تعداد بازدید: ۳۰
تاريخ انتشار: جمعه،۲۰ بهمن ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۲:۰۲
ترامپ موتور محرک شکست های آمریکا در خاورمیانه
به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، پس از پایان جنگ جهانی دوم منابع خاورمیانه باعث جذب قدرت های بزرگ به ویژه ایالات متحده آمریکا شد. واشنگتن به عنوان پیروز حقیقی آن جنگ، کنترل منابع به ویژه شریان انرژی جهان را که در خاورمیانه متمرکز بود، در دستور کار خود قرار داد. کاخ سفید حضور و دخالت در این منطقه را به شکل های مختلف نرم در کنار کودتا و پشتیبانی از حکومت های استبدادی و دست نشانده دنبال می کرد.
با آغاز قرن بیست و یکم مخصوصا پس از حادثه تروریستی 11 سپتامبر 2001 ماهیت مداخله تغییر کرد و فاز تهاجمی آن به مراتب بیشتر از گذشته آشکار شد به نحوی که ایالات متحده به صورت مستقیم خود را در دو جنگ بزرگ در افغانستان و عراق درگیر ساخت. این اقدامات با هدف تثبیت سلطه بر منطقه و القای هژمونی رو به زوال آمریکا صورت گرفت.
با گذشت بیش از یک دهه از این دو جنگ به علاوه انواع مداخلات مستقیم و غیر مستقیم در منطقه، هنوز ایالات متحده نتوانسته به هدف اصلی خود که سیطره بی چون و چرا بر منطقه است، دست پیدا کند. ایالات متحده در این مسیر متحمل شکست های گوناگونی شد به گونه ای که ضمن صرف هزینه های چند هزار میلیارد دلاری با صدها کشته، اکنون راهی جز خروج از منطقه ندارد.
**آمریکا و چند دهه شکست در خاورمیانه ده ها سال است که ایالات متحده در خاورمیانه ای با اکثریت مسلمان دخالت و از حکومت های فاسد حمایت می کند؛ بر سر مردم منطقه بمب می اندازد؛ جان انسان ها را می گیرد و سپس برای توجیه اقدامات خود فقط می گوید در حال انجام ماموریت است. تجربه نشان داده است دخالت های آمریکا فقط موجب خونریزی و خشونت های بیشتری می شود که بخشی از بازخورد این سیاست به خاک این کشور باز می گردد.
اطلاعات تاریخی حکایت از آن دارند که ارتباط دوسویه ای میان دخالت های بین المللی آمریکا و افزایش حوادث تروریستی علیه این کشور وجود دارد. تارنمای اینترنتی «Intercept» نوشت مشکل اینجاست که سیاستمداران غربی به ویژه در آمریکا سیاست های خود را به صورت گزینشی و بدون تفکر عمقی در پیش می گیرند و جنگ هایی را به راه می اندازند که تنها موجب افزایش تلفات جانی و گسترش نفرت از آمریکا در منطقه و جهان می شود.
به نوشته این تارنما یکی از نمونه های شکست سیاست های آمریکا در منطقه وقوع انقلاب سال 1979 ایران است که موجب سرنگونی نظامی شد که ایالات متحده به شدت از آن حمایت می کرد. از آن زمان تاکنون این فرایند در مورد دیگر خط مشی های آمریکا نیز رخ داده و به طور تقریبی کاخ سفید در بیشتر سیاست های خود شکست خورده است.
نتیجه حمله نظامی سال 2001 به افغانستان و 2003 به عراق جز آسیب به منافع ملی آمریکا چیزی نبوده است.شبکه خبری سی.ان.ان گزارش های گوناگونی را در زمینه ناکامی ایالات متحده در دستیابی به اهداف سیاست خارجی در خاورمیانه منتشر کرده است. سی ان ان ، در یکی از گزارش های خود سابقه شکست های آمریکا در خاورمیانه را بیش از 50 سال دانست و افزود: خنده دار است که دونالد ترامپ متعهد شده تنش ها در خاورمیانه را حل کند.
از دهه 1960 میلادی دیپلماسی که ایالات متحده در خصوص بحران های خاورمیانه درپیش گرفته، نتیجه ای جز شکست نداشته است.سی.ان.ان آورده است بسیاری از کشوررهای منطقه اعتقاد دارند ایالات متحده در مدیریت امور خاورمیانه میانجی قابل اعتمادی نیست. نکته اصلی این است گرچه کاخ سفید برای حل بسیاری از مسائل منطقه پیشقدم می شود اما به ندرت بدون جهت گیری و تعصب عمل می کند.
به اعتقاد تحلیلگران آمریکایی، دونالد ترامپ با ادامه همین نوع مدیریت، ایالات متحده را به شکست نهایی در خاورمیانه می کشاند. مهمترین نمود کاهش اعتبار و شکست در سیاست ها، در موضوع صلح خاورمیانه و وضعیت دولت صهیونیستی در منطقه و واکنش جهانی به آن رخ داده است. در یک سال اخیر چند حرکتی که ترامپ در مورد خاورمیانه به ویژه اعلام پایتختی بیت المقدس و قطع کمک های مالی به فلسطینیان انجام داد نه تنها کمکی به وضع موجود نکرده بلکه شرایط را سخت تر هم ساخته است.
با همین روند شکست آمریکا در خاورمیانه قطعی خواهد بود. **ترامپ و تکرار سیاست های ناموفقتارنمای نشریه «منافع ملی» (National Interest) آمریکا در گزارشی در مورد چگونگی شکست استراتژیک ایالات متحده آمریکا در خاورمیانه نوشت: ممکن است کشورها بر سیاست های اخیر کاخ سفید در شبه جزیره کره متمرکز شده باشند اما عرصه های دیگری در حوزه سیاست خارجی ایالات متحده وجود دارند که گرچه اهمیت حیاتی برای آن کشور دارند اما در مسیری اشتباه در حال حرکت هستند.
نظامی گری کاخ سفید در افغانستان، عراق و سوریه تقریبا به عنوان شکست هایی راهبردی در سابقه خط مشی های آمریکا ثبت شده اند. ارتش آمریکا در افغانستان بمباران های کم سابقه ای را انجام داد. حضور نزدیک به 15 هزار نفر نیروی نظامی نتوانسته است هیچ پیروزی را برای آمریکا تضمین کند. حتی 100 هزار سرباز آمریکایی هم که در گذشته در این کشور بودند نتوانستند موفقیتی داشته باشند.
گزارش می افزاید: اعتراف به شکست رویکردها در خاورمیانه به صورت تلویحی در سخنان «مایک پنس» معاون رئیس جمهوری آمریکا پس از سفر به کابل نمایان بود. گویا نیروهای آمریکایی در افغانستان تنها برای جلوگیری از سقوط دولت کابل حضور دارند و واشنگن نمی تواند دستاورد دیگری را از آن ها انتظار داشته باشد. از سوی دیگر گرچه «جیمز ماتیس» وزیر دفاع آمریکا اعتقاد دارد در عراق و سوریه مناطق بسیاری از دست داعش آزاد شدند اما هنوز خطر این گروه تروریستی پررنگ است.
«جوزف ووتل» از فرماندهان آمریکایی در خاورمیانه هم می گوید آمریکا برای کمک به کردها و اعراب محلی و جلوگیری از رشد داعش ناچار است حضور خود را در سوریه بیشتر کند. در ادامه آمده است : ایالات متحده سالانه میلیاردها دلار را در منطقه خاورمیانه هزینه می کند ضمن این که تلفات گوناگونی همچون ده ها کشته و زخمی را نیز متحمل می شود اما چنین اقداماتی آمریکایی ها را قادر نکرد در مقابله با دشمنان واقعی موفق عمل کند.
از این رو آمریکا ناچار است به روند شکست های استراتژیک خود در خاورمیانه پایان بخشد. به توصیه این مرکز پژوهشی آمریکایی برنامه ریزی برای خروج دوساله از افغانستان در کنار تکمیل آموزش به نیروهای امنیتی این کشور یکی از گزینه ها است. خروج تجهیزات و نیروها از سوریه و عراق هم راهکار دیگر برای پنتاگون است. بنابر تصریح تارنمای منافع ملی آمریکا «اگر ترامپ در ماموریت های نظامی در عراق، افغانستان و سوریه بازبینی را انجام ندهد این هزینه دادن های مداوم، گنجینه ملی آمریکا را نابود می سازد» و توانایی آمریکا برای پاسخ دادن به تهدیدهای بزرگ منطقه ای را تضعیف می کند.
نویسنده گزارش نشریه اینترسپت هم تاکید دارد: وضعیت سلامت روانی ترامپ هر چه باشد تفاوتی نمی کند اما سیاست خارجی وی همچون روسای جمهوری دموکرات و جمهوریخواه پیش از وی، همگی نمادی از جنون است. ترامپ همان اقدامات غیرمنطقی آن ها را انجام می دهد از این رو نمی توان از رئیس جمهوری آمریکا انتظار داشت برخلاف پیشینیان خود به موفقیت دست پیدا کند.
پژوهشم**9130 **1601**خبرنگار: حسین عباسی نسب** انتشار: شهناز حسنی ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و پژوهش های خبری ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید.

کد خبر: 1004121  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایرنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

سند تشکیلات خودگردان درباره ماهیت رابطه با اسرائیل چیست؟ نامه  ۵۳ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز وبگاه «العربی الجدید» به سندی درباره محتوای گزارش ساز و کار تعیین رابطه با رژیم اشغالگر اسرائیل دست یافته است که توسط هیاتی از اعضای کمیته اجرای سازمان آزادی بخش فلسطین، کمیته مرکزی جنبش فتح و وزارت خارجه آن تدوین شده و به کمیته پیگیری روند اجرای تصمیم‌های مجلس ملی (نهاد قانونگذاری...

اخبار پربازدید سیاسی در 24 ساعت گذشته + لینک تسنیم  ۲ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، اخبار و گزارش‌های متعددی در 24 ساعت گذشته توسط گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم منتشر شده که تعدادی از این اخبار، بیشتر مورد توجه مخاطبان قرار گرفته و جزو پربازدیدترین اخبار سیاسی تسنیم شناخته شده است.بیشتر بخوانیدتشکیل کمیسیون مشترک در هوانیروز سپاه...

بزرگترین حماقتی که نیروی هوایی رژیم صهیونیستی در تاریخ مرتکب شد! نامه  ۲ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز مرور خاطرات جنگ 33 روزه رژیم صهیونیستی ضد حزب‌الله لبنان تنها به معنی تکرار خاطرات زیبای تاریخی نیست، بلکه زنده نگه داشتن یکی از نقاط عطف عملکرد و تاثیرگذاری مقاومت در لبنان است که همچنان پیامدهای خود را در منطقه دارد و بخشی جدایی‌ناپذیر از موازنه قدرت بازدارنده در برابر دشمن صهیونیستی...

کمک نَقدی به سوریه را متوقف کنید/ بقیه کشورها کمک کنند خبرگزاری برنا  ۲ ساعت پیش

کمک نَقدی به سوریه را متوقف کنید/ بقیه کشورها کمک کنند به گزارش گروه خبرگزاری برنا، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در اظهار نظر توئیتری با «تمسخرآمیز» خواندن بسته حمایتی 200 میلیون دلاری از سوریه،‌ گفت کشورهای دیگر باید به آنها کمک کنند. ترامپ بامداد یکشنبه در توئیتر خود با اشاره به لغو این بسته نوشت:...

بررسی کشت فراسرزمینی در کمیسیون کشاورزی تسنیم  ۳ ساعت پیش

علی اکبری عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، از بررسی مسائل مربوط به کشت فراسرزمینی در این کمیسیون خبر داد و گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است این موضوع با حضور مسئولان وزارتخانه‌های جهادکشاورزی، امورخارجه،...

انصراف 50 نماینده از استیضاح کرباسیان تسنیم  ۳ ساعت پیش

علی اصغر یوسف‌نژاد عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای‌اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با بیان اینکه تاکنون 50 نماینده امضاء خود را از طرح استیضاح کرباسیان پس گرفتند، گفت: این طرح ابتدا با 70 امضا تقدیم هیئت‌رئیسه پارلمان شده بود.بیشتر بخوانید:28 مرداد؛ اعلام وصول استیضاح...

پشت پرده جنایت‌های هولناک سعودی‌ها با بمب‌های آمریکایی/ حدود ۹۰ جنایت جنگی از عربستان ثبت شده... نامه  ۳ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز پژوهشگر مسائل یمن و امارات در سازمان دیده‌بان حقوق بشر در مصاحبه‌ای روز جمعه گفته این سازمان توانسته است۹۰ مورد از حملات غیرقانونی ائتلاف تحت رهبری رژیم سعودی به یمن که اکثر آن‌ها مصداق جنایت جنگی هستند را مستند کند و ۲۴ مورد از این حملات با بمب‌های آمریکایی انجام شده‌اند.ائتلاف تحت...

بولتون با نتانیاهو در سرزمین های اشغالی دیدار می کند ایرنا  ۴ ساعت پیش

به گزارش بامداد یکشنبه پایگاه خبری عرب 48، جان بولتون در حاشیه سفر دوره ای خود به ژنو و اوکراین روز یکشنبه به سرزمین های اشغالی سفر می کند.بر اساس این گزارش، قرار است مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ عصر یکشنبه و صبح دوشنبه با نتانیاهو گفت وگو کند.شبکه 10 تلویزیونی رژیم صهیونیستی گزارش کرده است: دو طرف...

مردم فراموش نمی کنند ایرنا  ۴ ساعت پیش

روانشناسان در چهارچوب تحقیقات 'روانکاوی مثبت'، در جستجوی این پرسش که چه شیوه هائی ، سلامت روانی را حفظ می کند ، اهمیت 'قدردانی' را کشف کرده‌اند .آنچنانکه تحقیقات جدید نشان می‌دهد انسانهای قدردان و سپاسگزار راضی تر، خوشبخت تر و اجتماعی تر از افرادی هستند که با دقت تمامی جهات منفی زندگی را موشکافی و...

نشست‌های ویژه کمیسیون عمران درباره "نوسانات اجاره‌بهای مسکن" تسنیم  ۵ ساعت پیش

صدیف بدری سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای‌اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم با اشاره به نابسامانی‌های ایجاد شده در بازار مسکن، به‌خصوص در حوزه اجاره‌بها، اظهار داشت: طی ما‌ه‌های اخیر بازار اجاره‌بهای مسکن شاهد نوسانات بسیاری بود که بخشی از آن...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده