تعداد بازدید: ۳۴
تاريخ انتشار: شنبه،۱۹ اسفند ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۲۰:۲۰
آماری از ازدواج دخترانی که هرگز ازدواج نکرده‌اند
به گزارش ستاره ها به نقل از خبرگزاری ایسنا: زهرا آیت اللهی افزود: اگر جمعیت یک میلیون و ۲۹۷ هزار و ۳۰۰ دختر ۳۰ تا ۵۰ ساله هرگز ازدواج نکرده را به زنانی که بر اثر طلاق یا فوت شوهرانشان بی همسر هستند، اضافه کنیم، حدود دو میلیون و ۲۳ هزار زن ۳۰ تا ۵۰ سال بدون همسر در کشور وجود دارد. وی در ادامه اظهار کرد: اگر مسئولان نظام بخواهند برنامه‌ریزی انجام دهند آیا باید به وضعیت ۳۶ هزار دختری که زیر ۱۵ سال ازدواج می‌کنند، علی رغم سه مصوبه و قانون کلانی که بر کاهش سن ازدواج تاکید می‌کنند رسیدگی کنند و یا به ازدواج دختران کمک کنند؟.
علت این مسئله این است که شاخص‌های جهانی معتقدند ازدواج مهم نیست و برای خانواده تقدس قائل نیستند. راه‌اندازی رشته وزنه‌برداری و بوکس زنان رئیس شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده با بیان اینکه شاخص‌های جهانی به دنبال تساوی زن و مرد در تمامی زمینه‌ها هستند، اظهار کرد: علی رغم سیاست‌های مصوب شورای انقلاب فرهنگی تحت عنوان «سیاست‌های اوقات فراغت» و ورزش زنان که به دنبال توسعه ورزش برای افزایش شادی و نشاط آن‌ها و گسترش ورزش همگانی برای زنان و توجه به ورزش‌های متناسب با وضعیت جسمانی زنان است، امسال با افتخار اعلام کردیم که دو رشته وزنه برداری و بوکس بانوان را راه انداخته‌ایم.
برخی نگرش‌های لایحه امنیت زنان در برابر خشونت همخوانی با موازین اسلامی ندارد آیت اللهی با اشاره به منشور حقوق و مسئولیت‌های زنان در جمهوری اسلامی و چهار بند این منشور که به دنبال پیشگیری از ظلم به دختران و زنان جامعه است تصریح کرد: این در حالیست که شاهدیم لایحه امنیت زنان در برابر خشونت از سوی دولت پیشنهاد می‌شود، اگرچه در برخی از جا‌ها این لایحه خوب است، اما نگرش‌هایی در آن وارد شده است که به موازین اسلامی ما نمی‌خورد.
وی در ادامه تصریح کرد: در ماده ۴ این لایحه گفته می‌شود که هر کس مانع آزادی رفت و آمد دختران و زنان شود چه مادر و پدر او و چه غریبه باشد هیچ فرقی بین آن‌ها وجود ندارد و به حبس تعزیری درجه ۷ محکوم می‌شوند. برای مثال اگر مادری ببیند دخترش با چهار دوست ناباب رفت و آمد دارد اگر به او بگوید نرو به ۷ ماه حبس تعزیری محکوم می‌شود.
رئیس شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده با اشاره به ماده ۵ این لایحه نیز اظهار کرد: اگر این فرد نسبت سببی و یا نسبی با این دختران و زنان داشته باشد به حداکثر مجازات محکوم می‌شود. در بند ۳ ماده ۶ و ۱۶ نیز معین شده که اگر این فرد مانع آزادی زن و دختری شود، ولی نتیجه‌ای با این اقدامش به دست نیاید باز هم به حبس محکوم خواهد شد.
آیت اللهی با بیان اینکه در ماده ۱۹ نیز اگر فردی در برخورداری زنان از کسب درآمد حتی محدودیتی جزئی ایجاد کند به حبس تعزیری درجه ۶ محکوم خواهد شد ادامه داد: ماده ۲۸ نیز می‌گوید اگر خشونت بر علیه زنان اعمال شود اگرچه ممکن است شامل کتک زدن زنان و یا وادار کردن آن‌ها به تکدی گری باشد که قابل قبول نیست حتی اگر شاکی خصوصی از شکایتش صرفه نظر کند باز هم قرار تعقیب متوقف نمی‌شود تا زمانی که به سرانجام برسد.
این لایحه ۹۲ ماده دارد که تماما با حبس همراه است، در حالیکه حتی اگر این اقدامات سهوی باشد نیز برخورد‌ها به همین شکل خواهند بود. رئیس شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه این مرکز وظیفه سیاستگذاری امور بانوان در کشور را به عهده دارد و هماهنگ کننده دستگاه‌های مختلف برای اجرای سیاست‌های مصوب شورای فرهنگی و اجتماعی خانواده است، گفت: اعضای این شورا زنان مشاور امور بانوان وزراء، دو نماینده از قوه قضاییه، دو نماینده از مجلس، نمایندگانی از حوزه علمیه و صدا و سیما هستند و به همین دلیل شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده مرکزی فراقوه‌ای است.
آیت اللهی با بیان اینکه یکی از مصوبات شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده در مورد مصوبه حجاب و عفاف است، افزود: این مصوبه ابتدا سیاستی کلان بود که چندان اجرا نمی‌شد سپس وظیفه دستگاه‌های مختلف برای اجرای آن مشخص و در نهایت وظایف ۲۶ دستگاه در کشور در این حوزه تصویب شد. یکی از وظایف شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده بررسی و رصد کردن عملکرد دستگاه‌ها در این حوزه است.
نامه به ۲۶ دستگاه برای بررسی عملکردشان در حوزه حجاب وی با بیان اینکه از ابتدای امسال از سوی شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده به این ۲۶ دستگاه نامه‌ای فرستاده شده تا عملکردشان در حوزه حجاب را مطرح کنند، اظهار کرد: دشمن خارجی در تلاش است تا امنیت اخلاقی، فضای معنوی و ... کشور را از بین برده و به این ترتیب به انقلاب و نظام ضربه بزند.
رئیس شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه مشکل اصلی کشور در حوزه حجاب این است که دستگاه‌های داخلی در این مورد ضعیف عمل می‌کنند، تصریح کرد: در حالیکه ما در کشور تجربه جنگ هشت ساله را داشته‌ایم، دشمن نتوانسته ذره‌ای از خاک کشور را فتح کند.
به همین دلیل در صورتیکه دستگاه‌های مختلف عزمشان را در حوزه حجاب نیز جزم کرده و هماهنگ با یکدیگر عمل کنند دشمن نمی‌تواند هیچ کاری انجام دهد. آیت اللهی در ادامه با انتقاد از بند بودجه مربوط به حجاب و عفاف در برنامه ششم توسعه ادامه داد: معاونت امور توسعه انسانی وظیفه داشته است تا در برنامه ششم توسعه بندی در مورد بودجه بندی امور مربوط به حجاب در نظر بگیرد، اما علی رغم وجود این بند در برنامه چهارم و پنجم توسعه هیچ بندی درباره حجاب و عفاف در برنامه ششم توسعه به چشم نمی‌خورد.
وی در ادامه حمایت از کارخانجات تولید پارچه چادری در داخل کشور را یکی از مصادیق حمایت از حجاب و عفاف در کشور دانست و گفت: در حال حاضر تمام کارخانجات داخلی تولید پارچه چادری به جز یک مورد ورشکست شده‌اند دلیل این مسئله نبود حمایت از کارخانجات داخل کشور است. رئیس شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده در ادامه تصریح کرد: در کشور مافیایی وجود دارد که از واردات پارچه چادری در کشور سود اقتصادی بالایی می‌برد، این در حالیست که مصرف کننده چادر در ایران خیلی زیاد است.
آیت اللهی با اشاره به وظیفه دیگر دستگاه‌ها در مورد نظارت مستمر واحد‌های تولیدی پوشاک نیز اظهار کرد: تولید پوشاک در حال حاضر مطابق با ارزش‌های اسلامی در کشور نیست. فروشگاه‌هایی که در آن‌ها مانتو‌های مناسب عرضه شوند نیز بسیار نادر هستند. افرادی که سرمایه‌های کلانی دارند تلاش می‌کنند تا پوشش اسلامی رواج پیدا نکند و در این زمینه هزینه می‌کنند؛ بنابراین ما نیز باید در سوی دیگر این ماجرا هزینه‌هایی انجام دهیم.
وی با بیان اینکه NGO‌های فرهنگی نیز می‌توانند طرح‌هایی را ایجاد کنند تا مردم به سمت استفاده از حجاب متقاعد شوند، تصریح کرد: ما به اندازه کافی کار فرهنگی در حوزه حجاب انجام نداده‌ایم. در صورتی که اگر ثمرات حجاب و عفاف را برای زنان توضیح دهیم زنان خودشان مقید می‌شوند تا حتما حجاب را رعایت کنند.
رئیس شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده در ادامه اظهار کرد: ما باید فضایی در محیط‌های کاری ایجاد کنیم تا برای زنان مناسب باشد و فضای اختلاط بین زنان و مردان تا جای ممکن کم شود و زنان بتوانند در محل کارشان راحت باشند. یکی از دستگاه‌هایی که عملکرد خوبی در میان ۲۶ دستگاه متولی امر حجاب داشته است نیروی انتظامی بوده، کار‌های فرهنگی نیروی انتظامی از بسیاری از دستگاه‌های فرهنگی بیشتر بوده است.
آیت اللهی با اشاره به اقدامات خوب انجام شده در حوزه زنان از ابتدای انقلاب تا کنون به ویژه در افزایش سطح سلامت و بهداشت جامعه زنان اضافه کرد: در حال حاضر امید به زندگی در جامعه ما بین زنان بیشتر از مردان است. همچنین میزان ورود دختران به دانشگاه نسبت به پسران پیشی گرفته که نشان می‌دهد جامعه زنان رو به پیشرفت است.
وی با اشاره به ماده ۱۰۱ قانون برنامه ششم توسعه که مصوب کرده است ستاد ملی زن و خانواده شاخص‌های عدالت جنسیتی را بر اساس موازین اسلامی مشخص و به دستگاه‌های مختلف ابلاغ کنند، گفت: ستاد ملی زن و خانواده که بعد از پنج سال، چند روز گذشته تشکیل شده است در نهایت مصوب کرد تا شاخص عدالت جنسیتی بر اساس شاخص‌های جهانی تعیین و تصویب شود.
رئیس شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده در ادامه تصریح کرد: شاخص‌های جهانی عدالت جنسیتی یعنی تساوی زن و مرد در حالیکه در نگرش اسلامی ما معتقد به تساوی زن نیستیم. در حال حاضر در جامعه ما تعداد مردان سرپرست خانوار ۸۷.۴ درصد است و تعداد زنان سرپرست خانوار ۱۲.۶ درصد است. اگر بخواهیم به دنبال تساوی جنسیتی باشیم یعنی تعداد زنان سرپرست خانوار باید هم اندازه مردان سرپرست خانوار باشد.
این مسئله نه با موازین اسلامی ما سازگار است و نه مردم ما چنین چیزی را دوست دارند پس ما نباید مبنای جهانی برای تساوی جنسیتی را مطرح کنیم. آیت اللهی با تاکید بر اینکه موازین سازمان ملل در حوزه تساوی جنسیتی نمی‌تواند با موازین اسلامی ما سازگار باشد و ما باید بر مبنای سیاست‌های خودمان اقدام کنیم، ادامه داد: درحالیکه بر اساس سند مهندسی فرهنگی کشور سیاست‌های کلی جمعیت و سیاست‌های مقام معظم رهبری، همه دستگاه‌ها موظف هستند که سن ازدواج را کاهش دهند و در این وضعیت دائما صحبت از افزایش سن ازدواج می‌شود.
وی که در گفت‌وگوی ویژه خبری صحبت می‌کرد، با اشاره به دلایل استفاده از شاخص‌های بین‌المللی برای بررسی عدالت جنسیتی گفت: این استدلال وجود داشت که از آنجا که قصد داریم گزارشی بین‌المللی ارائه کنیم؛ بنابراین باید از شاخص‌های بین‌المللی نیز بهره بگیریم. این در حالیست که ماده ۱۰۱ برنامه ششم توسعه می‌گوید شاخص‌های عدالت جنسیتی برای استفاده از سیاست‌های داخلی هستند و نه ارائه گزارش‌های بین‌المللی؛ بنابراین باید ببینیم که نیاز مردم و اعتقادات خودمان چیست.
اما متاسفانه در سطح بین‌المللی منفعلانه عمل می‌کنیم. رئیس شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده با بیان اینکه لایحه تامین امنیت زنان ابتدا در هیات دولت مطرح شده و به دلیل داشتن جنبه‌های قضایی به قوه قضاییه رفته است، توضیح داد: این لایحه که در قوه مجریه مصوب شده است اشکالات زیادی دارد.
اگر می‌خواهیم با مدل ایرانی و اسلامی کار کنیم باید در مواقعی که مرد به زنش آسیب جسمی و روحی وارد می‌کند و یا مزاحمت خیابانی ایجاد می‌کند با او برخورد کنیم، اما در نگاه اسلامی ما، بر نقش فامیل در کمک رسانی به مظلوم نیز تاکید شده است. آیت اللهی در ادامه اظهار کرد: در فرهنگ ما اگر مردی همسرش را کتک بزند معمولا پدر، برادر و .
.. این زن به داد او می‌رسند چرا که قدرت بدنی دارند. چرا ما از حمایت‌های فامیلی استفاده نمی‌کنیم. ما باید نقش فامیل را پررنگ کنیم و نه اینکه بلافاصله پای پلیس و دادگاه به میان بیاید. وی با انتقاد از رشد زنان در موضوعاتی که در شاخص‌های جهانی ارزشمند هستند، اظهار کرد: این در حالیست که در مواردی که در شاخص‌های اسلامی ارزش هستند زنان رشدی نداشته‌اند.
بر اساس آخرین آمار سال ۹۵ نسبت به سال قبل میزان ازدواج ۱.۷ درصد کاهش یافته. این در حالیست که میزان طلاق ۱.۶ درصد افزایش داشته. همچنین در مورد میزان فرزندآوری نیز ۲.۷ درصد کاهش داشته‌ایم. رئیس شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و خانواده با بیان اینکه زنان حق دارند درس بخوانند، در جامعه حضور فعالانه داشته باشند و در عین حال از خانواده گرم نیز برخوردار باشند، ازدواج کنند و بچه دار شوند، گفت: همه زنان دوست دارند بچه دار شوند، اما چرا نمی‌توانند؟ علی رغم اینکه همه زنان دوست دارند بچه دار شوند مسئولین به آن‌ها کمک نمی‌کنند تا میان مسئولیت‌هایشان تزاحم ایجاد نشود.


کد خبر: 1041242  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ستاره ها
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای اجتماعي

دستگیری سارق خودروهای مسافربری در مشیریه/ اعتیاد بهانه‌ای برای سرقت ایلنا  ۱۳ دقیقه پیش

دستگیری سارق خودروهای مسافربری در مشیریه/ اعتیاد بهانه‌ای برای سرقتبه گزارش ایلنا، سرگرد فرهاد واقعی درباره جزئیات خبر گفت: با شکایت تعدادی از رانندگان مسافربر محدوده مشیریه درباره سرقت‌های مکرر از داخل خودروهای‌شان، تیمی از ماموران به بررسی موضوع پرداختند. رئیس کلانتری ۱۶۹ مشیریه عنوان داشت: در بررسی‌های انجام شده مشخص شد سارق تمامی دستبرد‌ها مشترک...

اگر هوس این خوراکی‌ها را کرده اید شما بیمارید خبرگزاری برنا  ۳۸ دقیقه پیش

اگر هوس این خوراکی‌ها را کرده اید شما بیمارید به گزارش گروه سلامت برنا، همه ی ما گاهی هوس خوردن خوراکی یا غذایی را می کنیم و این مسأله کاملا طبیعی است. اما اگر دائما هوس ماده ی غذایی خاصی را می کنید، فقط در فکر خوردن آن و رفع هوس تان نباشید چون احتمالا بدن تان سعی دارد از طریق این هوس ها نکته ای در مورد سلامتی تان را به شما بفهماند....

دستگیری معتادی که از راننده‌ها سرقت می‌کرد آفتاب نیوز  ۴۲ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : سرگرد فرهادواقعی در گفتگو باخبرنگار گروه جامعه خبرگزاری میزان گفت: با شکایت تعدادی از رانندگان مسافربر محدوده مشیریه در خصوص سرقت‌های مکرر از داخل خودروهایشان، تیمی از ماموران به بررسی موضوع پرداختند.این مقام انتظامی عنوان داشت: در بررسی‌های انجام شده مشخص شد که سارق تمامی دستبرد‌ها مشترک...

کلاهبرداری زن جوان از ۱۰۰ نفر در مشهد آفتاب نیوز  ۴۲ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : سردار قادر کریمی گفت: در پی دریافت اخباری مبنی بر اینکه زن جوانی، خود را مدیر یک شرکت بین‌المللی معرفی و با اجاره دفتری در یکی از برج‌های تجاری مشهد در قالب تسهیلات بانکی از شهروندان یک‌میلیارد ریال اخذ و متهم به کلاهبرداری از ۱۰۰ شهروند با این ترفند است، تحقیقات پلیسی آغاز شد.فرمانده...

برخورد پژوپارس با عابران پیاده در ستارخان/ راننده ۱۸ ساله بازداشت شد ایلنا  ۱ ساعت پیش

برخورد پژوپارس با عابران پیاده در ستارخان/ راننده ۱۸ ساله بازداشت شدبه گزارش ایلنا، سرهنگ علیرضا شعبانپور درباره جزئیات این تصادف رانندگی گفت: ساعت ۱۸:۳۰ دقیقه امروز مأموران کلانتری ۱۱۸ ستارخان از وقوع تصادفی جرحی حد فاصل فلکه اول و دوم صادقیه مطلع شده و بلافاصله به محل اعزام شدند. وی ادامه داد: بعد از حضور مأموران در محل مشخص شد که یک دستگاه خودروی پژوپارس سفید با...

برج‌های منطقه ۲۲ ملکف به رفع موارد ناایمن شده‌اند ایلنا  ۱ ساعت پیش

برج‌های منطقه ۲۲ ملکف به رفع موارد ناایمن شده‌اند  به گزارش ایلنا، علی نوذرپور شهردار منطقه ۲۲ در جمع نمازگزاران مسجد امام حسن مجتبی(ع) ضمن تسلیت به خانواده شهدای حادثه تروریستی اهواز و محکوم کردن عملیات تروریستی منافقین، خاطر نشان کرد: شهر یک سازمان اجتماعی به واسطه انسان‌هایی که در آن زندگی می‌کنند است نه یک سازمان کالبدی بی...

سردار یزدی در کانون وکلای مرکز مورد تجلیل قرار گرفت تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، کانون وکلای مرکز همایش دفاع از جبهه تا محکمه را به مناسبت هفته دفاع مقدس برگزار کرد. در این مراسم سردار محمدرضا یزدی فرمانده کنونی سپاه محمدرسول‌الله(ص) و فرمانده گردان عمار در زمان حمله عراق به تنگه ابوقریب مورد تجلیل قرار گرفت.در این مراسم همچنین جمعی از...

مقایسه حفظ سرزمین ایران پیش و پس از انقلاب اسلامی از زبان معاون حقوقی فرمانده کل سپاه تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، همایش دفاع از جبهه تا محکمه به مناسبت هفته دفاع مقدس در کانون وکلای مرکز برگزار شد و سردار علی اصغر گرجی‌زاده معاون حقوقی و مجلس فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، طی سخنانی تاکید کرد: اولین حقی که برگردن هر انسان آگاهی واجب است، این است که آگاهی‌اش...

قابلمه های کشنده/ برای خرید قابلمه به دنبال مارک آن نباشید خبرگزاری برنا  ۲ ساعت پیش

قابلمه های کشنده/ برای خرید قابلمه به دنبال مارک آن نباشید به گزارش گروه سلامت برنا، اکثر ما در کابینت های خانه مان انواع و مدل های مختلف قابلمه و تابه هایی داریم که نمی دانیم کاربرد هر کدام برای چیست. اگر چه شاید در نگاه نخست این موضوع برای بسیاری از مردم چندان مهم جلوه نکند، اما با کمی تحقیق و مطالعه مطالب مربوط به سلامت و بهداشت و…....

چاقوکشی موادفروش‌ها و مرد زورگیر برای پلیس در دو محله تهران آفتاب نیوز  ۲ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : سرهنگ مجید عسگری نیا در تشریح این خبر گفت: چندی پیش درپی شکایت یکی از شهروندان ساکن محدوده شرق تهران در خصوص وقوع زورگیری های یک سارق با سلاح سرد، تیمی از ماموران کلانتری وارد عمل شده و رسیدگی به موضوع را در دستورکار خود قرار دادند.وی با بیان اینکه در بررسی‌های انجام شده مشخص شد مردی...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده