تعداد بازدید: ۲۴
تاريخ انتشار: شنبه،۲۶ اسفند ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۲۱:۳۸
رئیس مجلس عمان: آماده برگزاری مذاکرات صلح یمن هستیم
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، "خالد ابن هلال المعولی"، رئیس مجلس عمان با حضور در برنامه تلویزیونی «بدون مرز» به سوال‌های اساسی جهان اسلام درباره مسئله فلسطین، یمن، میانمار و ... پاسخ داد.خالد ابن هلال المعولی رئیس مجلس عمان در این برنامه سخنان مهمی درباره جهان اسلام، مسأله فلسطین و حمله عربستان به یمن مطرح کرد.
وی معتقد است که مذاکره تنها راهکار برای پایان دادن به نا آرامی‌های یمن است. مسأله میانمار، مشکلات اساسی مسلمانان روهینگیا و البته بی‌توجهی جهان اسلام به این فاجعه، بخش دیگری از صحبت‌های رئیس مجلس عمان را تشکیل می‌دهد.در ادامه متن کامل گفت‌وگوی مرتضی غرقی مجری این برنامه با رئیس مجلس عمان منتشر می‌شود-اگر اجازه بدهید از موضوعات منطقه شروع کنیم.
شما مشکلات عمده منطقه را در چه چیزی می‌بینید؟بحران‌های زیادی در منطقه و کشورهای اسلامی  وجود دارد. موضوع فلسطین همچنان بعنوان  مشکلی عمیق قلب مسلمانان  منطقه و جهان را جریحه دار کرده است. همانطوری که شما هم مطلع هستید، تصمیم اخیر آمریکا برای انتقال پایتخت رژیم صهیونیستی به بیت المقدس یکی از مشکلاتی است که کشورهای اسلامی باید آن را در نظر بگیرند، همچنین ظلم و ستم به  مسلمانان روهینگیا از مشکلاتی است که قابل قبول نیست.
ما بعنوان کشورهای اسلامی باید با یکدیگر همکاری نزدیکی داشته باشیم تا بتوانیم با معضلات پیش روی جهان اسلام و اینگونه رفتارهای غیر انسانی با مسلمانان مقابله کنیم.-چرا مسلمانان تاکنون توجه جدی به مشکلات مردم روهینگیا نداشته‌اند؟من فکر می‌کنم این از موضوعاتی است که سازمان ملل بایستی به آن توجه کند؛ البته ما بعنوان اتحادیه پارلمان‌های کشورهای اسلامی باید به آن توجه داشته باشیم  و رؤسای پارلمان‌های کشورهای اسلامی باید به این موضوع که قطعا موضوع مهمی است  توجه کنند.
ضرورت دارد تصمیمات مهمی برای حفاظت از اقلیت مسلمان روهینگیا اتخاذ کنیم.-متاسفانه یکی از مشکلات اصلی منطقه داعش و افراطی گری است که توسط برخی از کشورهای منطقه مورد حمایت قرار گرفته‌اند.  چطور می توانیم این معضل را حل کنیم؟متاسفانه داعش در منطقه فعالیت دارد که این ربطی به آموزه‌های اسلام  ندارد.
اگر ما به ارزش‌های اسلامی نگاه کنیم، اگر ما به دستورات قرآن کتاب آسمانی‌مان نگاه کنیم و یا به رفتار و سیره تاریخی  پیامبر اسلام نگاه کنیم، به ما این پیام را می‌دهد که باید با صلح و دوستی  و رفتارهای محبت‌آمیز با دیگران بر خورد کنیم.- دولت‌های منطقه با یکدیگر درگیری‌های سیاسی دارند اما پارلمان‌ها نقش متفاوتی دارند.
چگونه پارلمان‌ها می‌توانند نگاه‌های مسلمانان را به یکدیگر نزدیک کنند؟قوای حاکم در هر کشور می‌توانند یکدیگر را تکمیل کنند؛ مقامات اجرایی، دولت، قوه مقننه و قضائیه در هر کشوری می‌توانند در زمینه رسیدن به صلح و امنیت منطقه کمک کنند و ما راهی جز همکاری در منطقه نداریم. این تنها مسیری است که به سمت منافع ملت‌ها و دولت‌ها می‌رود.
ما باید از همه ابزارها برای رسیدن به این هدف استفاده کنیم و در رسیدن به اهداف صلح‌آمیز یکدیگر تلاش کنیم.-برخی از کارشناسان منطقه بر این باورند که دخالت‌  قدرت‌های خارجی در منطقه خلیج فارس باعث ایجاد ناآرامی‌های منطقه است. نظر شما چیست؟حق حاکمیت هر کشوری مشخص است. هیچ کس نمی‌تواند در امور دیگری دخالت کند.
- منظورم پیروی برخی کشورها از سیاست‌های خارجی است که باعث تغییر رفتار منطقه‌ای آنها می‌شود و برای همه مشکل ایجاد می‌کند.هر کشور قدرتمندی که برای صلح و امنیت در منطقه می‌آید به او خوشامد می‌گوییم، استقبال می‌کنیم و مورد حمایت قرار میدهیم اما در غیر این صورت ورود کشورها با هدف‌های دیگر مورد قبول نیست.
بله ما راجع به قدرت‌های بزرگ صحبت می‌کنیم.-مشکل دیگر منطقه بحران یمن است ،  پیشنهاد شما برای حل موضوع یمن چیست؟مردم یمن اکنون دچار مشکلات بسیاری در زندگی عادی و روزمره خود هستند. در آنجا یک تراژدی انسانی در حال وقوع است که بسیار مهم است. من فکر می‌کنم اکنون هر انسانی که برای صلح، امنیت و رفع مشکلات مردم یمن کمک کند عبادت کرده است.
شرایط در یمن بسیار بدتر شده بنا بر این هر اقدامی که می تواند صلح و امنیت برای یمن ایجاد کند، باید مورد حمایت همه قرار گیرد.- همان طور که گفتید شرایط  یمن اکنون وخیم تر شده است. وظیفه کشورهای اسلامی چیست؟در این موضوع یعنی حل مشکل یمن نیاز به اتخاذ یک تصمیم بین المللی است. در گذشته رهبران طرف‌های  درگیر در یمن در کویت نشستی را برگزار کردند.
من فکر می کنیم تنها از طریق مذاکره می‌توان به یک راه حل منطقی رسید. دولت عمان از برگزاری مذاکرات صلحی که بتواند آرامش را به یمن باز گرداند حمایت کامل می‌کند. عمان آماده است که در این زمینه تلاش کند و گروه‌های درگیر را دور هم جمع کند تا به یک راه حل صلح‌آمیز برسند. بنظر می‌رسد که برخی از اخبار درباره بمباران‌های یمن از جانب برخی رسانه‌ها بزرگ نمایی می‌شود.
- از جانب کدام رسانه‌ها؟ عربی یا غربی؟ من نمی‌توانم بگویم کدام رسانه‌ها اما رسانه‌ها بیش از حقایق موجود، اخبار یمن را بزرگ‌نمایی می‌کنند. شما باید ابعاد مختلف موضوع را بررسی کنید.- البته این تنها گفته رسانه‌ها نیست بلکه نمایندگان سازمان ملل هم همین نظر را دارند. شما فکر می‌کنید بمباران ائتلاف شرایط را بهتر کرده و یا اوضاع بدتر شده است؟ائتلاف تلاش دارد مشکلات یمن را حل کند و از بمباران مردم غیر نظامی اجتناب می‌کند.
طبیعی است که اگر اقدامات انجام شده برای صلح در یمن باشد، مورد حمایت قرار خواهد گرفت.- ایران و عمان روابط تاریخی خوبی دارند که در منطقه نمونه است. چطور می‌شود این روابط را به عنوان یک الگو در منطقه ارائه کرد؟سلطان عمان از نزدیک بر روابط دو جانبه با ایران نظارت دارد. روابط عمان با همه همسایگان  بویژه ایران بر اساس عدم مداخله در امور یکدیگر و احترام متقابل برنامه‌ریزی شده است.
ما روابط خوبی با ایران داریم. در سیاست خارجی خود دچار نوسان  نبوده‌ایم و همواره در مسیر منافع ملی خود و احترام به حقوق دیگران در منطقه و جهان گام برداشته‌ایم.- چطور می‌شود این روابط را گسترش داد؟ ما روی بسیاری از جنبه‌های سیاسی و اقتصادی همکاری مشترک داریم و باید این همکاری‌ها را بر اساس منافع دوجانبه تقویت کنیم.
انتهای پیام/  

کد خبر: 1050581  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: تسنیم
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای بين‌الملل

دیدار پوتین و ترامپ در میانه اختلافات گسترده آمریکا و روسیه همشهری آنلاین  ۲۳ دقیقه پیش

دیدار پوتین و ترامپ در میانه اختلافات گسترده آمریکا و روسیه دیدار پوتین و ترامپ در میانه اختلافات گسترده آمریکا و روسیه جهان > روسیه‌ و قفقاز - همشهری آنلاین:ولادییمر پوتین رئیس‌جمهور روسیه ۲۵ تیر ماه با دونالد ترامپ رئیس‌ جمهور غیرقابل پیش بینی آمریکا در هلسینکی پایتخت فنلاند دیدار...

ساختار شورای عالی نظامی ترکیه تغییر کرد همشهری آنلاین  ۲۳ دقیقه پیش

ساختار شورای عالی نظامی ترکیه تغییر کرد ساختار شورای عالی نظامی ترکیه تغییر کرد جهان > اروپا - همشهری آنلاین:ساختار شورای عالی نظامی ترکیه بر اساس بخشنامه در حکم قانون ریاست جمهوری این کشور تغییر کرد. به گزارش ایرنا، بر اساس این تصمیم،...

ترامپ و پوتین کلید برقراری صلح هستند ایلنا  ۱ ساعت پیش

ترامپ و پوتین کلید برقراری صلح هستندبه گزارش ایلنا به نقل از آسوشیتد‌پرس، «کولیندا گرابار-کیتاروویچ» رییس‌جمهوری کرواسی امروز-یکشنبه- گفت که آمریکا و روسیه در برقراری صلح در جهان نقش کلیدی دارند. کیتاروویچ از «ولادیمیر پوتین» و «دونالد ترامپ» روسای جمهوری روسیه و آمریکا خواست در دیدار فردا-دوشنبه-...

کشته شدن دو عراقی در جریان اعتراض‌های امروز ایلنا  ۱ ساعت پیش

کشته شدن دو عراقی در جریان اعتراض‌های امروزبه گزارش ایلنا به نقل از رویترز، منابع محلی از کشته شدن دو نفر در جریان اعتراض‌های امروز-یکشنبه- مردم عراق خبر دادند. این منابع اعلام کردند دو شهروند عراقی در جریان درگیری با نیرو‌های امنیتی در شهر «سماوه» کشته شدند. پلیس اعلام کرد در جریان تظاهرات در شهر سماوه به سوی نیرو‌های...

فرانسه برای دومین بار قهرمان جهان شد العالم فارسی  ۱ ساعت پیش

العالم _ اروپا تیم های ملی فوتبال فرانسه و کرواسی امروز از ساعت 19:30 در دیدار فینال جام جهانی 2018 روسیه  در ورزشگاه لوژنیکی مسکو به مصاف هم رفتند که این دیدار با نتیجه پرگل 4 بر 2 به نفع فرانسه به پایان رسید تا خروس ها برای دومین بار در تاریخشان قهرمان جام جهانی شوند. آخرین...

تشییع پیکر شهدای حملات اسرائیل به نوار غزه العالم فارسی  ۱ ساعت پیش

العالم - فلسطین "اسماعیل هنیه " رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس تاکید کرد اشغالگران اجازه ندارند معادلات قواعد درگیری را تحمیل کنند. "داوود شهاب " یکی از فرماندهان جنبش جهاد اسلامی نیز گفت : ما تا زمان پایبندی  اشغالگران به آتش بس ، بدان پایبند خواهیم ماند...

ترامپ: اگر پوتین مسکو را هم به من ببخشد، رسانه‌ها می‌گویند کافی نیست خبرگزاری فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا روز یکشنبه بار دیگر به انتقاد از رسانه‌ها پرداخت و مدعی شد که او هر قدر هم عملکرد خوبی داشته باشد، رسانه‌ها او را زیر سوال می‌برند. وی که قرار است فردا با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه دیدار کند، در توییتر نوشت: «راهی هلسینکی...

غزه دژی است که هرگز سقوط نخواهد کرد آنا  ۱ ساعت پیش

رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) گفت: غزه دژی است که هرگز سقوط نخواهد کرد. غزه‌ای که در سه جنگ اخیر مقاومت کرد، می‌تواند بعد از این نیز پیروزی‌های دیگری رقم بزند. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا به‌نقل از...

پلیس «باواریا» مسئول جلوگیری از ورود پناهجویان شد ایلنا  ۲ ساعت پیش

پلیس «باواریا» مسئول جلوگیری از ورود پناهجویان شدبه گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک، وزارت کشور آلمان امروز-یکشنبه- اعلام کرد مسئولیت جلوگیری از ورود پناهجویان غیرقانونی به پلیس ایالت «باواریا» سپرده شده است. پیشتر، حزب اکثریت در باواریا از «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان خواسته بود برای کاهش ورود پناهجویان به این کشور تمام تلاش...

تلاش مخفیانه بریتانیا برای دستگیری آسانژ ایلنا  ۲ ساعت پیش

تلاش مخفیانه بریتانیا برای دستگیری آسانژبه گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک، منابع آگاه از تلاش مخفیانه دولت بریتانیا برای دستگیری «جولیان آسانژ» بنیان‌گذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس خبر دادند. نیویورک‌تایمز اعلام کرد دولت بریتانیا برای خارج کردن آسانژ از سفارت اکوادور در لندن، با این کشور مذاکره می‌کند. آسانژ برای...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده