آرایشگاه های ترسناک

 

 

آرایشگاه های ترسناک

 

برای ترس‌هایی كه بدون علت خاص در بچه‌ها وجود دارد، وارد كردن ناگهانی و تلاش برای درگیر كردن بچه‌ها با آن قضیه و ترساندن كودك برای از بین بردن ترس اصلا  توصیه نمی‌شود.

 

ظرفیت روانی كودكان به اندازه افراد بزرگسال نیست و برای ترس‌هایی كه بدون علت خاص در بچه‌ها وجود دارد، وارد كردن ناگهانی و تلاش برای درگیر كردن بچه‌ها با آن قضیه و ترساندن كودك برای از بین بردن ترس توصیه نمی‌شود. این كار نه تنها نتیجه درمانی ندارد بلكه سبب افزایش ترس كودك می‌شود. باید برای كودكان روش حساسیت‌زدایی تدریجی را امتحان كنیم.

 

در روش حساسیت‌زدایی تدریجی ما ابتدا كودك را با شرایط مشابه آشنا می‌كنیم. برخی كودكان از رفتن به آرایشگاه و كوتاه‌كردن مو می‌ترسند. برای از بین بردن ترس او كافی است بازی‌ای را طراحی كنیم و در آن عروسك یا شخص دیگری مانند یكی از دوستان كودك كه از كوتاه كردن مو ترس ندارد را بنشانیم و موهایش را كوتاه كنیم.

 

بعد از اینكه كودك به شكل خفیف با این موضوع آشنا شد بدون اینكه خود او را درگیر كنیم، می‌توانیم او را همراه با مادر یا پدر یا دوستان به آرایشگاه ببریم تا شاهد كوتاه كردن موی دیگران باشد تا حساسیت او كم شود بعد آرام آرام می‌توان كودك را درگیر كرد و به او كمك كرد تا ترس‌اش از بین برود یعنی به عنوان نمونه ابتدا تنها پایین موها را كوتاه كرد.

 

در مورد بچه‌هایی كه از كوتاه كردن موها بدشان می‌آید باید گفت هویت‌ها به تدریج در كودكان شكل می‌گیرد و این شكل‌گیری ابتدا به ظاهر است بعد مسائل باطنی و درونی شكل می‌گیرد. بهتر است والدین اجازه دهند كودك در مورد ظاهرش تا حدی كه غیرمعمول نیست تصمیم بگیرد.

 

نكته‌ای كه نباید فراموش كرد تشویق كودك است چون توانسته شرایط را تحمل كند، بعد از مدتی حساسیت كودك به این مساله از بین می‌رود و ترس او كاملا از بین می‌رود.

 

در مورد بچه‌هایی كه از كوتاه كردن موها بدشان می‌آید باید گفت هویت‌ها به تدریج در كودكان شكل می‌گیرد و این شكل‌گیری ابتدا به ظاهر است بعد مسائل باطنی و درونی شكل می‌گیرد. بهتر است والدین اجازه دهند كودك در مورد ظاهرش تا حدی كه غیرمعمول نیست تصمیم بگیرد.

 

اگر دختر‌بچه‌ای تمایل به كوتاه كردن مو ندارد بهتر است با او همگام شویم. ممكن است خانواده روی این موضوع تاكید داشته باشد كه موی بلند كودك از نظر نظافت و مرتب كردن سخت است اما در هر صورت می‌توان كودك را مسوولیت‌پذیر كرد. به عنوان نمونه به او گفت اگر موهایت همیشه شانه كرده نباشد نمی‌توانیم بیرون برویم یا نمی‌توانیم شما را با خود ببریم. باید نظافت و مرتب بودن را به كودك آموزش داد.

 

در مورد پسربچه‌ها گرچه تاكید داریم كه ظاهر برای ایجاد هویت فردی و اعتماد به نفس مهم است اما این موضوع را هم مدنظر می‌گیریم كه هویت جنسی هم در حال شكل‌گیری است. از آنجا كه شكل‌گیری جنسی حدود 2 سالگی شروع می‌شود لازم است به آنها كمك كنیم هویت جنس خود را بگیرند. در مورد پسربچه‌ها بهتر است با سیستم تشویقی آنها را به گونه‌ای بار بیاوریم كه ظاهر خود را شبیه جنس موافق خود یعنی پدر درست كنند.

منبع : سیمرغ

ارسال برای دوستان
به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

صحبت درباره مسائل جنسی با فرزند
        چگونگی صحبت درباره مسائل جنسی با فرزندمان در سنین مختلف:والدین باید بدانند که برای آغاز آموزش......
بچه های کدام فصل بهتر از بقیه هستند؟
    مشاوره خانواده - خیلی از ما هستیم که طالع‌بینی‌ها و پیش‌بینی‌ها در مورد زندگی آدم‌ها را......
علت خود ارضایی چیست و چگونه درمان میشود؟
      با وجود آنکه از زمان تولد تا بلوغ ، تغییرات زیادی در رشد جنسی - جسمی وجود ندارد ، اما رشد روانی......
چگونه سوالات جنسی فرزندم را پاسخ دهم؟
        صحبت کردن در باره جنسیت برای اغلب والدین کاری دشوار است. والدین یا نگران زیاد گفتن هستند و یا......
زندگی در حال را به بچه‌ها بیاموزیم
      زندگی در جوامع بزرگ و صنعتی به مرور به ما می‌آموزد که آینده‌نگر باشیم و همیشه نیم‌نگاهی به آتیه......
هشدار درباره خود ارضایی کودکان
      در دوره نوپایی ، بچه ها همزمان با رشد عمومی و آشنایی بیشتر با محیط اطراف به کشف نقاط مختلف بدن......
این 10 مهارت را به کودک بیاموزید
    بهترین راه این است که خطراتی را که در کمین بچه‌هاست با زبانی قابل فهم برای آنها توضیح داد و بلافاصله......
پاسخ به کنجکاوی های جنسی کودکان
    بسیاری از والدین گمان می کنند که آموزش مسایل جنسی را می توان در گفتگویی خلاصه کرد و ان را به بعد......
این 10 مهارت را به کودک بیاموزید
      بهترین راه این است که خطراتی را که در کمین بچه‌هاست با زبانی قابل فهم برای آنها توضیح داد......
قصه فینگیلی و جینگیلی
  در ده قشنگي دو برادر زندگي مي كردند. اسم يكي از انها فينگيلي و ديگري جينگيلي بود. فينگيلي پسر شيطون......

پخش اخبار زنده