تعداد بازدید: ۳۲
تاريخ انتشار: جمعه،۲۰ بهمن ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۴:۳۲
سفیر ایران در مسکو: برخی با سیاست مستقل جمهوری اسلامی مشکل دارند
به گزارش روز جمعه خبرنگار ایرنا از مسکو، مهدی سنایی در این گفت وگوی 24 دقیقه ای، به سطح روابط تهران و مسکو در سالیان اخیر اشاره کرد و گزارشی از طرح های مشترک اقتصادی دو کشور داد و از آغاز همکاری های انرژی میان ایران و روسیه گفت.سفیر ایران که با تسلط به زبان روسی با مجری برنامه گفت وگو می کرد، به تلاش های صورت گرفته برای مشارکت ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا اشاره و در ادامه از نیاز بیشتر فعالیت بخش خصوصی دو کشور در گسترش روابط سخن گفت.
سنایی دلیل دشمنی برخی از کشورها و آمریکا با جمهوری اسلامی ایران را سیاست مستقل جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان دانست و ضمن اشاره به بدعهدی طرف آمریکایی در خصوص برجام، وضعیت سوریه را برای مخاطبان روس تشریح کرد. در ادامه بخش های منتخب این مصاحبه را می خوانید:** گسترش روابط ایران و روسیه در سالیان اخیردر عرصه دوجانبه پیشرفت های خوبی داشتیم و در سال گذشته در ماه مارس حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به مسکو سفر کرد و اواخر سال هم شاهد حضور رئیس جمهوری ایران در سوچی بودیم.
وی افزود: ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز سال گذشته به ایران سفر کرد.سنایی خاطرنشان کرد: تبادل هیات ها بین ایران و روسیه در سال گذشته بسیار جدی و بی سابقه بود. این تبادل هیات ها و رایزنی ها بین دو کشور ادامه دارد. در عرصه های دوجانبه، منطقه ای و بین المللی همکاری های خوبی وجود دارد و روسای جمهوری ایران و روسیه در گفت وگوی تلفنی سه شنبه گذشته با یکدیگر مذاکره کردند.
در مجموع سال 2017 سال پرثمری در روابط ایران و روسیه بود. ** توسعه طرح های اقتصادی مشترک ایران و روسیه سفیر ایران در روسیه با بیان اینکه ایران و روسیه در چند طرح انرژی با یکدیگر همکاری می کنند، افزود: به عنوان مثال طرح احداث بلوک دوم نیروگاه هسته ای بوشهر که با مشارکت روسیه جریان دارد. امیدواریم فعالیت ساخت و ساز این بلوک اتمی ادامه یابد و اقدامات در این زمینه جریان دارد.
وی درباره ساخت چهار بلوک نیروگاه برق آبی بندرعباس خاطرنشان کرد: انتظار می رود این طرح در سال جاری تامین مالی شود. سنایی گفت: طرح هایی وجود دارند که شروع شده اند و انتظار تسریع در اجرای آن داریم.وی افزود: توافق کرده ایم یکهزار واگن قطار به ایران ارسال شود. برای بومی سازی و ساخت 5000 واگن دیگر در ایران بین مسکو و تهران توافق حاصل شده است.
سنایی گفت: در مورد برقی شدن خط آهن تهران - مشهد توافق وجود دارد و قرار است بانک روسی آن را تامین مالی کند. یکی از پدیده های مهم روابط ایران و روسیه این بود که بانک های روسی شروع به تامین مالی طرح های مشترک ایران و روسیه کردند. اگزیم بانک، گازپروم بانک و اسبربانک در این عرصه با ایران مشارکت می کنند.** آغاز همکاری ها در عرصه انرژیسنایی در باره همکاری های ایران و روسیه در عرصه انرژی به روند رو به توسعه این همکاری ها اشاره کرد و گفت: روسای جمهوری ایران و روسیه در گفت وگوی تلفنی خود درباره همکاری شرکت های انرژی دو کشور ابراز رضایت کردند.
وی افزود: شش شرکت نفتی دو کشور تفاهم نامه همکاری امضا کرده اند، شرکت های روسی نتایج اکتشاف در حوزه های انرژی ایران را ارائه کرده اند. مشارکت شرکت روس نفت و گازپروم با ایران خوب جریان دارد. این شرکت ها چند منطقه را در ایران (برای یافتن حوزه های نفت و گاز) اکتشاف می کنند. شرکت روسی زاروبژنفت و گازپروم نفت هم با ایران در این عرصه قرارداد اولیه امضا کرده اند.
وی خاطرنشان کرد: اگر یک سال پیش از وضع همکاری ها ناراضی بودیم الان روند پیشرفت همکاری های دو کشور را خوب می دانیم. طرف ایرانی انتظار دارد شرکت های روسی بویژه شرکت های بزرگ کار خود را در ایران آغاز کنند.سنایی گفت: همکاری های ایران و روسیه در عرصه انرژی در دو راستا انجام می گیرد، راستای اول همکاری در چارچوب اوپک برای کاهش تولید نفت به منظور تثبیت بازار جهانی نفت است که با موفقیت صورت گرفته است.
امیدواریم که اقتصاد این کشورها (ایران و روسیه) وابستگی کمی به نفت داشته باشند، هر چند که تولید نفت باید وجود داشته باشد و به توسعه اقتصادی دو کشور کمک کند. همکاری دو کشور در این عرصه (در چارچوب اوپک) پیام خوبی بود که دو کشور نه فقط در عرصه سیاسی و منطقه ای بلکه انرژی با یکدیگر همکاری دارند.سفیر ایران در مسکو در ادامه گفت: قراردادی که برای خرید نفت از ایران امضا شد بسیار مهم است.
یکی از مسائل در روابط دو کشور کمبود مالی است، نیمی از آنچه از محل فروش نفت ایران به دست می آید صرف اجرای طرح های اقتصادی می شود.**همکاری در چارچوب اتحادیه اقتصادی اوراسیا دوجانبه نیستسنایی درباره مشارکت ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا گفت: مذاکره بین ایران و روسیه در این عرصه جریان دارد. انتظار داریم در سال 2018 موافقت نامه ای در این عرصه به امضا برسد.
این موضوع آسان نیست زیرا همکاری در چارچوب اتحادیه اقتصادی اوراسیا دوجانبه نیست و نیاز به کسب موافقت سایر اعضای این اتحادیه دارد.وی به عنوان مثال به صادرات گندم روسیه و قزاقستان به ایران اشاره کرد و افزود: ایران نیازی به واردات گندم ندارد زیرا در این عرصه خودکفا است.** بخش های خصوصی دو کشور باید همکاری های بیشتری با هم داشته باشندسفیر ایران در روسیه گفت: هم اکنون در ایران بخش خصوصی رشد کرده است.
با توافق هایی که بین ایران و روسیه به دست آمده بخش تجاری می تواند در طرح ها مشارکت کند.وی افزود: ایران از مشارکت سرمایه گذاران روس در بخش های مختلف اقتصادی استقبال می کند. روابط بین بانک ها نیز خوب است. سفیر ایران در روسیه گفت: نه به عنوان سفیر بلکه فردی که از مدت ها پیش در روسیه فعالیت می کند معتقدم که بخش خصوصی دو کشور می توانند روابط بیشتری با هم داشته باشند و سران دو کشور هم چنین انتظاری دارند.
**برخی کشورها با سیاست مستقل ایران در منطقه مشکل دارند سفیر ایران در روسیه گفت: ایران سیاست مستقلی دارد و در منطقه این سیاست را دنبال می کند اما برخی کشورها این را دشوار می دانند و سعی در فشار بر ایران دارند.وی افزود: برجام توافق چندجانبه ای که درباره برنامه هسته ای ایران امضا شد چندجانبه است و شورای امنیت آن را تایید کرده است.
عجیب است که یک کشور در حالی که شورای امنیت این توافق را تایید کرده، از آن ناراضی است و می خواهد این توافق را ناکام گذارد.سنایی گفت: اگر سران تمام کشورها بخواهند این گونه رفتار کنند نظم بین المللی به هم می خورد، ترامپ همه چیزهایی را که رئیس جمهوری قبلی امضا کرده را رد می کند، اما هنوز نتوانسته برجام را لغو کند.
این پیام بد است که یک کشور آن را نقض کند. ایران سناریوی خود را دارد و آماده پاسخ گویی است. ایران (در صورت اقدام آمریکا علیه برجام) نظاره گر نخواهد بود. هر چند که این یک توافق ایده آل برای ایران نبود.**حل و فصل سیاسی، مبارزه با تروریسم و حمایت از پناهندگان نیاز مردم سوریه استسفیر ایران درباره بحران سوریه گفت: در سوریه سه مجموعه مسائل وجود دارد.
مساله اول حل و فصل سیاسی است همه باید کمک کنند اما در نهایت ملت سوریه باید سرنوشت خود را تعیین کند و همه کشورها باید به ملت سوریه در این زمینه کمک کنند.وی افزود: گام جدی در این مورد را روسیه با حمایت ایران و ترکیه برداشت و کنگره گفت وگوهای ملی سوریه با مشارکت اقشار مختلف مردم سوریه در سوچی برگزار شد.
سنایی گفت: مجموعه دوم مسائل سوریه مبارزه با تروریسم است، نباید اینطور فکر کرد که تروریسم در سوریه بطور کامل نابود شده است اما الان تروریست ها قلمرو کمی در اختیار دارند که با یک سال پیش قابل مقایسه نیست.وی بر ضرورت مشارکت تمام کشورها در مبارزه با تروریسم و پرهیز از اعمال سیاست های دوگانه در این عرصه تاکید کرد.
سفیر ایران حمایت از پناهندگان سوری را مساله سوم این کشور خواند و افزود: این اقدام باید هماهنگ با بازسازی اقتصادی سوریه انجام گیرد و باید خوش بین و امیدوار به حل مسائل و برقراری صلح در این کشور باشیم.شبد**اروپام ** 391 ** 1346 **1379** رحمت الله خدادادی

کد خبر: 1003881  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایرنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

آمریکایی ها نعل وارونه می زنند مرور نیوز  ۲۷ دقیقه پیش

آمریکایی ها نعل وارونه می زنندبه گزارش مرور نیوز، معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور به اظهارات پمپئو علیه ایران واکنش نشان داد. مجید تخت روانچی معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور در گفتگویی با اشاره به ادعاهای مطرح شده از سوی وزیر امور خارجه آمریکا اظهار داشت: سخنان شب گذشته وزیر خارجه امریکا از نظر محتوایی جدید نبود و ادامه خصومت...

به تمایلات آمریکا تن نخواهیم داد جام نیوز  ۴۵ دقیقه پیش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، «ضیاء الاسدی» رئیس دفتر سیاسی «مقتدی صدر» رهبر جریان صدر و رئیس ائتلاف «سائرون» عراق در مصاحبه‌ای تلویزیونی تاکید کرد که آقای صدر هیچ رابطه محرمانه‌ای با عربستان سعودی ندارد و ودیدارهای صورت گرفته نیز کاملا علنی بوده...

برجام مرده و کشورهای اروپایی مرده‌ خوری می کنند جام نیوز  ۴۵ دقیقه پیش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر در برنامه جهان آرا که از شبکه افق پخش شد، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته بودیم که چنانچه آمریکا از برجام خارج شود، برجام برای ما نیز تمام شده است ولی چرا این کار را نکرده‌ایم، اظهار کرد: بحث برجام بحثی بسیار مهم و مربوط...

العبادی: برگزاری مجدد انتخابات را بعید می‌دانیم نامه  ۵۶ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز، به نقل از سومریه نیوز، حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق در سخنرانی خود در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی‌اش عنوان داشت: ما از کمیساریای انتخابات می‌خواهیم که در عملکرد خود شفافیت در پیش بگیرد و به تمامی فراکسیون‌های سیاسی تمامی اطلاعات‌ها درخصوص هر حوزه انتخاباتی را بدهد.العبادی برگزاری مجدد...

دادستان کل: توئیتر رفع فیلتر نمی‌شود نامه  ۵۶ دقیقه پیش

منتظری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه لیست صد نفره از مدیران دوتابعیتی به دادستانی ارسال شده، در صورت تایید تصمیم دادستانی چیست؟؛ گفت: هنوز این لیست به دست ما نرسیده است.به گزارش نامه نیوز، دادستان کل کشور در پاسخ به این سوال که اخیرأ شش وزیر و دو نماینده مجلس و عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای محرمانه...

بروجردی: به سندهای اروپا اعتمادی نداریم/ اروپا باید اقدامات عملی خود را ثابت کند آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با شبکه خبری المیادین اظهار داشت که مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا باید بداند که ادبیات دیپلماتیکی که ارائه کرد، بی‌ارزش و بی‌اهمیت است.بروجردی اظهار داشت: حضور کارشناسان ایرانی در سوریه و عراق به دعوت رسمی این دو...

متن ترجمه لایحه پالرمو جایی غیر از دولت تغییر کرده است! شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

ایران آنلاین /دفتر سخنگوی دولت در واکنش به فضاسازی ها و اتهام افکنی ها، به ویژه از سوی یک خبرگزاری منتقد علیه دولت درباره لایحه پالرمو، تاکید کرد که متن ترجمه این لایحه که مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت، درجایی غیر از دولت صورت گرفت. در این متن با استناد به گزارش معاونت حقوقی رئیس جمهوری به رئیس...

اظهارات پمپئو در مورد ایران مداخله جویانه است ایرنا  ۱ ساعت پیش

به گزارش ایرنا تارنماهای 'یی سی'، 'چاینا ارگ' و 'انگلیش نیوز' چین امروز سه شنبه نوشتند اظهار نظرهای اخیر وزیر خارجه آمریکا، علاوه بر ایران بلکه از سوی اروپایی ها نیز تقبیح شده است.این گزارش ها خاطر نشان می کند که بسیاری از کشورهای دیگر دنیا نیز چنین اظهاراتی را «مداخله جویانه» و «تهدید آمیز» تلقی می...

تیم دوچرخه سواری بانوان هرمزگان قهرمان کشور شد ایرنا  ۱ ساعت پیش

اسماعیل صفا عصر سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: رقابت های لیگ قهرمانی دوچرخه سواری کشور در روزهای 30 و 31 اردیبهشت ماه در پیست مجموعه ورزشی آزادی تهران برگزار شد.وی افزود: تیم هرمزگان در مجموع تیمی در این رقابت ها در بخش بزرگسالان موفق به کسب عنوان قهرمانی برای سومین سال پیاپی شد و در بخش جوانان...

حضور سید محمد خاتمی و ناطق‌نوری در مراسم افطاری بنیاد امید ایرانیان+ عکس ایلنا  ۱ ساعت پیش

حضور سید محمد خاتمی و ناطق‌نوری در مراسم افطاری بنیاد امید ایرانیان+ عکسبه گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، مراسم افطاری بنیاد امید ایرانیان به همت محمدرضا عارف با حضور حجت‌الاسلام محسن رهامی، حسن رسولی، فاطمه سعیدی، محمدعلی وکیلی، بهرام پارسایی، محمدرضا بادامچی، محمد قسیم عثمانی، محمدرضا تابش، بهروز نعمتی، شهاب طباطبایی، محمدعلی ابطحی، زهرا ساعی، محمدرضا خاتمی و جمعی از...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده