تماشای زیاد تلوزیون , نوجوانان را افسرده میکند

 

 

تماشای بیش ازحد تلوزیون نوجوانان را افسرده می کند

 

در مطالعه جدیدی که در دانشگاه پیتسبورگ انجام شده نشان داده‌است كه احتمال افسردگي ميان نوجواني كه بيش از حد تلويزيون مي‌كنند بيشتر است. در اين تحقيق، متغیرهای مختلفی، علاوه بر تلویزیون، بررسی شده؛

 

مشغول شدن نوجوانان با گیم و بازی‌های رایانه‌ای و تماشای فیلم‌های ویدئویی و .. میتواند منجر به بروز افسردگی در آنان شود .

 

مطالعه، از سال 1995 شروع‌ شده و در آن زمان از بچه‌ها خواسته‌شد بگویند چند ساعت از شبانه‌روزشان را به این فعالیت‌ها می‌گذرانند. در آن زمان میانگین به دست آمده، برای کل این فعالیت‌ها، 7/5 ساعت بود که 3/2 ساعت آن به تنهایی به تماشای تلویزیون اختصاص داشت.

 

7 سال بعد، افراد مورد مطالعه، از لحاظ نشانه‌های افسردگی ارزیابی شدند. از بین این افراد، 4/7 درصد درجاتی از نشانه‌های افسردگی را داشتند. بعد از تحلیل آماری نتایج به دست‌آمده، مشخص شد که شیوع این نشانه‌ها، با تماشای تلویزیون رابطه مستقیم دارد؛ چنان که با افزایش ساعاتی که نوجوانان پای تلویزیون می‌گذراندند، احتمال افسردگی آنها هم بیشتر می‌شد. البته مجریان این مطالعه، در گزارش خود در شماره فوریه نشریه «روان‌پزشکی عمومی»، قبول دارند که با استناد به چنین نتایجی، به تنهایی نمی‌توان نتیجه گرفت که تلویزیون عامل و علت افسردگی است؛ چرا که ممکن است کودکان و نوجوانانی بیشتر خود را با تماشای تلویزیون سرگرم کنند که زمینه‌های افسردگی را داشته‌اند. (در ابتدای مطالعه، نوجوانان از لحاظ افسردگی بررسی شدند و تنها آنهایی وارد مطالعه شدند که هیچ علامتی از آن نداشتند) با این حال، حدس زدن این که چطور تماشای بیش از حد تلویزیون می‌تواند عامل افسردگی باشد، چندان سخت نیست.

 

تلویزیون سرشار از صحنه‌های غم‌انگیز، جنایت‌ها، حوادث ناگوار، جنگ و غیره و غیره است که یک کودک می‌تواند تحت تاثیر شدید آنها قرار گیرد و به اصطلاح این صحنه‌ها را «درونی» یا internalize کند. حتی تماشای صحنه‌های شاد و جذاب تبلیغات تلویزیونی هم می‌تواند زمینه‌ساز افسرده شدن نوجوانان باشد؛ چرا که به آنها این حس را القا می‌کند که جهان پر است از چیزهای دوست‌داشتنی و خوشمزه، که تو نداری. برای این که اهمیت تبلیغات تلویزیونی بیشتر روشن شود، کافی است بدانیم که نوجوانان سالانه به طور متوسط در معرض مشاهده 20 هزار آگهی بازرگانی از تلویزیون است.

 

خوردن تنقلات بی‌ارزش غذایی، بی‌اختیار و موقع تماشای تلویزیون، تحت تاثیر آگهی‌های تبلیغاتی این خوراکی‌ها قرار گرفتن هم، از جمله علل چاق شدن بچه‌هاست که مطالعات مختلف پژوهشی، نقش آنها را نشان داده‌اند. البته محققان ترجیح می‌دهند سعی کنند عوامل منفی موجود در آن را شناسایی کنند و به جای حذف کلی و مطلق تلویزیون، این عوامل را رفع کنند. کم کردن ساعت‌های تماشای تلویزیون، یکی از مهم‌ترین راه‌حل‌های کم کردن خطر آن است چرا که در ساعت‌های محدود، تلویزیون می‌تواند آموزنده و مفید باشد. تماشای انتخابی برنامه‌های تلویزیون هم یکی از این راهکارهاست. همچنین کارشناسان توصیه می‌کنند تلویزیون در اتاق خواب بچه‌ها گذاشته نشود تا والدین بتوانند بر نوع برنامه‌هایی که بچه‌ها می‌بینند، نظارت داشته باشند و در صورت لزوم، در مورد صحنه‌های خاص آن، با فرزندشان صحبت کنند.

سلامت نیوز

افسردگي,درمان افسردگي,تست افسردگي,ضد افسردگي,افسردگي چيست,افسردگي شديد,روانشناسی,تست روانشناسی,روانشناسی رنگها,روانشناسی کودک,روانشناسی شخصیت,روانشناسی ازدواج,روانشناسی عشق,روانشناسی زنان افسردگي,درمان افسردگي,تست افسردگي,ضد افسردگي,افسردگي چيست,افسردگي شديد,روانشناسی,تست روانشناسی,روانشناسی رنگها,روانشناسی کودک,روانشناسی شخصیت,روانشناسی ازدواج,روانشناسی عشق,روانشناسی زنان

ارسال برای دوستان
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

20 موضوع اصلی مشاجرات خانوادگی
      انتخاب خانواده مان دست ما نیست و احتمالاً به همین دلیل است که اینقدر با آنها بحث و مجادله می کنیم.تحقیقات......
تصاویر برهنه و کودکان ما
      همزمان با ورود کودکان به دنیای نوجوانی و جوانی و آشنایی اذهان کنجکاو آنان با مقوله رمز آلود ” سکس......
فرزندم مدام از چگونگی تولدش می پرسد!
      یکی از مسایلی که ذهن والدینی که فرزندان خردسال دارند را به خود مشغول می‌کند، شیوه پاسخ‌دهی به......
تاثیر تماشای بیش از حد تلویزیون در کودکان
    پژوهشگران آمریکایی در تحقیقات خود نشان دادند تماشای بیش از حد تلویزیون در نوزادان موجب تاخیر در......
مراقب باشید کودک تان زیاد تلویزیون تماشا نکند
   روان شناسان بر این باورند که فرزند پروری هنری است که نیاز به خلاقیت، صرف انرژی، زمان و هزینه......
افسون‌شدگان کوچک موبایل
      زمان‌های قدیم بچه‌ها را مشغول بازی در کوچه و خیابان می‌دیدیم، اما امروزه در حال تایپ پیام ، سروکله......
بهداشت روانی دوران بلوغ
    نوجوانی یكی از مهمترین و پُر ارزش ترین دوره های زندگی هر فرد محسوب می‌شود زیرا سرآغاز تحولات و......
روشي براي ايجاد شادابي درنوجوانان
      نوجوان امروز با نشاط نيست: از شنبه تا پنج شنبه ، از صبح زود تا نيمه ي شب ، از شرق تا غرب شهر ،......
خواسته ي نوجوان از شما
      نوجوانان از والدين خويش توقعاتي دارند كه برآورده شدن اين انتظارات، مي تواند نقش مهمي در سلامت......
راهکاری مفید برای حل مشکلات مادردختر
      بزرگ کردن کودکان نشانگر بلوغ یا عدم بلوغ والدین است.در این مقاله سعی می کنیم راهکارهایی برای ......

پخش اخبار زنده