تعداد بازدید: ۲۲
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۲ اسفند ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۴:۰۸
بهره مندی از ظرفیت‌ مد و لباس به استقلال و عدم وابستگی کشور کمک می کند
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان، نشست هفتمین جشنواره مد و لباس فجر پیش از ظهر امروز چهارشنبه 2 اسفند با حضور حمید قبادی رییس کارگروه ساماندهی مد و لباس، صدیقه پاک بین دبیر هفتمین جشنواره مد و لباس فجر در تالار وحدت برگزار شد.   در ابتدای این نشست، حمید قبادی، رییس کارگروه ساماندهی مد و لباس گفت: هفتمین جشنواره مد و لباس فجر از 6 تا 13 اسفند در سه نقطه تهران و 15 استان کشور همزمان برگزار می شود.
  وی افزود: در تالار وحدت مجموعه نمایش بخش مسابقه و مسابقه زنده و معرفی آثار بخش بین الملل در برج میلاد، ویترین ملی و برندهای فعال ایرانی و در سالن حجاب بخش علمی و دانشگاهی و موسسات فرهنگی هنری و بخش صنعت حضور دارند.   رییس کارگروه ساماندهی مد و لباس با اشاره به اهداف هفتمین جشنواره مد و لباس فجر گفت: معرفی و کاربردی کردن آثار برگزیده حوزه مد و لباس ایرانی اسلامی، ارج نهادن به چهره‌های فعال حوزه مد و لباس، ایجاد و زمینه بکارگیری نهادها و موسسات هویت اسلامی و ایرانی، دیدار با اساتید حوزه مد و لباس، ورود به مفاهیم علمی و آموزشی، شناسایی و معرفی ظرفیت‌های مد و لباس ایرانی اسلامی از مهم‌ترین اهداف این دوره از جشنواره مد و لباس فجر است.
  وی خاطرنشان کرد: بخش کاربردی دو سال است به جشنواره مد و لباس فجر اضافه شده است و امسال تعداد زیادی از آثار که برای جشنواره عرضه شده است امکان عرضه در سراسر کشور خواهند داشت.   قبادی همچنین گفت: فراخوان هفتمین جشنواره مد و لباس فجر را از 30 مهرماه امسال سه بار منتشر کردیم. بر اساس اعلام فراخوان شش هزار و 100 اثر به دبیرخانه راه پیدا کرد.
امسال بیش از 10 درصد ورودی آثار داشتیم که این آثار مربوط به طراحی لباس، زیورآلات و کیف و کفش بودند.   رییس کارگروه ساماندهی مد و لباس همچنین با اشاره به داوری آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره مد و لباس فجر گفت: امسال برای نخستین بار ظرفیت های جدیدی به بدنه داوری با توجه به نیاز اضافه شده است و بر همین اساس بازنگری در نحوه انتخاب داوران شد و تعداد هفت نفر از اساتید در حوزه صنعت و تولید و عرضه به داوران اضافه شدند.
  حمید قبادی سپس با اشاره به بخش های مختلف جشنواره مد و لباس فجر اظهار داشت: در بخش خارج از مسابقه به مدسازی ایرانی با چند موضوع بسیار مهم پرداخته ایم؛ مد ایرانی شامل مفهوم ایرانی که طرح ایرانی، پارچه ایرانی و طراح تولید ایرانی بر اساس این مفهوم کاخ گلستان انتخاب شد و طراحان بر اساس این کانسبت اقبال نشان دادند و 10 طراح اعلام آمادگی کردند که این کار را انجام دهند و هر کدام از آنها در مجموع پنج طرح در این بخش حضور دارند.
  وی سپس با اشاره به بخش مسابقه زنده اظهار داشت: در بخش مسابقه زنده 54 نفر در تیم های سه نفره حضور دارند. همچنین در بخش ویترین ملی در تالار وحدت و بخش ویترین ملی علاوه بر آن در برج میلاد هم دایر می باشد. در بخش زیورآلات 444 اثر، در بخش کیف و کفش 391 اثر، در بخش پارچه 181 اثر، در بخش کاربردی بانوان 2 هزار و 225 اثر و در بخش چادر 65 اثر و لباس آقایان 53 اثر وجود دارند.
  قبادی تصریح کرد: همزمان با این جشنواره 15 نمایشگاه استانی در استان های گلستان، فارس، آذربایجان غربی، چهارمحال بختیاری، مازندران، سمنان از نیمه دوم بهمن آغاز به کار کرده است و این نمایشگاه تا اسفندماه ادامه خواهد داشت.   حمید قبادی خاطرنشان کرد: 1250 طرح تصویری، 48 مقاله، 70 پایان نامه در مقاطع مختلف تحصیلی، پنج پژوهش مد و لباس به دبیرخانه هفتمین جشنواره مد و لباس فجر رسیده است و همچنین 18 نشست و کارگاه در بخش های علمی و دانشگاهی برگزار می شود.
  رییس کارگروه ساماندهی مد و لباس همچنین گفت: در هفتمین جشنواره مد و لباس فجر 33 موسسه فرهنگی هنری حضور دارد. همچنین در بخش صنعت 12 صنعتگر و تولیدکننده پارچه ایرانی در سالن حجاب مستقر هستند و دستاوردهای خود را به نمایش می گذارند.   رییس کارگروه مد و لباس با اشاره به حضور 10 کشور خارجی در هفتمین جشنواره مد و لباس فجر گفت: امسال کشورهای اسپانیا، فرانسه، قطر، ترکیه، ایتالیا، روسیه، هند، قزاقستان، افغانستان و دانمارک در بخش بین الملل جشنواره مد و لباس حضور دارند.
  حمید قبادی با بیان اینکه امسال موسسه مد و لباس برتر کشور در سال 96 در این رویداد هنری معرفی می شوند، گفت: ما 250 موسسه فعال مد و لباس در کشور داریم. همچنین 15 عنوان محصول جدید در بخش های مختلف همزمان با برگزاری جشنواره مد و لباس فجر رونمایی می شود.   رییس کارگروه ساماندهی مد و لباس فجر با انتقاد از وزارت علوم برای عدم حمایت از پایان نامه های دانشجویی با موضوع مد و لباس گفت: ما از پایان نامه های دانشجویی با موضوع مد و لباس حمایت کردیم و طبق قراردادی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید از این پایان نامه ها حمایت می کردند اما وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاکنون از هیچ پایان نامه دانشجویی با موضوع مد و لباس حمایت نکرده است.
  وی در ادامه افزود: ما امسال 340 عنوان موضوع پایان نامه کاربردی را پیشنهاد می دهیم که موضوعات تخصصی لباس نیست و میان رشته ای است.   قبادی خاطرنشان کرد: در بخش بین الملل علاوه بر طاووس طلایی جشنواره مد و لباس فجر فعال عرصه مد و لباس ایرانی در عرصه بین المللی معرفی خواهد شد.   وی با اشاره به ثمرات برگزاری مد و لباس فجر در کشور اظهار داشت: جشنواره مد و لباس فجر زمینه معرفی ظرفیت های گسترده هنر ایرانی و تولید ایرانی را بر عهده دارد.
اتفاقات زیادی در کشور در این حوزه رخ داده است و منشا آن جشنواره مد و لباس فجر بوده است. معرفی ظرفیت های استانی ثمره برگزاری همین رویداد هنری بوده است.   قبادی همچنین اظهار داشت: یکی از مهمترین بخش هایی که به استقبال فرهنگی و سیاسی کشور کمک می کند، حوزه مد و لباس است. لباس عنصر هویتی است که اتکا به آن و استفاده از ظرفیت‌های آن به استقلال و عدم وابستگی آن کمک می کند.
این حوزه حجم اقتصادی بالایی دارد و اجازه نمی دهد مافیای لباس خارجی و برندهای غیرقانونی فعالیت کنند.   حمید قبادی همچنین گفت: برندهایی که مجوز فعالیت از کارگروه ساماندهی مد و لباس گرفته اند باید به تعهدات خود پایبند باشند.   رییس کارگروه ساماندهی مد و لباس فجر در پاسخ به سوالی درباره حضور کشورهای دیگر در جشنواره مد و لباس فجر گفت: حضور این کشورها برای معرفی ظرفیت‌های ماست و همچنین معرفی ظرفیت های آنها در عرصه مد و لباس است.
سال گذشته گروه فرانسوی که در جشنواره مد و لباس شرکت کرده بود ظرفیت های کشور ما آنها را شگفت زده کرده بود و به یکی از کشورها گفته بودند در مرحله آخر باید یک رایحه تولید کنند. وی درباره معرفی دبیر هفتمین جشنواره مد و لباس فجر گفت: دبیر جشنواره وظایف مهمی دارد که از جمله این وظایف معرفی داوران، سیاستگذاری و پیشنهاد دبیر برای بخش های مختلف جشنواره است.
  وی سپس در پاسخ به سوالی درباره چادر تولید ایرانی گفت: متاسفانه یکی از مافیایی که در مد و لباس وجود دارد همان چادر مشکی است، الان کارخانه های تولید چادر مشکی فعالیت شده است و استقبال خوبی از چادر مشکی ایرانی صورت گرفته است.   حمید قبادی درباره حذف بخش فروش در جشنواره مد و لباس فجر گفت: حذف بخش فروش با نظر شورای برنامه ریزی مد و لباس فجر بود.
از سال آینده ممکن است این بخش فعال شود، دوره دوم و سوم که بخش فروش فعال بود و با اقبال مردمی بیشتری مواجه بود، ما به دنبال تقویت رویکرد هنری جشنواره بودیم.   وی سپس در پاسخ به سوالی در حوزه تبلیغ کالای قاچاق در شبکه های مجازی نیز گفت: تدبیر می کنیم که این موضوع را حل کنیم، نزدیک 400 شبکه تلگرامی در حوزه مد و لباس فعالیت می کنند.
بخش اعظم قاچاق امروز در شبکه مجازی است که از چشم نهادهای ذیربط دور نمانده است و آن ها پیگیری می کنند.    

کد خبر: 1019502  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبستان
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای فرهنگي

پایان 5 روز فعالیت ایران در نمایشگاه کتاب سئول خبرگزاری فارس  ۲۷ دقیقه پیش

به گزارش خبرگزاری فارس، فعالیت‌های غرفه ایران پس از 5 روز در نمایشگاه کتاب سئول خاتمه یافت. این نمایشگاه از30 خرداد تا 3 تیرماه در محل نمایشگاهی «کوئکس» برپا شد.جمهوری اسلامی ایران بر اساس تفاهم‌نامه مشترک همکاری بین نمایشگاه سئول و نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در این نمایشگاه...

تلاوتی از مرحوم «محمد اللیثی»/ آیاتی از سوره‌های «یس، صافات و قصار سور»+صوت خبرگزاری فارس  ۲۷ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار قرآنی خبرگزاری فارس مرحوم محمد‌ اللیثی از قاریان نامدار کشور مصر است که در این گزارش تلاوتی زیبا از وی شامل آیاتی از سوره‌های مبارکه «یس، صافات، بقره و قصار سور» تقدیم می‌شود. دریافت 

جام‌جهانی را مرهمی بدانیم بر زخم‌ها ستاره ها  ۱ ساعت پیش

جام‌جهانی را مرهمی بدانیم بر زخم‌ها به گزارش ستاره ها به نقل از ایسنا؛ خبرنگار ایسنا در گفت‌وگو با تعدادی از کارشناسان و برنامه‌سازان ورزشی نظرات آن‌ها را درباره عملکرد رسانه‌ها در رویدادی مانند جام‌جهانی و پرهیز از ایجاد هیجان کاذب و ارائه اطلاعات غیرواقعی به مخاطبان که در نهایت منجر به ایجاد توقعات بی‌جا در...

معرفی گزارشگر بازی ایران و پرتغال ایلنا  ۱ ساعت پیش

معرفی گزارشگر بازی ایران  و پرتغال به گزارش ایلنا بازی اول ایران برابر مراکش را عادل فردوسی پور و بازی دوم برابر اسپانیا را جواد خیابانی گزارش کرده بود  بازی سوم برابر پرتغال را قرار است پیمان  یوسفی گزارش کند. تیم ملی ایران رو دوشنبه ۴ تیرماه ساعت ۲۲:۳۰ به مصاف تیم پرتغال می‌رود.    

باز هم یک فوتبالی در تئاتر خبرگزاری برنا  ۱ ساعت پیش

باز هم یک فوتبالی در تئاتر به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ و هنر برنا؛ علی فتح الله زاده مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال به تماشای نمایش «شلیک به تئاتر شهر» که در تماشاخانه مهرگان اجرا می شود نشست. نمایش شلیک به تئاتر شهر به کارگردانی شایان افکاری و با بازی ایوب آقاخانی، آناهیتا همتی، سام کبودوند،...

هت تریک امیر جدیدی در شانگهای خبرگزاری برنا  ۱ ساعت پیش

هت تریک امیر جدیدی در شانگهای به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ با توجه به استقبال منتقدین، اهالی رسانه و بینندگان از فیلم «هت تریک» در طول جشنواره، انتظار می رود امشب این فیلم در مراسم اختتامیه در میان آثار مورد توجه هیئت داوران قرار گیرد. در میان آثار حاضر در بخش مسابقه اصلی فیلم «هت...

موسیقی در تنگنای سرمایه ، سیاست و سلیقه شبکه ایران  ۱ ساعت پیش

ایران آنلاین / هنرمند مطرح درعرصه موسیقی‌سازی که ازهمان ابتدای کار و تا به امروز هدفش معرفی و حفظ تاریخ موسیقی ایران به دنیا بوده است بی‌آنکه به مانند خیلی از امروزی‌ها نگاه تجاری برهنر داشته باشد. علیزاده موسیقی بی‌کلام را بدون مرز و بی‌واسطه می‌داند موسیقی که شنونده‌های...

مشکل اصلی اسلام با وهابیت تندرو/ مزار پیامبر(ص) چگونه از تخریب در امان ماند؟ خبرگزاری فارس  ۱ ساعت پیش

خبرگزاری فارس، گروه دین و اندیشه: قرائت خاص از اسلام توسط فرقه‌ وهابیت باعث مخدوش شدن چهره اسلام شده است. این گروه دیگر مذاهب اسلامی را برنتافته و تنها خود را در جامعه مسلمان قرار می‌دهند. بررسی تاریخ، عقائد، شخصیت‌های محوری، سیر تطور و تکامل این فرقه در شناخت آن حائز اهمیت است که به مناسبت سالروز تخریب...

مراسم سالگرد رحلت حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برگزار می‌شود خبرگزاری فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری فارس؛ مراسم بزرگداشت سالروز درگذشت حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) پنجشنبه و جمعه ۷ و ۸ تیرماه با تعویض پرچم گنبد آن حضرت آغاز می‌شود. این مراسم از ساعت 19:30 در صحن اصلی با تلاوت محمد‌حسن موحدی آغاز و در ادامه با آئین جمع خوانی خادمین آستان مقدس و مرثیه سرائی ذاکرین اهل بیت...

«مکان» در گروه سینمایی هنر و تجربه اکران می شود خبرگزاری برنا  ۳ ساعت پیش

«مکان» در گروه سینمایی هنر و تجربه اکران می شود به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ فیلم، «مکان» با نگاهی به یک معضل اجتماعی فراگیر در سال ۹۵ تولید شد و همان سال توانست در جشنواره فجر حضور یابد و در همان چند اکران محدود بازخورد های خوبی از مخاطبان و منتقدان دریافت کند، اما پس از جشنواره تا مدت ها امکان نمایش نداشت....

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده