تعداد بازدید: ۴۶
تاريخ انتشار: شنبه،۲۶ اسفند ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۴:۱۶
ابراز تمایل سئول برای دیدار با مقام‌های کره‌شمالی در ماه مارس
به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، کره جنوبی روز گذشته - جمعه- اعلام کرد که در ماه جاری میلادی در پی گفت‌وگوهایی در سطوح بالا با کره‌شمالی است. «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا و «کیم جونگ اون» رهبر کره‌شمالی، قرار است در آینده با یکدیگر دیدار کنند و «مون جائه این»، رئیس‌جمهور کره جنوبی، در پی آن است تا پیش از این دیدار با رئیس‌جمهوری ایالات متحده دیداری داشته باشد.
در بحبوبه آشفتگی سیاسی از آسیا و اروپا تا واشنگتن، ترامپ در تماسی تلفنی در روز گذشته با مون تایید کرد که بنا دارد تا پایان ماه می با کیم جونگ اون دیدار کند و هر دو از تلاش‌هایی که در راستای حل بحران سلاح‌های هسته‌ای کره شمالی انجام می‌گیرد با «خوش‌بینی محتاطانه» حرف زدند.
  بنا بر بیانیه کاخ سفید، ترامپ و مون درباره آماده‌سازی برای ملاقات‌شان با پیونگ‌یانگ به بحث پرداختند و بر سر این نکته توافق کردند که نه کلمات بلکه «اقدام‌های ملموس» است که می‌تواند شبه‌جزیره کره را از سلاح هسته‌ای پاک کند. کاخ سفید اعلام کرد که دو رئیس‌جمهور «بر این نکته تاکید کردند که آینده بهتری برای کره‌شمالی ممکن است، اگر که حکومت این کشور راه درست را انتخاب کند.
» پیش‌تر، «ایم ینوگ سئوک»، رئیس ستاد مون، گفته بود که دیدار با کره شمالی در پایان ماه مارس محور اصلی گفت‌وگو میان کیم جونگ اون و مون جائه این خواهد بود.  نیویورک تایمز روز گذشته گزارش داد که «مایک پمپئو» رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، که دونالد ترامپ هفته گذشته او را جایگزین «رکس تیلرسون»، وزیر خارجه این کشور کرد، نقشی تعیین‌کننده در برنامه‌ریزی گفت‌وگوها داشته و در حال ایجاد مجراهای پشتیبان ارتباطی با نمایندگان کره‌شمالی بوده است.
  پمپئو از طریق مجرایی در سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و دفتر عمومی شناسایی در کره‌شمالی با همتایان خود در این کشور ارتباط برقرار کرده است. یک مقام رسمی ایالات متحده که با سازماندهی این دیدار آشنا است، گفت که پمپئو از نزدیک با «سو هون»، رئیس سرویس امنیت ملی کره‌جنوبی، در ارتباط بوده است.
  این مقام افزود که برای سال‌های متمادی، تنها کانال اصلی ارتباط رسمی میان واشنگتن و پیونگ‌یانگ سرویس اطلاعات کره جنوبی و نماینده کره شمالی در سازمان ملل در ایالات متحده بود. این مقام تایید کرد که پمپئو نقشی تعیین‌کننده در برنامه‌ریزی این ملاقات داشته است، چراکه پس از رفتن «جو یون»، شخص اول ایالات متحده در امور کره شمالی، سازمان‌های اطلاعاتی از منابع اصلی خبره در چنین مواردی هستند.
  این مقام رسمی گفت که برنامه‌ریزی این ملاقات «در مراحل بسیار ابتدایی» است.  اگر کره شمالی با این دیدار موافقت کند، پیونگ‌یانگ می‌تواند سکوتش را درباره اشتیاق به ملاقات با ترامپ و مون و آمادگی‌اش برای متوقف کردن برنامه‌های هسته‌ای و موشکی کشورش، آن‌گونه که سئول می‌گوید، بشکند.
  رئیس تیم آماده‌سازی گفت‌وگوها، به خبرنگاران گفت: «ما تصمیم گرفته‌ایم موضوع‌های محوری گفت‌وگو را به زدودن سلاح‌های هسته‌ای از شبه‌جزیره کره، تضمین صلح دائم و کاستن از تنش نظامی و ایجاد مسیرهای نوین و برجسته برای ارتباط میان دو کره محدود کنیم.» وی گفت که مون ممکن است پس از ملاقات میان دو کره با ترامپ دیدار کند، اما این نشست پیش از دیدار برنامه‌ریزی‌شده ترامپ و کیم یونگ اون در ماه می صورت می‌گیرد.
 پایگاه خبری یونهاپ کره جنوبی اعلام کرد که مون در تماس تلفنی به رئیس‌جمهور آمریکا وعده داد که از نزدیک با واشنگتن درباره دیپلماسی دیدار ماه می همکاری کند. نماینده کره‌جنوبی گفت که ترامپ طی این تماس تلفنی از مقام‌های کره‌جنوبی خواست تا در مذاکرات تجاری با آمریکا از خود انعطاف نشان دهند.
  حتی در بحبوبه تنش کره‌شمالی، ترامپ بارها رابطه آزاد تجاری ایالات متحده با هم‌پیمانش (کره‌جنوبی) را محکوم کرده و آن را «ناعادلانه» خوانده و چندین بار تهدید به خروج از آن کرده است.  مقام‌های ارشد کره‌جنوبی ماه جاری میلادی با کیم جونگ اون دیدار کردند و به واشنگتن گفتند که رهبر کره شمالی، چنانچه امنیت این کشور تامین شود، آماده است سلاح‌های هسته‌ای خود را کنار بگذارد.
  ترامپ با تعجب اعلام کرد که حاضر است با کیم جونگ اون دیدار کند و راه‌حلی برای مشکل گسترش موشک‌های هسته‌ای کره شمالی پیدا کند که تهدیدی برای آمریکا به حساب می‌آید.  رسانه‌های رسمی کره‌شمالی هنوز درباره ملاقات ملاقات رهبر این کشور با مقام‌های کره جنوبی اظهارنظر نکرده‌اند، اما «ری یونگ هو»، وزیر خارجه کره شمالی، در روزهای اخیر به سوئد رفت تا با «مارگوت وال‌استورم»، همتای سوئدی‌اش دیدار کند و به بحث و گمانه‌زنی درباره دیدار ترامپ و کیم جونگ اون بپردازد.
  «پژمان فیورین»، نماینده مطبوعاتی وال‌استورم، اعلام کرد که گفت‌وگوها تا روز گذشته  طول کشید و  امروز نیز ادامه خواهد داشت. او از دادن اطلاعات بیشتر در این باره خودداری کرد.  «استفان لوفون»، نخست‌وزیر سوئد، در یک کنفرانس مشترک خبری با «آنگلا مرکل»، صدراعظم آلمان، گفت که سوئد که سفارتش حامی منافع آمریکا در پیونگ‌یانگ است، آماده است تا برای کم کردن تنش میان دو کشور وارد عمل شود.
  «کانگ کیونگ وا»، وزیر خارجه کره جنوبی، روز گذشته در واشنگتن بود تا در مورد ملاقات رهبران آمریکا و کره‌شمالی و مراوده تجاری با «جان سالیوان»، معاون وزیر امور خارجه آمریکا دیدار و گفت‌وگو کند. همزمان با کانگ ، «تارو کونو»، وزیر خارجه ژاپن، نیز با سالیوان دیدار داشت.
وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که دو طرف، دیدار برنامه‌ریزی شده رئیس‌جمهوری آمریکا و رهبر کره‌شمالی را «فرصتی تاریخی» خواندند و بر این نکته تاکید کردند که تحریم‌های جهانی به رهبری آمریکا بر کره شمالی تا زمانی که این کشور «قدم‌هایی موثر، قابل‌اثبات و ملموس در راستای زدودن سلاح هسته‌ای» برندارد، باید ادامه داشته باشد.
  کانگ روز گذشته با سالیوان دیدار کرد که پس از اخراج تیلرسون در مقام خود ابقا شد. مشخص نیست که آیا دو وزیر آسیایی با پومپئو دیدار می‌کنند یا نه.  کانگ به شبکه «پی‌بی‌اس» گفت که نسبت به گفت‌وگو میان آمریکا و کره شمالی برای پایان دادن به برنامه هسته‌ای این کشور «به‌شکل محتاطانه‌ای خوش‌بین» است و این اتفاق می‌تواند به «راه‌حلی صلح‌آمیز برای حل مسئله هسته‌ای کره شمالی بینجامد.
» وی البته تاکید کرد که حذف برنامه هسته‌ای «زمان زیادی می‌برد، چراکه کره شمالی در این زمینه پیشرفت بسیاری کرده است.» انتظار می‌رود که وزرای ژاپن و کره جنوبی امروز در واشنگتن با یکدیگر دیدار کنند.  به گفته «کیم یویی کیوم»، سخنگوی رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی، «شینزو آبه»، نخست‌وزیر ژاپن، در تماسی تلفنی با مون در روز گذشته تاکید کرد که پس از دیدار مقام‌های کره‌شمالی با مسئولان کره‌جنوبی و ایالات متحده علاقه دارد با این کشور دیدار و گفت‌وگو داشته باشد.
دریاسالار «هری هریس» رئیس فرماندهی اقیانوس آرام آمریکا در روز پنج‌شنبه، هشدار داد که ایالات متحده نمی‌تواند درباره نتیجه ملاقات ترامپ و کیم جونگ اون چندان خوش‌بین باشد و باید با «چشمان باز» قدم به این گفت‌وگو بگذارد.   

کد خبر: 1049995  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایلنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای بين‌الملل

علاقه ترامپ برای دیدار دوم با رهبر کره شمالی شبکه ایران  ۲۲ دقیقه پیش

پمپئو روز یکشنبه به وقت آمریکا تاکید کرد که 'دونالد ترامپ' آمادگی کامل دارد تا در زمان مناسب با رهبر کره شمالی دیدار کند و ما امیدواریم که این دیدار در آینده ای نه چندان دور برگزار شود. کاخ سفید بعد از ارسال نامه دوم رهبر کره شمالی به رییس جمهوری آمریکا در اوایل سپتامبر اظهار امیدواری کرد دومین...

نامزد دیوان عالی ترامپ بازهم به آزار جنسی متهم شد شبکه ایران  ۲۲ دقیقه پیش

 «دبورا رامیرز» 53 ساله گفته زمانی که در یک میهمانی دانشجویی دانشگاه ییل در دهه 1980 شرکت کرده بود، کاوانا وی را آزار جنسی داده است. دموکرات های سنای آمریکا درحال بررسی این اتهام جدید هستند. پیش تر «کریستین بلیسی فورد» روان شناس و استاد دانشگاه پالو آلتوی کالیفرنیا، کاوانا...

افغانستان: در ماه گذشته ۵۰۰ سرباز ارتش کشته شده‌اند آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : طارق‌شاه بهرامی، وزیر دفاع افغانستان که امروز (یک‌شنبه) در مجلس سنای این کشور صحبت می‌کرد، افزود که در این مدت بیش از ۷۰۰ سرباز دیگر ارتش زخمی شده‌اند.مجلس سنای افغانستان مقام‌های ارشد امنیتی وزارت‌های دفاع و کشور و ریاست امنیت ملی را به علت افزایش حمله‌های شبه‌نظامیان فراخوانده بود.به...

فرانسه: باید روابط عادی تجاری با ایران حفظ شود العالم فارسی  ۱ ساعت پیش

العالم-اروپا وزیر خارجه فرانسه روز شنبه بار دیگر بر لزوم حفظ توافق هسته‌ای تأکید کرد و گفت روابط عادی تجاری باید با ایران حفظ شود.  به نوشته وبگاه  «آرمنیا نیوز»  «ژان ایو لو دریان» وزیر خارجه فرانسه در مصاحبه با نشریه «لوموند»...

چرا کشتی ها در یمن به مقصد نمی رسند؟ العالم فارسی  ۱ ساعت پیش

العالم _ یمن در حالی که ائتلاف سعودی -اماراتی پیش از این می کوشید با محاصره بندر الحدیده یمن را در محاصره کامل زمینی، هوایی و دریایی قرار دهد اما در سایه مقاومت مردم یمن جز ناکامی نصیبی حاصل ائتلاف نشد. پیش از ماه رمضان نیروهای اماراتی – سعودی وعده کرند تا فرا رسیدن عید فطر...

رأی به ممنوعیت استفاده از برقع در سوئیس آنا  ۲ ساعت پیش

در رفراندومی در یکی از کانتون‌های سوئیس، قانون ممنوعیت استفاده از برقع تصویب شد. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا از خبرگزاری فرانسه، دومین کانتون سوئیس نیز به قانون ممنوعیت استفاده از برقع رأی موافق داد.بر طبق نتایج اعلام شده...

تلاش صهیونیست‌ها برای ممانعت از سفر عباس به آمریکا آنا  ۳ ساعت پیش

خانواده‌های صهیونیست آمریکایی در تلاش‌اند رئیس‌جمهور این کشور را قانع کنند تا مانع از سفر رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین به این کشور شود. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا از خبرگزاری رسمی ترکیه (آناتولی)، خانواده‌های یهودی...

بدترین دانشگاه‌های انگلستان ازنظر برابری اجتماعی آنا  ۳ ساعت پیش

دانشگاه‌های آکسفورد و کمبریج در رأس دانشگاه‌هایی هستند که از تنوع اجتماعی کمی برخوردارند و در لیست بدترین دانشگاه‌ها از نظر برابری اجتماعی قرار دارند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا از اسکای نیوز، نشریه ساندی تایمز با بررسی...

دستگیری داروساز انگلیسی که به داعش پیوسته بود آفتاب نیوز  ۴ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : نیروهای کرد چندی پیش «انور میا» را در استان دیرالزور واقع در شمال‌شرقی سوریه گرفته بودند.در ویدیوئی که به تازگی از لحظه دستگیری او در توئیتر منتشر شده است، میا می‌گوید که نزدیک به چهار سال در سوریه زندگی کرده است.گفته می‌شود که او در زندانی در شمال سوریه به سر می‌برد که در کنترل نیروهای...

اسرائیل به اجرای عملیات در سوریه ادامه می‌دهد آفتاب نیوز  ۴ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ رژیم‌صهیونیستی امروز-یکشنبه- گفت که این رژیم به اجرای عملیات در سوریه ادامه می‌دهد.این در حالی است که عملیات جنگنده‌های اسرائیلی در سوریه به سرنگونی هواپیمای ارتش روسیه منجر شد.امروز وزارت دفاع روسیه اعلام کرد در رابطه با مساله سرنگونه هواپیمای نظامی این کشور...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده