تعداد بازدید: ۴۳
تاريخ انتشار: جمعه،۲۰ بهمن ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۴:۳۲
سفیر ایران در مسکو: برخی با سیاست مستقل جمهوری اسلامی مشکل دارند
به گزارش روز جمعه خبرنگار ایرنا از مسکو، مهدی سنایی در این گفت وگوی 24 دقیقه ای، به سطح روابط تهران و مسکو در سالیان اخیر اشاره کرد و گزارشی از طرح های مشترک اقتصادی دو کشور داد و از آغاز همکاری های انرژی میان ایران و روسیه گفت.سفیر ایران که با تسلط به زبان روسی با مجری برنامه گفت وگو می کرد، به تلاش های صورت گرفته برای مشارکت ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا اشاره و در ادامه از نیاز بیشتر فعالیت بخش خصوصی دو کشور در گسترش روابط سخن گفت.
سنایی دلیل دشمنی برخی از کشورها و آمریکا با جمهوری اسلامی ایران را سیاست مستقل جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان دانست و ضمن اشاره به بدعهدی طرف آمریکایی در خصوص برجام، وضعیت سوریه را برای مخاطبان روس تشریح کرد. در ادامه بخش های منتخب این مصاحبه را می خوانید:** گسترش روابط ایران و روسیه در سالیان اخیردر عرصه دوجانبه پیشرفت های خوبی داشتیم و در سال گذشته در ماه مارس حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به مسکو سفر کرد و اواخر سال هم شاهد حضور رئیس جمهوری ایران در سوچی بودیم.
وی افزود: ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز سال گذشته به ایران سفر کرد.سنایی خاطرنشان کرد: تبادل هیات ها بین ایران و روسیه در سال گذشته بسیار جدی و بی سابقه بود. این تبادل هیات ها و رایزنی ها بین دو کشور ادامه دارد. در عرصه های دوجانبه، منطقه ای و بین المللی همکاری های خوبی وجود دارد و روسای جمهوری ایران و روسیه در گفت وگوی تلفنی سه شنبه گذشته با یکدیگر مذاکره کردند.
در مجموع سال 2017 سال پرثمری در روابط ایران و روسیه بود. ** توسعه طرح های اقتصادی مشترک ایران و روسیه سفیر ایران در روسیه با بیان اینکه ایران و روسیه در چند طرح انرژی با یکدیگر همکاری می کنند، افزود: به عنوان مثال طرح احداث بلوک دوم نیروگاه هسته ای بوشهر که با مشارکت روسیه جریان دارد. امیدواریم فعالیت ساخت و ساز این بلوک اتمی ادامه یابد و اقدامات در این زمینه جریان دارد.
وی درباره ساخت چهار بلوک نیروگاه برق آبی بندرعباس خاطرنشان کرد: انتظار می رود این طرح در سال جاری تامین مالی شود. سنایی گفت: طرح هایی وجود دارند که شروع شده اند و انتظار تسریع در اجرای آن داریم.وی افزود: توافق کرده ایم یکهزار واگن قطار به ایران ارسال شود. برای بومی سازی و ساخت 5000 واگن دیگر در ایران بین مسکو و تهران توافق حاصل شده است.
سنایی گفت: در مورد برقی شدن خط آهن تهران - مشهد توافق وجود دارد و قرار است بانک روسی آن را تامین مالی کند. یکی از پدیده های مهم روابط ایران و روسیه این بود که بانک های روسی شروع به تامین مالی طرح های مشترک ایران و روسیه کردند. اگزیم بانک، گازپروم بانک و اسبربانک در این عرصه با ایران مشارکت می کنند.** آغاز همکاری ها در عرصه انرژیسنایی در باره همکاری های ایران و روسیه در عرصه انرژی به روند رو به توسعه این همکاری ها اشاره کرد و گفت: روسای جمهوری ایران و روسیه در گفت وگوی تلفنی خود درباره همکاری شرکت های انرژی دو کشور ابراز رضایت کردند.
وی افزود: شش شرکت نفتی دو کشور تفاهم نامه همکاری امضا کرده اند، شرکت های روسی نتایج اکتشاف در حوزه های انرژی ایران را ارائه کرده اند. مشارکت شرکت روس نفت و گازپروم با ایران خوب جریان دارد. این شرکت ها چند منطقه را در ایران (برای یافتن حوزه های نفت و گاز) اکتشاف می کنند. شرکت روسی زاروبژنفت و گازپروم نفت هم با ایران در این عرصه قرارداد اولیه امضا کرده اند.
وی خاطرنشان کرد: اگر یک سال پیش از وضع همکاری ها ناراضی بودیم الان روند پیشرفت همکاری های دو کشور را خوب می دانیم. طرف ایرانی انتظار دارد شرکت های روسی بویژه شرکت های بزرگ کار خود را در ایران آغاز کنند.سنایی گفت: همکاری های ایران و روسیه در عرصه انرژی در دو راستا انجام می گیرد، راستای اول همکاری در چارچوب اوپک برای کاهش تولید نفت به منظور تثبیت بازار جهانی نفت است که با موفقیت صورت گرفته است.
امیدواریم که اقتصاد این کشورها (ایران و روسیه) وابستگی کمی به نفت داشته باشند، هر چند که تولید نفت باید وجود داشته باشد و به توسعه اقتصادی دو کشور کمک کند. همکاری دو کشور در این عرصه (در چارچوب اوپک) پیام خوبی بود که دو کشور نه فقط در عرصه سیاسی و منطقه ای بلکه انرژی با یکدیگر همکاری دارند.سفیر ایران در مسکو در ادامه گفت: قراردادی که برای خرید نفت از ایران امضا شد بسیار مهم است.
یکی از مسائل در روابط دو کشور کمبود مالی است، نیمی از آنچه از محل فروش نفت ایران به دست می آید صرف اجرای طرح های اقتصادی می شود.**همکاری در چارچوب اتحادیه اقتصادی اوراسیا دوجانبه نیستسنایی درباره مشارکت ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا گفت: مذاکره بین ایران و روسیه در این عرصه جریان دارد. انتظار داریم در سال 2018 موافقت نامه ای در این عرصه به امضا برسد.
این موضوع آسان نیست زیرا همکاری در چارچوب اتحادیه اقتصادی اوراسیا دوجانبه نیست و نیاز به کسب موافقت سایر اعضای این اتحادیه دارد.وی به عنوان مثال به صادرات گندم روسیه و قزاقستان به ایران اشاره کرد و افزود: ایران نیازی به واردات گندم ندارد زیرا در این عرصه خودکفا است.** بخش های خصوصی دو کشور باید همکاری های بیشتری با هم داشته باشندسفیر ایران در روسیه گفت: هم اکنون در ایران بخش خصوصی رشد کرده است.
با توافق هایی که بین ایران و روسیه به دست آمده بخش تجاری می تواند در طرح ها مشارکت کند.وی افزود: ایران از مشارکت سرمایه گذاران روس در بخش های مختلف اقتصادی استقبال می کند. روابط بین بانک ها نیز خوب است. سفیر ایران در روسیه گفت: نه به عنوان سفیر بلکه فردی که از مدت ها پیش در روسیه فعالیت می کند معتقدم که بخش خصوصی دو کشور می توانند روابط بیشتری با هم داشته باشند و سران دو کشور هم چنین انتظاری دارند.
**برخی کشورها با سیاست مستقل ایران در منطقه مشکل دارند سفیر ایران در روسیه گفت: ایران سیاست مستقلی دارد و در منطقه این سیاست را دنبال می کند اما برخی کشورها این را دشوار می دانند و سعی در فشار بر ایران دارند.وی افزود: برجام توافق چندجانبه ای که درباره برنامه هسته ای ایران امضا شد چندجانبه است و شورای امنیت آن را تایید کرده است.
عجیب است که یک کشور در حالی که شورای امنیت این توافق را تایید کرده، از آن ناراضی است و می خواهد این توافق را ناکام گذارد.سنایی گفت: اگر سران تمام کشورها بخواهند این گونه رفتار کنند نظم بین المللی به هم می خورد، ترامپ همه چیزهایی را که رئیس جمهوری قبلی امضا کرده را رد می کند، اما هنوز نتوانسته برجام را لغو کند.
این پیام بد است که یک کشور آن را نقض کند. ایران سناریوی خود را دارد و آماده پاسخ گویی است. ایران (در صورت اقدام آمریکا علیه برجام) نظاره گر نخواهد بود. هر چند که این یک توافق ایده آل برای ایران نبود.**حل و فصل سیاسی، مبارزه با تروریسم و حمایت از پناهندگان نیاز مردم سوریه استسفیر ایران درباره بحران سوریه گفت: در سوریه سه مجموعه مسائل وجود دارد.
مساله اول حل و فصل سیاسی است همه باید کمک کنند اما در نهایت ملت سوریه باید سرنوشت خود را تعیین کند و همه کشورها باید به ملت سوریه در این زمینه کمک کنند.وی افزود: گام جدی در این مورد را روسیه با حمایت ایران و ترکیه برداشت و کنگره گفت وگوهای ملی سوریه با مشارکت اقشار مختلف مردم سوریه در سوچی برگزار شد.
سنایی گفت: مجموعه دوم مسائل سوریه مبارزه با تروریسم است، نباید اینطور فکر کرد که تروریسم در سوریه بطور کامل نابود شده است اما الان تروریست ها قلمرو کمی در اختیار دارند که با یک سال پیش قابل مقایسه نیست.وی بر ضرورت مشارکت تمام کشورها در مبارزه با تروریسم و پرهیز از اعمال سیاست های دوگانه در این عرصه تاکید کرد.
سفیر ایران حمایت از پناهندگان سوری را مساله سوم این کشور خواند و افزود: این اقدام باید هماهنگ با بازسازی اقتصادی سوریه انجام گیرد و باید خوش بین و امیدوار به حل مسائل و برقراری صلح در این کشور باشیم.شبد**اروپام ** 391 ** 1346 **1379** رحمت الله خدادادی

کد خبر: 1003881  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایرنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

نخستین هواپیمای جنگنده ایرانی با نام «کوثر» رونمایی شد + عکس تسنیم  ۴۶ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم، نخستین هواپیمای جنگنده ایرانی با نام کوثر تولید و رونمایی شد.همزمان با 31 مرداد سالروز صنایع دفاعی، تحقیق و تلاش شبانه‌روزی متخصصان صنایع هوایی، نخستین هواپیمای بومی جنگنده پیشرفته مجهز به سامانه‌های اویونیک و کنترل آتش پیشرفته بومی نسل 4 با نام کوثر...

دولت پاسخگو بدون سخنگو/گذشت سه هفته از استعفای نوبخت شبستان  ۴۶ دقیقه پیش

دولت پاسخگو بدون سخنگو/گذشت سه هفته از استعفای نوبختبه گزارش خبرنگار دولت خبرگزاری شبستان، امروز با گذشت 21 روز (سه هفته) از زمان استعفای محمدباقر نوبخت، دولت دوازدهم هنوز سخنگویی معرفی نکرده است این در حالی است که سخنورترین سیاستمداری که پیرامون حسن روحانی به سیاست‌ورزی مشهور بود نزدیک به پنج سال در این مسند توانست مواضع دولت های یازدهم و دوازدهم...

عضو فراكسيون روحانيت:در سوال از رييس‌جمهور مي‌پرسيم كه آيا تهديد به قتل جدي بوده يا نه؟!/سپاه... نامه  ۱ ساعت پیش

براي بررسي دقيق‌تر موضوع به‌سراغ حجج‌الاسلام مهدي شيخ نماينده اصلاح‌طلب تهران و مجيد ناصري‌نژاد نماينده اصولگراي شادگان در فراكسيون روحانيت مجلس رفته و نظرات اين دو نماينده روحاني را جويا شديم.آن‌چنان كه مستحضريد، روز گذشته آيت‌الله مكارم در بيانيه‌اي عتاب‌آلود نسبت به برگزاري تجمع هفته گذشته مدرسه...

پشت صحنه اعتراض‌های اخیر به روایت وزیر کشور: 3800 نفر در تجمعات اخیر شرکت داشتند،واقعاً کم... نامه  ۱ ساعت پیش

 همین مؤلفه‌ها به خودی خود کافی است تا نشان دهد تأمین امنیت در ایران، با چه ملاحظات، حساسیت و دشواری‌هایی همراه است. آن هم در شرایطی که بزرگ و کوچک گروه‌های تروریستی و شبه تروریستی که هر کدام در یکی از کشورهای همسایه و هم مرز خانه کرده‌اند، ایران را دشمن اصلی خود قلمداد کرده و بزرگ‌ترین رؤیایشان...

واکنش ترامپ به رد پیشنهادش برای دیدار با روحانی ایلنا  ۱ ساعت پیش

واکنش ترامپ به رد پیشنهادش برای دیدار با روحانیبه گزارش ایلنا، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در پاسخ به این پرسش خبرگزاری رویترز که واکنش شما به رد پیشنهادتان برای دیدار بدون پیش‌شرط با «حسن روحانی» رئیس‌جمهوری ایران توسط مقام‌های این کشور چیست؟ گفت: «اگر آنها بخواهند ملاقات کنند، مشکلی نیست وگرنه...

مسئولین قائم شهر هیچ حمایتی از نساجی نمی کنند / ما در شهر خود غریبیم ! شمال نیوز  ۱ ساعت پیش

شمال نیوز : مسئولین امکاناتی به ما نمی دهند. ما این همه تماشاگر داریم اما نمی توانیم از امتیاز میزبانی خود استفاده کنیم. امروز همه به قائم شهر آمدیم تا اصلی ترین تمرین خود را برگزار کنیم اما نور نداشتیم و ....شمال نیوز : سرپرست تیم نساجی مازندران از بی تفاوتی مسئولین قائم شهر نسبت به تیمش گله داشت و...

از معاونی که به رئیسش رای نداد تا نایب رئیسی که دوباره بازگشت ! شمال نیوز  ۱ ساعت پیش

شمال نیوز : انتخابات هیئت رئیسه سال دوم دوره پنجم شورای شهر بابلسر در کمتراز نیم ساعت در کمال آرامشی مثال زدنی و بدون حاشیه تمام شد.....شمال نیوز : انتخابات هیئت رئیسه سال دوم دوره پنجم شورای شهر بابلسر راس ساعت 15 با قرائت قرآن شروع شد و در کمتر از  نیم ساعت ، در کمال آرامشی مثال زدنی و بدون...

ناگفته‌های ظریف درباره کنوانسیون دریای خزر و برجام شبستان  ۲ ساعت پیش

ناگفته‌های ظریف درباره کنوانسیون دریای خزر و برجامبه گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از خانه ملت، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در توضیح سوال نمایندگان از وی در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفت: نمایندگان مباحثی درباره کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر و موضوع حفظ منافع جمهوری اسلامی در این کنوانسیون مطرح کردند؛ متاسفانه مباحث...

دولت ها به تهدید شرکت‌های انگلیسی از سوی سفیر آمریکا واکنش منفی نشان دادند شبستان  ۲ ساعت پیش

دولت ها به تهدید شرکت‌های انگلیسی از سوی سفیر آمریکا واکنش منفی  نشان دادندبه گزارش خبرگزاری شبستان، حمید بعیدی نژاد،‌ سفیر ایران در انگلیس در اینستاگرام خود نوشت: سفرای آمریکا به تبعیت از ترامپ به تهدید آشکار شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی آنان برای کار با ایران روی آورده‌اند. اما اقدام سفیر آمریکا در انگلیس، واکنش‌های منفی در پی داشته است. وودی جانسون...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده