تعداد بازدید: ۲۳
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۱۷ بهمن ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۹:۰۲
تحقق آرمان های انقلاب اسلامی؛ متکی بر مجاهدت های فرهنگی
انقلاب اسلامی بر بستر فرهنگ برخاسته از روح اسلام، تعالیم دینی و ایمان شکل گرفت و برپایه اهدافی والا بنیان نهاده شد. انقلابی که امام خمینی(ره) برای تحقق آن سال ها تبعید، دوری از وطن و رنج های بی شمار را تحمل و با رهبری هوشمندانه خویش جمهوری اسلامی ایران را پایه گذاری کردند. نهضتی برخاسته از توده مردم که با بهره مندی از گفتمان انقلابی و اصول فرهنگی مبتنی بر اندیشه های امام خمینی(ره) توانست حکومت وابسته پهلوی را سرنگون کند و اکنون می بایست که با ارایه الگویی کارآمد و معرفی دستاوردهای این انقلاب مردمی، آن را به عنوان الگویی شایسته از نظام مردم سالار به همگان ارایه کرد، گفتمانی که می توان از آن به عنوان حاصل پویایی تمدن نوین اسلامی نام برد.
«فرهنگ در سپهر اندیشه ای و گفتمان امام، نقش بسیار پررنگی داشت. گفتمان انقلابی و روش های مجاهدت فرهنگی امام خمینی (ره) در جریان غربی سازی پهلوی که با نمادهای فرهنگی مقابله می کرد، بسیار اثرگذار بود و امام (ره) با تکیه بر همین اصل در برابر رژیم ایستاد.» این مطلب گزیده ای از سخنان «صدرالدین موسوی» عضو هیات علمی پژوهشکده امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی به شمار می رود.
در ادامه دیدگاه و نظرات وی را جویا می شدیم. **سیر تکوین انقلاب در فضای استبداد شاهنشاهی بررسی جغرافیای سیاسی و فضایی که نهضت امام خمینی (ره) در آن شکل گرفت و به پیروزی رسید، می تواند از ارزش و اهمیت ویژه ای برخوردار باشد، چرا که بیان کننده نوع گفتمان و جنس انقلاب اسلامی است. دوران جنگ سرد خصوصیات خاصی دارد؛ جهانی 2 قطبی شامل سوسیالیسم و کاپیتالیسم(سرمایه داری) که هر یک از این 2 قطب، مهره هایی را به عنوان متحد در کشورهای در حال توسعه و حتی توسعه یافته داشتند.
ایران به لحاظ نظری و عملی در بلوک غرب و به ویژه آمریکا قرار داشت و مخالفان، محمدرضا پهلوی را وابسته و فرمانبردار آمریکا می دانستند. در آن زمان کشور به لحاظ داخلی با استبداد و انسداد سیاسی دست به گریبان بود. رژیم پهلوی نوسازی را به خصوص از 1353 خورشیدی با کمک درآمدهای نفتی سرعت بخشید و فرایند آن را تسریع کرد.
بنابر اعتقاد مخالفان، مشکل مدرنیزاسیون آن بود که در این روند بیش از حد به غربی سازی توجه شد و به خصوص به حوزه فرهنگ صدمه های جدی وارد آمد و این مساله زمینه نادیده گرفتن ارزش های فرهنگ بومی و اسلامی در بسیاری از حوزه ها را فراهم آورد. روند نوسازی و غربی سازی به طور عمده بخش های فرهنگی را هدف گرفت و همین مساله باعث نارضایتی مخالفان با گرایش های مختلف شد.
مبارزان در واکنش به این روند، استبداد سیاسی، نمادها و نشانه های غربی سازی را نشانه گرفتند و این مساله در نهضت امام خمینی (ره) جلوه بسیار پررنگی پیدا کرد. ترسیم فضای داخلی کشور به لحاظ مبارزه با استبداد سیاسی، به وسیله گرایش های مختلف، نشان از آن دارد که جریان های مخالف نتوانستند تا از کانال مبارزه های پارلمانی و انتخابات سالم انتقاد و اعتراض خود را اعلام کنند و اصلاحات مورد نظر خود را به پیش ببرند.
بنابراین پس از خرداد 1342 خورشیدی، کشور با مخالفت های مسلحانه و زیر زمینی روبه رو شد. گروه های اسلامی که اسلام را به عنوان ایدئولوژی خود قبول داشتند، مارکسیست های اسلامی، جنبش های چریکی چپ، ملی گراها و روشنفکرهای اسلامی همگی به نوعی مخالفت خود را با استبداد پهلوی نشان می دادند اما هیچ یک از این گروه ها قدرت سازماندهی منسجم و اثرگذار را در ساحت سیاسی ایران نداشتند، نتیجه این شد که محمدرضا پهلوی به وسیله سرکوب، شمار زیادی از رهبران سیاسی را از هر طیفی به زندان انداخت و برخی دیگر را هم به تبعید محکوم کرد.
محمدرضا پهلوی به لحاظ اتحاد با غرب در دهه 1350 دچار نوعی قدرت کاذب شد و خود را رهبر بلامنازع ایران می دانست، بنابراین با انحلال 2 حزب موجود در کشور، حزب «رستاخیز» را تشکیل داد و اعلام کرد که هر شخصی که مخالف این حزب است می تواند پاسپورت بگیرد و ایران را ترک کند. این خود بزرگ بینی زمینه حمله به اسلامگراها و مارکسیست ها را فراهم آورد.
**آغاز مبارزه های امام خمینی (ره) حضور قدرتمند امام خمینی (ره) در کنار دیگر نابسامانی های داخلی سبب شد تا امام از 1342 خورشیدی، مبارزه های خویش را به شکل آشکار آغاز کند. وجه تمایز نهضت امام (ره) با دیگر جریان های سیاسی که در صحنه حضور داشتند، این بود که این جریان ها در میان توده مردم شناخت نشده بودند و تاثیر گذاری لازم را به همین علت نداشتند.
اما امام (ره) با گفتمان فرامرزی و انقلابی خود نشان دادند که به مبارزه ای مبتنی بر بسیج و وحدت مردم باور دارند. بنابراین درست زمانی که محمدرضا پهلوی با این تصور که دیگر مخالفی ندارد و انسداد سیاسی کامل را برقرار کرده است، تحولاتی اتفاق می افتد که جرقه انقلاب زده می شود و امام(ره) هم با تدبر و تدینی که داشتند، مبارزه را به وسیله بسیج مردمی و با هدایت های شبکه «روحانیت، مسجدها و مدرسه ها»، آغاز کردند.
امام خمینی (ره) به مبارزه مسلحانه معتقد نبودند و در آن فضای انسداد سیاسی حاکم، با تکیه بر اصل بسیج مردمی و با توجه به نقشی که فرهنگ در دولت سازی و ملت سازی داشت، مجاهدت فرهنگی را پیشه کردند و از این راه وارد مبارزه شدند. گفتمان انقلابی و روش های مجاهدت فرهنگی امام خمینی (ره) در جریان غربی سازی پهلوی که با نمادهای فرهنگی مقابله می کرد، بسیار اثرگذار بود و امام (ره) با تکیه بر همین اصل در برابر رژیم ایستاد.
ایشان در جشن های 2 هزار و 500 ساله یا در جریان جشن فرهنگ و هنر با صدور بیانیه هایی، با تاکید بر نماد ها، نشانه ها و ارزش های فرهنگی، آنها را نقطه عطفی برای رویارویی با استبداد سیاسی حاکم برشمردند. فرهنگ در سپهر اندیشه ای و گفتمان امام، نقش بسیار پررنگی داشت و بنیانگذار انقلاب اسلامی، هم برای تعریف نمادها و نشانه ها و هم در غیریت سازی از آموزه های قرآنی استفاده کردند.
امام(ره) زمانی از غیریت سازی برای مبارزه با استعمار و آمریکا بهره بردند و از مفاهیمی مانند شیطان بزرگ استفاده کردند و در هنگامه ای دیگر برای مقابله با استبداد، از این سپهر نشانه ای خود بهره مند شدند. می توان گفت نهضت امام خمینی (ره) یک نهضت فرهنگی بود که با مبنا قرار دادن نمادها و نشانه های فرهنگی، مبارزه خود را بر ضد استبداد سیاسی آغاز کردند و در نهایت با پیروزی به پایان رساندند.
**تحقق انقلابی باشکوه با تکیه بر مجاهدت فرهنگیمجاهدت فرهنگی همان تلاش بی وقفه و همه جانبه امام خمینی(ره) و ملت بپاخاسته ایران بود که کشور را از سلطه بیگانگان رهایی بخشید و ننگ وابستگی به ابرقدرت ها را از این تمدن بزرگ زدود. پیام نجات بخش امام(ره) به ایرانیان آزادگی و اعتلای فرهنگ کشور به شمار می رفت.
این مجاهدت، نهضتی معنوی و بدون استفاده از تجهیزات و سلاح های جنگی محسوب می شد؛ تا با جهد و تلاش فرهنگی از تمام ارزش های فرهنگی یک کشور که به ذلت و خواری کشانده شده بود، دفاع کنند.انقلاب اسلامی در پرتو یاری خداوند و در سایه سار ایثار و مجاهدت مردم به پیروزی رسید و در مسیر توسعه زیر بنای فرهنگی کشور بود که پایه های فرهنگی انقلاب مستحکم شد و آرمان های معنوی امام و مردم در فرآیند یک انقلاب باشکوه تحقق یافت.
**اهمیت فرهنگ در وصیت نامه امام (ره) و استمرار آن در تمدن نوین اسلامی امام (ره) برای فرهنگ ارزش زیادی قایل بودند و این مساله را در وصیت نامه ایشان هم می توان دید. نقش فرهنگ در وصیت نامه امام خمینی(ره)، به معنای عام بسیار مبنایی و زیر بنایی است و هر تحول عمده ای را برای به وقوع پیوستن و رسیدن به هدف، باید از فرهنگ شروع کرد.
در این گفتمان انقلابی، مبنا فرهنگ محسوب می شود و به منظور تحقق این گفتمان بایستی که با تاکید بر فرهنگ، نشانه ها، استعاره ها و مضمون ها به اهداف این گفتمان انقلابی جامه عمل پوشاند. اینک ضرورت دارد تا تمدنی که از دوران حضرت رسول اکرم (ص) آغاز شده و به شکل نوین با انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) و سپس با هدایت های روشنگرانه آیت الله خامنه ای ادامه یافته است، برای توسعه گفتمان های بیداری اسلامی در جهان متحول و به روز شود.
*گروه اطلاع رسانی خبرنگار: عشرت کراری**انتشار دهنده: شهربانو جمعه پژوهشم**9428**2059**9131 ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید.

کد خبر: 1000004  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایرنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

علوی: سربازان امام زمان(عج) پاسخی کوبنده به طراحان حادثه تروریستی اهواز خواهند داد تسنیم  ۳۵ دقیقه پیش

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، حجت الاسلام سید محمود علوی وزیر اطلاعات در پیامی حادثه تروریستی خوزستان را تسلیت گفت.متن پیام به شرح ذیل است:بسم الله قاصم الجباریندر ایام شهادت مظلومانه سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) و آغازین روز نکوداشت هفته غرور آفرین دفاع مقدس که سندی جاودان و تاریخی...

پیام وزیر اطلاعات به‌ مناسب فرارسیدن هفته دفاع مقدس تسنیم  ۳۵ دقیقه پیش

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام سیدمحمود علوی، وزیر اطلاعات، به‌ مناسبت فرارسیدن هفته دفاع مقدس پیامی صادر کرد.متن پیام به شرح ذیل است:«در سالگرد هفته دفاع مقدس هیچ چیز شایسته‌تر از آن نیست که یاد  و نام گرامی شهیدان و فداکاران راه خدا را بزرگ بداریم.» ...

خبر استعفای شریعتمداری از زبان امیری تکذیب شد شبستان  ۳۵ دقیقه پیش

خبر استعفای شریعتمداری از زبان امیری تکذیب شد  به گزارش خبرنگار دولت خبرگزاری شبستان، دقایقی پیش یکی از خبرگزاری های داخلی در گفتگویی با یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی اعلام کرده بود که معاون پارلمانی رییس جمهور استعفای محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت را تایید کرده که با پیگیری خبرنگار شبستان این نقل قول از سوی معاون رییس جمهور...

دیوان عدالت در پرونده بورسیه‌ها وارد احراز صلاحیت‌های علمی افراد نشده است شبستان  ۳۵ دقیقه پیش

دیوان عدالت در پرونده بورسیه‌ها وارد احراز صلاحیت‌های علمی افراد نشده استبه گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از دیوان عدالت اداری به دنبال طرح ابهاماتی توسط برخی افراد و مسئولین وزارت علوم و دانشگاه ها درباره آرای شعب دیوان عدالت اداری بدر مورد پرونده های موسوم به بورسیه‌ها، محدث معاون قضایی امور اداری استخدامی دیوان عدالت اداری گفت: احکام دیوان عدالت اداری در مورد پرونده‌های...

زنگنه: سخنان ترامپ توهین به متحدانش است جام نیوز  ۳۹ دقیقه پیش

به گزارش جام نیوز، اسپوتنیک به نقل از شانا گزارش داد؛ بیژن زنگنه وزبر نفت ایران در سخنانی به نشست کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و غیراوپک (JMMC) که امروز برگزارمی شود، اشاره کرد و گفت: امیدوارم نتایج این نشست تحت تاثیر توئیت تهدیدآمیز رئیس جمهوری ترامپ...

خبر مهم/ توضیح استاندار خوزستان درباره مسئول تأمین امنیت رژه اهواز نامه  ۵۱ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اعلام کرده که در حادثه حمله تروریستی به رژه نیروهای نظامی در اهواز سهل‌انگاری مشهود بوده و قابل قبول نیست. حشمت‌الله فلاحت پیشه اعلام کرده که اعضای کمیسیون امنیت ملی، فردا برای بررسی موضوع راهی خوزستان می‌شوند. درباره مسوول...

فوری/ تکذیب خبر استعفای شریعتمداری از زبان امیری نامه  ۵۱ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز، دقایقی پیش یکی از خبرگزاری های داخلی در گفتگویی با یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی اعلام کرده بود که معاون پارلمانی رییس جمهور استعفای محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت را تایید کرده که با پیگیری خبرنگار شبستان این نقل قول از سوی معاون رییس جمهور تکذیب شد.یادآور می شود...

هیچ نهادی حق محروم کردن دانشجویان را ندارد خبرگزاری برنا  ۵۳ دقیقه پیش

هیچ نهادی حق محروم کردن دانشجویان را ندارد به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، متن یادداشت اینستاگرامی «محمدرضا عارف»، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، به مناسبت آغاز سال تحصیلی مدارس و مراکز آموزش عالی به شرح زیر است: آغاز سال تحصیلی جدید را به دانش‌آموزان، معلمان، دانشجویان و استادان عزیز تبریک می‌گویم. بر...

نهادهای اطلاعاتی با سرعت حادثه اهواز را پیگیری خواهند کرد خبرگزاری برنا  ۵۳ دقیقه پیش

نهادهای اطلاعاتی با سرعت حادثه اهواز را پیگیری خواهند کرد به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، در پیام حجت‌الاسلام سید «محمود علوی»، وزیر اطلاعات، آمده است: در ایام شهادت مظلومانه سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) و آغازین روز نکوداشت هفته غرور آفرین دفاع مقدس که سندی جاودان و تاریخی بر پیروزی ملت همیشه سرافراز ایران...

رئیس کمیسیون اقتصادی: استعفای وزیر صنعت قطعی است آفتاب نیوز  ۵۸ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: استعفای وزیر صنعت، معدن و تجارت قطعی است، اما پذیرش قطعی از طرف رئیس جمهور نهایی نشده است.محمدرضا پورابراهیمی به خبرگزاری صداوسیما گفت: آقای شریعتمداری دیروز استعفای خود را تقدیم رئیس جمهور کرد و پیگیری های ما و خبرها حاکی از آن است که رئیس جمهور به احتمال...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده