تعداد بازدید: ۴۴
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۱ اسفند ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۷:۱۶
خروج اجساد از لاشه هواپیما/ موج بارشی از فردا عملیات هوایی را متوقف می‌کند
به گزارش خبرنگار ایلنا، پرواز شماره ۳۷۰۴ هواپیمایی آسمان از نوع ای تی آر ۷۲ با ۶۰ مسافر و ۶ خدمه ساعت ۸ صبح یکشنبه تهران را به مقصد یاسوج ترک کرد اما پس از ۵۵ دقیقه پرواز از صفحه رادار مرکز کنترل خارج شد و در منطقه کوهستانی پادنای سمیرم در جنوب استان اصفهان سقوط کرد. از همان ساعات اولیه جست‌ و جو برای یافتن محل دقیق سقوط هواپیما و جانباختگان این حادثه آغاز شد و در روز سوم حادثه سخنگوی سپاه از کشف لاشه هواپیما خبر داد.
تیم‌های عملیاتی اجساد را از لاشه هواپیما خارج کرده‌اند کبادی،  مسئول عملیات هواپیمای سقوط کرده تهران – یاسوج در رابطه با آخرین وضعیت عملیات جستجو اجساد مسافران هواپیمایی تهران - یاسوج گفت: منطقه شرایط بسیار خطرناکی دارد. امکان حضور بالگردها در منطقه بسیار خطرناک است. تیم‌های عملیاتی پیکرها و اجساد سرنشینان را از لاشه هواپیما خارج کرده و در حال قرار دادن آنها در کاورها برای انتقال هستند.
وی ادامه داد: ما تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا حداقل امروز تعدادی از پیکرها را منتقل کنیم ولی شرایط بسیار سخت است. مسئول عملیات هواپیمای سقوط کرده تهران – یاسوج با بیان اینکه نیروهای عملیات امداد و نجات با از خودگذشتگی در حال انجام عملیات هستند، اظهار داشت: قسمت جزئی و کوچکی از هواپیما مشهود است و بخش اعظمی از لاشه هواپیما در قعر برف فرو رفته است.
برف زیادی وجود دارد و این مسئله امکان دسترسی را سخت کرده است. کبادی با تاکید بر اینکه هشت تیم عملیاتی هم‌اینک در محل سقوط هواپیما قرار دارد، تصریح کرد: تیم‌های عملیاتی بیشتری از خطر‌الراس در حال نزدیک شدن به محل سقوط هواپیما هستند. ۳۰ نفر از جبهه‌های مختلف با امکانات مورد نیاز در حال فرود آمدن هستند و تلاش می‌کنند تا خود را به هواپیما برسانند.
وی با یادآوری اینکه امکان نزدیک شدن یا نشستن بالگرد به محل سقوط هواپیما وجود ندارد، خاطرنشان کرد: نزدیک شدن بالگردها به محل سقوط هواپیما ممکن است موجب بهمن و ایجاد خطر شود. ضخامت ابرها از امشب افزایش می‌یابد/ موج بارشی از فردا عملیات هوایی را متوقف می‌کند احد وظیفه در رابطه با شرایط آب‌وهوای منطقه سقوط هواپیما تهران - یاسوج گفت: در حال حاضر آسمان منطقه صاف و بدون پوشش ابر است اما تا اواخر روز، هوا ابری شده و به تدریج به ضخامت ابرها اضافه خواهد شد و تا فردا صبح به تدریج ابرها سطح منطقه را خواهند پوشاند.
وی ادامه داد: شرایط آب و هوایی فردا به صورتی خواهد بود که امکان پرواز بالگرد وجود نخواهد داشت و فردا عملیات به صورت زمینی ادامه پیدا می‌کند.  مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با بیان اینکه این موج تا آخر هفته ادامه خواهد داشت، اظهار داشت: فردا شاهد بارش ضعیفی از ساعت ۹ تا ۱۰ خواهیم بود که به تدریج افزایش می‌یابد.
این موج تا یکشنبه تداوم خواهد داشت و به صورت متناوب شاهد بارش باران و برف خواهیم بود. وظیفه در رابطه با پیشینه و کمینه دما تصریح کرد: شب گذشته کمینه دما در یاسوج منفی یک درجه بود، شب آینده کمینه افزایش خواهد یافت. البته در منطقه‌ و ارتفاعی که لاشه هواپیما وجود دارد دما همیشه منفی است و هر هزار متر دما هفت درجه سقوط می‌کند.
  اعزام تیم‌های عملیاتی جدید به منطقه سقوط هواپیما برای انتقال اجساد علی‌محمد احمدی در رابطه با آخرین وضعیت عملیات جستجو اجساد مسافران هواپیمایی تهران - یاسوج گفت: با تمهیدات صورت گرفته، محل سقوط هواپیما شناسایی شد و با هماهنگی‌هایی که با ارتش، سپاه و دیگر دستگاه صورت گرفت، امکانات برای دسترسی بیشتر فراهم شده است.
وی ادامه داد: سقوط هواپیما در قله کوه بوده و ارتفاع آن بیش از چهار هزار کیلومتر است که موجب می‌شود امکان هلی‌‌برن در منطقه وجود نداشته باشد. استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه تیم‌های عملیاتی که از روز گذشته اعزام شده بودند به منطقه محل سقوط هواپیما رسیده‌اند، اظهار داشت: تا آنجایی که وجود داشته، هلی برن صورت گرفته است.
تیم‌های عملیاتی به منطقه اعزام شدند تا تمهیدات لازم برای انتقال اجساد صورت بگیرد. درخواست از هلال احمر برای ایجاد کمپ در محل سقوط هواپیما محسن مهرعلیزاده در رابطه با آخرین وضعیت عملیات جستجو اجساد مسافران هواپیمایی تهران - یاسوج گفت: تیم‌های عملیاتی پس از مشخص شدن محل سقوط و پیدا شدن لاشه هواپیما مشغول به انجام عملیات برای رسیدن به لاشه و دستیابی به اجساد سرنشینان این هواپیما هستند.
  وی با بیان اینکه چهار نفر در محل سقوط این هواپیما هلی‌برن شده‌اند، اظهار داشت: در زمان غروب، امکان ماندن نیروها وجود ندارد. از هلال احمر خواسته‌ایم امکانات خود را برای امکان کوهنوردی و استقرار تیم‌های عملیاتی و ایجاد کمپ بیشتر کنند. استاندار اصفهان با اشاره به درخواست از فدراسیون کوهنوردی تصریح کرد: از هیمالیانوردان و فدراسیون کوهنوردی برای انجام عملیات درخواست کمک کرده‌ایم تا در محل سقوط هواپیما اعزام شده و در آنجا مستقر شوند.
ما در تلاش برای استقرار این افراد هستیم. مهرعلیزاده با اشاره به وضعیت محل سقوط خاطرنشان کرد: دره‌های این منطقه بسیار خطرناک است. ارتفاعات نیز تیز و ناهموار است و این مسئله موجب شده ایجاد خطر و سختی برای چادر زدن و انجام عملیات شده است. استقرار پنج گروه از نیروهای هلال احمر در منطقه لاشه هواپیما/ خطر بهمن وجود دارد مرتضی سلیمی در گفت‌گو با خبرنگار ایلنا در رابطه با آخرین وضعیت عملیات جستجو اجساد مسافران هواپیمایی تهران - یاسوج که روز یکشنبه سقوط کرد، گفت: چهار تیم دیگر هم در محل مستقر شده‌اند و به اضافه تیم اول، در کل پنج گروه از نیروهای تخصصی جست‌وجوی هلال‌احمر برای انتقال اجساد با بالگردهای جمعیت هلال‌احمر در منطقه سقوط هواپیما مستقر شدند.
وی با بیان اینکه هنوز با تیم اول ارتباطی نگرفته‌اند، اظهار داشت: خطر سقوط بهمن در منطقه وجود دارد و علت آن حرکت مدام بالگردها نیست. تنها نیروهای جمعیت هلال‌احمر در محل سقوط هواپیما مستقر هستند.  رئیس سازمان امداد و نجات با بیان اینکه هواپیما به دیواره کوه برخورد کرده و دسترسی به آن بسیار مشکل است، اظهار داشت: نیروهای اعزام شده کوهنورد، از تیم کوهستان هلال‌احمر بوده که دارای مهارت و تجهیزات لازم هستند.
  سلیمی افزود: در حال ارزیابی هستیم که اگر بالگرد امکان فرود نداشته باشد در نزدیک‌ترینمکان ممکن کمپ بزنیم، این کمپ در جایی ایجاد می‌شود تا اسکان نسبی باشد و تردد به آسانی صورت بگیرد. محور یاسوج - سی‌سخت مسدود شد سرهنگ نادر رحمانی، رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: محور یاسوج - سی‌سخت (گردنه بیژن) کیلومتر ۲۰ در استان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل انجام عملیات امداد جهت دستیابی به هواپیمای سقوط کرده تهران یاسوج تا اطلاع ثانوی مسدود است.
گفتتنی است هواپیمای مسافربری تهران به مقصد یاسوج روز یکشنبه دقایقی پس از پرواز از رادار محو شده و در محدوده سمیرم اصفهان سقوط کرد. این هواپیما مسافربری در حوالی ساعت ۸ از باند فرودگاه مهرآباد بلند شده و حدود ۵۰ دقیقه بعد از رادار خارج شده است.  تخلیه اولین تیم امداد و نجات در کنار لاشه هواپیما مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر با اشاره به آخرین وضعیت امداد و نجات گفت: اولین تیم با یک فروند بالگرد در محل اعلام شده فرود آمد و هلیکوپتر توانست نیروهای خود را تخلیه کند.
ارتباط تلفنی و بی‌سیمی با عوامل ما در پای لاشه هواپیما برقرار شده است. رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر ادامه داد: تیم دوم آماده اعزام است و تیم مستقر در محل می‌تواند اطلاعات دقیق‌تری در اختیار ما قرار دهد و از این لحاظ بسیار اهمیت دارد. اگر بتوانیم پرواز های بعدی را هم ادامه دار  داشته باشیم ان‌شالله به سرعت می‌توانیم اجساد را منتقل کنیم.
۴ نفر از تکاوران ارتش در نزدیکی محل سقوط هواپیما پیاده شدند یک مقام مسئول که در محل نزدیکی سقوط هواپیماحضور دارد به خبرنگار ایلنا گفت: لحظات پیش ۴ تن از تکاوران نیروی زمیین ارتش در عملیات هلی برد در نزدیکی محل سقوط هواپیما پیاده شده و جستجو را برای یافتن اجساد آغاز کردند.   امکان فرود بالگرد در منطقه سقوط هواپیما وجود ندارد امیر سرتیپ کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش با ابراز امیدواری به اینکه تا دو ساعت آینده به اجساد دسترسی پیدا می‌کنیم، گفت: ۲۵ نیروی مخصوص و  یک واحد از هوابرد شیراز وارد منطقه شده‌اند و این یگان‌های کماندویی در حال ساماندهی شدن هستند.
 وی ادامه داد: این نیروها ساماندهی شدند تا بتوانند با تجهیزات ویژه‌ای که دارند خود را به محل اجساد برسانند. طوری برنامه ریزی کردیم که علیرغم شرایط سخت و ناپایدار جوی که در منطقه حاکم است، کلاه سبزهای نیروی زمینی و یگان هوابرد مجهز و آماده باشند. امیر حیدری، با بیان اینکه امروز از راه زمین نفوذ صورت خواهد گرفت افزود: انشالله تا دو ساعت دیگر تیم نفوذی به محل اجساد خواهد رسید.
این تیم مجهز به وسایلی هستند که بتوانند از روی برف انتقال را آغاز کنند و آمادگی دارند اجساد را هوایی هم منتقل کنند تا پل هوایی ایجاد کنیم .  وی ادامه داد: اما امکان فرود بالگرد در منطقه وجود ندارد مگر آنکه بچه‌ها را هلی‌برد کنیم که این عملیات خوشبختانه ساماندهی شده است و تا دو سه ساعت آینده اخبار خوبی را به مردم می رسانیم.
  منتظر بازگشت تیم اول برای بررسی نحوه انتقال اجساد هستیم شاهین فتحی، معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با تاکید بر اینکه پس از پیدا شدن محل دقیق لاشه هواپیمای تهران- یاسوج، هلال احمر سریع دست به کار شد،‌ گفت: در اولین فرصت بعد از مشخص شدن مکان سقوط هواپیما یک تیم امدادی برای شناسایی محل سقوط هواپیما و کارشناسی نحو انتقال اجساد به منطقه اعزام شدند.
 وی ادامه داد: منتظر هستیم این تیم برگردد تا نحوه انتقال اجساد را با هماهنگی سایر دستگاه‌ها اجرایی کنیم.   لاشه هواپیما در پشت چشمه نول از روستای دنگزلو و روستای نقل قرار دارد اصغر سلیمی، نماینده سمیرم در گفت‌وگو با ایلنا، درباره آخرین وضعیت جستجوها و پیدا شدن لاشه هواپیمای تهران – یاسوج گفت: از ابتدای وقوع حادثه مردم منطقه پادنای علیا جستجوهای خود را آغاز کرده و بسیج شدند و مسئولان و ارگان‌های ذی‌ربط در منطقه سریعا وارد عمل شدند و ستاد مدیریت بحران نیز به سرعت تشکیل شد.
وی با بیان اینکه جستجوها از زمان وقوع حادثه تا به امروز ادامه داشته است، اظهار داشت: با توجه به مه غلیظی که در رشته‌کوه‌های دنا وجود داشت، امکان رصد همه مناطق امکان‌پذیر نبود. با توجه به گزارش‌های رسیده و مختصاتی که از رصد دو تلفن همراه حادثه‌دیدگان به دست آمد، متوجه شدیم که لاشه هواپیما در پشت چشمه نول از روستای دنگزلو و روستای نقل قرار دارد و خوشبختانه با جست‌وجویی که از سوی بالگردها و پهبادها صورت گرفت، منطقه کاملا شناسایی شد.
نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تکاوران ارتش جمهوری اسلامی اولین پرواز خود برای بحث امداد در محل امداد انجام داده است، تصریح کرد: تا غروب آفتاب وضعیت جوی مناسبی داریم در حالی که به نظر می‌رسد وضعیت جوی فردا ابری باشد. به همین خاطر تمام تلاش خود را می‌کنیم و امیدواریم بتوانیم در حد توان بحث تخلیه اجساد مطهر قربانیان را داشته باشیم.
سلیمی با اشاره به مختصات منطقه خاطرنشان کرد: طی روزهای گذشته سرما، باد و برف شدیدی در منطقه وجود داشت. منطقه پادنا قلل مرتفعی به ارتفاع ۹۰ کیلومتر و عرض ۱۵ کیلومتر دارند و همین مسائل موجب می‌شد تا امکان شناسایی و رصد بسیار سخت باشد. کنترل محورهای منتهی به محل سقوط هواپیما/ امکان هلی‌برن نیروها وجود دارد سردار مهدی انصاری، فرمانده انتظامی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: لاشه هواپیمای تهران-یاسوج متعلق به شرکت آسمان که روز یکشنبه ۲۹ بهمن سال جاری از صفحه رادار خارج شده بود، در ارتفاع بیش از چهار هزار متری کوه دنا توسط یکی از بالگردهای نیروی هوا فضای سپاه پیدا شد.
وی با بیان اینکه بلافاصله نیروهای امدادی به محل حادثه اعزام شدند، خاطر نشان کرد: عملیات دسترسی به محل حادثه مشکل است اما امکان هلی برن نیروها وجود دارد. سردار انصاری در ادامه گفت: محل سقوط این هواپیما در اطراف منطقه "نُقل" در ارتفاع چهار هزار متری اعلام شده است. نیروی انتظامی از مردم منطقه خواست تا از رفتن به محل حادثه خودداری کنند تا گروهای جست و جو و همچنین امداد و نجات بتوانند به سرعت به محل حادثه رسیده و مأموریت های خود را به انجام برسانند.
فرمانده انتظامی کهگیلویه و بویراحمد در پایان افزود: با کنترل محورهای منتهی به محل حادثه سعی داریم تردد گروه های جست و جو و امداد و نجات تسهیل و سرعت یابد. احتمالا تا یک ساعت دیگر به لاشه هواپیما می‌رسیم   مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر در گفت‌وگو با ایلنا به آخرین اقدامات سازمان هلال‌احمر در رابطه با انتقال اجساد از  هواپیمای تهران - یاسوج اشاره کرد و گفت: از دیشب نیروهای تخصصی از دو جبهه جنوبی و شمالی وارد عملیات جست‌وجو شدند که خوشبختانه جواب داد و توانستیم لاشه هواپیما را پیدا کنیم.
وی با بیان اینکه چهار بالگرد به منطقه اعزام شده‌اند، اظهار داشت: ۱۰۰ نفر نیروی تخصصی داشته و در حال اعزام بالگرد هستیم تا ان‌شاالله تا هرچه زودتر بتوانیم اجساد را به پایین انتقال دهیم. رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر افزود: هنوز به لاشه هواپیما نرسیدیم و احتمالا تا یک ساعت دیگر و بر اساس شرایط به لاشه خواهیم رسد.
۵۴ دستگاه خودروی نجات و آمبولانس و چهار فروند هلی‌کوپتر به منطقه اعزام شدند تا عملیات با سرعت بیشتری به اتمام برسد. اعزام ۷۰ کوهنورد به محل سقوط هواپیما هلال احمر استان اصفهان اعلام کرد: به محض اینکه اطلاعاتی مبنی بر پیدا شدن لاشه هواپیما تیم‌های عملیاتی به منطقه اعلام شده اعزام شدند و به عنوان پشتیبان چندین تیم‌ تخصصی کوهستان نیز آماده و راهی منطقه شدند.
به علت  صعب العبور بودن منطقه و برای انتقال اجساد چندین تیم از شهرستان‌های مختلف در حال آماده باش هستند تا سریعا به منطقه حادثه اعزام شده و به عنوان نیروهای تازه نفس وارد عملیات شده تا بتوانند عملیات را تسریع کرده و سریعا انتقال اجساد را داشته باشیم.  همچنین چهار فروند بالگرد در منطقه حضور دارد و بیش از ۲۰۰ نیروی عملیاتی از جمعیت هلال احمر مشغول هستند هلال احمر امیدوار است زودتر به منطقه دسترسی پیدا کنند چرا که منطقه بسیار سخت و صعب العبور است.
به علاوه نزدیک به ۶۰ الی  ۷۰ نفر کوهنورد ماهر هماهنگ شدند تا به عنوان کمک به منطقه اعزام شوند این کوهنوردان به عنوان نیروی پشتیبان هلال احمر مشغول هستند. اعزام کارشناسان شرکت هواپیمایی آسمان برای پیدا کردن جعبه سیاه مؤمنی مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اصفهان گفت: به دلیل پراکندگی اجساد هواپیما، همه شعاع نقطه مورد نظر توسط نیروهای عملیاتی هلال احمر به صورت دقیق جست‌وجو می‌شود.
وی ادامه داد: کارشناسان شرکت هواپیمایی آسمان برای پیدا کردن جعبه سیاه به نقطه مورد نظر اعزام می‌شوند. استقرار  آمبولانس ها برای انتقال پیکرها مرتضی سلیمی، معاون سازمان امداد و نجات هلال احمر در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا به آخرین اقدامات سازمان هلال احمر در رابطه با انتقال اجساد از هواپیمای تهران - یاسوج اشاره کرده و گفت:  از دیشب نیروهای تخصصی از دو جبهه جنوبی و شمالی وارد عملیات جست و جو شدند که خوشبختانه جواب داد و توانستیم لاشه هواپیما را پیدا کنیم.
معاون سازمان امداد و نجات هلال احمر با بیان اینکه چهار بالگرد به منطقه اعزام شده‌اند، ادامه داد: ۱۰۰ نفر نیروی تخصصی داشته و در حال اعزام بالگرد هستیم تا ان‌شالله تا هرچه زودتر بتوانیم اجساد را به پایین انتقال دهیم. وی افزود: هنوز به لاشه هواپیما نرسیدیم و احتمالا تا یک ساعت دیگر و بر اساس شرایط به لاشه خواهیم رسد.
۵۴ دستگاه خودروی نجات و آمبولانس و ۴ فروند هلی‌کوپتر به منطقه اعزام شدند تا عملیات با سرعت بیشتری به اتمام برسد از وضعیت اجساد جان‌باختگان اطلاعی در دست نیست  سخنگوی اورژانس کشور گفت: لاشه هواپیما پیدا شده اما در محل سقوط هواپیما دو متر برف وجود دارد و از وضعیت اجساد جان‌باختگان فعلا اطلاعی در دست نیست رصد محل سقوط هواپیما/ احتمال انتقال اجساد هواپیمای آسمان تا عصر امروز فرمانده میدان هلال احمر در محل سقوط هواپیما گفت: پس از کشف لاشه هواپیما در ارتفاع نوقل ، تیم های امدادی و نیروها به منطقه اعزام تا اجساد را کشف و به پائین ارتفاعات منتقل کنند.
وی ادامه داد: اگر اجساد در یک نقطه باشند تا عصر امروز کار انتقال به اتمام می رسد. اعزام تکاورها و فاتحان اورست به محل حادثه نماینده دنا در گفت گو با ایلنا گفت: اعزام تکاورها برای دسترسی به لاشه در حال انجام است. عملیات زمینی برای اعزام افراد به منطقه سقوط لاشه شروع شده است. زارعی تصریح کرد: لحظات پیش در ارتفاعات ۳۶۰۰ متری دنا در محدوده سمیرم در استان اصفهان این هواپیما پیدا شده و اکنون تکاورها را به منطقه حادثه اعزام کرده ایم.
نماینده مردم دنا درباره آخرین وضعیت انتقال اجساد مسافران هواپیمای آسمان گفت: دسترسی به منطقه ای که لاشه هواپیما در آنجا یافت شده بسیار سخت است و امکان اینکه نیروی زمینی درمدت کوتاهی بتوانند به محل حادثه دسترسی پیدا کنند مشکل است. وی گفت: از کوهنوردان فاتح اورست و نیروهای حرفه ای ارگانهای مختلف درخواست کرده ایم برای اعزام به آن منطقه اقدام کنند و در انتقال اجساد به ما کمک کنند.
نماینده مردم دنا گفت: این افراد به احتمال زیاد باید تا منطقه ای از طریق بالگرد اعزام شوند اما پس از ان امکان رفتن بالگرد وجود ندارد و این افراد باید از طریق زمینی به محل حادثه برسند. زارعی گفت: فرود بالگرد در نقطه مورد نظر غیرممکن است و اجساد باید به صورت دستی و زمینی به پایین کوه منتقل شوند که این کار زمان می‌برد.
وی ادامه داد: احتمال اینکه امروز اجساد از ارتفاعات منتقل شود، وجود دارد اما در نهایت باید دید تیم زمینی چه برنامه ای برای صعود به منطقه دارند. اجساد مسافران در اطراف لاشه هواپیما مشاهده شد یک بالگرد دیگر برای اطمینان از مشاهدات فوق، هم اکنون به پرواز درآمد. مسئولان آسمان می‌گویند، به احتمال ٩٠ درصد این تصاویر از بقایای پرواز٣٧٠٤ باشد.
بالگرد تجسس، بقایای هواپیما و تعدادی از اجساد مسافران را در اطراف آن مشاهده کرده‌اند. لاشه هواپیما پیدا شد سردار رمضان شریف در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، پیدا شدن لاشه هواپیمای یاسوج را تایید کرد. سخنگوی سپاه گفت: صبح امروز سه‌شنبه بالگردهای نیروی هوا فضای سپاه در حین جست‌وجو برای یافتن لاشه هواپیمای آسمان که از تهران عازم یاسوج بود، لاشه این هوایپیما را حدود نیم ساعت پیش در ارتفاعات کوه دنا پیدا کردند.
وی گفت: دو فروند بالگرد از تیم جست‌و جوی هوافضای سپاه به مختصاتی که پهپادها اعلام کرده بودند رفتند و نقطه جغرافیایی دقیق محل سقوط را پیدا کردند. این نقطه عبارت است از nc-4208 و e514293. این مختصات کمک می‌کند تا کمک‌ها با تمرکز بر این نقطه انجام شود. تیم زمینی عملیات هلی برن هم برای رسیدن به محل کشف شده انجام خواهد شد.
سخنگوی سپاه گفت: فرمانده هوافضا اعلام کرد تصاویر دقیقی از نقطه سقوط و وضعیت هواپیما هم گرفته شده است که به زودی جزییات آن‌ها را اعلام می‌کنیم. ارسال تصاویر گرفته شده از بالگرد سپاه به مدیرعامل هواپیمایی آسمان یکی از بالگردهای سپاه پاسداران هم‌اکنون در اطراف محل سانحه به زمین نشست و سراسیمه تصاویری را به مدیرعامل هواپیمایی آسمان نشان داد.
بالگردهای سپاه، قطعاتی شبیه به بقایای یک هواپیما را در ارتفاعات دیده‌اند و عکسبرداری کرده‌اند. این عکس‌ها برای اطمینان در حال بررسی توسط مدیرعامل هواپیمایی آسمان در پشت درهای بسته است و به محض بررسی و اعلام نظر، به اطلاع خواهد رسید. ۳۸ نیروی تکاور ارتش به کمک آمدند یاری مدیر روابط عمومی ارتش منطقه اصفهان گفت:۳۸ نفر از نیروهای تک‌آور تیپ ۵۵ هوابرد شیراز امروز از اصفهان به منطقه پادنای سمیرم اعزام شدند.
در حال حاضر، فرماندهان ارتش جمهوری اسلامی برای مدیریت نیروهای ارتش به صورت میدانی در منطقه حضور دارند. پرواز هواپیمای جنگنده نظامی در آسمان دقایقی پیش هواپیماهای جنگنده نظامی در آسمان به پرواز درآمدند. وظیفه این جنگنده ها عکسبرداری از منطقه و قلل دنا است. پایش آنلاین تصاویر هوایی و عملیات جست‌وجو به صورت همزمان صورت می گیرد.
در همین حال چتربازان و تکاوران تیپ ۵۵ هوابرد شیراز به کمک جست‌وجوگران رفتند. مدیرکل مدیریت بحران استان اصفهان گفت: امروز ۷ بالگرد و ۳۰ پهپاد به صورت ویژه آماده انجام عملیات با مختصات جدید هستند. وی گفت: نیروهای عملیاتی در قالب ۲۰ تیم ۵ نفره پشتیبان و ۷ تیم ۵ نفره کوهنورد برای جست‌وجو در یک محور حرکت کرده‌اند.
محمدی مدیرعامل هلال احمر استان مرکزی نیز گفت: ۲ تیم تخصصی متشکل از ۱۱ نفر با تجهیزات کامل به منطقه حادثه اعزام خواهند شد تا در خصوص جست‌وجوی بقایای هواپیما با دیگر گروه‌های امدادی همکاری کنند. توضیحات وزیر ارتباطات درباره گوشی روشن یکی از مسافران هواپیمای سقوط کرده آذری جهرمی در اینستاگرامش نوشت: درخصوص اخباری که در مورد وجود گوشی_روشن یکی از مسافرین طرح شد و نیز اخبار دیگری که روز گذشته در خصوص تماس یکی از شهروندان یاسوجی با یکی از مسافرین و صحبت با وی در هنگام پرواز مطرح شد، توضیحاتی را عرض می‌کنم.
مطلع شدیم که تلفن همراه یکی از مسافرین پس از ناپدید شدن هواپیما روشن بوده و تا ساعت هفت عصر همان‌روز در دسترس بوده و سپس به دلیل احتمالی اتمام باتری خاموش می‌شود. موقعیت تلفن همراه در سایت روستای کهنگان سمیرم بوده است. ادعای یکی از خبرنگاران در خصوص تماس شهروندی از یاسوج به یکی از مسافرین و دو مکالمه سی ثانیه‌ای و هفتاد و دو ثانیه‌ای بررسی و بنا بر اطلاعات تماس ثبت شده، این ادعا صحیح است.
تماس اول در ساعت ۸:۵۶ دقیقه در شمال پلیس راه نجف‌آباد به مدت سی و یک ثانیه برقرار و مکالمه دوم در ساعت نه و بیست و هشت دقیقه و در منطقه روستای کهنگان بوده است. البته اظهارات خبرنگار مذکور مبنی بر ساعت ناپدید شدن صحت ندارد و بنا بر اظهارات سازمان هواپیمایی کشوری ساعت ناپدید شدن نه و سی و چهار دقیقه صبح بوده است.
بنابراین تماسهای مذکور قبل از سقوط بوده است همکاران ما با استفاده از تحلیلهای فرکانسی و جهت یابی تلفن همراه مسافرین مورد اشاره، مطابق عکسهای اول و دوم و سوم، منطقه احتمالی سقوط هواپیما را حدس زده‌اند. با توجه به اینکه امکان عبور امواج از کوه وجود ندارد، تحلیلهای فنی، منطقه قله پازن پیر را به عنوان منطقه احتمالی سقوط تشخیص داده است.
تیم‌های پایش فرکانسی از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به منظور جهت یابی فرکانسهای رادیویی احتمالی، به منطقه اعزام شده‌اند. تیم‌های فنی و امدادی درگیر با تمام توان و پرتلاش در حال کار برای دستیابی به نشانه‌هایی از هواپیما هستند و البته شرایط محیطی سخت بوده و امکان جستجوی سریع را مشکل کرده است.
امیدوارم تلاش همه تیمهای درگیر در صحنه سریعتر به نتیجه برسد. حضور هواپیماهای f14 و پهباد برای جستجوی هوایی در حال حاضر ۵ بالگرد در منطقه حضور دارند و بعد از نشستن جت جنگی جهت سرچ هوایی، بالگردهای حاضر در منطقه شروع به جستجو هوایی لاشه هواپیمای آسمان کردند. افزایش احتمال پیداشدن لاشه هواپیمای آسمان با توجه به کاهش توده های ابر در ارتفاعات و افزایش میزان دید احتمال یافتن لاشه هواپیما وجود دارد.
آغاز عملیات نجات از صبح امروز مدیرکل دفتر نظارت بر عملیات هوانوردی سازمان هواپیمایی صبح امروز گفت: هنوز جست‌وجوی تیم‌ها به نتیجه نرسیده است و از ساعت ۵ و نیم صبح امروز مجددا رصد منطقه را آغاز کردیم. وی گفت: درحال حاضرهلی‌کوپترهای جست‌وجو حرکت کرده‌اند و در حال رصد هوایی منطقه هستند.
بنا به اظهارات مدیرکل دفتر نظارت بر عملیات هوانوردی سازمان هواپیمایی، پایان عملیات جست‌وجو فقط با یافتن لاشه هواپیما امکان‌پذیر است وتا زمانی که لاشه هواپیما یافته نشود جست‌وجو را متوقف نمی‌کنیم.

کد خبر: 1018432  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایلنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای اجتماعي

چالوس و هراز یک‌طرفه شد آفتاب نیوز  ۱۸ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : سرهنگ نادر رحمانی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه در حال حاضر مداخلات جوی در محورهای مواصلاتی مشاهده نمی‌شود، در تشریح وضعیت ترافیکی جاده‌ها گفت: در حال حاضر ترافیک در مسیر آزادراه قم - تهران، پرحجم و روان است. در مسیر شمال به جنوب رشت - قزوین نیز ترافیک پرحجم است.وی افزود: همچنین...

خدمات اورژانس پیش‌بیمارستانی به ۱۱۶۷ نفر در دهه اول محرم خبرگزاری فارس  ۴۱ دقیقه پیش

به گزارش خبرگزاری فارس، مجتبی خالدی سخنگوی اورژانس کشور گفت:  از ۲۲ لغایت ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ در سطح کشور ۱۱۶۷ مصدوم و بیمار مرتبط با حوادث دهه اول محرم توسط پرسنل اورژانس پیش بیمارستانی در محل حادثه درمان و یا جهت ادامه روند درمان به مراکز درمانی اعزام شده‌اند. وی افزود: طی ٩ روز گذشته از مجموع ۱۱۶۷ مصدوم...

محدودیت‌های ترافیکی جاده‌های کشور تا اول مهر 97 آنا  ۴۱ دقیقه پیش

براساس تصاویر دریافتی از دوربین‌های نظارتی، سامانه‌های تردد شمار و گشت‌های شعب راهداری سراسر کشور، در حال حاضر به ‌استثنای محورهای مسدود و ممنوع،‌ مابقی محورهای مواصلاتی کشور باز و تردد در آن‌ها به ‌روال عادی در جریان است. به گزارش گروه...

لزوم قطع امید از غرب/ دشمن به دنبال ایجاد شکاف بین مردم ایران و عراق است شبستان  ۱ ساعت پیش

لزوم قطع امید از غرب/ دشمن به دنبال ایجاد شکاف بین مردم ایران و عراق استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، حجت الاسلام غلامحسین نوفرستی ظهر امروز (30 شهریور) در خطبه های نماز جمعه بیرجند اظهار کرد: اگر بخواهیم قرآن در وجود ما اثرگذار باشد و در راه صراط مستقیم حرکت کنیم لازمه آن داشتن تقوای الهی است.   وی با بیان اینکه انسان باید در دنیا شرافتمندانه و عزتمندانه...

عابر پیاده‌ای براثر تصادف جان باخت خبرگزاری برنا  ۱ ساعت پیش

عابر پیاده‌ای براثر تصادف جان باخت به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، مهدی غلام نیا روشن سخنگوی اورژانس 115 بابل بیان داشت: طی گزارشی به مرکز دیسپج سازمان اورژانس بابل مبنی برتصادف خودرو سواری با 3عابر پیاده در جاده شهیدصالحی روستای صورت گزارش شد که پس از دریافت این گزارش بلافاصله مرکز دیسپج سازمان تکنسین های...

یک باکتری عجیب در روده انسان، برق تولید می‌کند خبرگزاری برنا  ۱ ساعت پیش

یک باکتری عجیب در روده انسان، برق تولید می‌کند به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، برخی باکتری‌ها تاثیر مثبتی بر روی سلامت انسان دارند و برخی دیگر از آنها موجب ابتلای انسان به بیماری می‌شوند. حال برای نخستین بار محققان دانشگاه برکلی آمریکا موفق به شناسایی باکتری عجیبی شده اند که در درون روده انسان زندگی می کند و قادر به...

۲۰ درصد دانش‌آموزان اضافه وزن دارند/ توزیع فلوراید در ۸۵ درصد مدارس خبرگزاری فارس  ۲ ساعت پیش

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، مهرزاد حمیدی معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزیر آموزش و پرورش  اظهار کرد: در وزارت آموزش و پرورش در سال ۹۲ دو کار اساسی را دنبال کردیم که ابتدا با مطالعه اسناد بالادستی، مسیر آینده مشخص شد سپس حوزه سلامت و وضعیت جسمی و روحی جوانان دانش‌آموز مورد بررسی قرار گرفت تا در آینده...

طرح مبارزه با مفاسد توسط یک باند سیاسی از دستورکار مجلس خارج شد خبرگزاری فارس  ۲ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان در سخنان پیش از خطبه‌های نماز جمعه امروز تهران گفت: جامعه همانند فرد نیاز به امید دارد و اگر امید در جامعه از بین برود اگر تک و توک افرادی هم امیدی داشته باشند امید آنها کارایی نخواهد داشت و به مرور امید این افراد هم که برای خود ساخته و...

عمده رفتارهای اضطرابی در کودکان ریشه خانوادگی دارد آنا  ۲ ساعت پیش

یک روانپزشک گفت: بیش‌تر کودکانی که دچار رفتارهای اضطرابی می‌شوند دارای سابقه خانوادگی مثبت هستند؛ یعنی والدین یا یکی از اقوام درجه‌یک در گذشته دچار آن رفتار بوده است. سحر انصاری در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه اجتماعی خبرگزاری...

۱۱۶۷ مصدوم حوادث مرتبط به دهه اول محرم ایلنا  ۲ ساعت پیش

۱۱۶۷ مصدوم حوادث مرتبط به دهه اول محرمبه گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی سازمان اورژانس کشور، مجتبی خالدی سخنگوی اورژانس کشور گفت:  از ۲۲ لغایت ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ در سطح کشور ۱۱۶۷ مصدوم و بیمار مرتبط با حوادث دهه اول محرم توسط پرسنل اورژانس پیش بیمارستانی در محل حادثه درمان و یا جهت ادامه روند درمان به مراکز درمانی اعزام شده‌اند. وی...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده