تعداد بازدید: ۳۶
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۱ اسفند ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۰:۵۲
آیا برای کاهش وزن باید از لبنیات دست کشید
به گزارش بهداشت نیوز: چرا وگان شدن این قدر با استقبال مواجه شده است؟ دکتر سینتیارادنیتز، استاد روانشناسی دانشگاه Fairleigh Dickinson که روی رژیم های گیاهخواری مطالعه می‌کند، می‌گوید: عوامل موثر زیادی وجود دارد. افزایش علاقه به داشتن رژیم وگان به دلایل متعددی اتفاق افتاده، از جمله: بهبود سلامت (کنترل وزن، پیشگیری از بیماری ها و درمان)، حقوق حیوانات (مخالفت با کشتن حیوانات برای غذا، وضعیت اسفبار دامداری‌های صنعتی) و نگرانی برای محیط زیست (درک اینکه صنعت دامپروری باعث آسیب به محیط زیست می‌شود، از جمله قطع درختان جنگلی، افزایش گازهای گلخانه‌ای، آلودگی آب، و از بین رفتن زندگی دریایی).
شبکه‌های اجتماعی هم درباره‌ی وبلاگ‌ها و دیگر رسانه‌هایی که از وگانیسم حمایت می‌کردند، تبلیغ کردند. به گفته‌ی او بسیاری رستوران ها، انتخاب های وگان به منوی خود اضافه کردند و فروشگاه ها جایگزین‌های گیاهی بیشتری برای گوشت و تخم مرغ عرضه می‌کنند و به این ترتیب موانع وگان بودن را از سر راه برمی‌دارند.
فرار از لبنیات به دلیل محیط زیست و آسایش حیوانات کاملا یک دلیل شخصی است، اما وگان شدن برای کاهش وزن کمی پیچیده‌تر است. فقط به این دلیل که برای کلوئه عمل کرده، به این معنی نیست که همان اثر را روی شما هم خواهد داشت. دکتر سوزان بار، استاد تغذیه‌ی دانشگاه بریتیش کلمبیا می‌گوید: «مشکل تایید ستاره‌ها این است که از نظر علمی ارزیابی نشده و این یعنی ممکن است استراتژی آنها روی تعداد وسیعی از مردم عمل نکند، اما از طرف دیگر، نمی‌توان با چیزی که یک فرد می‌گوید و احساس می‌کند مقابله کرد.
» به گفته‌ی پیگاسماترز، متخصص تغذیه در نزدیکی شهر سالتلِیک «همان طور که در دهه‌ی ۹۰ از چربی هراس وجود داشت، شاید لبنیات هم وارد دوره‌ای از انتقادهای ناروا شود. و من فکر می‌کنم این بخشی از جزر و مد تغذیه است و اینکه چگونه افراد علاقه دارند درباره‌ی چیزها بدگویی کنند.
حالا نوبت لبنیات است و کاملا هم بی اساس. » به گفته‌ی دکتر ریچارد ریموند، مشاور ایمنی مواد غذایی و سلامت عمومی در کلرادو، چیزی که ممکن است شنیده باشید این است که شیر دارای هورمون است. به بعضی گاوها سوماتوتروپین گاوی داده می شود. هورمون رشد که تولید شیر را افزایش می‌دهد. هرچند، مقداری کمی آن را تبدیل به شیر می‌کند، و شیره‌ی معده آن را می‌شکند.
وی می‌افزاید، اگر چه شیر حاوی مقداری استروژن است، اما غلظت آن کمتر از آن است که باعث نگرانی شود. ببینید چطور ممکن است لبنیات برای رژیم غذایی شما مناسب یا نامناسب باشد: لبنیات سرشار از مواد مغذی برای ساختن استخوان است شما یک میلیون بار این را شنیده‌اید: کلسیم برای استخوان هایتان خوب است. در هر حال، خواص این ماده‌ی معدنی استخوان ساز، وقتی شما در حال کاهش وزن هستید بسیار مهم است.
بار می‌گوید: «وقتی شما وزن از دست می‌دهید، ممکن است استخوان هم از دست دهید. اگر در طول کاهش وزن کلسیم کافی دریافت کنید، تاثیر آن روی تراکم استخوان را کاهش می‌دهید. » یک فنجان شیر ۱% حاوی ۳۱۴ میلی‌گرم کلسیم است. حدود یک سوم نیاز روزانه‌ی شما! قطعا، منابع دیگر کلسیم نیز وجود دارد، اما آنها اغلب به اندازه‌ی کافی غلظت ندارند.
بار می‌گوید: «می‌توانید از کلم بروکلی یا کلم پیچ کلسیم دریافت کنید، اما برای دریافت همان مقدار کلسیم، باید مقدار بسیار زیادی بروکلی یا کلم پیچ بخورید. » (مثلا ۱۳ فنجان تکه‌های کلم پیچ خام، که توصیه می‌کنیم همه‌ی آن را یکجا مصرف نکنید. ) به گفته‌ی اسماترز، «شیر دارای ویتامین دی است که تقویت کننده‌ی استخوان است.
مصرف ویتامین دی با کلسیم عالی است چون شما از شیر چربی می‌گیرید که به جذب ویتامین دی که حلال در چربی است، کمک می‌کند و خود ویتامین دی در جذب کلسیم موثر است. » بر اساس یک مطالعه در Nutrition Research حدود ۴۲ درصد افراد کمبود ویتامین دی دارند. لبنیات به لاغر ماندن شما کمک می‌کند بله، درست خواندید.
اسماترز می‌گوید: «مطالعات نشان می‌دهند که محصولات لبنی در واقع برای کاهش وزن مفیدند. » او مصرف دو تا سه وعده لبنیات در روز را توصیه می‌کند. می‌دانید که ماست یونانی سرشار از پروتئین، یک میان وعده‌ی سیرکننده است، حتی پنیر، به مقدار مناسب می‌تواند بخشی از رژیم کاهش وزن باشد.
به عنوان مثال، کمی پنیر فتا روی سالادتان بریزید. او می‌گوید: «پنیر آن را کمی چرب و لذیذتر کرده و باعث احساس رضایت بیشتر می‌شود، به این ترتیب نمی‌خواهید بیشتر و بیشتر بخورید. » در حقیقت، یک مطالعه منتشر شده در International Journal of Obesity نشان می‌دهد، افرادی که سه وعده‌ لبنیات در روز مصرف کرده‌اند، در طول زمان، نسبت به آنها که مقدار کمتری دریافت کرده‌اند، افزایش وزن کمتری داشته‌اند.
مولف این مطالعه، دکتر پاول ژاک، مدیر برنامه‌ی اپیدمیولوژی تغذیه در دانشگاه Tufts، می‌گوید: «تصور می‌شود دریافت کلسیم با لیپوجنسیس در ارتباط است، که فرآیند تشکیل چربی در بدن است. کلسیمِ بیشتر ممکن است به معنای سلول های چربی کمتر باشد. » ممکن است هضم لبنیات برای برخی افراد دشوار باشد حدود ۳۰ میلیون آمریکایی دچار عدم تحمل لاکتوز هستند، که یعنی با مصرف لاکتوز، نوعی قند در شیر، با مشکلاتی از قبیل نفخ، گاز و اسهال مواجه می‌شوند.
این علائم به این دلیل اتفاق می‌افتد که این افراد آنزیم مورد نیاز برای هضم لاکتوز را ندارند. به گفته اسماترز، در افرادی که دچار عدم تحمل لاکتوز هستند، کاهش مصرف لبنیات می‌تواند باعث کاهش سایز شود، چون با کاهش نفخ، حجم معده‌ی متورم کاهش می‌یابد. در هر صورت تاثیر آن خیلی جدی نخواهد بود، چون عدم تحمل لاکتوز باعث افزایش وزن نمی‌شود.
اغلب برعکس آن اتفاق می‌افتد. به گفته بار: «افراد با سوء هاضمه‌ شدید، با خطر کاهش وزن و کم وزنی روبرو هستند، چون تمام کالری موجود در غذایی که می‌خورند را جذب نمی‌کنند. » به علاوه، افراد دچار عدم تحمل لاکتوز لازم نیست کاملا لبنیات را حذف کنند. بار می‌افزاید: ماست و پنیرهای سخت حاوی لاکتوز بسیار کمی هستند.
برخی افراد دچار عدم تحمل لاکتوز حتی می‌توانند، بدون داشتن علائم، یک وعده لبنیات در روز مصرف کنند، به این شرط که آن را با معده‌ی خالی مصرف نکنند. در صورتی که مشکوک به عدم تحمل لاکتوز هستید، می‌توانید آزمایش دهید. خودتان به راحتی نمی‌توانید آن را تشخیص دهید، چون علائم آن شبیه به علائم دیگر بیماری ها مانند سندروم روده‌ی تحریک‌ پذیر است.
حرف آخر: اسماترز می‌گوید: «افراد نباید هیچ ماده غذایی را حذف کنند مگر اینکه دلایل موجهی داشته باشند. به دلایل تغذیه‌ای، سلامت ذهنی و همچنین کیفیت زندگی. اگر چیزی را حذف می‌کنید، باید واقعا بدانید که ضروری است و نه تنها بر اساس حدس و گمان، چون به طور بالقوه می‌تواند باعث مشکلات تغذیه‌ای و دیگر مسایل شود.
» منبع: تناسب اندام

کد خبر: 1017736  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: بهداشت نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای علمي

انتقاد کمیسر ارشد حقوق بشر سازمان ملل از سیاست‌های مهاجرتی آمریکا العالم فارسی  ۱۳ دقیقه پیش

العالم _ آمریکا "زید رعد حسین" کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل روز دوشنبه از آمریکا خواست سیاست "غیراخلاقی" جدا‌سازی اجباری کودکان از والدینشان را که به طور نامنظم از مکزیک به این کشور مهاجرت می‌کنند به اجرا نگذارد. وی همچنین در سخنرانی پایانی خود در...

کوهنوردان اورست را به زباله‌دانی تبدیل کردند همشهری آنلاین  ۳۲ دقیقه پیش

کوهنوردان اورست را به زباله‌دانی تبدیل کردند دانش > محیط زیست جهان - همشهری آنلاین:مرتفع‌ترین قله جهان طی چند دهه گذشته به لطف توریست‌های ثروتمندی که پسماند‌های خود را پس از ترک منطقه به حال خود رها کرده‌اند، به مرتفع‌ترین زباله‌دانی جهان...

مریخ‌ را نزدیک‌تر از همیشه ببینید همشهری آنلاین  ۳۲ دقیقه پیش

مریخ‌ را نزدیک‌تر از همیشه ببینید مریخ‌ را نزدیک‌تر از همیشه ببینید دانش > فضا - همشهری آنلاین:سیاره مریخ طی ۶ هفته آینده به نزدیک‌ترین فاصله‌ای تا زمین خواهد رسید که به نسبت فاصله‌اش در ۱۵ سال گذشته بی‌سابقه خواهد بود. براساس گزارش...

"چرخ‌گوشت" دست کارگر جوان را بلعید + تصاویر سلامت نیوز  ۳۷ دقیقه پیش

"چرخ‌گوشت" دست کارگر جوان را بلعید + تصاویرسلامت نیوز: سخنگوی آتش‌نشانی ورامین گفت: دست راست کارگر جوان بر اثر گیر کردن بین تیغه‌های چرخ‌گوشت دچار آسیب جدی شد.به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم،بهنام کرمانی با اعلام خبر گیر کردن دست کارگر داخل چرخ‌گوشت درباره جزئیات این حادثه اظهار کرد: 40 دقیقه از بامداد امروز گذشته بود...

وضعیت مناطق جنگلی در ۵ نقطه از کشور بحرانی‌ست سلامت نیوز  ۳۷ دقیقه پیش

وضعیت مناطق جنگلی در ۵ نقطه از کشور بحرانی‌ستسلامت نیوز:معاون امور جنگل‌های سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور گفت: بیش از ۱۴ میلیون هکتار منطقه جنگلی در ۵ نقطه از کشور جزو مناطق بحرانی هستند.به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا،عباسعلی نوبخت (معاون امور جنگل‌های سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور)‌درباره قاچاق چوب در سال جاری و تخریب...

آتش زدن جسد شوهر روی پشت بام خانه +عکس بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

سرهنگ پیمان لطیفی با اعلام این خبر اظهار کرد: ساعت ۲۱ شب گذشته وقوع یک قتل در خیابان اسکندری شمالی به ماموران کلانتری ۱۴۸ اطلاع داده شد که پس از این گزارش، ماموران پلیس به سرعت در صحنه حاضر شدند و تحقیقات اولیه را در خصوص مرگ مردمی حدود ۵۳ ساله آغاز کردند. رئیس کلانتری ۱۴۸ انقلاب گفت: در تحقیقات اولیه...

زنان میانسال کمتر استرس دارند بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

زنان میانسال کمتر استرس دارند به گزارش بهداشت نیوز: کارشناسان آمریکایی می‌گویند: زمانیکه زنان وارد دوران میانسالی می‌شوند کمتر استرس دارند و در این دوران از کیفیت بالای زندگی برخوردار هستند. مطالعه انجام شده در دانشگاه میشیگان نشان داد: استرس ادراک شده – مقیاس اعتماد به نفس، کنترل و توانایی برای مواجهه با عوامل...

خوش اشتهایی مدیر پیام رسان سروش ادامه دارد شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

ایران آنلاین /میثم سیدصالحی افزود:  با این وام می توانیم  زیرساختها را به سرعت  توسعه  دهیم ولی هنوز با این پیشنهاد موافقت نشده است. وی د رادامه با بیان اینکه بر خلاف دنیا که پیام رسان ها تنها به فکر توسعه محصول خود هستند، پیام رسان های داخلی باید زیرساختهای خود را نیز توسعه دهند،...

رصد کیفیت خواب به کمک "اپ" شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

ایران آنلاین /در حال حاضر 1.2 میلیارد نفر در سراسر جهان با انواع مشکلات خواب دست و پنجه نرم  می‌کنند و  همین امر نیز سلامتی آنها را بشدت در معرض خطر قرار داده است.  به‌همین دلیل، محققان شرکت Carlsbad در کالیفرنیا، اپلیکیشنی را با نام Sleep Score طراحی و تولید کردند که به کمک...

چگونه موهای خود را هایلایت کنیم؟ مجله سلامت  ۱ ساعت پیش

چگونه موهای خود را هایلایت کنیم؟مراقبت از مو می تواند یک موضوع دشوار باشد. بیشتر ماها افراد متخصص و حرفه ای نیستیم و اطلاعات زیادی در دنیای مجازی وجود دارد که هرکدام دستورالعمل هایی را در اختیار ما قرار می دهند. تبعیت کردن از این دستورالعمل ها می تواند خسته کننده باشد.باید هر روز موهای خود را بشویید؟ بهتر است استفاده از شامپوهای شیمیایی...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده