تعداد بازدید: ۲۴
تاريخ انتشار: دوشنبه،۱۴ اسفند ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۲:۲۷
پالس تعرفه به نفع اوپک
دنیای اقتصاد : دستور اخیر رئیس‌جمهور آمریکا مبنی‌بر اعمال تعرفه ۲۵ درصدی بر واردات فولاد احتمالا به نفع اوپک و همچنین روسیه به‌عنوان متحد آن در توافق نفتی تمام خواهد شد؛ چراکه تولیدکنندگان نفت آمریکا برای انتقال تولیدات رو به رشد خود نیازمند ساخت خطوط لوله‌ای از جنس آلیاژ فولاد هستند.
از این‌رو دستور ترامپ منجر به افزایش هزینه تولیدکنندگان نفت آمریکا می‌شود؛ به‌طوری‌که می‌تواند اثرات مثبت رشدهای اخیر قیمت نفت بر افزایش تولید این کشور را خنثی کند و سرعت رشد تولید نفت آمریکا را کاهش دهد. پالس تعرفه به نفع اوپک دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور‌ی آمریکا با هدف حمایت از تولیدکنندگان فولاد و آلومینیوم این کشور دستور داده است تعرفه واردات این دو کالا به ایالات متحده به ترتیب ۲۵ و ۱۰ درصد افزایش پیدا کند.
آن‌طور که از تحلیل‌های گوناگون برمی‌آید، اجرای این تصمیم حمایتی اگرچه در کوتاه‌مدت می‌تواند به نفع فعالان این دو حوزه باشد، اما در بلندمدت زیانش بیشتر از منفعت‌ها خواهد بود. یکی از این زیان‌ها، کند شدن سرعت پروژه‌های نفت و گاز آمریکا به علت افزایش قیمت فولاد و آلومینیوم ارزیابی می‌شود.
از همین رو در کنار رهبران جمهوری‌خواه کنگره و شرکای تجاری بین‌المللی بزرگ آمریکا، فعالان صنعت نفت این کشور نیز در صف مخالفان این تصمیم حضور دارند.  بر این اساس تولید و صادرات نفت خام آمریکا در ماه‌های گذشته به رکوردهای تازه‌ای دست یافته است و رشدی بی‌وقفه دارد که به نظر می‌رسد دستورات تعرفه‌ای ترامپ، تبدیل به مانعی بر سر راه آن باشد.
از همین رو جولیان لی، تحلیلگر بلومبرگ، افزایش ۲۵ درصدی تعرفه واردات فولاد از سوی دونالد ترامپ را هدیه‌ای برای اوپک و روسیه می‌داند. هدیه ترامپ به اوپک چیست؟  در حال حاضر تولید نفت خام آمریکا به بیش از ۱۰ میلیون بشکه در روز رسیده و از تولیدات روزانه عربستان سعودی پیشی گرفته است. آن‌طور که از پیش‌بینی‌ها برمی‌آید، احتمالا تولید ۹/ ۱۰ میلیون بشکه‌ای آمریکا تا انتهای سال ۲۰۱۸ از روسیه پیشی بگیرد اما این پیش‌بینی تا هفته گذشته و پیش از اعلام خبر افزایش تعرفه فولاد، قابل اتکا بود.
رشد تولید نفت آمریکا که به شکل مستقیم در افزایش تولید شیل این کشور ریشه دارد، از آغاز توافق کاهش تولید از سوی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک، یکی از بزرگ‌ترین تهدیدها برای این توافق به شمار می‌رفت. نگرانی اصلی این بود که با اجرای توافق کاهش تولید، قیمت نفت با رشد همراه شده و افزایش تولید نفت شیل آمریکا را با توجیه اقتصادی همراه کند.
این تهدید با عبور تولید نفت خام آمریکا از ۱۰ میلیون بشکه در روز بیش از پیش جدی به نظر می‌رسید تا اینکه هفته گذشته کاخ سفید از افزایش تعرفه فولاد و آلومینیوم به آمریکا خبر داد. به عقیده کارشناسان اجرای دستورات تعرفه‌ای دونالد ترامپ در زمینه واردات فولاد و آلومینیوم می‌تواند رشد اخیر  قیمت نفت را برای تولیدکنندگان شیل آمریکا خنثی کند، زیرا افزایش قیمت این دو فلز با افزایش هزینه‌های تولیدکنندگان شیل ارتباط مستقیم دارد.
 به عقیده تحلیلگران، تصمیم تعرفه‌ای ترامپ که هفته گذشته اعلام شد؛ می‌تواند برای تولیدکنندگان فولاد در آمریکا خوشایند باشد و از آنها در مقابل آنچه «رقابت غیرمنصفانه» یا «دامپینگ قیمت‌ها از سوی کشورهای خارجی» خوانده می‌شود محافظت کند. اما در سوی دیگر ماجرا، اجرای این تصمیم برای فعالان حوزه نفت و گاز نتیجه‌ای جز «افزایش هزینه» نخواهد داشت.
به این ترتیب، خبری که برای تولیدکنندگان فولاد در آمریکا خوشایند است، برای تولیدکنندگان نفت شیل که این کشور را در مسیر تبدیل شدن به بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت جهان قرار داده‌اند، ‌خبری تلخ است. بی‌علاقگی فولادسازان آمریکایی به صنعت نفت فولادی که در خطوط لوله انتقال نفت به کار می‌رود؛ اصولا باید از مشخصات فنی خاصی برخوردار باشد تا این اطمینان حاصل شود که در طول عمر مفید خطوط لوله‌ (ساخته شده از این فولادها) که بیش از ۳۰ سال به درازا خواهد کشید، دچار خوردگی، پوسیدگی یا شکستگی نخواهد شد.
اما طبق اعلام انجمن لوله‌های نفتی آمریکا، بازار این فعالیت برای سازندگان فولاد آمریکایی بازاری کوچک است که فقط ۳ درصد از کل بازار فولاد این کشور را شامل می‌شود. این میزان از سهم بازار با در نظر گرفتن افزایش تولید نفت داخلی آمریکا اعلام می‌شود. به این ترتیب سخت بودن تولید فولادهای خاصی که در تولید خطوط لوله انتقال نفت کاربرد دارند، باعث شده است عمده تولیدکنندگان فولاد در آمریکا، این بازار خاص را رها کنند تا به تولید فولادی بپردازند که برای محصولاتی با حجم تولید بیشتر و دقت کمتر در کیفیت به‌کار برده می‌شوند.
  مطالعه‌ای که مشاوران موسسه ICT International در مورد پنج سازمان صنعتی تولیدکننده لوله‌های فولادی انجام داده‌اند، نشان می‌دهد حدود ۷۷ درصد از فولاد مورد استفاده در خطوط لوله انتقال نفت آمریکا در سال‌های اخیر، وارداتی بوده است. این میزان یا به شکل لوله آماده وارد شده است یا مواد اولیه‌ای که از آن برای ساخت لوله در داخل آمریکا استفاده می‌شود.
با این تفاسیر بعید به نظر می‌رسد با افزایش هزینه محصولات وارداتی در پی اعمال تعرفه‌های جدید، عرضه داخلی نوع خاصی از فولاد که در صنعت نفت استفاده می‌شود، با رشد همراه شود. این پیش‌بینی در حالی وجود دارد که با تبدیل شدن تعرفه‌های ترامپ به قانون، هزینه تامین فولادی که شرکت‌های آمریکایی تولیدکننده خط لوله نیاز دارند، با رشد همراه خواهد شد مگر آنکه برای آنها استثنایی در نظر گرفته شود.
اما در صورتی‌که چنین اتفاقی رخ ندهد، این افزایش قیمت به سرعت به قیمت نهایی محصولاتی انتقال داده خواهد شد که مورد استفاده تولیدکنندگان نفت و گاز قرار دارد. هزینه‌های تعرفه واردات فولاد بر‌ پروژه‌های نفتی آمریکا طبق محاسبه‌ای که بلومبرگ انجام داده است؛ افزایش ۲۵ درصدی در قیمت لوله‌ها، اتصالات و دریچه‌های وارداتی می‌تواند هزینه احداث یک خط لوله ۲۸۰ مایلی (مانند آنچه نفت حوزه پرمیان را به خلیج مکزیک انتقال می‌دهد) را ۷۶ میلیون دلار افزایش دهد.
این افزایش هزینه از ناحیه رشد قیمت فولاد، برای مگا پروژه‌ای چون خط لوله داکوتا که اتفاقا مورد حمایت ترامپ است، می‌تواند به ۳۰۰ میلیون دلار نیز برسد. در عین حال آن‌طور که کارشناسان می‌گویند، آمریکا در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ به ۳۰۰ مایل خط لوله نیاز دارد، این در حالی است که حداکثر ظرفیت شرکت‌های آمریکایی تولیدکننده فولاد، می‌تواند مواد اولیه تولید ۱۰۰ مایل از این نیاز را برطرف کند.
اما افزایش هزینه‌ پروژه‌های نفتی بخشی از ماجرا است که پیامدهای بدتری نیز به همراه دارد. بالا رفتن هزینه‌ها می‌تواند به تاخیر یا لغو پروژه‌های خط لوله منجر شود و تعداد زیادی از کارگران آمریکایی مشغول در این پروژه‌ها را بیکار کند یا در معرض آسیب قرار دهد. به این ترتیب مانعی که در حال حاضر بر سر راه رشد تولید نفت شیل آمریکا قرار دارد و تولیدکنندگان این حوزه با آن رو در رو شده‌اند «تنگنای خطوط لوله انتقال نفت» است.
این مانع در کنار سایر موانعی است که بر سر راه تولیدکنندگان شیل قرار دارد و مشاغل این صنعت را در معرض خطر قرار داده است. با تمام این تفاسیر، اعلام اینکه وضع تعرفه‌های جدید برای واردات فولاد به آمریکا به نفع کدام گروه‌‌ها تمام خواهد شد کاری دشوار است؛ چراکه از نگاه کارشناسان در صورت تداوم جنگ فولادی که ترامپ آن را به راه انداخته، ممکن است تولیدکنندگان فولاد و دیگر صنایع نیز متضرر شوند.
بر اساس گزارشی که اویل پرایس منتشر کرده است، خودروسازان و سایر تولیدکنندگان نیز با تعرفه‌های ترامپ مخالفت کرده و هشدار داده بودند قیمت‌های بالاتر به فروش لطمه زده و به اخراج‌های گسترده در سراسر آمریکا منجر می‌شود. بر اساس این گزارش دولت بوش آخرین دولتی بود که تعرفه‌های فولاد را اعمال کرد و به حذف ۲۰۰ هزار شغل در سال ۲۰۰۲ منجر شد.
در هر صورت چیزی که می‌توان با قطعیت در رابطه با آن سخن گفت این است که وضع تعرفه بیشتر بر واردات فولاد، به خصوص نوع خاصی از فولاد که صنعتگران آمریکایی نمی‌توانند یا نمی‌خواهند آن را در اندازه و کیفیت مورد نیاز داخلی تولید کنند، به صنعت نفت و گاز آمریکا ضربه وارد می‌کند. نتیجه‌ای که از این نکته حاصل می‌شود، این است که رشد تولید نفت خام آمریکا در پی اعمال سیاست تعرفه‌ای جدید، کند خواهد شد.
این در حالی است که آخرین پیش‌بینی‌های وزارت انرژی آمریکا از رشد تولید نفت آمریکا تا ۱۱ میلیون بشکه در روز در ماه نوامبر و تداوم رشد آن در سال آینده میلادی حکایت دارد. اما این پیش‌بینی کاملا به توانایی تولیدکنندگان نفت برای انتقال تولیداتشان به بازار بستگی دارد. برای انجام این کار، آنها به خطوط لوله انتقال بیشتری نیاز دارند.
به این ترتیب افزایش هزینه‌ها در ساخت این خطوط لوله تنها نقشی که می‌تواند برای صنعت نفت آمریکا داشته باشد، مانع شدن از توسعه و رشد این صنعت است. در این میان، بزرگترین برنده چنین وضعیتی روسیه خواهد بود. این کشور که در توافق کاهش تولید با اوپک همکاری دارد، در حال حاضر بزرگترین تولیدکننده نفت در دنیا است و از رشد قیمت نفت بهره می‌برد.
به این ترتیب با کند شدن رشد تولیدات آمریکا، روسیه همچنان دارنده عنوان «بزرگترین تولیدکننده نفت خام در دنیا» باقی خواهد ماند. از دیگر سو، تولیدات آمریکا بیش از این توافق کاهش تولید اوپک را که رشد قیمت نفت را در پی داشته تهدید نمی‌کند و موجب خنثی شدن آثار آن در بازار نفت نخواهد شد.به این ترتیب می‌توان مشاهده کرد بر خلاف آنچه ترامپ فکر می‌کند، تصمیماتش   نه تنها به «بازسازی بزرگ آمریکا» منجر نخواهد شد، بلکه به شکل غیرمستقیم به نفع روسیه و تولیدکنندگان نفت اوپک تمام خواهد شد.
 

کد خبر: 1034342  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: مجمع واردات
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای اقتصادي

ابهامات محدود شدن واردات با دلار ۴۲۰۰ تومانی و ورود نرخ سوم آفتاب نیوز  ۱۱ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : دو ماه از اجرای جدید سیاست ارزی و اختصاص دلار ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای وارداتی و از سوی دیگر خرید ارز از صادرکنندگان با همین نرخ  و قیمت‌های مشخص شده در سایر ارزها می‌گذرد. در حالی در روش جدید باید تمام واردات کالا با انجام ثبت سفارش و بر اساس ارز ۴۲۰۰ تومانی انجام شود که در این مدت...

معاون وزیر نیرو:خاموشی گسترده در کشور نخواهیم داشت طلانیوز  ۱۲ دقیقه پیش

دوشنبه ، ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ، ۱۱:۲۶طلانیوز: معاون وزیر نیرو گفت: با توجه به وضعیت برق تابستان امسال هیچ گونه خاموشی گسترده و با برنامه ای در هیچ نقطه ای از کشور نخواهیم داشت.     همایون حائری روز دوشنبه در اهواز اظهار داشت : مردم و مسئولان برای صرفه جویی در مصرف برق بسیار کمک کرده اند و با همکاری که مردم...

اقتصاد ایران زمین‌گیر شده است طلانیوز  ۱۲ دقیقه پیش

دوشنبه ، ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ ، ۱۲:۰۱طلانیوز:عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه اصفهان با بیان اینکه پاشنه آشیل دولت های ما حالت استغنا و بی نیازی آنها از مشاوران اقتصادی است، گفت: به دلیل احساس بی نیازی دولت به بدنه کارشناسی و دانشگاهی، اقتصاد ایران اکنون زمین گیر شده است.     علیمراد شریفی ، در خصوص...

هیجان پیروزی تیم ملی مقابل مراکش جان جوان ۳۰ ساله را گرفت صبا ایران  ۱۳ دقیقه پیش

این روز‌ها جامعه حال و هوای دیگری دارد، حال و هوایی که هر ۴ سال، یک ماه همه را متأثر از خود می‌کند و هیجانی متفاوت به آنان می‌دهد، اما این تب‌وتاب همیشه روی خوش ندارد. پیروزی شیرین و دل‌چسب تیم ملی ایران در مسابقات جام جهانی روسیه و خوشحالی وصف‌نشدنی مردم کشور، خانواده‌ای داغ‌دار از دست دادن عضوی...

برنده تنش تجاری واشنگتن و پکن کیست؟ شبکه ایران  ۱۵ دقیقه پیش

ایران آنلاین /سرمایه‌گذاران انتظار دارند که این نزاع تجاری به ضرر شرکت‌های نفتی آمریکایی تمام شود. این در حالی است که در پی بیانیه پکن درباره تعرفه‌های گمرکی بر واردات نفت خام، ارزش نفت ایالات متحده حدود پنج درصد کاهش یافت. «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا، چند روز...

سود تسهیلات اوراق مسکن 24 درصد است شبکه ایران  ۱۵ دقیقه پیش

ایران آنلاین /عضو هیئت مدیره انجمن انبوه‌سازان با بیان این‌که بانک مسکن از اوراق وام ساخت منتفع می‌شود، گفت:‌ سود تسهیلات اوراق مسکن با احتساب هزینه اولیه خرید ۲۴ درصد است. حسن محتشم درباره اظهارات یکی از مدیران بانک مسکن مبنی بر این‌که بانک مذکور از محل اوراق تسهیلات ساخت...

برگشت 1.4 میلیون فقره چک در اردیبهشت ماه پول نیوز  ۲۰ دقیقه پیش

پول‌نیوز - بالغ بر ۱.۴ میلیون فقره چک به ارزشی بالغ بـر ١٣٩ هزار میلیارد ریال، در اردیبهشت ماه ١٣٩٧ در کل کشور برگشت داده شد که نسبت بـه ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ ۴۹.۶ و ۵۵.۱ درصد افزایش داشته است.بر اساس آمارهای بانک مرکزی در اردیبهشت ماه ١٣٩٧، در کل کشور بیش از ۹.۹ میلیون فقره چک به ارزشی حدود ٧٩٤...

مصرف نعناع ایجاد سنگ کلیه را سخت میکند پول نیوز  ۲۰ دقیقه پیش

پول‌نیوز - یک متخصص کلیه گفت: کرفس حاوی آنتی اکسیدان‌ها و ترکیبات شناخته شده برای افزایش تولید ادرار است؛ اضافه کردن کرفس به وعده‌های غذایی به طور منظم می‌تواند به کاهش احتمال ابتلا به سنگ کلیه کمک کند.حسین کرمی جراح و متخصص کلیه در خصوص روش‌های خانگی برای درمان سنگ کلیه گفت: سنگ کلیه هنگامی رخ می‌دهد...

جزییات واگذاری دارایی‌ها در ذوب آهن، ملی نفتکش و ادغام ۳ هلدینگ پتروشیمی بورس نیوز  ۲۰ دقیقه پیش

به گزارش بورس نیوز، مرتضی لطفی مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی، با اشاره به جزییات برنامه واگذاری سهام کنترلی 105 شرکت سرمایه‌پذیر این گروه گفت: متغیرهای بیرونی و درونی اثر گذار بر اقتصاد کشور ، گردش نقدینگی و اراده بخش خصوصی برای مدیریت صنایع کشور در موفقیت این واگذاری‌ها بسیار اهمیت دارد.لطفی...

موسیقی حرام و آسیب های روانی ترابر نیوز  ۲۱ دقیقه پیش

ترابر نیوز: به گزارش خبرگزاری «حوزه» از گرگان، خانم محبوبه عابدی، در کارگاه آموزشی «آشنایی با موسیقی حرام» که در مدرسه علمیه کوثر علی آباد کتول برگزار شد، پیرامون نشاط در دین اسلام گفت: طبق احادیث بررسی شده، اسلام نه تنها با شادی و نشاط حلال مخالف نیست، بلکه به وجود شادی و...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده