تعداد بازدید: ۳۲
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۲ اسفند ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۸:۱۹
شبکه های اجتماعی سیاه پوش شدند
ایران آنلاین /چرا عدم شفاف سازی؟ از همان لحظات ابتدایی اعلام ناپدید شدن هواپیمای آسمان در مسیر تهران- یاسوج، عدم شفاف سازی درست ماجرا  به اخبار متناقض درباره این حادثه غم انگیز دامن زد و از حجم اخبار ضد و نقیضی که در فضای مجازی دست به دست می شد، گرفته تا تایید و تکذیب‌های چند باره اخبار از سوی مسئولان، صبرخانواده‌های داغدار را لبریز کرد؛ ابهاماتی که حتی در ساده ترین موارد ازجمله  ساعت پرواز هواپیما دیده می‌شد، بسیاری از کاربران را به واکنش واداشت و پست هایی در شبکه های اجتماعی دست به دست شد مبنی بر این که اگر ساعت پرواز 5صبح بوده چگونه هواپیما بعد از ساعت 9 سقوط می‌کند در حالی که این مسیر چندان طولانی نیست.
پیدا شدن یا نشدن لاشه هواپیما، فیلم‌هایی از حال و روز بازماندگان و... در فضای مجازی منتشر شد که همگی باز هم نشان داد در حادثه و مواقع بحرانی هنوز نتوانسته‌ایم مدیریت کاملا درستی داشته باشیم. و همچنان کاستی‌هایی دیده می‌شود. عصبانیت بازماندگان مسافران این هواپیما که خود را به یاسوج رسانده بودند تا حدی بود که در فیلم‌های منتشر شده در فضای مجازی شاهد داد و فریاد چند تن از آنها بر سر وزیر راه و شهرسازی بودیم.
اخبار متناقض موجود در شبکه های اجتماعی، کم نبود. به عنوان مثال در شبکه‌های اجتماعی، بسیاری به تحلیل وضعیت منطقه و همچنین وضعیت آب و هوایی پرداختند و شایعاتی مبنی بر این که علت این سقوط، شرایط بد جوی بوده است دست به دست می‌شد در همین راستا فیلمی در کانال‌های تلگرامی منتشر شد با این ادعا که این کاربر پیشتر این مسیر را با همین هواپیمای آسمان طی کرده و حالا مسیر را به نمایش گذاشته است.
وی  در فیلم منتشر شده خود می خواست نشان دهد که هواپیما کاملا نزدیک به کوه پروواز می کند و اگر شرایط جوی نامناسب باشد قطعا سقوط خواهد کرد. وی در زیر این پست تلگرامی خود نوشته بود: هواپیمای ای تی آر از تهران –یاسوج در این فاصله از کنار دنا عبور می کنه. وحشتناک و نفسگیره. این تایم لپس پارسال از پنجره همین هواپیما گرفته شده».
البته بارها مسئولان تلاش کردند از طریق کانال های خبری موجود در شبکه‌های اجتماعی به این شک و تردید پایان دهند. این مسئولان عنوان کردند که وضعیت برای پرواز هواپیما به هیچ عنوان مشکلی نداشته است. سیاه پوشی صفحات اینستاگرام اهالی فرهنگ و ورزش اما کاربران در فضای مجازی نه تنها به شفاف نبودن اخبار بلکه به بخش‌های دیگر این واقعه تلخ نیز واکنش نشان دادند.
همچون حوادث تلخ دیگر کاربران شبکه‌های اجتماعی مختلف پروفایل‌های خود را به سرعت تغییر دادند و آن را با نماد هواپیمای در حال سقوط، نوشته‌هایی در قالب ابراز همدردی با بازماندگان، پروفایل‌هایی سیاه رنگ و...جایگزین کردند. اما بسیاری نیز با زبان تلخ یا زبان طنزبه انتقاد از وضعیت موجود پرداختند.
هرچند تعداد زیادی از پست های توئیتری و اینستاگرامی و تلگرامی به عرض تسلیت و درخواست صبر از خداوند برای بازماندگان قربانیان این حادثه مربوط می‌شد، برخی نیز با انتشار عکس‌ها و طرح‌های گرافیکی پرمعنا سعی کردند در این غم شریک باشند که در این میان، حضور بازیگران و اهالی فرهنگ، ورزشکاران و سیاستمداران در فضای مجازی کاملا پررنگ بود.
در یکی از این پست های اینستاگرامی با گذاشتن عکسی ویژه از یک هواپیما بر پهنه آسمان، نوشته شده است:«دنا فرزندانش را به آغوش کشید». در میان کسانی که به این حادثه واکنش نشان داده و تاثر قلبی خود را در صفحه های شبکه اجتماعی نشان داده و با بازماندگان ابراز همدردی کردند، نام پرویز پرستویی دیده می‌شد.
شهاب حسینی هم در صفحه اینستاگرام خود با گذاشتن یک صفحه کاملا سیاه،نوشته است: «و این بار غم سنگین از دست رفتن تعدادی هموطن در فاجعه سقوط هواپیما. ای وای بر دل ما». نیوشا ضیغمی هم ظاهرا بخشی از این مشکل را ناشی از کم توجهی برخی مسئولان می داند چرا که با گذاشتن یک طرح گرافیکی در صفحه اینستاگرام خود نوشته است: وقتی که تسلیت گفتن و ای کاش گفتن و حسرت و آه ما و بی توجهی و نیاندیشیدن چاره و به فراموشی سپردن برای مسئولین عادت شده، چه باید کرد با این داستان تکراری!!!!!!!!!! تهمینه میلانی، امیرمهدی ژوله، رضا صادقی و.
. نیز از دیگر اهالی فرهنگ بودند که با بازماندگان این حادثه ابراز همدردی کردند. البته جای ورزش و پهلوانی نیز در این عرصه خالی نبود و امیر قلعه نویی، علی کریمی، علی دایی و...  حضوری پررنگ در فضای مجازی داشتند. بیشتر فعالان حوزه سیاسی و همچنین میشاییل کلوره برشتولد سفیر آلمان در تهران هم در صفحات اینستاگرام خود به خانواده های داغدار تسلیت گفتند.
پیوند خشم و انتقاد در فضای مجازی کاربران عادی هم نسبت به این موضوع بی توجه نبوده اند و هم در اینستاگرام و هم توئیتر و تلگرام واکنش نشان داده اند.  به عنوان مثال یک کاربر دیگری در توئیتر نوشته است: توییتر رو باز می‌کنی، خبر سقوط هواپیمای تهران، یاسوج رو می‌خونی، شصت و شش بار غمگین می‌شی، هزار بار تاسف می‌خوری، چند هزاربار به خونواده‌هاشون فکر میکنی و زندگی باز هم ادامه داره، همینقدر ناممکن و ممکن.
یک کاربر دیگر هم توئیت کرده است:«لباس مشکیارو بخیه بزنیم به تنمون که هی زحمت نشه درآریم دوباره فردا بپوشیم». عکس هایی هم از چند مسافر این هواپیما منتشر شده که ظاهرا سلفی هایی بوده که از هواپیما یا داخل فرودگاه برای عزیزان خودارسال کرده اند. در واقع آخرین تصویر زندگی آنها در قاب شبکه ‌های اجتماعی نشست و جاودانه شد.
بسیاری هم از خدا خواسته اند که امسال هرچه زودتر تمام شود چون دیگر ظرفیتی برای شنیدن اخبار بد ندارند. بسیاری کاربران در هشتگ‌های مختلف مثل #تهران-یاسوج، #سقوط_هواپیما، #ایران_تسلیت، #پرواز ناتمام به اتفاقاتی مثل غرق شدن کشتی سانچی، زلزله، پلاسکو، معدن یورت و... اشاره کرده اند. یکی از این کاربران با اشاه به این اتفاقات توئیت کرده است: «گربه ایران باز هم سیاه پوش شد».
یکی از کاربران هم توئیت کرده است: «جعبه سیاه سانچی هنوز بررسی نشده بود که جعبه سیاه پرواز تهران-یاسوج هم اضافه شد». دیگری نوشته: «چقدر بده که بازم باید بگیم ایران تسلیت. سقوط هواپیمای تهران-یاسوج ۶۶ مسافر و خدمه این پرواز در برخورد با کوه دنا جان باختند... ایران، باز هم‌ تسلیت».
کاربر دیگری هم اینگونه به سوانح مختلف رخ داده در چند وقت اخیر واکنش نشان داده است: «سوانح دریایی، سوانح زمینی، سوانح زیر زمینی، سوانح هوایی؛ خوش آمد می گوییم اینجا ایران است». یکی از موضوعات دیگری هم که مد نظر کاربران قرار گرفته میزان تلفات در سفر با وسایل نقلیه مختلف است. کاربری در این رابطه به کنایه نوشته است:« به علت سقوط هواپیماهای فرسوده، آتش سوزی کشتی، برخورد قطارها و ناامنی خودروهای داخلی فروش ویژه الاغ عیدانه سال 97 بصورت اقساطی از امروز آغاز شد».
در این میان وزیر راه به شدت مورد انتقاد کاربران قرار گرفته است و حتی برخی شاهد استعفای وی شدند که برخی دیگر از کاربران به این موضوع واکنش نشان داده اند. درواقع برخی با توجه به این سقوط به کسانی که هنگام خرید هواپیمای نو و نوسازی ناوگان هوایی کشور ناراضی بودند و به اصطلاح چوب لای چرخ دولت می گذاشتند تاخته و نوشته اند:«یادشان رفته برای خرید هواپیمای نو چه فشاری به دولت آوردند حالا که یکی از یادگارهای دوران تحریم سقوط کرده و ملت عزادار شدند باز برای شعار استعفای آخوندی دنبال قافیه می گردند».
        کلمات کلیدی سقوط هواپیمای تهران-یاسوج شبکه های اجتماعی فضای مجازی

کد خبر: 1019040  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای علمي

راهکار گوگل برای پرداخت درآمد به کاربران فروشگاه گوگل پلی هموطن سلام  ۲۰ دقیقه پیش

گوگل قصد دارد با راه‌اندازی یک برنامه وفاداری در گوگل پلی، درآمدهای کاربران این فروشگاه اینترنتی را افزایش دهد. این برنامه وفاداری Play Points نام دارد و در آن از سیستم امتیازدهی استفاده می‌شود. در این شیوه، کاربران پس از ثبت نام در برنامه مزبور، می‌توانند بر اساس خریدهای خود امتیاز جمع‌آوری کنند. ...

قرارداد 1 میلیارد دلاری رقیب "تسلا" با عربستان سعودی هموطن سلام  ۲۰ دقیقه پیش

به نقل از تلگراف، رقیب تسلا به نام "لوسید" که خودروهای برقی لوکس می‌سازد، خبر بزرگ و مهمی را مخابره کرده است! این استارتاپ، یک سرمایه 1 میلیارد دلاری باورنکردنی را از عربستان سعودی گرفته است. این معامله با صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی (PIF) از سال 2020 و با رونمایی از خودروی "Lucid Air" به...

شربتی طبیعی که جایگزین انسولین می‌شود بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

شربتی طبیعی که جایگزین انسولین می‌شود به گزارش بهداشت نیوز: شربت شنبلیله حاوی انواع ویتامین‌های A ، C ، D ، E ، گروه ویتامین‌های B مانند B۱، B۲، B۳، B۶ ، کربوهیدرات، سدیم، پتاسیم، قند مانند گلوکز، ساکار‌وز و فرو‌کتوز، فیبر، فسفر، آهن، منگنز، مس، اسید فولیک، کلسیم، منیزیم، پروتئین، روی (زینک)، سلنیو‌م، اسید آمینه...

مهمترین توصیه‌های بهداشتی و دارویی در سفر + اینفوگرافیک بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

مهمترین توصیه‌های بهداشتی و دارویی در سفر + اینفوگرافیک به گزارش بهداشت نیوز: داروها باید در جعبه اصلی، دور از نور و رطوبت و گرمای شدید نگهداری شوند و هیچ گاه داروهای مختلف را با هم مخلوط یا در یک ظرف نگهداری نکنیم. کارشناسان علم پزشکی اعتقاد دارند همراه داشتن برخی دارو‌ها البته با نظارت و تایید پزشک در مسافرت‌ها می‌تواند مانع از بروز...

«برهم صالح» نامزد حزب «اتحادیه میهنی» برای ریاست جمهوری عراق نام گرفت العالم فارسی  ۱ ساعت پیش

العالم- عراق  اعضای حزب «الاتحاد الوطنی الکردستانی» (اتحادیه میهنی) کردستان عراق در جلسه‌ای تصمیم گرفتند تا «برهم صالح» نامزد این حزب برای کرسی ریاست جمهوری عراق معرفی شود. شبکه خبری العربیه در خبری فوری از توافق اعضای اتحادیه میهنی بر برهم صالح...

افتتاح اولین فروشگاه رسمی شیائومی در استانبول و استقبال ترک‌ها هموطن سلام  ۱ ساعت پیش

از آنجا که شیائومی چهارمین تولیدکننده بزرگ محصولات تکنولوژی و گوشی در جهان محسوب می‌شود، اعلام کرده است که قصد دارد به عرصه فروش گوشی و گجت‌های هوشمند کشورهای اروپایی قدم بگذارد و بازار این قاره سبز را نیز همچون بسیاری از کشورهای دیگر، قبضه کند. به گزارش ایتنا از ایسنا، شرکت چینی شیائومی که به تازگی...

از جف بزوس چه می‌دانید؟ هموطن سلام  ۱ ساعت پیش

جف بزوس، مؤسس و مدیر اجرایی آمازون به‌عنوان ثروتمندترین مرد کره زمین روتین روزانه جالبی دارد. وی در مصاحبه با Economic Club of Washington گفت: ۸ ساعت در شبانه‌روز می‌خوابد و صبح پرنشاط خود را با خوردن قهوه، خواندن روزنامه و صبحانه در کنار فرزندانش آغاز می‌کند. او دوست دارد ساعت ۱۰ صبح جلسه برگزار کند...

تشخیص زودهنگام بیماری، زندگی شما را نجات می‌دهد مجله سلامت  ۲ ساعت پیش

تشخیص زودهنگام بیماری، زندگی شما را نجات می‌دهدخطر ابتلا به بیماری‌ها را با برنامه‌های چکاپ سلامت آجی بادم به حداقل برسانید.وقتی وضعیت جسمی‌تان در سلامت کامل قرار دارد ممکن است احساس نیاز به مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات پزشکی نداشته باشید اما لازم است بدانید که عوامل بسیاری وجود دارد که سلامت شما را تهدید می‌کند. عواملی که ناشی از عادات روزانه...

نخستین سیاهپوستی که به فضا رفت + عکس بهداشت نیوز  ۴ ساعت پیش

نخستین سیاهپوستی که به فضا رفت + عکس «آرنالدو تامایومندز» نخستین سیاهپوستی که توانست به فضا سفر کند کوبایی است. وی در چهارچوب برنامه اینترکاسموس به عنوان یکی ازنامزد‌های کوبا، راهی شهرک فضانوردان شد. تامایومندز، پس از طی یک دوره که حدود دو سال طول کشید در ۱۸ سپتامبر ۱۹۸۰ همراه یوری راماننکو کیهان‌نورد شوروی بر عرشه...

بدعت های انحرافی محرم + تصاویر بهداشت نیوز  ۴ ساعت پیش

بدعت های انحرافی محرم + تصاویر این روز‌ها با فرا رسیدن محرم و به پا شدن هیئت‌ها و مراسم عزاداری حال و هوای شبکه‌های اجتماعی و پیام‌هایی که توسط کاربران فضای مجازی منتشر می‌شود، نیز تغییر کرده است و هر کس به نحوی در ابراز ارادت خود به امام حسین علیه السلام تلاش می‌کند. اما گاهی عده‌ای به غلط راه...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده