به او نزدیک شوید

 

 

به او نزدیک شوید

 

شما هم احساس می‌كنید نوجوان شما به زبانی متفاوت صحبت می‌كند؟ شما هم نمی‌توانید حرف‌های او را درك كنید و منظورش را بفهمید؟ اگر چنین حسی دارید، بهتر است به جای این‌كه بیشتر از او فاصله بگیرید و تنهایش بگذارید، سعی كنید به او نزدیك‌تر از قبل شوید.


مطمئن باشید با كمی تلاش و وقت گذاشتن این كار ممكن است؛ البته اگر نخواهید این زحمت را به خودتان بدهید و به فرزندتان نزدیك شوید، باید در آینده منتظر مشكلاتی جدی‌تر باشید.

 

وقتی بچه‌ها كوچك هستند، نقش پدر و مادر با دوران نوجوانی و جوانی آنها متفاوت است؛ در آن روزها بچه‌ها همیشه در آغوش پدر و مادر هستند و با نوازش و محبتشان سرگرم می‌شوند؛ اما با گذشت سال‌ها و بزرگ‌تر شدن‌شان، همه چیز تغییر می‌كند؛ حالا نوجوان 14 ساله‌ای كه پسر شماست با پسر بچه‌ یك ساله‌ای كه سرش را روی شانه شما می‌گذاشت و به خواب می‌رفت، زمین تا آسمان فرق دارد. پس شما هم باید به شیوه‌ مخصوص او نزدیكش شوید و با او صحبت كنید.

 

متخصصان می‌گویند نباید بگذاریم شانه‌هایی كه یك روز مكانی برای آرامش كودكان بوده است، حالا تبدیل به مكانی سرد و بی‌احساس شود. همچنین باید بدانیم نوجوانان نه تنها نیاز دارند كه به آنها رسیدگی كنیم، بلكه دوست دارند دائم به آنها یادآوری شود كه چقدر برای ما عزیزند و چقدر به فكر آنها هستیم.

 

نباید بگذاریم شانه‌هایی كه یك روز مكانی برای آرامش كودكان بوده است، حالا تبدیل به مكانی سرد و بی‌احساس شود. همچنین باید بدانیم نوجوانان نه تنها نیاز دارند كه به آنها رسیدگی كنیم، بلكه دوست دارند دائم به آنها یادآوری شود كه چقدر برای ما عزیزند و چقدر به فكر آنها هستیم.

 

تغییر رفتار نوجوانان را جدی بگیرید

 

در این دوران احساسات و افكار نوجوانان تغییر می‌كند و به همین دلیل نقش والدین پررنگ‌تر و حیاتی‌تر از قبل می‌شود. حالا پدر و مادر باید با روشی صحیح و مناسب سعی كنند اعتماد به نفس كودك را افزایش دهند و از او مراقبت كنند. در این سال‌ها، پدر و مادر باید آماده برخوردهایی باشند كه گاه غیر طبیعی به نظر می‌آید. اما آنها تنها كسانی هستند كه می‌توانند مشكلات فرزندشان را حل كنند.

 

بنابراین مهم است كه رابطه‌ای قوی و محكم با نوجوان خود داشته باشید؛ والدین باید از فرزندان درباره دوستانشان بپرسند و اطلاعاتی دقیق و درست از آنها داشته باشند. به همین دلیل وقتی او از مدرسه و دوستانش تعریف می‌كند یا از آنها شكایتی دارد یا حتی وقتی می‌خواهد از معلمش گله كند باید به حرف‌های او با دقت گوش كنید.

 

همچنین وقتی نوجوان می‌خواهد تجربه‌ای جدید به دست بیاورد، نباید او را از این كار منصرف كنید، بلكه بهترین كار این است كه درباره اتفاقاتی كه در جریان است با او صحبت كنید. پس از آن نیز به او یادآوری كنید مسوولیت تمام كارهایش را باید خودش بپذیرد؛ البته والدین هم باید همیشه كنار او حضور داشته باشند و در موقع نیاز به نوجوان كمك كنند.

 

والدین، مهم‌ترین و اساسی‌ترین نقش را دارند

 

حالا كه فرزند شما تغییر رفتار داده است و دیگر مانند گذشته برخورد نمی‌كند، نقش شما مهم‌تر از قبل می‌شود. در اولین مرحله حواستان باشد با همسرتان هماهنگ باشید. پدر و مادر هیچ وقت نباید نظریه‌هایی متفاوت و حتی گاه متضاد داشته باشند. چون با این كار نوجوان سردرگم می‌شود و دیگر از آنها راهنمایی نمی‌خواهد.

 

در ضمن فراموش نكنید همان‌طور كه رفتار نوجوان تغییر می‌كند، شما هم باید شیوه برخوردتان را با او تغییر دهید؛ البته همیشه بدانید نوجوان با این‌كه دیگر خیلی كوچك نیست، اما هنوز هم فرزند شماست و به توجه و رسیدگی نیاز دارد. پس همیشه رابطه‌ای دوستانه و صمیمی با او برقرار كنید تا مشكلات كاهش یابد.

منبع : جام جم آنلاین


ارسال برای دوستان
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

روابط و کشمکش های نوجونان در خانواده
      دلیل بسیاری از والدین ، که فرزندان نوجوان دارند ، برای آینده ی آنان شدیدا نگران هستند . در این......
ناسازگاری در‌دوران بلوغ
      اغلب نوجوانان پیش از شروع بلوغ مطیع و دارای رابطه عاطفی قوی با افراد خانواده و والدینشان هستند.......
چگونه نوجوان خود را بشناسیم
      بسیاری از والدین فکر می کنند که فرزند نوجوان خود را در داخل و خارج از خانه کاملاً می شناسند. اما......
خواسته ي نوجوان از شما
      نوجوانان از والدين خويش توقعاتي دارند كه برآورده شدن اين انتظارات، مي تواند نقش مهمي در سلامت......
افسون‌شدگان کوچک موبایل
      زمان‌های قدیم بچه‌ها را مشغول بازی در کوچه و خیابان می‌دیدیم، اما امروزه در حال تایپ پیام ، سروکله......
پول توجیبی، وسیله اذیت یا تربیت بچه ها ؟!
      پول تو جیبی بچه‌ها، از مواردی است که اغلب در خانواده مشکل‌آفرین می‌شود.ریشه اصلی این مشکلات نگرش......
اگر فرزندتان خجالت می کشد، بخوانید!
      کارشناسان بر این باورند علت بسیاری از رفتارهای غلط نوجوانان مانند پرخاشگری، اضطراب، بزهکاری ،......
می خواهم خودم باشم
      با شروع دوره جوانی تغییرات بسیاری در زندگی اجتماعی شما ایجاد می شود. کنار آمدن با این تغییرات......
تقسیم وظایف و تقویت مسئولیت پذیری فرزندان
      مسئولش کنید تا بزرگ شود:هیچ کاری نمی‌کند. حتی تختش را هم مرتب نمی‌کند؛ تمام اسباب‌بازی‌هایش به......
چگونه اعتماد به نفس فرزندخودرا تقويت كنيم؟
عتماد به نفس تأثير مهمي در سازماندهي رفتارهاي سالم و سازنده فردي و اجتماعي انسان‌ها دارد، در نتيجه والدين......

پخش اخبار زنده