تعداد بازدید: ۲۵
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۲۶ بهمن ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۲۳:۲۲
15 راهکار برای ارتقای عزت نفس و پذیرش تفاوت‌ها
به گزارش بهداشت نیوز، فردی که عزت نفس دارد، رفتار احترام‌آمیزی با خود دارد؛ رفتاری که برای دیگران نیز احترام‌برانگیز است. چنین فردی می‌تواند تفاوت‌های خود را با دیگران به خوبی بپذیرد و سازگارانه زیست کند. رعایت توصیه‏های زیر می‌تواند زمینه‌ساز ارتقای عزت نفس و پذیرش تفاوت‌های فردی باشد: 1.
به ظاهرتان توجه کنید: آراستگی یکی از نخستین شاخصه‌‏های عزت‏ نفس است. اگر لباس‌تان را با ‏دقت انتخاب و ظاهرتان را به خوبی مرتب ‌کنید، در واقع، گام نخست را برداشته‏اید. خوب به‏ نظر رسیدن، می‌تواند مقدمه دستیابی به عزت ‏نفس باشد. 2. رفتارهایتان را وارسی کنید: فهرستی از رفتارهای مسوولانه خود تهیه کنید و هرازگاه به این فهرست مراجعه نمایید.
آگاهی از اینکه رفتارهای شما مسوولانه‌اند یا نه، به شما کمک می‏کند رفتارهای خود را زیر نظر داشته باشید. این مهم است که خودتان به رفتار‌های مسوولانه‌تان امتیاز بدهید و رفتارهای غیرمسوولانه‌تان را تغییر دهید. 3. استعداد خودتان را کشف کنید: با خودتان دوست باشید و از سرگرمی‌های لذتبخش استفاده کنید.
هر از گاه با خودتان خلوت کنید و افکار و احساسات خود را مورد بازبینی قرار دهید. کشف و پرورش یک استعداد نهفته یا پرداختن به یک سرگرمی جذاب می‌تواند زمینه‌ مناسبی باشد برای این‌ که احساس کنید شما منحصربه‏فردید! 4. احساسات خود را روی کاغذ بیاورید: نوشتن، راه خوبی برای مرور فراز و فرودهای زندگی است.
نوشتن درباره احساسات‌تان به شما کمک می‌کند از احساسات ناخوشایندی مانند خشم، دلخوری و ناامیدی عبور کنید. مرور این دست‌نوشته‌ها می‏تواند به افزایش سطح خودآگاهی منجر شود. 5. قدر خانواده‌تان را بدانید: بودن در کنار اعضای خانواده را یکی از اولویت‌هایتان بدانید. در خانواده‏های صمیمی و حمایتگر، همه اعضای خانواده، همدیگر را منحصر به فرد می‌دانند؛ مشوق همکدیگرند و اگر یکی از اعضای خانواده با شکستی مواجه شود، سایرین به او کمک می‏کنند احساس یاس و ناامیدی نکند.
6. به دیگران کمک کنید: همان‌قدر که دوست دارید دیگران به شما توجه کنید، خودتان به آنها توجه کنید. کمک کردن به دیگران باعث می‌شود احساس خودارزشمندی کنید. 7. در بیان احساسات‌ خود صادق باشید: بگذارید دیگران بدانند چه چیزی باعث می‌شود شما احساس رضایت کنید. کشف این مساله را به دیگران واگذار نکنید.
صداقت در بیان احساسات و افکار، حائز اهمیت است. 8. بازخورد بگیرید: از دوستان و اعضای خانواده‌تان بخواهید نمونه‏ هایی از رفتارهای شما را که گویای شخصیت‌تان بوده، بازگو کنند. این بازخورد می‏تواند به شما کمک کند به خودشناسی و خودکنترلی بیشتری برای انجام رفتارهای مسوولانه و پایبندی به ارزش‌های فردی خود دست یابید.
9. ورزش کنید: بیشتر ورزش کنید تا بیشتر احساس سلامت کنید. ورزش باعث ترشح بتااندورفین‏ها در جریان خون می‏شود. بتااندورفین‏ها موادی هستند که با ایجاد فعل‌ و انفعالاتی در مغز باعث احساس نشاط و سلامت می‌شوند. 10. محیط اجتماعی-عاطفی مثبتی خلق کنید: به دوستان و اعضای خانواده‌تان کمک کنید به اهداف‌شان دست پیدا کنند تا آنها نیز به همین ترتیب از شما حمایت کنند.
درباره خلق محیط اجتماعی-عاطفی مثبت، در ادامه، توضیحات بیشتری ارائه خواهد شد. 11. از تحقیرکنندگان دوری کنید: ارتباط با افرادی که تحقیرتان می‏کنند را کم یا قطع کنید. آثار مثبت و منفی روابط مختلف خود (مثلاً رابطه با همسالان، خانواده و دوستان خود) را ارزیابی و تامل کنید چگونه این روابط بر سلامت جسمانی و روانی شما تاثیر می‏گذارند.
ارتباط با افرادی که به شما بی‌احترامی می‏کنند، باید به حداقل برسد یا قطع شود. 12. خودگویه مثبت را فراموش نکنید: وقتی با فرد یا افراد منفی‌باف در تعامل هستید، خودگویه‌های مثبت را از یاد نبرید. روابط خود با همسالان، خانواده و افراد منفی‌باف را بازبینی کنید. شاید نتوانید از ارتباط با بعضی افرادی که منفی‌باف‌اند یا تحقیرتان می‏کنند، دست بکشید.
در این صورت، دست‌کم وانمود کنید پوششی زرهی دارید که شما را در مقابل منفی‌بافی‌‏های آنها حفظ می‏کند. با خودگویه‌های مثبت‌تان، منفی‌بافی‌های آنها را بی‌اثر کنید. 13. به یک گروه حمایتی ملحق شوید: اعضای چنین گروهی قادرند حمایت اجتماعی-عاطفی مناسبی برای شما فراهم کنند.
شما با عضویت در این گروه می‏توانید حضور در یک محیط اجتماعی-عاطفی مثبت را تجربه کنید و نیازها، خواسته‏ها، احساسات و عواطف خود را در محیطی قابل‌اطمینان به زبان آورید. 14. به دیگران حمایت اجتماعی-عاطفی بدهید: با حمایت از همسالان، دوستان و اعضای خانواده‌تان زمینه‌ساز ارتقای محیط اجتماعی-عاطفی شوید.
آنها را تشویق و ترغیب کنید خواسته‏ها، نیازها، احساسات و عواطف خود را بیان کنند تا بتوانند سلامت جسمانی، روانی و عاطفی خود را حفظ کنند و ارتقا بخشند. 15. مهارت‏های مدیریت استرس را بیاموزید: راهکارهای ساده‌ای مانند ورزش منظم،‌ خواب و استراحت کافی و تغذیه سالم می‌توانند در حفظ سلامت و مدیریت استرس به شما کمک کنند.
بنویسید! نوشتن، راهکار سودمندی در بیان احساسات است و می‏تواند به شما کمک کند آسان‌تر از پس استرس‌هایتان برآیید. درباره استرس‌هایتان در یک دفترچه یادداشت، هر چه خواستید، بنویسید و اگر تمایل داشتید، محتوای آن دفترچه را با والدین، دوستان، معلم یا مشاور خود به اشتراک بگذارید. از گل و گیاه مراقبت کنید.
این کار می‌تواند شادی‌آور و رضایت‏بخش باشد و میزان استرس‌هایتان را کاهش دهد. شوخ‌طبع باشید! خندیدن می‌تواند راهکار مثبت و مناسبی در مدیریت استرس تلقی شود. خنده‌ای که از ته دل باشد، می‌تواند شما را آرام‌تر ‏کند و به کاهش ضربان قلب، فشار خون و انقباض عضلانی‌تان منجر شود.
از تکنیک‌های تنفس استفاده کنید. تنفس عمیق و آرام می‏تواند به آرام‌سازی ذهنی و بدنی شما کمک کند و مرحله هشدار استرس (جنگ و گریز) را متوقف سازد...   منبع: هفته نامه سلامت  

کد خبر: 1012403  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: بهداشت نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای علمي

جاسازی سوزن در توت فرنگی جنجالی شد + عکس بهداشت نیوز  ۲۷ دقیقه پیش

جاسازی سوزن در توت فرنگی جنجالی شد + عکس به گزارش رویترز، با توجه به اینکه مدتی است در استرالیا در میوه‌هایی مانند توت فرنگی سوزن جاسازی می‌شود، «اسکات موریسون»، نخست وزیر این کشور چهارشنبه اعلام کرد مجازات حبس برای دستکاری یا آلوده سازی موادغذایی را به ۱۵ سال افزایش می‌دهد. پلیس استرالیا تاکنون ۱۰۰ گزارش درباره...

نسخه چندش آور چشم بادامی ها برای کاهش وزن! + عکس بهداشت نیوز  ۲۷ دقیقه پیش

نسخه چندش آور چشم بادامی ها برای کاهش وزن! + عکس چاقی مشکل بسیاری از افراد در سایر کشور‌های دنیا است و علاوه بر انتقال این بیماری از طریق وراثت و ژنتیک، گاهی عادات بد غذایی و بی تحرکی عامل پدیدار شدن آن است و مبتلایان خود در سنین مختلف را رنج می‌دهد. درمان چاقی و مسئله کاهش وزن یکی از کار‌های پر درآمدی است که بسیاری از افراد را به...

اسد در پیام تسلیت به پوتین: صهیونیست‌ها مقصرند العالم فارسی  ۵۷ دقیقه پیش

العالم - سوریه بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه شامگاه چهارشنبه در پیامی به ولادیمیر پوتین همتای روسی خود، جان باختن شماری از نظامیان این کشور در حادثه انهدام هواپیمای «ایلیوشین20» را تسلیت گفت. به نوشته خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) اسد در این پیام ضمن اعلام همدردی با مردم...

متن کامل توافق 10 بندی روسیه و ترکیه در سوچی درباره ادلب سوریه العالم فارسی  ۵ ساعت پیش

العالم- سوریه یک رسانه انگلیسی‌زبان اماراتی روز چهارشنبه آنچه به ادعای این رسانه متن کامل تفاهم حاصل شده میان ترکیه و سوریه درباره ادلب سوریه است را منتشر کرده است.  «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه روز دوشنبه (۱۷ سپتامبر/۲۵ شهریورماه) در کنفرانس خبری...

نسخه چندش آور چشم بادامی ها برای لاغری + عکس بهداشت نیوز  ۶ ساعت پیش

نسخه چندش آور چشم بادامی ها برای لاغری + عکس چاقی مشکل بسیاری از افراد در سایر کشور‌های دنیا است و علاوه بر انتقال این بیماری از طریق وراثت و ژنتیک، گاهی عادات بد غذایی و بی تحرکی عامل پدیدار شدن آن است و مبتلایان خود در سنین مختلف را رنج می‌دهد. درمان چاقی و مسئله کاهش وزن یکی از کار‌های پر درآمدی است که بسیاری از افراد را به...

پیوستن یک شاهزاده مطرح به جمع مخالفان بن‌سلمان در لندن العالم فارسی  ۶ ساعت پیش

  العالم - عربستان سعودی بر اساس آنچه مجتهد در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشته، یکی از مهمترین شخصیت‌های حاضر در لندن در کنار احمد بن عبدالعزیز برادر شاه سعودی، برادرزاده‌اش سلمان بن سلطان است که دامادش هم به شمار می‌رود. سلمان بن سلطان قبلا معاون وزیر دفاع،...

نخستین قطار هیدروژنی جهان وارد شبکه حمل و نقل آلمان شد همشهری آنلاین  ۷ ساعت پیش

نخستین قطار هیدروژنی جهان وارد شبکه حمل و نقل آلمان شد نخستین قطار هیدروژنی جهان وارد شبکه حمل و نقل آلمان شد دانش > محیط زیست جهان - همشهری آنلاین:شرکت چندملیتی فرانسوی آلستوم نخستین قطار هیدروژنی جهان به نام کورادیا ایلان را تولید و بهره‌برداری کرد. ...

کشف ماده‌ای که ۱۰ میلیارد برابر سخت‌تر از فولاد است همشهری آنلاین  ۷ ساعت پیش

کشف ماده‌ای که ۱۰ میلیارد برابر سخت‌تر از فولاد است کشف ماده‌ای که ۱۰ میلیارد برابر سخت‌تر از فولاد است دانش > دانش - همشهری آنلاین:محققان با شبیه سازی رایانه‌ای قدرتمندترین ماده جهان را رصد کردند. این ماده که پاستای هسته نام دارد و در پوسته ستاره نوترونی جای گرفته، ده میلیارد...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده