تعداد بازدید: ۲۳
تاريخ انتشار: پنج‌شنبه،۱۷ اسفند ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۷:۵۴
گردشگری دفاع مقدس به‌ عنوان موضوعی مهم در سند جامع گردشگری کشور لحاظ شده است
به‌گزارش گروه جامعه خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در این جلسه با تشریح بخش‌های مختلف ثبت آثار میراث‌فرهنگی و میراث ملموس و ناملموس گفت: «چند سالی است که با دستور رئیس‌جمهوری در دولت یازدهم دفاع مقدس در حوزه ثبت میراث‌فرهنگی ناملموس مورد توجه قرار گرفته است.
به اعتقاد من حوزه دفاع مقدس جزو مهم‌ترین بخش‌های میراث‌فرهنگی است و یادآور عزیزانی است که با جان‌فشانی از این مرز و بوم دفاع کردند.»او با بیان این‌که با ثبت این میراث باارزش توانستیم نقشی هرچند کوچک در پاسداشت دفاع مقدس ایفا کنیم افزود: «در دولت یازدهم 22 اثر و در دولت دوازدهم 12 اثر در حوزه دفاع مقدس در فهرست ملی به ثبت رسیده است و این روند همچنان ادامه خواهد داشت تا بتوانیم این رشادت‌ها را در مجموعه میراث با اهمیت کشور به ثبت برسانیم.
»معاون رئیس‌جمهوری در تشریح اهمیت حوزه گردشگری خاطرنشان کرد: «امروزه گردشگری سومین اقتصاد جهان است و حدود 2400میلیارد دلار در نقدینگی جهانی نقش دارد. با توجه به اینکه بسیاری از حوزه‌های اقتصادی جهانی در حال تحول هستند پیش‌بینی می‌شود تأثیر بخش‌هایی نظیر بانک‌ها و بیمه‌ها کاهش پیدا کند.
طبق پیش‌بینی همه کارشناسان بخشی که در آینده همواره با روندی روبه‌رشد همراه خواهد بود حوزه گردشگری است.»او با بیان این‌که کشورهای منطقه نیز کارهای بزرگی در رونق گردشگری کشور خود انجام داده‌اند گفت: «بر اساس سند چشم‌انداز ما باید تا سال 1404 به عدد 20میلیون گردشگر خارجی و 80میلیون گردشگر داخلی برسیم البته تا رسیدن به این عدد فاصله بسیار زیادی داریم.
اکنون میزان گردشگران ورودی به کشور 5میلیون نفر در سال است، در نتیجه باید برای رسیدن به این عدد گام‌های بلندی برداریم و به این حوزه به‌عنوان یک حوزه اقتصادی مهم توجه کنیم زیرا داشته‌های کشور بسیار زیاد و دارای اهمیت است.»رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با بیان اینکه ایران کشوری تاریخی با تمدنی کهن، سنت‌های بسیار زیبا و کهن است و در کنار موضوع دفاع مقدس جاذبه‌های بی‌نظیری در حوزه گردشگری دارد گفت: «گردشگری دفاع مقدس به‌عنوان موضوعی مهم در سند جامع گردشگری کشور لحاظ شده است.
»او افزود: «می‌توان سه هدف بزرگ را به‌واسطه حوزه گردشگری در کشور محقق کرد. گردشگری می‌تواند به درآمد ملی کمک کند و اقتصاد کشور را متحول کند، اگر به‌دنبال اقتصاد بدون نفت هستیم گردشگری یکی از حوزه‌هایی است ماهیتش بر اقتصاد مقاومتی منطبق است. گردشگری مزیت‌های درون‌زا و برون‌نگر دارد و این دقیقا با فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی منطبق است.
»مونسان با بیان این‌که گردشگری می‌تواند در حوزه ایجاد شغل نقش مهمی ایفا کند، تصریح کرد: «بر اساس آمارهای جهانی از هر 11 شغل در دنیا یک شغل به حوزه گردشگری مربوط است، در نتیجه گردشگری در ایجاد شغل که یکی از دغدغه‌های مهم کشور است و می‌تواند بسیار مؤثر باشد. همچنین سرعت ایجاد در اشتغال در حوزه گردشگری در مقایسه با سایر بخش‌های 2.
5 برابر است. به‌علاوه در حوزه گردشگری به ازای هر 40میلیون تومان می‌توان یک شغل ایجاد کرد درحالی‌که این عدد در حوزه‌هایی مانند صنعت به 500میلیون تا یک‌میلیارد تومان نیز می‌رسد.»او با بیان اینکه گردشگری عدالت اجتماعی را به‌دنبال دارد گفت: «ایجاد عدالت اجتماعی همواره جزو شعارهای نظام و دغدغه‌های مقام معظم رهبری بوده و است.
گردشگری می‌تواند تولید ثروت را به عمق روستاها وشهرهای کوچک ببرد و با حداقل سرمایه برای مردم آن منطقه درآمد ایجاد کند. به‌عنوان مثال می‌توان به اقامتگاه‌های بوم‌گردی اشاره کرد که علاوه بر تولید ثروت و ایجاد اشتغال برای روستاییان و ساکنان شهرهای کوچک توانسته کمبود تخت کشور در حوزه گردشگری را جبران کند.
»معاون رئیس‌جمهوری بیان کرد: «در مقطعی همواره اشاره می‌شد که گردشگری کشور به‌دلیل کمبود هتل است اما بوم‌گردی‌ها توانستند مشغل کمبود تخت و زیرساخت‌ها اقامتی را تا حدی حل کنند. از آنجایی‌که عمده گردشگران ورودی به کشور ما گردشگران فرهنگی‌ و تاریخی‌اند و کمتر به‌دنبال تفریحات گناه‌آلود هستند مزیت‌های کشور ما برای آن‌ها بسیار جذاب است و اقامتگاه‌های بوم‌گردی نیز کاملا منطبق با این مزیت‌ها هستند.
»می‌توانیم پیام‌های فرهنگی خود را از طریق حوزه گردشگری به سایر کشورها منتقل کنیماو تصریح کرد: «مزیت‌های کشور مختصات منحصر‌به‌فردی برای حوزه گردشگری کشور است. ما می‌توانیم پیام‌های فرهنگی خود را از طریق حوزه گردشگری به سایر کشورها منتقل کنیم. معتقدیم که ایران به‌لحاظ فرهنگی آن‌قدر غنی است که به‌واسطه اقامت چندروزه یک گردشگر خارجی در کشور، ما از فرهنگ آن‌ها تأثیر نمی‌پذیریم بلکه این آن‌ها هستند که تحت تأثیر فرهنگ ما قرار می‌گیرند.
»رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با اشاره به تبلیغات مسموم استکبار جهانی در دنیا علیه ایران و سیاه‌نمایی ایران در دنیا گفت: «گردشگرانی که به ایران می‌آیند با تطبیق این تبلیغات با فضای واقعی کشور نظرشان درباره ایران و سیاه‌نمایی‌های انجام‌شده کاملا دگرگون می‌شود.
وقتی گردشگران خارجی وارد ایران می‌شود از امنیت، فرهنگ کشور، نوع‌دوستی، مهربانی و... متحیر می‌شوند. ما به‌واسطه حوزه گردشگری علاوه بر ایجاد شغل،‌ توسعه اقتصادی و توزیع عادلانه ثروت می‌توانیم فرهنگ خود را به سایر کشورها منتقل کنیم.»او افزود: «گردشگری دفاع مقدس در برنامه‌های ایران‌گردی جزو محورهای توسعه راهبردی گردشگری است، گردشگری دفاع مقدس می‌تواند ثروت را به بسیاری از مناطق محروم ببرد و ارزش‌های دفاع مقدس را به گردشگران منقل کند.
در حوزه ثبت آثار دفاع مقدس نیز به دنبال آن هستیم که تمام دستاورهای دفاع مقدس را به ثبت برسانیم.»مونسان ادامه داد: «سال گذشته بر اساس آمار گمرک 240میلیون دلار صادرات صنایع‌دستی داشتیم، پیش‌بینی شده همین میزان نیز به‌صورت صادرات چمدانی صورت گرفته باشد، یعنی در مجموع صادرات صنایع‌دستی ایرانی به خارج از کشور حدود 500 میلیون دلار بوده است.
»او بیان کرد: «در حوزه صنایع‌دستی عمدتاً زنان سرپرست خانوار فعال هستند. حوزه صنایع‌دستی بخش بسیار مهمی است که در سنوات گذشته جدی گرفته نشده است. صنایع‌دستی می‌تواند تحولات اقتصادی و شغل ایجاد کند و توزیع عادلانه ثروت را به همراه داشته باشد و حتی دورافتاده‌ترین روستاها نیز از این مزایا بهره‌مند شود.
»معاون رئیس‌جمهوری با اشاره به ثبت جهانی روستای کلپورگان و تأثیر صنایع‌دستی در روستاها و شهرهای کوچک و محروم گفت: «حتی روستاهایی در کردستان و کرمانشاه وجود دارند که به‌واسط رونق صنایع‌دستی به روستاهای بدون بی‌کار مشهور هستند.»او در پایان تأکید کرد: «باید خریدهای راهیان نور در استان‌های مقصد انجام شود تا در آن استان‌ها درآمد ایجاد شود و شاهد رونق اقتصادی در آن استان‌ها باشیم.
»تأثیر اقتصادی و فرهنگی مسافران راهیان نور بر پنج استانسرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در این جلسه گفت: «افتتاح 10 مرکز فرهنگی دفاع مقدس با حضور رئیس‌جمهوری در سال گدشته یکی از مهم‌ترین برنامه‌های سال گذشته در حزه دفاع مقدس بود. با حمایت و کمک دولت، استانداران، نیروهای مسلح و سایر نهادها مراکز فرهنگی و موزه‌های استان‌ها یکی پس از دیگری راه‌اندازی می‌شود تا محلی برای حضور جوانان باشد.
»او افزود: «تهیه و تدوین سند ملی راهیان نور از دیگر اتفاقات مهم سال 96 بود که پس از تأیید مقام معظم رهبری مبنای تداوم کار قرار می‌گیرد. امیدواریم روز به روز هم از کمی و هم کیفی راهیان نور اوج و تعالی بالاتری پیدا کند به آرمان‌های تعیین شده در سند ملی راهیان نور دست یابیم.»سرلشکر باقری تصریح کرد: «در طول یک سال بیش از 6میلیون نفر به‌صورت داوطلبان از این صحنه الهی بازدید می‌کند.
بیش از 70درصد آن‌ها یعنی 4.5میلیون نفر جوانان مشتاق هستند.»او تأکید کرد: «باید کارگروهی در نهادها و دستگاه‌ها شکل بگیرد تا بتوان برنامه‌ای ارائه کرد که این 6میلیون مسافر راهیان نور تأثیر اقتصادی و فرهنگی بر پنج استان راهیان نور و مناطق محروم داشته باشند.»این جلسه با حضور نمایندگان قرارگاه‌های 12 گانه راهیان نور، سردار بهمن کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، سرتیپ رضا خرم‌طوسی فرمانده قرارگاه راهیان نور ارتش، حسام‌الدین آشنا مشاور رئیس‌جمهوری، محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی برگزار شد.
در این جلسه قرارگاه‌های 12گانه راهیان نور گزارشی از عملکرد و برنامه‌های خود ارائه کردند.در پایان این مراسم از اسناد ثبت ملی یادمان‌های دفاع مقدس، شعار سال راهیان نور، تولیدت فرهنگی راهیان نور و شهدای شاخص سال رونمایی شد.

کد خبر: 1038709  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: خبرگزاری فارس
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای اجتماعي

"خودروهای لوکس متخلف" تحت‌نظر پلیس هستند ایلنا  ۵ دقیقه پیش

"خودروهای لوکس متخلف" تحت‌نظر پلیس هستندسردار محمدرضا مهماندار (رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در پاسخ به این سوال که اقدام پلیس در برخورد با برخی افراد و گروه‌هایی که با خودروهای لوکس در خیابان‌های تهران شبانه مسابقه برگزار می‌کنند، چیست گفت: این افراد شناسایی و با برخی از آنها برخورد...

آغاز ثبت دادخواست بدوی دیوان عدالت اداری در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی تسنیم  ۱۲ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری تسنیم، علی اصغر تدین، سرپرست اداره‌کل خدمات الکترونیک قضایی به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ابلاغ کرد که لازم است از تاریخ اول مهرماه 1397 درخواست متقاضیان دادخواست بدوی دیوان عدالت را ثبت و به این دیوان ارسال کنند.اصل 173 قانون اساسی مقرر می‌دارد: به‏ منظور...

مافیایی که نمی‌خواهد این مشکل حل شود تسنیم  ۱۲ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، معضل مدیریت زباله و پسماند را به جرات می‌توان یکی از مهمترین دغدغه‌های محیط زیستی این روزهای ایران دانست. معضلی که به نظر می‌رسد، بنا نیست به این زودی‌ها شاهد برداشتن گامی موثر در مسیر مهارش باشیم.قادر رحمان‌زاده، کارشناس محیط زیست و فعالان...

معرفی مکانی برای ابراز همدردی با مردم خوزستان شبستان  ۱۳ دقیقه پیش

معرفی مکانی برای ابراز همدردی با مردم خوزستان    به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان، شهربانو امانی، در هشتاد و هشتمین جلسه شورای شهر تهران با گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: خوزستان در دوران دفاع مقدس پذیرای سربازان غیور ایران در دفاع از کشور بود.   عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به حادثه تروریستی روز گذشته در اهواز...

نتایج بررسی دریافت مطالبات شهرداری از دولت ارایه شود شبستان  ۱۳ دقیقه پیش

نتایج بررسی دریافت مطالبات شهرداری از دولت ارایه شود    به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان، سیدحسن رسولی در جلسه امروز شورا با اشاره به بند «و» تبصره پنج قانون بودجه سال 97 کل کشور گفت: طبق این بند دولت می تواند در صورت درخواست متقاضیان مطالبات قطعی اشخاص حقیقی و حقوقی، خصوصی و تعاونی و نهادهای عمومی غیر دولتی از دولت که...

برخورد مرگبار پراید و تریلی / عکس آفتاب نیوز  ۳۵ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : صارم رضایی با اعلام این خبر اظهار کرد: در برخورد تریلی و دو خودروی پراید با هم در محور پلدختر به سمت زانوگه مابین روستای توه خشکه و کارخانه گچ راننده تریلی به علت سوختگی شدید در دم جان باخت و سرنشینان هر دو پراید نیز به شدت مصدوم شدند.وی با بیان اینکه به محض دریافت خبر دو تیم امدادی از...

جمعی از اهالی ده ونک مقابل شورای شهر تجمع کردند شبکه ایران  ۳۹ دقیقه پیش

اخبار اجتماعی/ تجمع کنندگان که تعداد آنها حدود 40 نفر بود، اعلام کردند از اعضای شورای اسلامی شهر تهران بابت حل مشکل وضعیت مالکیت زمین هایشان که در مجاورت دانشگاه الزهرا (س) قرار دارد، کمک می‌خواهیم. اعضای شورای اسلامی شهر تهران پیش از این در بازدید از ده ونک، قول پیگیری مشکلات ما را داده‌اند،...

مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان ارشد دانشگاه آزاد امروز به پایان می رسد شبکه ایران  ۳۹ دقیقه پیش

اخبار اجتماعی/ نتایج دوره های با آزمون مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته دانشگاه آزاد اسلامی در سامانه اعلام نتایج مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه به آدرس www.azmoon.org و سامانه www.azmoon.net قابل مشاهده است. پذیرفته‌شدگان نهایی تمامی رشته‌ها باید شخصا با در دست داشتن مدارک لازم برای ثبت‌نام...

تولید تجهیزات پزشکی ایران براساس ضوابط استاندارد اتحادیه اروپا خبرگزاری فارس  ۵۷ دقیقه پیش

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، رضا مسایلی، مشاور وزیر بهداشت و مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت با اشاره به نقش پیشرو ۱۰۰۰ تولیدکننده بخش خصوصی تجهیزات پزشکی اظهار داشت: این شرکت‌ها محصولات خود را به بازارهای جهانی صادر می‌کنند و محصولات صادراتی شرکت‌های ایرانی، بازار ۴۰۰ میلیون نفری منطقه را...

تذکر به شهرداران مناطق 2 و 6 تهران خبرگزاری فارس  ۵۷ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری فارس، آرش حسینی میلانی در تذکرات پیش از دستور هشتاد و هشتمین جلسه علنی شورای شهر تهران، اظهار داشت: روز جهانی بدون خودرو روز گذشته برگزار شد و از معاونت حمل‌ونقل شهرداری تهران درخواست می‌شود برای سال آینده به این روز توجه بیشتری داشته باشد و از فرصت آن استفاده کند. ...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده