تعداد بازدید: ۱۹
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۱۷ اسفند ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۷:۵۴
گردشگری دفاع مقدس به‌ عنوان موضوعی مهم در سند جامع گردشگری کشور لحاظ شده است
به‌گزارش گروه جامعه خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در این جلسه با تشریح بخش‌های مختلف ثبت آثار میراث‌فرهنگی و میراث ملموس و ناملموس گفت: «چند سالی است که با دستور رئیس‌جمهوری در دولت یازدهم دفاع مقدس در حوزه ثبت میراث‌فرهنگی ناملموس مورد توجه قرار گرفته است.
به اعتقاد من حوزه دفاع مقدس جزو مهم‌ترین بخش‌های میراث‌فرهنگی است و یادآور عزیزانی است که با جان‌فشانی از این مرز و بوم دفاع کردند.»او با بیان این‌که با ثبت این میراث باارزش توانستیم نقشی هرچند کوچک در پاسداشت دفاع مقدس ایفا کنیم افزود: «در دولت یازدهم 22 اثر و در دولت دوازدهم 12 اثر در حوزه دفاع مقدس در فهرست ملی به ثبت رسیده است و این روند همچنان ادامه خواهد داشت تا بتوانیم این رشادت‌ها را در مجموعه میراث با اهمیت کشور به ثبت برسانیم.
»معاون رئیس‌جمهوری در تشریح اهمیت حوزه گردشگری خاطرنشان کرد: «امروزه گردشگری سومین اقتصاد جهان است و حدود 2400میلیارد دلار در نقدینگی جهانی نقش دارد. با توجه به اینکه بسیاری از حوزه‌های اقتصادی جهانی در حال تحول هستند پیش‌بینی می‌شود تأثیر بخش‌هایی نظیر بانک‌ها و بیمه‌ها کاهش پیدا کند.
طبق پیش‌بینی همه کارشناسان بخشی که در آینده همواره با روندی روبه‌رشد همراه خواهد بود حوزه گردشگری است.»او با بیان این‌که کشورهای منطقه نیز کارهای بزرگی در رونق گردشگری کشور خود انجام داده‌اند گفت: «بر اساس سند چشم‌انداز ما باید تا سال 1404 به عدد 20میلیون گردشگر خارجی و 80میلیون گردشگر داخلی برسیم البته تا رسیدن به این عدد فاصله بسیار زیادی داریم.
اکنون میزان گردشگران ورودی به کشور 5میلیون نفر در سال است، در نتیجه باید برای رسیدن به این عدد گام‌های بلندی برداریم و به این حوزه به‌عنوان یک حوزه اقتصادی مهم توجه کنیم زیرا داشته‌های کشور بسیار زیاد و دارای اهمیت است.»رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با بیان اینکه ایران کشوری تاریخی با تمدنی کهن، سنت‌های بسیار زیبا و کهن است و در کنار موضوع دفاع مقدس جاذبه‌های بی‌نظیری در حوزه گردشگری دارد گفت: «گردشگری دفاع مقدس به‌عنوان موضوعی مهم در سند جامع گردشگری کشور لحاظ شده است.
»او افزود: «می‌توان سه هدف بزرگ را به‌واسطه حوزه گردشگری در کشور محقق کرد. گردشگری می‌تواند به درآمد ملی کمک کند و اقتصاد کشور را متحول کند، اگر به‌دنبال اقتصاد بدون نفت هستیم گردشگری یکی از حوزه‌هایی است ماهیتش بر اقتصاد مقاومتی منطبق است. گردشگری مزیت‌های درون‌زا و برون‌نگر دارد و این دقیقا با فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی منطبق است.
»مونسان با بیان این‌که گردشگری می‌تواند در حوزه ایجاد شغل نقش مهمی ایفا کند، تصریح کرد: «بر اساس آمارهای جهانی از هر 11 شغل در دنیا یک شغل به حوزه گردشگری مربوط است، در نتیجه گردشگری در ایجاد شغل که یکی از دغدغه‌های مهم کشور است و می‌تواند بسیار مؤثر باشد. همچنین سرعت ایجاد در اشتغال در حوزه گردشگری در مقایسه با سایر بخش‌های 2.
5 برابر است. به‌علاوه در حوزه گردشگری به ازای هر 40میلیون تومان می‌توان یک شغل ایجاد کرد درحالی‌که این عدد در حوزه‌هایی مانند صنعت به 500میلیون تا یک‌میلیارد تومان نیز می‌رسد.»او با بیان اینکه گردشگری عدالت اجتماعی را به‌دنبال دارد گفت: «ایجاد عدالت اجتماعی همواره جزو شعارهای نظام و دغدغه‌های مقام معظم رهبری بوده و است.
گردشگری می‌تواند تولید ثروت را به عمق روستاها وشهرهای کوچک ببرد و با حداقل سرمایه برای مردم آن منطقه درآمد ایجاد کند. به‌عنوان مثال می‌توان به اقامتگاه‌های بوم‌گردی اشاره کرد که علاوه بر تولید ثروت و ایجاد اشتغال برای روستاییان و ساکنان شهرهای کوچک توانسته کمبود تخت کشور در حوزه گردشگری را جبران کند.
»معاون رئیس‌جمهوری بیان کرد: «در مقطعی همواره اشاره می‌شد که گردشگری کشور به‌دلیل کمبود هتل است اما بوم‌گردی‌ها توانستند مشغل کمبود تخت و زیرساخت‌ها اقامتی را تا حدی حل کنند. از آنجایی‌که عمده گردشگران ورودی به کشور ما گردشگران فرهنگی‌ و تاریخی‌اند و کمتر به‌دنبال تفریحات گناه‌آلود هستند مزیت‌های کشور ما برای آن‌ها بسیار جذاب است و اقامتگاه‌های بوم‌گردی نیز کاملا منطبق با این مزیت‌ها هستند.
»می‌توانیم پیام‌های فرهنگی خود را از طریق حوزه گردشگری به سایر کشورها منتقل کنیماو تصریح کرد: «مزیت‌های کشور مختصات منحصر‌به‌فردی برای حوزه گردشگری کشور است. ما می‌توانیم پیام‌های فرهنگی خود را از طریق حوزه گردشگری به سایر کشورها منتقل کنیم. معتقدیم که ایران به‌لحاظ فرهنگی آن‌قدر غنی است که به‌واسطه اقامت چندروزه یک گردشگر خارجی در کشور، ما از فرهنگ آن‌ها تأثیر نمی‌پذیریم بلکه این آن‌ها هستند که تحت تأثیر فرهنگ ما قرار می‌گیرند.
»رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با اشاره به تبلیغات مسموم استکبار جهانی در دنیا علیه ایران و سیاه‌نمایی ایران در دنیا گفت: «گردشگرانی که به ایران می‌آیند با تطبیق این تبلیغات با فضای واقعی کشور نظرشان درباره ایران و سیاه‌نمایی‌های انجام‌شده کاملا دگرگون می‌شود.
وقتی گردشگران خارجی وارد ایران می‌شود از امنیت، فرهنگ کشور، نوع‌دوستی، مهربانی و... متحیر می‌شوند. ما به‌واسطه حوزه گردشگری علاوه بر ایجاد شغل،‌ توسعه اقتصادی و توزیع عادلانه ثروت می‌توانیم فرهنگ خود را به سایر کشورها منتقل کنیم.»او افزود: «گردشگری دفاع مقدس در برنامه‌های ایران‌گردی جزو محورهای توسعه راهبردی گردشگری است، گردشگری دفاع مقدس می‌تواند ثروت را به بسیاری از مناطق محروم ببرد و ارزش‌های دفاع مقدس را به گردشگران منقل کند.
در حوزه ثبت آثار دفاع مقدس نیز به دنبال آن هستیم که تمام دستاورهای دفاع مقدس را به ثبت برسانیم.»مونسان ادامه داد: «سال گذشته بر اساس آمار گمرک 240میلیون دلار صادرات صنایع‌دستی داشتیم، پیش‌بینی شده همین میزان نیز به‌صورت صادرات چمدانی صورت گرفته باشد، یعنی در مجموع صادرات صنایع‌دستی ایرانی به خارج از کشور حدود 500 میلیون دلار بوده است.
»او بیان کرد: «در حوزه صنایع‌دستی عمدتاً زنان سرپرست خانوار فعال هستند. حوزه صنایع‌دستی بخش بسیار مهمی است که در سنوات گذشته جدی گرفته نشده است. صنایع‌دستی می‌تواند تحولات اقتصادی و شغل ایجاد کند و توزیع عادلانه ثروت را به همراه داشته باشد و حتی دورافتاده‌ترین روستاها نیز از این مزایا بهره‌مند شود.
»معاون رئیس‌جمهوری با اشاره به ثبت جهانی روستای کلپورگان و تأثیر صنایع‌دستی در روستاها و شهرهای کوچک و محروم گفت: «حتی روستاهایی در کردستان و کرمانشاه وجود دارند که به‌واسط رونق صنایع‌دستی به روستاهای بدون بی‌کار مشهور هستند.»او در پایان تأکید کرد: «باید خریدهای راهیان نور در استان‌های مقصد انجام شود تا در آن استان‌ها درآمد ایجاد شود و شاهد رونق اقتصادی در آن استان‌ها باشیم.
»تأثیر اقتصادی و فرهنگی مسافران راهیان نور بر پنج استانسرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در این جلسه گفت: «افتتاح 10 مرکز فرهنگی دفاع مقدس با حضور رئیس‌جمهوری در سال گدشته یکی از مهم‌ترین برنامه‌های سال گذشته در حزه دفاع مقدس بود. با حمایت و کمک دولت، استانداران، نیروهای مسلح و سایر نهادها مراکز فرهنگی و موزه‌های استان‌ها یکی پس از دیگری راه‌اندازی می‌شود تا محلی برای حضور جوانان باشد.
»او افزود: «تهیه و تدوین سند ملی راهیان نور از دیگر اتفاقات مهم سال 96 بود که پس از تأیید مقام معظم رهبری مبنای تداوم کار قرار می‌گیرد. امیدواریم روز به روز هم از کمی و هم کیفی راهیان نور اوج و تعالی بالاتری پیدا کند به آرمان‌های تعیین شده در سند ملی راهیان نور دست یابیم.»سرلشکر باقری تصریح کرد: «در طول یک سال بیش از 6میلیون نفر به‌صورت داوطلبان از این صحنه الهی بازدید می‌کند.
بیش از 70درصد آن‌ها یعنی 4.5میلیون نفر جوانان مشتاق هستند.»او تأکید کرد: «باید کارگروهی در نهادها و دستگاه‌ها شکل بگیرد تا بتوان برنامه‌ای ارائه کرد که این 6میلیون مسافر راهیان نور تأثیر اقتصادی و فرهنگی بر پنج استان راهیان نور و مناطق محروم داشته باشند.»این جلسه با حضور نمایندگان قرارگاه‌های 12 گانه راهیان نور، سردار بهمن کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، سرتیپ رضا خرم‌طوسی فرمانده قرارگاه راهیان نور ارتش، حسام‌الدین آشنا مشاور رئیس‌جمهوری، محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی برگزار شد.
در این جلسه قرارگاه‌های 12گانه راهیان نور گزارشی از عملکرد و برنامه‌های خود ارائه کردند.در پایان این مراسم از اسناد ثبت ملی یادمان‌های دفاع مقدس، شعار سال راهیان نور، تولیدت فرهنگی راهیان نور و شهدای شاخص سال رونمایی شد.

کد خبر: 1038709  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: خبرگزاری فارس
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای اجتماعي

ساکن بُن‌بستِ «شهید برکتی» خبرگزاری فارس  ۲۷ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، محمدابراهیم محمدی فعال فرهنگی، یادداشتی را در خصوص مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی در اختیار خبرگزاری فارس قرار داده است:خبر درگذشت استاد گرانقدر حجت‌الاسلام سید علی‌اکبر حسینی موجب تألم  تمامی دوستان، به‌ویژه کسانی که با خُلق و...

نشان سی و ششمین دوره مسابقات قرآن، نماز و عترت دانش‌آموزان کشور رونمایی شد خبرگزاری فارس  ۲۷ دقیقه پیش

به گزارش گروه آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، نشان سی و ششمین دوره مسابقات قرآن، نماز و عترت سراسر کشور با حضور معاون اداره‌کل قرآن نماز و عترت وزارت آموزش و پرورش، معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش شهر تهران و نماینده اداره کل اوقاف و امور خیریه استان تهران رونمایی شد.عبدالرسول کریمی معاون پرورشی...

سردار مهماندار: هیجان فوتبال را در رانندگی دخیل نکنید آنا  ۲۸ دقیقه پیش

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ خطاب به فوتبال دوستان گفت: در صورت برد تیم ایران در مقابل پرتغال هیجان حاصل از شادی و نشاط‌شان را در رانندگی دخیل نکرده و از رانندگی هیجانی و هرگونه رفتار نامناسب در حین رانندگی پرهیز کنند. به گزارش...

حمایت از 300 بهبود یافته و کارتن‌خواب در مراکز طلوع بی‌نشان‌ها آنا  ۲۸ دقیقه پیش

مدیرعامل جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها گفت: هم اکنون حدود 280 تا 300 نفر تحت پوشش و حمایت جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها هستند و در 5 مرکز سرای نور، سرای مهر، سرای امید، سرای ایمان و سرای به سوی امید نگهداری می‌شوند. به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری...

قاتلان سلاله ۵ساله و امیرحسین ۱۰ساله به اعدام محکوم شدند ستاره ها  ۱ ساعت پیش

روزنامه شرق نوشت: قاتلان دو کودک که در جنایت‌های جداگانه دو کودک را به قتل رسانده بودند، با احکام دادگاه به مرگ محکوم شدند . قرار است یکی از این قاتلان دو کودک که در مشهد دست به جنایت زده، در ملأ‌عام به دار آویخته شود. قاتلان دو کودک یکی از محکومان مردی است که دختری پنج‌ساله را به...

اطلاعیه شماره ۲ استانداری در خصوص پخش بازی ایران ‌و پرتغال در ورزشگاه آزادی ایلنا  ۱ ساعت پیش

اطلاعیه شماره ۲ استانداری در خصوص پخش بازی ایران ‌و پرتغال در ورزشگاه آزادیبه گزارش ایلنا از پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران،  متن اطلاعیه شماره ۲ روابط عمومی و امور بین الملل استانداری تهران به این شرح است: باسمه تعالی پیرو هماهنگی‌های بعمل آمده و در راستای تامین رفاه حال شهروندان که قصد حضور در ورزشگاه آزادی برای تماشای پخش زنده مسابقه فوتبال بین تیم های...

برگزاری جشنواره رسانه‌ای "مداد قرمز" از سوی جمعیت هلال‌احمر ایلنا  ۱ ساعت پیش

برگزاری جشنواره رسانه‌ای "مداد قرمز" از سوی جمعیت هلال‌احمربه گزارش ایلنا، جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک نهاد یاری‌رسان بین‌المللی، با هدف هم‌‌گرایی و هم‌افزایی عمومی در خصوص فعالیت‌های امداد، بشردوستانه و صلح طلبانه در نظر دارد، نخستین جشنواره‌ رسانه‌ای «مداد قرمز» را برگزار کند. به همین...

افشای پشت‌پرده تجمع بازار علاءالدین/ تهدید کسبه برای تجمع و اعتراض تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش گروه علمی باشگاه خبرنگاران پویا؛ مهدی محبی درباره تجمع روز گذشته در بازار موبایل علاءالدین اظهار کرد: روز گذشته تجمعی در بازار علاءالدین صورت گرفت که ارتباطی با کسبه این بازار نداشت.وی ادامه داد: تجمع‌کنندگان وارد بازار علاءالدین شدند و با تهدید کسبه مبنی بر تخریب اموال و مغازه‌ها...

چگونه "قیمت واقعی تلفن همراه" را استعلام کنیم تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش گروه علمی باشگاه خبرنگاران پویا؛ حسین فلاح جوشقانی با بیان اینکه با اجرای طرح احراز هویت تجهیزات دارای سیم‌کارت (رجیستری) تمامی گوشیهای تلفن همراه که به صورت قانونی وارد کشور شده‌اند قابل شناسائی است، اظهار کرد: علاوه بر این خریداران می‌توانند با استفاده از سامانه‌های ثبت...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده