تعداد بازدید: ۱۲
تاريخ انتشار: دوشنبه،۷ اسفند ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۷:۵۳
خرم: بازی موشکی غرب با ایران قابل مدیریت است/ در مقطعی با مواضع مان به آمریکا کمک کردیم/کم نبودند افرادی در داخل که ریشه توافق هسته‌ای را زدند
به گزارش نامه نیوز اروپا برجام را دستاورد خود می داند و در یک سال گذشته تلاش کرد با سنگ اندازی‌های ترامپ مقابله کند. در سر رسید گذشته که ترامپ برجام را به کنگره ارجاع داد، اروپا تلاش کرد با تحرکاتی مانع از پایان برجام شود. نتیجه این شد که ترامپ در برجام ماند اما در عین حال شروطی را برای ماندن در توافق هسته ای تعیین کرد.
مدتی است اما اروپا بر سر برخی شروط ترامپ برای ایران ساز همراهی با او را میزند و تمایل دارد بار دیگر ایران را پای میز مذاکره بکشاند. اینکه چرا اروپا رفتار متناقضی دارد و در برخی مسائل، مواضع ترامپ را تأئید می کند و تمایل به مذاکره مجدد دارد، پرسشی است که علی خرم، نمایندۀ پیشین ایران در مقر اروپایی سازمان ملل به آن پاسخ داده که در ادامه می خوانید:در رابطه با تلاش اروپایی ها برای حفظ برجام به نظرتان چه تفاوتی بین این دوره و دوره گذشته که ترامپ آنرا به کنگره ارجاع داده بود وجود دارد؟امریکا یک سال تلاش کرد که توافق هسته‌ای را از بین ببرد، در این مسیر راه‌های متعددی را هم طی کرد.
تصور بر این است که همه مشاوران ترامپ و همه صاحبنظران نزدیک به او راهی را به او پیشنهاد کردند که این راه تا به اینجا آینده برجام را به این ترتیب که دیده ایم روشن ‌کرده است. آن راه این است که از نظر حقوق بین‌الملل، ترامپ و آمریکا دریافته اند که قادر نیستند توافق هسته‌ای را بشکنند، اما می‌توانند کاری کنند که ایران از منافع توافق هسته‌ای منتفع نشود و ضمنا آمریکا از موضع بالا و طلبکارانه به موضوع نگاه کند.
این چیزی است که الان تا بحال اتفاق ‌افتاده است.اروپایی ها هم این روند را دنبال میکنند؟اروپایی‌ها از نظر حقوقی قادر نیستند و تمایل ندارند برجام صدمه ای ببیند و شکسته شود و برعکس ترامپ، مایل هم نیستند توافق هسته‌ای را از بین ببرند، از دید اروپا توافق هسته‌ای تضمین‌کننده امنیت بین‌الملل است، در حالی که از نگاه ترامپ بدترین توافق تاریخ است که هر موقع بتواند از شر آن راحت شود، خوشحال می‌شود، منتها از نظر حقوقی نمی‌تواند در این مورد کاری کند.
ترامپ یا امریکا مرجع تعیین کننده پایبندی ایران به برجام نیستند؛ از این رو به شکل حقوقی نمی‌تواند اعلام کند که ایران پایبند آن نبوده است، چون مرجع آن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است. تحت این شرایط، آمریکایی‌ها کار بزرگی که علیه ایران شکل داده اند این است که هیچ سرمایه‌گذار و هیچ بانکداری در اروپا یا در نقاط دیگر هنوز مطمئن نشده است که می‌تواند در ایران بیاید سرمایه‌گذاری کند یا نه؛ ضمن این‌که در ایران هم افرادی بوده اند که به اندازه کافی در زدن ریشه توافق هسته‌ای تلاش کرده‌اند، می‌خواهم بگویم که گناه کسانی در داخل ایران شاید حتی بیشتر از خارجی‌ها هم باشد؛ که از روز اول کمر بستند که با تبر گردن این توافق هسته‌ای را بزنند، غافل از این‌که با این تبر ریشه منافع و امنیت ملی ایران را زدند.
نظرتان این است که از طرف ایران هم سیاست دقیق و حساب شده ای برای حفظ برجام شکل نگرفت؟بله اگر ما تلاش کرده بودیم و توافق هسته‌ای را مغتنم شمرده بودیم، الان طلبکار آمریکایی‌ها بودیم، ولی برخی عناصر به نوعی بیش از حد در جهت رد توافق هسته‌ای تلاش کردند و حتی سنگ لای چرخ آن گذاشتند، همچنان که برخی بازیگران بین المللی بارها به ما گفتند که وقتی خودتان ارزشی برای برجام و توافق هسته‌ای قائل نیستید و آنرا شکست خورده می دانید، انتظار نداشته باشید که خارجی‌ها ارزشی برای آن قائل باشند.
لذا ما امروز زبانمان به خاطر همین عملکرد در داخل کوتاه است.گزارش اخیر آژانس دربارۀ پایبندی ایران به توافق هسته ای را چگونه ارزیابی می کنید؟ایران به تعهداتش عمل کرده و مورد تقدیر و تحسین جامعه بین‌المللی و گروه 5+1 غیر از آمریکا قرار گرفته است. خود آن‌ها نیز نسبت به این که از توافق هسته‌ای حمایت کنند تعهد دارند، اما چون آمریکا و دونالد ترامپ به دنبال بهانه‌گیری است، اروپایی‌ها این را می‌فهمند و می‌دانند که دو راه بیشتر وجود ندارد.
یا این‌که هیچ عکس‌العملی نشان ندهند و ترامپ بیاید و در یک جایی زیر تمام این توافق بزند و از آن بیرون بیاید و تحریم‌هایی را علیه ایران تصویب کند که این تحریم‌ها البته دوجانبه خواهد بود، نه چندجانبه و بعد اروپایی‌ها به تدریج آلوده این کار شوند. یک راه دیگر این است که اروپایی ها بیایند کاری کنند که به ظاهر برای ترامپ نوعی کسب وجهه‌ باشد.
مثلا در زمینه‌هایی نشان دهند که آمده‌اند و طبق آن چیزی که ترامپ می‌خواهد، با ایران وارد گفت‌وگو شدند؛ مثلا فرض کنید در جاهایی توافق هسته‌ای را سیاسی‌تر کرده‌اند، در جاهایی در مورد مسائل موشکی از ایران قول‌هایی گرفتند، و یا در زمینه نقش منطقه‌ای ایران به‌ویژه در سوریه، قول‌هایی از ایران گرفته‌اند و به نوعی مذاکره با ایران را به ترامپ بفروشند و ترامپ را راضی کنند که در داخل وجهه ای برای خود کسب کند و بگوید این دستاورد من است.
ترامپ در حال حاضر نگران دستاوردی است که از یک سال قبل از انتخابش به مردم آمریکا قول داده است، ولی هیچ کاری در این مورد نتوانسته بکند. پس ترامپ در حال حاضر تشنه این است که یک دستاورد به مردم امریکا در این باره نشان دهد. اروپایی‌ها هم این را می‌فهمند، لذا طوری کجدار و مریز به ایران می‌خواهند بفهمانند که بگذارید ما چیزی حتی به شکل صوری هم که شده برای ترامپ ایجاد کنیم.
ایران تمایل دارد این فضا را ایجاد کند؟ایران فکر میکند در یک قسمت‌هایی راه دررو ندارد، مانند مسائل موشکی، در حالی که آن هم تا حدی قابل مدیریت است، یعنی ایران در موضع موشکی سر جای خودش بایستد، اما در ظاهر نشان دهد که قصد دارد در این باره با اروپایی‌ها کار ‌کند دربارۀ آن دستاوردی که اروپایی‌ها می‌خواهند برای ترامپ درست کنند.
در مورد توافق هسته ای ، ایران از این طرف احساس می کند که به تعهداتش عمل کرده است، اما از منافع توافق هسته‌ای به اندازه کافی منتفع نشده است. حوزه بانکی، اقتصادی، تجاری، صنعتی، در این حوزه‌ها است که ایران حق به جانب است و درست می‌گوید؛ منتقع نشده است، بخشی از آن هم به خاطر مسائل خودمان در داخل است، بخشی از آن هم به خاطر عملکرد آمریکا بوده است.
واقعیت اینست که ما در مقطعی با مواضع مان به آمریکا کمک کردیم، اروپایی‌ها، بانک‌های اروپایی و سرمایه‌گذاران اروپایی را برای این‌که بیایند در ایران سرمایه‌گذاری کنند، ترساندیم.در این شرایط چرا ایران تمایل بسیاری دارد برجام ادامه پیدا کند؟ سود و زیان آن با هم می خواند؟این همه داستان نیست، قطعا منافع ایران از توافق هسته‌ای در بخش امنیت ملی خیلی بیشتر از این است.
یعنی این‌که ایران درست است که از منافع اقتصادی و بانکی توافق هسته‌ای به اندازه کافی بهره‌مند نشده، اما در قسمت امنیتی، ایران خاطرش جمع است که در حال حاضر سه سال است که با خاطرجمع در منطقه حضور داشته و پیش می‌رود و تهدیدی آن را مورد حمله قرار نمی‌دهد. این بخشی است که در کنار منافع اقتصادی، ایران از آن بهره‌مند می‌شود، اما از منافع اقتصادی‌اش به همان دلایلی که گفتم، کامل بهره‌مند نشده است.
پس اگر این بازی به هم بخورد، ایران هم در مورد تهدیدات امنیت ملی حتما متضرر خواهد شد. فقط این نیست که از منافع بانکی، اقتصادی، تجاری بهره‌مند نشود. منبع: خبرآنلاین var clickyab_ad = clickyab_ad || []; clickyab_ad['id'] = 9951492947134 ; clickyab_ad['domain'] = 'namehnews.
ir'; clickyab_ad['slot'] = 48151039492; clickyab_ad['width'] = 728; clickyab_ad['height'] = 90; clickyab_ad['responsive'] = 'true' ; clickyab_ad['effect'] = "";

کد خبر: 1025033  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: نامه
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
▫ شورای امنیت منطقه تشکیل شود  دیپلماسی ایران - سياسي
▫ دوره گردی علیه برجام!  شفقنا - اجتماعي

آخرین خبرهای سياسي

۹۷ ایران باید تصمیم بگیرد! فرارو  ۱۲ دقیقه پیش

فرارو- مهدی مطهرنیا، کارشناس مسائل سیاسی معتقد است اصلی‌ترین مساله کشور در سال ۹۶ چالش‌های ایجاد شده در ارتباط با برجام بوده است. این استاد دانشگاه در همین راستا می‌گوید اصلی‌ترین موضوعی که ایران در سال آینده با آن دست به گریبان خواهد بود نه برجام بلکه مساله ایران و آمریکاست. مطهرنیا...

قصرشیرین روزانه میزبان یک هزار و 500 تن از راهیان نور است ایرنا  ۱۷ دقیقه پیش

سرهنگ پاسدار مرادعلی حسنی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این افراد در قالب کاروان و انفرادی از مناطق مختلف کشورمان هستند که با حضور در یادمان ها و مناطق عملیاتی شروع سال نو را با خاطرات جبهه و جنگ پیوند می زنند و بار دیگر با آرمان های والای شهیدان و رزمندگان تجدید پیمان می کنند.وی اظهار...

خرید کالای ایرانی دفاع از امنیت اقتصادی کشور است ایرنا  ۱۷ دقیقه پیش

داوود محمدی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به انتخاب شعار سال 97 به عنوان حمایت از کالای ایرانی از سوی مقام معظم رهبری،افزود: مباحث اقتصادی نزدیک به یک دهه است که کانون توجهات و نظرات معظم له را شکل می دهد که این موضوع در اشکال مختلف در فرمایشات ایشان و در نام گذاری سال ها به خوبی...

گزارشی از طوفان و تندباد شدید در مازندران شمال نیوز  ۲۰ دقیقه پیش

شمال نیوز : وزش شدید باد در مازندران با سرعت 50 تا 110 کیلومتر بر ساعت که چهارشنبه‌شب از غرب مازندران آغاز شد، به‌مدت 2 ساعت ادامه یافت و سبب به بار آمدن خسارات و قطعی برق در بسیاری از نقاط مازندران شد.....شمال نیوز : وزش شدید باد در مازندران با سرعت 50 تا 110 کیلومتر بر ساعت که چهارشنبه‌شب از...

شعار سال ۹۷ پیوند دهنده فرهنگ و اقتصاد/ رونق کالای داخلی در گرو تغییر باورها خبرگزاری فارس  ۲۴ دقیقه پیش

گروه سیاسی خبرگزاری فارس- احد شیرزاد: صحنه‌ یک جنگ تمام عیار را تصور کنید که طرف مهاجم، قوای خود را تا بُن دندان مسلح کرده و به رقیب، هجوم همه جانبه آورده است. در چنین شرایطی، فرمانده طرف مورد هجوم، تمام تدابیر و دستورات لازم را برای خنثی‌سازی ضربه‌های دشمن، در جبهه خود به کار می‌گیرد و فرمان‌های مختلفی...

تبریک تلفنی روحانی به مراجع تقلید تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری،‌ حجت‌‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در تماس تلفنی با مراجع عظام تقلید به مناسبت آغاز سال 1397 هجری شمسی، ضمن تبریک حلول سال نو و همزمانی نوروز با ماه مبارک رجب، برای آنان سلامتی و سالی سرشار از...

احزاب دیده‌بان رفتارهای حاکمیتی در جامعه محسوب می‌شوند شبستان  ۱ ساعت پیش

احزاب دیده‌بان رفتارهای حاکمیتی در جامعه محسوب می‌شوندحسین کنعانی‌مقدم، رییس کمیته اطلاع‌رسانی خانه احزاب در ارزیابی خود از عملکرد احزاب در کشور در سال 96 به خبرنگار احزاب خبرگزاری شبستان گفت: با توجه به انتخاباتی که پشت سر گذاشته شد احزاب توانستند در امر مشارکت عمومی مردم گام موثری بردارند و توانستند با ایجاد فضای آرام و مشارکت سیاسی به همراه...

تبریک رییس جمهور به مراجع عظام تقلید به مناسبت فرا رسیدن سال نو شبستان  ۱ ساعت پیش

تبریک رییس جمهور به مراجع عظام تقلید به مناسبت فرا رسیدن سال نوبه گزارش  خبرگزاری شبستان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری،حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در گفت‌وگوهای جداگانه با حضرات آیات عظام صافی گلپایگانی، وحید خراسانی، مکارم شیرازی، جوادی آملی، سبحانی، شبیری زنجانی، علوی گرگانی و مظاهری از حمایت‌ها و توجه مراجع عظام تقلید...

منطقه پیشرفته و امن جز با همکاری و مشارکت همه کشورها بدست نمی آید جام نیوز  ۱ ساعت پیش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، بهرام قاسمی به در خصوص اظهارات معاون نخست وزیر و وزیر دفاع کویت در افتتاحیه همایش سرمایه گذاری در این کشور به ایرنا گفته است، جمهوری اسلامی ایران همواره رابطه با همسایگان را اولویت اول سیاست خارجی خود برای همکاری می داند و معتقد است منطقه پیشرفته، قوی و امن جز با...

زاخاروا: خبر احتمال استعفای «لاوروف» ساختگی است نامه  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، «ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه به برخی اخبار در خصوص استعفای سرگئی لاوروف از پست خود واکنش نشان داد.بر اساس این گزارش، وی در این خصوص گفت: وزارت خارجه روسیه بارها و در مناسبت های مختلف به شایعات درباره عزل و نصب ها در داخل دولت در چارچوب طرح موسوم به...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده