود به خانه ای احساس راحتی و صمیمیت داشته باشید ......
روانشناسی رنگها
رنگها مثل مرگ و ماليات گزیر ناپذیرند. در همه جا هستند. این به چه معنی است؟ چرا مردم در اتاقهای سبز بيشتر......
رنگ لاک ناخن در بهار سال 89
      ماه‌ها بود که برنامه ریزی می‌کردیم زمانیکه هوا گرمتر شد ، صندل به پا کنیم و ناخن‌هایمان را لاک‌های......
یک چینش منحصر به فرد
        رنگ‌های زنده، دارای ویژگی‌های خارق‌العاده‌ای هستند که می‌توانند تنها با چند تركیب خاص،‌ فضای......

پخش اخبار زنده