تعداد بازدید: ۲۳
تاريخ انتشار: جمعه،۲۰ بهمن ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۲:۰۲
ترامپ موتور محرک شکست های آمریکا در خاورمیانه
به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، پس از پایان جنگ جهانی دوم منابع خاورمیانه باعث جذب قدرت های بزرگ به ویژه ایالات متحده آمریکا شد. واشنگتن به عنوان پیروز حقیقی آن جنگ، کنترل منابع به ویژه شریان انرژی جهان را که در خاورمیانه متمرکز بود، در دستور کار خود قرار داد. کاخ سفید حضور و دخالت در این منطقه را به شکل های مختلف نرم در کنار کودتا و پشتیبانی از حکومت های استبدادی و دست نشانده دنبال می کرد.
با آغاز قرن بیست و یکم مخصوصا پس از حادثه تروریستی 11 سپتامبر 2001 ماهیت مداخله تغییر کرد و فاز تهاجمی آن به مراتب بیشتر از گذشته آشکار شد به نحوی که ایالات متحده به صورت مستقیم خود را در دو جنگ بزرگ در افغانستان و عراق درگیر ساخت. این اقدامات با هدف تثبیت سلطه بر منطقه و القای هژمونی رو به زوال آمریکا صورت گرفت.
با گذشت بیش از یک دهه از این دو جنگ به علاوه انواع مداخلات مستقیم و غیر مستقیم در منطقه، هنوز ایالات متحده نتوانسته به هدف اصلی خود که سیطره بی چون و چرا بر منطقه است، دست پیدا کند. ایالات متحده در این مسیر متحمل شکست های گوناگونی شد به گونه ای که ضمن صرف هزینه های چند هزار میلیارد دلاری با صدها کشته، اکنون راهی جز خروج از منطقه ندارد.
**آمریکا و چند دهه شکست در خاورمیانه ده ها سال است که ایالات متحده در خاورمیانه ای با اکثریت مسلمان دخالت و از حکومت های فاسد حمایت می کند؛ بر سر مردم منطقه بمب می اندازد؛ جان انسان ها را می گیرد و سپس برای توجیه اقدامات خود فقط می گوید در حال انجام ماموریت است. تجربه نشان داده است دخالت های آمریکا فقط موجب خونریزی و خشونت های بیشتری می شود که بخشی از بازخورد این سیاست به خاک این کشور باز می گردد.
اطلاعات تاریخی حکایت از آن دارند که ارتباط دوسویه ای میان دخالت های بین المللی آمریکا و افزایش حوادث تروریستی علیه این کشور وجود دارد. تارنمای اینترنتی «Intercept» نوشت مشکل اینجاست که سیاستمداران غربی به ویژه در آمریکا سیاست های خود را به صورت گزینشی و بدون تفکر عمقی در پیش می گیرند و جنگ هایی را به راه می اندازند که تنها موجب افزایش تلفات جانی و گسترش نفرت از آمریکا در منطقه و جهان می شود.
به نوشته این تارنما یکی از نمونه های شکست سیاست های آمریکا در منطقه وقوع انقلاب سال 1979 ایران است که موجب سرنگونی نظامی شد که ایالات متحده به شدت از آن حمایت می کرد. از آن زمان تاکنون این فرایند در مورد دیگر خط مشی های آمریکا نیز رخ داده و به طور تقریبی کاخ سفید در بیشتر سیاست های خود شکست خورده است.
نتیجه حمله نظامی سال 2001 به افغانستان و 2003 به عراق جز آسیب به منافع ملی آمریکا چیزی نبوده است.شبکه خبری سی.ان.ان گزارش های گوناگونی را در زمینه ناکامی ایالات متحده در دستیابی به اهداف سیاست خارجی در خاورمیانه منتشر کرده است. سی ان ان ، در یکی از گزارش های خود سابقه شکست های آمریکا در خاورمیانه را بیش از 50 سال دانست و افزود: خنده دار است که دونالد ترامپ متعهد شده تنش ها در خاورمیانه را حل کند.
از دهه 1960 میلادی دیپلماسی که ایالات متحده در خصوص بحران های خاورمیانه درپیش گرفته، نتیجه ای جز شکست نداشته است.سی.ان.ان آورده است بسیاری از کشوررهای منطقه اعتقاد دارند ایالات متحده در مدیریت امور خاورمیانه میانجی قابل اعتمادی نیست. نکته اصلی این است گرچه کاخ سفید برای حل بسیاری از مسائل منطقه پیشقدم می شود اما به ندرت بدون جهت گیری و تعصب عمل می کند.
به اعتقاد تحلیلگران آمریکایی، دونالد ترامپ با ادامه همین نوع مدیریت، ایالات متحده را به شکست نهایی در خاورمیانه می کشاند. مهمترین نمود کاهش اعتبار و شکست در سیاست ها، در موضوع صلح خاورمیانه و وضعیت دولت صهیونیستی در منطقه و واکنش جهانی به آن رخ داده است. در یک سال اخیر چند حرکتی که ترامپ در مورد خاورمیانه به ویژه اعلام پایتختی بیت المقدس و قطع کمک های مالی به فلسطینیان انجام داد نه تنها کمکی به وضع موجود نکرده بلکه شرایط را سخت تر هم ساخته است.
با همین روند شکست آمریکا در خاورمیانه قطعی خواهد بود. **ترامپ و تکرار سیاست های ناموفقتارنمای نشریه «منافع ملی» (National Interest) آمریکا در گزارشی در مورد چگونگی شکست استراتژیک ایالات متحده آمریکا در خاورمیانه نوشت: ممکن است کشورها بر سیاست های اخیر کاخ سفید در شبه جزیره کره متمرکز شده باشند اما عرصه های دیگری در حوزه سیاست خارجی ایالات متحده وجود دارند که گرچه اهمیت حیاتی برای آن کشور دارند اما در مسیری اشتباه در حال حرکت هستند.
نظامی گری کاخ سفید در افغانستان، عراق و سوریه تقریبا به عنوان شکست هایی راهبردی در سابقه خط مشی های آمریکا ثبت شده اند. ارتش آمریکا در افغانستان بمباران های کم سابقه ای را انجام داد. حضور نزدیک به 15 هزار نفر نیروی نظامی نتوانسته است هیچ پیروزی را برای آمریکا تضمین کند. حتی 100 هزار سرباز آمریکایی هم که در گذشته در این کشور بودند نتوانستند موفقیتی داشته باشند.
گزارش می افزاید: اعتراف به شکست رویکردها در خاورمیانه به صورت تلویحی در سخنان «مایک پنس» معاون رئیس جمهوری آمریکا پس از سفر به کابل نمایان بود. گویا نیروهای آمریکایی در افغانستان تنها برای جلوگیری از سقوط دولت کابل حضور دارند و واشنگن نمی تواند دستاورد دیگری را از آن ها انتظار داشته باشد. از سوی دیگر گرچه «جیمز ماتیس» وزیر دفاع آمریکا اعتقاد دارد در عراق و سوریه مناطق بسیاری از دست داعش آزاد شدند اما هنوز خطر این گروه تروریستی پررنگ است.
«جوزف ووتل» از فرماندهان آمریکایی در خاورمیانه هم می گوید آمریکا برای کمک به کردها و اعراب محلی و جلوگیری از رشد داعش ناچار است حضور خود را در سوریه بیشتر کند. در ادامه آمده است : ایالات متحده سالانه میلیاردها دلار را در منطقه خاورمیانه هزینه می کند ضمن این که تلفات گوناگونی همچون ده ها کشته و زخمی را نیز متحمل می شود اما چنین اقداماتی آمریکایی ها را قادر نکرد در مقابله با دشمنان واقعی موفق عمل کند.
از این رو آمریکا ناچار است به روند شکست های استراتژیک خود در خاورمیانه پایان بخشد. به توصیه این مرکز پژوهشی آمریکایی برنامه ریزی برای خروج دوساله از افغانستان در کنار تکمیل آموزش به نیروهای امنیتی این کشور یکی از گزینه ها است. خروج تجهیزات و نیروها از سوریه و عراق هم راهکار دیگر برای پنتاگون است. بنابر تصریح تارنمای منافع ملی آمریکا «اگر ترامپ در ماموریت های نظامی در عراق، افغانستان و سوریه بازبینی را انجام ندهد این هزینه دادن های مداوم، گنجینه ملی آمریکا را نابود می سازد» و توانایی آمریکا برای پاسخ دادن به تهدیدهای بزرگ منطقه ای را تضعیف می کند.
نویسنده گزارش نشریه اینترسپت هم تاکید دارد: وضعیت سلامت روانی ترامپ هر چه باشد تفاوتی نمی کند اما سیاست خارجی وی همچون روسای جمهوری دموکرات و جمهوریخواه پیش از وی، همگی نمادی از جنون است. ترامپ همان اقدامات غیرمنطقی آن ها را انجام می دهد از این رو نمی توان از رئیس جمهوری آمریکا انتظار داشت برخلاف پیشینیان خود به موفقیت دست پیدا کند.
پژوهشم**9130 **1601**خبرنگار: حسین عباسی نسب** انتشار: شهناز حسنی ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و پژوهش های خبری ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید.

کد خبر: 1004121  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایرنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

تظاهرات کارمندان دولت در فرانسه به خشونت کشیده شد ایرنا  ۴۸ دقیقه پیش

به گزارش ایرنا، رسانه ها شمار تظاهرات کنندگان روز سه شنبه را بیش از 16 هزار تن تخمین زدند که گروهی از آن ها اقدام به شکستن شیشه‌ی مغازه‌ها کرده و به نیروهای امنیتی حمله ور شدند.پلیس ضدشورش فرانسه از گاز اشک آور برای کنترل و پراکنده ساختن معترضان استفاده کرد.چندین تن در جریان این تظاهرات زخمی و بازداشت...

خواسته های پمپئو در مورد ایران آزمایش و شکست خورده است ایرنا  ۴۸ دقیقه پیش

به گزارش ایرنا ، موسویان در این مقاله که روز سه شنبه در پایگاه خبری و تحلیلی لوبلاگ آمریکا منتشر شد، افزود: پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا یک لیستی از خواسته های آمریکا از ایران با تهدید شکست ایران را ارائه کرد. مواضع جنگجویانه وی یک هفته پس از خروج ترامپ از برجام چیزی بجز تقاضای تسلیم محض ایران نبود....

چرا امام خمینی راضی به سکونت در منطقه خوش آب و هوای کوفه نشد؟ تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، یکی از وجوه بارز امام خمینی(ره) در طول دوران اقامت در نجف اشرف و جماران، ساده‌زیستی ایشان بود. بیت ساده بنیانگذار انقلاب اسلامی در جماران گواه مهمی بر این مسئله است که ایشان علاقه‌ای به مظاهر دنیا نداشتند.بیشتر بخوانیدحکم امام خمینی به "فتحی شقاقی"...

تلاش یک فراکسیون برای ارائه لیست خوب در انتخابات ریاست مجلس تسنیم  ۱ ساعت پیش

حمیدرضا حاجی بابایی رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به آخرین تصمیم گیری‌ها  در این فراکسیون برای انتخابات هیئت‌رئیسه پارلمان گفت:تاکنون چندین جلسه در این زمینه برگزار شده است و تاکنون به جمع بندی نهایی در این زمینه...

بروجردی:خشم آمریکا به دلیل شکست نقشه هایش در منطقه است ایرنا  ۲ ساعت پیش

به گزارش ایرنا، «علاء الدین بروجردی» سه شنبه شب در گفت و گو با شبکه تلویزیونی «المیادین»، سخنان اخیر «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا درباره ایران را «سخیف و بی ارزش» خواند و از او خواست تا زبان دیپلماتیک را بیاموزد و با منطق دستگاه جاسوسی سخن نگوید.اشاره بروجردی به سمت پیشین پمپئو یعنی ریاست سازمان اطلاعات...

نماینده دمکرات: مجلس را بگیریم، ترامپ را استیضاح می‌کنیم ایرنا  ۲ ساعت پیش

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای خبری هیل، گرین با اشاره به احتمال مخالفت رهبر اقلیت دمکرات با طرح استیضاح ترامپ افزود: این موضوعی نیست که قانون اساسی به رهبر حزب سپرده باشد. هر عضو به تنهایی از چنین حقی برخوردار است.وی ادامه داد: بعید می‌دانم که اعضا منتظر کسی بمانند که تمایلی به این کار ندارد.این...

پربحث‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در اول خرداد خبرگزاری فارس  ۲ ساعت پیش

پربحث‌ترین اخبار خبرگزاری فارس در روز گذشته (‌سه‌شنبه، اول خرداد) در قسمت پایین قابل مشاهده است: برانکو:به عنوان سرمربی تیم کوچکتر عنوان درخشان سومی استقلال را به شفر تبریک می‌گویم!/ وفاداری بازیکنان پرسپولیس برای برخی‌ها مطلوب نیستسرمربی تیم فوتبال پرسپولیس گفت: به...

طراحان تفحص از "مذاکرات پنهانی دولت" با مدیر تلگرام چه کسانی هستند؟ تسنیم  ۳ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تدوین طرحی خواستار تحقیق و تفحص از مذاکرات پنهانی دولت با مدیر تلگرام شده اند.نمایندگان در این طرح آورده اند:خواهشمند است در اجرای ماده (214) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، درخواست تحقیق و تفحص ذیل را جهت رسیدگی...

اروپایی‌ها مذاکره را برای چه می‌خواهند؟ نامه  ۳ ساعت پیش

خروجی رسانه‌های نزدیک به دولت برای نظم‌دهی به افکار عمومی در ماجرای برجام (ادامه یا توقف اجرای توافق هسته‌ای با اروپا) از زمان خروج آمریکا از این توافق تاکنون به این سمت رفته است که مذاکره با اروپا برای ادامه برجام موفقیت‌آمیز خواهد بود و این راه درستی است که کشور باید به آن تن دهد.تیتر واحد و همزمان...

حمله انتحاری داعش در تدمر سوریه 26 قربانی گرفت ایرنا  ۳ ساعت پیش

به گزارش ایرنا ، خبرگزاری فرانسه به نقل از دیده بان موسوم به حقوق بشر سوریه که مرکز آن در لندن است، سه شنبه شب گزارش داد: نیروهای داعش با خودروی بمب گذاری شده به محل استقرار نیروهای نظامی سوریه حمله کردند. گفته می شود که بیش از 20 نفر کشته شدند تروریست های داعش که طبق برآورد سازمان ملل متحد از حدود...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده