تعداد بازدید: ۲۴
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۱ اسفند ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۰:۵۲
آیا برای کاهش وزن باید از لبنیات دست کشید
به گزارش بهداشت نیوز: چرا وگان شدن این قدر با استقبال مواجه شده است؟ دکتر سینتیارادنیتز، استاد روانشناسی دانشگاه Fairleigh Dickinson که روی رژیم های گیاهخواری مطالعه می‌کند، می‌گوید: عوامل موثر زیادی وجود دارد. افزایش علاقه به داشتن رژیم وگان به دلایل متعددی اتفاق افتاده، از جمله: بهبود سلامت (کنترل وزن، پیشگیری از بیماری ها و درمان)، حقوق حیوانات (مخالفت با کشتن حیوانات برای غذا، وضعیت اسفبار دامداری‌های صنعتی) و نگرانی برای محیط زیست (درک اینکه صنعت دامپروری باعث آسیب به محیط زیست می‌شود، از جمله قطع درختان جنگلی، افزایش گازهای گلخانه‌ای، آلودگی آب، و از بین رفتن زندگی دریایی).
شبکه‌های اجتماعی هم درباره‌ی وبلاگ‌ها و دیگر رسانه‌هایی که از وگانیسم حمایت می‌کردند، تبلیغ کردند. به گفته‌ی او بسیاری رستوران ها، انتخاب های وگان به منوی خود اضافه کردند و فروشگاه ها جایگزین‌های گیاهی بیشتری برای گوشت و تخم مرغ عرضه می‌کنند و به این ترتیب موانع وگان بودن را از سر راه برمی‌دارند.
فرار از لبنیات به دلیل محیط زیست و آسایش حیوانات کاملا یک دلیل شخصی است، اما وگان شدن برای کاهش وزن کمی پیچیده‌تر است. فقط به این دلیل که برای کلوئه عمل کرده، به این معنی نیست که همان اثر را روی شما هم خواهد داشت. دکتر سوزان بار، استاد تغذیه‌ی دانشگاه بریتیش کلمبیا می‌گوید: «مشکل تایید ستاره‌ها این است که از نظر علمی ارزیابی نشده و این یعنی ممکن است استراتژی آنها روی تعداد وسیعی از مردم عمل نکند، اما از طرف دیگر، نمی‌توان با چیزی که یک فرد می‌گوید و احساس می‌کند مقابله کرد.
» به گفته‌ی پیگاسماترز، متخصص تغذیه در نزدیکی شهر سالتلِیک «همان طور که در دهه‌ی ۹۰ از چربی هراس وجود داشت، شاید لبنیات هم وارد دوره‌ای از انتقادهای ناروا شود. و من فکر می‌کنم این بخشی از جزر و مد تغذیه است و اینکه چگونه افراد علاقه دارند درباره‌ی چیزها بدگویی کنند.
حالا نوبت لبنیات است و کاملا هم بی اساس. » به گفته‌ی دکتر ریچارد ریموند، مشاور ایمنی مواد غذایی و سلامت عمومی در کلرادو، چیزی که ممکن است شنیده باشید این است که شیر دارای هورمون است. به بعضی گاوها سوماتوتروپین گاوی داده می شود. هورمون رشد که تولید شیر را افزایش می‌دهد. هرچند، مقداری کمی آن را تبدیل به شیر می‌کند، و شیره‌ی معده آن را می‌شکند.
وی می‌افزاید، اگر چه شیر حاوی مقداری استروژن است، اما غلظت آن کمتر از آن است که باعث نگرانی شود. ببینید چطور ممکن است لبنیات برای رژیم غذایی شما مناسب یا نامناسب باشد: لبنیات سرشار از مواد مغذی برای ساختن استخوان است شما یک میلیون بار این را شنیده‌اید: کلسیم برای استخوان هایتان خوب است. در هر حال، خواص این ماده‌ی معدنی استخوان ساز، وقتی شما در حال کاهش وزن هستید بسیار مهم است.
بار می‌گوید: «وقتی شما وزن از دست می‌دهید، ممکن است استخوان هم از دست دهید. اگر در طول کاهش وزن کلسیم کافی دریافت کنید، تاثیر آن روی تراکم استخوان را کاهش می‌دهید. » یک فنجان شیر ۱% حاوی ۳۱۴ میلی‌گرم کلسیم است. حدود یک سوم نیاز روزانه‌ی شما! قطعا، منابع دیگر کلسیم نیز وجود دارد، اما آنها اغلب به اندازه‌ی کافی غلظت ندارند.
بار می‌گوید: «می‌توانید از کلم بروکلی یا کلم پیچ کلسیم دریافت کنید، اما برای دریافت همان مقدار کلسیم، باید مقدار بسیار زیادی بروکلی یا کلم پیچ بخورید. » (مثلا ۱۳ فنجان تکه‌های کلم پیچ خام، که توصیه می‌کنیم همه‌ی آن را یکجا مصرف نکنید. ) به گفته‌ی اسماترز، «شیر دارای ویتامین دی است که تقویت کننده‌ی استخوان است.
مصرف ویتامین دی با کلسیم عالی است چون شما از شیر چربی می‌گیرید که به جذب ویتامین دی که حلال در چربی است، کمک می‌کند و خود ویتامین دی در جذب کلسیم موثر است. » بر اساس یک مطالعه در Nutrition Research حدود ۴۲ درصد افراد کمبود ویتامین دی دارند. لبنیات به لاغر ماندن شما کمک می‌کند بله، درست خواندید.
اسماترز می‌گوید: «مطالعات نشان می‌دهند که محصولات لبنی در واقع برای کاهش وزن مفیدند. » او مصرف دو تا سه وعده لبنیات در روز را توصیه می‌کند. می‌دانید که ماست یونانی سرشار از پروتئین، یک میان وعده‌ی سیرکننده است، حتی پنیر، به مقدار مناسب می‌تواند بخشی از رژیم کاهش وزن باشد.
به عنوان مثال، کمی پنیر فتا روی سالادتان بریزید. او می‌گوید: «پنیر آن را کمی چرب و لذیذتر کرده و باعث احساس رضایت بیشتر می‌شود، به این ترتیب نمی‌خواهید بیشتر و بیشتر بخورید. » در حقیقت، یک مطالعه منتشر شده در International Journal of Obesity نشان می‌دهد، افرادی که سه وعده‌ لبنیات در روز مصرف کرده‌اند، در طول زمان، نسبت به آنها که مقدار کمتری دریافت کرده‌اند، افزایش وزن کمتری داشته‌اند.
مولف این مطالعه، دکتر پاول ژاک، مدیر برنامه‌ی اپیدمیولوژی تغذیه در دانشگاه Tufts، می‌گوید: «تصور می‌شود دریافت کلسیم با لیپوجنسیس در ارتباط است، که فرآیند تشکیل چربی در بدن است. کلسیمِ بیشتر ممکن است به معنای سلول های چربی کمتر باشد. » ممکن است هضم لبنیات برای برخی افراد دشوار باشد حدود ۳۰ میلیون آمریکایی دچار عدم تحمل لاکتوز هستند، که یعنی با مصرف لاکتوز، نوعی قند در شیر، با مشکلاتی از قبیل نفخ، گاز و اسهال مواجه می‌شوند.
این علائم به این دلیل اتفاق می‌افتد که این افراد آنزیم مورد نیاز برای هضم لاکتوز را ندارند. به گفته اسماترز، در افرادی که دچار عدم تحمل لاکتوز هستند، کاهش مصرف لبنیات می‌تواند باعث کاهش سایز شود، چون با کاهش نفخ، حجم معده‌ی متورم کاهش می‌یابد. در هر صورت تاثیر آن خیلی جدی نخواهد بود، چون عدم تحمل لاکتوز باعث افزایش وزن نمی‌شود.
اغلب برعکس آن اتفاق می‌افتد. به گفته بار: «افراد با سوء هاضمه‌ شدید، با خطر کاهش وزن و کم وزنی روبرو هستند، چون تمام کالری موجود در غذایی که می‌خورند را جذب نمی‌کنند. » به علاوه، افراد دچار عدم تحمل لاکتوز لازم نیست کاملا لبنیات را حذف کنند. بار می‌افزاید: ماست و پنیرهای سخت حاوی لاکتوز بسیار کمی هستند.
برخی افراد دچار عدم تحمل لاکتوز حتی می‌توانند، بدون داشتن علائم، یک وعده لبنیات در روز مصرف کنند، به این شرط که آن را با معده‌ی خالی مصرف نکنند. در صورتی که مشکوک به عدم تحمل لاکتوز هستید، می‌توانید آزمایش دهید. خودتان به راحتی نمی‌توانید آن را تشخیص دهید، چون علائم آن شبیه به علائم دیگر بیماری ها مانند سندروم روده‌ی تحریک‌ پذیر است.
حرف آخر: اسماترز می‌گوید: «افراد نباید هیچ ماده غذایی را حذف کنند مگر اینکه دلایل موجهی داشته باشند. به دلایل تغذیه‌ای، سلامت ذهنی و همچنین کیفیت زندگی. اگر چیزی را حذف می‌کنید، باید واقعا بدانید که ضروری است و نه تنها بر اساس حدس و گمان، چون به طور بالقوه می‌تواند باعث مشکلات تغذیه‌ای و دیگر مسایل شود.
» منبع: تناسب اندام

کد خبر: 1017736  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: بهداشت نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای علمي

فلسفه آیین هایی که قبل از نوروز انجام می دهیم بهداشت نیوز  ۴۵ دقیقه پیش

فلسفه آیین هایی که قبل از نوروز انجام می دهیم به گزارش بهداشت نیوز: چرا خانه تکانی می کنیم؟ از دیگر رسوم کهن ایرانیان در نوروز، غبارروبی و گردگیری از در و دیوار خانه و اسباب آن بود. حتی در برخی روستاها برای زدودن غبار و خاک، در و دیوار خانه‌های خود را با دوغاب سفید می‌کردند تا همه‌جا نو شود. دور انداختن اشیای کهنه و فرسوده، شکستن...

مسافران مراقب نیش پشه و آب آلوده باشند بهداشت نیوز  ۴۵ دقیقه پیش

مسافران مراقب نیش پشه و آب آلوده باشند به گزارش بهداشت نیوز: هیوا مهدیان نژاد در مورد ضرورت استفاده از چادر مسافرتی برای مسافران به ویژه کسانی که می‌خواهند شب را در فضای باز بمانند، گفت: با گرم شدن هوا در اهواز و اطراف آن امکان وجود پشه‌های بزرگ و نیش زدن آن‌ها در اطراف شهر و حاشیه رودخانه وجود دارد.  

چگونه در تعطیلات ورزش کنیم نامه  ۴۹ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز به نقل از Straits times، راه‌هایی برای ورزش کردن در تعطیلات وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا آمادگی جسمانی خود را در تعطیلات حفظ کنید.1. روزهای تعطیل خود را با یک ورزش کوتاه مدت آغاز کنید، پنج ‌دقیقه ورزش با شدت زیاد انجام دهید. به ‌این‌ ترتیب در ابتدای روز کالری می سوزانید...

راهکارهای سفری ایمن برای سالمندان نامه  ۴۹ دقیقه پیش

افراد سالمند باید پیش از سفر یک لیست از تمام داروهایی که باید مصرف کنند، تهیه کرده و برای این کار از پزشک یا کارمند بهداشتی کمک بگیرید. در این لیست باید هر دو نام تجاری و نام اصلی، مقدار دارو و زمان مصرفش نوشته شود. همچنین سالمندان باید از پزشک یا کارمند بهداشتی و یا فردی از خانواده بخواهند که از وضعیت...

اگر ماهی قرمز دارید، بخوانید همشهری آنلاین  ۱ ساعت پیش

اگر ماهی قرمز دارید، بخوانید اگر ماهی قرمز دارید، بخوانید دانش > محیط زیست جهان - همشهری آنلاین:ماهی‌های قرمز درون تنگ به سرعت بیمار می‌شوند. برای شناخت بیماری آنها به چند نکتهه باید توجه کرد. ماهي قرمز مانند ديگر آبزيان، براي...

بوریس جانسون: باید با اقدامات روسیه مقابله کنیم العالم فارسی  ۵ ساعت پیش

العالم-اوروپا به گزارش شبکه تلویزیونی سی ان ان، بوریس جانسون در کنفرانس خبری مشترک با ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو در بروکسل گفت: ما باید در تعامل با هم اقداماتی را صورت دهیم. ما باید با اقدامات گمراه کننده روسیه مقابله کنیم. وی افزود: ما باید با کمک همدیگر و همکاری و تبادل اطلاعات،...

تشکیل کمیته سه جانبه عربی-آمریکایی ضد ایران العالم فارسی  ۵ ساعت پیش

العالم-آمریکا یک مقام ارشد دولت آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ»، بامداد سه‌شنبه از برنامه‌ریزی‌ها برای تشکیل کمیته‌ای سه جانبه متشکل از نمایندگان آمریکا، عربستان سعودی و امارات با هدف مقابله با ایران خبر داد. به نوشته وبگاه نشنال، این کمیته در هفته...

اینگونه مراقب سلامتی خود باشید بهداشت نیوز  ۱۱ ساعت پیش

اینگونه مراقب سلامتی خود باشید به گزارش بهداشت نیوز، برای آنکه تا حد ممکن سالم بمانید باید در مراقبت از خودتان، مشارکت فعال داشته باشید. شما می توانید با دنبال کردن چندین گام در هر روز، به حفظ سلامتی و تندرستی تان کمک کنید و از تغییرات در چگونگی احساسی که دارید، مطلع شوید. این مسئولیت تنها برای بزرگسالان نیست بلکه شامل نوجوانان نیز...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده