تعداد بازدید: ۱۱
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۱۸ دی ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۰:۴۰
تحصیل در مدارسی که از سال 85 حکم تخریب گرفته!
سلامت نیوز: بسیاری از مدارس استان مازندران از لحاظ ایمنی لنگ می‌زند، بیشتر مدارس به فرسودگی مبتلا شده و در برابر حوادث طبیعی همچون زلزله ایمن نیستند.به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، به گفته قاسم احمدی لاشکی، نایب رئیس کمیسیون آموزش مجلس، 65 درصد مدارس ایران یا تخریبی هستند یا نیاز به مقاوم‌سازی دارد که سهم مدارس تخریبی از این میزان 34 درصد است.
این رقم قابل توجهی است که باید به آن جدی تر نگاه شود و از سوی دیگر کشور روی خط زلزله قرار دارد بنابراین خطر تخریب مدارس، همیشه دانش‌آموزان را تهدید می‌کند بنابراین برای محافظت از نسل آینده باید هرچه زودتر به فکر مقاوم‌سازی مدارس فرسوده بود.شهرستان نور نیز از قاعده مدارس تخریبی مستثنی نیست به طوری که نیمی از مدارس آن از قدمت بالای 40 سال برخودار بوده و فرسوده محسوب می شوند.
آیت دیوسالار، مدیر آموزش و پرورش نور با اشاره به اینکه شهر نور، رویان، ایزدشهر و روستاهای اطراف این مناطق دارای جمعیت دانش آموزی حدود 13 هزار نفر و 96 آموزشگاه است، اظهار کرد: بیش از نیمی از مدارس شهرستان نور که از قدمت بالای 40 سال برخوردارند در بافت فرسوده قرار دارد. این مدارس از لحاظ تجهیزات ایمنی مشکل خاصی ندارند.
وی با بیان اینکه بعضی از مدارس هرچند قدیمی هستند اما سربندی، دیواره‌ها و پنجرههایشان تعمیر شده است، تصریح کرد: در نور مدرسه‌ای که تخریبی و در حال استفاده باشد وجود ندارد و همه مدارس حتی در نقاط کوهپایه از لحاظ سیستم گرمایشی به پکیج و رادیاتور مجهز شدند؛ در بازدیدها هم اولویت اول استفاده از نوع سوخت برای گرمایش است.
او در ادامه با اشاره به اینکه چند مدرسه در دست بازسازی قرار گرفته است، افزود: هرچند از لحاظ بودجه‌ای در وضعیت مناسبی قرار نداریم، اما خوشبختانه با استفاده از مشارکت های مردمی (اولیا)، حمایت های خیرین، ظرفیت های موجود و همکاری اداره کل تجهیزات و نوسازی استان که قول تامین تجهیزات را داده در امر باز سازی مدارس گام هایی خوبی بر داشته شده است.
دیوسالار با بیان اینکه امسال به دلیل کمبود معلم در ایزدشهر، دانش آموزان پایه پنج و ششم به صورت مختلط در حال تحصیل هستند، ادامه داد: در سطح شهر نور، مشکلات اجتماعی فراوانی چون اعتیاد والدین، بدسرپرست و بی سرپرست و طلاق وجود دارد اما با تفاهم نامه هایی که با اورژانس اجتماعی، هلال احمر و همچنین ارشاد منعقد شده کارشناسان به فراخور زمان ضمن هماهنگی با مدیران مدارس موانع و چالش‌ها را شناسایی کرده و اگر نیاز باشد به صورت کلی و در صورت لزوم به صورت انفرادی موارد مورد بررسی قرار گرفته می‌شود.
مدیر آموزش و پرورش نور یادآور شد: تمام سعی اداره آموزش و پرورش نور سعی بر این است تا مشکلات آموزشی و تربیتی و اخلاقی و زیرساخت را برطرف کند تا دانش‌آموزان بدون داشتن دغدغه به تحصیل خود ادامه دهند.درس خواندن دانش آموزان در مدارس که حکم تخریبشان از سال 85 آمده خسرو بابایی مدیر آموزش و پرورش بلده در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه در بخش بلده 21 آموزشگاه با جمعیت 438 دانش اموز در حال تحصیل هستند، اظهار کرد: بیش از 40 درصد مدارس بلده که از لحاظ قدمت به 30 تا 50 سال می رسند اصلا ایمن نیستند و مجوز تخریب دو مدرسه یکی در "ورازان" و یکی هم در شهر "بلده" از سال 85 صادر شده اما هرسال با بهانه کمبود بودجه، دانش آموزان را به همان مدارس ناایمن می‌فرستند.
وی با بیان اینکه 10 مدرسه از سیستم گرمایشی شوفاژ استفاده می‌کنند، تصریح کرد:مابقی مدارس از بخاری کاربرات و گرمایش تابشی ( برقی ) در حال استفاده هستند که از نظر ایمنی مشکلی ندارند.مدیر آموزش و پرورش بلده تصریح کرد: به دلیل اینکه اکثر معلمان در روستا و خود مدرسه سکونت دارند روشن و خاموش کردن بخاری‌ها با همکاران است و ضمنا کلاس‌های آموزشی در مورد ایمنی در مدارس برگزار می‌شود.
بابایی با اشاره به اینکه تنها یک مدرسه مستقل ابتدایی در بلده وجود دارد که به علت حد نصاب نرسیدن تعداد دانش آموزان دختران و پسران تا پایه ششم به صورت مختلط در حال تحصیل هستند، افزود: مدرسه‌ای در "ورازان" به دلیل دارا بودن 15 دانش آموز در مقطع راهنمایی پسر و دختر مختلط بوده که استان هم در جریان این موضوع قرار گرفته است.
وی درباره سرویس های بهداشتی که در مدارس مختلط وجود دارد، گفت: در مقاطع ابتدایی، سرویس بهداشتی جدا نیست اما تنها کاری که در سال گذشته انجام شد احداث یک سرویس بهداشتی در سالن مدرسه برای دختران بوده است. با توجه به اینکه اکثر دانش آموران این منطقه تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند، مسئولان استانی باید به سرانه اداری توجه بیشتری داشته باشند.
مدیر آموزش و پرورش بلده افزود: بازدید از مدارسی که نیاز به تعمیرات جدی دارد و تامین بودجه آن برای حفظ جان دانش آموزان ضروری است.70 درصد مدارس حوزه چمستان کلنگی استسید علی اکبر حسینی مدیر آموزش و پرورش چمستان در گفت وگو با ایسنا با اشاره به اینکه حدود 90 مدرسه و 7000 دانش آموز در این منطقه مشغول به کسب علم و دانش هستند، اظهار کرد: 54 مدرسه ابتدایی در این حوزه وجود دارد که از این تعداد 48 مدرسه مختلط است و می‌تواند به عنوان یک چالش اساسی مطرح شود.
وی افزود: تنها کاری که در این زمینه صورت گرفت، در سال گذشته تا جایی که فضا موجود بود پایه ششم و در بعضی مدارس پایه پنجم ابتدایی از نظر جنسیتی تفکیک شد.مدیر آموزش و پرورش چمستان با بیان اینکه حدود 70 درصد مدارس در این حوزه کلنگی است، گفت: بزرگ ترین مدرسه سطح شهر متعلق به سال 43 و کاملا تخریبی است و همچنین بیش از 50 درصد مدارس در حوادث غیرمترقبه و بحران تخریبی هستند.
حسینی در ادامه خاطرنشان کرد: بر اساس آمار سال گذشته از 90 مدرسه موجود 18 مدرسه در بحران برف کاملا آسیب دیدند و در ضمن مدارسی که از ساخت آن بیش از 40 سال می‌گذرد تخریبی محسوب می شود.وی با بیان اینکه سال گذشته برای حدود 20 مدرسه شوفاز کشی و تامین سوخت دوم تعریف شده است، خاطرنشان کرد: اگر در زمستان قطعی گاز رخ داد از سیستم تابشی استفاده خواهد شد.
خوشبختانه مشارکت خیران به ویژه خیرین مدرسه ساز در چمستان افرایش یافته و طی دو سال اخیر 4 مدرسه افتتاح و 4 مدرسه در حال ساخت است که نیمی از هزینه ها توسط خیرین و مقداری هم توسط اداره نوسازی تامین شد.حسینی ادامه داد:متاسفانه در حوزه چمستان 8 مدرسه شیفت گردشی داریم که امیدواریم به زودی با کمک خیرین و همکاری نوسازی استان این مشکل هم برطرف شود.
مدیر آموزش و پرورش چمستان یادآورشد: گستردگی جغرافیایی چمستان می‌طلبد مسئولین استانی با وجود تعدد زیاد مدارس تخریبی، نگاه ویژه تری داشته باشند؛ همان گونه که امروزه آسیب های اجتماعی و سلامت به وفور وجود دارد، اگر به مدارس در بحث تامین تجهیزات کمتر نگاه شده باشند، طبیعتا آسیب بیشتری میبینند.

کد خبر: 104542  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: سلامت نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای علمي

حمله سایبری به کمیته ملی دموکرات های آمریکا شبکه ایران  ۴۹ دقیقه پیش

این کمیته هدف هکرهای روسی برای جمع آوری اطلاعات را بررسی وضعیت سیاست و برنامه های دموکرات ها برای انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 می دانند. حملات فیشینگ شامل فرستادن ایمیل های دروغین به  مقامات است. ایمیل ها اغلب به عنوان افرادی ارسال می شود که مطرح و سرشناسند و سعی دارند ضمن فریب دریافت کنندگان...

چرا ماهواره پیام سقوط کرد شبکه ایران  ۴۹ دقیقه پیش

احمد معتمدی با اشاره به طراحی و ساخت ۱۱ ساله ماهواره پیام در دانشگاه صنعتی امیرکبیر، افزود: مهمتر از ساخت ماهواره زیرساخت‌هایی است که برای این پروژه در دانشگاه ایجاد شد که از آن جمله می‌توان به راه‌اندازی آزمایشگاه‌ها، اتاق تمیز و نیروهای متخصصی اشاره کرد که در طول ۱۱ سال در ساخت...

تلاش مجلس برای جلوگیری از فرار مالیاتی حدود ۷ هزار میلیاردی جامعه پزشکی / کارتخوان اجباری... سلامت نیوز  ۱ ساعت پیش

تلاش مجلس برای جلوگیری از فرار مالیاتی حدود ۷ هزار میلیاردی جامعه پزشکی / کارتخوان  اجباری می شودسلامت نیوز:عضو کمیسیون تلفیق بودجه با اشاره به پیشنهادی برای شفاف سازی مالیات پزشکان در لایحه بودجه 98 گفت:آنچه درباره مالیات بر درآمد پزشکان گفته می شود رقمی حدود 7هزار میلیارد است که متأسفانه رقمی بسیار کمتر به عنوان مالیات سالیانه از این بخش، پرداخت می شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم، عباس...

حواس‌پرتی و کاهش تمرکز نشانه‌ افسردگی است؟ سلامت نیوز  ۱ ساعت پیش

حواس‌پرتی و کاهش تمرکز نشانه‌ افسردگی است؟سلامت نیوز:یک روانپزشک در دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با اشاره به اینکه حواس‌پرتی و کاهش تمرکز می‌تواند علامتی از افسردگی باشد، گفت: این افراد به دلایل افسردگی دچار حواس پرتی می‌شوند و نمی‌توانند حواس خود را روی مسائل رومزه جمع کند.به گزارش سلامت نیوز به نقل ازایسنا، غمگینی، احساسی...

چگونه اطلاعات گوشی خود را بازیابی کنیم شبکه ایران  ۲ ساعت پیش

این روزها در دستان بسیاری از کاربران گوشی هوشمند و تبلتی قرار دارد که حاوی اطلاعات مهمی است. اطلاعاتی که از دست دادن آنها برای بسیاری از ما ناراحت‌کننده است. با اینکه بارها کارشناسان توصیه کرده‌اند که به مقوله پشتیبان‌گیری از سیستم باید توجه ویژه داشت اما متأسفانه اکثر کاربران به دلایل...

جزئیات "اندروید کیو" محصول جدید گوگل اعلام شد شبکه ایران  ۲ ساعت پیش

ویدئویی که در مورد این سیستم عامل در فضای مجازی منتشر شده، نشان می دهد امکانات جدیدی در قالب حالت سیاه یا dark mode نیز برای استفاده از گوشی یا تبلت مجهز به این سیستم عامل در نور کم و برای کاسته شدن از آزار چشم در نظر گرفته شده است. البته در این حالت مصرف باتری نیز به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. البته...

مدیرعامل شرکت مخابرات خبر داد: ارائه سرویس های مخابراتی بر بستر پیام رسان داخلی سروش هموطن سلام  ۱۶ ساعت پیش

مهندس سید مجید صدری ضمن اعلام مطلب فوق افزود: با توجه به کاهش تعرفه پیام رسان های داخلی به کمترین میزان در بین تمامی اپراتورها در شرکت مخابرات ایران، استفاده از ظرفیت های فنی مخابرات در بستر پیام رسان های داخلی می تواند به گسترش بازار ارتباطات کشور کمک شایانی نماید. مدیر عامل شرکت مخابرات ایران در...

توسعه شبکه کابل در2 مرکز مخابراتی هموطن سلام  ۱۶ ساعت پیش

با اجرای عملیات مذکور ارتباط تلفنی مشترکین در مرکز مخابرات بعثت با پیش شماره های 5504 الی 5508، 5518، 5532 الی 5535 در محدوده خیابانهای شهید احدی، شهید بابایی، نیکنام، کارگر سامانی به مدت 3 روز و در مرکز مخابرات شهید نظری از ساعت 24 بامداد به مدت 6 ساعت با اختلال همراه است.

رونمایی از جدیدترین سیستم بانکداری الکترونیک شبکه ایران  ۲۰ ساعت پیش

این روزها بسیاری از افراد به دنبال برترین روشها برای تجارت آنلاین خود هستند و به نظر می رسد موج جدید بانکداری های آنلاین روشی مناسب برای تحقق این هدف است. سیستم بانکداری هوشمند «Empower» یکی از برترین روشهایی است که اخیرا در بازار ایالات متحده به علاقه مندان این حوزه معرفی شده است. کارت...

بودجه ۱.۲ میلیون یورویی برای ساخت «پیام» شبکه ایران  ۲۰ ساعت پیش

محمدجواد آذری جهرمی در اینستاگرام نوشت: عده‌ای خواستار شفافیت در بودجه ساخت ماهواره شده بودند، کل بودجه ساخت ماهواره «پیام» در طول ده سال، حدود ۱/۲ میلیون یورو بوده است. وی با تاکید براینکه این بودجه‌ها از جنس هزینه نیست، بلکه سرمایه ملی است، ادامه داد: به خاطر دارید اجرای بخشی...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده