تعداد بازدید: ۱۵
تاريخ انتشار: یکشنبه،۶ اسفند ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۷:۰۸
در حوزه طب رزم، جزو کشورهای برتر جهان هستیم/ در حوادث طبیعی اخیر با حضور نیروهای مسلح آسیب ها به حداقل رسیده شد
به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از سپاه نیوز، سردار سرتیپ پاسدار ابوالقاسم فروتن، رییس حوزه ریاست ستادکل نیروهای مسلح در جلسه هماهنگی ششمین آیین اهدای جایزه ملی شهید رهنمون با اشاره شاخصه های بهداشت و درمان کشور در اوایل جنگ تحمیلی عراق علیه ایران گفت:در ابتدای شروع  جنگ تحمیلی، شاخص‌های بهداشتی و درمانی کشور متناسب با جمعیت 35 میلیون نفری آن زمان نبود و حداقل امکانات بهداشتی در کشور وجود داشت.
سرانه نیروی متخصص، سرانه تخت بیمارستانی و سایر شاخص‌های ما درحدی بود که کشور در ارائه خدمات به بیماران بخش کشوری مشکل داشت و این وجود باید بخش قابل توجهی هم به حوزه جنگ وارد می کرد.   عضو هیئت امنای جایزه ملی شهید رهنمون ادامه داد:در آن زمان مردم برای دریافت خدمات درمانی اولیه از کشورهای همجوار کمک می‌گرفتند.
محدودیت هایی هم در بخش ورود تجهیزات به کشور وجود داشت که مشکلات را مضاعف می‌کرد. برتری و توانمندی کشور مقابل و کشورهایی که حامی او در تجاوز علیه ایران بودند، باعث شد که ما نتوانیم خدمات درمانی را در عقبه طراحی کنیم و ناچار بودیم تیم درمانی را به بالین مجروحان ببریم.    رییس حوزه ریاست ستادکل نیروهای مسلح با اشاره به نقش بهداری رزمی در دفاع مقدس تأکید کرد:در آن شرایط خاص، بدون از جان گذشتگی تیم درمانی نمی‌شد کار مؤثری انجام داد.
اینها نشان دهنده سختی و پیچیدگی های کار درمانی در دفاع مقدس بود. ولی بحمدالله با جانفشانی هایی که در بخش دفاع و درمان انجام شد، موفق شدیم بسیاری از مجروحانی که گاهی اگر مورد رسیدگی قرار نمی گرفتند، به شهادت می رسیدند و یا دچار قطع عضو می‌شدند را درمان و مداوا کنیم و این کار را با حضور تیم های پزشکی و ایجاد بیمارستان های صحرایی، ایجاد پست ها و مراکز سیار درمانی در خطوط مقدم با استفاده از تمامی ظرفیت های کشور در بخش حمل و نقل انجام دادیم و بخش اعظمی از مشکلات آن دوران بسیار سخت را سپری کردیم.
    سردار فروتن با اشاره به دستاوردها و پیشرفت های طب رزمی در ایران پس از پایان جنگ تحمیلی اظهار داشت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی و شکوفایی و به کارگیری استعدادها و قابلیت های جوانان این مملکت، در حین جنگ و پس از جنگ به پیشرفت های زیادی دست یافتیم. به گونه ای که هم اکنون در بخش بهداشت و درمان،  در بین کشورهای برتر جهان قرار داریم و در مقایسه با کشورهای اروپایی در شاخص‌های تخت های بیمارستانی و منابع انسانی در شرایط بسیار مناسبی هستیم.
    وی افزود:جمهوری اسلامی ایران در بخش طب نظامی در برخی از گروههای درمانی، به عنوان یک مرجع در جهان شناخته می‌شود. ما در بخش های شیمیایی مرجع دنیا هستیم. اساتید ما که در بخش درمان مشغول فعالیت هستند، چه در حوزه‌های تروما و چه در حوزه جنگهای نوین، جزو پزشکان برتر هستند.    سردار فروتن مرجعیت شدن کشور در بخش تروما و شیمیایی در جهان را محصول فداکاری های شهدا و ایثارگران طب رزم دانست و خاطرنشان کرد:فداکاری هایی که مسئولین کشور از خود نشان دادند و زحمات قابل توجهی که تیم های پزشکی و گروههای پیراپزشکی انجام داده اند، این قابلیت ها را برای کشور به ارمغان آورده است و این امید را به مردم می‌دهیم که در این حوزه هیچ نیازی به خارج از کشور نداریم.
  وی تأکید کرد:دستیابی به این جایگاه، نشانه ای از عزم ملی و قدرت کشور در بخش بازدارندگی است که با هدایت‌های حکیمانه مقام عظمای ولایت و تلاش مسئولین کشور رخ داده است.    وی با اشاره به خدمات امداد، نجات و درمان مردم در حوادث و بحران های طبیعی اظهار داشت:ما در بخش امدادرسانی و سرعت عمل در بهکارگیری منابع و ظرفیتهای کشور در سه چهار حادثه ای که طی سه دهه گذشته رخ داده است، خیلی خوب عمل کردیم.
در زلزله های رودبار، بم و زلزله اخیر کرمانشاه که تعداد قابل توجهی از اماکن مردم و فرزندان این مملکت دچار مشکل شدند، ما در این موارد کمتر از 24 ساعت بیش از 9 هزار نفر مجروح را توسط هواپیماها و بالگردها تخلیه کردیم. در زلزله بم، شاید بهترین خدمات درمانی و دسترسی به بهداشت را برای آسیب دیدگان مهیا ساختیم.
    سردار فروتن در تشریح نقش واحدهای امداد و نجات نیروهای مسلح در کمک به زلزله زدگان کرمانشاه افزود:در زلزله کرمانشاه، تعداد تلفات به اندازه بم و منجیل نبود، ولی وسعت تخریب، قابل توجه بود و رسیدگی با سرعت بالا و با خدمات بسیار عالی انجام شد. ما در قبل از انقلاب امکانات سیار یا نداشتیم یا از امکانات حداقلی برخوردار بودیم.
ولی الان هم نیروهای نظامی و هم نیروهای امدادی کشور دارای این قابلیت های برجسته و توانمندی‌هایی ممتاز هم در حوزه منابع انسانی و هم در حوزه تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری هستند. ما در حوادث سطح الارضی و عمق الارضی با حضور بسیار پررنگ نیروهای نظامی کشور آسیب‌ها را به حداقل رساندیم.    عضو هیئت امنای جایزه ملی شهید رهنمون با اشاره به خدمات بهداشت و درمان نیروهای مسلح به نیروهای جبهه مقاومت اسلامی در عراق و سوریه اظهار داشت:ظرفیت ها و تجربیات ما در بخش  بهداشت و درمان متعلق به جهان اسلام است.
ما در منطقه ای زندگی می‌کنیم که حاکمیت اسلامی آنجا جامعیت دارد و طبیعتا کشورهایی که دچار حادثه شدند مثل عراق، سوریه و بخشی از لبنان جزو پیکره اسلام هستند. ما در بخش طب رزم، تمام تجارب و ظرفیت های خود را که مورد نیاز این کشورها است را به درخواست رسمی آنان به کار گیری ودر اختیار آنها قرار دادیم .
    وی با اشاره به برگزاری ششمین آیین اهدای جایزه ملی شهید دکتر رهنمون اظهار داشت:عرصه بهداشت و درمان و طب رزم در دوران دفاع مقدس و حتی پس از آن صحنه مجاهدت ها و فداکاری ها و خدمات بزرگی بوده است که باید در جایی متبلور شود و  قله آن قدرت و مجاهدت نشان داده شود.    وی با اشاره به علت نامگذاری این آیین به نام شهید دکتر رهنمون گفت:یکی از فداکارترین و ایثارگرترین عزیزانی که هم به عنوان پزشک و هم به عنوان مدیر بیمارستان های صحرایی مناطق جنگی نقش ممتازی ایفا کرده، شهید دکتر محمدعلی رهنمون بود، بر همین اساس به نام مبارک ایشان روزی را پیش بینی و برنامه ریزی کردیم و تصمیم گرفتیم در یک روز به عنوان روز ملی بهداشت و درمان و روز ملی شهید دکتر رهنمون، پزشکان، بهیاران و پیشکسوتان عرصه طب رزم در دفاع مقدس دور هم جمع شوند و با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای عرصه بهداشت و درمان کشور، از خانواده های معظم آنها تجلیل شود و فرهیختگان، ایثارگران و الگوهای برتر جامعه پزشکی نیز معرفی شوند.
  گفتنی است ششمین آیین اهدای جایزه ملی شهید دکتر محمدعلی رهنمون و هشتمین کنگره علمی طب رزم، نهم و دهم اسفندماه سال جاری در اردوگاه سردار شهید مهدی باکری خرمشهر و بیمارستان صحرایی علی بن ابیطالب(ع) آبادان برگزار خواهد شد.

کد خبر: 1024426  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبستان
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای سياسي

11 عضو پ.ک.ک در پایتخت ترکیه دستگیر شدند ایرنا  ۴۳ دقیقه پیش

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا و به نقل از این رسانه، در پی دستور دادستان کل آنکارا، ماموران پلیس ضدترور و ژاندارمری این شهر در راستای مبارزه با اقدامات خرابکارانه و تامین امنیت انتخابات 24 ژوئن، با انجام عملیات پیش دستانه و ضربتی، 11 عضو پ.ک.ک را دستگیر کردند.به نوشته این رسانه، دستگیر شدگان در پایتخت...

آمریکا خواستار آزادی علی سلمان از زندان بحرین شد ایرنا  ۴۳ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار ایرنا، هدر نوئرت روز پنج شنبه در نشست خبری خود افزود: ما از حکم امروز علی سلمان و همکاران وی مبنی بر تبرئه از اتهام جاسوسی استقبال می کنیم.وی ادامه داد: حکم تبرئه امروز، موانع برقراری آشتی سیاسی در بحرین را برطرف می کند و ما از دادستانی بحرین می خواهیم که موضوع تجدید نظر در این حکم...

روز پایان حیات سیاسی جریان بنی صدر در ایران شبکه ایران  ۲ ساعت پیش

ایران آنلاین /  مهم‌ترین دلیل بر عدم کفایت سیاسی بنی‌صدر از سوی نمایندگان مجلس «موضع‏گیری وی علیه نظام جمهوری اسلامی و اتحاد با نیروهای ضد انقلاب وابسته به شرق و غرب جهت نابودی نظام اسلامی و همچنین مخالفت مستمر وی با مجلس شورای اسلامی از بدو تأسیس و حتی پیش از افتتاح...

امکانات رفاهی کوی کوثر اراک تامین شود ایرنا  ۲ ساعت پیش

علی اکبر کریمی شامگاه پنجشنبه در نشست بررسی مسائل و مشکلات کوی کوثر اراک که با حضور مسئولان استانی استان مرکزی برگزار شد، افزود: با توجه به اینکه افق جمعیتی این منطقه در آینده 20 هزار نفر است می طلبد زیر ساخت های رفاهی، بهداشتی و امنیتی آن متناسب با ظرفیت جمعیتی افزایش یابد.وی ادامه داد: دانش آموزان...

کرباسچی: من خائن نیستم نامه  ۳ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز، غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب سازندگی در یادداشتی در مورد انتقاد از درج نامش در نامه یکصدتن فعالان سیاسی به مقام های کشور برای مذاکره بی قید و شرط با آمریکا، نوشت: ﺳﯿﺎﺳﯿﻮﻥ ﻭ ﺍﻓﺮﺍﺩ ﻋﺎﺩﯼ ﮐﻪ ﺧﺎﺭﺝ ﺍﺯ ﻣﺴﺌﻮﻟﯿﺖﻫﺎ ﻫﺴﺘﻨﺪ، ﺍﮔﺮ ﺑﺘﻮﺍﻧﻨﺪ ﺩﺭ ﻣﻘﺎﺑﻞ ﻫﺠﻤﻪﻫﺎﯼ ﻫﻤﻪ ﺟﺎﻧﺒﻪ ﻭ ﻻﺑﯽﻫﺎﯼ ﺗﻮﺍﻧﻤﻨﺪ ﻭ ﻣﺎﻓﯿﺎﯾﯽ ﮐﻪ...

واکنش توئیتری حجت الاسلام زائری به سر و وضع زنان حاضر در روسیه شبکه ایران  ۳ ساعت پیش

ایران آنلاین /  حجت الاسلام محمد رضا زائری روی صفحه توئیتر نسبت به سر و وضع ایرانی های حاضر در استادیوم برای مسابقه جام جهانی در روسیه واکنش نشان داد و نوشت: ایرانی ها در استادیوم با همان سر و وضعی که تلویزیون ما نشان نمی دهد! سرود ملی را همخوانی می کنند، چی از این بیشتر توقع داریم؟...

موارد وابستگی صنایع یزد به خارج پس از جمع بندی ارایه می شود ایرنا  ۳ ساعت پیش

علی زینی وند روز پنجشنبه در چهارمین همایش ملی نقش معدن در توسعه با رویکرد فرآوری مواد معدنی اظهار کرد: با توجه به محدودیت زمانی باید مشخص شود این استان در حوزه های تولید و صنعت تا چه میزان به کشورهای غربی وابستگی دارد.وی افزود: با توجه به تعاریف اقتصاد مقاومتی ، تفاوتی زیادی از تعریف تا اجرا در این...

چند ایرانی به جرم قاچاق مواد مخدر در گرجستان بازداشت شدند ایرنا  ۳ ساعت پیش

به گزارش پایگاه خبری ' نیوز گئورگیا ' ، ماموکا چلیدزه امروز ( پنجشنبه) در یک نشست خبری گفت : پلیس گرجستان اخیرا یک شهروند ایرانی که 800 گرم ماده مخدر هروئین در 282 بسته همراه داشت را در شهرستان مارنئولی بازداشت کرد . وی افزود: همچنین در قالب عملیات مبارزه با قاچاق مواد مخدر ، یک تبعه دیگر ایران نیز...

رییس شورای راهبردی روابط خارجی با وزیر خارجه اسپانیا دیدار کرد مرور نیوز  ۴ ساعت پیش

رییس شورای راهبردی روابط خارجی با وزیر خارجه اسپانیا دیدار کردبه گزارش مرور نیوز، سید کمال خرازی در جریان سفر خود به اسپانیا با جوزپ بوررل وزیر امور خارجه این کشور دیدار و تبادل نظر کرد. همچنین، رییس شورای راهبردی روابط خارجی کشورمان در این سفر با والنسوئلا قائم مقام وزیر امور خارجه اسپانیا در امور خارجی دیدار کرد.

استاد مشهور برنامه اخلاق در خانواده دار فانی را وداع گفت تسنیم  ۴ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام و المسلمین سیدعلی‌اکبر حسینی استاد اخلاق مشهور برنامه اخلاق در خانواده دار فانی را وداع گفت.حجت‌الاسلام و المسلمین حسینی که مدتی از بیماری رنج می‌برد، شب گذشته در پی وخامت اوضاع جسمی به بیمارستان منتقل شد و امروز پنجشنبه دعوت حق را لبیک...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده