تعداد بازدید: ۲۷
تاريخ انتشار: دوشنبه،۲۷ فروردین ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۱۲:۲۵
اعراب از رفتارهایشان در قبال ایران پشیمان خواهند شد
دیپلماسی ایرانی: بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه در جلسه هفتگی خود با خبرنگاران در مقر وزارت امور خارجه به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. وی در پاسخ به نشست های کشورهای اروپایی با ایالات متحده برای اصلاح یا الحاق متممی به برجام گفت: «اطلاعی در این زمینه ندارم و نمی دانم چه موضوعاتی در آن نشست ها بحث شده است.
برجام یک توافق مشخص و روشنی است و گمان می کنم آن چه در رسانه ها مطرح می شود بیشتر جنبه رسانه ای دارد و تا زمانی که چیز رسمی در این باره بیان نشده باشد نمی توان درباره آن موضع گیری یا اظهار نظر کرد.» سخنگوی وزارت امور خارجه درباره تجاوز اسرائیل به سوریه گفت: «جمهوری اسلامی ایران در این باره موضع روشن خود را بیان کرده و این حق مسلم دولت سوریه است که نسبت به این تجاوز واکنش نشان دهد.
» وی درباره سفر وزیر امور خارجه کشورمان به آفریقا و امریکای جنوبی که هفته گذشته انجام شد، گفت: «این سفرها سودمند بوده و گام های رو به جلو بوده برای نزدیک شدن به کشورهای امریکای جنوبی و آفریقا بوده است. این سفر سفر موفقی بود. بیش از 40 فعال اقتصادی وزیر خارجه آقای دکتر ظریف را در این سفر همراهی کردند و توافقات تجاری خوبی به خصوص در برزیل به امضا رسید و ما همکاری های خوبی را با طرف های برزیلی خواهیم داشت.
قطعا از زمان امضا تا اجرایی شدن این توافقات زمانی طول می کشد و چنین نیست که وقتی تفاهم نامه ای امضا می شود ظرف یکی دو روز اجرایی شوند. ما امیدواریم از ظرفیت های موجود بتوانیم در روابط کشورمان با امریکای جنوبی به خصوص برزیل و آفریقا نهایت استفاده را ببریم. در سنگال نیز اسنادی به قیمت 540 میلیون یورو امضا شده که این رقم در برزیل بیشتر است.
در برزیل یک خط اعتباری مشخصی صورت گرفته که بالای یک میلیارد است. برزیل کشور پیشرفته و قدرتمندی است که با توجه به امکانات آن می توان شاهد رشد بیش از پیش روابط ایران و برزیل باشیم.» وی درباره حملات امریکا و متحدان اروپایی اش به سوریه گفت: «چنین اقدامات تجاوزکارانه ای اقدامات جدیدی نیست. ایالات متحده نشان داده است که با اقدامات توسعه طلبانه اش با اقدامات واهی و دروغ مطابق با مطامعش دست به این گونه اقدامات در کشورهای مختلف می زند و احتمال هم می رود باز هم چنین اقدامی را تکرار کند.
آن چه در صحنه بین المللی مشاهده می شود ناشی از اشتباهات فاحش ایالات متحده طی دهه های گذشته است که سبب شده وضعیت منطقه از یک نا به سامانی جدی رنج ببرد. اینها ناشی از اشتباهات کلان ایالات متحده است که با تداوم این اشتباهات ایالات متحده را با مشکلات متعددی در سطح منطقه ای و بین المللی مواجه می کند.» قاسمی درباره تماس تلفنی دکتر ظریف با بوریس جانسون، وزیر امور خارجه انگلیس نیز گفت: «این تماس از سوی وزیر امور خارجه انگلیس انجام شد و در آن درباره سوریه صحبت شد و دکتر ظریف حمله امریکا و متحدانش از جمله بریتانیا به سوریه را خلاف موازین دانست و تاکید کرد که بر اساس تمامی موازین بین المللی این اقدام یک اقدام تجاوزکارانه است.
در این تماس با شدت تمام و دقت لازم اعتراض جمهوری اسلامی ایران نسبت به این اقدام نا به جا مطرح شد.» وی درباره اظهار نظر امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه درباره لزوم گفت وگو با ایران و روسیه درباره سوریه بعد از حمله موشکی به سوریه گفت: «قطعا مواضع کشورهای اروپایی با یکدیگر یکسان نیست. گفت وگوهای ما با کشورهای اروپایی قطعا ادامه خواهد داشت.
قطعا الزاما مواضع ما با آنها یکسان نیست اما به گفت وگوهایمان ادامه خواهیم داد. آن چه می توانم بگویم این است که روند گفت وگوهای آستانه میان ایران و روسیه و ترکیه درباره سوریه موفقیت آمیز بوده که فکر می کنم باب میل غربی ها از جمله اروپایی ها و امریکایی ها نبوده است. این اقدامات تاثیری بر اراده ما بر سر مذاکرات آستانه نخواهد گذاشت و ما به مبارزه با تروریسم ادامه خواهیم داد و این یک اصل تغییرناپذیر برای ماست و به همکاری هایمان با متحدانمان در مبارزه با تروریسم ادامه خواهیم داد.
» سخنگوی وزارت امور خارجه درباره سفر اخیر فرستاده رئیس جمهوری روسیه به ایران گفت: «این سفر چیز عجیب و تازه ای نیست. ما در سالیان اخیر با توجه به همکاری های راهبردی ایران و روسیه به خصوص در مبارزه با تروریسم در سوریه وجود داشته هیئت های دو طرف دائما به پایتخت های یکدیگر سفر کرده اند. در پی مذاکرات آنکارا که میان روسای جمهوری ایران و روسیه و ترکیه انجام شد، و قرارهایی که برای مبارزه با تروریسم و تحولات سوریه گذاشته شد، نماینده آقای پوتین برای پیگیری این قرارها به ایران آمد.
در این گفت وگوها درباره راهکارهایی که می تواند برای حل بحران سوریه مفید باشد مورد گفت وگو قرار گرفت.» وی درباره حملات موشکی اسرائیل به پایگاهی در سوریه که در پی آن تعدادی از شهروندان ایرانی کشته شدند، گفت: «تجاوز و خوی تجاوزگری و جنایت از ویژگی های رژیم صهیونیستی است. تجاوز به خاک سوریه غیرقابل قبول است.
حضور مستشاری ایران در سوریه بنا به تقاضای دولت سوریه بوده و یک کار غیرقانونی نیست و کاملا این حضور عیان و روشن است. این رفتارها به سیاست های ددمنشانه رژیم صهیونیستی باز می گردد. رژیم غاصب صهیونیستی دیر یا زود پاسخ این رفتارهای خصمانه را دریافت خواهند کرد و آنها از اقدامات خصمانه خود پشیمان خواهند شد.
آنها نمی توانند دست بسته به کناری بنشینند و از تجاوزاتی که انجام می دهند خود را معاف از عقوبت بدانند. در این جا جا دارد من به بازماندگان شهدای ما که در سوریه کار مستشاری انجام می دادند تسلیت بگویم. نیروهای مقاومت در زمان لازم و مقتضی پاسخ های به جا به این تجاوزات را خواهد داد. در این باره هنوز اقدام حقوقی صورت نگرفته اما در بخش های ذی ربط بحث هایی مطرح است اما این که اقدام عملی حقوقی صورت گرفته باشد چنین چیزی مطرح نیست.
» بهرام قاسمی درباره سفر دکتر ظریف به تاجیکستان نیز گفت: «هدف کلی از این سفر حضور در نشست وزرای امور خارجه عضو اکو است. ولی برای ما فرصت مغتنمی است که بتوانیم مذاکراتی را با مقامات عالی تاجیکستان درباره روابط دو جانبه و چگونگی کمک به فرایندهایی که می تواند روابط ایران و تاجیکستان در وضعیت بهتری قرار دهد انجام خواهد شد، همچنین درباره تحولات منطقه صحبت خواهد شد.
» وی درباره ادعاهایی که اتحادیه عرب در بیانیه اخیر سران کشورهای عضو این اتحادیه در ظهران مطرح کرد، گفت: «اتحادیه عرب بر اساس روال قبلی خود و تحت تاثیر القائات برخی از حاکمان سعودی همواره اتهاماتی کاملا غلط نسبت به جمهوری اسلامی ایران مطرح می کند و فراموش می کند که دشمنان جهان اسلام و جهان عرب دیگران هستند در حالی که تلاش می کند از فرصت نشست های اتحادیه عرب علیه ایران استفاده کند.
آنها در این بیانیه در چهار بند ایران را به حمایت از نیروهای رزمنده یمن و همچنین دخالت در سوریه و همچنین تکرار ادعاهای واهی و غلط درباره جزایر سه گانه ایرانی مطرح کردند. شما می توانید درباره جزئیات مواضع جمهوری اسلامی ایران نسبت این بیانیه به بیانیه ای که سخنگویی وزارت امور خارجه در این باره صادر کرده است مراجعه کنید.
اتحادیه عرب تبدیل شده به پایگاه ارضا و پیشبرد امیال برخی کشورهای عربی که نهایتا دشمن خودشان را به اشتباه فرض کردند و به جای هدف قرار دادن دشمنان اصلی جهان عرب که کشورهای عرب را با بحران های عمیق مواجه کرده اند، ایران را که با تلاش های مخلصانه تلاش می کند به بحران های منطقه پایان دهد، متهم می کند. زمان ثابت خواهد کرد که کشورهای عضو جهان عرب اشتباه کرده اند و آنها از کرده خود پشیمان خواهند شد.
آنها به جای این که متجاوزان به یک کشور عربی را محکوم کنند کشوری را محکوم می کنند که برای حل بحران های منطقه ای تلاش می کند.» سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اخاضی و پول گرفتن غیرقانونی از شهروندان ایرانی برای دادن ویزای سفارت خانه های اروپایی برای سفر به کشورهای اروپایی گفت: «این مسائل به دقت زیر نظر گرفته شده و به کشورهایی که اشتباهاتشان محرض بوده است تذکر لازم داده شد.
برخی سفارت خانه ها سعی کردند با تغییر سیستم و مکانیسم هایی که در دادن ویزا استفاده می کنند از این نوع مشکلات و حواشی بکاهند. برخی از آنها به دلیل شاید کمبود ابزارهای لازم دیرتر اقدام کردند. برخی دیگر در حال تغییر رویه خود هستند. ما به عنوان وزارت امور خارجه بهترین تلاش و بیشترین دغدغه را در مورد مشکلاتی که برای شهروندان ایرانی که در حاشیه این سفارت خانه ها به وجود آمده است، داریم، و اقدامات لازم را در زمان خودش انجام داده ایم و انجام خواهیم داد.
همه حتی خودشان هم می دانند که چنین روش هایی نمی تواند در پشت پرده باقی بماند و رسوایی اش بر چهره عاملان آن خواهد ماند. وضعیت در شش ماه گذشته بسیار بهبود یافته و با رایزنی ها و تلاش هایی که در حال انجام است امیدواریم که مشکلات برای دریافت ویزا برای شهروندان کمترو کمتر شود.»

کد خبر: 1083822  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: دیپلماسی ایران
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

ویدئو: پشت پرده هشتگ‌های #براندازم و #تظاهرات_سراسری چه گروهی هستند؟ تسنیم  ۳۳ دقیقه پیش

به گزارش گروه امنیتی خبرگزاری تسنیم، در ماه‌های اخیر چندین هشتگ در فضای مجازی به خصوص توئیتر درباره ایران مشهور شد و توئیت‌های متعدد و فراوانی ذیل این هشتگ‌ها در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.این هشتگ‌ها شامل #تظاهرات_سراسری، IranRegimeChange# و #براندازم هستند و البته هشتگ IraniansSupportTrump#...

آمریکا: ایران اولویت ما در سازمان ملل است جام نیوز  ۳۷ دقیقه پیش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، هدر نائورت در نشست خبری خود با خبرنگاران در خصوص مجمع عمومی سازمان ملل گفت: از اولویت‌های دولت آمریکا برای مجمع عمومی سازمان ملل درسازی جاری پرداختن به تهدید جهانی از ناحیه تسلیحات کشتار جمعی است. این شامل تکثیر تسلیحات شیمیایی، بیولوژیک، هسته‌ای و موشک‌های...

خط و نشان عقاب‌های ارتش برای دشمنان جام نیوز  ۳۷ دقیقه پیش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، امیر حمید واحدی جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش در حاشیه تمرین رژه هوایی مشترک ارتش و سپاه پاسداران در بندرعباس اظهار داشت: در 31 شهریور 1359 ایران اسلامی در شرایطی که تحت فشار استکبار جهانی آمریکا، درگیریهای جناح ‌های وابسته به غرب و شرق، وارد جنگی شد که نیروهای...

گوترش خواستار عفو دو خبرنگار زندانی رویترز در میانمار شد نامه  ۴۹ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز،  آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در اظهاراتی در کنفرانسی در مقر این سازمان در نیویورک گفت: این غیرقابل قبول است که این دو خبرنگار صرفا به خاطر کارشان به عنوان خبرنگار در میانمار به زندان بیفتند.وی خاطرنشان کرد: اعتقاد عمیق من این است که این اتفاق نباید بیفتد و من امیدوار هستم...

واکنش روسیه و چین به اعمال تحریم‌ها؛ مسکو :‌ آمریکا با آتش بازی نکند/ پکن: واشنگتن خطای خود... نامه  ۴۹ دقیقه پیش

به گزارش نامه نیوز، در واکنش به اقدام دولت آمریکا به تحریم سازمان توسعه تجهیزات وزارت دفاع چین به خاطر خرید تجهیزات نظامی و تسلیحاتی از روسیه، پکن به شدت به واشنگتن تاخت.سخنگوی وزارت خارجه چین، روز گذشته اعلام کرد:‌ «دولت چین ناخرسندی عمیق خود را نسبت به اقدام نامعقول آمریکا ابراز، و در این زمینه رسما...

رژه نیروهای مسلح شنبه در سراسر کشور برگزار می‌شود خبرگزاری برنا  ۵۱ دقیقه پیش

رژه نیروهای مسلح شنبه در سراسر کشور برگزار می‌شود به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، امیر سرتیپ دوم «تقی خانی»، سخنگو و معاون فرهنگی و روابط عمومی ارتش جمهوری اسلامی ایران، در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی ارتش گفت: به مناسبت سی و هشتمین سالگرد دفاع مقدس رژه یکان های منتخب نیروهای مسلح بصورت گسترده و در سراسر کشور صبح روز شنبه...

برگزاری رژه نیروهای مسلح به میزبانی سپاه در بندرعباس خبرگزاری برنا  ۵۱ دقیقه پیش

برگزاری رژه نیروهای مسلح به میزبانی سپاه در بندرعباس به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، سردار سرتیپ دوم پاسدار «رمضان شریف»، سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با اشاره به نمایش اقتدار و توان بازدارندگی نیروهای مسلح در حوزه‌‌‌های مختلف دفاعی در رژه سراسری نیروهای مسلح در ۳۱ شهریورماه و همزمان...

معاونان شریعتمداری استعفا دادند آفتاب نیوز  ۵۶ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : وزارت صنعت معدن و تجارت یکی از پر معاونت‌ترین وزارتخانه‌های مشور است که با شش حوزه معاونت و هفت سازمان و چندین زیر مجموعه بزرگ‌ترین شورای معاونین وزارتخانه‌ها در حدود بیست و پنج عضو را تشکیل می‌دهدبا این حال از این بیست و چند معاون فقط هفت معاون شامل قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان بودند...

توضیحات تکمیلی رییس پلیس راهور تهران بزرگ درباره شناور شدن ساعت کاری کارمندان آفتاب نیوز  ۵۶ دقیقه پیش

آفتاب‌‌نیوز : سردار محمدرضا مهماندار با ارائه توضیحات تکمیلی درباره اجرای این تغییر ساعت درتماس با خبرنگار ایسنا، گفت: این موضوع پیشنهاد شورای ترافیک استان تهران بوده و برابر آخرین پیگیری‌ها تاکنون از سوی دولت برای اجرا ابلاغ نشده است. بنابراین تا زمان ابلاغ رسمی، تغییری در ساعات کاری کارمندان ایجاد...

دشمن از طریق فشار اقتصادی دنبال شکست نظام است ایرنا  ۱ ساعت پیش

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین سید علی شاهچراغی در خطبه های این هفته نماز جمعه شهرری در حرم عبدالعظیم (ع) اظهار داشت: دشمن با جنگ هشت سال دفاع مقدس نتوانست کشور ما را تسخیر کند و هم اکنون با گزینه اقتصادی سعی دارد به اهدافش دست یابد.وی تصریح کرد: متاسفانه در داخل کشور نیز عده ای دانسته یا ندانسته...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده