تعداد بازدید: ۳۱
تاريخ انتشار: جمعه،۲۰ بهمن ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۷:۳۲
انقلاب اسلامی، افزایش مشارکت و آگاهی مردم
امام خمینی (ره) معمار کبیر انقلاب با رهبری حکیمانه خود همگرایی بی نظیری در میان ایرانیان برای دفاع از ارزشهای اسلامی ایجاد کرد که موجب افزایش مشارکت مردم در صحنه مبارزات و در نهایت پیروزی انقلاب اسلامی و سرنگونی رژیم پهلوی شد.ایام دهه فجر فرصت مناسبی برای تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی فراهم کرده لذا با توجه به ضرورت تبیین این مهم میزگردی پیرامون تاثیر انقلاب بر افزایش مشارکت و آگاهی مردم، توسط دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی در گناباد برگزار شد.
در این میزگرد صادق ایزدی گنابادی و مهدی علیپورنوقابی پژوهشگران صاحبنظر در امور فرهنگی، اجتماعی و سیاسی، حجت الاسلام محمد فلاح استاد حوزه و دانشگاه و حجت الاسلام حسین امامی رئیس حوزه علمیه امام رضا(ع) گناباد به بحث و تبادل نظر پرداختند.* نقش مشارکت و آگاهی در پیروزی و تداوم انقلاب یکی از اساتید حوزه علمیه و دانشگاههای گناباد گفت: استقلال طلبی در راستای ارزشهای اسلامی به عنوان یکی از ضرورتهای مهم از ابتدای نهضت انقلابی مردم ایران اسلامی مورد توجه قرار داشت.
حجت الاسلام محمد فلاح افزود: وابستگی رژیم ستم شاهی به استکبار شرق و غرب و مسائلی مانند کاپیتولاسیون باعث شد استقلال خواهی وترک وابستگی به دیگر کشورها از محورهای اصلی مبارزات مردمی قرار گیرد.وی ادامه داد: مشارکت مردمی به عنوان محور اصلی مبارزات دوران ستمشاهی سبب همگرایی و تظاهرات بود که در نتیجه بستر پیروزی انقلاب اسلامی را تحت رهبری امام خمینی(ره) فراهم کرد و بعد از پیروزی انقلاب تاکنون نیز این حضور در دفاع از دستاوردهای نظام نقش تعیین کننده ای دارد.
یکی از صاحبنظران فرهنگی و اجتماعی گناباد نیز گفت: مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی که موجب افزایش اجماع برای مشارکت مردم و همه گروههای سیاسی برای حضور در صحنه مبارزات دوران ستمشاهی شد کسب استقلال سیاسی بود.صادق ایزدی گنابادی ادامه داد: امروز مسئولان و رهبر نظام جمهوری اسلامی بر خلاف رژیم پهلوی و دوران قاجار از قدرتهای خارجی دستور نمی گیرند و به برکت این نظام ما به استقلال سیاسی کامل دست یافتیم.
وی گفت: همچنین تلفیق دین و سیاست به عنوان دیگر دستاورد مهم انقلاب اسلامی نوعی آشتی بین دین و عرصه های هنری و اجتماعی جامعه ایجاد کرد و موجب افزایش حضور زنان در این عرصه ها شد. پیش از پیروزی انقلاب افراد مذهبی با فعالیتهای فرهنگی و هنری و سینما ارتباطی نداشتند و زنان حضور کمرنگی در این عرصه ها داشتند ولی به برکت انقلاب بین مردم و افراد مذهبی با این عرصه ها پیوند ایجاد شد.
رئیس حوزه علمیه امام رضا(ع) گناباد نیز در ادامه میزگرد ایرنا گفت: امام خمینی(ره) توجه خاصی به مشارکت مردم برای تعیین حق سرنوشت خود و نابودی رژیم ستمشاهی داشتند. هم اکنون نیز رهبر معظم انقلاب عنایت خاصی به حضور مردم برای دفاع از دستاوردهای نظام دارند.حجت الاسلام حسین امامی افزود: آزادی بیان و اندیشه از برکات مهم استقلال سیاسی است بطوری که هم اینک مردم در فضای مکتوب و مجازی عملکرد مسئولان را نقد می کنند.
پژوهشگر امور سیاسی و اجتماعی هم افزایش آگاهی مردم را بزرگترین دستاورد پیروزی انقلاب اسلامی ذکر و بیان کرد: گروههای متعددی در پیروزی انقلاب نقش داشتند و بعد از انقلاب هم در جنگ تحمیلی علاوه بر نیروهای مسلح مشارکت اقشار مختلف در صحنه دفاع از کیان میهن اسلامی عینیت یافت.علیپورنوقابی افزود: هم اکنون نیز مردم در عرصه های گوناگون دفاع از دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی مانند راهپیماییها، انتخابات و غیره حضور تاثیرگذاری دارند و این از نقاط قوت این نظام محسوب می شود.
وی ادامه داد: جنبه اسلامیت و جمهوریت به عنوان ارکان مهم نظام جمهوری اسلامی از هم جدایی ناپذیر هستند و برای افزایش حضور گسترده مردم در عرصه های گوناگون باید این دو همراه با هم مورد توجه قرار بگیرند.* نقش امام خمینی(ره) در افزایش مشارکت استاد حوزه های علمیه و دانشگاه گناباد وحدت کلمه، دین اسلام و رهبری واحد را رمز پیروزی انقلاب اسلامی ذکر و بیان کرد: امام راحل به عنوان فقیه و مجتهد به جای تدریس صرف در حوزه های علمیه خطرها را به جان خریده و به عرصه مبارزات دوران ستمشاهی وارد شدند.
حجت الاسلام فلاح در ادامه میزگرد ایرنا در گناباد افزود: مردم ایران هم که این مهم را به وضوح دیدند وارد عمل شده و با ایثار، فداکاری و مشارکت تاثیرگذار خود تحت رهبری امام خمینی(ره) بستر پیروزی انقلاب را فراهم کردند.وی ادامه داد: تا پیش از آغاز نهضت انقلاب اسلامی دین تنها در حوزه ها و پستوی خانه ها و فعالیتهای شخصی مردم قرار داشت و در عرصه اجتماعی نمودی نداشت ولی امام راحل این ظرفیت عظیم دین را به نوعی آزاد و با بهره گیری از این پتانسیل مردم را به عرصه آوردند.
ایزدی گنابادی هم گفت: امام خمینی(ره) با تلفیق دین و سیاست در جهتدهی مشارکت مردم در صحنه مبارزات دوران ستمشاهی نقش بی بدیل داشتند و نخستین عامل بسترسازی حضور پرشور مردمی و سرنگونی رژیم پهلوی قبول هدایتها و رهبری امام راحل بود.رئیس حوزه علمیه امام رضا(ع) گناباد هم گفت: امام خمینی(ره) به اهمیت حضور مردم در صحنه به عنوان عامل مهم پیروزی و دستیابی به موفقیتها و پیشرفتهای نظام باور داشتند.
حجت الاسلام امامی با اشاره به اینکه برخی به شیوه های مختلف تلاش می کنند نقش بنیانگذار انقلاب را در این زمینه کم رنگ کنند افزود: باید با استفاده از ظرفیتهای علماء و صاحبنظران این مساله در جامعه و از جمله بین مردم و نسل جوان تبیین شود.پژوهشگر اجتماعی هم گفت: پیش از انقلاب اسلامی ایران انقلابهای متعددی مانند انقلاب فرانسه روی داد ولی با صرف هزینه های به مراتب بیشتر نتوانستند توده مردم را با خود همراه کنند.
علیپور نوقابی افزود: مهمترین نقش انقلاب اسلامی و از جمله امام خمینی(ره) همراه کردن توده مردمی با جریان انقلاب بود و مردم بنابر تاکیدات و هدایتهای مرجع و عالم دینی خود وارد عرصه مبارزات دوران ستمشاهی شدند.* نقش علما، حوزه و دانشگاه پژوهشگر امور فرهنگی و اجتماعی در ادامه میزگرد ایرنا در گناباد گفت: مسئولان و دستگاههای اجرایی فرهنگی به خوبی به نقش خود در تبیین و انتقال دستاوردهای انقلاب به مردم و از جمله نسل جوان عمل نکردند.
ایزدی نوقابی افزود: مقایسه شیوه های سخت افزاری از نظر وجود امکانات قبل و بعد از انقلاب شیوه درستی برای تبیین دستاوردهای نظام نیست. باید این مقایسه از منظر نقش نظام جمهوری اسلامی در افزایش باورمندی مردم نسبت به ارزشها، عدالت اسلامی و ایستادگی رژیم پهلوی در برابر این مسائل مقایسه شوند و ارزشهایی که نظام جمهوری اسلامی در جامعه احیاء کرد برای مردم بیان شوند.
استاد حوزه علمیه و مراکز آموزش عالی گناباد نیز گفت: استقلال سیاسی و برابریهای اجتماعی تنها اهداف مهم انقلاب اسلامی نبود بلکه هدف اصلی این انقلاب گسترده تر از آن و زمینه سازی ظهور حضرت مهدی(عج) است.حجت الاسلام فلاح به نقش دانشگاهها، علماء و حوزه های علمیه در تبیین این دستاوردها اشاره و بیان کرد: فعالان این بخش به خوبی به رسالت خود عمل نکرده اند.
صاحبنظران این بخش به جای توجه به این مساله به دنبال منافع شخصی خود رفته و آنها را با دستاوردهای انقلاب می سنجند.علیپورنوقابی پزوهشگر سیاسی و اجتماعی نیز گفت: ارزشهای اسلام ناب محمدی به دلیل جهانشمولی هیچ زمان سنتی و قدیمی نمی شوند و برای تبیین دستاوردهای انقلاب باید فارغ از منافع جناحی و باندی برای ایجاد عدالت اسلامی و دفاع از ارزشها تلاش کرد.
رئیس حوزه علمیه امام رضا(ع) گناباد هم با اشاره به اینکه روحانیون تاکنون به خوبی نتوانستند دستاوردهای انقلاب اسلامی را برای مردم و از جمله نسل جواب تبیین کنند گفت: برخی روحانیون به حقیقت و اصل هدف امام راحل از نهضت انقلاب واقف نیستند و در وهله نخست باید خود به ابعاد اصلی این مساله باور داشته باشند و سپس آن را تبیین کنند.
حجت الاسلام امامی افزود: وقتی دشمنان برای ناکارآمد جلوه دادن نظام جمهوری اسلامی این نظام را با قبل از انقلاب مقایسه می کنند ما هم باید برای بیان افتخارات و خدمات نظام و عزت و تعالی و پیشرفتهای کشورمان را با آن زمان مقایسه کنیم.* نقش رسانه ها پژوهشگر امور فرهنگی و اجتماعی نیز در ادامه میزگرد ایرنا در گناباد گفت: رسانه های ارتباط جمعی پیش از پیروزی انقلاب با انعکاس اخبار و رویدادهای مبارزات و راهپیماییها در ایجاد هیجان در مردم برای حضور در صحنه نقش داشتند و امروز هم در تبیین مشارکت مردم در عرصه های دفاع از دستاوردهای نظام نقش بی بدیلی دارند.
ایزدی گنابادی افزود: نقش رسانه های ارتباط جمعی برای افزایش حضور نیروهای داوطلب مردمی در جبهه های نبرد حق علیه باطل بی بدیل بود و امروز هم رسانه ها با اطلاع رسانی بهنگام و تعادل بخشی روحی جامعه مانع از از شایعه پراکنی توسط دشمنان و عوامل آنها می شوند.وی ادامه داد: رسانه های مکتوب ملی بعد از انقلاب اسلامی با اطلاع رسانی به هنگام خود بیشترین خدمت را به نظام کرده اند.
دیگر پژوهشگر سیاسی و اجتماعی نیز در ادامه گفت: برای آنکه رسانه های گروهی بهتر به وظیفه خود در چارچوب قانون عمل کنند باید در بیان انتقاد سازنده آزاد بوده و فعالان رسانه ای مانند نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بیان دیدگاههای خود مصونیت داشته باشند.شهرستان گناباد در فاصله 287 کیلومتری جنوب مشهد واقع است.
خبرنگار: علیرضا حسن زاده انتشار: حسین کریم زاده2095/1858

کد خبر: 1003926  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایرنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای سياسي

افشای جزئیات جدید از تخلف در واردات بیش از 13 هزارخودرو به کشور تسنیم  ۱ ساعت پیش

ولی ملکی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با بیان اینکه در زمان بسته بودن ثبت سفارش 13 هزار و 500  هزار دستگاه خودرو به صورت غیرقانونی وارد کشور شده، گفت: در جلساتی که با انجمن واردکنندگان خودرو و مسئولان وزارت صنعت و معدن و تجارت درباره...

انهدام اروپای واحد توسط کاخ‌سفید/ آیا جنگ تجاری آمریکا و اروپا آغاز شده است؟ نامه  ۱ ساعت پیش

 طی روزهای اخیر، بسیاری از رسانه‌ها، منابع و حتی سیاستمداران اروپایی تاکید کرده اند که زمان مقابله با سیاست‌های یکجانبه گرایانه آمریکا در نظام بین الملل فرا رسیده است. آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در یکی از سخنان خود تصریح که زمان اتکای اروپا به آمریکا سپری شده است. مقامات کاخ الیزه نیز طی روزهای...

اگر قدرت دفاعی امروز را داشتیم ناو آمریکا را غرق می‌کردیم نامه  ۱ ساعت پیش

، امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در مراسم بزرگداشت چهارم خرداد روز مقاومت و پایداری دزفول با تبریک سالروز آزادی خرمشهر و چهارم خرداد روز مقاومت و پایداری، طی سخنانی اظهار داشت: دفاع مقدس درسهای بسیار آموختنی دارد و دوره ای سرشار از عزت و بزرگی است. در مقایسه با گذشته، دفاع مقدس به برکت...

عربستان هزینه تاسیس یک نیروی مرزی در سوریه را پرداخت می کند ایرنا  ۱ ساعت پیش

به گزارش ایرنا، این منبع آگاه که به نامش اشاره ای نشده است، اعلام کرد: یگان های مدافع خلق باهمکاری نیروی تحت رهبری «شیخ حمیدی الجربا» که حیطه قدرتش از مرزهای ترکیه تا رود فرات و حومه شرقی «دیرالزور» سوریه امتداد دارد، به کمک مالی عربستان، یک نیروی مرزبانی جدید برای کنترل مرزهای سوریه و عراق تشکیل می...

109 فلسطینی در یورش صهیونیست ها زخمی شدند ایرنا  ۱ ساعت پیش

به گزارش پایگاه «فلسطین الیوم» نهمین راهپیمایی بزرگ بازگشت با نام «با وجود محاصره غزه، همچنان به تظاهرات ادامه می دهیم» در شرق این منطقه از فلسطین برگزار شد.این وزارتخانه همچنین اعلام کرد: یک جوان 24 ساله فلسطینی به نام «یاسر حبیب» در نتیجه شدت جراحت ناشی از شلیک صهیونیست ها در بیمارستان قدس به شهادت...

«دولت عزمی برای پیشبرد صنعت هسته‌ای ندارد» تسنیم  ۲ ساعت پیش

فواد ایزدی کارشناس مسائل سیاسی و بین الملل در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اقدامات تضمینی کشورهای اروپایی در قبال برجام گفت‌: با توجه به سخنان صریح رهبر انقلاب در ارتباط با ادامه برجام، باید منتظر بود و دید آیا اروپایی‌ها متعهد به انجام تعهداتشان در برجام...

«اجرای سند 2030 در برخی مدارس کشور» تسنیم  ۲ ساعت پیش

محمد مهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به برخی زمزمه‌ها درباره اجرا شدن سند 2030 در برخی مدارس کشور، گفت: در برخی از مدارس یا در بخشی از آموزش و پرورش سند 2030 تدریس می‌شود و البته این کار به صورت سازمانی و...

هشدار عضو تیم مذاکره‌کننده ایران به اروپا دیپلماسی ایران  ۳ ساعت پیش

معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور هشدار داد: اگر اروپایی ها در چند هفته نتوانند تضمین های لازم و عینی را به ما بدهند که منافع ما در برجام تامین می شود قطعاً روش های دیگری را اعمال می کنیم و مشخص می شود که حاضر نیستیم در هر شرایطی در برجام بمانیم. به گزارش ایسنا، مجید تخت روانچی در پاسخ به پرسشی...

جزئیات تحریم آمریکا علیه ۳۱ هواپیمای ایرانی دیپلماسی ایران  ۳ ساعت پیش

دولت آمریکا در اقدامی علیه ۴ ایرلاین ایرانی، تحریم های جدیدی را علیه چند شرکت ایرانی و ترک و تعدادی از هواپیماهای متعلق به ایرلاین های ایرانی وضع کرد. به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، بنابر ادعای وزارت خزانه داری آمریکا، شرکت های هدف تحریم های جدید، با شرکت های ماهان ایر و معراج ایر مرتبط...

دلیل اصرار روس‌ها به خروج ایران از سوریه چیست؟ فرارو  ۳ ساعت پیش

فرارو- حسن بهشتی پور، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفتگو با فرارو می‌گوید: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در ملاقاتی که با بشار اسد رئیس جمهور سوریه در بندر سوچی داشت در یک حرف کلی اعلام کرد که همه نیرو‌های خارجی باید از سوریه خارج شوند. از این سخن این گونه برداشت شد که پوتین حتی معتقد...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده