تعداد بازدید: ۲۸
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۱۵ اسفند ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۳:۲۹
هفت‌سین با ماهی بیمار
سلامت نیوز: 80درصد ماهی قرمزهای موجود در بازار بیمار هستند و مدت زنده ماندن آنها 10روز بیشتر نیست. به گزارش سلامت نیوز، روزنامه آرمان نوشت: هر‌ساله با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، شاهد رواج بازار فروش انواع آبزیان در شهرهای کشور هستیم. در تهران هم در اماکن مختلف اقدام به فروش آبزیان همچون ماهی قرمز، سمند لرستانی، انواع مار ماهی‌ها، انواع لاک پشت به‌ویژه لاک پشت گوش قرمز و .
.. می‌شود. این در حالی است که استفاده از این آبزیان فقط به چند روز تعطیلات نوروز خلاصه شده و بعد از گذشت مدتی این موجودات از بین رفته یا برخی خانواده‌ها در روز ۱۳ فروردین به مناسبت روز طبیعت آنها را به دامن طبیعت بر می‌گردانند. باید دانست امروزه به‌دلیل وضعیت نامناسب محیط‌زیستی کشور با خرید آبزیان، خزانه ژنتیکی دچار تغییر شده و گاه شاهد هستیم که این آبزیان در محیط‌هایی از جمله رودخانه‌ها رها می‌شوند و به‌طور کلی چرخه حیات را با تغییر همراه می‌کنند.
از سوی دیگر برخی منابع هم نقل کرده‌اند که ماهی قرمز مربوط به سنت دیرینه ایرانی‌ها برای سفره هفت سین نیست و از کشور‌های آسیای شرقی به آیین ما افزوده شده است.تشدید کنترل محیط‌زیستی بازار شب عیددر روزهای اخیر هم رئیس اداره محیط‌زیست تهران گفت: با نزدیک شدن به شب عید گشت و کنترل محیط‌زیست تشدید می‌شود.
محمد حسین بازگیر افزود: با نزدیک شدن به بازار شب عید مناطقی که احتمال فروش گونه‌های جانوری در آنها وجود دارد با گشت کنترل می‌شود. او تاکید کرد: با همه تخلفات فروش گونه‌های آبزی و پرندگان در آستانه نوروز برخورد می‌کنیم تا هم به گونه‌ها و زیستگاه‌ها آسیبی وارد نشود و هم از اشاعه بیماری‌های مشترک بین حیوان و انسان جلوگیری شود.
رئیس اداره محیط‌زیست تهران گفت: خرید و فروش انواع آبزیان، مار ماهی‌ها، لاک پشت و سمندر لرستانی بدون هماهنگی با سازمان حفاظت محیط‌زیست ممنوع است و خریدار و فروشنده مرتکب جرم می‌شوند. او با اشاره به همکاری با نیروی انتظامی تاکید کرد: نیروهای انتظامی نیز در این امر به ما کمک می‌کنند.
همچنین از مردم می‌خواهیم که در صورت مشاهده فروش گونه‌های ویژه جانوری موضوع را به محیط‌زیست اطلاع دهند. به گزارش میزان، بازگیر با اشاره به خرید وفروش ماهی گلی در شب عید افزود: ما توصیه‌ای برای خرید این گونه نداریم و در پیشینه فرهنگی ما هم خرید ماهی جایی ندارد. مردم باید بدانند این گونه یک گونه غیربومی و مهاجم است و می‌تواند به محیط‌زیست ما ضرر برساند.
نابودی 10میلیون ماهی قرمز در شب عیدبر اساس آمار سالانه بین هفت تا 10‌میلیون قطعه ماهی قرمز در ایام نوروز از بین می‌روند. این گونه ماهی به‌دلیل تغذیه از گیاهان و مواد آلی موجود در بستر آب سبب افزایش آلودگی و تیرگی آب می‌شود. ضمن اینکه از بین رفتن محل آشیانه و تخم ‌ریزی ماهیان بومی را در پی دارد.
این در حالی است در فروردین سال‌جاری مدیر کل دفتر موزه‌های تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط‌زیست ضمن اشاره به خطرات ماهی قرمز برای زیستگاه‌های طبیعی کشور اظهار کرد: « شهروندان می‌توانند ماهی‌های قرمز خود را در فضاهای آبی محدود در پارک‌ها رها کنند.» از سوی دیگر شرایط نگهداری ماهی‌های قرمز در منازل هم نامناسب است و بسیاری از آنها چند روز بیشتر زنده نمی‌مانند.
آن هم به این دلیل که محبوس کردن یک موجود زنده فقط با هدف زیبایی و بعد هم نابود شدن آن اصلا از لحاظ محیط‌زیست کار پذیرفته‌ای نیست و باید تا حد امکان از خرید این ماهی‌ها خودداری کرد. در این شرایط شورای عالی محیط‌زیست مصوبه‌ای را درباره جرائم ضرر و زیان حیات وحش دارد که بر اساس آن جریمه خرید و فروش هر گونه جانوری مشخص می‌شود.
همچنین بر اساس ماده هفت و 10 قانون شکار و صید حمل، عرضه، فروش جانوران وحشی زنده یا مرده و اجزای آ‌نها بدون کسب پروانه یا مجوز از سازمان حفاظت محیط‌زیست ممنوع و جرم بوده و برای مرتکبان جزای نقدی و حبس از یک تا شش ماه را در پی دارد.سمندر لرستانی و شب عیداز دیگر آبزیان پر طرفدار در شب عید می‌توان به سمندر لرستانی اشاره کرد، اما بر اساس گفته‌های کارشناس محیط‌زیست این گونه در آستانه انقراض است.
هم‌اکنون نیز اقدامات لازم برای جلوگیری از خرید و فروش این حیوان انجام شده است، اما همچنان اقبال عمومی نسبت به حضور این موجودات بر سر سفره هفت سین وجود دارد. جالب است بدانید که سال‌به‌سال هم بر تعداد مشتریان این گونه افزوده می‌شود. شایان ذکر است که زیستگاه سمندر لرستانی استان لرستان و بخش شمالی استان خوزستان، زیستگاه مارهای آبی و لاک پشت استان‌های شمالی کشور از جمله گیلان و مازندران است که برخی از سودجویان این گونه‌های کمیاب و ارزشمند را در تهران می‌فروشند.
لاک ‌پشت گونه‌ای محبوب درشب‌‍‌ عیدهمچنین در میان حیوانات پر طرفدار در شب عید می‌توان به لاک پشت گوش قرمز اشاره کرد. این لاک پشت گونه‌ای غیربومی است که در روزهای نزدیک نوروز به وفور در کشور به چشم می‌خورد، این گونه، لاک پشت‌های سبز رنگ و کوچکی هستند که از جنوب شرق آسیا وارد کشور می‌شوند و پس از رشد تغییر رنگ می‌دهند، به‌دلیل وجود یک لکه قرمز نزدیک گوش این جانور به لاک‌پشت گوش قرمز معروف است.
شایان ذکر است که وقتی این لاک‌پشت‌ها رشد می‌کنند، افراد دیگر تمایلی به ادامه نگهداری از آنها ندارند، بر همین اساس آنها را در طبیعت رها می‌کنند که این اقدام آسیب‌های بسیاری به طبیعت وارد می‌کند. همچنین لاک پشت‌ به‌عنوان گونه‌ای مهاجم تهدیدی برای گونه‌های بومی محسوب می‌شود.
این در حالی است که در سال‌های اخیر به‌دلیل کاهش میزان بارندگی، خشکسالی، آلودگی هوا، ورود آب و پساب آلوده کارخانه‌ها و اراضی کشاورزی به روخانه انواع لاک پشت‌ها در کشور در معرض انقراض هستند.بیماری اغلب ماهی قرمزهای موجود دربازاریک فعال محیط‌زیست درباره وضعیت نگهداری از حیوانات در سفره هفت‌سین به خبرنگار «آرمان» می‌گوید:‌ در بین حیوانات مورد علاقه برای نگهداری در کنار سفره هفت سین باید گفت که سمندر لرستانی فقط در ایران وجود دارد و به‌دلیل فعالیت قاچاقچیان این گونه در حال انقراض است.
سپهر سلیمی می‌افزاید: همچنین لاک پشت‌های مورد استفاده نیز جزو لاک پشت‌های بومی ایران هستند. از دیگر گونه‌های مورد علاقه در ایام نوروز می‌توان به لاک پشت‌های گوش قرمز اشاره کرد. باید دانست که این لاک پشت‌ها بومی ایران نیستند و در خارج تکثیر شده و وارد کشور ما می‌شوند.
این فعال محیط‌زیست با بیان اینکه باید به افراد گفت که در صورت امکان هیچ‌گونه‌ای را به مناسبت فرا رسیدن سال نو خریداری نکنید، در غیراین صورت کم‌وکیف نگهداری و اصول رهایی سازی مناسب آنها را در طبیعت بیاموزید، می‌گوید: طبیعت ایران بر اثر تعرضات به مناطق طبیعی و خشکسالی‌های مکرر زخم خورده است.
بر اساس نظرات کارشناسان بخش قابل توجهی از محیط‌زیست کشور از بین رفته است. سلیمی درباره نگهداری ماهی قرمز می‌گوید: ماهی قرمز می‌تواند باعث بروز بیماری شود، اما با نگهداری اصولی می‌توان شدت بیماری‌های ناشی از نگهداری این گونه‌ را کاهش داد. به‌گفته او نکته قابل توجه این است که اگر در سال‌های اخیر اقبال عمومی نسبت به خریداری و نگهداری سمندر لرستانی افزایش یافته به این دلیل است که تلاش شد ماهی قرمز از سفره هفت سین حذف شود.
این اقدام در شرایطی لحاظ شد که هیچ‌جایگزینی برای این ماهی در سفره‌های هفت سین ارائه نشد و همین مساله باعث استفاده از حیوانات آسیب‌پذیر شد. این فعال محیط‌زیست می‌گوید: در اصل تجارت حیوانات یک امر قبیح است، اما در جامعه خریداری حیوانات به‌ویژه در شب عید به یک فرهنگ تبدیل شده است.
برای مثال در این وضعیت حتی به دروغ هم نمی‌توان گفت که ماهی قرمز منجر به بیماری می‌شود تا از خریداری آن خودداری شود. باید دانست در جامعه اشاعه هر مطلب کذبی تاریخ مصرف دارد. به‌گفته او در شرایط کنونی می‌توان به مردم خواستار خرید ماهی قرمز راهکارهای اصولی خریداری یک ماهی سالم را آموزش داد.
این فعال محیط‌زیست می‌گوید:وقتی افراد در خریداری حیوانات، گونه‌های مورد علاقه را به‌عنوان موجود زنده به رسمیت بشناسند، طبیعتا نسبت به نگهداری مناسب از حیوانات و محیط‌زیست مسئولیت پذیرتر می‌شوند. به‌گفته او نمی‌توان برای مردم تعیین تکلیف کرد، بلکه می‌توان به آنها توصیه کرد که از خریداری ماهی قرمز امتناع کرده و در صورت خرید هم از حیوان به شکل اصولی مراقبت کنند.
او درباره اینکه وقتی افراد در جامعه نسبت به حیوانات وظیفه داشته باشد، از خریداری و نگهداری آنها خودداری می‌کنند، می‌افزاید: تاکنون اقداماتی برای توسعه فرهنگ محیط‌زیستی درباره نگهداری اصولی از حیوانات انجام شده است، اما راه طولانی در این مسیر باید طی شود. به‌گفته او در شرایط کنونی متولی اصلی ماهی قرمز در کشور مشخص نیست، اما اگر پرورش‌دهنده‌های ماهی قرمز، آن را با کیفیت تولید می‌کردند، وضعیت متفاوت بود.
این در حالی است که حدود 80درصد ماهی قرمزهای موجود در بازار بیمار هستند و مدت زنده ماندن آنها 10روز بیشتر نیست. به‌گفته او افراد باید اصول نگهداری ماهی قرمز را بدانند. برای مثال افراد باید بدانند که هرگونه ضربه‌زدن به تنگ یا آکواریوم می‌تواند برای حیوان استرس‌زا باشد.

کلمات کلیدی:
کد خبر: 1035815  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: سلامت نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای علمي

معاون دادستان کل آمریکا در صدد عزل ترامپ بود / پنس: فوراً اخراجش کنید! العالم فارسی  ۳ ساعت پیش

العالم - آمریکا این روزنامه آمریکایی در گزارش خود نوشت که «راد روزنستاین» معاون وزیر دادگستری آمریکا سال گذشته پیشنهاد کرده بود که از دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور در کاخ سفید استراق سمع کرده و اغتشاشی را که دولت وی را دربرگرفته افشا کنند. بر اساس این گزارش، طرح...

در این کشور زنان زیر ۴۰ سال موبایل ندارند+عکس بهداشت نیوز  ۴ ساعت پیش

در این کشور زنان زیر ۴۰ سال موبایل ندارند+عکس به گزارش بهداشت نیوز: ازدواج عاشقانه و ماجرای عشق‌های افسانه‌ای زنان و مردان هندی زبانزد است و در اغلب فیلم‌هایی که در این کشور ساخته می‌شوند نیز بیشترین بخش آن‌ها به سکانس‌های عاشقانه و البته ماجرای عجیب و غریب این عشق‌ها اختصاص دارد. نکته جالب اینجاست که در...

شماره‌ی تابستان فصلنامه‌ی تخصصی دانش آزمایشگاهی ایران منتشر شد ستاد فناوری نانو  ۴ ساعت پیش

ارائه‌ی فهرست کارشناسان منتخب از آزمایشگاه‌های عضو شبکه‌ی آزمایشگاهی، ارائه‌ی فهرست رابطین برگزیده‌ی شبکه‌ی آزمایشگاهی و گزارش برگزاری پنجمین نشست رابطین مراکز عضو شبکه‌ی آزمایشگاهی در پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی، خبرهایی است که در شماره‌ی 22 فصلنامه‌ی تخصصی دانش آزمایشگاهی ایران منتشر شده‌است. استاندارد...

۶ کاری که افراد موفق پس از بازگشت از تعطیلات طولانی انجام می دهند بهداشت نیوز  ۶ ساعت پیش

۶ کاری که افراد موفق پس از بازگشت از تعطیلات طولانی انجام می دهند به گزارش بهداشت نیوز، تعطیلات طولانی مدت با همه جاذبه ها و لذت هایش وقتی تمام می شود یک عدم تعادل موقتی در زندگی اغلب افراد ایجاد می کند. بیشتر ما در روزهای تعطیل شب ها تا دیر وقت بیدار می مانیم و صبح ها نیز هر زمانی که دوست داشته باشیم از رختخواب بیرون می آییم. به همین دلیل، تغییر دادن این روند پس...

۶ افسانه در مورد خواب؛ از خوردن شیر تا تاثیر پنیر بهداشت نیوز  ۷ ساعت پیش

۶ افسانه در مورد خواب؛ از خوردن شیر تا تاثیر پنیر به گزارش بهداشت نیوز، وقتی که به خواب و خوابیدن می رسیم، هر کسی ایده و نظر خود را در مورد داشتن یک خواب راحت و آرام شبانه دارد. برخی قسم می خورند که تنها با خوردن یک لیوان شیر گرم می توان خواب راحتی داشت و برخی دیگر نیز اعتقاد دارند که برای داشتن خوابی راحت نباید هیچگاه قبل از خواب پنیر خورد. اما سوال...

طبیعی ترین دیازپام از دل طبیعت با هزار و یک فایده بهداشت نیوز  ۷ ساعت پیش

طبیعی ترین دیازپام از دل طبیعت با هزار و یک فایده به گزارش بهداشت نیوز،  بهارنارنج بی‌ضررترین و طبیعی‌ترین دیازپام به شمار می‌رود. این گل آرامبخش، شکوفه درخت نارنج است که در عطرسازی و ساختن اسانس، انواع نوشیدنی‌های فصلی و عرقیجات و تهیه مربا، گز و سوهان کاربرد بسیاری دارد. محققان طب سنتی استفاده از آن را بسیار توصیه می‌کنند...

سالم ترین آجیل هایی که میتوانید برای خوردن انتخاب کنید بهداشت نیوز  ۹ ساعت پیش

سالم ترین آجیل هایی که میتوانید برای خوردن انتخاب کنید به گزارش بهداشت نیوز، آجیل همچنین جزو بهترین منابع پروتئین‌ های گیاهی است. براساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۷، یک رژیم غذایی غنی از آجیل‌ می تواند به جلوگیری از عوامل خطر مانند التهاب، برای برخی بیماری ‌های مزمن کمک کند. در این مقاله ما سالم ترین آجیل ها را براساس محتوای پروتئینی و سایر فواید...

تمرینات ورزشی که می‌توانید به‌صورت درازکش انجام دهید بهداشت نیوز  ۹ ساعت پیش

تمرینات ورزشی که می‌توانید به‌صورت درازکش انجام دهید به گزارش بهداشت نیوز، تا به حال به این فکر کرده‌اید که در حالت درازکش ورزش کنید؟! درست است که خیلی از ما طرفدار تمرینات کل بدن هستیم، اما گاهی اوقات حوصله نداریم از جایمان بلند شویم و دلمان هم نمی‌آید تمرینات ورزشی‌مان را کنار بگذاریم. آیا راه‌ِحلی وجود دارد که بدون نیاز به بلند...

چگونه روده ای سالم داشته باشیم؟ مجله سلامت  ۹ ساعت پیش

چگونه روده ای سالم داشته باشیم؟دو هزار سال پیش بقراط گفته است که همه بیماری ها از روده آغاز می‌شود. این سخن تا حدودی درست است.روده ما در برگیرنده میکروب‌های ریز متعددی است که غذاهای مصرفی را پردازش می‌کنند و ویتامین‌ها را در دسترس ما قرار می‌دهند. این میکروب‌های ریز، بدن را در برابر میکروب‌های بد محافظت می‌کنند. وجود چنین میکروب‌هایی...

شایعه پاسخ ندادن تماس‌های اسد توسط پوتین، کذب است العالم فارسی  ۹ ساعت پیش

العالم - اروپا «دیمیتری پسکوف»، سخنگوی کاخ ریاست‌جمهوری روسیه می‌گوید که شایعه‌سازی‌های رسانه‌های اسرائیلی در خصوص اینکه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در پی سرنگونی هواپیمای ایلوشن این کشور توسط شلیک اشتباه پدافند سوریه از پاسخ به تماس‌های...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده