تاریخ و تمدن صفحه ۱
 عدالت و قانون در زمان هخامنشیاندر زمان هخامنشیان به داوری و احقاق حق اهمیت داده میشد، چنانچه به نقل از هرودت مورخ نامی آورده شده است:«بیش از هر چیز دادگستری مورد توجه ایرانیان بوده است . چنانچه...... ادامه »
دانستنی های جالب از بیستون که نمیدانستید !داریوش شاه گوید: تو که از این پس، این نبشته را که من نوشتم یا این پیکرها را ببینی، مبادا که آنها را تباه سازی؛ تا هنگامی که توانا هستی آنها را نگاه دار.” (کتیبه...... ادامه »
10 زن برجسته ای که چهره ارتش را تغییر دادند! (+عکس)کمدین معروف ایلیان بوسلیر این طور می گوید: "ما زنانی را در ارتش داریم؛ امّا آنها ما را در خط مقدم قرار نمی دهند. آنها نمی دانند که اگر ما بتوانیم بجنگیم،...... ادامه »
ه تمدنی که به طرز مرموزی ناپدید شدند!! +عکساکثر تمدن‌ها به آرامی ‌از بین رفته اند یا دراثر بلایای طبیعی نابود شده اند یا در اثر جنگ و تاراج از بین رفته اند. اما اجتماعات اندکی نیز وجود داشته اند که...... ادامه »
9 حقیقت عجیب و جالب تاریخی!! 1. رومی‌ها عادت داشتند از پنبه نسوز در لباس‌هایی که هر روز می‌پوشیدند استفاده کنند. (پیشینیان پلینی (یک طبیعت گرای رومی) گفته آنها به این دلیل لباسهایی با الیاف پنبه نسوز...... ادامه »
عجایب شگفت انگیز و از بین رفته جهان !! +عکس در جهان زیبایی هایی وجود داشته که امروز دیگر وجود ندارند و بر اثر زلزله، جنگ و غیره از بین رفته اند. در زیر به بعضی از این عجایب اشاره می‌کنیم. ۱. بت بامیان طالبان...... ادامه »
5 خون آشام در تاریخ که واقعا وجود داشتند!! (+عکس) با ظهور مشارکت های عالی ادبی چون مجموعه گرگ و میش و خاطرات خون آشام ها در فرهنگ عامّه کنونی، این طور به نظر می‌رسد که وسواسی جهانی و فراگیر را در این رابطه...... ادامه »
بانوان نامور تاریخ ایران زمین یوتاب: سردار زن ایرانی که خواهر آریوبرزن سردار نامدار ارتش شاهنشاهی داریوش سوم بوده است. وی درنبرد با اسکندر گجستک همراه آریوبرزن فرماندهی بخشی از ارتش را بر عهده داشته است...... ادامه »
    زندگینامه دکتر علی شریعتی دكتر علی شريعتی در سال 1312 در روستاي مزينان از حوالي شهرستان سبزوار متولد شد. اجداد دكتر علی شريعتی همه از عالمان دين بوده اند.   پدر پدر بزرگ علی شريعتی، ملاقربانعلي، معروف...... ادامه »
    روز جهانی بیابان زدایی 17 ژوئن به عنوان روز جهانی بیابان زدایی در سراسر جهان نام گذاری شده است و این روز (روز جهانی بیابان زدایی) در کشورهای مختلف گرامی داشته می شود.   پيشروي بيابانها، فروسائي زمين...... ادامه »
مطالب مرتبط: زیباترین متنهای روز مادر هدیه روز مادر اس ام اس روز مادر(1) اس ام اس ویژه روز مادر کارت پستال به مناسبت روز مادر شعر روز مادر (2) روز مادر ۲۳ اردیبهشت ( بیستم جمادی الثانی ) ولادت...... ادامه »
  سروش و جشن سروشگان   سُروش یکی از ایزدان باستانی ایرانیان است.سروش از ایزدان بزرگی است که بر نظم جهان مراقبت دارد، پیمان‌ها را می‌پاید و فرشتهٔ نگهبان خاص زرتشتیان است.   سروش و جشن سروشگان در اوستا...... ادامه »
  جشن فروردینگان جشن فروردینگان جشن فَروَردینگان یا فروردگ یکی از جشن‌های ماهانهٔ زرتشتی است. روز برگزاری جشن فروردینگان نوزدهم فروردین ماه است. فرودگ یا فروردینگان جشنی است برای یادبود درگذشتگان و از...... ادامه »
  تاریخ رور معلم آشنایی با روز معلم روز 12 اردیبهشت در تقویم جمهوری اسلامی ایران، روز معلم نامگذاری شده است.پس از پیروزی انقلاب‌اسلامی و شهادت استاد مرتضی مطهری در روز 12 اردیبهشت ماه سال 1358 توسط گروه...... ادامه »
      زندگینامه کوروش کبیر ● از تولد تا آغاز جوانی کوروش کبیر دوران خردسالی کوروش کبیر را هاله ای از افسانه ها در برگرفته است. افسانه هایی که گاه چندان سر به ناسازگاری برآورده اند که تحقیق در راستی...... ادامه »

پخش اخبار زنده