تعداد بازدید: ۱۳
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۱۷ اسفند ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۹:۲۲
تحرکات مرموز غرب برای تحریم سوریه پس از قطعنامه آتش بس
العالم ـ گزارش  با تقویت ارتش سوریه در مبارزه با گروه های تروریستی همچون داعش، جبهه النصره و تمام گروه های وابسته به القاعده که هشت سال با پشتیبانی کشورهای غربی و برخی کشورهای منطقه در سوریه جولان دادند تا شاید بتوانند جبهه مقاومت را تضعیف و راهی برای رهایی رژیم صهیونیستی بگشایند، دستپاچگی حامیان این گروه ها نمایان شد و این بار کوشیدند تا از راه انسان دوستانه این حمایت را ادامه دهند.
اگرچه شرایط رقت بار در سوریه و بلایی که بر سر مردم و زیرساخت های این کشور با جنگ افزارهای ساخت همین مدعیان انسان دوست، رفته است دل هر آزاد اندیشی را می لرزاند اما استفاده ابزاری از ارگان های بین المللی در رسیدن به اهداف غیر بشردوستانه، موضوع جدیدی نیست که غربی ها از آن بهره می گیرند و در مقاطع حساس که شرایط را به نفع حریف می بینند، با بهره گیری از این ظرفیت و فضاسازی رسانه ای، فشار سنگینی را وارد می کنند تا شاید طرف مقابل به شرایط آن ها تن دهد.
پس از آن که فضا سازی ها در متهم کردن دولت سوریه به استفاده از سلاح شیمیایی جواب نداد و روسیه با استفاده از حق وتو مانع بهره برداری جبهه غربی و بعضا عربی از آن شد، از گذرگاهی دیگر وارد شدند و طرح آتش بس در غوطه شرقی را مطرح کردند. کویت و سوئد به نمایندگی از این جبهه پیش نویسی را ارائه کردند که در آن بدون توجه به ضرورت تداوم مبارزه با تروریست ها و ضمانت های لازم برای اجرا، خواستار حد اقل 30 روز آتش بس در سراسر سوریه به خصوص غوطه شرقی شدند.
روسیه که نیروهایش در عرصه مبارزه حضور دارند و به خوبی از شرایط آرایش گروه های تروریستی و چگونگی استفاده آن ها از مردم به عنوان سپر انسانی آگاه است، زیر بار این پیش نویس نرفت. آن ها ناچار شدند تا در سه روز مذاکره پشت درهای بسته به خواسته ها و نظرات روسیه نزدیک شوند و سرانجام طبق بند 2 این قطعنامه، مبارزه با گروه های تروریستی از شمول آتش بس خارج شد.
اما این شروع ماجرا بود و از همان روز تصویب، دستگاه تبلیغاتی غربی به صورت مداوم بر طبل تعلل دولت سوریه و حامیان آن در اجرای قطعنامه کوبیدند. با گذشت چند روز، جبهه غربی از دو مسیر، فشار بر دولت سوریه را پیگیری کرد، شورای امنیت و شورای حقوق بشر. شورای حقوق بشر روز جمعه (دوم مارس) به درخواست انگلیس جلسه فوری تشکیل داد تا اوضاع غوطه شرقی سوریه را مورد بررسی قرار دهد.
  شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز دوشنبه با تصویب قطعنامه ای، خواستار تحقیق فوری در مورد وضعیت غوطه شرقی و فراهم شدن دسترسی به این منطقه برای انتقال کمک های بشردوستانه شد. زید رعد الحسین کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل هم اظهار کرد که مرتکبان جرایم در سوریه بدانند که هویتشان مشخص می‌شود و پرونده‌هایی با هدف محاکمه کیفری آن‌ها در آینده باز خواهد شد.
اگر چه وزارت خارجه سوریه در نامه ای به دبیر کل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت اعلام کرد دولت سوریه به منشور این سازمان و قانون بین المللی حقوق بشر پایبند است و برای تعامل با طرح های مثبت بین المللی که با منافع ملت سوریه همخوانی داشته باشد،آماده است؛ اما کشورهایی که با تروریست ها و گروه های تروریستی همکاری و آنها را تحریک می کنند، حملات تبلیغاتی جدیدی راه انداخته اند.
  در اقدامی دیگر انگلیس با همراهی فرانسه درخواست کرد تا در هفتم مارس نشست فوق العاده شورای امنیت هم در این باره برگزار شود. به گزارش ایرنا، این نشست به صورت غیرعلنی روز چهارشنبه برگزار شد و استفان دی میستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه گزارشی از وضعیت این کشور ارائه کرد. بر اساس آنچه که برخی منابع خبری از اظهارات دی میستورا افشا کرده اند، او در این نشست گفته است فراموش نمی کنم تاسفی که ما از عدم موفقیت برای ایجاد فرایندی برای خروج جبهه النصره از حلب شرقی خوردیم تا بتوانیم رنج و عذابی که ساکنان آنجا تحمل می کردند رامتوقف کنیم.
و (امروز) من و شما مایل نیستیم این وضعیت را دوباره (در غوطه شرقی) ببینیم. اشاره دی میستورا در حالی بوی حمایت از مردم را می دهد که خروج گروه های تروریستی از غوطه (گروههایی که بر اساس تعریف شورای امنیت شامل داعش، النصره و گروههای وابسته به القاعده هستند) با این هدف صورت می گیرد که فرصت را از دولت سوریه در ادامه پاکسازی غوطه شرقی سلب کرده و در اختیار گروه های معارض مسلح قرار دهد و به این ترتیب آنها می توانند با آرایش و همچنین تجدید قوا به فعالیت خود با پشتوانه قطعنامه 2401 شورای امنیت ادامه دهند.
اگرچه او به چرایی ایجاد چنین معضل و ماهیت ایدئولوژی و همچنین لجستیکی این گروه های تروریستی اشاره نمی کند، اما می گوید از هیچ تلاشی برای اجرای قطعنامه 2401 فروگذار نیست و تلاش خود را برای خروج گروه های تروریستی تعریف شده در سازمان ملل از غوطه شرقی به کار می گیرد. نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در عین حال جانب غربی ها را هم نگه می دارد و می افزاید تاخیر در این اقدام (خروج تروریست ها) توجیهی برای عدم اجرای قطعنامه 2401 نیست.
دی میستورا با بیان این که به یاد داشته باشیم قطعنامه 2401 مربوط به همه سوریه است نه فقط غوطه شرقی، ادامه می دهد: بمباران در غوطه شرقی از سوی طرفین درگیری ادامه دارد و مهلت 5 ساعته آتش بس به دلیل تعداد بالای جمعیت ساکنان آنجا برای ورود کمک های انسانی کافی نیست. وی در این نشست به تاثیر روسیه بر دولت سوریه هم اشاره می کند و با نگاهی به نشست آتی در آستانه که قرار است در 16 مارس برگزار شود، اظهار امیدواری می کند بتواند با استفاده از این نفوذ، دولت سوریه متقاعد به شرکت در کمیته قانون اساسی شود.
نکته جالب توجه درباره نشست فوق العاده شورای امنیت برای بررسی اجرای آتش بس در سوریه این است که کارل ون استروم نماینده دائم هلند در سازمان ملل که ریاست دوره ای این شورا را برعهده دارد با حضور در جمع خبرنگاران فقط چند سطری که از پیش تهیه شده بود را خواند و در آن خواستار اجرای کامل این قطعنامه شد.  او به هیچ سوالی پاسخ نداد اما بلافاصله دیده بان حقوق بشر یادداشتی را منتشر کرد که در آن دولت سوریه را به نادیده گرفتن قطعنامه متهم کرده و آن را نشانه ناتوانی یا تمایل نداشتن روسیه به وادار کردن متحد خود برای اجرای کامل قطعنامه آتش بس در غوطه شرقی دانسته بود.
شاید این بخش از یاداشت دیده بان حقوق بشر گویای پشت پرده همه این آمد و رفت ها و فریادهای انسان دوستانه باشد که نشست غیرعلنی روز چهارشنبه شورای امنیت را ناکافی دانسته و خواستار وضع ممنوعیت ارسال تسلیحات به سوریه و همچنین تحریم کسانی شده است که قطعنامه شورای امنیت را برای برقراری آتش بس در غوطه شرقی یا هرجای دیگر نادیده گرفته اند.
موضوعی که هیچ گاه از تریبون های غربی درباره آن چه که ائتلاف آمریکایی در سوریه و عراق انجام داد، مطرح نشد و هیچ کدام معترض اشغال سرزمینی این ائتلاف در سوریه پس از شکست داعش در رقه نبوده و نیستند. این رفتارها و استانداردهای دوگانه می تواند نشانی از نقشه های توطئه آمیز واشنگتن و جبهه غربی-صهیونیستی و بعضا عربی در جهت مداخله بیشتر در سوریه، تلاش برای وضع تحریم و نهایتا تاثیرگذاری در روند نشست های صلح سوریه در آستانه، سوچی و ژنو باشد.
 

کد خبر: 1038191  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: العالم فارسی
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای علمي

پاکسازی بدن با سوپ‌های سم زدا سلامت نیوز  ۴۳ دقیقه پیش

پاکسازی بدن با سوپ‌های سم زداسلامت نیوز: اگر در پی بهبود گوارش، افزایش سوخت و ساز و کنترل وزن خود هستید، سوپ های سمزدا از بهترین گزینه ها برای شما هستند.به گزارش سلامت نیوز به نقل از عصر ایران، مصرف سوپ هایی که به سمزدایی بدن کمک می کنند، عادتی سالم برای کمک به پاکسازی بدن با استفاده از مواد غذایی گیاهی است. این سوپ ها حاوی موادی...

محسن یگانه از بیمارستان مرخص شد سلامت نیوز  ۴۳ دقیقه پیش

محسن یگانه از بیمارستان مرخص شدسلامت نیوز: خواننده پاپ امروز از بیمارستان مرخص شد و روند درمان خود را در تهران ادامه خواهد داد. او شامگاه گذشته پیش از اجرای کنسرت خود در رامسر بدحال و راهی بیمارستان شد.به گزارش سلامت نیوز، محمد حاتم‌پور - مدیر برنامه محسن یگانه -به ایسنا گفت:محسن یگانه شب گذشته در بیمارستان سجاد رامسر تحت‌نظر...

تصمیم عجیب سازمان لیگ در مورد استقلال و پرسپولیس بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

تصمیم عجیب سازمان لیگ در مورد استقلال و پرسپولیس به گزارش بهداشت نیوز، وینفرد شفر تقریبا در مرز جنون است. او باورش نمی شود ۵ ملی پوشش را چند ساعت به بازی با نفت در اختیارش می گذارند. آن هم خسته کوفته. او باید این تیم را برای بدست آوردن جایگاه دوم جدول به میدان بفرستد. بعد همین لشگر خسته را به مصاف بزرگ آسیایی روز سیزده به در بفرستد. حالا که برانکو هم...

روستای زیرزمینی ، جاذبه‌ای دیدنی+عکس بهداشت نیوز  ۱ ساعت پیش

روستای زیرزمینی ، جاذبه‌ای دیدنی+عکس به گزارش بهداشت نیوز، ابوالفضل ابوترابی نجف‌آباد، تیران و کرون را دارای ظرفیت‌های بسیاری در حوزه گردشگری معرفی کرد و گفت: دنیا به سمت درآمدزایی از طریق صنعت گردشگری رفته است و در این صنعت توجه به روستاها و شهرهای کوچک با استقبال بیشتری رو به رو شده که اصطلاحا به آن بوم‌گردی می‌گویند.     نماینده...

ترکیبی که می تواند به درمان آلزایمر کمک کند نامه  ۱ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز ، این یافته ها می تواند منجر به تولید داروهای جدیدی برای درمان بیماری آلزایمر شود.تحقیق نشان می دهد ترکیب موجود در عصاره چغندر موسوم به "بتانین" می تواند به کاهش روند تجمع پروتئین های نامناسب در مغز، فرآیندی که با بیماری آلزایمر مرتبط است، کمک کند.لی جون مینگ، سرپرست تیم تحقیق از...

۵ گیاه طبیعی برای تعطیلات عید نامه  ۱ ساعت پیش

به گزارش نامه نیوز ، فصل جشن آغاز شده است و خیلی زود ما به مهمانی‌های عید که در آنها غذاهای لذیذ و لوکس و نوشیدنی‌های خوشمزه سرو می‌شود، دعوت می‌شویم. همانطور که همه‌ی ما می‌دانیم، معمولا مهمانی‌هایی که به مناسبت سال جدید برپا می‌شوند، اغلب به سوء هاضمه، نفخ و بی‌حالی منجر می‌شوند. خوشبختانه راه حل‌های...

عربستان در دعوی قضایی ۱۱ سپتامبر، ایران را شریک جرم کرد العالم فارسی  ۱ ساعت پیش

العالم - ایران - عربستان  عربستان به دنبال این است که ایران را به عنوان شریک جرم وارد یک پرونده قضایی در آمریکا برای رسیدگی به نقش ریاض در حملات 11 سپتامبر 2001 بکند.  شبکه خبری الجزیره بر اساس شکایت‌نامه‌ای که روز 9 سپتامبر تنظیم شده گزارش داده وکلای عربستان...

۷ محور کشور مسدود است/ ترافیک نیمه سنگین در ۶ محور موصلاتی سلامت نیوز  ۲ ساعت پیش

۷ محور کشور مسدود است/ ترافیک نیمه سنگین در ۶ محور موصلاتیسلامت نیوز: رئیس مرکز فرماندهی و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا از ترافیک در ۶ محور موصلاتی کشور و مسدود بودن ۷ محور کشور خبر داد.به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، سرهنگ نادر رحمانی با اشاره به بارش باران پراکنده در استان گیلان محور آستارا- اردبیل گفت: شاهد ترافیک در-۶ محور شامل جنوب به شمال محور کرج...

کمبود ۱۷۰ هزار پرستار در کشور/شرط بهبود وضعیت پرستاران سلامت نیوز  ۲ ساعت پیش

کمبود ۱۷۰ هزار پرستار در کشور/شرط بهبود وضعیت پرستارانسلامت نیوز: عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با یادآوری کمبود ۱۷۰ هزار پرستار در کشور، گفت: سازمان امور استخدامی باید مجوز جذب پرستار را صادر کند.به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، محمد وحدتی هلان افزود: پرستاری جزو مشاغل سخت است و پرستاران پیش قراولان ارائه خدمات به بیماران هستند و موفقیت طرح تحول سلامت نتیجه...

خشکی ۵۰ درصدی تالاب هورالعظیم بهداشت نیوز  ۲ ساعت پیش

خشکی ۵۰ درصدی تالاب هورالعظیم به گزارش بهداشت نیوز، مجید ناصری نژاد با انتقاد از اینکه 50 درصد تالاب هورالعظیم خشک است، گفت: البته 50 درصد آب باقیمانده موجود در تالاب  حاصل روانه کردن فاضلاب،  پساب های تصفیه نشده کشاورزی و مزارع نیشکر است و در واقع شاهد هیچ اقدامی برای احیای  تالاب جز روانه کردن زهکشی های نیشکر و...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده