تعداد بازدید: ۲۱
تاريخ انتشار: شنبه،۲۶ اسفند ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۰۹:۳۴
آیت‌الله طالقانی: می‌خواهند زن‌ها را به ابتذال رژیم قبل برگردانند
به گزارش جام نیوز، جریان مرموز اختراع‌کننده واژه «حجاب اجباری» که این روزها فعال‌تر شده است، با هدف ایجاد تردید و شبهه در احکام دینی و شعارهای انقلاب و در نهایت ایجاد انحراف فکری و دینی در اعتقادات، تلاش وافری به خرج می‌دهد تا برای توجیه اختراع جدید خود نسبت‌های ناروایی را به بزرگان دین و بخصوص سابقون انقلاب بدهد.
  بزرگانی همچون شهید مظلوم آیت‌الله بهشتی، شهید مطهری، مرحوم آیت‌الله طالقانی و... از جمله سابقون انقلاب هستند که جریان اختراع‌کننده «حجاب اجباری» تلاش دارد با نسبت دادن مواضع نادرست به آنان، کار خود را توجیه نماید.   خوشبختانه از این شخصیت‌های بزرگ به اندازه کافی فیلم، نوار و نوشته برجای مانده است که موجب افشای دروغگویان باشد.
علاوه بر آن‌ها، هنوز نسل اول انقلاب در قید حیاتند و مواضع و تفکر و روش و اعتقادات آن بزرگان را تبیین و تدوین می‌کنند. مرحوم آیت‌الله سید محمود طالقانی از جمله شخصیت‌های بزرگ انقلاب است که جریان‌های موذی و منحرف سال‌ها تلاش کرده‌اند از جایگاه وی برای توجیه اعمال نادرست خود بهره ببرند.
اختراع کنندگان «حجاب اجباری» نیز در همین جهت تلاش کرده‌اند. درحالیکه این شخصیت فرهنگی و علمی بزرگ انقلاب، نظرات روشنی در زمینه حجاب دارد و اصولاً سخنی که این افراد بتوانند از‌ آن چنین سوءاستفاده‌هایی کنند به زبان نیاورده است. آنچه در ادامه می‌خوانید، بخشی از سخنان مرحوم آیت‌الله سید محمود طالقانی درباره حجاب است که نظر این عالم مجاهد را به روشنی درباره ضرورت رعایت حجاب توسط زنان در جامعه اسلامی و پرهیز از خودآرایی در محل کار و خیابان نشان می‌دهد.
*** ...در حزب رستاخیزی که درست کردند، چه مفاسدی بار آمد از این. ما نمی‌خواهیم بگوییم که زن‌ها به ادارات نروند و هیچ‌کس هم نمی‌گوید این حرف را، زن‌ها یک عضو فعال اجتماع ما هستند. بخصوص زن‌های ما در چنین مرحله انقلاب که واقعاً من وقتی که از زندان بیرون آمدم، همه قشرها بخصوص زن‌های ما، آنطوری که به چشم من آمد، خیال می‌کردم اینها یک زن‌های دیگری غیر از زن‌های سه سال و چهار سال قبل هستند، یا کسان دیگری هستند، یک فرشته‌های پاک و پرمسئولیتی هستند که اینطور با همان روسری و چادرشان مشت‌ها را گره کرده‌اند مثل شیر در خیابان فریاد کشیدند و در مقابل رژیم ایستادند، کشته دادند، و انقلاب را اینها به ثمر رساندند.
  چه کسانی بودند این زن‌ها؟ همان زن‌هایی که دائماً به خودآرایی و مصرف‌کردن و خودنمایی در خیابان‌ها و توی ادارات و وزارتخانه‌ها مشغول بودند. این روح انقلابی در بین زن‌های ما، باید حفظ شود و باید اینها همیشه این روح انقلابی را داشته باشند. و این منوط به این است که زن‌های ما، به آن تجمل‌پرستی‌ها و به آن ابتذال‌ها که کشانده شده بودند، برنگردند.
اصل مطلب اینست و نباید هم برگردند، اگر این انقلاب باید ادامه پیدا کند. وقتی که ما این اصل را در نظر بگیریم، می‌دانیم که خطری که خانم‌ها حس می‌کنند، اینست که خیال می‌کنند گفته امام‌خمینی یا علمای دین اینست که اینها در خانه‌هایشان بروند و توسری‌خور باشند و محجور بمانند.
ولی خطری که ما حس می‌کنیم اینست که اینها را دو مرتبه به آن ابتذال بکشانند. اما حالا، این حجاب اسلامی یا این حجاب وقار، حجاب شخصیت، ساخته من و فقیه و اینها هم نیست، نص قرآن است. آنقدری که قرآن بیان کرده، نه ما می‌توانیم از آن حدود خارج بشویم و نه زن‌هایی که معتقد به این کتاب عظیم آسمانی هستند که «رحمه‌للعالمین»‌ است.
  من همین آیه را یک مقداری برای شما تبیین می‌کنم. به زنان مومن، یعنی زنان متعهد، زنان مسئول، زنانی که با خدا و با ملت، ملت مسلمان تعهد دارند، بگو: چشم‌پوشی کنند، عفاف خود را حفظ کنند «و یحفظن فروجهن و لایبدین زینتهن الابعولتهن» زنان مسلمان ما، زنان مملکت ما تا چندی قبل که امیدواریم بعد از این نباشد، چه بودند؟ در خانه‌ای که باید برای شوهرشان خودشان را آرایش بکنند، هرجور لباس کهنه و گرد و خاکی و اینها و زندگی معمولی بود، اما وقتی می‌خواست برود به خیابان و سبزی بخرد یا برود به فلان اداره، دوساعت باید توالت بکند این خانم! قرآن می‌گوید این را به عکسش بکنید.
در خانه خودتان را هرچه می‌خواهید آرایش کنید، ولی در بیرون همدوش مرد باشید، انوثیت تان را پنهان کنید و شخصیت تان را ظاهر کنید. اگر ما می‌خواهیم سرتاپا مقلد باشیم، خب بشویم هرچه می‌خواهیم بشویم، اما اگر بخواهیم همانطور که به خودمان برگشتیم و به خودمان رجوع کردیم، به فرهنگمان بخواهیم برگردیم و قدرتمان بخواهیم از خودمان باشد، استقلالمان باید از خودمان باشد، سنت‌هایمان را هم باید زنده بکنیم.
این از جهت سنّت و آن هم از جهت آیه. ولی آیا این مانع از این است که کار اداری داشته باشد؟ نه. مانع از این است که کار فرهنگی داشته باشد؟ نه. به شرطی که در راه خدمت باشد.   انسان دارای یک غرایزی است، این غرایز یک مقداریش صادق است، مثل گرسنگی، شهوت و دیگر غرایز که این خود به خود انجام می‌گیرد، یک مقداری هم غرایز کاذب است، تحریک بیشتر از حد است.
اسلام می‌خواهد این تحریکات بیشتر از حدی که اخلاق انسان، جسم انسان، اراده انسان، تقوای انسان را می‌گیرد، می‌خواهد نباشد و جلویش یک مانعی باشد. علاوه بر این مساله، مساله اقتصادی است. زن‌های ما و آن زن‌های بیچاره که معلم است و یا در خدمت ادارات است، حقوقی که می‌گرفت می‌دانید چقدر این حقوق مصرف تزئینات و آرایش و پیرایش خودش می‌کرد؟ برای اینکه چند ساعت برود در اداره‌ای، روی رقابت.
این می‌دید آن آرایشش بیشتر است، فردا بیشتر پول خرج می‌کرد. و آن می‌دید این بیشتر است و همینطور. آن می‌دید این مدلش چه‌جور است و می‌رفت عوض می‌کرد!   ما اگر باید انقلاب کنیم، باید همه این‌ها را دور بریزیم. ما، اسلام، قرآن، مراجع دینی می‌خواهند زن‌های ما شخصیتشان حفظ شود.
اصل مسئله اینست مسا و صفا با همکاری با مردها و تولید. همه‌اش ما خیال می‌کنیم که زن‌ها منحصرند به یک مشت زن‌ها که توی شهر ریخته‌اند و دائماً می‌خواهند مصرف‌کننده باشند و توی ادارات و اینها را پر بکنند، خب بروید با آن‌ها همکاری بکنید. اگر واقعاً راست می‌گوییم ما، البته یک عده‌ای از زن ها.
اینها باقی‌مانده‌ها و تفاله‌های رژیم منحط پهلوی هستند که دیگر زن‌های مبارز ما را دارند تحریک می‌کنند و می‌گویند به ما دارد اهانت می‌شود! چه اهانتی می‌شود؟ این همه تجلیل شده از زن‌های ما، باز تکرار می‌کنم، سهم بزرگی در این انقلاب زن‌های ما دارند.
..   جمهوری اسلامی 115  

کد خبر: 1049571  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: جام نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای فرهنگي

نویسنده‌ای که شقاوت نفرت‌انگیز عناصر «کومله» را آشکار کرد خبرگزاری فارس  ۲۷ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، ابراهیم حسن بیگی نویسنده‌ای که قلمش در مسیر داستان و رمان چرخیده، سال‌ها در تهران بعدها به کیش مهاجرت کرد. البته سال‌ها پیش معل می‌کرده و از اهالی آموزش و پرورش است، او اول خرداد سال ۱۳۳۶ در روستای خواجه نفس از توابع بندر ترکمن در استان گلستان به دنیا آمد....

اعلام آمادگی ایران برای توسعه همکاری‌ها در زمینه گردشگری آفتاب نیوز  ۳ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : در این دیدار الن لوی که به دعوت نمایندگی گردشگری ایران در پاریس در پاویون ایران حضور یافته بود، ضمن دیدار از پاویون ایران با طاهری کاردار سفارت کشورمان در پاریس ملاقات کرد.وی از ایران به عنوان کشوری قدرتمند یاد کرد و از موضع دولت فرانسه در زمینه حفظ و اجرای برجام و مخالفت با وضع تحریم‌های...

بنیانگذاران اینستاگرام استعفا کردند جام نیوز  ۵ ساعت پیش

به گزارش سرویس فرهنگی جام نیوز به نقل از بی بی سی، پایه‌گذاران اینستاگرام از سمت‌های خود در هیئت مدیره استعفا دادند. کوین سیستروم و مایک کریگ، از پایه‌گذاران اینستاگرام گفته‌اند که از هیئت مدیره این شرکت کناره گیری کرده اند و این تصمیم بلافاصله به اجرا گذاشته می‌شود. این دو...

خانه پدری فروغ دیگر خراب نمی‌شود آفتاب نیوز  ۶ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : بیش از ۴۰ روز پیش با انتشار خبرهایی مبنی بر تمایل مالکانِ کنونی خانه‌ پدری فروغ فرخزاد در امیریه تهران به تخریب این خانه، که دست‌کم از هفت سال گذشته مطرح بوده، بعد از ایجاد حساسیت توسط رسانه‌ها، نخست مسؤولان دفتر ثبت میراث فرهنگی استان تهران اعلام کردند نسبت به مالکیت این خانه توسط پدر...

«شعله‌ور» به باشگاه میلیاردی‌ها پیوست خبرگزاری فارس  ۶ ساعت پیش

به گزارش خبرگزاری فارس، فیلم سینمایی «شعله‌ور» به کارگردانی حمید نعمت الله و تهیه کنندگی محمدرضا شفیعی در پنجمین هفته اکران خود یک میلیاردی شد. اکران «شعله‌ور» فیلم تحسین شده منتقدان همچنان در سینماهای سراسر کشور ادامه دارد. این فیلم در ۶ رشته کاندید دریافت سیمرغ بلورین شد و امین حیایی توانست دیپلم...

کارگردان «شوق پرواز» آسمانی شد خبرگزاری فارس  ۶ ساعت پیش

به گزارش خبرگزاری فارس، خانه سینما دقایقی قبل  (عصر سه‌شنبه ۳ مهر) با انتشار خبری از درگذشت یدالله صمدی خبر داد و این ضایعه را به جامعه سینما تسلیت گفت. در این پیام تسلیت آمده است: فخر شرافت و سلامت و اخلاق، یدالله صمدی یاور دیرین سینمای ایران، ما را تنها گذاشت و خود تنها رفت. خانه سینما فقدان هنرمند...

یدالله صمدی شخصیت شهید بابایی را برای همیشه ماندگار کرد ایلنا  ۷ ساعت پیش

یدالله صمدی شخصیت شهید بابایی را برای همیشه ماندگار کرد به گزارش ایلنا، متن پیام تسلیت علی عسکری به این شرح است: انا لله و انا الیه راجعون درگذشت هنرمند پیشکسوت و کارگردان متعهد سینما و تلویزیون آقای یدالله صمدی را که با سریال شوق پرواز  شخصیت شهید عباس بابایی را برای همیشه در ذهن مردمان این سرزمین ماندگار کرد  به خانواده ایشان ، جامعه هنری...

پیام تسلیت رئیس رسانه ملی در پی درگذشت یدالله صمدی شبستان  ۷ ساعت پیش

پیام تسلیت رئیس رسانه ملی در پی درگذشت یدالله صمدیبه گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از روابط عمومی صدا و سیما، علی عسکری، رییس رسانه ملی در پیامی درگذشت «یدالله صمدی» کارگردان متعهد تلویزیون و سینما را تسلیت گفت. متن پیام تسلیت رئیس رسانه ملی به این شرح است: انا لله و انا الیه راجعون درگذشت هنرمند پیشکسوت و کارگردان متعهد سینما و تلویزیون...

تصاویر زننده و تکان دهنده؛ دردسر تازه فیس بوک جام نیوز  ۷ ساعت پیش

به گزارش سرویس فرهنگی جام نیوز به نقل از دویچه وله، شبکه فیس‌بوک با شکایت جمعی از کارکنانش روبرو شده که به دلیل سر و کار داشتن دائم با تصاویر و ویدیوهای زننده و تکان‌دهنده دچار عارضه‌ای روانی شده‌اند. شبکه اجتماعی فیس‌بوک در آمریکا با شکایاتی روبرو شده که کاستی‌ها در حفاظت...

گاف عجیب باران کوثری در آستانه دربی درباره پست بازی پدرش در استقلال آفتاب نیوز  ۷ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز :  باران کوثری در آستانه دربی عکسی از دوران بازیگری پدرش مربوط به یکی از دربی ها را منتشر کرد که در آن جهانگیر کوثری با لباس تاج سابق دیده می شد و برای این عکس نوشته بود هافبک آهنین در حالیکه جهانگیر کوثری اساسا هافبک نبوده و سالها در راه آهن و تاج سابق به عنوان دفاع بازی می کرد.خبرآنلاین 

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده