تعداد بازدید: ۲۰
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۲۹ اسفند ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۰:۲۴
«بهار» زنده شدن دوباره زمین و نشانه‌ای از رستاخیز/ «فَأَحْیَا بِهِ الأرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا»
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری فارس، قرآن به صراحت نامی از بهار نیاورده اما ده‌ها آیه قرآن به بهار و برکات و جلوه‌ها و آثار آن اشاره‌هایی بدیع و روح بخش دارند. آیاتی که از ابرها، باران، آب‌ها، گیاهان، درختان، میوه‌ها و... دیگر نشانه‌های طبیعی سخن می‌گوید، همه در وصف بهار است.
شهید مطهری بر این عقیده است که در قرآن 115 بار و بلکه بیشتر به این موضوع اشاره شده است، برای یک هدف بزرگ، یک درس، یک تعلیم و آموختن یک حکمت.همزمان با فرارسیدن سال نو و بهار طبیعت بر آن شدیم تا آیاتی را که به نوعی به جهان طبیعت اشاره دارد را برای عموم علاقه‌مندان از کتاب تفسیر نور حجت‌الاسلام محسن قرائتی بیاوریم:سوره مبارکه «بقره» آیات 163 و 164«وَإِلَهُکُمْ إِلَهٌ وَ حِدٌ لَا إِلَهَ إِلاَّ هُوَ الرَّحْمنُ الْرَّحِیمُ»؛ و معبود شما خدایى یگانه است، جز او معبودى نیست، بخشنده‏ مهربان است.
     «إِنَّ فِى خَلْقِ الْسَّمَوَ تِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلَفِ اللَّیْلِ وَالنَّهَارِ وَ الْفُلْکِ الّتِى تَجْرِى فِى الْبَحْرِ بِمَا یَنْفَعُ الْنَّاسَ وَمَآ أَنْزَلَ اللَّهُ مِنَ الْسَّمآءِ مِنْ مَّآءٍ فَأَحْیَا بِهِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا وَبَثَّ فِیهَا مِنْ کُلِّ دَآبَّةٍ وَتَصْرِیفِ الْرِّیَحِ وَالْسَّحَابِ الْمُسَخَّرِ بَیْنَ الْسَّمَآءِ وَ الْأَرْضِ لَأَیَتٍ لِّقَوْمٍ یَعْقِلُونَ‏»؛ همانا در آفرینش آسمان‏ها و زمین و در پى یکدیگر آمدن شب و روز و کشتى‏‌هایى که براى سودرسانى به مردم در دریا در حرکتند و آبى که خداوند از آسمان نازل کرده و با آن زمین مرده را زنده نموده و انواع جنبندگان را در آن گسترده و (همچنین) در تغییر مسیر بادها و ابرهایى که میان آسمان و زمین معلّقند، براى مردمى که مى‌‏اندیشند، نشانه‏‌هایى گویاست.
نکته‌هاهماهنگى میان عناصر طبیعت و اجزاى هستى و قوانین حاکم بر آنها، همه نشان ‏دهنده حاکمیّت و قدرت و اراده خداى یگانه است. آفرینش آسمان‏‌ها و توسعه‏ دائمى آنها که دست انسان تاکنون فقط به قسمتى از اولین آسمان رسیده، و استحکام و طبقات هفت‌گانه و نظام حاکم و تناسبات و ارتباطات میان هریک و بى‌‏ستون بودن و حفاظت آنها و حرکات ستارگان در مدارهاى خود و فاصله هریک از آنها، همه نشانه‏‌هاى قدرت خداوند یکتاى حکیم است.
سعدى مى‌‏گوید:آفرینش، همه تدبیر خداوند دل است‏دل ندارد، که ندارد به خداوند اقرارکوه و دریا و درختان، همه در تسبیحندنه همه مستمعى، فهم کند این اسرارعقل، حیران شود از خوشه زرین عنب‏فهم، عاجز شود از حبّه یاقوت انارپاک و بى‌‏عیب، خدایى که به تقدیر عزیزماه و خورشید، مسخّر کند و لیل و نهارکلمه «ریاح» جمع «ریح» به معناى باد است، ولى در قرآن هر جا کلمه «ریح» آمده همراه قهر و عذاب است، مانند: «ریح صرصر» ولى هرجا کلمه «ریاح» آمده است، همراه باران و لطف الهى است.
در حدیث مى‌‏خوانیم: هرگاه بادى مى‌‏وزید پیامبر صلى الله علیه وآله مى‏‌فرمود: «الّلهم اجعلها ریاحاً و لا تجعلها ریحاً» خداوندا! این باد را ریاحِ رحمت قرار ده، نه ریحِ عذاب.پیام‌ها1- شناخت طبیعت، یکى از راه‌هاى خداشناسى است که شناخت او، قدرت، حکمت و یکتایى او را در بر دارد.
«الهکم اله واحد... فى خلق السموات... لایات»2- خداوند، نظیر و شبیه ندارد و مرکب از اجزا نیست. «اله واحد»3- هم طبیعت و هم صنعتِ دست ساختِ انسان، از اوست. «خلق السموات و الارض... والفلک»4- هر موجودى در جهان هستى، آیه‌‏اى از آیات کتاب خداوند در طبیعت است. «لایات»برگ درختانِ سبز، در نظر هوشیارهر ورقش دفترى است، معرفت کردگار5- تنها خردمندان از نگاه در هستى، درس خداشناسى مى‌‏گیرند.
«ان فى خلق السموات... لایات لقوم یعقلون» سوره مبارکه «جاثیه» آیات 4 و 5«وَفِى خَلْقِکُمْ وَمَا یَبُثُّ مِن دَآبَّةٍ آیَاتٌ لِّقَوْمٍ یُوقِنُونَ»؛‌ و در آفرینش شما و آنچه از جنبده‏‌ها که (در هستى) پراکنده نموده، براى اهل یقین، نشانه‌‏هایى (از قدرت الهى) است.
«وَاخْتِلاَفِ الَّیْلِ وَالنَّهَارِ وَمَآ أَنزَلَ اللَّهُ مِنَ السَّمَآءِ مِن رِّزْقٍ فَأَحْیَا بِهِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا وَتَصْرِیفِ الرِّیَاحِ آیَاتٌ لِّقَوْمٍ یَعْقِلُونَ‏»؛ و شب و روز که در پى یکدیگرند و آنچه از روزى که خداوند از آسمان فرو فرستاده و زمین را به واسطه‏ آن بعد از پژمردگى‌‏اش سبز و زنده نموده است و گردش بادها، براى کسانى که تعقّل کنند نشانه‌‏هایى از قدرت الهى است.
نکته‌هاآیات 3 تا 5 که نشانه‏‌هاى آفرینش را مطرح مى‏‌کند، در پایان هر کدام از آیات، یک دسته مورد خطاب قرار گرفته‌‏اند؛ یک بار اهل ایمان، یک بار اهل یقین و بار دیگر اهل تعقّل، شاید بدان جهت که راه ایمان از راه عقل جدا نیست و هردو انسان را به یقین مى‌‏رساند. البتّه در آفرینش انسان و جنبندگان مسئله دقیق‏‌تر و گسترده‏‌تر است و دقّت و تأمل در آن سبب یقین مى‏‌شود.
تنظیم گردش زمین و پى در پى آمدن شب و روز یکى دیگر از نشانه‏‌هاى قدرت و حکمت الهى است، اگر این گردش نبود یا کند و یا تند بود زندگى فلج مى‏‌شد، لذا زمانى اهمیّت این نعمت‏‌ها روشن‌‏تر مى‌‏شود که از انسان گرفته شود.باد و باران و شب و روز، نقش مهمى در حیات موجودات زمینى دارند که در یک آیه در کنار هم مطرح شده‌‏اند.
آفرینش یک مسئله است و اداره کردن و روزى دادن مسئله دیگر، روزى هر آفریده‌‏اى از ابتداى آفرینش تنظیم شده است. خداوند، کتاب را براى زنده شدن دل‏‌ها و باران را براى زنده شدن گِل‏‌ها نازل کرده است. مراد از اختلاف شب و روز یا پیدا شدن یکى خلف دیگرى است و یا تفاوت ساعات شب و روز است که گاهى روز بلند و شب کوتاه و گاهى بر عکس است.
در باد سه نعمت مهم وجود دارد: جا به جا کردن ابرها، تلقیح گیاهان و تصفیه هوا.در تمام قرآن، هرگاه سخن از آفرینش شب و روز است، نام شب مقدّم است. «الیل والنهار»پیام‌ها1- همه هستى کتاب شناخت خداوند است. آسمان، انسان و جانوران، همه ما را به یک هدف مى‌‏رساند. «و فى خلقکم و مایبثّ من دابّة»2- یکى از نعمت‌‏هاى الهى پراکنده بودن جنبنده‏‌هاست که در غیر این صورت زندگى انسان فلج مى‏‌شد.
«یبثّ من دابّة»3- آفرینش آسمان‏ها و زمین یک طرف، آفرینش تمام جنبنده‏‌ها یک طرف و آفرینش انسان نیز یک طرف. «خلقکم و ما یبث» (نام انسان قبل از سایر جنبده‌‏ها و به صورت جداگانه برده شده که نشانه اهمیّت است)4- مطالعه در نظام هستى راه رسیدن به یقین است. «لقوم یوقنون»5 - آسمان، منشأ رزق بشر است.
«من السماء من رزق»6- زمین، مرگ و حیات دارد و همواره (با پائیز و بهار) تکرار مى‏‌شود. «فاحیا به الارض بعد موتها»7- حرکت بادها، امرى تصادفى نیست، بلکه بر اساس برنامه الهى است. «تصریف الریاح»8 - کتاب هستى، پر است از آیات گوناگون، که درک آن نیاز به تفکّر و اندیشه دارد.
«آیات لقوم یعقلون»سوره مبارکه «فاطر» آیه 9و خداوند است که بادها را فرستاد تا ابر را برانگیزاند، پس آن را به سوى سرزمینى مرده راندیم، و به وسیله‏ آن زمین را بعد از مردنش زنده نمودیم. رستاخیز نیز چنین است.نکته‌هاچنانکه با اراده‏ خداوند، حرکت ابر و باد و ریزش باران، زمین مرده را زنده کرده و گیاهان سر ازخاک بر مى‏‌آورند، با اراده‌‏اى دیگر و وقوع زلزله‌‏اى عظیم، مردگان از خاک بر مى‌‏خیزند و زنده مى‏‌شوند.
این بهار نو ز بعد برگ ریز/ هست برهان بر وجود رستخیزپیام‌ها1- وزش بادها، حرکت ابرها و ریزش باران‏ها، تصادفى نیست، با اراده الهى است. «اللّه... ارسل الریاح فتثیر... فسقناه» 2- در هستى، برنامه و نظم و تدبیر حاکم است. «ارسل... فتثیر... فسقناه... فاحیینا» 3- براى فهم غیب، از شهود استفاده کنید.
«کذلک النشور»

کلمات کلیدی:
▫ rlm ▫ آسمان ▫ آیات ▫ ابر ▫ الهی ▫ باد ▫ باران ▫ بهار ▫ ریاح ▫ زنده ▫ طبیعت ▫ قدرت ▫ قرآن ▫ نشانه ▫ هستی 
کد خبر: 1053364  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: خبرگزاری فارس
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای فرهنگي

نویسنده‌ای که با «بچه‌های کارون» به گرای 270 درجه سفر کرد/ پرفروش‌ترین کتاب احمد دهقان خبرگزاری فارس  ۲۲ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، جنگ که تمام شد، او نوشتن درباره جنگ را آغاز کرد. بعد از «روزهای آخر» و «ستاره شلمچه »، اولین رمان خود یعنی «سفر به گرای ۲۷۰ درجه » را نوشت که علاوه بر کسب جوایز داخلی به زبان انگلیسی هم ترجمه شد و در دانشگاه‌های مختلف آمریکا در دسترس قرار گرفت. حالا ۵۲ سال...

کشف نقوش جدید از نام علی(ع) در میراث جهانی+عکس ایلنا  ۱ ساعت پیش

کشف نقوش جدید از نام علی(ع) در میراث جهانی+عکسبه گزارش خبرنگار ایلنا، محوطه تاریخی سلطانیه زنجان به عنوان یکی از معدود آثار باقی مانده از تمدن ایلخانان شامل اثر میراث جهانی گنبد سلطانیه و سایر عناصر تاریخی و طبیعی ارزشمند مجاور آن بویژه چمن تاریخی سلطانیه می‌شود. گنبد سلطانیه یکی از مهم‌ترین نمونه‌‌های معماری ایلخانی است که...

آواز خواندن برای شجریان از باغ هشتگرد تا میدان آزادی ایلنا  ۱ ساعت پیش

آواز خواندن برای شجریان از باغ هشتگرد تا میدان آزادیبه گزارش خبرنگار ایلنا، آلبوم «دل رسوا» با صدای رحیم عدنانی به آهنگسازی مجید درخشانی در قالب چهار تصنیف، چهار ساز و آواز و یک همنوازی سنتور و تنبک در دستگاه راست پنج‌گاه منتشر شده است. آلبومی که سومین همکاری عدنانی با درخشانی است و نشانی از علاقه این خواننده موسیقی سنتی به ساز و آواز...

انصراف فرزاد فرزین از همکاری با ستاره‌های سینما در یک سریال/ عکس آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : فرزاد فرزین خواننده مطرح پاپ، با انتشار متنی در اینستاگرام از حضور در سریال «رقص روی شیشه» به کارگردانی مهدی گلستانه انصراف داد.او در صفحه خود نوشت: «با توجه به مشکلات شخصی و صلاحدید حرفه ای در رابطه با اتفاقات هنری پیش رو، از همکاری در سریال نمایش خانگی رقص روی شیشه انصراف داده و برای...

«دیوار شیشه‌ای» اتفاقات زندگی تهیه‌کننده یک برنامه تلویزیونی خبرگزاری برنا  ۸ ساعت پیش

«دیوار شیشه‌ای» اتفاقات زندگی تهیه‌کننده یک برنامه تلویزیونی به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ سریال «دیوار شیشه‌ای» از دوشنبه هر روز ساعت ۱۹:۰۰ به‌نمایش گذاشته می‌شود. این مجموعه تلویزیونی قصه‌های به هم پیوسته دارد که ضمن روایت یک داستان اصلی، در هر قسمت قصه مستقلی را به تصویر می‌کشد. داستان ثابت سریال...

«پاسیو» در انتظار مجوز نمایش خبرگزاری برنا  ۸ ساعت پیش

«پاسیو» در انتظار مجوز نمایش به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ «پاسیو» اولین ساخته بلند مریم بحرالعلومی که سیمرغ بهترین کارگردانى را از بخش جلوه‌گاه شرق سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر به دست آورد، این روزها در صدد دریافت پروانه نمایش است تا براى اکران پاییزه در گروه سینمایى هنر و تجربه...

مدیرعامل جدید سازمان نیازمندی‌های همشهری منصوب شد ایلنا  ۱۱ ساعت پیش

مدیرعامل جدید سازمان نیازمندی‌های همشهری منصوب شدبه گزارش ایلنا، "مرتضی حاجی" مدیرعامل موسسه همشهری ، طی حکمی "احسان پوری" را به عنوان مدیرعامل سازمان نیازمندی‌های همشهری منصوب کرد.   مدیرعامل همشهری در این حکم آورده است:« امید و انتظار دارم با توکل به خدای لایزال و به کارگیری تمام تخصص و صلاحیت حرفه ای خود...

آمار قربانیان مشروبات الکلی بالاتر از ایدز و تصادفات جام نیوز  ۱۳ ساعت پیش

به گزارش سرویس فرهنگی جام نیوز به نقل از بی بی سی، سالانه حدود سه میلیون نفر در سراسر جهان بر اثر مصرف نوشیدنی‌های الکلی میمیرند. این آمار از آمار قربانیان ایدز، خشونت و تصادف‌های جاده ای بیشتر است. طبق گزارش جدید سازمان بهداشت جهانی بیشتر قربانیان الکل مردها هستند.   ولادیمیر...

زنی که نامزد دیوان عالی ترامپ را متهم کرده در سنا شهادت می‌دهد جام نیوز  ۱۳ ساعت پیش

به گزارش سرویس فرهنگی جام نیوز به نقل از بی بی سی، پروفسور کریستین بلسی فورد که قاضی برت کاوانا، نامزد ورود به دیوان عالی آمریکا را متهم به آزار جنسی کرده گفته حاضر است هفته آینده در واشنگتن و در حضور سناتورهای کنگره شهادت دهد.   وکلای خانم فورد تاکنون چند بار از ناآماده بودن او برای...

بهترین بازیگران سینمای ایران شبکه ایران  ۱۳ ساعت پیش

اما در مافیای بازیگری سینما و تلویزیون ایران بعضی ها سال هاست ستاره هستند و موفقیت های چشمگیری را در جشنواره های مختلف کسب کردند در این گزارش نگاهی کوتاه به بهترین بازیگران سینمای ایران در سال 97 و دهه های گذشته سینمای ایران داریم. سال 97 به نیمه رسیده و سینمای ایران تا به حال سه اتفاق مهم را برای معرفی...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده