تعداد بازدید: ۳۳
تاريخ انتشار: جمعه،۲۷ بهمن ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۶:۳۲
رویدادهای خبری روز جمعه افغانستان
* توزیع شناسنامه های الکترونیکی همچنان در سایه ابهام بعد از آن که چندین نوبت زمان اعلام شده برای توزیع شناسنامه های الکترونیکی جدید برای اتباع افغانستان به خاطر اختلافات موجود پیرامون درج اطلاعات قومیت و دین و ملیت به تعویق افتاده بود، دیروز محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان برای ثبت نام به منظور دریافت شناسنامه مراجعه کرد.
در خبر آمده بود که غنی همراه همسرش و به اتفاق محمد سرور دانش معاون دوم خود به اداره ثبت احوال و نفوس مراجعه کرده اند.تنها دقایقی بعد از این خبر به نقل از عبدالله عبدالله معاون اجرایی دولت وحدت ملی اعلام شد که او خواستار توقف توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی شده است.عبدالله این فرایند را موضوع مهمی در سطح ملی خوانده و اعمال تصمیم غیر کارشناسی را زیان بار دانسته است.
امروز شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان نیز در برابر عبدالله نوشت: توزیع شناسنامه های الکترونیکی خواست مردم است نه یک شخص و لذا این اقدام در زمان مشخص خود و با اراده جدی اجرایی می شود.قرار بود امروز در حرکتی نمادین اعضای کابینه دولت و شماری از سیاست مداران مرتبط با ریاست ‌جمهوری به مرکز صدور شناسنامه مراجعه کنند که البته تا زمان تنظیم خبر این اتفاق نیفتاد.
قرار است تا سه روز دیگر کسانی که نام‌هایشان در سیستم شناسنامه های الکترونیکی ثبت شده است ، شناسنامه یشان را دریافت کنند.در شناسنامه های جدید افغانستان ملیت، اقوام چهارده گانه و دین درج شده اند.مخالفان درج این اطلاعات را مغایر با ضرورت اصل ملت سازی در افغانستان دانسته و آن را بحران زده می دانند.درج این اطلاعات در شناسنامه ها بر اساس اختیارات رئیس جمهوری به عنوان یک فرمان در غیاب مجلس، ابلاغ شده است و اگر چه یک بار مجلس نمایندگان افغانستان با آن مخالفت کرد اما مجلس سنا آن را تایید و برای اجرا ابلاغ کرد.
* گفتگوی رئیس جمهوری افغانستان با مشاور امنیت ملی آمریکا پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که محمد اشرف غنی با ژنرال مک مستر، مشاور امنیت ملی آمریکا از طریق ویدیو کنفرانس گفت و گو کرده اند.ارگ موضوع صحبت در این ارتباط ویدیویی را برگزاری نشست «پروسۀ کابل» و آمادگی ها برای آن اعلام کرده است.
همچنین دو طرف در مورد مبارزه با تروریسم، مسایل منطقه و فرآیند صلح افغانستان، بحث و تبادل نظر کرده اند.دومین نشست «پروسه کابل» که در آن نمایند‌گان کشورهای مختلف جهان برای کمک به افغانستان برای خروج از بحران کنونی شرکت خواهند کرد قرار است در نهم اسفند ماه پیش رو مصادف با 28 فوریه برگزار شود. نشست اول پروسه کابل در ماه خرداد امسال برگزار شد.
*ادامه تهدید دولت به موج اعتراض مدنی از سوی عطا محمد نور رئیس جمهوری افغانستان استعفای عطا محمد نور استاندار بلخ را اواخر آذر ماه امسال امضا کرد اما او این اقدام را مغایر با توافق اولیه پیرامون تشکیل دولت ائتلافی وحدت ملی دانسته و هرگز آن را نپذیرفت.از آن تاریخ تا امروز بلخ به شکلی خود مختار اداره می شود و استاندار جدید به محل کارش نرفته و نورهر روز در اجتماعات مردمی از استان های مختلف حاضر می شود و به انتقاد از دولت مرکزی می پردازد.
در هفته اخیر دامنه انتقادها وسعت یافت و به تهدید نزدیک شد و راه اندازی یک نافرمانی مدنی گسترده و حرکت به سمت کابل جدیدترین آنهاست که البته با تذکر به دولت های خارجی برای عدم دخالت در امور داخلی افغانستان نیز همراه بود.نور می‌گوید که یک نافرمانی مدنی را به راه خواهد انداخت که نه تنها ارگ کاخ ریاست جمهوری را بلرزاند بلکه آن را بشکند.
در حمایت از نور اسماعیل خان یکی از رهبران برجسته جهادی و وزیر پیشین انرژی و آب کشور در مراسم سالروز خروج نظامیان شوروی از افغانستان به دولت هشدار داد که در صورتی که اعتراضات از شمال افغانستان به حمایت از عطا محمد نور، به راه بیفتد، بطور قطع دیگر استان ها هم به جمع آنها می‌پیوندند.او تاکید کرده است که این هشدار تنها به رئیس جمهوری و اطرافیانش نبود بلکه کشورهای خارجی که حضور نظامی در افغانستان هم دارند، مخاطب این صحبت هستند.
مولوی مختار مفلح؛ رهبر نهضت اسلامی افغانستان نیز در انتفاد از دولت گفت که سران حکومت وحدت ملی نماینده‌ اقوام پشتون و تاجیک نیستند و هرگز نمی‌توانند از این اقوام نمایندگی کنند.* تجمع معترضان به دولت افغانستان در آلمان رسانه های اجتماعی افغانستان اعلام کردند که هواداران جنبش روشنایی فردا از سراسر اروپا در شهر مونیخ آلمان علیه تعصب، قوم گرایی و انحصارگرایی در حکومت وحدت ملی تظاهرات می کنند.
همچنان قرار شده است که آنها امروز جمعه در شبکه های اجتماعی طوفان توئیتری راه اندازی کنند.* استاندار نیمروز با معاون یوناما دیدار کرداستاندار نیمروز در جنوب غربی افغانستان و همسایه با ایران روز گذشته با تونی لنزر معاون نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان (یوناما) در دفتر کارش دیدار داشته است.«محمد سمیع » استاندار نیمروز از کمک های سازمان ملل در بخش های مختلف به افغانستان به ویژه نیمروز تشکر کرده و هماهنگی خوب میان مردم با نیروهای امنیتی و ادارات محلی را عامل اجرای برنامه های توسعه در این استان دانسته است.
سمیع از لنزر معاون نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان خواست تا به بخش های بهداشت، آموزش و مهاجرین در استان نیمروز توجه بیشتری شود و برای فراهم کردن تسهیلات در این بخش ها، برنامه ایی مشخص در دست قرار گیرد.تونی لنزر نیز از تامین امنیت و هماهنگی خوب حکومت محلی ابراز خرسندی کرده و نیمروز را از لحاظ امنیت و پیشرفت با دیگر استان های افغانستان متفاوت دانسته و بر ادامه کمک های سازمان ملل به این استان در آینده خبرداده است.
* یک تاجرتامین تغذیه یکسال تیم تکواندو بزرگسالان را بعد از تمرینات برعهده گرفت بر اساس تفاهم نامه ای که میان فدراسیون تکواندو و امید صدیقی یکی از بازرگانان جوان افغانستان امضاء شد، تغذیه یکسال اعضای تیم ملی بزرگسالان تکواندو این کشور بعد از تمرینات از اول اسفند ماه سال جاری تا آخر بهمن ماه سال 1397 برعهده صدیقی خواهد بود.
در آیین امضا این توافق نامه که در یکی از رستوران های شهر کابل جریان داشت حفیظ الله ولی رحیمی رییس عمومی تربیت بدنی و باور هوتک سرپرست کمیته ملی المپیک نیز حضور داشتند .رحیمی حمایت از ورزشکاران را وظیفه همه شهروندان دانسته و تاکید داشت که در کنار حمایت از تیم ملی بزگسالان نباید حمایت از تیم های جوانان و نوجوانان فراموش شود، زیرا سنگ بنای رشد ورزش بخش جوانان ونوجوانان است تغذیه بعد از تمرین ، گرفتن همان مقدار مواد پروتینی، قندی و ویتامین هایی است که ورزشکار در جریان تمرین آنها را از دست می دهد که برای گرفتن دوباره این مواد نیاز به تغذیه مناسب است.
*کشته شدن 23 تروریست در نقاط مختلف افغانستان وزارت دفاع ملی افغانستان در اطلاعیه ای اعلام کرد که در نتیجه عملیات مشترک نیروهای امنیتی و دفاعی طی 24 ساعت گذشته در نقاط مختلف این کشور، تلفات سنگینی به مخالفان مسلح وارد شده است.در این گزارش از کشته شدن 23 تروریست در جریان این عملیات ها سخن گفته شده است.
از سوی دیگر برونو کال، رییس اداره استخبارات خارجی آلمان گفته است که 40 درصد خاک افغانستان از کنترل دولت بیرون است.او تاکید دارد که سخن گفتن از موفقیت های پایدار در افغانستان دشوار است.* پروازهای مشکوک بالگردهای حامی داعش ادامه دارد الکساندر مانتیتسکی، سفیر روسیه در کابل باردیگر گفت که برخی بالگردهای بدون نشان، گروه داعش را در شمال افغانستان پشتیبانی می‌کنند.
این سخن سفیر بارها تکرار شده است و نظامیان غربی حاضردرافغانستان نسبت به این ادعا واکنش نشان نمی دهند اما مقامات نظامی افغان مدعی هستند که این بالگردهای بی نشان نیروهای ویژه دولت را برای عملیات های محرمانه جابجا می کنند.حامد کرزی، رئیس جمهوری سابق افغانستان نیز برای چندمین بار در گفتگو با راشاتودی اظهار داشت که مردم افغانستان به او گفته‌اند که چگونه به کمک بالگردها به داعش کمک‌رسانی می‌شود.
کرزی گفته که مردم به او گفته‌اند که چگونه بالگردهای رنگی غیرنظامی و بی‌نشان تدارکات این گروه را بر عهده دارند و این کار نه در یک منطقه خاص، بلکه در سراسر افغانستان دیده می‌شود.* ثبت بیش از یک میلیون شکایت افغان ها در دادگاه لاهه بعد از آن که دادگاه بین المللی لاهه برای شهروندان افغانستان فرصت گذاشت تا شکایت هایشان را پیرامون اعمال جنایت های جنگی و غیر انسانی طرح کنند بیش از یک میلیون شکایت در سامانه این دادگاه ثبت شده است.
این شکایات تنها از جرایم جنگی انجام شده از سوی طالبان و داعش نیست. در این شکایات از نقض حقوق بشر و انجام جرایم جنگی از سوی نیروهای امنیتی افغانستان، جنگ سالاران وابسته به حکومت و نیروهای خارجی هم دیده می شود که در دادگاه جهانی جنایی در هلند به ثبت رسیده است.*آساق*1104*1485برای دریافت تازه ترین خبرهای بین المللی از ایران و جهان با استفاده از لینک زیر وارد کانال تلگرام ما شوید.
https://t.me/joinchat/AAAAAEAtzWzGcxcKfBowNw

کد خبر: 1013068  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایرنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای سياسي

پیام تسلیت فرمانده کل ارتش در پی حادثه تروریستی در اهواز تسنیم  ۴۳ دقیقه پیش

به گزارش خبرگزاری تسنیم، در پیام امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران آمده است:بسم الله الرحمن الرحیموَاصْبِرْ وَمَا صَبْرُكَ إِلَّا بِاللَّهِ ۚ وَلَاتَحْزَنْ عَلَیْهِمْ وَلَاتَكُ فِی ضَیْقٍ مِمَّا یَمْكُرُونَ (نحل127)شهادت جمعی از هموطنان عزیزمان در اهواز به‌تیر خصم...

اخبار جعلی آمدنیوز صدای کارشناس بی بی سی را هم درآورد جام نیوز  ۴۷ دقیقه پیش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، در پی عملیات تروریستی روز گذشته در رژه نیروهای مسلح در اهواز، کانال ضدانقلاب "آمدنیوز" با جوسازی، شایعه پراکنی و نشر اکاذیب علیه نهادهای انقلابی، نظامی و انتظامی کشور، ادعاهایی را مطرح ساخت که موجب تمسخر کاربران شبکه های اجتماعی قرار گرفت.  در...

وزیر اماراتی ایران را به یک کارزار علیه ابوظبی متهم کرد جام نیوز  ۴۷ دقیقه پیش

به گزارش سرویس فرهنگی جام نیوز به نقل از رادیو فرانسه، انور قرقاش، وزیر دولتی در امور خارجه امارات متحده عربی با رد اتهام نقش داشتن این کشور در حمله اهواز که از سوی جمهوری اسلامی مطرح شده، گفت که "این کارزار رسمی در داخل ایران به راه افتاده و با حمله اهواز اوج گرفته است". او...

هیات دولت روز دوشنبه را عزای عمومی اعلام کرد خبرگزاری برنا  ۱ ساعت پیش

هیات دولت روز دوشنبه را عزای عمومی اعلام کرد به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، متن  بیانیه هیات دولت به شرح زیر است:  حمله تروریستی روز شنبه گذشته به مردم و مدافعان امنیت مردم در اهواز به خوبی نشان داد که دشمنان ایران هدفی جز نابودی ایران و ایرانی را دنبال نمی‌کنند و در کشتار ضد انسانی آنان، زن و کودک، پیر و جوان،...

اعضای هیأت تحقیق و تفحص از شرکت‌های خودروسازی انتخاب شدند آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : ولی ملکی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در تشریح نشست عصر امروز کمیسیون خود،‌ اظهار داشت: در نشست عصر امروز که با حضور اعضای کمیسیون برگزار شد، اعضای هیأت تحقیق و تفحص از وضعیت شرکت‌های خودروسازی داخلی تعیین شدند.وی افزود: بر اساس حداکثر آراء...

دوشنبه در خوزستان تعطیل عمومی اعلام شد آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : به منظور ارج نهادن به مقام شامخ شهدای حادثه تروریستی اهواز، هیات دولت فردا (دوشنبه) را در سراسر کشور عزای عمومی اعلام کرد.همچنین به منظور همدردی با خانواده‌های شهدای این حادثه و فراهم نمودن شرایط حضور با شکوه مردم در مراسم تشییع این شهدا فردا (دوشنبه) در سراسر استان خوزستان تعطیل عمومی...

یادواره 6 شهید سرافراز روستای چشمه خوی برگزار شد ایرنا  ۱ ساعت پیش

به گزارش ایرنا، فرماندار خوی شامگاه یکشنبه در این مراسم معنوی با اشاره به اهمیت و جایگاه انقلاب اسلامی ایران گفت: فلسفه انقلاب اسلامی در ادامه راه قیام عاشورا و ایستادگی در برابر ظلم و استکبار بود و به همین خاطر کشور ما موفق شد نسخه این انقلاب را به کل جهان صادر کند.سیدمحمد عابدی افزود: استکبار جهانی...

فردا از سوی هیئت دولت عزای عمومی اعلام شد تسنیم  ۲ ساعت پیش

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، هیئت دولت با صدور بیانیه‌ای حمله تروریستی روز شنبه گذشته به مردم و مدافعان امنیت مردم در اهواز را محکوم و روز دوشنبه(دوم مهر) را عزای عمومی اعلام کرد.کشف سرنخ‌های جدیدی از عوامل پشت‌پرده حادثه تروریستی اهوازمتن این بیانیه به شرح زیر است:حمله تروریستی...

امارات دست‌داشتن در حمله تروریستی اهواز را رد کرد نامه  ۲ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز، «انور قرقاش» وزیر امور خارجه امارات متحده عربی امروز-یکشنبه- مدعی شد کشورش هیچ ارتباطی با عاملان حمله تروریستی اهواز نداشته است.قرقاش مدعی شد: «اتهام‌های مطرح شده توسط ایران علیه امارات مایه تاسف است و این اتهام‌ها پس از حمله‌های اهواز بیشتر شده است.»وی در ادامه اظهارات بی‌اساسش،...

انتقاد آشنا از شوخی عجیب وزیر بهداشت با یک پیرمرد نامه  ۲ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز، حسام‌الدین آشنا در واکنش به شوخی عجیب وزیر بهداشت با پیرمردی که از هزینه بالای فیزیوتراپی گلایه داشت، نوشت: با مردم دردمندمان بهداشتى‌تر سخن بگوییم. ‌شوخى‌هاى بامزه‌مان را بگذاریم براى محافل خودمانى‌تر. بر زخم‌ها نمک نپاشیم.»وزیر بهداشت در شوخی عجیبی با پیرمردی که نیاز به فیزیوتراپی...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده