تعداد بازدید: ۳۳
تاريخ انتشار: شنبه،۲۶ اسفند ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۴:۱۶
ابراز تمایل سئول برای دیدار با مقام‌های کره‌شمالی در ماه مارس
به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، کره جنوبی روز گذشته - جمعه- اعلام کرد که در ماه جاری میلادی در پی گفت‌وگوهایی در سطوح بالا با کره‌شمالی است. «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا و «کیم جونگ اون» رهبر کره‌شمالی، قرار است در آینده با یکدیگر دیدار کنند و «مون جائه این»، رئیس‌جمهور کره جنوبی، در پی آن است تا پیش از این دیدار با رئیس‌جمهوری ایالات متحده دیداری داشته باشد.
در بحبوبه آشفتگی سیاسی از آسیا و اروپا تا واشنگتن، ترامپ در تماسی تلفنی در روز گذشته با مون تایید کرد که بنا دارد تا پایان ماه می با کیم جونگ اون دیدار کند و هر دو از تلاش‌هایی که در راستای حل بحران سلاح‌های هسته‌ای کره شمالی انجام می‌گیرد با «خوش‌بینی محتاطانه» حرف زدند.
  بنا بر بیانیه کاخ سفید، ترامپ و مون درباره آماده‌سازی برای ملاقات‌شان با پیونگ‌یانگ به بحث پرداختند و بر سر این نکته توافق کردند که نه کلمات بلکه «اقدام‌های ملموس» است که می‌تواند شبه‌جزیره کره را از سلاح هسته‌ای پاک کند. کاخ سفید اعلام کرد که دو رئیس‌جمهور «بر این نکته تاکید کردند که آینده بهتری برای کره‌شمالی ممکن است، اگر که حکومت این کشور راه درست را انتخاب کند.
» پیش‌تر، «ایم ینوگ سئوک»، رئیس ستاد مون، گفته بود که دیدار با کره شمالی در پایان ماه مارس محور اصلی گفت‌وگو میان کیم جونگ اون و مون جائه این خواهد بود.  نیویورک تایمز روز گذشته گزارش داد که «مایک پمپئو» رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، که دونالد ترامپ هفته گذشته او را جایگزین «رکس تیلرسون»، وزیر خارجه این کشور کرد، نقشی تعیین‌کننده در برنامه‌ریزی گفت‌وگوها داشته و در حال ایجاد مجراهای پشتیبان ارتباطی با نمایندگان کره‌شمالی بوده است.
  پمپئو از طریق مجرایی در سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و دفتر عمومی شناسایی در کره‌شمالی با همتایان خود در این کشور ارتباط برقرار کرده است. یک مقام رسمی ایالات متحده که با سازماندهی این دیدار آشنا است، گفت که پمپئو از نزدیک با «سو هون»، رئیس سرویس امنیت ملی کره‌جنوبی، در ارتباط بوده است.
  این مقام افزود که برای سال‌های متمادی، تنها کانال اصلی ارتباط رسمی میان واشنگتن و پیونگ‌یانگ سرویس اطلاعات کره جنوبی و نماینده کره شمالی در سازمان ملل در ایالات متحده بود. این مقام تایید کرد که پمپئو نقشی تعیین‌کننده در برنامه‌ریزی این ملاقات داشته است، چراکه پس از رفتن «جو یون»، شخص اول ایالات متحده در امور کره شمالی، سازمان‌های اطلاعاتی از منابع اصلی خبره در چنین مواردی هستند.
  این مقام رسمی گفت که برنامه‌ریزی این ملاقات «در مراحل بسیار ابتدایی» است.  اگر کره شمالی با این دیدار موافقت کند، پیونگ‌یانگ می‌تواند سکوتش را درباره اشتیاق به ملاقات با ترامپ و مون و آمادگی‌اش برای متوقف کردن برنامه‌های هسته‌ای و موشکی کشورش، آن‌گونه که سئول می‌گوید، بشکند.
  رئیس تیم آماده‌سازی گفت‌وگوها، به خبرنگاران گفت: «ما تصمیم گرفته‌ایم موضوع‌های محوری گفت‌وگو را به زدودن سلاح‌های هسته‌ای از شبه‌جزیره کره، تضمین صلح دائم و کاستن از تنش نظامی و ایجاد مسیرهای نوین و برجسته برای ارتباط میان دو کره محدود کنیم.» وی گفت که مون ممکن است پس از ملاقات میان دو کره با ترامپ دیدار کند، اما این نشست پیش از دیدار برنامه‌ریزی‌شده ترامپ و کیم یونگ اون در ماه می صورت می‌گیرد.
 پایگاه خبری یونهاپ کره جنوبی اعلام کرد که مون در تماس تلفنی به رئیس‌جمهور آمریکا وعده داد که از نزدیک با واشنگتن درباره دیپلماسی دیدار ماه می همکاری کند. نماینده کره‌جنوبی گفت که ترامپ طی این تماس تلفنی از مقام‌های کره‌جنوبی خواست تا در مذاکرات تجاری با آمریکا از خود انعطاف نشان دهند.
  حتی در بحبوبه تنش کره‌شمالی، ترامپ بارها رابطه آزاد تجاری ایالات متحده با هم‌پیمانش (کره‌جنوبی) را محکوم کرده و آن را «ناعادلانه» خوانده و چندین بار تهدید به خروج از آن کرده است.  مقام‌های ارشد کره‌جنوبی ماه جاری میلادی با کیم جونگ اون دیدار کردند و به واشنگتن گفتند که رهبر کره شمالی، چنانچه امنیت این کشور تامین شود، آماده است سلاح‌های هسته‌ای خود را کنار بگذارد.
  ترامپ با تعجب اعلام کرد که حاضر است با کیم جونگ اون دیدار کند و راه‌حلی برای مشکل گسترش موشک‌های هسته‌ای کره شمالی پیدا کند که تهدیدی برای آمریکا به حساب می‌آید.  رسانه‌های رسمی کره‌شمالی هنوز درباره ملاقات ملاقات رهبر این کشور با مقام‌های کره جنوبی اظهارنظر نکرده‌اند، اما «ری یونگ هو»، وزیر خارجه کره شمالی، در روزهای اخیر به سوئد رفت تا با «مارگوت وال‌استورم»، همتای سوئدی‌اش دیدار کند و به بحث و گمانه‌زنی درباره دیدار ترامپ و کیم جونگ اون بپردازد.
  «پژمان فیورین»، نماینده مطبوعاتی وال‌استورم، اعلام کرد که گفت‌وگوها تا روز گذشته  طول کشید و  امروز نیز ادامه خواهد داشت. او از دادن اطلاعات بیشتر در این باره خودداری کرد.  «استفان لوفون»، نخست‌وزیر سوئد، در یک کنفرانس مشترک خبری با «آنگلا مرکل»، صدراعظم آلمان، گفت که سوئد که سفارتش حامی منافع آمریکا در پیونگ‌یانگ است، آماده است تا برای کم کردن تنش میان دو کشور وارد عمل شود.
  «کانگ کیونگ وا»، وزیر خارجه کره جنوبی، روز گذشته در واشنگتن بود تا در مورد ملاقات رهبران آمریکا و کره‌شمالی و مراوده تجاری با «جان سالیوان»، معاون وزیر امور خارجه آمریکا دیدار و گفت‌وگو کند. همزمان با کانگ ، «تارو کونو»، وزیر خارجه ژاپن، نیز با سالیوان دیدار داشت.
وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که دو طرف، دیدار برنامه‌ریزی شده رئیس‌جمهوری آمریکا و رهبر کره‌شمالی را «فرصتی تاریخی» خواندند و بر این نکته تاکید کردند که تحریم‌های جهانی به رهبری آمریکا بر کره شمالی تا زمانی که این کشور «قدم‌هایی موثر، قابل‌اثبات و ملموس در راستای زدودن سلاح هسته‌ای» برندارد، باید ادامه داشته باشد.
  کانگ روز گذشته با سالیوان دیدار کرد که پس از اخراج تیلرسون در مقام خود ابقا شد. مشخص نیست که آیا دو وزیر آسیایی با پومپئو دیدار می‌کنند یا نه.  کانگ به شبکه «پی‌بی‌اس» گفت که نسبت به گفت‌وگو میان آمریکا و کره شمالی برای پایان دادن به برنامه هسته‌ای این کشور «به‌شکل محتاطانه‌ای خوش‌بین» است و این اتفاق می‌تواند به «راه‌حلی صلح‌آمیز برای حل مسئله هسته‌ای کره شمالی بینجامد.
» وی البته تاکید کرد که حذف برنامه هسته‌ای «زمان زیادی می‌برد، چراکه کره شمالی در این زمینه پیشرفت بسیاری کرده است.» انتظار می‌رود که وزرای ژاپن و کره جنوبی امروز در واشنگتن با یکدیگر دیدار کنند.  به گفته «کیم یویی کیوم»، سخنگوی رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی، «شینزو آبه»، نخست‌وزیر ژاپن، در تماسی تلفنی با مون در روز گذشته تاکید کرد که پس از دیدار مقام‌های کره‌شمالی با مسئولان کره‌جنوبی و ایالات متحده علاقه دارد با این کشور دیدار و گفت‌وگو داشته باشد.
دریاسالار «هری هریس» رئیس فرماندهی اقیانوس آرام آمریکا در روز پنج‌شنبه، هشدار داد که ایالات متحده نمی‌تواند درباره نتیجه ملاقات ترامپ و کیم جونگ اون چندان خوش‌بین باشد و باید با «چشمان باز» قدم به این گفت‌وگو بگذارد.   

کد خبر: 1049995  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایلنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای بين‌الملل

میشل اوباما در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نامزد می‌شود؟ آفتاب نیوز  ۳۱ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : میشل اوباما،‌ همسر رئیس‌جمهور سابق آمریکا هرگونه حضورش در انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا را به دلایل نگرانی‌های خانوادگی رد کرد.به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وی در جریان یک جلسه پرسش و پاسخ به روزنامه تایمز گفت: من به دنبال کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیستم.همسر رئیس‌جمهور...

بیانیه حکمای الحدیده درباره حمایت از مقاومت العالم فارسی  ۳۴ دقیقه پیش

العالم – یمن   این بیانیه، متجاوزین آل سعود و مزدورانشان ر ا مسئول رنجهای مردم یمن دانست و بر حق مشروع این مردم برای مقابله با تجاوز تاکید و از تمام جوانان عزیمت به جبهه های نبرد را خواستار شد. بیانیه ضمن عهد با عبدالملک الحوثی برای ادامه نبرد با مهاجمین، موضع سید...

دو نظامی آمریکایی در افغانستان کشته شدند العالم فارسی  ۳۴ دقیقه پیش

العالم ـ آمریکا «عبدالرحمان منگل» روز چهارشنبه به رسانه های افغانستان گفت که جنگنده های آمریکایی پس از کشته شدن سربازان خود به یک مدرسه در شهرستان «جلریز» که طالبان در آن پناه گرفته بودند، حمله کرده و آن را ویران کردند. منگل افزود: بر اثر بمباران این...

فردا پروازهای امان به نجف از سر گرفته می شود شبکه ایران  ۳۵ دقیقه پیش

ایران آنلاین /شرکت خطوط هوایی اردن اعلام کرد که پروازهای این شرکت به نجف از سرگرفته خواهد شد. بر اساس این گزارش؛ شرکت خطوط هوایی پادشاهی اردن از بازگشت پروازها میان امان و نجف به حالت عادی از فردا پنجشنبه خبر داد. در بیانیه این شرکت آمده است: تعلیق پروازها از روز یکشنبه گذشته به دلایل امنیتی در فرودگاه...

میشل اوباما: من به دنبال کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیستم شبکه ایران  ۳۵ دقیقه پیش

ایران آنلاین / میشل اوباما،‌ همسر رئیس‌جمهور سابق آمریکا هرگونه حضورش در انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا را به دلایل نگرانی‌های خانوادگی رد کرد. وی در جریان یک جلسه پرسش و پاسخ به روزنامه تایمز گفت: من به دنبال کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیستم. همسر رئیس‌جمهور...

فراخوان مسابقه عکس ویدئو مپینگ هزار توی زمان دوربین  ۴۵ دقیقه پیش

مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی با همکاری آژانس عکس دوربین.نت برگزار می کندمسابقه عکاسی از نخستین اجرای جهانی ویدئو مپینگ هزار توی زماناجرای اولین اثر موسیقایی ویدئو مپینگ استفان دو ژراندو در برج آزادی با عنوان “هزار توی زمان” پنج شنبه ۲۸ تیرماه ۹۷ از ساعت ۲۱ الی٢٢ در ضلع غربى برج آزادی اجرا...

نشست «تجربه شهر و مراکز خرید در تهران» در موزه عکسخانه شهر دوربین  ۴۵ دقیقه پیش

 در حاشیه نمایشگاه گروهی عکس «مراکز خرید» که از ۲۵ تیرماه در موزه عکسخانه شهر دایر شده، موزه عکسخانه شهر نشستی با عنوان «تجربه شهر و مراکز خرید در تهران» برگزار می‌کند.این نشست به منظور تامل و تعمق بیشتر در مورد تجربه و زیست شهری، روز دوشنبه اول مرداد ماه ۱۳۹۷ ساعت ۱۷ با سخنرانی دکتر عباس کاظمی،...

برکناری وزیر خارجه سودان جنوبی خبرگزاری فارس  ۵۲ دقیقه پیش

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «سلواکر میاردیت» رئیس‌جمهور سودان جنوبی «دینق ألور» وزیر خارجه و همکاری بین‌المللی این کشور را برکنار و «نیال دینق نیال» مذاکره‌کننده ارشد سودان جنوبی در مذاکرات صلح با شورشیان را به جای وی منصوب کرد. ألور در فوریه ۲۰۱۷ در اعتراض به حاشیه رانده شدن توسط رئیس‌جمهور...

بخواهید یا نخواهید، ایران «قوی‌ترین بازیگر» در عراق می‌ماند خبرگزاری فارس  ۵۲ دقیقه پیش

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وبگاه انگلیسی «میدل ایست آی» ضمن اشاره به برگزاری انتخابات اخیر پارلمانی در عراق و بازشماری دستی آرا، تلاش برخی کشورها برای تأثیرگذاری بر روابط عراق و ایران را بیهوده توصیف کرد. میدل‌ ایست‌آی نوشت: «در عراق پس از انتخابات، دو موضوع باید مورد توجه ویژه قرار گیرد؛...

مذاکرات انتقال گاز بین روسیه، اوکراین و اتحادیه اروپا آنا  ۵۴ دقیقه پیش

پایتخت آلمان میزبان دور جدید مذاکرات بین کیف و مسکو در مورد انتقال گاز روسیه از طریق اوکراین به اروپا است. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا به‌نقل از یورونیوز، آلمان میزبان دور جدید مذاکرات میان روسیه و اوکراین برای تصمیم‌گیری...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده