تعداد بازدید: ۴۲
تاريخ انتشار: جمعه،۲۰ بهمن ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۷:۳۲
انقلاب اسلامی، افزایش مشارکت و آگاهی مردم
امام خمینی (ره) معمار کبیر انقلاب با رهبری حکیمانه خود همگرایی بی نظیری در میان ایرانیان برای دفاع از ارزشهای اسلامی ایجاد کرد که موجب افزایش مشارکت مردم در صحنه مبارزات و در نهایت پیروزی انقلاب اسلامی و سرنگونی رژیم پهلوی شد.ایام دهه فجر فرصت مناسبی برای تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی فراهم کرده لذا با توجه به ضرورت تبیین این مهم میزگردی پیرامون تاثیر انقلاب بر افزایش مشارکت و آگاهی مردم، توسط دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی در گناباد برگزار شد.
در این میزگرد صادق ایزدی گنابادی و مهدی علیپورنوقابی پژوهشگران صاحبنظر در امور فرهنگی، اجتماعی و سیاسی، حجت الاسلام محمد فلاح استاد حوزه و دانشگاه و حجت الاسلام حسین امامی رئیس حوزه علمیه امام رضا(ع) گناباد به بحث و تبادل نظر پرداختند.* نقش مشارکت و آگاهی در پیروزی و تداوم انقلاب یکی از اساتید حوزه علمیه و دانشگاههای گناباد گفت: استقلال طلبی در راستای ارزشهای اسلامی به عنوان یکی از ضرورتهای مهم از ابتدای نهضت انقلابی مردم ایران اسلامی مورد توجه قرار داشت.
حجت الاسلام محمد فلاح افزود: وابستگی رژیم ستم شاهی به استکبار شرق و غرب و مسائلی مانند کاپیتولاسیون باعث شد استقلال خواهی وترک وابستگی به دیگر کشورها از محورهای اصلی مبارزات مردمی قرار گیرد.وی ادامه داد: مشارکت مردمی به عنوان محور اصلی مبارزات دوران ستمشاهی سبب همگرایی و تظاهرات بود که در نتیجه بستر پیروزی انقلاب اسلامی را تحت رهبری امام خمینی(ره) فراهم کرد و بعد از پیروزی انقلاب تاکنون نیز این حضور در دفاع از دستاوردهای نظام نقش تعیین کننده ای دارد.
یکی از صاحبنظران فرهنگی و اجتماعی گناباد نیز گفت: مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی که موجب افزایش اجماع برای مشارکت مردم و همه گروههای سیاسی برای حضور در صحنه مبارزات دوران ستمشاهی شد کسب استقلال سیاسی بود.صادق ایزدی گنابادی ادامه داد: امروز مسئولان و رهبر نظام جمهوری اسلامی بر خلاف رژیم پهلوی و دوران قاجار از قدرتهای خارجی دستور نمی گیرند و به برکت این نظام ما به استقلال سیاسی کامل دست یافتیم.
وی گفت: همچنین تلفیق دین و سیاست به عنوان دیگر دستاورد مهم انقلاب اسلامی نوعی آشتی بین دین و عرصه های هنری و اجتماعی جامعه ایجاد کرد و موجب افزایش حضور زنان در این عرصه ها شد. پیش از پیروزی انقلاب افراد مذهبی با فعالیتهای فرهنگی و هنری و سینما ارتباطی نداشتند و زنان حضور کمرنگی در این عرصه ها داشتند ولی به برکت انقلاب بین مردم و افراد مذهبی با این عرصه ها پیوند ایجاد شد.
رئیس حوزه علمیه امام رضا(ع) گناباد نیز در ادامه میزگرد ایرنا گفت: امام خمینی(ره) توجه خاصی به مشارکت مردم برای تعیین حق سرنوشت خود و نابودی رژیم ستمشاهی داشتند. هم اکنون نیز رهبر معظم انقلاب عنایت خاصی به حضور مردم برای دفاع از دستاوردهای نظام دارند.حجت الاسلام حسین امامی افزود: آزادی بیان و اندیشه از برکات مهم استقلال سیاسی است بطوری که هم اینک مردم در فضای مکتوب و مجازی عملکرد مسئولان را نقد می کنند.
پژوهشگر امور سیاسی و اجتماعی هم افزایش آگاهی مردم را بزرگترین دستاورد پیروزی انقلاب اسلامی ذکر و بیان کرد: گروههای متعددی در پیروزی انقلاب نقش داشتند و بعد از انقلاب هم در جنگ تحمیلی علاوه بر نیروهای مسلح مشارکت اقشار مختلف در صحنه دفاع از کیان میهن اسلامی عینیت یافت.علیپورنوقابی افزود: هم اکنون نیز مردم در عرصه های گوناگون دفاع از دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی مانند راهپیماییها، انتخابات و غیره حضور تاثیرگذاری دارند و این از نقاط قوت این نظام محسوب می شود.
وی ادامه داد: جنبه اسلامیت و جمهوریت به عنوان ارکان مهم نظام جمهوری اسلامی از هم جدایی ناپذیر هستند و برای افزایش حضور گسترده مردم در عرصه های گوناگون باید این دو همراه با هم مورد توجه قرار بگیرند.* نقش امام خمینی(ره) در افزایش مشارکت استاد حوزه های علمیه و دانشگاه گناباد وحدت کلمه، دین اسلام و رهبری واحد را رمز پیروزی انقلاب اسلامی ذکر و بیان کرد: امام راحل به عنوان فقیه و مجتهد به جای تدریس صرف در حوزه های علمیه خطرها را به جان خریده و به عرصه مبارزات دوران ستمشاهی وارد شدند.
حجت الاسلام فلاح در ادامه میزگرد ایرنا در گناباد افزود: مردم ایران هم که این مهم را به وضوح دیدند وارد عمل شده و با ایثار، فداکاری و مشارکت تاثیرگذار خود تحت رهبری امام خمینی(ره) بستر پیروزی انقلاب را فراهم کردند.وی ادامه داد: تا پیش از آغاز نهضت انقلاب اسلامی دین تنها در حوزه ها و پستوی خانه ها و فعالیتهای شخصی مردم قرار داشت و در عرصه اجتماعی نمودی نداشت ولی امام راحل این ظرفیت عظیم دین را به نوعی آزاد و با بهره گیری از این پتانسیل مردم را به عرصه آوردند.
ایزدی گنابادی هم گفت: امام خمینی(ره) با تلفیق دین و سیاست در جهتدهی مشارکت مردم در صحنه مبارزات دوران ستمشاهی نقش بی بدیل داشتند و نخستین عامل بسترسازی حضور پرشور مردمی و سرنگونی رژیم پهلوی قبول هدایتها و رهبری امام راحل بود.رئیس حوزه علمیه امام رضا(ع) گناباد هم گفت: امام خمینی(ره) به اهمیت حضور مردم در صحنه به عنوان عامل مهم پیروزی و دستیابی به موفقیتها و پیشرفتهای نظام باور داشتند.
حجت الاسلام امامی با اشاره به اینکه برخی به شیوه های مختلف تلاش می کنند نقش بنیانگذار انقلاب را در این زمینه کم رنگ کنند افزود: باید با استفاده از ظرفیتهای علماء و صاحبنظران این مساله در جامعه و از جمله بین مردم و نسل جوان تبیین شود.پژوهشگر اجتماعی هم گفت: پیش از انقلاب اسلامی ایران انقلابهای متعددی مانند انقلاب فرانسه روی داد ولی با صرف هزینه های به مراتب بیشتر نتوانستند توده مردم را با خود همراه کنند.
علیپور نوقابی افزود: مهمترین نقش انقلاب اسلامی و از جمله امام خمینی(ره) همراه کردن توده مردمی با جریان انقلاب بود و مردم بنابر تاکیدات و هدایتهای مرجع و عالم دینی خود وارد عرصه مبارزات دوران ستمشاهی شدند.* نقش علما، حوزه و دانشگاه پژوهشگر امور فرهنگی و اجتماعی در ادامه میزگرد ایرنا در گناباد گفت: مسئولان و دستگاههای اجرایی فرهنگی به خوبی به نقش خود در تبیین و انتقال دستاوردهای انقلاب به مردم و از جمله نسل جوان عمل نکردند.
ایزدی نوقابی افزود: مقایسه شیوه های سخت افزاری از نظر وجود امکانات قبل و بعد از انقلاب شیوه درستی برای تبیین دستاوردهای نظام نیست. باید این مقایسه از منظر نقش نظام جمهوری اسلامی در افزایش باورمندی مردم نسبت به ارزشها، عدالت اسلامی و ایستادگی رژیم پهلوی در برابر این مسائل مقایسه شوند و ارزشهایی که نظام جمهوری اسلامی در جامعه احیاء کرد برای مردم بیان شوند.
استاد حوزه علمیه و مراکز آموزش عالی گناباد نیز گفت: استقلال سیاسی و برابریهای اجتماعی تنها اهداف مهم انقلاب اسلامی نبود بلکه هدف اصلی این انقلاب گسترده تر از آن و زمینه سازی ظهور حضرت مهدی(عج) است.حجت الاسلام فلاح به نقش دانشگاهها، علماء و حوزه های علمیه در تبیین این دستاوردها اشاره و بیان کرد: فعالان این بخش به خوبی به رسالت خود عمل نکرده اند.
صاحبنظران این بخش به جای توجه به این مساله به دنبال منافع شخصی خود رفته و آنها را با دستاوردهای انقلاب می سنجند.علیپورنوقابی پزوهشگر سیاسی و اجتماعی نیز گفت: ارزشهای اسلام ناب محمدی به دلیل جهانشمولی هیچ زمان سنتی و قدیمی نمی شوند و برای تبیین دستاوردهای انقلاب باید فارغ از منافع جناحی و باندی برای ایجاد عدالت اسلامی و دفاع از ارزشها تلاش کرد.
رئیس حوزه علمیه امام رضا(ع) گناباد هم با اشاره به اینکه روحانیون تاکنون به خوبی نتوانستند دستاوردهای انقلاب اسلامی را برای مردم و از جمله نسل جواب تبیین کنند گفت: برخی روحانیون به حقیقت و اصل هدف امام راحل از نهضت انقلاب واقف نیستند و در وهله نخست باید خود به ابعاد اصلی این مساله باور داشته باشند و سپس آن را تبیین کنند.
حجت الاسلام امامی افزود: وقتی دشمنان برای ناکارآمد جلوه دادن نظام جمهوری اسلامی این نظام را با قبل از انقلاب مقایسه می کنند ما هم باید برای بیان افتخارات و خدمات نظام و عزت و تعالی و پیشرفتهای کشورمان را با آن زمان مقایسه کنیم.* نقش رسانه ها پژوهشگر امور فرهنگی و اجتماعی نیز در ادامه میزگرد ایرنا در گناباد گفت: رسانه های ارتباط جمعی پیش از پیروزی انقلاب با انعکاس اخبار و رویدادهای مبارزات و راهپیماییها در ایجاد هیجان در مردم برای حضور در صحنه نقش داشتند و امروز هم در تبیین مشارکت مردم در عرصه های دفاع از دستاوردهای نظام نقش بی بدیلی دارند.
ایزدی گنابادی افزود: نقش رسانه های ارتباط جمعی برای افزایش حضور نیروهای داوطلب مردمی در جبهه های نبرد حق علیه باطل بی بدیل بود و امروز هم رسانه ها با اطلاع رسانی بهنگام و تعادل بخشی روحی جامعه مانع از از شایعه پراکنی توسط دشمنان و عوامل آنها می شوند.وی ادامه داد: رسانه های مکتوب ملی بعد از انقلاب اسلامی با اطلاع رسانی به هنگام خود بیشترین خدمت را به نظام کرده اند.
دیگر پژوهشگر سیاسی و اجتماعی نیز در ادامه گفت: برای آنکه رسانه های گروهی بهتر به وظیفه خود در چارچوب قانون عمل کنند باید در بیان انتقاد سازنده آزاد بوده و فعالان رسانه ای مانند نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بیان دیدگاههای خود مصونیت داشته باشند.شهرستان گناباد در فاصله 287 کیلومتری جنوب مشهد واقع است.
خبرنگار: علیرضا حسن زاده انتشار: حسین کریم زاده2095/1858

کد خبر: 1003926  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایرنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای سياسي

رییس‌جمهور مکاتبه‌ای برای زمان حضور در مجلس نداشته است خبرگزاری برنا  ۲۰ دقیقه پیش

رییس‌جمهور مکاتبه‌ای برای زمان حضور در مجلس نداشته است به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، «علی مطهری»، نایب رییس دوم مجلس شورای اسلامی، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: رییس جمهور تا 11 شهریور ماه فرصت دارد تا در جلسه علنی مجلس برای پاسخ به سوال نمایندگان حضور یابد ولی هنوز مکاتبه رسمی برای تعیین این روز انجام نگرفته است. وی ادامه...

باید در مقابل اقدامات آمریکا برنامه‌هایی را به اجرا بگذاریم خبرگزاری برنا  ۲۰ دقیقه پیش

باید در مقابل اقدامات آمریکا برنامه‌هایی را به اجرا بگذاریم به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، «اسحاق جهانگیری»، معاون اول رییس جمهور، در این جلسه اداره مطلوب کشور و جلوگیری از آسیب رسیدن به زندگی مردم در شرایط تحریم را مهمترین اولویت دولت دانست و گفت: باید با ایجاد ساز و کارهای کارآمد برای اداره کشور به نحوی عمل کنیم که زندگی مردم و...

مطهری: رییس جمهور مکاتبه ای برای زمان حضور در مجلس نداشته آفتاب نیوز  ۲۴ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : نایب رییس دوم مجلس شورای اسلامی گفت: رییس‌جمهور تاکنون هیچ مکاتبه رسمی با هیات رییسه مجلس برای تعیین روز حضور در مجلس نداشته است.علی مطهری در جمع خبرنگاران اظهار داشت: رییس جمهور تا 11 شهریور ماه فرصت دارد تا در جلسه علنی مجلس برای پاسخ به سوال نمایندگان حضور یابد ولی هنوز مکاتبه رسمی...

استیضاح وزیر جهاد کشاورزی تقدیم هیات رییسه شد آفتاب نیوز  ۲۴ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : علی‌اصغر یوسف‌نژاد اظهار کرد: استیضاح آقای حجتی در ۴۶ محور و با امضای ۲۲ نماینده تقدیم هیات رییسه شده و طبق آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی این تقاضا و محورهای تقاضا به کمیسیون کشاورزی ارجاع خواهند شد. این کمیسیون هفت روز فرصت دارد با تشکیل جلسه با حضور وزیر مربوطه و نمایندگان متقاضی...

جوانفکر آزاد شد شبکه ایران  ۲۸ دقیقه پیش

ایران آنلاین / مهران عبدالله‌پور در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص بازداشت صبح امروز علی‌اکبر جوانفکر اظهار کرد: وی به دلیل عدم پرداخت 4.5 میلیون تومان جزای نقدی در رابطه با پرونده‌ای مربوط به دو سال قبل و به اتهام نشر اکاذیب و توهین به مسئولان بازداشت شد. وی افزود: موکلم در این رابطه...

علی مطهری: رئیس‌جمهور تا ۱۱ شهریور برای آمدن به مجلس فرصت دارد شبکه ایران  ۲۸ دقیقه پیش

ایران آنلاین / علی مطهری در جمع خبرنگاران درخصوص سوال از رئیس‌جمهور گفت: آقای  رئیس‌جمهور هنوز به طور رسمی روز مشخصی را برای حضور در مجلس به هیات رئیسه اعلام نکرده است اما وی تا ۱۱ شهریور ماه فرصت دارد تا در صحن علنی برای پاسخ به سوال نمایندگان حاضر شود. نماینده مردم تهران ادامه...

دانشگاه یاسوج دانشجوی خارجی می پذیرد ایرنا  ۳۸ دقیقه پیش

به گزارش ایرنا، احمد عریان روز یکشنبه در نشست با خبرنگاران کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج اظهار داشت: دانشگاه یاسوج میان دانشگاه‌های کشور به لحاظ آموزشی، پژوهشی، امکاناتی و تعداد اعضای هیأت علمی دارای رتبه 41 است.وی افزود: هم اینک افراد شایسته‌ای در این دانشگاه در سطح بین المللی دارای جایگاه شاخصی هستند...

جوانفکر آزاد شد ایرنا  ۳۸ دقیقه پیش

مهران عبدالله‌پور وکیل مدافع جوانفکر روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی ایرنا اظهار داشت: موکلم به خاطر جریمه‌ای که 2 یا سه سال پیش بابت اتهام نشر اکاذیب شده بود، صبح امروز توسط ماموران بازداشت شد. وی اضافه کرد: در آن پرونده جوانفکر به پرداخت 4.5 میلیون تومان جزای نقدی محکوم شده بود و چون توانایی...

«گروه اقدام»، تکرار سناریو ۲۸ مرداد را در سر می‌پروراند/ دوباره هرگز! ایلنا  ۴۰ دقیقه پیش

«گروه اقدام»، تکرار سناریو ۲۸ مرداد را در سر می‌پروراند/ دوباره هرگز!به گزارش ایلنا، محمد جواد ظریف در صفحه توئیترش نوشت: " ۶۵ سال قبل در چنین روزی، آمریکا دولت منتخب مردمی مرحوم دکتر مصدق را سرنگون نموده، رژیم خودکامه را دوباره حاکم کرد و برای ۲۵ سال بعد مردم ایران را تحت استیلای خویش قرار داد. اکنون هم «گروه اقدام» آن کشور از طریق فشار، دروغ‌پردازی...

سایت اعتماد ملّی: دستگاه قضایی دستور توقف اقدامات «حضرتی» را صادر کرده/ گرامی مقدم: بی‌خبرم خبرگزاری فارس  ۴۵ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس پایگاه اطّلاع‌رسانی حزب اعتمادملّی، امروز(یکشنبه 28 مرداد) خبری را بر روی خروجی خود قرار داده است مبنی بر اینکه با دستور قضایی، تمامی اقدامات الیاس حضرتی در حزب اعتماد ملّی غیرقانونی شناخته شده و دستور توقف آن‌ها صادر شده است. همچنین در این خبر آمده که قرار است...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده