تعداد بازدید: ۲۵
تاريخ انتشار: دوشنبه،۷ اسفند ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۷:۵۳
خرم: بازی موشکی غرب با ایران قابل مدیریت است/ در مقطعی با مواضع مان به آمریکا کمک کردیم/کم نبودند افرادی در داخل که ریشه توافق هسته‌ای را زدند
به گزارش نامه نیوز اروپا برجام را دستاورد خود می داند و در یک سال گذشته تلاش کرد با سنگ اندازی‌های ترامپ مقابله کند. در سر رسید گذشته که ترامپ برجام را به کنگره ارجاع داد، اروپا تلاش کرد با تحرکاتی مانع از پایان برجام شود. نتیجه این شد که ترامپ در برجام ماند اما در عین حال شروطی را برای ماندن در توافق هسته ای تعیین کرد.
مدتی است اما اروپا بر سر برخی شروط ترامپ برای ایران ساز همراهی با او را میزند و تمایل دارد بار دیگر ایران را پای میز مذاکره بکشاند. اینکه چرا اروپا رفتار متناقضی دارد و در برخی مسائل، مواضع ترامپ را تأئید می کند و تمایل به مذاکره مجدد دارد، پرسشی است که علی خرم، نمایندۀ پیشین ایران در مقر اروپایی سازمان ملل به آن پاسخ داده که در ادامه می خوانید:در رابطه با تلاش اروپایی ها برای حفظ برجام به نظرتان چه تفاوتی بین این دوره و دوره گذشته که ترامپ آنرا به کنگره ارجاع داده بود وجود دارد؟امریکا یک سال تلاش کرد که توافق هسته‌ای را از بین ببرد، در این مسیر راه‌های متعددی را هم طی کرد.
تصور بر این است که همه مشاوران ترامپ و همه صاحبنظران نزدیک به او راهی را به او پیشنهاد کردند که این راه تا به اینجا آینده برجام را به این ترتیب که دیده ایم روشن ‌کرده است. آن راه این است که از نظر حقوق بین‌الملل، ترامپ و آمریکا دریافته اند که قادر نیستند توافق هسته‌ای را بشکنند، اما می‌توانند کاری کنند که ایران از منافع توافق هسته‌ای منتفع نشود و ضمنا آمریکا از موضع بالا و طلبکارانه به موضوع نگاه کند.
این چیزی است که الان تا بحال اتفاق ‌افتاده است.اروپایی ها هم این روند را دنبال میکنند؟اروپایی‌ها از نظر حقوقی قادر نیستند و تمایل ندارند برجام صدمه ای ببیند و شکسته شود و برعکس ترامپ، مایل هم نیستند توافق هسته‌ای را از بین ببرند، از دید اروپا توافق هسته‌ای تضمین‌کننده امنیت بین‌الملل است، در حالی که از نگاه ترامپ بدترین توافق تاریخ است که هر موقع بتواند از شر آن راحت شود، خوشحال می‌شود، منتها از نظر حقوقی نمی‌تواند در این مورد کاری کند.
ترامپ یا امریکا مرجع تعیین کننده پایبندی ایران به برجام نیستند؛ از این رو به شکل حقوقی نمی‌تواند اعلام کند که ایران پایبند آن نبوده است، چون مرجع آن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است. تحت این شرایط، آمریکایی‌ها کار بزرگی که علیه ایران شکل داده اند این است که هیچ سرمایه‌گذار و هیچ بانکداری در اروپا یا در نقاط دیگر هنوز مطمئن نشده است که می‌تواند در ایران بیاید سرمایه‌گذاری کند یا نه؛ ضمن این‌که در ایران هم افرادی بوده اند که به اندازه کافی در زدن ریشه توافق هسته‌ای تلاش کرده‌اند، می‌خواهم بگویم که گناه کسانی در داخل ایران شاید حتی بیشتر از خارجی‌ها هم باشد؛ که از روز اول کمر بستند که با تبر گردن این توافق هسته‌ای را بزنند، غافل از این‌که با این تبر ریشه منافع و امنیت ملی ایران را زدند.
نظرتان این است که از طرف ایران هم سیاست دقیق و حساب شده ای برای حفظ برجام شکل نگرفت؟بله اگر ما تلاش کرده بودیم و توافق هسته‌ای را مغتنم شمرده بودیم، الان طلبکار آمریکایی‌ها بودیم، ولی برخی عناصر به نوعی بیش از حد در جهت رد توافق هسته‌ای تلاش کردند و حتی سنگ لای چرخ آن گذاشتند، همچنان که برخی بازیگران بین المللی بارها به ما گفتند که وقتی خودتان ارزشی برای برجام و توافق هسته‌ای قائل نیستید و آنرا شکست خورده می دانید، انتظار نداشته باشید که خارجی‌ها ارزشی برای آن قائل باشند.
لذا ما امروز زبانمان به خاطر همین عملکرد در داخل کوتاه است.گزارش اخیر آژانس دربارۀ پایبندی ایران به توافق هسته ای را چگونه ارزیابی می کنید؟ایران به تعهداتش عمل کرده و مورد تقدیر و تحسین جامعه بین‌المللی و گروه 5+1 غیر از آمریکا قرار گرفته است. خود آن‌ها نیز نسبت به این که از توافق هسته‌ای حمایت کنند تعهد دارند، اما چون آمریکا و دونالد ترامپ به دنبال بهانه‌گیری است، اروپایی‌ها این را می‌فهمند و می‌دانند که دو راه بیشتر وجود ندارد.
یا این‌که هیچ عکس‌العملی نشان ندهند و ترامپ بیاید و در یک جایی زیر تمام این توافق بزند و از آن بیرون بیاید و تحریم‌هایی را علیه ایران تصویب کند که این تحریم‌ها البته دوجانبه خواهد بود، نه چندجانبه و بعد اروپایی‌ها به تدریج آلوده این کار شوند. یک راه دیگر این است که اروپایی ها بیایند کاری کنند که به ظاهر برای ترامپ نوعی کسب وجهه‌ باشد.
مثلا در زمینه‌هایی نشان دهند که آمده‌اند و طبق آن چیزی که ترامپ می‌خواهد، با ایران وارد گفت‌وگو شدند؛ مثلا فرض کنید در جاهایی توافق هسته‌ای را سیاسی‌تر کرده‌اند، در جاهایی در مورد مسائل موشکی از ایران قول‌هایی گرفتند، و یا در زمینه نقش منطقه‌ای ایران به‌ویژه در سوریه، قول‌هایی از ایران گرفته‌اند و به نوعی مذاکره با ایران را به ترامپ بفروشند و ترامپ را راضی کنند که در داخل وجهه ای برای خود کسب کند و بگوید این دستاورد من است.
ترامپ در حال حاضر نگران دستاوردی است که از یک سال قبل از انتخابش به مردم آمریکا قول داده است، ولی هیچ کاری در این مورد نتوانسته بکند. پس ترامپ در حال حاضر تشنه این است که یک دستاورد به مردم امریکا در این باره نشان دهد. اروپایی‌ها هم این را می‌فهمند، لذا طوری کجدار و مریز به ایران می‌خواهند بفهمانند که بگذارید ما چیزی حتی به شکل صوری هم که شده برای ترامپ ایجاد کنیم.
ایران تمایل دارد این فضا را ایجاد کند؟ایران فکر میکند در یک قسمت‌هایی راه دررو ندارد، مانند مسائل موشکی، در حالی که آن هم تا حدی قابل مدیریت است، یعنی ایران در موضع موشکی سر جای خودش بایستد، اما در ظاهر نشان دهد که قصد دارد در این باره با اروپایی‌ها کار ‌کند دربارۀ آن دستاوردی که اروپایی‌ها می‌خواهند برای ترامپ درست کنند.
در مورد توافق هسته ای ، ایران از این طرف احساس می کند که به تعهداتش عمل کرده است، اما از منافع توافق هسته‌ای به اندازه کافی منتفع نشده است. حوزه بانکی، اقتصادی، تجاری، صنعتی، در این حوزه‌ها است که ایران حق به جانب است و درست می‌گوید؛ منتقع نشده است، بخشی از آن هم به خاطر مسائل خودمان در داخل است، بخشی از آن هم به خاطر عملکرد آمریکا بوده است.
واقعیت اینست که ما در مقطعی با مواضع مان به آمریکا کمک کردیم، اروپایی‌ها، بانک‌های اروپایی و سرمایه‌گذاران اروپایی را برای این‌که بیایند در ایران سرمایه‌گذاری کنند، ترساندیم.در این شرایط چرا ایران تمایل بسیاری دارد برجام ادامه پیدا کند؟ سود و زیان آن با هم می خواند؟این همه داستان نیست، قطعا منافع ایران از توافق هسته‌ای در بخش امنیت ملی خیلی بیشتر از این است.
یعنی این‌که ایران درست است که از منافع اقتصادی و بانکی توافق هسته‌ای به اندازه کافی بهره‌مند نشده، اما در قسمت امنیتی، ایران خاطرش جمع است که در حال حاضر سه سال است که با خاطرجمع در منطقه حضور داشته و پیش می‌رود و تهدیدی آن را مورد حمله قرار نمی‌دهد. این بخشی است که در کنار منافع اقتصادی، ایران از آن بهره‌مند می‌شود، اما از منافع اقتصادی‌اش به همان دلایلی که گفتم، کامل بهره‌مند نشده است.
پس اگر این بازی به هم بخورد، ایران هم در مورد تهدیدات امنیت ملی حتما متضرر خواهد شد. فقط این نیست که از منافع بانکی، اقتصادی، تجاری بهره‌مند نشود. منبع: خبرآنلاین var clickyab_ad = clickyab_ad || []; clickyab_ad['id'] = 9951492947134 ; clickyab_ad['domain'] = 'namehnews.
ir'; clickyab_ad['slot'] = 48151039492; clickyab_ad['width'] = 728; clickyab_ad['height'] = 90; clickyab_ad['responsive'] = 'true' ; clickyab_ad['effect'] = "";

کد خبر: 1025033  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: نامه
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
▫ شورای امنیت منطقه تشکیل شود  دیپلماسی ایران - سياسي
▫ دوره گردی علیه برجام!  شفقنا - اجتماعي

آخرین خبرهای سياسي

جهان با سیاست یکجانبه گرایی آمریکا مخالف است ایرنا  ۱ ساعت پیش

به گزارش بامداد شنبه ایرنا، در ادامه مقاله حسن روحانی در واشنگتن پست آمده است: وقتی در 18 اردیبهشت 97، رئیس جمهوری آمریکا رسما اعلام کرد که این کشور از برجام خارج می شود، دو انتخاب برابر من وجود داشت. اول اینکه من نیز اعلام کنم که ایران از برجام خارج می شود که موجب ناامنی و بی ثباتی بیشتر در منطقه می...

گزارش: برگزاری کنگره "اعتماد ملی" در غیاب چهره‌های شاخص؛ کدام اعضای "حزب"... تسنیم  ۲ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری تسنیم، حزب اعتماد ملی از زمان برگزاری کنگره سراسری خود در تاریخ چهارم خرداد ماه سال جاری دچار اختلافات درون حزبی شد. دو طیف طرفداران حجت الاسلام منتجب نیا و طرفداران الیاس حضرتی که در متن این اختلافات قرار داشتند در بخش پایانی این کنگره بر سر نحوه رای گیری...

تحریم‌‌ها برای تحریک مردم ایران علیه حکومت طراحی شد/عربستان تحریف‌کننده اسلام و تهدیدی جهانی... نامه  ۲ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز در حالی که سخنرانی هوک پایان یافته و او برای پاسخ به سوالات شرکت‌کنندگان در نشست آماده می‌شد، «مدئا بنجامین» فعال شناخته‌شده ضدجنگ که در سالن حضور داشت، در اقدامی که بازتاب زیادی در رسانه‌ها داشته و عملا نشست را تحت تأثیر قرار داد، روی صحنه رفت و با فریاد، به سیاست‌های واشنگتن در...

مادرید در تلاش برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین است ایرنا  ۲ ساعت پیش

به گزارش بامداد شنبه ایرنا و به نقل از روزنامه آ.ب. ث، وزیر امور خارجه اسپانیا گفت که موضوع فلسطین روی میز دولت است و تلاش می کنیم که در رایزنی با دیگر کشورهای اتحادیه اروپا به یک اجماع برسیم و موضع مشترکی در این باره اتخاذ شود. وی تاکید کرد: اما به نظر می رسد که در اتحادیه اروپا در این مورد اجماع وجود...

گلخانه؛ ناجی بخش کشاورزی ایران ایرنا  ۲ ساعت پیش

به گزارش ایرنا، کارشناسان علوم کشاورزی نیز با تایید این موضوع معتقدند که برای دستیابی به موفقیت بیشتر، امروز راهی جز حرکت به سمت کشاورزی درون زا، تولید محور و اشتغالزا وجود ندارد بنابراین با توجه به تنش آبی و بهره برداری غیر اصولی از منابع آب زیر زمینی، گلخانه و اصلاح الگوی کشت تنها راه نجات کشاورزی...

کدام نمایندگان هنوز به کمپین #شفافیت_آرا نپیوسته‌اند؟ جدول و گرایش سیاسی تسنیم  ۳ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی چندی پیش با یک فوریت طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس مخالفت کردند و قرار شد این طرح به صورت عادی در پارلمان بررسی شود.کمپین #شفافیت_ آرا با 70 امضا تشکیل شد + اسامیگزارش|گرایش سیاسی نمایندگانی که به کمپین #شفافیت_آرا پیوستند +...

چرا وزیر نفت در نشست اوپک پیش‌‌رو شرکت نخواهد کرد؟ نامه  ۳ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز درحالی که کم‌تر از چهار روز به دیدار نمایندگان اوپک باقی‌مانده است، وزیرنفت کشورمان اعلام کرده است در این نشست شرکت نخواهد کرد.به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛دلیل عدم حضور زنگنه در نشست اوپکقرار است نمایندگان کشورهای عضو کمیته وزارتی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)...

روحانی عربستانی: عاشورا روز جهانی اهدای خون اعلام شود ایرنا  ۴ ساعت پیش

به گزارش بامداد شنبه ایرنا، محمد النمر برادر شیخ باقر النمر روحانی فقید و سرشناس عربستانی در حساب توئیتری خود نسبت به تعداد اهدا کنندگان خون در عربستان در مقایسه با کشورهای پیشرفته ابراز تاسف کرد.وی همچنین ابراز امیدواری کرد که عاشورا به عنوان روز جهانی اهدای خون معرفی و اعلام شود. النمر همچنین گفت...

دفاع مقدس روایتگر حماسه راست قامتان جاودانه ایرنا  ۴ ساعت پیش

جنگ نزد همه ملل پدیده ای مزموم و ناپسند بوده اما دفاع در مقابل ظالم و متجاوز امری مقدس است که همگان را در مجامع انسانی به سوی خود می خواند و برای حفظ داشته ها ایثار، سلحشوری و اخلاص طلب می کند. دوران دفاع مقدس به عقیده بسیاری برشی زرین از تاریخ صلابت مردمی است که در عین دفاع از حقانیت خود و کشورشان...

آیا می‌توان به سرانجام برجام امیدوار بود؟ نامه  ۵ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز  هرچند مسئولین کشور خواستار حفظ کشورهای اروپایی ازجمله آلمان در برجام هستند تا این توافق را بدون آمریکا حفظ کنند؛ ولی آلمانی­‌ها تمایلی به تداوم همکاری با ایران به دلیل تحریم‌های ثانویه آمریکا ندارند. پس از خروج آمریکا از برجام مقامات اروپایی ضمن اظهار تأسف، اعلام کردند...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده