تعداد بازدید: ۲۳
تاريخ انتشار: سه‌شنبه،۲۹ اسفند ۱۳۹۶
ساعت انتشار: ۱۱:۰۸
دیده بان حقوق بشر: بن سلمان باید بابت جنایات عربستان در یمن پاسخگو باشد
به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از «الکوثر» ،هافینگتون پست در مقاله ای به قلم کریستین بکرلی از دیده بان حقوق بشر نوشت بن سلمان این هفته به آمریکا می آید. سیاستگذاران آمریکایی احتمالا از طرح های اقتصادی آینده پادشاه عربستان تقدیر می کنند و صاحب نظران نیز احتمالا درباره تاثیر موضع گیری وی در قبال ایران بر دیپلماسی آمریکا گمانه زنی خواهند کرد.
آنچه احتمالا در اتاق های مذاکره و نشست های خبری شبانه کمتر مورد بررسی قرار می گیرد اقدامات او (ولیعهد عربستان) در یمن است. محمد بن سلمان فقط ولیعهد عربستان نیست بلکه او وزیر دفاع این کشور نیز است. بر اساس بیانیه پایگاه وزارت دفاع عربستان سعودی، او بر همه نیروهای نظامی سعودی نظارت دارد و به عنوان فرمانده ائتلاف بین المللی در «عملیات طوفان قاطع» - عملیات ائتلاف سعودی در یمن - از 26 مارس 2015 فعالیت می کند .
  سعودی ها و متحدان شان در منطقه در مارس 2015 به گروه حوثی ها که بخش اعظمی از یمن را به کنترل خود درآورده بودند، حمله کردند. این ائتلاف در قریب به سه سال با حمایت آمریکا با حملات هوایی یمن را به طور مستمر بمباران کرده است که با نقض حقوق جنگ، در نتیجه این حملات هزاران غیرنظامی کشته یا زخمی شده اند.
این ائتلاف همچنین محاصره ای را علیه یمن اعمال کرده که اوضاع بد انسانی در یمن را بدتر کرده است. هافینگتون پست نوشت ولیعهد سعودی در آمریکا مورد استقبال قرار می گیرد. آمریکا می تواند از این سفر برای متوقف کردن تخلفات گسترده این ائتلاف استفاده کند. اگر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نمی خواهد چنین کاری کند، کنگره باید واردعمل شود.
افراد خاصی در این جرائم دست دارند. آنها قدرت مهار این جرائم یا به حداقل رساندن صدمات به غیرنظامیان را دارند. اگر آنها مداخله نکنند، باید برای آنچه صورت می گیرد پاسخگو باشند. من (محقق حقوق بشر در یمن) ماه گذشته به شهر بندری عدن در جنوب یمن سفر کردم. درحالی که محدودیت های دسترسی عربستان به مناطق تحت کنترل حوثی ها در شمال ادامه دارد و حملات هوایی به آنجا صورت می گیرد، به دولت یمن امکان دسترسی به اراضی تحت کنترلش داده شده است.
عدن با شرایط بسیار سختی در این جنگ مواجه است؛ درگیری، بحران های مکرر، نبود سوخت، حضور گروههای مسلح تازه قدرت گرفته، بازداشت های خودسرانه و سربه نیست شدن افراد، از جمله این موارد است. این شهر اکنون محل اسکان هزاران آواره از درگیری های سواحل غربی یمن است. زنان و مردان به شدت به دنبال درمان پزشکی برای کودکان زخمی شان و راهی برای تامین غذای خانواده خود هستند.
برخی به من می گفتند بچه هایشان را به عدن آورده اند چون دیگر نمی دانستند چطور از آنها در برابر این درگیری ها محافظت کنند. مردم بارها اعلام کردند از خانه هایشان فرار کرده اند چون شاهد بمباران یک بازار، خانه، زندگی همسایه و ... بوده اند. یک زن آواره یمنی گفت وقتی جنگ به ما رسید تنها راه چاره فرار بود.
عده ای دیگر به ما گفتند وقتی حوثی ها یک منطقه را تحت کنترل دارند، آنها نگران حملات هوایی ائتلاف سعودی هستند. سه سال از این جنگ می گذرد و هیچ کس به  این ائتلاف برای انجام دادن اقدامات ضروری به منظور محافظت از غیرنظامیان از صدمات جنگ، اعتماد ندارد. والدین یمنی زخمی های خود و کودکان شان را به من نشان دادند اما گفتند اولویت درمان در بیمارستان ها با جنگجویان است.
من با خانواده یمنی صحبت کردم که هیچ درمانی دریافت نکرده و بابت صدمات وارده نیز هیچ غرامتی به آنها داده نشده بود. میلیون ها نفر در یمن هم اکنون با گرسنگی و بیماری مواجهند اما قحطی در زمان جنگ و وبا اجتناب ناپذیر است. افرادی خاص مسئول این جرائم هستند و قدرت مهار این شرایط و به حداقل رساندن صدمات وارده به غیرنظامیان را دارند.
اگر آنها دست به کار نشوند، باید بابت اقدامات شان پاسخگو باشند. محمد بن سلمان نیز جزء همین دسته است. آمریکا از عربستان سعودی در مناقشه یمن از همان ابتدا حمایت کرده است. آمریکا در زمان دولت اوباما اطلاعات و سوخت رسانی هوایی را برای حملات هوایی و همچنین بمباران ها و خدمات پشتیبانی تامین کرد. این حمایت ها حتی پس از آنکه مشخص شد بسیاری از حملات هوایی بدون درنظر گرفتن قانون جنگ صورت می گیرد، ادامه یافت.
قانونی که حملات کورکورانه و عمدی به غیرنظامیان را ممنوع می کند. در خرابه های بجامانده از حملات ائتلاف سعودی در یمن، ما بقایای مهمات آمریکایی از جمله تسلیحاتی را یافتیم که یکی از آنها چند ماه پس از آشکار شدن تخلفات جنگی ائتلاف سعودی تولید شده بود. وقتی ترامپ وارد کاخ سفید شد، می توانست برای متوقف کردن جریان انتقال سلاح به عربستان وارد عمل شود.
اما در عوض در اولین سفر خارجی اش به عنوان رئیس جمهور از بزرگترین قرارداد فروش سلاح های آمریکا به عربستان خبر داد. از آن زمان به بعد، این ائتلاف به بمباران خانه ها، مغازه ها و بازارها و کشتار و زخمی کردن دهها نفر از جمله بسیاری از کودکان ادامه داد. ترامپ باید بداند با فروش سلاح به نیروی نظامی که احتمالا از آنها به شکلی غیرقانونی استفاده می کند، مقامات آمریکا را در خطر کمک و ارتکاب جنایات جنگی قرار می دهد.
او باید از سفر ولیعهد برای تغییر این مسیر استفاده کرده و این مسئله را روشن کند تا زمانیکه تخلفات و نقض ها ادامه یابد، فروش سلاح به این کشور متوقف می شود. کنگره آمریکا نیز در مواجهه با جنایات فزاینده سعودی ها در یمن ساکت بوده است. تقریبا نیمی از سناتورها به ممنوعیت فروش سلاح به عربستان در سال گذشته رای دادند.
سناتورها این ماه در دو طرح جداگانه از مشارکت آمریکا در این جنگ ابراز نگرانی کردند. با توجه به سفر بن سلمان به واشنگتن، درصورتیکه ترامپ کاری نکند، کنگره باید اقداماتش را افزایش داده و به این ولیعهد گوشزد کند که نمی تواند مسئولیتش را در جنایات یمن پنهان کند. او باید اقدامات ملموسی را برای متوقف کردن این نقض ها به شکلی شفاف ومورد اطمینان صورت داده و به صورتی بی طرفانه درباره تخلفات گذشته تحقیق کرده و به قربانیان غیرنظامی غرامت بپردازد.
میلیون ها غیرنظامی یمنی مستحق این هستند که با آنها به گونه ای رفتار شود که زندگی شان ارزشمند و مهم است. ولیعهد عربستان نباید از زیربار مسئولیت فرار کند.

کد خبر: 1053422  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: شبستان
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای بين‌الملل

آمریکا شکایت ایران به دیوان بین‌المللی دادگستری را «بی‌اساس» خواند العالم فارسی  ۱۹ دقیقه پیش

العالم - آمریکا وزارت خارجه آمریکا در واکنش به شکایت ایران از این کشور به دیوان بین المللی دادگستری، شکایت ایران را «بی اساس» خواند. در بیانیه وزارت خارجه آمریکا همچنین آمده است: «ما درنظر داریم که قویا و سفت و سخت از ایالات متحده آمریکا در دیوان دادگستری بین‌المللی...

علت سنت‌شکنی ترامپ در دیدارش با ملکه انگلیس مشخص شد+ تصاویر شبکه ایران  ۲۰ دقیقه پیش

ایران آنلاین /دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و همسرش ملانیا روز جمعه با ملکه الیزابت در قلعه وینزر دیدار کردند. گذشته از تاخیر 15 دقیقه‌ای ترامپ برای دیدار با ملکه، او و همسرش از پیروی کردن از سنت‌های سلطنتی خودداری کردند. با این حال، آنچه بیش از همه خشم انگلیسی ها را برانگیخت و به سوژه...

گذرگاه رفح در جنوب غزه بازگشایی شد شبکه ایران  ۲۰ دقیقه پیش

ایران آنلاین /گذرگاه رفح که تنها راه ارتباطی نوار غزه با جهان خارج است، بعد از تعطیلی اخیر، به صورت موقت بازگشایی شد. بر اساس گزارش خبرگزاری فلسطینی «سما»، «دیاب اللوح» سفیر فلسطین در قاهره هم دیروز اعلام کرده بود پس از اصلاح شبکه ارتباطات که منجر به بسته شدن دو روزه گذرگاه...

پیشروی مهم ارتش سوریه در منطقه «مثلث مرگ»» از سمت درعا خبرگزاری فارس  ۳۷ دقیقه پیش

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، ارتش سوریه امروز چهارشنبه به عملیات خود در ریف شمال غربی استان درعا واقع در جنوب این کشور ادامه داد. منابع میدانی به روزنامه الوطن سوریه اعلام کردند که نیروهای ارتش این کشور موفق شدند کنترل روستا و ارتفاعات «عقربا» و روستای «العالیه» واقع در غرب شهر «جاسم» در شمال...

فرستاده پوتین امشب به تهران می‌آید آنا  ۳۹ دقیقه پیش

فرستاده ویژه رئیس‌جمهور روسیه به سوریه امشب وارد تهران می‌شود. به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، شبکه تلویزیونی آر.پی.کی روسیه اعلام کرد:‌ «الکساندر لاورنتیف امشب وارد تهران می‌شود تا نتیجه نشست اخیر میان ولادیمیر...

برگزاری گردهمایی سفرا و روسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور آنا  ۳۹ دقیقه پیش

سخنگوی وزارت امور خارجه با اعلام این خبر افزود: بررسی آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی و رویکرد جمهوری اسلامی ایران در قبال این تحولات در چارچوب «گسترش هدفمند دیپلماسی و ارتباطات خارجی» از محورهای اصلی نشست‌های سمینار است. به گزارش...

سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا به دنبال شکار شهروندان روس هستند ایلنا  ۱ ساعت پیش

سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا به دنبال شکار شهروندان روس هستندبه گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، «آناتولی آنتونوف» سفیر روسیه در ایالات متحده، گفت که سفارت روسیه تمام اقدام‌های لازم را برای حل‌وفصل پرونده دستگیری «ماریا بوتینا» شهروند روس که به اتهام جاسوسی بازداشت شده است، انجام دهد. دولت آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد...

جنگ تجاری آمریکا «نابودکننده اعتماد» در اقتصاد جهانی است ایلنا  ۱ ساعت پیش

جنگ تجاری آمریکا «نابودکننده اعتماد» در اقتصاد جهانی استبه گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت خارجه چین امروز -چهارشنبه- هشدار داد که جنگ تجاری به‌راه‌افتاده از سوی آمریکا «نابودکننده اعتماد» در اقتصاد جهانی است. این وزارتخانه همچنین اعلام کرد که چنانچه آمریکا به «خودکامه» بودن ادامه دهد، تمام جهان در برابرش...

واکنش ترامپ به انتقادات رئیس سابق سیا تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از اسپوتنیک، جان برنان رئیس سابق سیا در یک کنفرانس خبری به شدت از عملکرد دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا انتقاد کرد و گفت: عملکرد ترامپ چیزی کمتر از خیانت ندارد.بر اساس این گزارش، ترامپ نیز به شدت به این اظهارات واکنش نشان داده است. برنان این سخنان را در واکنش...

چین: آمریکا با جنگ تجاری تمام دنیا را مقابل خود خواهد دید تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، وزارت خارجه چین امروز (چهارشنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد جنگ تجاری آمریکا به بزرگترین عامل "نابودی اعتماد" برای اقتصاد جهانی تبدیل شده است و در صورتیکه آمریکا به اعمال تعرفه‌ها ادامه دهد، تمام دنیا با آن به مقابله خواهد...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده