تعداد بازدید: ۲۶
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۱۷ بهمن ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۹:۵۰
منطقه امن پناهجویان به قتلگاه بدل می شود
کریستین اچ - ماکسیمیلان پاپ دیپلماسی ایرانی: ترکیه با تهاجم به عفرین، یکی از آخرین مناطق دست نخورده سوریه، تلاش می کند از ایجاد یک دولت کرد جلوگیری کند. ایالات متحده ناتوان به نظر می رسد در حالی که روسیه با خوشنودی شاهد ماجراست. در نهایت، ممکن است برنده واقعی بشار اسد باشد. اولین قربانیان هر دو طرف خط مقدم هیچ کاری انجام ندادند.
آنها فقط می خواستند زنده بمانند. هنگامی که نیروهای هوایی ترکیه در روز 20 ژانویه بمباران کردهای کردستان را در شهر سورین، عفرین و اطراف آن آغاز کردند، یکی از موشک های آنها یک مرغداری در نزدیکی روستای جلبارا، را بمباران کرد و تقریبا تمام خانواده ی حسین را از بین برد. مادر و شش کودک کشته شدند و فقط پدر خانواده نجات یافت.
آنها پناهنده ی جنگی بودند که از مارات النومن به آنجا آمده بودند. شهری واقع در جنوب استان ادلب که بار دیگر از سوی نیروی هوایی سوریه هدف بمباران های گسترده قرار گرفته بود و از ماه دسامبر در معرض آتش سوزی قرار داشت. صبح روز بعد، یک موشک دیگر، این بار از منطقه حاشیه کردنشین عفرین پرتاب شد، و در نزدیکی شهر مرزی ریحانلی در ترکیه فرود آمد، با برخورد به زمین تنها در فاصله دو متری از ماشین نادر ال-فارس، منهدم شد.
راننده تاکسی درجا کشته شد و ماشینش در اثر برخورد تکه های تیز و برنده ترکش کاملا از بین رفت. فارس در سال 2012 از دست ارتش بشار اسد به منطقه مرزی فرار کرده بود. او موفق شد تا خود را به ترکیه برساند، فرار خانواده حسین از جنگ در عفرین پایان یافت، جایی که آنها بوی بد جوجه ها را تحمل می کردند تا حداقل در زمستان سرد سقفی بالای سرشان داشته باشند.
مرگ و میر این افراد غیرنظامی در مقیاس کوچک نشان می دهد چه وضعیتی بر منطقه بزرگتر حکم فرماست. مرگ آنها نشان می دهند که چگونه خطوط مقدم جنگ دائما تغییر می کنند و چگونه مراکز درگیری جدید در سوریه به طور مداوم در حال ظهور هستند. جنگی که افراد درگیر در آن حتی سعی در توقف آن ندارند. در طی دو هفته گذشته، یک جبهه جدید عفرین را محاصره کرده است.
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور تندرو خودکامه ترکیه، بارها اعلام کرده است قصد دارد مبارزه خود را علیه حزب کارگران کردستان در سراسر مرز با سوریه گسترش دهد. جایی که، شاخه هایی از حزب خلق پ.ک.ک یا یگان های مدافع خلق (YPG)، حدود یک چهارم کشور را در کنترل دارند و کرد به طور موثری  یک دولت خود مختار تاسیس کرده اند.
این منطقه شامل مناطقی است که به طور سنتی محل اقامت کردها بوده، علاوه بر مکانهایی که اکثریت ساکنان آن عرب هستند. حزب کرد ممکن است تحت واژگان مختلف مانند حزب کارگران کردستان (PKK)، یگان های مدافع خلق (YPG) یاحزب اتحاد دموکراتیک (PYD) عمل کند، اما در نهایت از جانب یک رهبری واحد وارد عمل می شوند و همه ی شاخه های مختلف به بنیانگذار حزب عبدالله اوجالان احترام می گذارند.
سابق بر این مقامات کرد، هرگز به دنبال پنهان کردن وحدت واقعی خود نبودند، اما زمانی که کردها موفق شدند ایالات متحده را به عنوان شریک در کنار خود داشته باشند، معلوم شد که تفاوت های جدی بین آنها وجود دارد. در نهایت، تصمیمات در مقر اصلی در کوهستان قندیل در شمال عراق گرفته می شود. اردوغان بالاخره 20 ژانویه به تهدیدهای خود جامه عمل پوشاند.
جت های جنگنده ترکیه از شمال و غرب به پرواز در آمدند و حملات هوایی علیه تاسیسات نظامی یگان های مدافع خلق (YPG) و ایستگاه های رادیویی انجام دادند. تانک های ترکیه ای لئوپارد 2 که در آلمان ساخته شده اند، از طریق زمین های تپه ای، همراه با شورشیان عرب-سوریه تحت فرمان ترکیه، وارد مرز سوریه شدند. شورشیان از گروه هایی بودند که چندی پیش بخشی از "ارتش سوریه آزاد" (FSA) بودند.
آنها عمدتا از قسمت شمالی استان حلب بودند، که ترکیه منطقه وسیعی از آن را در تابستان سال 2016، اشغال کرده بود. در اواسط هفته اول، مهاجمان ادعا کردند پنج روستا را در نزدیکی مرز در اختیار گرفته اند، در حالی که یگان های مدافع خلق (YPG) اعلام کردند همه حملات را دفع کرده اند. یافتن منبع مستقل دشوار است زیرا بسیاری از اتصالات اینترنت در عفرین توسط شرکت تلفن همراه ترک سل (Turkcell) ارائه می شود، به این معنی که مقامات توانایی قطع آن را دارند.
قابل اعتماد ترین ادعاها احتمالا آماری است که توسط سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه در بریتانیا تهیه شده است، این آمار می گوید تا 1 فوریه، 91 نفر از جنگجویان یگان های مدافع خلق (YPG) و 85 شورشی طرفدار آنکارا، بعلاوه 68 غیرنظامی در سوریه کشته شده اند. دولت ترکیه در مورد آمار اعلام شده پیرامون غیرنظامیان  ابراز بی اطلاعی می کند، اما این آمار توسط بیمارستان های عفرین تأیید شده است، پزشکان می گویند این درگیری ها هر روز تلفات می گیرند.
ترکیه ادعا می کند هفت سرباز را از دست داده است. در روزهای آخر ماه ژانویه، طوفان و باران های سنگین به طور موقت مانع پیشرفت ابن درگیری ها شد، اما مبارزه دوباره در این هفته تشدید یافته است. خطر جدی اما خطر قابل توجهی وجود دارد که افراد بسیار بیشتری، به ویژه ازغیر نظامیان، در نتیجه این جنگ کشته خواهند شد.
عفرین یکی از معدود مناطق شمال سوریه است که در جنگ آسیب شدیدی ندیده است. بیش از 100،000 نفر آواره داخلی، از جمله کردها و اعراب از حلب و مناطق دیگر، دراین منطقه پناه گرفته اند. در طول جنگ، عفرین خوش شانس بوده است. کردهای سوریه هرگز به شورشیان علیه دیکتاتوری اسد نپیوسته و به جای آن در سال 2011 موضع بی طرفانه ای گرفتند.
آنها گاه با دمشق، در دیگر مواقع با شورشیان، و در سایر شرایط با روس ها یا ایالات متحده، یا ترجیحا هر دو جبهه، همکاری کرده اند. ارتش اسد عقب نشینی کرد و عفرین هرگز هدف بمب گذاری قرار نگرفت. حتی زمانی که داعش روستاهای جنوب عفرین را یکی پس از دیگری تصاحب می کرد این شهر از سرنوشت مشابه در امان بود؛ زیرا در یک نمایش نادر از اتحاد، شورشیان در اوائل سال 2014 داعش را از استان ادلب و حلب بیرون راندند.
هنگامی که واشنگتن استراتژی خود را در تابستان 2014 تغییر داد، و داعش را به عنوان دشمن اصلی خود اعلام کرد. این اقدام  با حملات وحشیانه داعش به یزیدی ها در عراق و در شهر کردی کوبانی در سوریه همراه شد، چرا که کردهای سوریه همراهان ایده آل آمریکایی ها بودند. سرانجام شورشیان ارتش سوریه آزاد، شرایط واشینگتن مبنی بر تمرکز کامل آنها بر داعش و توقف مبارزه علیه ارتش اسد را رد کردند، حتی زمانی که نیروهای سوری همچنان در شهرهای خود شکست خورده و از بین می رفتند.
کردها با استفاده از تسلیحات و حمایت هوایی ایالات متحده، اساسا به عنوان عامل نیروهای آمریکایی در زمینۀ مبارزه علیه خلافت داعش به کار گرفته شدند. ایالات متحده عمدتا تکنولوژی ساده- اما در مقادیر زیادی- را در اختیار کردها قرار داد. موشک کلاشنیکف و همچنین، بر اساس گزارش های تأیید نشده، موشک روسی گراد، از جمله این تسلیحات بودند.
آکروباتیک کلامی اتحاد جدید، با این حال، یک مشکل را مطرح کرد: حزب کارگران کردستان (PKK) هنوز به طور رسمی در ایالات متحده به عنوان یک سازمان تروریستی ثبت شده است. واشنگتن، با این حال، با کمک بازی کلامی توانست مسئله را حل کند. آنها اعلام کردند از این نقطه به بعد تنها به یگان های مدافع خلق (YPG) به عنوان یک متحد ارزشمند در جنگ با تروریسم همکاری خواهد کرد.
در حالی که همچنان حزب کارگران کردستان را به عنوان یک سازمان تروریستی تلقی می کند. این خط مشی است که دونالد ترامپ دنبال می کند. وی در یک گفتگوی تلفنی با اردوغان در اواخر ماه ژانویه، خواستار محدودیت های نظامی در شمال سوریه بود، در حالی که هم زمان متعهد شد به پشتیبانی خود در مبارزه با تروریست های حزب کارگران کردستان  ادامه دهد.
این تعهد پوچ بودن این وضعیت را برجسته می کرد: واشنگتن اذعان داشت که دلیل بمباران شبه نظامیان مسلح شده در سوریه توسط ترکیه را درک می کند. محاسبات سیاسی اردوغان، از سوی دیگر، کاملا شفاف است. در سال 2015، او به پروسه صلح با حزب کارگران کردستان  پایان داد—روندی که خود آن را آغاز کرده بود - با قصد تقویت نیروهای ترک حامی خود در مقابل دشمن ِ کرد.
شگردی عجیب بود، اما کار کرد. منبع : اشپیگل / ترجمه تحریریه دیپلماسی ایرانی / 33

کلمات کلیدی:
▫ YPG ▫ ترک ▫ ترکیه ▫ جنگ ▫ حزب کارگران ▫ خلق ▫ داعش ▫ روس ▫ سوری ▫ سوریه ▫ شورشی ▫ شورشیان ▫ عفرین ▫ مدافع ▫ نظامی ▫ کارگران ▫ کردستان ▫ کردها 
کد خبر: 1000997  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: دیپلماسی ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

آمریکایی ها نعل وارونه می زنند مرور نیوز  ۲۶ دقیقه پیش

آمریکایی ها نعل وارونه می زنندبه گزارش مرور نیوز، معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور به اظهارات پمپئو علیه ایران واکنش نشان داد. مجید تخت روانچی معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور در گفتگویی با اشاره به ادعاهای مطرح شده از سوی وزیر امور خارجه آمریکا اظهار داشت: سخنان شب گذشته وزیر خارجه امریکا از نظر محتوایی جدید نبود و ادامه خصومت...

به تمایلات آمریکا تن نخواهیم داد جام نیوز  ۴۳ دقیقه پیش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، «ضیاء الاسدی» رئیس دفتر سیاسی «مقتدی صدر» رهبر جریان صدر و رئیس ائتلاف «سائرون» عراق در مصاحبه‌ای تلویزیونی تاکید کرد که آقای صدر هیچ رابطه محرمانه‌ای با عربستان سعودی ندارد و ودیدارهای صورت گرفته نیز کاملا علنی بوده...

برجام مرده و کشورهای اروپایی مرده‌ خوری می کنند جام نیوز  ۴۳ دقیقه پیش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر در برنامه جهان آرا که از شبکه افق پخش شد، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته بودیم که چنانچه آمریکا از برجام خارج شود، برجام برای ما نیز تمام شده است ولی چرا این کار را نکرده‌ایم، اظهار کرد: بحث برجام بحثی بسیار مهم و مربوط...

العبادی: برگزاری مجدد انتخابات را بعید می‌دانیم نامه  ۵۵ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز، به نقل از سومریه نیوز، حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق در سخنرانی خود در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی‌اش عنوان داشت: ما از کمیساریای انتخابات می‌خواهیم که در عملکرد خود شفافیت در پیش بگیرد و به تمامی فراکسیون‌های سیاسی تمامی اطلاعات‌ها درخصوص هر حوزه انتخاباتی را بدهد.العبادی برگزاری مجدد...

دادستان کل: توئیتر رفع فیلتر نمی‌شود نامه  ۵۵ دقیقه پیش

منتظری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه لیست صد نفره از مدیران دوتابعیتی به دادستانی ارسال شده، در صورت تایید تصمیم دادستانی چیست؟؛ گفت: هنوز این لیست به دست ما نرسیده است.به گزارش نامه نیوز، دادستان کل کشور در پاسخ به این سوال که اخیرأ شش وزیر و دو نماینده مجلس و عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای محرمانه...

بروجردی: به سندهای اروپا اعتمادی نداریم/ اروپا باید اقدامات عملی خود را ثابت کند آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با شبکه خبری المیادین اظهار داشت که مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا باید بداند که ادبیات دیپلماتیکی که ارائه کرد، بی‌ارزش و بی‌اهمیت است.بروجردی اظهار داشت: حضور کارشناسان ایرانی در سوریه و عراق به دعوت رسمی این دو...

متن ترجمه لایحه پالرمو جایی غیر از دولت تغییر کرده است! شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

ایران آنلاین /دفتر سخنگوی دولت در واکنش به فضاسازی ها و اتهام افکنی ها، به ویژه از سوی یک خبرگزاری منتقد علیه دولت درباره لایحه پالرمو، تاکید کرد که متن ترجمه این لایحه که مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت، درجایی غیر از دولت صورت گرفت. در این متن با استناد به گزارش معاونت حقوقی رئیس جمهوری به رئیس...

اظهارات پمپئو در مورد ایران مداخله جویانه است ایرنا  ۱ ساعت پیش

به گزارش ایرنا تارنماهای 'یی سی'، 'چاینا ارگ' و 'انگلیش نیوز' چین امروز سه شنبه نوشتند اظهار نظرهای اخیر وزیر خارجه آمریکا، علاوه بر ایران بلکه از سوی اروپایی ها نیز تقبیح شده است.این گزارش ها خاطر نشان می کند که بسیاری از کشورهای دیگر دنیا نیز چنین اظهاراتی را «مداخله جویانه» و «تهدید آمیز» تلقی می...

تیم دوچرخه سواری بانوان هرمزگان قهرمان کشور شد ایرنا  ۱ ساعت پیش

اسماعیل صفا عصر سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: رقابت های لیگ قهرمانی دوچرخه سواری کشور در روزهای 30 و 31 اردیبهشت ماه در پیست مجموعه ورزشی آزادی تهران برگزار شد.وی افزود: تیم هرمزگان در مجموع تیمی در این رقابت ها در بخش بزرگسالان موفق به کسب عنوان قهرمانی برای سومین سال پیاپی شد و در بخش جوانان...

حضور سید محمد خاتمی و ناطق‌نوری در مراسم افطاری بنیاد امید ایرانیان+ عکس ایلنا  ۱ ساعت پیش

حضور سید محمد خاتمی و ناطق‌نوری در مراسم افطاری بنیاد امید ایرانیان+ عکسبه گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، مراسم افطاری بنیاد امید ایرانیان به همت محمدرضا عارف با حضور حجت‌الاسلام محسن رهامی، حسن رسولی، فاطمه سعیدی، محمدعلی وکیلی، بهرام پارسایی، محمدرضا بادامچی، محمد قسیم عثمانی، محمدرضا تابش، بهروز نعمتی، شهاب طباطبایی، محمدعلی ابطحی، زهرا ساعی، محمدرضا خاتمی و جمعی از...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده