تزئینات رنگین با روبان

 

تزئینات رنگین با روبان

 

 

بی شك شما هم با دیدن روبان های رنگارنگ و زیبایی كه در فروشگاه های لوازم خیاطی دیده می شوند در ذهنتان به دنبال مورد استفاده ای برای یك یا دو مدل از اینها روبان ها می گردید. روبان ها نوارهای پارچه ای رنگارنگ و زیبایی هستند كه به صورت ساده یا با طرح های مختلف و با عرض های گوناگون از چند میلی متر گرفته تا چند سانتی متر، عرضه می شوند و اغلب با قیمت های نه چندان گران می توان چند متر و یا حتی یك توپ از آنها را خریداری كرد. اما با این روبان ها می توان ایده های ابتكاری فراوانی را در خانه اجرا كرد. روبان ها را می توانید بر روی سطوح مختلف بچسبانید، بدوزید و یا گره بزنید و به این ترتیب با روشی ساده، به لوازم و بخش های مختلف منزلتان نمایی نو ببخشید.

 

روبان ها از نظر رنگ، طرح و بافت از تنوع چشمگیری برخوردارند كه هر یك را می توان به عنوان مكملی زیبا برای دكوراسیون در بخش های مختلف خانه به كار گرفت. به عنوان مثال روبان های باریك و ارزان قیمت در رنگ های پاستلی برای تزئین لوازم اتاق خواب مناسب هستند و روبان های ساتن، تافته، مخمل و ابریشمی با طرح ها و رنگ های كلاسیك برای تزئین كلاهك آباژور یا كوسن های اتاق پذیرایی مناسب و ایده آل هستند.

 

همچنین چسباندن و یا دوختن روبان در لبه وسایل پارچه ای شما را از تمیز دوزی لبه پارچه بی نیاز می كند ضمن آن كه به لبه كار نمایی مرتب و تمیز می دهد.

 

در اینجا چند ایده برای استفاده از انواع روبان در تزئین لوازم منزل ارائه شده است. دوخت روبان های مخملی به رنگ های مختلف و در اندازه های عرضی گوناگون بر روی یك قطعه پارچه ساده آن را به یك روتختی زیبا تبدیل می كند. یك قطعه پارچه مخمل یا ساتن را در نظر بگیرید و روبان هایی با پهنای مختلف و با تنوع رنگی مورد نظرتان انتخاب كنید و روبان ها را به صورت مایل با زاویه ۴۵ درجه و با فواصل یكسان یا مطابق سلیقه خود روی پارچه زمینه سنجاق كنید. سپس یك روبان پهن با عرض حدود ۱۰ سانتی متر و به رنگ متناسب با رنگ پارچه زمینه انتخاب كنید و روبان ۱۰ سانتی متری را دور كار بر روی انتهای روبان ها سنجاق كنید. سپس كلیه روبان ها را در جای خود بدوزید و یا می توانید آنها را با چسب پارچه بچسبانید. ابتدا روبان های مورب روی روتختی و بعد روبان حاشیه دور آن را بدوزید. برای دوخت روبان ۱۰ سانتی متری دو طرف آن را بدوزید.

 

از روبان های رنگی ساده برای تزئین پارچه های گلدار نیز می توان به عنوان یك حاشیه رنگی استفاده كرد و به این ترتیب می توان یك آكسان رنگی را به رنگ های موجود در پارچه افزود. انواع روبان را می توانیم به صورت های گوناگون بر روی كوسن ها نیز بچسبانیم. ممكن است با دوخت این روبان ها به صورت كادری وسط كوسن را بیاراییم و یا كادری از آنها را به عنوان حاشیه های دور كوسن استفاده كنیم.

 

با دوخت حاشیه ای از روبان های طرح دار بر روی پارچه های ساده می توانیم رومیزی ها و دستمال سفره هایی زیبا درست كنیم. از روبان ها در بسیاری از موارد دیگر نیز می توان استفاده كرد. به عنوان مثال به جای بندینك برای نصب پرده ها از قطعات روبان كه در بالای چوب پنبه به صورت پاپیون گره زده می شوند سود برد، در مواردی كه سر روبان ها آزاد است آنها را به صورت مورب برش دهید تا تار و پودشان از هم باز نشود.یك روش دیگر برای استفاده تزئینی از روبان به كارگیری آن برای تزئین انواع سبد ها است. دسته سبد را می توان با پیچیدن روبان به دورش كاملاً پوشاند و سپس با پاپیون هایی از همان روبان آراست. شما هم می توانید روش های جالب دیگری برای تزئین ساده و سریع لوازم منزلتان با روبان های مختلف بیابید .

 

 


ارسال برای دوستان
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

روش دوختن پرده تاشو
    وسایل موردنیاز:   ۱ـ پارچه و آستری ۲ـ تعدادی ترکه چوبی به قطر یک سانتیمتر ۳ـ یک تخته چوب باریک......
روبان دوزی
      روبان دوزی روبان دوزی-روبان دوزی یکی از زیر شاخه های سوزن دوزی است که از تلفیق انواع پارچه......
هنر سرمه دوزی
      سرمه دوزی یکی از رودوزی‌های شاخص و فاخر ایرانی است، نخ سرمه به عنوان مواد اولیه اصلی این هنر نخی......
تزیین منزل با وسایل موجود در آشپزخانه!
      با یک دور گشتن در آشپزخانه منزلتان این وسایل را فراهم کرده و تزئینی متفاوت ایجاد کنید.     تزئین......
ایجاد طرح بر روی وسایل منزل
        کاغذ دیواری های کهنه را دور نیندازید وآنها را به شکل دیگری استفاده کنید.طرح های خلاقانه ما را......
تزئین سفره هفت سین با تخم مرغ
      همه ی ایرانیان از دیر باز هنگام تحویل سال و شروع سال نو بر سر سفره ی هفت سین عید نوروزشان تخم......
کارتهای زیبا و جالب برای روز عشق
      آیا شما فکر نمی‌کنید اگر یک کارت زیبا که خودتان تهیه کرده‌اید برای روز ولنتاین مناسب‌تر نیست؟ با......

پخش اخبار زنده