تعداد بازدید: ۵۵
تاريخ انتشار: شنبه،۱۸ فروردین ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۲:۲۷
مرکز تحقیقات کنگره آمریکا ابعاد حقوقی خروج ترامپ از برجام را بررسی کرد
مرکز تحقیقات کنگره آمریکا در گزارشی به بررسی قانون بودن یا نبودن خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران پرداخته است که متن آن در زیر آمده است. رسانه‌های بین‌المللی بر اساس بیانیه‌های «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا پیش‌بینی کرده‌اند او در چند هفته آینده کشورش را از توافق هسته‌ای با ایران خارج خواهد کرد.
«برنامه جامع اقدام مشترک»، موسوم به «برجام» در تاریخ 14 جولای 2015 میان ایران و پنج عضو دائم شورای امنیت به علاوه آلمان (گروه 1+5) نهایی شد. برجام به شرح مجموعه‌ای از «اقدامات داوطلبانه» می‌پردازد که گروه 1+5 طبق آن بایستی تحریم‌هایی که ذیل قوانین آمریکا، قوانین اتحادیه اروپا و قطعنامه‌های شورای امنیت علیه ایران وضع شده‌اند را رفع نماید.
این توافق هسته‌ای به امضای هیچ‌یک از طرف‌ها نرسیده و حاوی مفادی برای تصویب یا اجرایی شدن آن نیست، اما تحریم‌های مورد نظر روز 16 ژانویه 2016، در روز موسوم به «روز اجرا» رفع شدند. دستگاه اجرایی آمریکا با برجام که به امضای طرف‌ها نرسیده و بر اساس «اقدامات داوطلبانه» و نه تعهدات الزام‌آور استوار شده به شکل یک تعهد سیاسی رفتار کرده است.
در محافل کارشناسی آمریکا بسیاری با ارزیابی فعلی دولت آمریکا درباره برجام موافقند، اما بسیاری دیگر معتقدند که تأیید این توافق در شورای امنیت وضعیت حقوقی آن را تغییر داده است. تا جایی که «برنامه جامع اقدام مشترک» را بتوان در زمره تعهدات سیاسی غیرالزام‌آور قرار داد خروج آمریکا از آن و به تبع، احیای تحریم‌های مندرج در قوانین آمریکا علیه ایران تناقضی با با قوانین بین‌المللی نخواهند داشت، هر چند قابل پیش‌بینی است که تبعات سیاسی به دنبال داشته باشد.
بعید است ترامپ تصمیم‌گیری‌اش برای خارج کردن آمریکا از برجام را به تأیید کنگره آمریکا یا مجوز سنا منوط کند. در برجام عنوان شده ایالات متحده، علاوه بر اقدامات دیگر، «تحریم‌های ثانویه‌ای» که وفق قوانین آمریکا علیه ایران وضع شده‌اند را تعلیق خواهد کرد. فرق تحریم‌های ثانویه با تحریم‌های اولیه در اینجا است که تحریم‌های اولیه تنها برقراری تجارت یا تبادل خدمات یا سایر روابط اقتصادی با کشوری دیگر را ممنوع می‌کنند، در حالی که تحریم‌های ثانویه دامنه شمول را گسترش داده و محدودیت‌ها را علیه اشخاص و شرکت‌های کشوری دیگر که با کشور هدف مراودات مشخص داشته باشند نیز به کار می‌گیرند.
«باراک اوباما»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا در روز اجرایی شدن برجام با صدور یک فرمان اجرایی همه یا بخشی از پنج فرمان اجرایی قبلی برای اعمال تحریم‌های ثانویه علیه ایران را معلق کرد. این فرامین اجرایی بنا به صلاحدید رئیس‌جمهور قابل اصلاح یا لغو هستند؛ بنابراین، قوانین داخلی آمریکا نمی‌توانند رئیس‌جمهور را از بازگرداندن تحریم‌هایی که به موجب این فرامین وضع شده‌اند منع کنند.
البته این فرمان‌ها هم بایستی در چارچوب قوانینی باشند که به رئیس‌جمهور اجازه می‌دهند با صدور فرمان اجرایی ایران را تحریم کند. بخش دیگری از تحریم‌های ثانویه‌ای که به موجب برجام رفع شده‌اند نه با فرامین اجرایی بلکه با قوانین کنگره علیه ایران اعمال شده بودند. اما این قوانین به رئیس‌جمهور یا هیئتی از قوه مجریه اختیار می‌دهند تحت شرایطی معین، تحریم‌ها را «تعلیق» کنند.
این معافیت‌ها برای دوره‌ای بین 120 روز تا یکسال (بسته به قانون مورد نظر) معتبر هستند. دولت اوباما، اولین بار در روز اجرای برجام از اختیارش برای تعلیق این دسته از تحریم‌ها استفاده کرد. آخرین موردی که اوباما از این اختیار استفاده کرد روز 15 دسامبر سال 2016 بود. بعد از او، دولت ترامپ از همین ضرب‌الاجل‌ها برای تهدید برجام استفاده کرده است.
موعد بعدی که ترامپ باید تحریم‌ها علیه ایران را تعلیق کند، روز 12 ماه مه (22 اردیبهشت‌ماه) است. او طبق اختیاراتش می‌تواند رفع تحریم‌ها علیه ایران را تمدید نکند و تحریم‌های مندرج در قوانین آمریکا که به موجب برجام رفع شده‌اند را بار دیگر برگرداند. اینکه آیا دولت ترامپ می‌تواند به صورت یکجانبه معافیت‌های تحریمی صادر شده توسط دولت اوباما را قبل از فرارسیدن زمان انقضای آنها باطل کند، مسئله‌ای است که درباره آن ابهام وجود دارد، زیرا در قوانین آمریکا اشاره‌ای به این موضوع نشده که آیا فرمان اجرایی جدید، معافیت‌های تحریمی که در حال حاضر اجرایی هستند را هم تحت تأثیر قرار می‌دهند یا خیر.
قطعنامه 2231 شورای امنیت «برنامه جامع اقدام مشترک» علاوه بر تعلیق تحریم‌های آمریکا حاوی بندهایی است که خواستار لغو تمامی قطعنامه‌های تحریمی شورای امنیت سازمان ملل، در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران هستند. شورای امنیت سازمان ملل متحد روز 20 جولای سال 2015 به اتفاق آرا قطعنامه 2231 را تصویب کرد. این قطعنامه، در روز اجرایی شدن برجام، قطعنامه‌های تحریمی پیشین این شورا علیه ایران را لغو کرد.
این قطعنامه علاوه بر ارجاع به «برنامه جامع اقدام مشترک»، این توافق هسته‌ای را ضممیه خود کرده است. با آنکه متن برجام بر اساس «اقدامات داوطلبانه» نوشته شده بعضی از صاحبنظران بر این عقیده‌اند که قطعنامه 2231 در واقع تعهدات داوطلبانه سیاسی مندرج در برجام را به تعهدات حقوقی الزام‌آور ذیل منشور ملل متحد تبدیل می‌کند.
اینکه آیا یک قطعنامه شورای امنیت برای اعضای سازمان ملل تعهدات حقوقی ایجاد می‌کند یا خیر به مفاد موجود در آن قطنامه بستگی دارد. در حقوق بین‌‌المللی، بسیاری از صاحبنظران معتقدند که «تصمیم‌های» شورای امنیت طبق ماده 25 منشور ملل متحد، کلاً الزام‌آور هستند؛ اما «توصیه‌های» این شورا، در اکثر موارد الزام‌آور نیستند.
اینکه بندی در یک قطعنامه را باید یک «توصیه» غیرالزام‌آور در نظر گرفت یا «تصمیم» به لحن دقیق قطعنامه بستگی دارد. صاحبنظران می‌گویند استفاده از عبارات آمرانه مانند «باید» کشورهای عضو سازمان ملل را به انجام برخی تعهدات ملزم می‌کند، در حالی که عبارات دیگر مانند «انتظار می‌رود»، «می‌خواهد» یا «توصیه می‌کند» الزام‌آور نیستند.
در قطعنامه 2231 هم توصیه‌های غیرالزام‌آور وجود دارند و هم تصمیم‌های الزام‌آور. ابهامی در این مورد وجود ندارد که شورای امنیت از لحنی الزام‌آور برای لغو قطعنامه‌های تحریمی قبلی خود علیه ایران استفاده کرده است. پاراگراف‌های مربوط به این بندها با عبارت شورای امنیت «تصمیم‌ می‌گیرد که» آغاز می‌شوند. اما اینکه آیا قطعنامه 2231 ایالات متحده را ذیل قوانین بین‌المللی ملزم به تبعیت از برجام می‌کند یا خیر، سوالی پیچیده است.
بند 2 این قطعنامه عنوان می‌کند شورای امنیت: «از همه دولت‌های عضو، سازمان‌های منطقه‌‌ای و بین‌المللی می‌خواهد آن دسته از اقداماتی که برای حمایت از اجرای برجام مناسب باشد را اتخاذ نمایند، از جمله با انجام اقداماتی که همسو با برنامه اجرایی برجام و این قطعنامه هستند و نیز از طریق خودداری از اقداماتی که اجرای تعهدات وفق برجام را با مشکل روبرو می‌نماید.
» با آنکه این عبارت، به طور کلی خواستار پایبندی به برجام است، برخی از کارشناسان عبارت «می‌خواهد» را مفهومی موعظه‌ای و غیرالزام‌آور در نظر می‌گیرند. عده‌ای دیگر هم گفته‌اند که همین عبارت هم الزام بین‌المللی برای پایبندی به برجام ایجاد می‌کند. دسته سومی هم هستند که بین این دو گروه قرار می‌گیرند و معتقدند که این عبارت، به عمد، مبهم انتخاب شده است.
در طول تاریخ، کشورهای عضو سازمان ملل تعابیر متفاوتی از عبارت «می‌خواهد» در قطعنامه‌های شورای امنیت داشته‌اند. به همین دلیل، احتمالاً نتوان به این سوال که آیا قطعنامه 2231 برای آمریکا الزام حقوقی ایجاد می‌کند یا خیر، پاسخ قاطع داد.

کد خبر: 1071436  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: چند ثانیه
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:
▫ شکست دیپلماسی آهن قراضه در شورای امنیت  همشهری آنلاین - بين‌الملل

آخرین خبرهای اجتماعي

برپایی مراسم عزاداری فرهنگیان آموزش و پرورش تهران خبرگزاری فارس  ۱۶ دقیقه پیش

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، دسته عزاداری فرهنگیان شهر تهران امروز مصادف با هشتم محرم در میدان فلسطین، به عزاداری و سینه‌زنی پرداخت. فرهنگیان شهر تهران برگزاری در این مراسم به عزاداری و ذکر مصائب حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران با وفایش پرداختند.

سینماهای سراسر کشور تعطیل شد چند ثانیه  ۴۸ دقیقه پیش

سینماهای سراسر کشور تعطیل شدتمامی سینماهای سراسر کشور برای پنج روز تعطیل شدند. غلامرضا فرجی (سخنگوی کارگروه اکران) با اشاره به تعطیلی پنج روزه سینماها در ماه محرم به ایلنا گفت: از عصر امروز سه‌شنبه ۲۷ شهریورماه ساعت ۱۷ همه سینماهای سراسر کشور تعطیل شدند و این تعطیلی تا روز شنبه ۳۱ شهریورماه ادامه دارد. فرجی ادامه داد: در زمان...

کشف 1000 بطری مشروبات الکلی در مشهد چند ثانیه  ۴۸ دقیقه پیش

کشف 1000 بطری مشروبات الکلی در مشهدحدود 1000 بطری مشروبات الکلی از انبار یک مغازه کیف و کفش در مشهد کشف شد. در این عملیات دو نفر دستگیر شدند. همچنین تلاش برای کشف کارگاه تولید مشروبات الکلی دست‌ساز ادامه دارد.

اعلام آخرین مهلت ثبت نام کارشناسی و کاردانی بدون آزمون دانشگاه آزاد ایلنا  ۵۴ دقیقه پیش

اعلام آخرین مهلت ثبت نام کارشناسی و کاردانی بدون آزمون دانشگاه آزادبه گزارش ایلنا، شاهانی رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی ضمن اعلام این خبر گفت: با عنایت به درخواست های مکرر داوطلبان در خصوص تمدید مهلت ثبت نام، ویرایش رشته/ محل ها یا اضافه کردن سایر گروه های آزمایشی دوره های کارشناسی و کاردانی (پیوسته و ناپیوسته) پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی تا ساعت 24...

نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اعلام شد تسنیم  ۱ ساعت پیش

به گزارش خبرگزاری تسنیم، اسامی پذیرفته‌شدگان‌ نهایی‌ رشته‌های تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی در آزمون‌ ورودی‌ دوره‌های کارشناسی‌ ارشد ناپیوسته ‌سال‌ 97 اعلام شد.دکتر امیررضا شاهانی رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: نتایج انتخاب رشته آزمون کارشناسی...

4 کشته در تصادف پراید و تریلر در اصفهان آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : داریوش کریمی با اشاره به برخورد یک دستگاه تریلر با خودروی سواری پراید اظهار داشت: متأسفانه این حادثه 4 کشته و یک مصدوم برجای گذاشت.وی افزود: ساعت 23:14 دقیقه شب گذشته تصادف گزارش و در ساعت 23:18 دقیقه نیروها به محل اعزام شدند و ساعت 1:15 دقیقه نیمه شب عملیات پایان یافت.معاون امداد و نجات...

1.5 میلیون نفر از مردم سیستان و بلوچستان درگیر معضل کم آبی آفتاب نیوز  ۱ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : علیم یارمحمدی، با اشاره به آخرین وضعیت طرح انتقال آب از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان، گفت: این طرح خوشبختانه با موافقت و تصویب اعضای کمیسیون عمران مجلس، برای بررسی و تأیید نهایی به صحن علنی مجلس ارجاع شده است.یک و نیم میلیون نفر از مردم استان سیستان و بلوچستان درگیر معضل کم آبی...

تحقق ۳ وعده آموزش‌ و پرورش در آستانه مهر/ بازگشت «سختی کار» به احکام حقوقی فرهنگیان خبرگزاری فارس  ۱ ساعت پیش

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، علی الهیار ترکمن معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش‌ و پرورش از تحقق سه وعده این وزارتخانه در مورد بازگشت امتیاز سختی کار به احکام حقوقی، حل مشکل سنوات حق‌التدریس در بازنشستگی، تسویه پاداش پایان خدمت فرهنگیان بازنشسته سال 96 خبر داد و اظهار کرد: اعلام این اخبار...

احضارشفر به هیات مدیره سرمربی استقلال/جریمه یا ضرب الاجل چند ثانیه  ۲ ساعت پیش

احضارشفر به هیات مدیره سرمربی استقلال/جریمه یا ضرب الاجلوینفرد شفر سر مربی استقلال تهران بعد از حذف از آسیا برای ادای توضیحات به هیئت مدیره استقلال قرا خوانده می‌شود. یکی از اعضای هیات مدیره استقلال که نخواست نامش فاش شود: قبل از اعزام تیم به قطر برای برگزاری دیدار برگشت هشدار های لازم را به کادر فنی داده بودیم و گفتیم که نباید اشتباهات دور رفت تکرار شود...

منشا:اگرشوتم گل می‌شد گلباران ازنیمه‌اول استارت می‌خورد چند ثانیه  ۲ ساعت پیش

منشا:اگرشوتم گل می‌شد گلباران ازنیمه‌اول استارت می‌خوردگادوین منشا شب گذشته عملکردی خوب در دیدار مقابل الدحیل قطر داشت، بازیکنی که یک ضربه استثنایی‌اش در نیمه اول به تیر خورد، اما در نهایت گلش حکم صعود سرخپوشان به مرحله نیمه‌نهایی را امضا کرد . منشا در گفت‌وگویی درباره آن شوت و گل تکنیکی اش حرف زده است. گادوین! عالی بودی. شبی بی‌نظیر و فراموش نشدنی بود...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده