تعداد بازدید: ۱۳
تاريخ انتشار: جمعه،۲۰ بهمن ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۴:۳۲
سفیر ایران در مسکو: برخی با سیاست مستقل جمهوری اسلامی مشکل دارند
به گزارش روز جمعه خبرنگار ایرنا از مسکو، مهدی سنایی در این گفت وگوی 24 دقیقه ای، به سطح روابط تهران و مسکو در سالیان اخیر اشاره کرد و گزارشی از طرح های مشترک اقتصادی دو کشور داد و از آغاز همکاری های انرژی میان ایران و روسیه گفت.سفیر ایران که با تسلط به زبان روسی با مجری برنامه گفت وگو می کرد، به تلاش های صورت گرفته برای مشارکت ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا اشاره و در ادامه از نیاز بیشتر فعالیت بخش خصوصی دو کشور در گسترش روابط سخن گفت.
سنایی دلیل دشمنی برخی از کشورها و آمریکا با جمهوری اسلامی ایران را سیاست مستقل جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان دانست و ضمن اشاره به بدعهدی طرف آمریکایی در خصوص برجام، وضعیت سوریه را برای مخاطبان روس تشریح کرد. در ادامه بخش های منتخب این مصاحبه را می خوانید:** گسترش روابط ایران و روسیه در سالیان اخیردر عرصه دوجانبه پیشرفت های خوبی داشتیم و در سال گذشته در ماه مارس حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به مسکو سفر کرد و اواخر سال هم شاهد حضور رئیس جمهوری ایران در سوچی بودیم.
وی افزود: ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز سال گذشته به ایران سفر کرد.سنایی خاطرنشان کرد: تبادل هیات ها بین ایران و روسیه در سال گذشته بسیار جدی و بی سابقه بود. این تبادل هیات ها و رایزنی ها بین دو کشور ادامه دارد. در عرصه های دوجانبه، منطقه ای و بین المللی همکاری های خوبی وجود دارد و روسای جمهوری ایران و روسیه در گفت وگوی تلفنی سه شنبه گذشته با یکدیگر مذاکره کردند.
در مجموع سال 2017 سال پرثمری در روابط ایران و روسیه بود. ** توسعه طرح های اقتصادی مشترک ایران و روسیه سفیر ایران در روسیه با بیان اینکه ایران و روسیه در چند طرح انرژی با یکدیگر همکاری می کنند، افزود: به عنوان مثال طرح احداث بلوک دوم نیروگاه هسته ای بوشهر که با مشارکت روسیه جریان دارد. امیدواریم فعالیت ساخت و ساز این بلوک اتمی ادامه یابد و اقدامات در این زمینه جریان دارد.
وی درباره ساخت چهار بلوک نیروگاه برق آبی بندرعباس خاطرنشان کرد: انتظار می رود این طرح در سال جاری تامین مالی شود. سنایی گفت: طرح هایی وجود دارند که شروع شده اند و انتظار تسریع در اجرای آن داریم.وی افزود: توافق کرده ایم یکهزار واگن قطار به ایران ارسال شود. برای بومی سازی و ساخت 5000 واگن دیگر در ایران بین مسکو و تهران توافق حاصل شده است.
سنایی گفت: در مورد برقی شدن خط آهن تهران - مشهد توافق وجود دارد و قرار است بانک روسی آن را تامین مالی کند. یکی از پدیده های مهم روابط ایران و روسیه این بود که بانک های روسی شروع به تامین مالی طرح های مشترک ایران و روسیه کردند. اگزیم بانک، گازپروم بانک و اسبربانک در این عرصه با ایران مشارکت می کنند.** آغاز همکاری ها در عرصه انرژیسنایی در باره همکاری های ایران و روسیه در عرصه انرژی به روند رو به توسعه این همکاری ها اشاره کرد و گفت: روسای جمهوری ایران و روسیه در گفت وگوی تلفنی خود درباره همکاری شرکت های انرژی دو کشور ابراز رضایت کردند.
وی افزود: شش شرکت نفتی دو کشور تفاهم نامه همکاری امضا کرده اند، شرکت های روسی نتایج اکتشاف در حوزه های انرژی ایران را ارائه کرده اند. مشارکت شرکت روس نفت و گازپروم با ایران خوب جریان دارد. این شرکت ها چند منطقه را در ایران (برای یافتن حوزه های نفت و گاز) اکتشاف می کنند. شرکت روسی زاروبژنفت و گازپروم نفت هم با ایران در این عرصه قرارداد اولیه امضا کرده اند.
وی خاطرنشان کرد: اگر یک سال پیش از وضع همکاری ها ناراضی بودیم الان روند پیشرفت همکاری های دو کشور را خوب می دانیم. طرف ایرانی انتظار دارد شرکت های روسی بویژه شرکت های بزرگ کار خود را در ایران آغاز کنند.سنایی گفت: همکاری های ایران و روسیه در عرصه انرژی در دو راستا انجام می گیرد، راستای اول همکاری در چارچوب اوپک برای کاهش تولید نفت به منظور تثبیت بازار جهانی نفت است که با موفقیت صورت گرفته است.
امیدواریم که اقتصاد این کشورها (ایران و روسیه) وابستگی کمی به نفت داشته باشند، هر چند که تولید نفت باید وجود داشته باشد و به توسعه اقتصادی دو کشور کمک کند. همکاری دو کشور در این عرصه (در چارچوب اوپک) پیام خوبی بود که دو کشور نه فقط در عرصه سیاسی و منطقه ای بلکه انرژی با یکدیگر همکاری دارند.سفیر ایران در مسکو در ادامه گفت: قراردادی که برای خرید نفت از ایران امضا شد بسیار مهم است.
یکی از مسائل در روابط دو کشور کمبود مالی است، نیمی از آنچه از محل فروش نفت ایران به دست می آید صرف اجرای طرح های اقتصادی می شود.**همکاری در چارچوب اتحادیه اقتصادی اوراسیا دوجانبه نیستسنایی درباره مشارکت ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا گفت: مذاکره بین ایران و روسیه در این عرصه جریان دارد. انتظار داریم در سال 2018 موافقت نامه ای در این عرصه به امضا برسد.
این موضوع آسان نیست زیرا همکاری در چارچوب اتحادیه اقتصادی اوراسیا دوجانبه نیست و نیاز به کسب موافقت سایر اعضای این اتحادیه دارد.وی به عنوان مثال به صادرات گندم روسیه و قزاقستان به ایران اشاره کرد و افزود: ایران نیازی به واردات گندم ندارد زیرا در این عرصه خودکفا است.** بخش های خصوصی دو کشور باید همکاری های بیشتری با هم داشته باشندسفیر ایران در روسیه گفت: هم اکنون در ایران بخش خصوصی رشد کرده است.
با توافق هایی که بین ایران و روسیه به دست آمده بخش تجاری می تواند در طرح ها مشارکت کند.وی افزود: ایران از مشارکت سرمایه گذاران روس در بخش های مختلف اقتصادی استقبال می کند. روابط بین بانک ها نیز خوب است. سفیر ایران در روسیه گفت: نه به عنوان سفیر بلکه فردی که از مدت ها پیش در روسیه فعالیت می کند معتقدم که بخش خصوصی دو کشور می توانند روابط بیشتری با هم داشته باشند و سران دو کشور هم چنین انتظاری دارند.
**برخی کشورها با سیاست مستقل ایران در منطقه مشکل دارند سفیر ایران در روسیه گفت: ایران سیاست مستقلی دارد و در منطقه این سیاست را دنبال می کند اما برخی کشورها این را دشوار می دانند و سعی در فشار بر ایران دارند.وی افزود: برجام توافق چندجانبه ای که درباره برنامه هسته ای ایران امضا شد چندجانبه است و شورای امنیت آن را تایید کرده است.
عجیب است که یک کشور در حالی که شورای امنیت این توافق را تایید کرده، از آن ناراضی است و می خواهد این توافق را ناکام گذارد.سنایی گفت: اگر سران تمام کشورها بخواهند این گونه رفتار کنند نظم بین المللی به هم می خورد، ترامپ همه چیزهایی را که رئیس جمهوری قبلی امضا کرده را رد می کند، اما هنوز نتوانسته برجام را لغو کند.
این پیام بد است که یک کشور آن را نقض کند. ایران سناریوی خود را دارد و آماده پاسخ گویی است. ایران (در صورت اقدام آمریکا علیه برجام) نظاره گر نخواهد بود. هر چند که این یک توافق ایده آل برای ایران نبود.**حل و فصل سیاسی، مبارزه با تروریسم و حمایت از پناهندگان نیاز مردم سوریه استسفیر ایران درباره بحران سوریه گفت: در سوریه سه مجموعه مسائل وجود دارد.
مساله اول حل و فصل سیاسی است همه باید کمک کنند اما در نهایت ملت سوریه باید سرنوشت خود را تعیین کند و همه کشورها باید به ملت سوریه در این زمینه کمک کنند.وی افزود: گام جدی در این مورد را روسیه با حمایت ایران و ترکیه برداشت و کنگره گفت وگوهای ملی سوریه با مشارکت اقشار مختلف مردم سوریه در سوچی برگزار شد.
سنایی گفت: مجموعه دوم مسائل سوریه مبارزه با تروریسم است، نباید اینطور فکر کرد که تروریسم در سوریه بطور کامل نابود شده است اما الان تروریست ها قلمرو کمی در اختیار دارند که با یک سال پیش قابل مقایسه نیست.وی بر ضرورت مشارکت تمام کشورها در مبارزه با تروریسم و پرهیز از اعمال سیاست های دوگانه در این عرصه تاکید کرد.
سفیر ایران حمایت از پناهندگان سوری را مساله سوم این کشور خواند و افزود: این اقدام باید هماهنگ با بازسازی اقتصادی سوریه انجام گیرد و باید خوش بین و امیدوار به حل مسائل و برقراری صلح در این کشور باشیم.شبد**اروپام ** 391 ** 1346 **1379** رحمت الله خدادادی

کد خبر: 1003881  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایرنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

بهره گیری از تکنولوژی های جدید بخش انرژی، رویکرد شرکت برق کردستان ایرنا  ۲۱ دقیقه پیش

به گزارش ایرنا، همه شهرها و روستاهای کردستان از نعمت برق برخوردار هستند و شرکت توزیع نیروی برق این استان حدود 620 هزار مشترک دارد که بیش از 85 درصد آنها مشترکان بخش خانگی است.در سال 85 و با بهره برداری از نیروگاه سیکل ترکیبی سنندج که در روستای قلیان احداث شده است ظرفیت تولید برق در این استان به حدود...

روزنامه نگار آمریکایی:آتش بس در سوریه یک صلح نمایشی است ایرنا  ۲۱ دقیقه پیش

‏«ریک استرلینگ» روزنامه نگار و عضو جنبش همبستگی با سوریه روز شنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا درباره کشمکش در شورای ‏امنیت سازمان ملل بر سر آتش بس در سوریه افزود: گروه های مسلح در سوریه به غیرنظامیان به عنوان سپر دفاعی و اهداف تبلیغاتی نیاز دارند و برای ‏همین از خروج مردم عادی از غوطه شرقی جلوگیری...

روسیه خواستار مبارزه با تروریسم بدون بلوک بندی شد ایرنا  ۱ ساعت پیش

به گزارش روز شنبه ایرنا، آناتولی آنتونف در آمریکا گفت: جامعه جهانی باید سیستم تامین امنیت برابر برای همه کشورها ایجاد کند که جوابگوی بحران های کنونی جهانی باشد.پایگاه اینترنتی روزنامه کامرسانت در بخش آنلاین خود به نقل از آنتونف نوشت: سیستم امنیت جهانی به گونه ای باید باشد که صلح و آرامش شهروندان را...

رویترز از دیدار مقام های عربستان، امارات و قطر با ترامپ خبر داد ایرنا  ۱ ساعت پیش

به گزارش بامداد شنبه ایرنا، این خبرگزاری به نقل از مقام های کاخ سفید نوشت: محمد بن سلمان ولیعهد عربستان، شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی و شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر ظرف دو ماه آینده دیدارهای دوجانبه با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا خواهند داشت.به نوشته رویترز، در این دیدارها که در ماه...

رای الیوم:تلاش آمریکا برای انتقال گسترده تروریست ها به غوطه شرقی ایرنا  ۳ ساعت پیش

به گزارش بامداد شنبه ایرنا به نقل از پایگاه خبری رای الیوم، «احمد خازم» رئیس شبکه حقوق بشر سوریه گفت که نظامیان آمریکایی در حال جمع آوری و بسیج عناصر مسلح گروه های مختلف برای بکارگیری آنها در جنگ علیه نیروهای دولتی سوریه درغوطه شرقی واقع در ریف دمشق هستند.وی افزود: آمریکا با بسیج افراد مسلح داعش و دیگر...

آمریکا باز هم محصولات چین را هدف قرار داد ایرنا  ۳ ساعت پیش

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از روزنامه مردم ارگان حزب حاکم چین، آمریکا اعلام کرده است که شماری از فراورده های لاستیکی و پلاستیکی و انواع کش های وارداتی از چین را مشمول تدابیر ضد دامپینگ کرده است.با این حساب کمیسیون بین المللی تجارت آمریکا تا دو هفته دیگر تصمیم خود را در باره تعرفه های جدید بر روی...

دیدار هیات وزارت دفاع آمریکا با مقام های کردستان عراق ایرنا  ۴ ساعت پیش

به گزارش بامداد شنبه ایرنا، براساس اعلام رسمی دفتر نخست وزیر منطقه کردستان عراق در دیدار «قباد طالبانی» با «رابرت کارم» معاون وزیر دفاع آمریکا و هیات نظامی و سیاسی همراه وی دو طرف درباره سازماندهی نیروهای پیشمرگه، بازگشایی فرودگاه ها، و ارسال بودجه اقلیم به دولت فدرال عراق گفت و گو کردند.در این دیدار...

آمریکایی‌ها چه نقشه‌ای برای دارایی های ایران کشیده اند؟ جام نیوز  ۵ ساعت پیش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، اخیرا دیوان عالی آمریکا در حکمی اعلام کرد که اشیای باستانی متعلق به ایران که در موزه‌ ای در شیکاگو نگهداری می‌شوند را نمی‌ توان برای پرداخت ۷۱.۵ میلیون دلار غرامت به خانواده‌ های قربانیان ادعایی «تروریسم» مصادره کرد.اگرچه قضاوت دیوان عالی...

کشف سلاح گرم از خانه تیمی اوباش خیابان پاسداران جام نیوز  ۵ ساعت پیش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، ابوالفضل حسن بیگی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اغتشاشات اخیر در خیابان پاسداران تهران که باعث به شهادت رسیدن سه تن از اعضای نیروی انتظامی و یکی از بسیجیان شده بود، گفت: اولین نکته‌ای که باید درباره اغتشاشات اخیر به آن اشاره کرد...

عراقچی: برجام قابل مذاکره مجدد نیست دیپلماسی ایران  ۶ ساعت پیش

معاون وزیر امور خارجه گفت: البته نسبت به آینده هر احتمالی وجود دارد و فشارهایی که آمریکا به همه کشورهای عضو برجام می آورد این توافق را در موقعیت مشکلی قرار داده است. به گزارش ایسنا، عباس عراقچی که برای دیدار با مقامات انگلیسی هفته جاری به لندن سفر کرده است، اعلام کرد: در سفرهای ما به اروپا...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده