تعداد بازدید: ۱۷
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۲ اسفند ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۸:۱۹
شبکه های اجتماعی سیاه پوش شدند
ایران آنلاین /چرا عدم شفاف سازی؟ از همان لحظات ابتدایی اعلام ناپدید شدن هواپیمای آسمان در مسیر تهران- یاسوج، عدم شفاف سازی درست ماجرا  به اخبار متناقض درباره این حادثه غم انگیز دامن زد و از حجم اخبار ضد و نقیضی که در فضای مجازی دست به دست می شد، گرفته تا تایید و تکذیب‌های چند باره اخبار از سوی مسئولان، صبرخانواده‌های داغدار را لبریز کرد؛ ابهاماتی که حتی در ساده ترین موارد ازجمله  ساعت پرواز هواپیما دیده می‌شد، بسیاری از کاربران را به واکنش واداشت و پست هایی در شبکه های اجتماعی دست به دست شد مبنی بر این که اگر ساعت پرواز 5صبح بوده چگونه هواپیما بعد از ساعت 9 سقوط می‌کند در حالی که این مسیر چندان طولانی نیست.
پیدا شدن یا نشدن لاشه هواپیما، فیلم‌هایی از حال و روز بازماندگان و... در فضای مجازی منتشر شد که همگی باز هم نشان داد در حادثه و مواقع بحرانی هنوز نتوانسته‌ایم مدیریت کاملا درستی داشته باشیم. و همچنان کاستی‌هایی دیده می‌شود. عصبانیت بازماندگان مسافران این هواپیما که خود را به یاسوج رسانده بودند تا حدی بود که در فیلم‌های منتشر شده در فضای مجازی شاهد داد و فریاد چند تن از آنها بر سر وزیر راه و شهرسازی بودیم.
اخبار متناقض موجود در شبکه های اجتماعی، کم نبود. به عنوان مثال در شبکه‌های اجتماعی، بسیاری به تحلیل وضعیت منطقه و همچنین وضعیت آب و هوایی پرداختند و شایعاتی مبنی بر این که علت این سقوط، شرایط بد جوی بوده است دست به دست می‌شد در همین راستا فیلمی در کانال‌های تلگرامی منتشر شد با این ادعا که این کاربر پیشتر این مسیر را با همین هواپیمای آسمان طی کرده و حالا مسیر را به نمایش گذاشته است.
وی  در فیلم منتشر شده خود می خواست نشان دهد که هواپیما کاملا نزدیک به کوه پروواز می کند و اگر شرایط جوی نامناسب باشد قطعا سقوط خواهد کرد. وی در زیر این پست تلگرامی خود نوشته بود: هواپیمای ای تی آر از تهران –یاسوج در این فاصله از کنار دنا عبور می کنه. وحشتناک و نفسگیره. این تایم لپس پارسال از پنجره همین هواپیما گرفته شده».
البته بارها مسئولان تلاش کردند از طریق کانال های خبری موجود در شبکه‌های اجتماعی به این شک و تردید پایان دهند. این مسئولان عنوان کردند که وضعیت برای پرواز هواپیما به هیچ عنوان مشکلی نداشته است. سیاه پوشی صفحات اینستاگرام اهالی فرهنگ و ورزش اما کاربران در فضای مجازی نه تنها به شفاف نبودن اخبار بلکه به بخش‌های دیگر این واقعه تلخ نیز واکنش نشان دادند.
همچون حوادث تلخ دیگر کاربران شبکه‌های اجتماعی مختلف پروفایل‌های خود را به سرعت تغییر دادند و آن را با نماد هواپیمای در حال سقوط، نوشته‌هایی در قالب ابراز همدردی با بازماندگان، پروفایل‌هایی سیاه رنگ و...جایگزین کردند. اما بسیاری نیز با زبان تلخ یا زبان طنزبه انتقاد از وضعیت موجود پرداختند.
هرچند تعداد زیادی از پست های توئیتری و اینستاگرامی و تلگرامی به عرض تسلیت و درخواست صبر از خداوند برای بازماندگان قربانیان این حادثه مربوط می‌شد، برخی نیز با انتشار عکس‌ها و طرح‌های گرافیکی پرمعنا سعی کردند در این غم شریک باشند که در این میان، حضور بازیگران و اهالی فرهنگ، ورزشکاران و سیاستمداران در فضای مجازی کاملا پررنگ بود.
در یکی از این پست های اینستاگرامی با گذاشتن عکسی ویژه از یک هواپیما بر پهنه آسمان، نوشته شده است:«دنا فرزندانش را به آغوش کشید». در میان کسانی که به این حادثه واکنش نشان داده و تاثر قلبی خود را در صفحه های شبکه اجتماعی نشان داده و با بازماندگان ابراز همدردی کردند، نام پرویز پرستویی دیده می‌شد.
شهاب حسینی هم در صفحه اینستاگرام خود با گذاشتن یک صفحه کاملا سیاه،نوشته است: «و این بار غم سنگین از دست رفتن تعدادی هموطن در فاجعه سقوط هواپیما. ای وای بر دل ما». نیوشا ضیغمی هم ظاهرا بخشی از این مشکل را ناشی از کم توجهی برخی مسئولان می داند چرا که با گذاشتن یک طرح گرافیکی در صفحه اینستاگرام خود نوشته است: وقتی که تسلیت گفتن و ای کاش گفتن و حسرت و آه ما و بی توجهی و نیاندیشیدن چاره و به فراموشی سپردن برای مسئولین عادت شده، چه باید کرد با این داستان تکراری!!!!!!!!!! تهمینه میلانی، امیرمهدی ژوله، رضا صادقی و.
. نیز از دیگر اهالی فرهنگ بودند که با بازماندگان این حادثه ابراز همدردی کردند. البته جای ورزش و پهلوانی نیز در این عرصه خالی نبود و امیر قلعه نویی، علی کریمی، علی دایی و...  حضوری پررنگ در فضای مجازی داشتند. بیشتر فعالان حوزه سیاسی و همچنین میشاییل کلوره برشتولد سفیر آلمان در تهران هم در صفحات اینستاگرام خود به خانواده های داغدار تسلیت گفتند.
پیوند خشم و انتقاد در فضای مجازی کاربران عادی هم نسبت به این موضوع بی توجه نبوده اند و هم در اینستاگرام و هم توئیتر و تلگرام واکنش نشان داده اند.  به عنوان مثال یک کاربر دیگری در توئیتر نوشته است: توییتر رو باز می‌کنی، خبر سقوط هواپیمای تهران، یاسوج رو می‌خونی، شصت و شش بار غمگین می‌شی، هزار بار تاسف می‌خوری، چند هزاربار به خونواده‌هاشون فکر میکنی و زندگی باز هم ادامه داره، همینقدر ناممکن و ممکن.
یک کاربر دیگر هم توئیت کرده است:«لباس مشکیارو بخیه بزنیم به تنمون که هی زحمت نشه درآریم دوباره فردا بپوشیم». عکس هایی هم از چند مسافر این هواپیما منتشر شده که ظاهرا سلفی هایی بوده که از هواپیما یا داخل فرودگاه برای عزیزان خودارسال کرده اند. در واقع آخرین تصویر زندگی آنها در قاب شبکه ‌های اجتماعی نشست و جاودانه شد.
بسیاری هم از خدا خواسته اند که امسال هرچه زودتر تمام شود چون دیگر ظرفیتی برای شنیدن اخبار بد ندارند. بسیاری کاربران در هشتگ‌های مختلف مثل #تهران-یاسوج، #سقوط_هواپیما، #ایران_تسلیت، #پرواز ناتمام به اتفاقاتی مثل غرق شدن کشتی سانچی، زلزله، پلاسکو، معدن یورت و... اشاره کرده اند. یکی از این کاربران با اشاه به این اتفاقات توئیت کرده است: «گربه ایران باز هم سیاه پوش شد».
یکی از کاربران هم توئیت کرده است: «جعبه سیاه سانچی هنوز بررسی نشده بود که جعبه سیاه پرواز تهران-یاسوج هم اضافه شد». دیگری نوشته: «چقدر بده که بازم باید بگیم ایران تسلیت. سقوط هواپیمای تهران-یاسوج ۶۶ مسافر و خدمه این پرواز در برخورد با کوه دنا جان باختند... ایران، باز هم‌ تسلیت».
کاربر دیگری هم اینگونه به سوانح مختلف رخ داده در چند وقت اخیر واکنش نشان داده است: «سوانح دریایی، سوانح زمینی، سوانح زیر زمینی، سوانح هوایی؛ خوش آمد می گوییم اینجا ایران است». یکی از موضوعات دیگری هم که مد نظر کاربران قرار گرفته میزان تلفات در سفر با وسایل نقلیه مختلف است. کاربری در این رابطه به کنایه نوشته است:« به علت سقوط هواپیماهای فرسوده، آتش سوزی کشتی، برخورد قطارها و ناامنی خودروهای داخلی فروش ویژه الاغ عیدانه سال 97 بصورت اقساطی از امروز آغاز شد».
در این میان وزیر راه به شدت مورد انتقاد کاربران قرار گرفته است و حتی برخی شاهد استعفای وی شدند که برخی دیگر از کاربران به این موضوع واکنش نشان داده اند. درواقع برخی با توجه به این سقوط به کسانی که هنگام خرید هواپیمای نو و نوسازی ناوگان هوایی کشور ناراضی بودند و به اصطلاح چوب لای چرخ دولت می گذاشتند تاخته و نوشته اند:«یادشان رفته برای خرید هواپیمای نو چه فشاری به دولت آوردند حالا که یکی از یادگارهای دوران تحریم سقوط کرده و ملت عزادار شدند باز برای شعار استعفای آخوندی دنبال قافیه می گردند».
        کلمات کلیدی سقوط هواپیمای تهران-یاسوج شبکه های اجتماعی فضای مجازی

کد خبر: 1019040  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبکه ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای علمي

قدرت خوراکی های بنفش بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

قدرت خوراکی های بنفش به گزارش بهداشت نیوز، در میوه ها و سبزیجات، رنگ بنفش اغلب نشانه ای از دسته ای از مواد مغذی به نام آنتوسیانین ها است. مانند سایر مواد مغذی، بدن شما به این مواد مغذی نیازی ندارد تا کار کنند، اما به محافظت از سلول های شما کمک می کنند تا از آسیب هایی که می توانند به بیماری و ناراحتی منجر شوند، جلوگیری شود....

چه کسانی اصلا چای سبز نخورند بهداشت نیوز  ۳ ساعت پیش

چه کسانی اصلا چای سبز نخورند به گزارش بهداشت نیوز: چرا نباید زیاد چای سبز بخوریم؟ چای سبز تنها می‌تواند به مقدار بسیار جزئی متابولیسم بدن را افزایش دهد. به دلیل همین ویژگی، بسیاری از افراد حدود 4 تا 5 لیوان در روز چای سبز می‌نوشند. درحالی‌که حتی در این شرایط هم افزایش متابولیسم آنقدری نیست که بتواند پاسخگوی دریافت...

تصوررات نادرست درباره پیری بهداشت نیوز  ۳ ساعت پیش

تصوررات  نادرست درباره پیری به گزارش بهداشت نیوز: ۱. تصور اشتباه: استخوان‌ها شکننده می‌شوند و بدن حالت خمیده می‌گیرد به یاد داشته باشید که تنها مساله قطعی و حتمی که با پیر شدن انسان اتفاق می‌افتد، مرگ است. پوکی استخوان اساسا در سالمندان رایج‌تر است، ‌اما همچنان تا حد زیادی قابل پیشگیری محسوب می‌شود....

بازیگر مشهور به 10 ماه زندان محکوم شد العالم فارسی  ۳ ساعت پیش

العالم - گوناگون زُحل اولجای تابستان سال 2016 در حین اجرای آواز موسوم به 'رها کردم دنیا را' در منطقه کادی کوی استانبول اشعاری همنوا با آهنگ علیه رجب طیب اردوغان خواند که در پی آن دادستان این شهر با تنظیم کیفرخواستی، از دادگاه خواستار 14 تا 56 ماه حبس برای اولجای به اتهام...

رمزگشایی کی‌روش از فرمول انفجاری فوتبال ایران پیش از مصاف با تونس العالم فارسی  ۳ ساعت پیش

العالم - ایران -  ورزشی - گوناگون  به گزارش خبرگزاری تسنیم و به نقل از سایت فدراسیون فوتبال، کارلوس کی‌روش در نشست خبری پیش از دیدار ایران برابر تونس با تشکر از حریف آفریقایی برای دادن فرصت بازی برابر این تیم گفت: باید از تونس قدردانی کنم که این فرصت را به وجود...

ژن‌های مادر بیشتر به ارث می‌رسند یا ژن‌های پدر بهداشت نیوز  ۴ ساعت پیش

ژن‌های مادر بیشتر به ارث می‌رسند یا ژن‌های پدر به گزارش بهداشت نیوز: حداقل از یک منظر می‌توان گفت که هر انسانی، حاصل مادرش است. چه قدتان بلند باشد و موهای‌تان بور و چه قدتان کوتاه باشد و پوست‌تان تیره، بخشی از مساله به ژن‌های مادر برمی‌گردد. افزون بر این، نحوه نگهداری از شما، هم در دوران جنینی و هم در دوران کودکی، بر ویژگی‌های...

خواص مهمترین سبزی های فصل بهار بهداشت نیوز  ۶ ساعت پیش

خواص مهمترین سبزی های فصل بهار به گزارش بهداشت نیوز:کرفس کرفس سبزی است که از ۹۵% آب تشکیل شده و به خاطر کالری پایین شهرت دارد. کرفس عموما در موارد رژیم توصیه می شود زیرا نشاسته کمی دارد و سیر کننده است. آنتی اکسیدان های بالای موجود در آن تاثیرات ضدالتهابی به خصوص در مورد آسم و ضدباکتریایی بدن دارد. سرشار از فیبر است که حالت ترد...

ساده ترین راهکار‌ها برای تقویت حافظه بهداشت نیوز  ۶ ساعت پیش

ساده ترین راهکار‌ها برای تقویت حافظه به گزارش بهداشت نیوز: یکی از عواملی که سبب تقویت حافظه می‌شود، خوردن چای سنتی، چای سبز و قهوه است، اما کمتر به این موضوع پرداخته شده است. وی افزود: خوراکی‌ها و مواد غذایی مانند توت، زغال اخته، انگور، مرکبات، اسفناج، هویج، کلم بروکلی، موز، مویز، گوجه فرنگی، نارگیل، گردو، عسل، عناب، تخم مرغ،...

کدام بیماری در کدام گروه خونی؟ بهداشت نیوز  ۷ ساعت پیش

کدام بیماری در کدام گروه خونی؟ به گزارش بهداشت نیوز: دلیل اصلی شناخت نوع گروه خونی، مسئله انتقال خون است، در مواردی که شما نیاز به خون شخص دیگری دارید و یا کسی محتاج اهدای خون شماست. همچنین نوع گروه خونی می تواند به شما بگوید که به کدام بیماری بیشتر و به کدام بیماری کمتر مبتلا شوید. البته شما نمی توانید نوع گروه خونی خود را تغییر...

چگونه به استرس پایان دهیم بهداشت نیوز  ۷ ساعت پیش

چگونه به استرس پایان دهیم به گزارش بهداشت نیوز: ایلیا ایمانی درباره مدیریت استرس اظهار داشت: اطمینان قلبی و سطح آگاهی بالا عاملی برای پیشگیری از استرس قبل از امتحان است و در رابطه با مدیریت استرس قبل از امتحان باید گفت که زمانی استرس ایجاد می‌شود که فرد اطمینان قلبی بالا نسبت به درس و امتحان ندارد و به اعقتاد من استرس اغراق...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده