تعداد بازدید: ۲۴
تاريخ انتشار: یکشنبه،۶ اسفند ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۲۱:۲۶
جهانگیری:توسعه کشور بدون توجه به مسایل زیست‌محیطی امکان‌پذیر نیست
جهانگیری:توسعه کشور بدون توجه به مسایل زیست‌محیطی امکان‌پذیر نیستاسحاق جهانگیری روز یکشنبه در دومین همایش بین المللی فرصت های سرمایه گذاری و توسعه پایدار در سواحل مکران افزود:علاوه بر درک صحیح نیازمند سیاستگذاری و برنامه ریزی در مقیاس منطقه ای ، ملی و بین المللی با توجه به ظرفیتی هستیم که در فرصت ها وجود دارد .
وی ادامه داد: توسعه ای منجر به ارتقاء توانمندی وظرفیت مادی و معنوی یک کشور خواهد شد که پایدار ، موزون و همزمان باشد تا همه جنبه های مختلفی که در زندگی انسان نقش دارد را دربرگیرد. معاون اول رئیس جمهوری اظهارداشت: تجربه نشان داده هرجا اقتصاد، سیاست ، فرهنگ وظرفیت های اجتماعی در کنار هم قرار گیرند کمک می کنند تا ظرفیت جدیدی برای توسعه کشور حاصل شود .
جهانگیری گفت: توسعه الزاماتی دارد که بطور طبیعی باید به آن تن داد و ضرورتهایی دارد و نیازهایی که ما دنبال آن هستیم. علاوه بر توسعه باید به ابر چالشهای مهم پیش روی کشور هم توجه شود . وی با اشاره به اینکه در کشور خشکی قرار داریم و آب محدودیت مهم وجدی کشور است ، افزود: به رغم بارندگی های هفته های اخیر هنوز بارندگی ها نسبت به سال گذشته 50 درصد کمتر است .
معاون اول رییس جمهوری اضافه کرد: واقعیت اینست نمی توان گفت از این موضوع عبور کرده ایم واین یک ابرچالش پیش روی کشور است و توسعه ایران با در نظرگرفتن مساله آبی ایران باید صورت گیرد . جهانگیری گفت: آنچه مهم است فرصت هایی است که برای کشور و توسعه پیش می آید. باید به چالشهای پیش روی کشور توجه داشته باشیم و تلاش کنیم زمینه های نوین برای پاسخ گویی و نیازهای کشور پیدا کنیم .
وی با بیان اینکه امروز با مساله نرخ بالای بیکاری جوانان روبرو هستیم و سالانه باید بیش از یک میلیون شغل ایجاد کنیم، افزود: براساس این نیازها باید طوری حرکت کنیم که توسعه پاسخ گوی مسایل کوتاه مدت و بلند مدت باشد و بر همین اساس سواحل مکران به عنوان یک موضوع جدید و جدی در رفع نیازهای کشور مورد توجه قرار گرفته است .
معاون اول رییس جمهوری اضافه کرد: سواحل مکران ظرفیتی دارد که هم می تواند توسعه را با توجه به محدودیت اب و زیست محیطی و اشتغال را مورد توجه قرار دهد. جهانگیری گفت: مکران در برنامه ششم توسعه بر همین اساس به عنوان منطقه مهم توسعه ای کشور مورد توجه قرار گرفته است .توسعه مکران می تواند باعث رشد اقتصادی شود، می تواند به حل مساله اشتغال در کشور سرعت دهد تا دولت ظرفیت های مهمی که در مناطق محروم سیستان و بلوچستان و هرمزگان وجود دارد را به فعلیت در اورد.
وی اظهار داشت : توسعه مکران می تواند عدالت منطقه ای را در خود داشته باشد چرا که برخی مناطق کشور نسبت به برخی دیگر عقب هستند. معاون اول رییس جمهوری گفت سواحل مکران قادر است طبقات کم درامد سواحل دریای عمان را توانمند کند؛ مردم این سواحل در کنار گنجی هستند که از حداقل زندگی محرومند و توسعه این منطقه زمانی ایجاد می شود که در زندگی مردم تحول جدی ایجاد کند.
جهانگیری افزود: توسعه این منطقه قادر خواهد بود در هم تنیدگی اقتصادی کشورهای منطقه را بیش از گذشته کند .ما با جهت گیری دولت اعلام خواهیم کرد که همه ایران متعلق به همه ایرانیان است و سواحل مکران این فرصت را برای همه اقوام و مذاهب برای توسعه بوجود خواهد اورد. معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به اینکه توسعه مکران طرح سنجیده آمایش سرزمینی است،گفت:با این جهت گیرها بخش وسیعی از جمعیت کشور می تواند از تراکم شهرهای مرکزی به این منطقه گسیل شود وپیش بینی می شود بیش از یک میلیون نفر درآن زندگی کنند.
جهانگیری افزود:بخش وسیعی از فعالیت های اقتصادی صنعتی و نفت وگاز به دلیل محدودیت های مختلف در سواحل مکران جهت گیری شده و امیدواریم علاوه بر طرح های اقتصادی، طرح های اجتماعی ، فرهنگی نیز با جهت گیری متناسب با تمدن ملت ایران باشد و شکاف طبقاتی را در منطقه از بین ببرد و همزیستی مسالمت آمیز اقوام را به نمایش بگذارد.
وی ادامه داد: کارهای زیربنایی این منطقه در دولت یازدهم آغاز شده ودر حال تکمیل است و از مهمترین کارها اینست که نقاطی در طول سواحل مکران همانند جاسک وچابهار به عنوان کانون توسعه انتخاب شود . معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به توافق سه جانبه ایران ، افغانستان وهند ، گفت: این نقطه شروع همکاری ها میان سه کشور است و توافقنامه های سه جانبه مشابه در کشورهای آسیای میانه و اطراف کشور می تواند در رشد اقتصادی منطقه موثر باشد.
جهانگیری با اشاره به توسعه شبکه ریلی کشور ، افزود: اتصال شبکه ریلی چابهار به مشهد و بیرجند می تواند با توجه به شبکه ریلی کشور و اتصال آن به آسیای مرکزی موثر باشد. وی با تاکید بر اینکه از صنایع مختلفی که خواهان حضور در این منطقه هستند حمایت می شود، افزود:از شرکت های سرمایه گذار داخلی و خارجی دعوت می کنیم در این منطقه حضور یابند و دولت به طور جدی از آنان حمایت خواهد کرد.
معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: انتقال خط لوله گاز به این منطقه می تواند برای استقرار صنایع پتروشیمی موثر باشد و به دنبال انتقال خط گاز به پاکستان وهند هستیم ودر زمینه کشاورزی وشیلات نیز ظرفیت های خوبی در این منطقه شکل گرفته است. جهانگیری افزود: در بندر جاسک مهمترین اقدام راهبردی صادرات بخشی از نفت کشور به خارج از خلیج فارس ودریای عمان است و مقدمات کار فراهم شده است.
وی اضافه کرد: مجموعه طرح های مختلفی در طول سواحل مکران تهیه شده است که براساس طرح جامع این بار کانون توسعه قبل از آغاز فعالیتهای اقتصادی مطالعات مختلف انجام شده و مسایل اجتماعی ، زیست محیطی و فرهنگی متناسب با شرایط تهیه شده است تا توسعه به معنای واقعی توسعه پایدار باشد. معاون اول رییس جمهوری گفت: کار اصلی ایجاد سازمان مناسب برای توسعه منطقه مکران است ودر جهت گری اولیه مقرر گردید حضور نیروهای مسلح ونیروی دریایی ارتش و وزارت دفاع داشته باشیم که در این زمینه زحمات زیادی کشیدند.
جهانگیری گفت: برای تشکیل سازمان برای این منطقه پیشنهادی تهیه به دولت داده شده است ودر حال بررسی هستیم تا زمینه بهتری برای حضور شرکتها فراهم شود . وی ادامه داد: منابع خارجی قابل توجهی وجود دارد تا برای کسانی که می خواهند در این مناطق فعالیت کنند در اختیارشان قرار داده شود. معاون اول رئیس جمهوری خاطر نشان کرد: برای تهیه منابع خارجی با کشورهای چین و بانکهای این کشور تا 10 میلیارد دلار و با کشور روسیه وبانکهایش بدون سقف و با کره جنوبی تا هشت میلیارد یورو وبا کشور ایتالیا تا پنج میلیارد یورو و دیگر کشورها مانند اتریش و هند تفاهماتی انجام شده است .
دومین همایش بین المللی فرصت های سرمایه گذاری و توسعه پایدار در سواحل مکران به مدت دو روز در مرکز همایش های برج میلاد برگزار می شود.

کد خبر: 1024706  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: اقتصاد ایران آنلاین
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اقتصادي

آیفون‌ نوبرانه 26 میلیون تومان قیمت خورد اقتصاد ایران آنلاین  ۳۷ دقیقه پیش

در حال و هوای نوسان مداوم نرخ ارز، ارزان‌ترین مدل آیفون جدید با قیمت 26 میلیون تومان وارد بازار شده که این آیفون ها کاملا به صورت مسافری وارد و رجیستر شده‌اند.  به گزارش فارس، بازار تلفن همراه در حال و هوای نوسان مداوم نرخ ارز شاهد ورود جدیدترین گوشی‌های اپل است.  براساس...

اعتراف پدر به قتل دختر ۱۲ ساله‌اش در جنوب پایتخت اکو فارس  ۳۸ دقیقه پیش

به گزارش تسنیم، ۲۵ شهریور امسال مأموران پلیس راه‌آهن در تماس با بازپرس کشیک قتل پایتخت اعلام کردند دختر دوازده ساله‌ای در بیمارستان بهارلو به کام مرگ فرو رفته و شواهد نشان از مشکوک بودن مرگ این دختر دارد. دقایقی بعد از اعلام این خبر قاضی دشتبان؛ بازپرس امور جنایی تهران به‌همراه اکیپ تشخیص...

رهبر معظم انقلاب: حادثه تلخ اهواز، کار بزدلانه‌ای بود/ تروریست‌ها دستشان در جیب سعودی و امارات... پیام نفت  ۳۸ دقیقه پیش

پیام نفت: حضرت آیت الله خامنه‌ای حمله به افراد بی‌دفاع را کاری بزدلانه خواندند و خاطرنشان کردند: کار شجاعانه از آنِ جوانان برومند کشور است که در میدانهای علمی، دفاعی و ورزشی افتخارآفرین هستند.مطمئناً گوشمالی سختی به عوامل این اقدام خواهیم داد. پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : جمعی...

دبیرکل ناتو به آمریکا می‌رود پول نیوز  ۵۶ دقیقه پیش

پول‌نیوز -  سازمان پیمان آنتلانتیک شمالی (ناتو) اعلام کرد، دبیرکل این سازمان در چارچوب سفر رسمی سه روزه‌ای به آمریکا می‌رود تا در هفتاد و سومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد شرکت کند.سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، ینس استولتنبرگ، دبیرکل این سازمان...

تشدید جنگ تجاری چین و آمریکا پول نیوز  ۵۷ دقیقه پیش

پول‌نیوز - در ادامه جنگ تجاری میان چین و آمریکا؛ پکن مقامات واشنگتن را به در پیش گرفتن رفتار قلدرمابانه در تجارت خارجی متهم کرد.چین در واکنش به اعمال تعرفه‌های جدید توسط آمریکا بر بخشی از کالاهای چینی، واشنگتن را متهم به در پیش گرفتن رفتار قلدرمابانه در تجارت خارجی کرده و گفته است در واکنش...

جنگ قیمت‌ها در بازار نفت همشهری آنلاین  ۱ ساعت پیش

جنگ قیمت‌ها در بازار نفت همشهری بررسی می‌کند: پیروز جنگ قیمت‌ها در بازار جهانی نفت کیست؛ ایران یا آمریکا؟ جنگ قیمت‌ها در بازار نفت اقتصاد > انرژی - پیام نشست الجزایر به بازارهای جهان این بود که شرکت‌کنندگان عملا به فشارهای آمریکا برای افزایش تولید...

امسال ۳۰۰ کیلومتر راه و بزرگراه زیربارترافیک قرار گرفت همشهری آنلاین  ۱ ساعت پیش

امسال ۳۰۰ کیلومتر راه و بزرگراه زیربارترافیک قرار گرفت امسال ۳۰۰ کیلومتر راه و بزرگراه زیربارترافیک قرار گرفت اقتصاد > حمل و نقل - همشهری آنلاین:معاون شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ونقل گفت: امسال تاکنون حدود ۳۰۰ کیلومتر راه و بزرگراه زیربار ترافیک قرار گرفته و روسازی ۲۶۱ کیلومتر...

لایحه عفو عمومی و ضرورت توجه به اقتدار ملی ایران اکونومیست  ۱ ساعت پیش

ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست؛ عفو در لغت به معنی گذشت کردن، بخشودن و نادیده گرفتن خطای یک شخص به وسیله شخص دیگر است، در قانون عفو بر دو نوع است: (عفو عمومی – عفو خصوصی) عفو خصوصی بنا بر ماده 96 قانون مجازات اسلامی این گونه تعریف می شود: عفو یا تخفیف مجازات محکومان، در حدود موازین اسلامی...

قرعه کشی مرحله یک هشتم نهایی جام حذفی فوتبال برگزار شد ایران اکونومیست  ۱ ساعت پیش

ایران اکونومیست - به گزارش ایران اکونومیست؛ مراسم قرعه کشی مرحله یک هشتم نهایی جام حذفی عصر امروز (دوشنبه) با حضور نمایندگان باشگاه های حاضر در محل سازمان لیگ برگزار شد و تیم های حاضر حریفان خود را شناختند. مسابقات مرحله یک هشتم نهایی طی روزهای 12 و 13 مهرماه برگزار می شود. بنابر اعلام «سعید فتاحی»...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده