تعداد بازدید: ۹
تاريخ انتشار: شنبه،۲۲ دی ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۲۰:۲۹
موافقان و مخالفان نمایش آثار مستند و کوتاه در جشنواره فجر
 به گزارش ایلنا،موضوع حضور فیلم‌های مستند و کوتاه انیمیشن در جشنواره فیلم فجر از نکاتی است که نظرات مختلفی درباره آن وجود دارد؛ برخی معتقدند جشنواره فجر که محل تماشای فیلم بلند سینمایی است و بهتر است فقط این فیلم‌ها در جشنواره فجر به نمایش درآیند. از سوی دیگر گروهی هم بر این باورند که جشنواره فجر آینه تمام نمای سینمای ایران است و بر این اساس باید فیلم‌های کوتاه و مستند و انیمیشن هم در این رویداد حضور داشته باشند.
حالا این موضوع و همچنین نمایش این آثار در سانس نخست سینمای اهالی رسانه با گروهی از منتقدان و اهالی پیشکسوت رسانه مطرح و نظرات آنان در این زمینه پرسیده شده است. شاهین امین منتقد سینما و روزنامه‌نگار، جلیل اکبری  صحت منتقد و روزنامه‌نگار، سعید الهی کارشناس سینما، بهمن عبداللهی روزنامه نگار و منتقد سینما و مجید توکلی روزنامه‌نگار و فیلمساز به ارزیابی این موضوع در جشنواره پرداختند.
  شاهین امین: اصرار مستندسازان را به حضور در فجر درک نمی‌کنم شاهین امین منتقد سینما با انتقاد از اصرار فعالان حوزه سینمای مستند برای حضور در جشنواره فجر، گفت: این اصراری که مستندسازان به حضور در جشنواره فجر دارند را درک نمی‌کنم، چون واقعا در این رویداد فیلم‌های مستند و کوتاه کمتر دیده می‌شوند.
او ادامه داد: سینماگران این حوزه باید خودشان هم تلاش کنند تا امکانات بیشتری برای نمایش فیلم‌هایشان پیدا کنند. تا به حال ندیده‌ام که مستندسازان تلاش کرده و به عنوان مثال هفته فیلم مستند را به صورت سیار در شهرستان‌های مختلف برگزار کنند، این فعالیت‌ها و البته جشنواره سینما حقیقت بیشتر باعث دیده شدن آثارشان می‌شود.
این منتقد با اشاره به ویژگی‌های مستندهای راه‌یافته به جشنواره فجر، گفت: مسئله‌ای که وجود دارد این است که در جشنواره سینما حقیقت مستندی باید نمایش داده شود که ویژگی‌های سینمایی قابل ارائه‌ای داشته باشد، یعنی به لحاظ روایت و درام و هم به لحاظ تصویر بتواند رقابت کند. امسال فیلم «اسرار دریاچه» که سینمایی‌ترین فیلم جشنواره سینما حقیقت بود توسط هیات انتخابی که خودشان در جشنواره حقیقت این فیلم را در پنج رشته نامزد کردند، انتخاب نشده است و این نقض غرض است.
او افزود: فکر می‌کنم که به جز چند فیلم مستند که از نظر سینمایی قوی باشند، نباید فیلم‌های مستند در جشنواره حضور داشته باشند. این روزنامه‌نگار درباره پخش مستندها در سانس نخست سینمای اهالی رسانه گفت: اینکه در سانس‌های اول به نمایش این آثار می‌پردازند اقدام خوبی است و خدا را شکر، ولی به نظرم در سینماهای مردمی آنچنان مورد توجه قرار نمی‌گیرند.
سعید الهی: مستندها به همراه فیلم‌های سودای سیمرغ اکران شوند سعید الهی هم قرعه‌کشی تعیین زمان نمایش فیلم‌های مستند و کوتاه با سایر آثار حاضر در جشنواره را اقدام بهتری دانست و گفت: اگر قرار است قرعه‌کشی انجام شود همه فیلم‌ها در این مسئله سهیم باشند و فیلم کوتاه، انیمیشن و مستند هم در بخش داستانی قرعه‌کشی شوند.
او بیان کرد: اگر این فیلم‌ها به صورت همزمان با فیلم‌های بخش سودای سیمرغ، فیلم‌های مستند، انیمیشن و فیلم کوتاه قرعه‌کشی و در همان ساعات میانه روز نمایش داده می‌شدند، اهالی رسانه در کنار فیلم‌های دیگر به تماشای این آثار می‌نشستند و مشکلی از نظر میزان بازدید وجود نداشت.
مجید توکلی: یک بار برای همیشه تکلیف فیلم مستند و کوتاه در فجر روشن شود مجید توکلی با اشاره به جایگاه سینمای مستند و فیلم کوتاه در جشنواره فجر، گفت: در ادوار مختلف جشنواره فیلم فجر شاهد بودیم که هر تصمیمی درباره نمایش فیلم‌های مستند و کوتاه اتخاذ شده است مورد هجمه و انتقاد سینماگران این دو حوزه قرار گرفته است.
امسال هم این اتفاق رخ داد و پس از قرعه کشی چند نفر از دوستان به این ماجرا اعتراض کردند. او ادامه داد: معتقدم یک بار برای همیشه باید به صورت جدی در این باره تصمیم‌گیری شود، گویی هیچ مسئولی در دوره‌های مختلف جشنواره‌ فجر نمی‌خواهد مسئولیت این ماجرا را بر عهده بگیرد که نمایش فیلم‌های مستند و کوتاه در این جشنواره باید اتفاق بیفتد یا خیر؟ به همین دلیل هرکسی می‌خواهد از این مرحله عبور کند، شرایطی را برای اکران فیلم‌ها ایجاد می‌کند.
توکلی تاکید کرد: بدون تعارف با توجه به تعریفی که در 40 سال پس از انقلاب در جشنواره فیلم فجر شده است، فیلم‌های مستند و کوتاه در آن جایگاهی ندارند. حال یا تعریف غلطی صورت گرفته است یا به صورت کلی این دو حوزه جایگاهی در این رویداد ندارند و انگار با وصله و پینه آن‌ها را می‌دوزند. او گفت: فیلمسازان مستند و کوتاه نیز راغب نیستند که فیلمشان به این شکل نمایش داده شود و از بلیت فروشی‌ها هم مشخص است که مردم چنین تعریفی را برای این دو حوزه ندارند و معتقدند که جشنواره سینما حقیقت و فیلم کوتاه محل بهتری برای نمایش آثار مستند و کوتاه است.
توکلی تاکید کرد: امسال هم که این سانس برای نمایش فیلم‌ها انتخاب شده است، اتفاق مبارکی است و هر یک از دوستان که علاقه‌مند باشد می‌توانند در این سانس‌ها مراجعه کرده و به تماشای فیلم‌ها بنشینند. بهمن عبدالهی: مدیران تنوع را بر سر سفره جشنواره آوردند بهمن عبداللهی با برشمردن ویژگی‌های مثبت اختصاص سانس‌های اول به فیلم‌های کوتاه و مستند بیان کرد: مدیران به هر دلیل تصمیم گرفتند تنوعی در سفره فیلم‌های جشنواره ایجاد کنند، در این سفره غذا و مصرف اصلی فیلم سینمایی بلند است، بنابراین اختصاص سانس‌های اول هر روز به فیلم‌های کوتاه و مستند نیز کاملا منطقی است چراکه اساسا جشنواره فیلم فجر جشنواره فیلم‌های بلند سینمایی است و نه جشنواره مستند یا فیلم کوتاه.
او تاکید کرد: با این شیوه هر علاقه‌مندی که دوست داشته باشد به تماشای این آثار بنشیند انتخاب می‌کند و در همان سانس به سالن می‌آید، اما اگر قرعه‌کشی به شیوه‌ای بود که این فیلم‌ها در میان سایر آثار به نمایش درمی‌آمدند آن موقع مخاطبان اجباری بودند و انتخابی در کار نبود، در واقع خیلی از تماشاگران به دلیل اینکه برای تماشای فیلم قبل یا بعد در سالن حضور داشتند فیلم کوتاه یا مستند را هم می دیدند و این به نظرم عادلانه نیست.
اکبری صحت: با محدود کردن سانس نمایش فیلم‌های مستند و کوتاه موافق نیستم جلیل اکبری صحت اما نگاه متفاوتی در این باره دارد و معتقد است که قرعه‌کشی باید به صورت یکسان برگزار شود، او توضیح داد: قرعه یعنی اینکه همه از امکان یکسان برخوردار باشند، این کاری که امسال انجام شد یعنی مسئولان جشنواره تشخیص دادند اکران این نوع فیلم ها در سانس اول باشد چون فکر می‌کنند در این سانس فیلم‌ها کمتر دیده می‌شوند، در حالیکه در سال‌های گذشته فیلم‌های مهمی در سانس اول داشتیم و همه آمدند و دیدند.
در کل با این رویه مخالفم چون حق اهالی سینمای مستند و فیلم کوتاه تضییع می‌شود. او همچنین گفت: فیلم مستند و کوتاه یا نباید در جشنواره فجر به نمایش گذاشته شوند یا اگر اکران می شوند باید عدالت رعایت شود، این یک تبعیض است و هیچ دلیلی هم ندارد جشنواره خودش را در این محلی قرار دهد که این تبعیض را به حساب او بگذارند.
می‌توانند خیلی راحت این کار را بدون آنکه آسیبی به جشنواره بزند انجام دهند. به نظرم اختصاص سانس‌های اول و دوم به این فیلم ها اشتباه است و جشنواره نباید روی آن اصرار کند و عدالت را در همه موارد رعایت کند. این منتقد سینما ادامه داد: فرض کنید در بهترین سانس پنجشنبه یک فیلم کوتاه به نمایش در بیاید ولی مخاطب کمتری داشته باشد، آن موقع خود فیلمساز متوجه می‌شود که از مخاطبان کمتری دارد.
اکبری صحت، ضمن تحسین برگزاری قرعه‌کشی برای جدول نمایش فیلم‌ها، توضیح داد: به نظرم کار خوبی کردند که برای تعیین سانس نمایش فیلم‌ها قرعه کشی کردند و از دوستان با سابقه، برای قرعه‌کشی فیلم‌های کوتاه و مستند استفاده کردند ولی محدود کردن سانس‌ها کار خوبی نبود، جشنواره مانند مهمانی است و نمی‌توان مهمانان را تقسیم بندی کرد ولی این مسئله امسال احساس شد.
او گفت: برگزارکنندگان جشنواره می‌توانند آزاد بگذارند و یا بگویند که فیلم کوتاه را نمایش نمی‌دهیم و خودشان را راحت کنند اما وقتی می‌گوییم قرعه یعنی آن مشخص کننده است. مثلا در فوتبال تیم ایران در سید چهار است و بگویند که ما فقط باید با ضعیف‌ها بازی کنیم که نمی‌شود، بالاخره زیبایی رقابت در قرعه معلوم می‌شود.
   

کد خبر: 108410  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایلنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید
اخبار مرتبط:

آخرین خبرهای فرهنگي

مگر سیمرغ‌ها پرواز می‌کنند که ۳ میلیون تومان پولشان است؟! روزنامه جوان  ۴ ساعت پیش

سرویس فرهنگی جوان آنلاین – الهه هاشمی: لوح زرین، سیمرغ طلایی یا سیمرغ بلورین، هیچ فرقی نمی‌کند هر کدام از این‌ها هر شکل و طرحی که باشد و در هر کجا که ساخته شود، قرار است به عنوان یادبود و تقدیر دست‌به‌دست و به برگزیدگان جشنواره فیلم فجر اهدا شود. آخر سر هم این سیمرغ به...

آهنگ جدید سامان جلیلی منتشر شد+دانلود ایلنا  ۴ ساعت پیش

آهنگ جدید سامان جلیلی منتشر شد+دانلودبه گزارش ایلنا، دانلود آهنگ و موزیک جدید سامان جلیلی که به تازگی از صفحه رسمی اینستاگرامش معرفی شده، برای دانلود آهنگ کامل به سایت نیو سانگ مراجعه کنید... سامان جلیلی در صفحه اینستاگرام توضیحاتی درباره آهنگ جدیدش ارائه کرده است. همچنین شما می‌توانید برای دانلود این آهنگ روی لینک زیر کلیک کنید...

مخاطب اسپانیولی با شاهنامه ارتباط برقرار می کند/ شاهنامه راهنمای دیپلماسی است شبستان  ۴ ساعت پیش

مخاطب اسپانیولی با شاهنامه ارتباط برقرار می کند/ شاهنامه راهنمای دیپلماسی استبه گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان، بئاتریس سالاس هفت و نیم سال را به ترجمه «شاهنامه فردوسی» به زبان اسپانیولی مشغول بوده است، ترجمه شاهنامه به زبان اسپانیولی بالاخره توسط این مترجم ونزوئلایی به پایان رسید و قرار است بهار سال 98 این کتاب وارد بازار جهانی کتاب شود، اتمام ترجمه این کتاب...

پخش «زندانی‌ها» به موسسه بهمن سبز رسید شبستان  ۴ ساعت پیش

پخش «زندانی‌ها» به موسسه بهمن سبز رسیدبه گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، موسسه بهمن سبز حوزه هنری قرار است فیلم سینمایی «زندانی‌ها» را در سینماهای کشور اکران کند.   «زندانی‌ها» تازه‌ترین ساخته مسعود ده‌نمکی در نوبت اکران است و به‌زودی اکران می‌شود.همچنین...

سرگذشتی عاشقانه و اسطوره‌ای در عصر افول قصه‌گویی روزنامه جوان  ۵ ساعت پیش

سرویس فرهنگی جوان آنلاین: «از صدای سخن عشق ندیدم خوش‌تر/ یادگاری که در این گنبد دوار بماند» این بیت از حافظ را مرحوم پرویز خانلری در ابتدای مقدمه ترجمه کتاب «تریستان و ایزوت» نوشته «ژوزف بدیه» آورده است. خانلری در این مقدمه نوشته: «در ادبیات فارسی داستان‌های...

گفت‌وگو با طراح و سازنده خودروی باگی ایرانی «آرش» ایلنا  ۵ ساعت پیش

گفت‌وگو با طراح و سازنده خودروی باگی ایرانی «آرش»به گزارش ایلنا، «طلوع» بیست و نهم دی ماه میزبان مخترع خودروی دست‌ساز ایرانی، آرش درویش دانشجوی دکتری مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت بود. مخترع خودروی دستاز ایرانی «آرش» در این برنامه گفت: این خودرو کاملا توسط متخصصین ایرانی طراحی شده و پروسه طراحی آن حدود ۱۰ماه به...

خفاش «یو نسبو» پرواز می‌کند ایلنا  ۵ ساعت پیش

خفاش «یو نسبو» پرواز می‌کندبه گزارش ایلنا، نسخه کامل رمان خفاش به قلم یو نسبو با ترجمه عباس کریمی‌عباسی به زودی توسط نشر چترنگ منتشر می‌شود. شهرام جهانگیری، مدیرمسئول انتشارات «چترنگ» ضمن اعلام این مطلب گفت: پیش از این دو رمان مستقل از یو نسبو؛ نویسنده پرمخاطب نروژی را در نشر چترنگ منتشر کرده بودیم که مورد...

مخترع خودروی دست ساز ایرانی در «طلوع» خبرگزاری برنا  ۶ ساعت پیش

مخترع خودروی دست ساز ایرانی در «طلوع» به گزارش سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ مخترع خودروی دستاز ایرانی «آرش» گفت: این خودرو کاملا توسط متخصصین ایرانی طراحی شده است و حدود ۱۰ ماه طراحی این پروژه به طول انجامید . وی افزود: طراحی این خودرو توسط طراح بنام ایرانی آقای محسن خرسند انجام شده است. وقتی از جلو این خودرو...

دهمین جشنواره «سیمرغ» رشته‌های تجسمی خود را اعلام کرد خبرگزاری برنا  ۶ ساعت پیش

دهمین جشنواره «سیمرغ» رشته‌های تجسمی خود را اعلام کرد به گزارش سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ بخش آزاد ویژه دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی در بخش هنرهای تجسمی در رشته های خوشنویسی (نستعلیق، شکسته، نقاشی خط، نسخ، تحریری، ثلث، معلی) و نقاشی، طراحی، کاریکاتور، نگارگری، پوستر، عکس، مجموعه عکس، کمیک استریپ، صنایع دستی (مصنوعات فلزی،...

عکس/ مهران مدیری پشت صحنه کنسرت بهنام بانی آفتاب نیوز  ۶ ساعت پیش

آفتاب‌‌نیوز : بهنام بانی، تصاویری از خود و هنرمندانی را که مهمان کنسرت ۲۷ دی او در برج میلاد بودند، در اینستاگرام منتشر کرد.مهران مدیری، خواننده، بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون هم یکی از مهمانان او بود.

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده