تعداد بازدید: ۱۹
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۲ اسفند ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۴:۰۸
بهره مندی از ظرفیت‌ مد و لباس به استقلال و عدم وابستگی کشور کمک می کند
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان، نشست هفتمین جشنواره مد و لباس فجر پیش از ظهر امروز چهارشنبه 2 اسفند با حضور حمید قبادی رییس کارگروه ساماندهی مد و لباس، صدیقه پاک بین دبیر هفتمین جشنواره مد و لباس فجر در تالار وحدت برگزار شد.   در ابتدای این نشست، حمید قبادی، رییس کارگروه ساماندهی مد و لباس گفت: هفتمین جشنواره مد و لباس فجر از 6 تا 13 اسفند در سه نقطه تهران و 15 استان کشور همزمان برگزار می شود.
  وی افزود: در تالار وحدت مجموعه نمایش بخش مسابقه و مسابقه زنده و معرفی آثار بخش بین الملل در برج میلاد، ویترین ملی و برندهای فعال ایرانی و در سالن حجاب بخش علمی و دانشگاهی و موسسات فرهنگی هنری و بخش صنعت حضور دارند.   رییس کارگروه ساماندهی مد و لباس با اشاره به اهداف هفتمین جشنواره مد و لباس فجر گفت: معرفی و کاربردی کردن آثار برگزیده حوزه مد و لباس ایرانی اسلامی، ارج نهادن به چهره‌های فعال حوزه مد و لباس، ایجاد و زمینه بکارگیری نهادها و موسسات هویت اسلامی و ایرانی، دیدار با اساتید حوزه مد و لباس، ورود به مفاهیم علمی و آموزشی، شناسایی و معرفی ظرفیت‌های مد و لباس ایرانی اسلامی از مهم‌ترین اهداف این دوره از جشنواره مد و لباس فجر است.
  وی خاطرنشان کرد: بخش کاربردی دو سال است به جشنواره مد و لباس فجر اضافه شده است و امسال تعداد زیادی از آثار که برای جشنواره عرضه شده است امکان عرضه در سراسر کشور خواهند داشت.   قبادی همچنین گفت: فراخوان هفتمین جشنواره مد و لباس فجر را از 30 مهرماه امسال سه بار منتشر کردیم. بر اساس اعلام فراخوان شش هزار و 100 اثر به دبیرخانه راه پیدا کرد.
امسال بیش از 10 درصد ورودی آثار داشتیم که این آثار مربوط به طراحی لباس، زیورآلات و کیف و کفش بودند.   رییس کارگروه ساماندهی مد و لباس همچنین با اشاره به داوری آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره مد و لباس فجر گفت: امسال برای نخستین بار ظرفیت های جدیدی به بدنه داوری با توجه به نیاز اضافه شده است و بر همین اساس بازنگری در نحوه انتخاب داوران شد و تعداد هفت نفر از اساتید در حوزه صنعت و تولید و عرضه به داوران اضافه شدند.
  حمید قبادی سپس با اشاره به بخش های مختلف جشنواره مد و لباس فجر اظهار داشت: در بخش خارج از مسابقه به مدسازی ایرانی با چند موضوع بسیار مهم پرداخته ایم؛ مد ایرانی شامل مفهوم ایرانی که طرح ایرانی، پارچه ایرانی و طراح تولید ایرانی بر اساس این مفهوم کاخ گلستان انتخاب شد و طراحان بر اساس این کانسبت اقبال نشان دادند و 10 طراح اعلام آمادگی کردند که این کار را انجام دهند و هر کدام از آنها در مجموع پنج طرح در این بخش حضور دارند.
  وی سپس با اشاره به بخش مسابقه زنده اظهار داشت: در بخش مسابقه زنده 54 نفر در تیم های سه نفره حضور دارند. همچنین در بخش ویترین ملی در تالار وحدت و بخش ویترین ملی علاوه بر آن در برج میلاد هم دایر می باشد. در بخش زیورآلات 444 اثر، در بخش کیف و کفش 391 اثر، در بخش پارچه 181 اثر، در بخش کاربردی بانوان 2 هزار و 225 اثر و در بخش چادر 65 اثر و لباس آقایان 53 اثر وجود دارند.
  قبادی تصریح کرد: همزمان با این جشنواره 15 نمایشگاه استانی در استان های گلستان، فارس، آذربایجان غربی، چهارمحال بختیاری، مازندران، سمنان از نیمه دوم بهمن آغاز به کار کرده است و این نمایشگاه تا اسفندماه ادامه خواهد داشت.   حمید قبادی خاطرنشان کرد: 1250 طرح تصویری، 48 مقاله، 70 پایان نامه در مقاطع مختلف تحصیلی، پنج پژوهش مد و لباس به دبیرخانه هفتمین جشنواره مد و لباس فجر رسیده است و همچنین 18 نشست و کارگاه در بخش های علمی و دانشگاهی برگزار می شود.
  رییس کارگروه ساماندهی مد و لباس همچنین گفت: در هفتمین جشنواره مد و لباس فجر 33 موسسه فرهنگی هنری حضور دارد. همچنین در بخش صنعت 12 صنعتگر و تولیدکننده پارچه ایرانی در سالن حجاب مستقر هستند و دستاوردهای خود را به نمایش می گذارند.   رییس کارگروه مد و لباس با اشاره به حضور 10 کشور خارجی در هفتمین جشنواره مد و لباس فجر گفت: امسال کشورهای اسپانیا، فرانسه، قطر، ترکیه، ایتالیا، روسیه، هند، قزاقستان، افغانستان و دانمارک در بخش بین الملل جشنواره مد و لباس حضور دارند.
  حمید قبادی با بیان اینکه امسال موسسه مد و لباس برتر کشور در سال 96 در این رویداد هنری معرفی می شوند، گفت: ما 250 موسسه فعال مد و لباس در کشور داریم. همچنین 15 عنوان محصول جدید در بخش های مختلف همزمان با برگزاری جشنواره مد و لباس فجر رونمایی می شود.   رییس کارگروه ساماندهی مد و لباس فجر با انتقاد از وزارت علوم برای عدم حمایت از پایان نامه های دانشجویی با موضوع مد و لباس گفت: ما از پایان نامه های دانشجویی با موضوع مد و لباس حمایت کردیم و طبق قراردادی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید از این پایان نامه ها حمایت می کردند اما وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاکنون از هیچ پایان نامه دانشجویی با موضوع مد و لباس حمایت نکرده است.
  وی در ادامه افزود: ما امسال 340 عنوان موضوع پایان نامه کاربردی را پیشنهاد می دهیم که موضوعات تخصصی لباس نیست و میان رشته ای است.   قبادی خاطرنشان کرد: در بخش بین الملل علاوه بر طاووس طلایی جشنواره مد و لباس فجر فعال عرصه مد و لباس ایرانی در عرصه بین المللی معرفی خواهد شد.   وی با اشاره به ثمرات برگزاری مد و لباس فجر در کشور اظهار داشت: جشنواره مد و لباس فجر زمینه معرفی ظرفیت های گسترده هنر ایرانی و تولید ایرانی را بر عهده دارد.
اتفاقات زیادی در کشور در این حوزه رخ داده است و منشا آن جشنواره مد و لباس فجر بوده است. معرفی ظرفیت های استانی ثمره برگزاری همین رویداد هنری بوده است.   قبادی همچنین اظهار داشت: یکی از مهمترین بخش هایی که به استقبال فرهنگی و سیاسی کشور کمک می کند، حوزه مد و لباس است. لباس عنصر هویتی است که اتکا به آن و استفاده از ظرفیت‌های آن به استقلال و عدم وابستگی آن کمک می کند.
این حوزه حجم اقتصادی بالایی دارد و اجازه نمی دهد مافیای لباس خارجی و برندهای غیرقانونی فعالیت کنند.   حمید قبادی همچنین گفت: برندهایی که مجوز فعالیت از کارگروه ساماندهی مد و لباس گرفته اند باید به تعهدات خود پایبند باشند.   رییس کارگروه ساماندهی مد و لباس فجر در پاسخ به سوالی درباره حضور کشورهای دیگر در جشنواره مد و لباس فجر گفت: حضور این کشورها برای معرفی ظرفیت‌های ماست و همچنین معرفی ظرفیت های آنها در عرصه مد و لباس است.
سال گذشته گروه فرانسوی که در جشنواره مد و لباس شرکت کرده بود ظرفیت های کشور ما آنها را شگفت زده کرده بود و به یکی از کشورها گفته بودند در مرحله آخر باید یک رایحه تولید کنند. وی درباره معرفی دبیر هفتمین جشنواره مد و لباس فجر گفت: دبیر جشنواره وظایف مهمی دارد که از جمله این وظایف معرفی داوران، سیاستگذاری و پیشنهاد دبیر برای بخش های مختلف جشنواره است.
  وی سپس در پاسخ به سوالی درباره چادر تولید ایرانی گفت: متاسفانه یکی از مافیایی که در مد و لباس وجود دارد همان چادر مشکی است، الان کارخانه های تولید چادر مشکی فعالیت شده است و استقبال خوبی از چادر مشکی ایرانی صورت گرفته است.   حمید قبادی درباره حذف بخش فروش در جشنواره مد و لباس فجر گفت: حذف بخش فروش با نظر شورای برنامه ریزی مد و لباس فجر بود.
از سال آینده ممکن است این بخش فعال شود، دوره دوم و سوم که بخش فروش فعال بود و با اقبال مردمی بیشتری مواجه بود، ما به دنبال تقویت رویکرد هنری جشنواره بودیم.   وی سپس در پاسخ به سوالی در حوزه تبلیغ کالای قاچاق در شبکه های مجازی نیز گفت: تدبیر می کنیم که این موضوع را حل کنیم، نزدیک 400 شبکه تلگرامی در حوزه مد و لباس فعالیت می کنند.
بخش اعظم قاچاق امروز در شبکه مجازی است که از چشم نهادهای ذیربط دور نمانده است و آن ها پیگیری می کنند.    

کد خبر: 1019502  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبستان
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای فرهنگي

مدارس برای عید نوروز به بچه ها کتاب داستان پیشنهاد کنند شبستان  ۱ ساعت پیش

مدارس برای عید نوروز به بچه ها کتاب داستان پیشنهاد کننداکبر صحرایی از نویسندگان کشورمان در مورد کتاب‌های پیشنهادی برای مطالعه در ایام نوروز به خبرنگار شبستان گفت: در پنج سال اخیر مجموعه هفت جلدی با عنوان " دار و دسته دارعلی " را برای نوجوانان و جوانان کار کردم. برای مطالعه در ایام عید این مجموعه هفت جلدی را پیشنهاد می کنم زیرا خواندن آن برای...

«رستم و سهراب» به سالن فردوسی مشهد می‌روند خبرگزاری فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرگزاری فارس، علاقه‌مندان به تئاتر و تئاتر عروسکی در مشهد می‌توانند روزهای هفتم و هشتم فروردین ماه، به تماشای این اپرا به کارگردانی بهروز غریب پور و اجرای گروه نمایش عروسکی «آران» بنشینند. پیش از این و در سال 1385 گروه نمایش عروسکی «آران»، اجرای اپرای عروسکی رستم و سهراب را برای اولین بار،...

راه‌اندازی طرح ملی تلاوت در بخش خواهران خبرگزاری فارس  ۱ ساعت پیش

عبدالهادی فقهی زاده معاون قرآن و عترت ارشاد در گفت و گو با خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری فارس با بیان اینکه طرح های قرآنی در استان‌های محروم باید توسعه یابد اظهار داشت:  توجه به شهرستان های کم برخوردار می تواند نقش مهمی در توسعه فرهنگ قرآنی داشته باشد بر همین اساس باید فعالیت‌های قرآنی شهرستانها...

کامران تفتی با عباس غزالی به گفتگو نشست ایلنا  ۲ ساعت پیش

کامران تفتی با عباس غزالی به گفتگو نشست به گزارش ایلنا،کامران تفتی مجری این برنامه، شب گذشته نیز میزبان برادران فنونی زاده، محمد پنجعلی و گروه آیهان بود.  وقتشه تفاوت‌هایی در سری نوروزی خود دارد یکی از آنها معرفی آداب و سنن اقوام مختلف در بخش موسیقی است در همین راستا گروه آذربایجانی به خوانندگی آیهان در قسمت گذشته با رقص و پایکوبی...

آیا امر به معروف و نهی از منکر در هر شرایطی واجب است؟ جام نیوز  ۲ ساعت پیش

به گزارش جام نیوز، امر به معروف و نهی از منکر به طور مستقیم با دین و دنیا و آبروی افراد در ارتباط است و لذا از حساسیت ویژه ای برخوردار است. همان گونه که رها کردن این واجب الهی، هلاکت بار و خطر آفرین است، اجرای آن نیز بدون رعایت حدود و توجه به شرایط و مراتب و روحیات و ظرفیت افراد، زیان بار خواهد بود.   حال...

راهیان نور با پخش کتاب خاطرات سردار همدانی جذاب تر شد جام نیوز  ۲ ساعت پیش

به گزارش جام نیوز، تاکنون 20 هزار نسخه از کتاب «خداحافظ سالار»، شامل خاطرات همسر شهید حسین همدانی در جایزه کتاب و زندگی در بازار نشر توزیع شده است.   دبیرخانه هفتمین دوره این جایزه همزمان با آغاز سال نو، به منظور استفاده از ظرفیت یادمان‌های راهیان نور، توزیع ویژه این اثر را آغاز...

پیکر "داریوش شایگان" تشییع و خاکسپاری می‌شود خبرگزاری برنا  ۲ ساعت پیش

پیکر "داریوش شایگان" تشییع و خاکسپاری می‌شود به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ مراسم تشییع پیکر و خاکسپاری داریوش شایگان دوشنبه ساعت 9 صبح 6 فروردین ماه در  در سرسرای مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی واقع در کاشانک، میدان باهنر، خیابان پورابتهاج برگزار می‌شود.  پیکر مرحوم شایگان در قطعه هنرمندان به خاک...

دفاع آزاده نامداری از احسان علیخانی آفتاب نیوز  ۲ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : در پی انتقادات وارد شده به ویژه‌برنامه تحویل سال که احسان علیخانی اجرای آن را بر عهده داشت آزاده نامداری در دفاع از او در اینستاگرامش نوشت:«برخي دوستان به شكل عجيبی از برنامه «بهار نارنج» انتقاد می‌كنند كه انگار سال‌ها دور از ايران زندگی كرده‌اند و از فضای جامعه بی‌خبرند، لحظه‌های تحويل...

درخواست سحر دولتشاهی از مردم برای کمک به آزادی زنان زندانی جرائم غیرعمد ایلنا  ۳ ساعت پیش

درخواست سحر دولتشاهی از مردم برای کمک به آزادی زنان زندانی جرائم غیرعمدبه گزارش ایلنا، شب گذشته در سومین قسمت از ویژه برنامه نوروزی دورهمی سحر دولتشاهی، بازیگر سینما و تلویزیون مهمان اصلی بود و در کنارش دو ترانه به نام‌های «یه کاری کن دلم آروم بگیره» و «دوست دارم» از گروه موسیقی سون روی آنتن شبکه نسیم اجرا شد. سحر دولتشاهی در پاسخ به سوال مهران...

پرهیز از برپایی چادرهای مسافرتی در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها ایلنا  ۳ ساعت پیش

پرهیز از برپایی چادرهای مسافرتی در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌هابه گزارش ایلنا، ستاد مرکزی خدمات سفر در اطلاعیه خود به تمامی تاسیسات گردشگری، رستوران ها و مراکز پذیرایی بین راهی توصیه اکید کرد که در طول مسیر مراجعت مسافران نوروزی دقت لازم را در ارایه کیفی خدمات، نرخ خدمات و بهداشت مراکز داشته باشند. ستاد مرکزی خدمات سفر همچنین از هموطنان و مسافران نوروزی که اقامت...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده