تعداد بازدید: ۱۱
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۲۹ اسفند ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۰:۲۴
«بهار» زنده شدن دوباره زمین و نشانه‌ای از رستاخیز/ «فَأَحْیَا بِهِ الأرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا»
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری فارس، قرآن به صراحت نامی از بهار نیاورده اما ده‌ها آیه قرآن به بهار و برکات و جلوه‌ها و آثار آن اشاره‌هایی بدیع و روح بخش دارند. آیاتی که از ابرها، باران، آب‌ها، گیاهان، درختان، میوه‌ها و... دیگر نشانه‌های طبیعی سخن می‌گوید، همه در وصف بهار است.
شهید مطهری بر این عقیده است که در قرآن 115 بار و بلکه بیشتر به این موضوع اشاره شده است، برای یک هدف بزرگ، یک درس، یک تعلیم و آموختن یک حکمت.همزمان با فرارسیدن سال نو و بهار طبیعت بر آن شدیم تا آیاتی را که به نوعی به جهان طبیعت اشاره دارد را برای عموم علاقه‌مندان از کتاب تفسیر نور حجت‌الاسلام محسن قرائتی بیاوریم:سوره مبارکه «بقره» آیات 163 و 164«وَإِلَهُکُمْ إِلَهٌ وَ حِدٌ لَا إِلَهَ إِلاَّ هُوَ الرَّحْمنُ الْرَّحِیمُ»؛ و معبود شما خدایى یگانه است، جز او معبودى نیست، بخشنده‏ مهربان است.
     «إِنَّ فِى خَلْقِ الْسَّمَوَ تِ وَالْأَرْضِ وَاخْتِلَفِ اللَّیْلِ وَالنَّهَارِ وَ الْفُلْکِ الّتِى تَجْرِى فِى الْبَحْرِ بِمَا یَنْفَعُ الْنَّاسَ وَمَآ أَنْزَلَ اللَّهُ مِنَ الْسَّمآءِ مِنْ مَّآءٍ فَأَحْیَا بِهِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا وَبَثَّ فِیهَا مِنْ کُلِّ دَآبَّةٍ وَتَصْرِیفِ الْرِّیَحِ وَالْسَّحَابِ الْمُسَخَّرِ بَیْنَ الْسَّمَآءِ وَ الْأَرْضِ لَأَیَتٍ لِّقَوْمٍ یَعْقِلُونَ‏»؛ همانا در آفرینش آسمان‏ها و زمین و در پى یکدیگر آمدن شب و روز و کشتى‏‌هایى که براى سودرسانى به مردم در دریا در حرکتند و آبى که خداوند از آسمان نازل کرده و با آن زمین مرده را زنده نموده و انواع جنبندگان را در آن گسترده و (همچنین) در تغییر مسیر بادها و ابرهایى که میان آسمان و زمین معلّقند، براى مردمى که مى‌‏اندیشند، نشانه‏‌هایى گویاست.
نکته‌هاهماهنگى میان عناصر طبیعت و اجزاى هستى و قوانین حاکم بر آنها، همه نشان ‏دهنده حاکمیّت و قدرت و اراده خداى یگانه است. آفرینش آسمان‏‌ها و توسعه‏ دائمى آنها که دست انسان تاکنون فقط به قسمتى از اولین آسمان رسیده، و استحکام و طبقات هفت‌گانه و نظام حاکم و تناسبات و ارتباطات میان هریک و بى‌‏ستون بودن و حفاظت آنها و حرکات ستارگان در مدارهاى خود و فاصله هریک از آنها، همه نشانه‏‌هاى قدرت خداوند یکتاى حکیم است.
سعدى مى‌‏گوید:آفرینش، همه تدبیر خداوند دل است‏دل ندارد، که ندارد به خداوند اقرارکوه و دریا و درختان، همه در تسبیحندنه همه مستمعى، فهم کند این اسرارعقل، حیران شود از خوشه زرین عنب‏فهم، عاجز شود از حبّه یاقوت انارپاک و بى‌‏عیب، خدایى که به تقدیر عزیزماه و خورشید، مسخّر کند و لیل و نهارکلمه «ریاح» جمع «ریح» به معناى باد است، ولى در قرآن هر جا کلمه «ریح» آمده همراه قهر و عذاب است، مانند: «ریح صرصر» ولى هرجا کلمه «ریاح» آمده است، همراه باران و لطف الهى است.
در حدیث مى‌‏خوانیم: هرگاه بادى مى‌‏وزید پیامبر صلى الله علیه وآله مى‏‌فرمود: «الّلهم اجعلها ریاحاً و لا تجعلها ریحاً» خداوندا! این باد را ریاحِ رحمت قرار ده، نه ریحِ عذاب.پیام‌ها1- شناخت طبیعت، یکى از راه‌هاى خداشناسى است که شناخت او، قدرت، حکمت و یکتایى او را در بر دارد.
«الهکم اله واحد... فى خلق السموات... لایات»2- خداوند، نظیر و شبیه ندارد و مرکب از اجزا نیست. «اله واحد»3- هم طبیعت و هم صنعتِ دست ساختِ انسان، از اوست. «خلق السموات و الارض... والفلک»4- هر موجودى در جهان هستى، آیه‌‏اى از آیات کتاب خداوند در طبیعت است. «لایات»برگ درختانِ سبز، در نظر هوشیارهر ورقش دفترى است، معرفت کردگار5- تنها خردمندان از نگاه در هستى، درس خداشناسى مى‌‏گیرند.
«ان فى خلق السموات... لایات لقوم یعقلون» سوره مبارکه «جاثیه» آیات 4 و 5«وَفِى خَلْقِکُمْ وَمَا یَبُثُّ مِن دَآبَّةٍ آیَاتٌ لِّقَوْمٍ یُوقِنُونَ»؛‌ و در آفرینش شما و آنچه از جنبده‏‌ها که (در هستى) پراکنده نموده، براى اهل یقین، نشانه‌‏هایى (از قدرت الهى) است.
«وَاخْتِلاَفِ الَّیْلِ وَالنَّهَارِ وَمَآ أَنزَلَ اللَّهُ مِنَ السَّمَآءِ مِن رِّزْقٍ فَأَحْیَا بِهِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا وَتَصْرِیفِ الرِّیَاحِ آیَاتٌ لِّقَوْمٍ یَعْقِلُونَ‏»؛ و شب و روز که در پى یکدیگرند و آنچه از روزى که خداوند از آسمان فرو فرستاده و زمین را به واسطه‏ آن بعد از پژمردگى‌‏اش سبز و زنده نموده است و گردش بادها، براى کسانى که تعقّل کنند نشانه‌‏هایى از قدرت الهى است.
نکته‌هاآیات 3 تا 5 که نشانه‏‌هاى آفرینش را مطرح مى‏‌کند، در پایان هر کدام از آیات، یک دسته مورد خطاب قرار گرفته‌‏اند؛ یک بار اهل ایمان، یک بار اهل یقین و بار دیگر اهل تعقّل، شاید بدان جهت که راه ایمان از راه عقل جدا نیست و هردو انسان را به یقین مى‌‏رساند. البتّه در آفرینش انسان و جنبندگان مسئله دقیق‏‌تر و گسترده‏‌تر است و دقّت و تأمل در آن سبب یقین مى‏‌شود.
تنظیم گردش زمین و پى در پى آمدن شب و روز یکى دیگر از نشانه‏‌هاى قدرت و حکمت الهى است، اگر این گردش نبود یا کند و یا تند بود زندگى فلج مى‏‌شد، لذا زمانى اهمیّت این نعمت‏‌ها روشن‌‏تر مى‌‏شود که از انسان گرفته شود.باد و باران و شب و روز، نقش مهمى در حیات موجودات زمینى دارند که در یک آیه در کنار هم مطرح شده‌‏اند.
آفرینش یک مسئله است و اداره کردن و روزى دادن مسئله دیگر، روزى هر آفریده‌‏اى از ابتداى آفرینش تنظیم شده است. خداوند، کتاب را براى زنده شدن دل‏‌ها و باران را براى زنده شدن گِل‏‌ها نازل کرده است. مراد از اختلاف شب و روز یا پیدا شدن یکى خلف دیگرى است و یا تفاوت ساعات شب و روز است که گاهى روز بلند و شب کوتاه و گاهى بر عکس است.
در باد سه نعمت مهم وجود دارد: جا به جا کردن ابرها، تلقیح گیاهان و تصفیه هوا.در تمام قرآن، هرگاه سخن از آفرینش شب و روز است، نام شب مقدّم است. «الیل والنهار»پیام‌ها1- همه هستى کتاب شناخت خداوند است. آسمان، انسان و جانوران، همه ما را به یک هدف مى‌‏رساند. «و فى خلقکم و مایبثّ من دابّة»2- یکى از نعمت‌‏هاى الهى پراکنده بودن جنبنده‏‌هاست که در غیر این صورت زندگى انسان فلج مى‏‌شد.
«یبثّ من دابّة»3- آفرینش آسمان‏ها و زمین یک طرف، آفرینش تمام جنبنده‏‌ها یک طرف و آفرینش انسان نیز یک طرف. «خلقکم و ما یبث» (نام انسان قبل از سایر جنبده‌‏ها و به صورت جداگانه برده شده که نشانه اهمیّت است)4- مطالعه در نظام هستى راه رسیدن به یقین است. «لقوم یوقنون»5 - آسمان، منشأ رزق بشر است.
«من السماء من رزق»6- زمین، مرگ و حیات دارد و همواره (با پائیز و بهار) تکرار مى‏‌شود. «فاحیا به الارض بعد موتها»7- حرکت بادها، امرى تصادفى نیست، بلکه بر اساس برنامه الهى است. «تصریف الریاح»8 - کتاب هستى، پر است از آیات گوناگون، که درک آن نیاز به تفکّر و اندیشه دارد.
«آیات لقوم یعقلون»سوره مبارکه «فاطر» آیه 9و خداوند است که بادها را فرستاد تا ابر را برانگیزاند، پس آن را به سوى سرزمینى مرده راندیم، و به وسیله‏ آن زمین را بعد از مردنش زنده نمودیم. رستاخیز نیز چنین است.نکته‌هاچنانکه با اراده‏ خداوند، حرکت ابر و باد و ریزش باران، زمین مرده را زنده کرده و گیاهان سر ازخاک بر مى‏‌آورند، با اراده‌‏اى دیگر و وقوع زلزله‌‏اى عظیم، مردگان از خاک بر مى‌‏خیزند و زنده مى‏‌شوند.
این بهار نو ز بعد برگ ریز/ هست برهان بر وجود رستخیزپیام‌ها1- وزش بادها، حرکت ابرها و ریزش باران‏ها، تصادفى نیست، با اراده الهى است. «اللّه... ارسل الریاح فتثیر... فسقناه» 2- در هستى، برنامه و نظم و تدبیر حاکم است. «ارسل... فتثیر... فسقناه... فاحیینا» 3- براى فهم غیب، از شهود استفاده کنید.
«کذلک النشور»

کلمات کلیدی:
▫ rlm ▫ آسمان ▫ آیات ▫ ابر ▫ الهی ▫ باد ▫ باران ▫ بهار ▫ ریاح ▫ زنده ▫ طبیعت ▫ قدرت ▫ قرآن ▫ نشانه ▫ هستی 
کد خبر: 1053364  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: خبرگزاری فارس
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای فرهنگي

انتخاب محل برگزاری جشنواره جهانی فیلم فجر هوشمندانه است/ نمی توان حوزه هنر را دستوری اداره... شبستان  ۲۵ دقیقه پیش

انتخاب محل برگزاری جشنواره جهانی فیلم فجر هوشمندانه است/ نمی توان حوزه هنر را دستوری اداره کردمحمدجواد حق شناس رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران، در حاشیه بازدیدش از کاخ جشنواره سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر، در مورد تاثیر سینما بر فرهنگ شهروندی مردم به خبرنگار سینمایی شبستان گفت: گرچه سینما هنر هفتم نامیده شده اما این هنر مجموعه همه هنرها از جمله عکاسی، نمایش و موسیقی و سایر...

اثرگذاری سپاه در مقابله با توطئه دشمنان، مهم ترین دلیل مخالف با این نیروی انقلابی است شبستان  ۲۵ دقیقه پیش

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از یاسوج، حجت الاسلام سیدامان الله حسینی صدر، امام جمعه موقت یاسوج امروز (31 فروردین) در خطبه های نماز جمعه این شهر ضمن دعوت همگان به رعایت تقوا، گفت: در روزهای مبارک ایام ولادت امام حسین (علیه السلام) و حضرت ابوالفضل العباس (علیه السلام) قرار داریم.   وی امام...

موضع شجاعانه بازیگر زن هالیوود در برابر «نوبل یهودیان» جام نیوز  ۲۸ دقیقه پیش

به گزارش جام نیوز، بازیگر سینمای هالیوود اعلام کرد که در مراسم دریافت جایزه «نوبل یهودی» شرکت نخواهد کرد.   مؤسسه «جنسیس پرایز» که متولی اعطای این جایزه است امروز (جمعه) اعلام کرد که خانم «ناتالی پورتمن» قصد دارد از شرکت در مراسم دریافت جایزه نویل یهودی که قرار...

علت کوچ از پیام‌رسان‌های خارجی به داخلی چیست؟/ همه همدلی کنند جام نیوز  ۲۸ دقیقه پیش

به گزارش جام نیوز، عبدالمجید ریاضی مشاور مرکز ملی فضای مجازی کشور، گفت: امروز و در شرایطی که پیام‌رسان‌های خارجی بی نام و نشان و بدون هویت ظهور می کنند، می طلبد پیام‌رسان‌های داخلی و بومی به میدان آمده و با ارائه نظرات، پیشنهادات و حتی نقدهای سازنده به مسئولان کشور در روند کوچ از...

مصطفی کیایی :می خوام دخترم رو از شیش ماهگی بفرستم کلاس دفاع شخصی شبکه ایران  ۵۱ دقیقه پیش

ایران آنلاین / مصطفی کیایی که به تازگی صاحب فرزند دختر شده هم نوشت:« می خوام دخترم رو از شیش ماهگی بفرستم کلاس دفاع شخصی بلاخره جامعه نا امنه یهو ممکنه فردا که بزرگ شد گشت ارشادی چیزی جلوی راهش سبز بشه ، خوب خیلی خطرناکه برای یه خانم تو این جامعه». ...

مهتاب کرامتی :واقعا ً هنوز هم فکر می کنید این نوع ارشاد برای جوانان ما جواب می دهد!؟ شبکه ایران  ۵۱ دقیقه پیش

ایران آنلاین / مهتاب کرامتی نیز نوشت:« واقعا ً هنوز هم فکر می کنید این نوع ارشاد برای جوانان ما جواب می دهد!؟!؟چه الگوی مناسبی هستید برای کودکان و نوجوانان ،دختران و مادران این سرزمین….پ ن: دیدن این ویدئو به هیچ کس توصیه نمى شه چون ترویج کننده خشونت در جامعه خواهد بود. پ ن:البته این...

مدافعان حرم کجایند تا علمدارشان تو باشی خبرگزاری فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، مهدی جهاندار از شاعران کشورمان همزمان با میلاد علمدار کربلا حضرت‌ ابوالفضل‌ العباس (ع) شعری سروده است. سیاه چشم و کشیده ابرو به قبله مایل ابوالفضائل درخت طوبی و سرو موزون و ماه کامل ابوالفضائل خلیل عصمت، کلیم غیرت، مسیح سیما، ذبیح سیرت حسن کرامت، حسین قامت،...

توسعه ۱۲ برابری حرم امام حسین(علیه السلام) جام نیوز  ۱ ساعت پیش

به گزارش جام نیوز، حسن پلارک، رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات پیش از ظهر امروز در نشست خبری برنامه‌های سال (حمایت از کالای ایرانی) و پروژه‌های آماده افتتاح که در اتاق جلسات این سازمان برگزار شد، با اشاره به اقدامات ستاد بازسازی عتبات عالیات در اربعین 96 اظهار کرد: استقبال و پذیرایی کردن از زائران...

درباراه قمر بنی هاشم(ع) جام نیوز  ۱ ساعت پیش

به گزارش جام نیوز، حضرت عباس(ع) فرزند امام علی (ع) و امّ البنین، در روز چهارم شعبان سال 26 هجری قمری در مدینه چشم به جهان گشود.   مادرش فاطمه، دختر حزام بن خالد بود که نیاکانش همه از دلیر مردان عرب بوده و در شجاعت و دلیری در دنیای عرب مشهور بوده اند.   امام علی(ع) ده سال پس از وفات حضرت...

حضرت سیدالشهدا (ع) چلچراغی از تمام زیبایی‌­ها و بایستنی‌هاست خبرگزاری فارس  ۵ ساعت پیش

حجت الاسلام والمسلمین مرتضی ادیب یزدی از خطبای شهر تهران در گفت و گو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه مسلماً در میان اولیای خدا و در عالم وجود، در میان سلسله انبیاء و اولیا، سالار شهیدان عالم جایگاه بسیار متمایز، والا و بی­ نظیری دارد، گفت: جهتش این است که امام حسین(ع) تمامی مراحل...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده