تعداد بازدید: ۲۷
تاريخ انتشار: چهارشنبه،۱ فروردین ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۵:۳۵
ریختن آب در باک هواپیما آتش بوئینگ را خاموش کرد / در فرودگاه مهرآباد صورت گرفت
به گزارش سرویس حوادث جام نیـوز، ساعتی پیش خورشید آخرین روز فروردین ۸۴ غروب کرده و اینک در آغاز شب "محمد رضا صامت" فرمانده ایستگاه ۸۱ آتش نشانی و خدمات ایمنی در محوطه ایستگاه به آسمان پرستاره نگاه می‌کند. ناگهان بر می‌گردد و به داخل ساختمان خیره می‌شود. زنگ حریق به صدا در آمده و سکوت ایستگاه با قدم‌های محکم و سریع آتش نشانان در هم شکسته است.
  فرمانده به سرعت به سمت بی سیم می‌دود تا قبل از هر حرکتی با دریافت اطلاعات اولیه برای حرکت آماده شود. در این فاصله آتش نشانان در حال پوشیدن لباس به سوی خودرو‌ها می‌دوند.   کاردان پشت فرمان خودروی پیشرو انتظار می‌کشد و لحظه‌ای بعد فرمانده در حال صحبت با بی سیم دستی سوار می‌شود و فرمان حرکت می‌دهد.
  -حادثه خروج هواپیما از باند. میریم فرودگاه.   خودرو‌ها به دنبال یکدیگر از ایستگاه خارج می‌شوند، در حالیکه فرمانده به ارتباط خود با فرماندهی ادامه می‌دهد.   - ایستگاه‌های ۸ و ۳۴ به محل اعزام شدن. با توجه به بعد فاصله احتمالا شما زودتر می‌رسین.   - حادثه دقیقا کدوم قسمت فرودگاه اتفاق افتاده؟   - هواپیمای ۷۰۷ سا‌ها به علت عمل نکردن سیستم ترمز انتهای باند بعد از موانع توری و خاکی روی رودخانه کن متوقف شده.
  - وضعیت مسافرای هواپیما رو هم اعلام میفرمایین؟ - بیشتر مسافرا خارج شدن. احتمالا تا الان هواپیما کاملا تخلیه شده.   برخلاف شلوغی آغاز شب، نیروی ایستگاه ۳۸ پیش از ایستگاه‌های دیگر به ورودی هواپیمایی "ساها" می‌رسد. هماهنگی با حراست فرودگاه چندان طول نمی‌کشد. دقیقه‌ای بعد یکی از کارکنان، به عنوان راهنما، نیروی آتش نشان را از ورودی ویژه‌ای که به باند فرودگاه منتهی می‌شود، هدایت می‌کند و خودرو‌ها به دنبال یکدیگر پیش می‌روند.
  در فاصله‌ای که خودرو‌ها از کنار غول‌های آهنی مستقر در باند می‌گذرند، داخل خودروی پیشرو، فرمانده به تجربه پیشین خود می‌اندیشد.   حدود ۶ سال پیش در حادثه برخورد دو هواپیما او به عنوان مسئول گروه حریق و نجات از ایستگاه ۲۷ به همین مکان اعزام شده بود.   گویی همین دیروز بود که هواپیمای c۱۳۰ با کلیه خدمه و مسافرانش در آتش می‌سوخت و هواپیمای بوئینگ نیز از قسمت بال چپ دچار ریزش بنزین و آتش سوزی شده بود.
  صدای مسئولان آن روز فرودگاه هنوز در گوشش زنگ می‌زند که پیاپی آتش نشانان را از بیم انفجار هواپیما به دور شدن از محل حریق تشویق می‌کردند. حادثه تلخی بود، اما برای محمد رضا صامت تجربه‌ای موفق به حساب می‌آمد، زیرا نیروی تحت فرماندهی او، موفق به اطفاء حریق شده و مورد تشویق قرار گرفته بودند.
  آتش خاطره به آتش واقعی پیوند می‌خورد. خودرو‌ها به فاصله ۵۰۰ متری هواپیمای ۷۰۷ سا‌ها می‌رسند و فرمانده با یک نگاه موقعیت را به خوبی درک می‌کند. هواپیما از سمت بال شعله ور است و نور زیاد ناشی از شعله‌ها محیط را روشن کرده است. نوک هواپیما از روی رودخانه کن گذشته و آتش در قسمت بال چپ از سمت موتور به طرف بدنه در حال گسترش است.
خودرو‌های فرودگاهی به تعداد زیاد با فاصله ایمن در اطراف هواپیما صف کشیده اند، اما عملیاتی در جریان نیست.   هواپیما به آرامی در آتش می‌سوزد و هیچکس برای خاموش کردن آتش اقدام نمی‌کند.   خودرو‌های آتش نشانی توقف می‌کنند. فرمانده به سرعت پیاده می‌شود و در حالی که با نگاه اطراف را می‌کاود با فرماندهی تماس می‌گیرد.
  - استحضار داشته باشین ما در محل حادثه ایم و هواپیما از باند خارج شده و موتورش شعله وره. ظاهرا مسافر‌ها تخلیه شدن. همزمان یکی از مسئولان فرودگاه به فرمانده نزدیک می‌شود.   - احتمال میدیم کسی داخل هواپیما نباشه. وضعیت ناجور بود. نتونستیم آمار بگیریم. متاسفانه چند نفری توی رودخانه کن غرق شدن.
  فرمانده به طرف هواپیما می‌رود و دستور کشیدن لوله را صادر می‌کند. - لوله کشی رو شروع کنین. سریع‌تر بچه‌ها سریع تر.   آتش نشانان با مهارت دست به کار می‌شوند؛ و به دستور فرمانده با حداقل نفرات به هواپیما می‌رسند. در این فاصله فرمانده از روی بال به طرف موتور‌ها می‌رود.
آتش زیاد است و بر اثر ریزش بنزین، حاشیه رودخانه هم درگیر حریق شده است. فرمانده به سرعت بازمی گردد.   -همه خاموش کننده‌ها رو لازم داریم. شما آب رو آماده کنید.   در مدت زمانی اندک، دو تن از آتش نشانان با خاموش کننده‌هایی که در دست دارند به سوی فرمانده می‌آیند و لحظه‌ای بعد هر سه نفر کنار موتور‌ها ایستاده اند.
فرمانده خاموش کننده‌ها را تقسیم می‌کند و دستور می‌دهد که از بالا، پایین و عقب موتور به آتش حمله کنند.   -حاضرین بچه ها؟ با احتیاط یه خورده برو جلوتر. خوبه. شروع می‌کنیم. حالا. از سه جهت پودر با شدت به موتور هواپیما شلیک می‌شود و هر لحظه آتش فروکش می‌کند. اما به محض اینکه چند ثانیه می‌گذرد به علت ریزش بنزین و گرمای محیط داخل موتور، آتش از سمت دیگر آن زبانه می‌کشد.
هر سه نفر با قدرت تمام برای مهار آتش تلاش می‌کنند. فرمانده چنان به آتش خیره شد که گویی هیچ صدایی نمی‌شنود.   در برابر چشمان او از پس هرم آتش انسان‌های منتظر و نگران دیده می‌شوند که به مهارت و تجربه او امید بسته اند. صورت آتش نشان‌ها بر اثر گرمای شدید گل انداخته است. چشمان خود را تنگ‌تر می‌کنند و ته مانده پودر خاموش کننده را روی آتش می‌پاشند.
  خاموش کننده‌های خالی را برمی گردانند و روی زمین خاکی کنار بال هواپیما به زمین می‌گذارند. سه راهی آماده شده و دو سر لوله به سمت بال و موتور هواپیما هدایت می‌شود. فرمانده امیدوار است که آب بتواند محیط حریق از جمله موتور هواپیما را سرد کند تا آتش فرو نشسته، دوباره شعله نکشد. نیرو‌های اعزامی از ایستگاه ۸ و ۳۴ با فاصله اندکی از هم به محل می‌رسند و فرماندهان هر دو گروه برای رایزنی به سراغ فرمانده صامت می‌آیند.
  -صلاح اینه که خودرو‌ها سری بشن تا آب کافی به سه راهی برسه. با چهار تا سرلوله هواپیما و موتور رو خنک می‌کنیم.   با رسیدن نیروی کمکی حجم فعالیت گسترده‌تر می‌شود، اما متاسفانه با چهار سرلوله و حتی پاشیدن کف نیز آتش خاموش نمی‌شود و موتور‌ها هر بار از سمت دیگری شعله می‌کشند.
در این فاصله چند تن از فرماندهان و مدیر عامل آتش نشانی نیز به محل رسیده اند. "حاج اصغر عبدی" فرمانده عملیات منطقه پنج ضمن صحبت با فرمانده صامت به راه کار مناسبی اشاره می‌کند.   -آقا! مگه موقع خاموش کردن ماشین‌ها آب توی باک نمی‌ریزیم؟ اینجا هم همین کارو بکنین بنزین میاد بالا، به جای بنزین آب ریزش می‌کنه.
  پیشنهاد تعیین کننده‌ای است. هیچکس مخالفتی نمی‌کند و در یک چشم به هم زدن آتش نشانان با تبر به ورودی‌های باک بنزین هواپیما هجوم می‌برند. چند لحظه بعد با پهنای سر تبر هر سه درب باک را می‌گشایند و سه آتش نشان با سرلوله‌های گالکسی دویست لیتری آب را به داخل باک هواپیما می‌فرستند.
از سمت دیگر همچنان لوله‌ها با حجم عظیم آب به خنک کردن موتور و بدنه هواپیما ادامه می‌دهند.   مدت زیادی نمی‌گذرد که آب در قسمت پایین باک جای بنزین را می‌گیرد و به جای بنزین آتش افروز، آب از خروجی‌ها بیرون می‌زند و آتش فرو می‌نشیند.   فرمانده نفسی به راحتی می‌کشد و به خودروی آتش نشانی تکیه می‌دهد.
تازه مدیر عامل آتش نشانی را می‌بیند که از آغاز عملیات در محل حضور داشته است. مدیر عامل پیش می‌آید و با چشمانی که از خوشحالی برق می‌زند، دستش را به سوی فرمانده دراز می‌کند.   -خسته نباشی آقای صامت. گفتم همه بچه‌ها رو تشویق کنن. -وظیفه است حاج آقا خیلی ممنون.   مدیر عامل لبخندی می‌زند و پیش از رفتن، نگاهی مهربان به او می‌اندازد.
فرمانده به همکارانش نگاه می‌کند که اینک برای بازگشت به ایستگاه آماده شده اند. رکنا 110

کد خبر: 1054634  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: جام نیوز
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای

مرگ مشکوک دختر جوان در خانه پدری جام نیوز  ۳۰ دقیقه پیش

به گزارش سرویس حوادث جام نیـوز، ماموران انتظامی در جریان حادثه قتل دختر جوانی در محدوده خلیج فارس تهران قرار گرفتند. با اعلام این موضوع، بازپرس کشیک قتل پایتخت به همراه ماموران تشخیص هویت و آگاهی تهران بزرگ به محل حادثه رفتند و تحقیقات خود را در این زمینه آغاز کردند. فردی که برای اولین بار با مقتول...

سقوط مرگبار تیر برق بر روی سینه‌زنان عزاداری جام نیوز  ۳۰ دقیقه پیش

به گزارش سرویس حوادث جام نیـوز، سقوط تیر برق بر روی سینه زنان عزاداری امام حسین (ع) در شهرستان لار استان فارس 3 کشته و زخمی بر جای گذاشت. ساعت 1:30 دقیقه بامداد چهارشنبه سقوط تیر برق بر روی دسته سینه زنی رو به روی مسجد جامع در شهر قدیم لار حادثه ساز شد. بر اساس اعلام گزارش اورژانس لار این حادثه یک کشته...

شاخ اینستاگرام خودکشی کرد جام نیوز  ۸ ساعت پیش

به گزارش سرویس حوادث جام نیـوز، دختری که مدل و شاخ اینستاگرام بود در قایق یک مرد میلیاردر خودکشی کرده است. پس از پیدا شدن جسد مدل اینستاگرامی در قایق تفریحی یک میلیاردر در آتن، خانواده این مدل به دنبال پاسخی قانع کننده هستند. طبق گزارش پلیس، شینید مک نامارا مدل اینستاگرامی 20 ساله، چند روز پس از تماسی...

نامادری سنگدل در پی آزار و اذیت دختر ۱۳ ساله دستگیر شد جام نیوز  ۸ ساعت پیش

به گزارش سرویس حوادث جام نیـوز، در پی خبری مبنی بر آزار و اذیت دختر ۱۳ ساله با اتوی داغ در نظرآباد توسط نامادری، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز از بازداشت این فرد خبرداد. شاکرمی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی تاکید کرد: این پرونده به طور ویژه و خارج از نوبت رسیدگی می‌شود.   میزان ...

تهدید و کلاهبرداری با نام «بیمه سلامت» جام نیوز  دیروز

به گزارش سرویس حواث جام نیوز، مدتی است تعدادی از شرکت‌های خصوصی با بیمه شدگان و مستمری بگیران اقدام به بازاریابی برای صدور کارت برای ارایه خدمات درمانی مانند دندانپزشکی کرده‌اند و تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا مشتریانی را جذب خود کنند. نکته قابل توجه آنجاست که این شرکت‌ها...

ماجرای فروش کلیه در مناطق زلزله‌زده جام نیوز  دیروز

به گزارش سرویس حواث جام نیوز، مهرداد سالاری در نشست ستاد بازسازی مناطق زلزله زده استان که با حضور معاون دفتر ریاست جمهوری و اعضای تیم اعزامی دفتر ریاست جمهوری برای بررسی وضعیت مناطق زلزله زده برگزار شد، با بیان این‌که شایعه فروش کلیه در مناطق زلزله زده کاملا کذب است، گفت: شایعه فروش کلیه را با دقت...

وقتی پیشنهاد بی‌شرمانه بهانه تخریب می‌شود جام نیوز  دیروز

به گزارش سرویس حوادث جام نیـوز، ماجرای تماس دختری با یک مرکز مشاوره ازدواج و شنیدن پیشنهادی بی شرمانه از مشاور، در سایت ها و شبکه های اجتماعی پرحاشیه شده و موجی از نگرانی را در افرادی که دخترهایشان را به مراکز مشاوره می فرستند، ایجاد کرده است. سایت های خبری با تیتر «ماجرای پیشنهاد بی شرمانه یک...

اشتباه پزشکی در یکی از بیمارستان‌های مشهد 3 کودک را بی‌مادر کرد جام نیوز  ۲ روز پیش

به گزارش سرویس حوادث جام نیـوز، ماجرای پرونده در روزهای پایانی سال ٩۵زمانی آغاز شد که مادری باردار به دلیل درد شدید ناشی از بارداری راهی یکی از بیمارستان های دولتی مشهد شد. با توجه به شرایط حاد مادر که سه قلو باردار بود، سریعا تحت عمل جراحی سزارین قرار گرفت. اما پس از به دنیا آمدن نوزادان، این زن بیست وپنج ساله...

پسر بچه ننه برای همسرش هوو آورد جام نیوز  ۲ روز پیش

به گزارش سرویس حوادث جام نیـوز، نرگس، زن 36 ساله با حضور در دادگاه خانواده گفت: وقتی مادر شوهرم، از من خواستگاری کرد تازه فهمیدم که پسرش، منصور شش سال از من کوچک تر است آن روز چگونه تحت تاثیر حرف های مادر منصور قرار گرفتم و به موضوع اختلاف سنی اهمیتی ندادم.   این زن ادامه داد: هنوز چند ماه بیشتر...

راز قتل ۲ مرد هرگز فاش نشد جام نیوز  ۲ روز پیش

به گزارش سرویس حوادث جام نیـوز، پرونده قتل دو مرد که در اتفاقاتی جداگانه کشته شده‌اند، در حالی در دادگاه کیفری استان تهران رسیدگی شد که قاتلان آنها شناسایی و بازداشت نشدند. در اولین پرونده که 10 سال قبل تشکیل شد، جسد مرد جوانی که در خانه‌اش خفه شده ‌بود، پیدا شد. زمانی که مأموران هویت...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده