تعداد بازدید: ۱۵
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۲۹ اسفند ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۰:۲۴
«بهار» زنده شدن دوباره زمین و نشانه‌ای از رستاخیز/ «فَأَحْیَا بِهِ الأرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا»
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری فارس، قرآن به صراحت نامی از بهار نیاورده اما ده‌ها آیه قرآن به بهار و برکات و جلوه‌ها و آثار آن اشاره‌هایی بدیع و روح بخش دارند. آیاتی که از ابرها، باران، آب‌ها، گیاهان، درختان، میوه‌ها و... دیگر نشانه‌های طبیعی سخن می‌گوید، همه در وصف بهار است.
شهید مطهری بر این عقیده است که در قرآن 115 بار و بلکه بیشتر به این موضوع اشاره شده است، برای یک هدف بزرگ، یک درس، یک تعلیم و آموختن یک حکمت.همزمان با فرارسیدن سال نو و بهار طبیعت بر آن شدیم تا آیاتی را که به نوعی به جهان طبیعت اشاره دارد را برای عموم علاقه‌مندان از کتاب تفسیر نور حجت‌الاسلام محسن قرائتی بیاوریم:سوره مبارکه «بقره» آیات 163 و 164«وَإِلَهُکُمْ إِلَهٌ وَ حِدٌ لَا إِلَهَ إِلاَّ هُوَ الرَّحْمنُ الْرَّحِیمُ»؛ و معبود شما خدایى یگانه است، جز او معبودى نیست، بخشنده‏ مهربان است.
     «إِنَّ فِى خَلْقِ الْسَّمَوَ تِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلَفِ اللَّیْلِ وَالنَّهَارِ وَ الْفُلْکِ الّتِى تَجْرِى فِى الْبَحْرِ بِمَا یَنْفَعُ الْنَّاسَ وَمَآ أَنْزَلَ اللَّهُ مِنَ الْسَّمآءِ مِنْ مَّآءٍ فَأَحْیَا بِهِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا وَبَثَّ فِیهَا مِنْ کُلِّ دَآبَّةٍ وَتَصْرِیفِ الْرِّیَحِ وَالْسَّحَابِ الْمُسَخَّرِ بَیْنَ الْسَّمَآءِ وَ الْأَرْضِ لَأَیَتٍ لِّقَوْمٍ یَعْقِلُونَ‏»؛ همانا در آفرینش آسمان‏ها و زمین و در پى یکدیگر آمدن شب و روز و کشتى‏‌هایى که براى سودرسانى به مردم در دریا در حرکتند و آبى که خداوند از آسمان نازل کرده و با آن زمین مرده را زنده نموده و انواع جنبندگان را در آن گسترده و (همچنین) در تغییر مسیر بادها و ابرهایى که میان آسمان و زمین معلّقند، براى مردمى که مى‌‏اندیشند، نشانه‏‌هایى گویاست.
نکته‌هاهماهنگى میان عناصر طبیعت و اجزاى هستى و قوانین حاکم بر آنها، همه نشان ‏دهنده حاکمیّت و قدرت و اراده خداى یگانه است. آفرینش آسمان‏‌ها و توسعه‏ دائمى آنها که دست انسان تاکنون فقط به قسمتى از اولین آسمان رسیده، و استحکام و طبقات هفت‌گانه و نظام حاکم و تناسبات و ارتباطات میان هریک و بى‌‏ستون بودن و حفاظت آنها و حرکات ستارگان در مدارهاى خود و فاصله هریک از آنها، همه نشانه‏‌هاى قدرت خداوند یکتاى حکیم است.
سعدى مى‌‏گوید:آفرینش، همه تدبیر خداوند دل است‏دل ندارد، که ندارد به خداوند اقرارکوه و دریا و درختان، همه در تسبیحندنه همه مستمعى، فهم کند این اسرارعقل، حیران شود از خوشه زرین عنب‏فهم، عاجز شود از حبّه یاقوت انارپاک و بى‌‏عیب، خدایى که به تقدیر عزیزماه و خورشید، مسخّر کند و لیل و نهارکلمه «ریاح» جمع «ریح» به معناى باد است، ولى در قرآن هر جا کلمه «ریح» آمده همراه قهر و عذاب است، مانند: «ریح صرصر» ولى هرجا کلمه «ریاح» آمده است، همراه باران و لطف الهى است.
در حدیث مى‌‏خوانیم: هرگاه بادى مى‌‏وزید پیامبر صلى الله علیه وآله مى‏‌فرمود: «الّلهم اجعلها ریاحاً و لا تجعلها ریحاً» خداوندا! این باد را ریاحِ رحمت قرار ده، نه ریحِ عذاب.پیام‌ها1- شناخت طبیعت، یکى از راه‌هاى خداشناسى است که شناخت او، قدرت، حکمت و یکتایى او را در بر دارد.
«الهکم اله واحد... فى خلق السموات... لایات»2- خداوند، نظیر و شبیه ندارد و مرکب از اجزا نیست. «اله واحد»3- هم طبیعت و هم صنعتِ دست ساختِ انسان، از اوست. «خلق السموات و الارض... والفلک»4- هر موجودى در جهان هستى، آیه‌‏اى از آیات کتاب خداوند در طبیعت است. «لایات»برگ درختانِ سبز، در نظر هوشیارهر ورقش دفترى است، معرفت کردگار5- تنها خردمندان از نگاه در هستى، درس خداشناسى مى‌‏گیرند.
«ان فى خلق السموات... لایات لقوم یعقلون» سوره مبارکه «جاثیه» آیات 4 و 5«وَفِى خَلْقِکُمْ وَمَا یَبُثُّ مِن دَآبَّةٍ آیَاتٌ لِّقَوْمٍ یُوقِنُونَ»؛‌ و در آفرینش شما و آنچه از جنبده‏‌ها که (در هستى) پراکنده نموده، براى اهل یقین، نشانه‌‏هایى (از قدرت الهى) است.
«وَاخْتِلاَفِ الَّیْلِ وَالنَّهَارِ وَمَآ أَنزَلَ اللَّهُ مِنَ السَّمَآءِ مِن رِّزْقٍ فَأَحْیَا بِهِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا وَتَصْرِیفِ الرِّیَاحِ آیَاتٌ لِّقَوْمٍ یَعْقِلُونَ‏»؛ و شب و روز که در پى یکدیگرند و آنچه از روزى که خداوند از آسمان فرو فرستاده و زمین را به واسطه‏ آن بعد از پژمردگى‌‏اش سبز و زنده نموده است و گردش بادها، براى کسانى که تعقّل کنند نشانه‌‏هایى از قدرت الهى است.
نکته‌هاآیات 3 تا 5 که نشانه‏‌هاى آفرینش را مطرح مى‏‌کند، در پایان هر کدام از آیات، یک دسته مورد خطاب قرار گرفته‌‏اند؛ یک بار اهل ایمان، یک بار اهل یقین و بار دیگر اهل تعقّل، شاید بدان جهت که راه ایمان از راه عقل جدا نیست و هردو انسان را به یقین مى‌‏رساند. البتّه در آفرینش انسان و جنبندگان مسئله دقیق‏‌تر و گسترده‏‌تر است و دقّت و تأمل در آن سبب یقین مى‏‌شود.
تنظیم گردش زمین و پى در پى آمدن شب و روز یکى دیگر از نشانه‏‌هاى قدرت و حکمت الهى است، اگر این گردش نبود یا کند و یا تند بود زندگى فلج مى‏‌شد، لذا زمانى اهمیّت این نعمت‏‌ها روشن‌‏تر مى‌‏شود که از انسان گرفته شود.باد و باران و شب و روز، نقش مهمى در حیات موجودات زمینى دارند که در یک آیه در کنار هم مطرح شده‌‏اند.
آفرینش یک مسئله است و اداره کردن و روزى دادن مسئله دیگر، روزى هر آفریده‌‏اى از ابتداى آفرینش تنظیم شده است. خداوند، کتاب را براى زنده شدن دل‏‌ها و باران را براى زنده شدن گِل‏‌ها نازل کرده است. مراد از اختلاف شب و روز یا پیدا شدن یکى خلف دیگرى است و یا تفاوت ساعات شب و روز است که گاهى روز بلند و شب کوتاه و گاهى بر عکس است.
در باد سه نعمت مهم وجود دارد: جا به جا کردن ابرها، تلقیح گیاهان و تصفیه هوا.در تمام قرآن، هرگاه سخن از آفرینش شب و روز است، نام شب مقدّم است. «الیل والنهار»پیام‌ها1- همه هستى کتاب شناخت خداوند است. آسمان، انسان و جانوران، همه ما را به یک هدف مى‌‏رساند. «و فى خلقکم و مایبثّ من دابّة»2- یکى از نعمت‌‏هاى الهى پراکنده بودن جنبنده‏‌هاست که در غیر این صورت زندگى انسان فلج مى‏‌شد.
«یبثّ من دابّة»3- آفرینش آسمان‏ها و زمین یک طرف، آفرینش تمام جنبنده‏‌ها یک طرف و آفرینش انسان نیز یک طرف. «خلقکم و ما یبث» (نام انسان قبل از سایر جنبده‌‏ها و به صورت جداگانه برده شده که نشانه اهمیّت است)4- مطالعه در نظام هستى راه رسیدن به یقین است. «لقوم یوقنون»5 - آسمان، منشأ رزق بشر است.
«من السماء من رزق»6- زمین، مرگ و حیات دارد و همواره (با پائیز و بهار) تکرار مى‏‌شود. «فاحیا به الارض بعد موتها»7- حرکت بادها، امرى تصادفى نیست، بلکه بر اساس برنامه الهى است. «تصریف الریاح»8 - کتاب هستى، پر است از آیات گوناگون، که درک آن نیاز به تفکّر و اندیشه دارد.
«آیات لقوم یعقلون»سوره مبارکه «فاطر» آیه 9و خداوند است که بادها را فرستاد تا ابر را برانگیزاند، پس آن را به سوى سرزمینى مرده راندیم، و به وسیله‏ آن زمین را بعد از مردنش زنده نمودیم. رستاخیز نیز چنین است.نکته‌هاچنانکه با اراده‏ خداوند، حرکت ابر و باد و ریزش باران، زمین مرده را زنده کرده و گیاهان سر ازخاک بر مى‏‌آورند، با اراده‌‏اى دیگر و وقوع زلزله‌‏اى عظیم، مردگان از خاک بر مى‌‏خیزند و زنده مى‏‌شوند.
این بهار نو ز بعد برگ ریز/ هست برهان بر وجود رستخیزپیام‌ها1- وزش بادها، حرکت ابرها و ریزش باران‏ها، تصادفى نیست، با اراده الهى است. «اللّه... ارسل الریاح فتثیر... فسقناه» 2- در هستى، برنامه و نظم و تدبیر حاکم است. «ارسل... فتثیر... فسقناه... فاحیینا» 3- براى فهم غیب، از شهود استفاده کنید.
«کذلک النشور»

کلمات کلیدی:
▫ rlm ▫ آسمان ▫ آیات ▫ ابر ▫ الهی ▫ باد ▫ باران ▫ بهار ▫ ریاح ▫ زنده ▫ طبیعت ▫ قدرت ▫ قرآن ▫ نشانه ▫ هستی 
کد خبر: 1053364  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: خبرگزاری فارس
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای فرهنگي

فیلم گلستان در ردیف کلاسیک‌های تاریخ سینما شبکه ایران  ۴۴ دقیقه پیش

ایران آنلاین / جشنواره‌ای که هفتادوپنجمین دوره‌اش از ۲۹ اوت تا ۸ سپتامبر (۷ تا ۱۷ شهریور) برگزار می‌شود و «گیرمو دل تورو» فیلمساز مشهور مکزیکی به عنوان رئیس داوران بخش رقابتی آن انتخاب شده است.  پرویز جاهد منتقد سینمای اهل ایران دراین باره می‌گوید: سخن از فیلم «خشت...

دست کوتاه نشر ما و نخیل بلند نمایشگاه‌های خارجی شبکه ایران  ۴۴ دقیقه پیش

ایران آنلاین / اما ناشران دراین باره چه نظری دارند؟ آیا حضور نداشتن در نمایشگاه‌های خارجی برای آنها ترجیح است یا ناگزیر از فعالیت صرف در داخل کشورند؟ از این رو بود که نظر برخی اهالی نشر را در خصوص چرایی بی‌علاقگی فعالان نشر به حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب جویا شدیم. ناگفته...

از برآورده شدن آرزوی یک شهید تا تصمیم برای عدم بازارگردی در حج خبرگزاری فارس  ۵ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، اولین گروه حجاج خانه خدا صبح چهارشنبه 27 تیرماه از فرودگاه امام خمینی(ره) به مدینه اعزام شدند و روند اعزام حجاج به مکه و مدینه منوره تا 24 مردادماه از طریق 19 ایستگاه پروازی ادامه دارد.در مراسم بدرقه زائران حج 97 که با حضور حجت‌الاسلام سیدعلی قاضی‌عسکر...

اعلام آمادگی دبیرکل سازمان جهانگردی برای حضور در همدان ایلنا  ۷ ساعت پیش

اعلام آمادگی دبیرکل سازمان جهانگردی برای حضور در همدانبه گزارش ایلنا، محمد ناصر نیکبخت اظهار داشت: دبیرکل سازمان جهانگردی در نامه‌ای به طور رسمی اعلام کرده همراه با معاون و اعضای هیات‌رئیسه UNWTO در چهلمین اجلاس گردشگری در شهر همدان حضور خواهند یافت. وی با بیان اینکه باید از فرصت برگزاری این نشست در همدان بیشترین بهره‌برداری را در راستای...

شاعر هرمزگانی شعری را به روح بلند فرمانده جوان شهید مدافع حرم تقدیم کرد / ای شیر غران حرم فرزند... شبستان  ۹ ساعت پیش

شاعر هرمزگانی شعری را به روح بلند فرمانده جوان شهید مدافع حرم تقدیم کرد / ای شیر غران حرم فرزند دریابه گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بندرعباس، محمود نارویی، شاعر هرمزگانی شعرش را که در معرفی شهید والامقام خلیل تختی نژاد فرمانده عملیات منطقه درعا و به مناسبت اربعین این شهید سروده است را برای انتشار در اختیار خبرگزاری شبستان قرار داد که در ادامه این شعر خواهد آمد. اي شير غران حرم فرزند دريا   در...

رییس مرکز روابط عمومی وزارذت ارشاد منصوب شد ایلنا  ۱۰ ساعت پیش

رییس مرکز روابط عمومی وزارذت ارشاد منصوب شد به گزارش ایلنا، در حکم سیدعباس صالحی خطاب به همایون امیرزاده آمده است: «نظر به سوابق و تجربیات ارزنده جنابعالی به موجب این حکم به عنوان رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی منصوب می شوید. انتظار می رود با بهره گیری از تمام ابزارهای رسانه ای، تبلیغاتی و ظرفیت های موجود، ضمن تعامل سازنده...

عروسک خیمه‌شب‌بازی مسیح علی‌نژاد «مسیحی» از آب درآمد! +اسناد جام نیوز  ۱۰ ساعت پیش

به گزارش جام نیوز، "شاپرک شجری زاده" که به جرم اصرار بر کشف حجاب در ملأ عام مورد پیگرد قانونی قرار گرفت، مدتی پیش از کشور خارج شد. او در طول ایام بازداشت و محاکمه مورد حمایت وزارت خارجه آمریکا و پارلمان اروپا قرار داشت.   اما بررسی صفحه شخصی این عضو هنجارشکن باند موسوم به «دختران...

«جشن دلتنگی»، «رفتن» و «فِراری» در شبکه نمایش خانگی خبرگزاری فارس  ۱۱ ساعت پیش

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی سازمان امور سینمایی،سمعی و بصری؛ بر اساس جلسه اخیر شورای پروانه ساخت خانگی که با حضور اکثر اعضا برگزار شد، با ساخت فیلمنامه «مثل یک سرباز» به تهیه‌کنندگی فاطمه عبدالمحمدی و کارگردانی علیرضا مفتخری مظاهری موافقت به عمل آمد. همچنین در این جلسه با ساخت دو عنوان...

مهلت شرکت در هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی تمدید شد خبرگزاری فارس  ۱۱ ساعت پیش

به گزارش خبرگزاری فارس، دبیرخانه هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی در اطلاعیه‌ای از تمدید مهلت ثبت‌نام و ارسال پاسخنامه‌های مسابقات این جشنواره تا روز چهارشنبه 10 مردادماه 1397 خبر داد و از شرکت‌کنندگان نوجوان، جوان و بزرگسال این مسابقه خواست تا پاسخنامه‌های خود را پس از تنظیم و...

هویت زن در جامعه غربی ترور شده است جام نیوز  ۱۲ ساعت پیش

به گزارش جام نیوز، حجت الاسلام رئیسی تولیت آستان قدس رضوی در همایش جایزه جهانی گوهر شاد طی سخنانی با اشاره به معنی کرامت گفت: برخی در عالم خدمت و کمک می کنند خدمتی منفعت گرا ، برخی برای جلب توجه ، برخی برای منفعت، پس نام هر بخششی کرامت نیست.   وی کرامت واقعی را کرامت در راه خدا دانست و گفت: کرامت...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده