تعداد بازدید: ۶
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۱۷ بهمن ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۳:۵۰
ترامپ به دنبال جنگ با ایران است
پرشیا دایجست - شاید مهم ترین مسئله کنونی سیاست خارجی ایران ادامه توافق برجام باشد. ترامپ که با نوعی جرزنی قصد دارد زیر این توافق بزند، شروطی برای باقی ماندن در این توافق اعلام کرده است. برخی اخبار نیز حاکی از تلاش اروپا برای برآوردن این شروط برای راضی کردن ترامپ بر ماندن در توافق برجام دارد.
از مهم ترین این شروط مذاکره با ایران درباره برنامه موشکی است. در این باره خبرنگار پرشیا دایجست با فریدون مجلسی مصاحبه ای انجام داده و نظرات شخصی وی را جویا شده است. مجلسی که پیش از این یکی از دیپلمات های وزارت خارجه ایران بوده، اکنون به عنوان تحلیل گر مسائل سیاست خارجی و روابط بین الملل فعالیت می کند.
او به صراحت لهجه مشهور است و مسائل را از دیدگاه منافع ملی بررسی می کند. مجلسی بیش از 57 کتاب نیز ترجمه و تالیف کرده و در میان قشر فرهنگی ایران نیز بسیار مشهور است. آنچه در ادامه می خوانید بخش نخست مصاحبه پرشیا دایجست با وی است که مربوط به تحولات توافق برجام می باشد. جناب مجلسی! به نظر شما آمریکا چطور می تواند با اهرم برنامه موشکی بر توافق برجام تاثیر بگذارد؟ برنامه موشکی ایران ارتباطی به تعهدات ایران در قالب برجام نداشت و فقط اشاره ای شده بود که ایران از ساخت موشک های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای خودداری کند.
اما در یک اقدامی بر روی موشک ها شعاری مبنی بر نابودی اسرائیل نوشته شد که این اقدام، به زعم غربی ها، در واقع اقراری بود مبنی بر اینکه این موشک ها آنطور که ایران عنوان می کند دیگر تدافعی و بازدارنده نیست، بلکه ابزاری تهاجمی است و دنیای غرب را به چالش می کشد. من نمی دانم که آیا این اقدام منشاء داخلی داشت و از روی ناآگاهی بود و یا از خارج از کشور نشات گرفته بود.
متاسفانه این دیدگاه در ایران وجود دارد که همیشه حق با ایران بوده، هست و خواهد بود و فرهنگ خود انتقادی در ایران وجود ندارد. در حالی که در روابط بین الملل حق دوجانبه است و زمانی که ما از حقوقی برای خود دم می زنیم باید بپذیریم دیگران نیز حقوقی برای خود قائل هستند. قاضی رسیدگی به این حقوق نیز مجامع بین المللی هستند.
به هر حال برنامه موشکی ایران ارتباطی با برجام ندارد. آیا آمریکا با این اقدام در حال نوعی جر زنی نیست؟ بله درست است و آمریکا هم زیر برجام نخواهد زد. بلکه عنوان می کند ما مسائل دیگری با ایران داریم. اما این مسائل را با برجام مرتبط کرده است در شعار و سخن و برای یارگیری و تاثیرگذاری بر روی کشورهای اروپایی این مسائل را مرتبط می کند تا آنها را حتی المقدور در ادامه تحریم ایران همراه کند، کما اینکه تاکنون ایران مورد تحریم بوده است.
با این تفاصیل و علی رغم تهدید ترامپ مبنی بر اینکه آخرین بار بود که تحریم های ایران را تعلیق می کند، آیا شما معتقدید در ماه می آمریکا از برجام خارج نخواهد شد؟ خیر اینبار امکان دارد خارج شود. بهانه جویی کار آسانی است. بهانه ای که ایران در دست آمریکا دارد این است که ایران از دیدگاه آمریکا، غرب، چین و روسیه صلح و امنیت جهانی را به خطر می اندازد.
مجازات ایران به دلیل ساخت موشک نیست. ما اسیر آن جمله ای هستیم که بر روی موشک نوشته شد و آن جمله 40 سال است که ایران را اسیر کرده است. آیا شما معتقدید ایران به واقع قصد دارد روزی به اسرائیل حمله نظامی کند و چنانکه در شعارها عنوان می شود اسرائیل را از صفحه روزگار محو کند؟ در ایران دیدگاهی ضد یهودی وجود دارد که از آن جمله دیدگاه آقای احمدی نژاد است.
این در حالی است که در صد و پنجاه سال گذشته بخش هایی از ایران به بهانه های مختلف جدا شده است، اما اکنون ایران برای بخش هایی از سرزمین اعراب که به جنگ ایران آمده بودند کاسه داغ تر از آش شده است. اگر امکان چنین هدفی وجود دارد چرا ایران برای چنین روزی خود را آماده نمی کند. اسرائیل دارای سلاح هسته ای است و ایران باید برای نابودی اسرائیل حداقل به سلاح هسته ای دست پیدا کند.
اگر ایران می خواست برنامه هسته ای خود را به سمت دسترسی به سلاح هسته ای ببرد، به جنگ منتهی می شد. لذا احتمالا این تصمیم گرفته شده که برای نابودی اسرائیل از مسیر دیگری اقدام شود و شما می بینید همین الان نیز اسرائیل برای آن جنگ نهایی در محاصره ایران است. به نظر من برای چنین تفکری مهم نیست که در این جنگ چقدر به ایران آسیب می رسد.
اما اگر فرض کنیم ایران صرفا برای شعار و تبلیغ صحبت از نابودی اسرائیل می کند، بنابراین متقابلا باید فرض کنیم آنها نیز برای تبلیغ و شعار صحبت از تغییر نظام جمهوری اسلامی می کنند. این در حالی است که اساسا در روابط و حقوق بین الملل این موضوع پذیرفته نیست که یک کشور صحبت از تغییر رژیم در کشور دیگری کند.
اما اکنون در اثر تندروی برخی محافل در ایران، شما می بینید آمریکا چنین اجازه ای را به خود می دهد که بگوید ما در سوریه چنین رئیس جمهوری نمی خواهیم. آیا اروپا قصد دارد با شروع مذاکرات موشکی، مسائل منطقه ای و حقوق بشر با ایران، به نوعی ترامپ را برای ماندن در برجام قانع کند؟ آیا فرانسه و آلمان به صورت مستقل چنین سیاستی را در پیش گرفته اند یا تحت تاثیر آمریکا هستند؟ کشورهای اروپایی به صورت مستقل این سیاست را در پیش گرفته اند.
خانم مرکل یک سال پیش به صورت رسمی اعلام کرد ایران اگر گمان می کند که ما روابط متعارف اقتصادی با آنها خواهیم داشت تا زمانی که اسرائیل را مورد تهدید قرار می دهند اشتباه می کنند. حمایت از اسرائیل در فرانسه حتی از آلمان نیز قوی تر است. دوم آنکه اروپا با آمریکا رقابت هایی دارد و به خصوص از زمانی که ترامپ روی کار آمده است نگرانی های اروپا بیشتر شده است که مبادا ادامه توسعه اقتصادی آمریکا با مشکلاتی برای اروپا همراه باشد.
اما این مسئله به این معنا نیست که اروپا بخواهد رعایت ایران را بکند. لذا من معتقدم اروپا در نهایت وارد مذاکرات موشکی و منطقه ای با ایران خواهد شد. آیا ایران چنین مذاکراتی را قبول می کند؟ اگر ایران می خواهد در جامعه بین المللی زندگی کند باید مذاکره کند. البته ایران زیر بار تغییر در توافق برجام نخواهد رفت و نباید هم برود؛ چراکه تنها حرف درست ترامپ همین بود که ایران در توافق برجام سر آمریکا را کلاه گذاشت.
اینکه آمریکا بهانه جویی می کند تا اثبات کند که ایران از تعهدات برجامی خود تخطی کرده است به این خاطر است که بتواند بازگشت تحریم های بین المللی را قانونی کند. به نظر من مذاکرات موشکی انجام خواهد شد و در این مذاکرات، ایران باید دلایلی که آنها می خواهند برنامه موشکی ایران محدود شود را مورد بررسی قرار دهد.
البته ایران می تواند زیر بار این مذاکرات هم نرود اما در آن صورت باید خود را برای جنگ آماده کند. البته اسم این مذاکرات، مذاکرات موشکی هم نخواهد بود و با عنوان مذاکره درباره مسائل امنیتی و بین المللی انجام خواهد شد. آیا انجام چنین مذاکراتی به نفع ایران است؟ بله به نفع ایران است چراکه در این مذاکرات به این نتیجه خواهد رسید که قدرتش در حد یک قدرت درجه دوم و سوم است و نمی تواند ادای کشور درجه یک را درآورد.
ایران نمی تواند همچون آمریکا در اقصی نقاط دنیا پایگاه نظامی داشته باشد چرا که توان مالی بالایی ندارد و باید از غذای روزانه مردم خود بزند و در آخر هم به نتیجه نخواهد رسید. در فرایند مذاکرات منتهی به برجام تعدادی از سناتورهای آمریکایی نامه ای به رهبران ایران نوشتند مبنی بر اینکه شما خیلی از سیاست و حکومت در آمریکا اطلاع ندارید و فریب اوباما را نخورید؛ چراکه رئیس جمهور آتی آمریکا می تواند با یک چرخش خودکار، از این توافق خارج شود.
اکنون روند حوادث نشان می دهد آقای ترامپ ممکن است سه ماه دیگر از برجام خارج شود. آیا در این صورت می توان گفت چنانکه سناتورهای آمریکایی گفتند، تیم مذاکره کننده ایران فریب خورده است؟ ما در ایران فردی نداریم که به اندازه آقای ظریف به مسائل سیاست و حکومت در آمریکا و روابط خارجی و بین المللی آشنا باشد. اتفاقا این آقای ظریف بود که آمریکا را فریب داد چراکه امضای آنها را پای توافقی گرفت که شش قطعنامه شورای امنیت را ملغی کرد.
اکنون اگر آمریکا بخواهد از این توافق خارج شود باید دید آیا سایر کشورها این موضوع را می پذیرند؟ و ایران چه چیزی را از دست خواهد داد؟ مگر ایران همین حالا نیز تحت تحریم های آمریکا نیست؟ اتفاقا سوال این است که چه اهمیتی دارد که سایر کشورها بپذیرند آمریکا از توافق خارج شود یا نپذیرند؟ مهم این است که آمریکا با خروج خود از برجام می تواند بر روی این توافق تاثیر بگذارد و تحریم های هسته ای این کشور علیه ایران نیز باز خواهد گشت.
من معتقدم ترامپ ممکن است این بار تعلیق تحریم های ایران را امضا نکند چراکه وی به دنبال جنگ با ایران است. البته همیشه می توان جنگ کرد. وقتی کشوری مصرانه به دنبال جنگ است هیچ دیپلماتی نمی تواند مانع آن شود. دستاورد بزرگ برجام برای ایران این بود که عناصر جنگ طلب در ایران را قدری مهار کرد و مردم را نجات داد.
سوال من این است که آیا آقای ظریف و تیم مذاکره کننده ایران می دانستند که رئیس جمهور آتی آمریکا می تواند به راحتی از توافق برجام خارج شود و در عین حال این توافق را امضا کردند یا نمی دانستند؟ ایران می دانست و امضا کرد چرا که در حال کلاه گذاشتن سر آمریکا بود. ایران برنده توافق برجام است و سناتورها نمی دانستند که با آن نامه باعث شدند ایران در امضای توافق تعجیل کند.


کد خبر: 1000465  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: دیپلماسی ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای سياسي

بررسی بودجه ۹۷ در هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام شبستان  ۳۳ دقیقه پیش

بررسی بودجه ۹۷ در هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظامبه گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از مجمع تشخیص مصلحت نظام، هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح روز شنبه به ریاست آیت الله هاشمی شاهرودی تشکیل جلسه داد. در نشست هیات عالی نظارت مجمع که با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار شد، مغایرت های مصوبه مجلس شورای اسلامی درباره بودجه سال 97 کشور با...

تا پايان سال بررگترين طرح عمراني ريلي به كرمانشاه افتتاح مي شود/ دولت در سال آينده به دنبال... شبستان  ۳۳ دقیقه پیش

تا پايان سال بررگترين طرح عمراني ريلي به كرمانشاه افتتاح مي شود/ دولت در سال آينده به دنبال توسعه طرح هاي عمراني است به گزارش خبرنگار دولت خبرگزاري شبستان، محمدباقر نوبخت، رييس سازمان برنامه و بودجه در حاشيه سومين همايش سالانه "نظام فني و اجرايي كشور" در جمع خبرنگاران در خصوص نقش بخش خصوصي در طرح هاي اشتغال زايي و عمراني گفت: اگر يك پيام مشخص از سياست هاي اقتصاد مقاومتي را بخواهيم از ساير نكات ابلاغي در...

تعجب کارشناس شبکه های ماهواره ای از کم کاری مسئولان ایرانی + عکس جام نیوز  ۳۷ دقیقه پیش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، علیرضا نامور حقیقی، کارشناس شبکه های ماهواره ای فارسی زبان، در پستی با اشاره به اظهارات رئیس سی‌آی‌ای در مورد حمایت از براندازی حکومت ایران نوشت: «اظهارات مایک پمپئو در بی بی سی و دیگر مواضع اش در مورد براندازی در ایران طبق قرارداد الجزایر در 1981 برای...

مشاور مرحوم هاشمی رفسنجانی:دوره مدارا با احمدی‌نژاد تمام شده است/ نظام نباید از افشاگری احمدی‌نژاد... نامه  ۴۹ دقیقه پیش

غلامعلی رجایی فعال سیاسی درباره احمدی‌نژاد گفت: من تصورم این است که معامله با احمدی‌نژاد در وضع کنونی یک معامله پر هزینه است و حتما کسانی که وارد معامله با ایشان شدند نه تنها سود نمی‌کنند بلکه وارد یک بازی باخت باخت شده‌اند. معتقدم که این بازی برد- برد نیست بلکه دو سرباخت است هم برای او و هم با کسانی...

شکایت از ترامپ به دلیل دریافت هدایای خارجی نامه  ۴۹ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز آسوشیتدپرس افزود: براساس این گزارش، در این دادخواست از ترامپ نه تنها در جایگاه رئیس جمهوری آمریکا بلکه در سمت شخصی و غیر رسمی اش به عنوان یک تاجر شکایت شده است.به گفته کارشناسان حقوقی، این حرکت، بندی در قانون اساسی موسوم به جبران خسارت را به بندی نامشخص به لحاظ حقوقی بدل می کند. زیرا...

پیام تبریک روحانی به رئیس جمهور بنگلادش خبرگزاری برنا  ۵۱ دقیقه پیش

پیام تبریک روحانی به رئیس جمهور بنگلادش به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، رئیس جمهور در پیامی به آقای محمد عبدالحمید، انتصاب مجدد وی به عنوان رئیس جمهوری مردم بنگلادش را تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد روابط دو کشور در همه زمینه و در راستای منافع مشترک ، بیش از پیش گسترش یابد. متن پیام تبریک حجت الاسلام روحانی به این شرح است: بسم...

در جنگ ایران-عراق از صدام حسین حمایت می کردیم دیپلماسی ایران  ۵۱ دقیقه پیش

در جنگ ایران-عراق از صدام حسین حمایت می کردیم مارتین اسمیت دیپلماسی ایرانی: بخش "فرانت لاین" موسسه رسانه ای پی بی اس، فوریه 2017 مصاحبه ای طولانی با عادل الجبیر با تمرکز ویژه بر مناقشات میان ریاض و تهران انجام داد. این مصاحبه 18 فوریه 2018 (30 بهمن 96) روی سایت پی بی اس قرار گرفت. عادل الجبیر در این مصاحبه در بسیاری از گفته...

کنایه توئیتری زیباکلام به تلاش احمد‌نژاد برای مهندسی انتخابات ۸۸ /خبری از جوج سورس نیست آفتاب نیوز  ۵۵ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : بعد از انتشار نامه محمود احمدی نژاد و پاسخ عباسعلی کدخدایی درباره تلاش رئیس جمهور سابق برای مهندسی انتخابات سال 88، صادق زیبا کلام در توئیترش نوشت: ‏هرقدر که پرده های بیشتری ازانتخابات سال ۸۸ فرو می افتد معلوم می شود که در جریان آن انتخابات"مهندسی" یا دخل و تصرف هایی صورت گرفته بوده....

ضرغامی: اصل مهندسی آراء را می‌پذیرم /اصلاح‌طلبان بهتر از اصولگرایان مهندسی کردند آفتاب نیوز  ۵۵ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : عزت‌الله ضرغامی در کانال تلگرامی خود در یادداشتی با عنوان «دکتر نیستم! مهندسم!» به مناسبت روز مهندس نوشت:۵ اسفند روز «مهندس» را به همه مهندسین عزیز و پرتلاش تبریک می‌گویم.خیلی‌ها در نامه نگاری و یا در اطلاع رسانی‌های محیطی سخنرانی‌هایم از من بعنوان دکتر! و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام! نام...

قطر در آستانه از دست دادن میزبانی جام جهانی شفاف  ۵۷ دقیقه پیش

به گزارش شفاف، مجله فوکس آلمان مدعی شد که فدراسیون جهانی فوتبال(فیفا) در آستانه گرفتن میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ از قطر است و انگلیس و آمریکای ۲ گزینه فیفا برای دادن میزبانی جام جهانی هستند. این مجله آلمانی در چاپ امروزش نوشت: فیفا در نحو رای گیری برای انتخاب میزبانی جام جهانی تغییراتی را ایجاد...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده