تعداد بازدید: ۲۶
تاريخ انتشار: جمعه،۲۰ بهمن ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۲۱:۰۱
سپاه فعالیت اقتصادی نمی‌کند/ طلب ما از دولت مثل فاینانس مجانی است
به گزارش ایلنا، سردار سرتیپ پاسدار عبادالله عبداللهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری درباره آخرین اقدامات قرارگاه خاتم الانبیا برای زلزله زدگان کرمانشاه اظهار کرد: با وقوع زلزله، کرمانشاه وضعیتی بحرانی داشت و بخش وسیعی از منطقه تحت شعاع زلزله قرار گرفته بود.
وی با بیان این‌که «کانون زلزله کرمانشاه، شهرستان سرپل ذهاب بود»، افزود: پروژه روان آب‌های غرب را به طول حدود ۶۰۰ کیلومتر در دست احداث داشتیم و مرکز ثقل زلزله کرمانشاه هم همان جایی اتفاق افتاد که سد ساخته شده بود. وی اضافه کرد: ۱۰ هزار نفر نیروی مستقیم و حدود ۴ الی ۵ هزار ماشین آلات و تجهیزات مختلف در پروژه روان آب‌های غرب فعالیت داشتند؛ لذا با وقوع زلزله و در همان ساعات اولیه این حادثه به همه نیرو‌های اجرایی اعلام کردیم تا آن‌چه مورد نیاز امدادرسانی اعم از تجهیزات و ماشین آلات است، به کارگرفته شود.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) ادامه داد: در مرحله اول بحث امداد و نجات را مورد توجه قرار دادیم و با تلاش همکاران توانستیم این مهم را به انجام برسانیم. در مرحله اول، اسکان اضطراری، اقدامی بود که بعد از عملیات امداد و نجات و با اهدا چادر به زلزله زدگان به خوبی انجام شد. وی گفت: مقام معظم رهبری سفر پر برکتی به استان کرمانشاه و مناطق زلزله زده داشتند و از روستا‌ها و شهر‌های این استان بازدید مفصلی کردند.
وی با بیان این‌که «حجم تخریب و ویرانی روستا‌ها بسیار زیاد بود»، خاطرنشان کرد: در زلزله کرمانشاه بسیاری از روستا‌ها به صورت کامل و صد در صد تخریب شده بودند؛ لذا مقام معظم رهبری پس از بازدیدی که از این مناطق داشتند تاکید کردند که اسکان موقت حتما باید برای مردم انجام شود. عبداللهی اظهار کرد: حدود ۶۰۰ الی ۷۰۰ هزار مترمربع کانکس نیاز داشتیم که برای تهیه مصالح از بازار با مشکلات مختلفی مواجه بودیم، زیرا بازار به تنهایی ظرفیت تامین آن‌ها را نداشت از این رو با کارخانجات تامین کننده مصالح، جلساتی برگزار و با آن‌ها مذاکره کردیم.
کانکس‌های ساخته شده ۱۶ متر طول داشتند، اما از آنجایی که جاده‌ها کشش حمل آن‌ها را نداشتند و حمل و نقل آن‌ها تا روستا‌ها هم امر دشواری بود تصمیم گرفتیم ۸ کارگاه ساخت کانکس ایجاد کنیم. وی تصریح کرد: در مدت کوتاهی کارگاه‌هایی با ظرفیتی که ۶۰۰ الی ۷۰۰ نفر بتوانند در آنجا فعالیت داشته باشند، ساخته ش و روند طراحی و ساخت آغاز شد، در نهایت به این  نتیجه‌ رسیدیم که به جای اینکه یک کانکس با یک تریلی حمل شود، ۱۶ الی ۱۸ کانکس با یک تریلی جابه جا شد.
حدود ۳۵۰ تیم برای نصب کانکس‌ها فعالیت داشتند، قرارگاه سازندگی متعهد بود ۸ هزارکانکس برای زلزله زدگان در روستا‌ها بسازد، اما روزانه ۸ هزار زیربنا ساختیم و در نهایت ۸ هزار و ۵۰۰ کانکس برای مردم تهیه و نصب کردیم. وی تصریح کرد: به مقام معظم رهبری قول دادیم در کمتر از دو ماه و در ۴۵ روز روند اسکان زلزله زدگان را به اتمام می‌رسانیم، اما با فعالیتی که در ۳۵ روز داشتیم، ۸ هزار و ۳۵۰ کانکس تهیه کردیم و به مردم تحویل دادیم.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص)  در ادامه با اشاره به روند ساخت کانکس برای زلزله زدگان گفت: روزانه به صورت میانگین ۴۰۰ دستگاه کانکس با کیفیت و ضد حریق نصب و تحویل داده می‌شد. وی درباره پالایشگاه ستاره خلیج فارس اظهار کرد: ستاره خلیج فارس یکی از بزرگترین پروژه‌های کلان کشور و پیشانی پیشرفت ایران محسوب می‌شود،  پالایشگاه ستاره خلیج فارس در زمینی به ابعاد ۷۰۰ هکتار قرار دارد و ۳۶۰ هزار بشکه هم ظرفیت فراورده این پالایشگاه است.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) با بیان این‌که «فاز اول این پالایشگاه امسال با حضور رئیس جمهور افتتاح شد»، اضافه کرد: ۱۶ الی ۱۷ هزار نفر در این پالایشگاه مشغول فعالیت هستند همچنین پالایشگاه ستاره خلیج فارس به صورت غیرمستقیم ۳ برابر این تعداد اشتغال ایجاد کرده است به طوری که می توان گفت در مجموع ۶۰ هزار نفر در پالایشگاه ستاره خلیج فارس به صورت مستقیم و غیر مستقیم مشغول به فعالیت هستند.
پالایشگاه ستاره خلیج فارس تاکنون حدود ۵ میلیارد لیتر فرآورده داشته که ۲/۲ این فرآورده‌های تولید شده به بنزین اختصاص دارد. وی اظهار کرد: در پالایشگاه ستاره خلیج فارس ۱۲ و نیم میلیون لیتر بنزین با کیفیت یورو ۵ تولید و تحویل داده می‌شود. ما پایان سال ۹۵ پالایشگاه ستاره خلیج فارس را تحویل گرفتیم، مسائل مربوط به تامین مالی این پالایشگاه یکی از مشکلاتی است که روند کار را با تاخیر مواجه کرده است.
این پالایشگاه در فاز بعدی خود ۲۰ میلیون لیتر فراورده تا پایان سال تولید می کند که در مجموع ۲۰ الی ۲۲ میلیون لیتر به صورت روزانه بنزین تولید می شود و مطمئنا با توجه به روند تولید فرآورده در این پالایشگاه، صادرات بنزین هم خواهیم داشت. وی با اشاره به اینکه باید از ظرفیت‌های داخلی کشور استفاده کرد، گفت: در تامین مالی میادین نفتی نیاز به سرمایه گذاری خارجی داریم، بالا رفتن قیمت پروژه‌ها ممکن است بنا به عواملی از جمله تحریم و تورم باشد.
عبداللهی با اعتقاد به رسوب دانش در کشور تصریح کرد: امروزه برای ساخت پالایشگاه، سکو، خطوط دریایی نیازی به خارجی‌ها نداریم، پالایشگاهی که در کشور ساخته می‌شود با مهندسی ۱۰۰ درصد ایرانی است. وی با اشاره به اینکه رقابت باید سالم باشد، گفت: در این رقابت اولویت باید با بخش داخلی باشد لذا در بحث دریا شش، هفت دستگاه دکل دریایی داریم که تا عمق ۳۰ کیلومتری چاه‌ها را حفر می‌کنند.
وی با تاکید بر این‌که «سپاه فعالیت اقتصادی نمی‌کند»، اظهار داشت: قرار گاه خاتم الانبیاء (ص) رقیب بخش خصوصی نیست. طلب ما از دولت مثل فاینانس مجانی است. فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص)  با اشاره به این‌که «در مجموعه قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) ۲۰۰ هزار نفر مشغول به کار هستند، که یک درصد آن‌ها رسمی و مابقی پیمانکاری فعالیت می‌کنند»، بیان کرد: ۴- ۵ هزار پیمانکار با قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) همکاری دارند.
قرار گاه چتر حمایتی و امنیتی باز کرده است به طوری که پیمانکاران بخش خصوصی با قرارگاه همکاری دارند،  ظرفیتی که امروز در کشور به وجود آمده به تمام معنا مردمی است. جنگ را با کمک و پشتیبانی مردم به ثمر رساندیم و در برابر تمام ابرقدرت‌ها پیروز شدیم، امروزه باید برای فعالیت‌های عمرانی و آبادانی کار انجام شود.
وی با بیان این‌که «بالغ بر ۳۰ هزار میلیارد تومان از دولت بابت پروژه‌های که کار کرده‌ایم طلب داریم»، ادامه داد: با روحیه انقلابی و اعتقادی در خدمت مردم هستیم و اینگونه نیست که قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) عرصه را بر بخش خصوصی تنگ کرده باشد. وی با اشاره به این‌که «تا شعاع ۷۰ کیلومتری خدمات مجانی به مردم ارائه می‌دهیم و اگر کسی فکر اقتصادی داشته باشد این کار را انجام نمی‌دهد»، گفت: در پروژه ستاره خلیج فارس ۶۰ هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم کار می‌کنند، در سال ۹۵ یک میلیون و سیصد هزار تن ورق را به لوله برای آبرسانی تبدیل کرده‌ایم، ما وظیفه شرعی، دینی و اعتقادی در مقابل مردم داریم و تا پای جان به پای مردم می‌ایستیم.
از بیکاری جوانان رنج می‌بریم باید برای آن‌ها کاری انجام داد، در شرایط فعلی علیرغم همه تنگنا‌های مالی حتی یک پروژه از دولت را تعطیل نکرده‌ایم. فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) اظهار داشت: قرارگاه خاتم الانبیا پروژه صدرا را نجات داد به طوری که اکنون چهار هزار نفر به صورت مستقیم در صدرا مشغول به کار هستند، این در حالی است که ۲۵۰ نفر در آن کار می‌کردند.
مسئولان کشور باید همت کنند تا با اجرای پروژه‌های اولویت‌دار بتوان جهش عظیمی را در کشور ایجاد کرد در این صورت حدود ۲۰۰ هزار نفر را می‌توان مشغول به کار کرد. صدرا توانست۱۰ سکوی بزرگ پارس جنوبی را بسازد، ۱۲ هزار نفر به صورت غیر مستقیم مشغول به کار هستند. صدرا توانست کشتی ۱۱۳ هزار تنی بسازد، این پروژه می‌تواند شناورهای مورد نیاز کشتی ها را بسازد، در این رابطه عملکرد خوب و حرکت انقلابی انجام شد و این جهش را در سهام صدرا می‌توانیم ببینیم، اگر این ظرفیتی را که امروزه در صدرا ایجاد شده در کشور به کار نگیریم قطع به یقین دچار مشکل می شود.
در خیلی از کارگاه ها تعدیل نیرو را قبول نکردم،  البته در بعضی جاها هم تعدیل صورت گرفت. وی با بیان این‌که «گیر و گورهای اداری مردم را فلج کرده است»، افزود: باید از سرمایه ملی و عظیمی که وجود دارد به خوبی استفاده کرد و برای بحث های اداری که در تمام سطوح ادارات وجود دارد باید چاره ای اندیشید.
وی در خصوص جمع آوری آب های روان عنوان کرد: روان آب‌ها در مرز در طول هزار و ۴۰۰- ۵۰۰ کیلومتری قرار دارند به طوری که حجم بسیار بالایی از آب هدر می رود، امروزه چالش آب در کشور داریم و باید برای آن فکر اساسی کنیم، در این حوزه ۱۷ سد وجود داشت که لطف خداوند و پشتیبانی که مسئولان انجام داده‌اند کار احداث ۱۵۵ کیلومتر تونل و ۶۰۰ ، ۷۰۰ کیلومتر خط انتقال آب را انجام دادیم.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) با اشاره به این‌که حدود دو ماه پیش بندر عظیم چابهار با حضور ریاست جمهوری افتتاح شد، گفت: این بندر ، بندر عظیمی است که باعث ارتباط با کشورهای آسیای شرقی می شود به طوری که با ظرفیت ۸ و نیم میلیون تن بار به بهره برداری رسیده است، ۱۶ میلیون متر مکعب لایروبی داشتیم و حدود ۲۰۰ هکتار زمین به عنوان پسکرانه با بهترین کیفیت احیا و ساخته شده است، تکمیل کننده بندر، خط راه آهن چابهار به زاهدان است که زیرسازی های آن ۶۵ درصد انجام شده است.
وی با بیان این‌که «جلسات مختلفی با شهرداری و شورای شهر برگزار کردیم»، افزود : طرح هایی را در راستای رفع آلودگی هوای تهران و مشکلات زیست محیطی ارائه دادیم ، در تهران مشکل ترافیک داریم  به طوری که حجم بسیار بالایی از ماشین ها داخل تهران می شدند، با ایجاد کمربندی جنوب تهران این مشکل ها می تواند رفع شود، ۷۰ درصد سرمایه گذاری بر عهده قرارگاه و ۳۰ درصد به عهده دولت است که تا پایان سال ۹۷ بخش عظیمی از این طرح انجام خواهد شد.
از طریق این کمربندی۴۰ تا ۵۰ هزار خودرو داخل تهران نمی آید، آزادراه حرم تا حرم ۸۰ کیلومتر فاصله را کم می کند به طوری که اکنون بالغ بر ۲۰ هزار دستگاه خودرو در این مسیر در تردد هستند.

کد خبر: 1004682  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایلنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای سياسي

تشکیل یگان حفاظت در دستگاه های اجرایی جام نیوز  ۸ دقیقه پیش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز،دستورالعمل «تشکیل یگان های حفاظت در دستگاههای اجرایی» که به تصویب فرمانده معظم کل قوا رسیده بود، برای اجرا به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ و در آن، نحوه تشکیل و اداره یگان حفاظتی هر دستگاه، تامین نیرو و تجهیرات، نحوه به کارگیری سلاح و تجهیزات، تشخیص وضعیت‌های...

لجن پراکنی بحرین علیه ایران جام نیوز  ۸ دقیقه پیش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، خالد بن احمد آل خلیفه وزیر خارجه بحرین در گفت‌وگو با الشرق الاوسط در پاسخ به این سوال که آیا شروط دوازده‌گانه آمریکا علیه ایران به درجه قاطعیت رسیده است، گفت: موضع جدید آمریکا محکم و قاطع است و در در گذشته رهبران ما از آمریکا در قبال مسائل منطقه به خصوص ایران...

اولین آبستراکسیون در مجلس دهم /مخالفان برجام در کمیسیون امنیت ملی مجلس در رای‌گیری CFT آبستراکسیون... نامه  ۲۰ دقیقه پیش

علیرضا رحیمی در مطلبی در صفحه توئیتر خود نوشت: «اولین آبستراکسیون (نصاب‌شکنی) در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در دوره دهم مجلس توسط مخالفان برجام رقم خورد. امروز در لحظه رای‌گیری برای کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم با آبستراکسیون پنج نفر از اعضا رای‌گیری انجام نشد. 14 عضو آماده اعلام...

حضور هیات آمریکایی در کره شمالی برای مقدمه‌چینی دیدار ترامپ و اون نامه  ۲۰ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز، روزنامه واشنگتن پست نوشت که هیاتی از آمریکا از مرزها عبور کرده و وارد کره شمالی شده است تا مقدمه‌چینی‌ها را برای دیدار دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی را انجام دهد.پیشتر رئیس جمهور آمریکا با بیان اینکه مذاکرات بر سر نشست احتمالی با رهبر کره شمالی "خیلی...

خبرنگاری که کتابش را به ظریف هدیه کرد/ ببینید خبرگزاری برنا  ۲۲ دقیقه پیش

خبرنگاری که کتابش را به ظریف هدیه کرد/ ببینید به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان عصر امروز جهت انجام مذاکرات دوجانبه عازم هند شد. در جریان این سفر و پیش از رسیدن به دهلی نو یکی از خبرنگاران کتاب تألیف شده خود را در هواپیما به وزیر خارجه کشورمان اعطا کرد. ...

وقایع کنگره حزب اعتماد ملی مقوله ای درون سازمانی است خبرگزاری برنا  ۲۲ دقیقه پیش

وقایع کنگره حزب اعتماد ملی مقوله ای درون سازمانی است به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، «اسماعیل جبارزاده» درباره وقایع اخیر در کنگره حزب اعتماد ملی که جمعه شب برگزار شد، گفت: نماینده وزارت کشور از ابتدا تا انتهای این مراسم حضور داشته و گزارش مبسوطی نیز ارائه داده است، که هنگام طرح پرونده حزب در کمیسیون ماده 10 مورد توجه و تصمیم...

رفتار اردوغان با کردها به مسائل داخلی ترکیه باز می گردد دیپلماسی ایران  ۲۳ دقیقه پیش

رفتار اردوغان با کردها به مسائل داخلی ترکیه باز می گردد دیپلماسی ایرانی: امسال برای هشتمین سال متوالی است که دیپلماسی ایرانی یادداشت های سرکیس نعوم را منتشر می کند. این یادداشت ها بعد از سفر وی به امریکا و دیدارش با مقامات فعلی و سابق امریکایی به طور مرتب در روزنامه النهار منتشر شده است. به دلیل تغییراتی که در روزنامه النهار ایجاد شده نتوانستیم...

مطلقا شکنجه نداریم شبکه ایران  ۳۱ دقیقه پیش

ایران آنلاین / غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضاییه ضمن تکذیب شایعه شکنجه اسفندیار رحیم مشایی و به کما رفتن حمید بقایی، از افرادی که مدعی شکنجه در زندان هستند خواست مدرک و سند خود را ارائه دهند.   به گزارش میزان وی روز گذشته در نشست خبری خود  در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر بازداشت برخی...

زمین لرزه 2.7 ریشتری لنده را لرزاند ایرنا  ۴۱ دقیقه پیش

به گزارش ایرنا، این زمین لرزه ساعت 16 و 38 دقیقه و 6 ثانیه بعدازظهر امروز یکشنبه و در عمق هفت کیلومتری زمین رخ داد.هنوز گزارشی از میزان خسارت های جانی یا مالی این زلزله اعلام نشده است.شهرستان کوهپایه ای، گرمسیری و قدیمی لنده به مرکزیت شهر لنده از شهرستان های هشت گانه کهگیلویه وبویراحمد دارای جمعیتی...

محموله برنج قاچاق در نایین کشف شد ایرنا  ۴۱ دقیقه پیش

فرمانده انتظامی شهرستان نائین روز یکشنبه به ایرنا گفت: مأموران انتظامی حین کنترل خودروهای عبوری از ایستگاه شهید شرافت یک دستگاه کامیون را برای بازرسی و کنترل مدارک متوقف کردند.وی افزود: این خودرو حامل 600 کیسه برنج خارجی بدون مدارک گمرکی به ارزش یک میلیارد و 500 میلیون ریال بود.فرمانده انتظامی شهرستان...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده