تعداد بازدید: ۱۰
تاريخ انتشار: یکشنبه،۲۳ دی ۱۳۹۷
ساعت انتشار: ۰۱:۴۴
شغل را در تار و پود صنایع دستی خلق کنید
به گزارش خبرنگار ایرنا، کرمانشاه را می توان ویترینی از هنر صنایع دستی ایران زمین دانست، در تمام شهرها و روستاها هنرمندانی فعالیت دارند و صنایع دستی مختص یک شهر و روستای خاص نیست.استان 2 میلیون نفری کرمانشاه که مردمش در 33 شهر و 2 هزار و 600 روستا سکونت دارند، جزو اولین زیستگاه های بشری بوده و مهد صنایع دستی به شمار می رود.
امروز که این استان دچار معضلی به نام بیکاری و نبود شغل شده است، می توان بخشی از نیازها را در حوزه صنایع دستی ایجاد کرد و این حوزه ثابت کرده که ظرفیت لازم را برای ایجاد اشتغال دارد. ایجاد شغل در بخش صنایع دستی نیاز به سرمایه گذاری کلان ندارد و می توان با اندکی سرمایه و مکانی کوچک صنایعی را با هنر دست خلق کرد و از این راه به درآمدزایی رسید.
چند تن از هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی کرمانشاه معتقدند که تمام بسترها برای فعالیت در حوزه صنایع دستی در استان فراهم است به شرطی که مسئولان از این حوزه حمایت کنند.** اشتغال آسان و با کمترین هزینهرئیس مجمع هنرمندان صنایع دستی استان کرمانشاه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به تشریح ظرفیت ها و پتانسیل های صنایع دستی در استان پرداخت و گفت: صنایع دستی از ظرفیت و پتانسیل بسیار بالایی برای اشتغالزایی برخوردار است که دلیل آن هم بومی بودن مواد اولیه آن، ارزش افزوده تولیدات، نیاز به فضای کم داشتن برای تولید است.
فیروز ناصری، با بیان اینکه اگر در حوزه های دیگر برای اشتغال 10 نفر باید میلیاردها تومان هزینه شود، افزود: حداقل با پنج میلیون تومان می توان در حوزه صنایع دستی یک شغل ایجاد کرد.او گفت: در راستای ایجاد شغل در حوزه صنایع دستی، موانعی وجود دارد که اگر مسئولان دستگاه های ذیربط این موانع را بردارند می توان بیکاری را رفع و درآمد ایجاد کرد.
** نبود بیمه، یکی از مشکلات هنرمندان استنایب رئیس مجمع هنرمندان صنایع دستی، نبود بیمه را از جمله مشکلات هنرمندان صنایع دستی دانست و گفت: هشت سال قبل با پیگیری هایی که از طریق مجلس شورای اسلامی کردیم توانستیم بیمه را برقرار کنیم اما به دلیل عدم مدیریت صحیح مقوله بیمه به انحراف رفت.ناصری افزود: متاسفانه هنرمندان واقعی صنایع دستی بیمه نشدند و افرادی غیرمرتبط با این حوزه به نام هنرمند صنایع دستی زیرپوشش بیمه رفتند و این موضوع بار مالی زیادی در حدود یک هزار و 300 میلیارد تومان به دولت تحمیل کرد و در نهایت قرار شد دولت در این طرح بازنگری کند.
وی با بیان اینکه قرار شده غربالگری در ارتباط با افراد زیرپوشش بیمه توسط دولت انجام شود، گفت: انتظار داریم هنرمندان واقعی زیرپوشش بیمه قرار گیرند.** صنایع دستی نگاه ویژه می طلبدپیشکسوت صنایع دستی دیگر مانع بر سر راه صنایع دستی را نداشتن نگاه ویژه مسئولان به این حوزه دانست و گفت: مسئولان از رده بالا تا پایین باید به صنایع دستی به عنوان حوزه ای بومی، اشتغالزا و درآمدزا نگاه کنند.
ناصری، ایجاد کارگاه های آموزشی را یکی از نیازهای اصلی در حوزه صنایع دستی دانست و افزود: در حالیکه برای مکان این کارگاه ها مشکل داریم برخی از ادارات و سازمان ها سوله ها و اماکن غیرقابل استفاده ای در اختیار دارند که می توانند آن را در اختیار هنرمندان قرار دهند.او از نگاه مدیرکل میراث فرهنگی کرمانشاه در واگذاری یک مکان در خیابان دبیراعظم کرمانشاه به هنرمندان صنایع دستی قدردانی کرد و گفت: نیاز داریم که در همه شهرستان ها مکان این چنینی در داخل شهرها داشته باشیم.
** مدیریت صحیح حلقه مفقوده رئیس مجمع هنرمندان صنایع دستی استان کرمانشاه گفت: بازار متنوع شده و مشتریان هم تنوع طلب هستند و باید تولیدات صنایع دستی به روز باشد.ناصری خواستار اختصاص بودجه ای برای آموزش هنرمندان صنایع دستی شد و افزود: این آموزش ها باید متناسب با بازار هدف باشد که خوشبختانه کرمانشاه در این راستا ظرفیت بالایی هم برای تولید و هم بازار فروش دارد و مدیریت صحیح تنها حلقه مفقوده در این بین است.
وی همچنین راه اندازی یک هلدینگ و شرکت بازرگانی برای عرضه و فروش تولیدات دستی را یکی از نیازهای استان کرمانشاه دانست و گفت: در شهر کرمانشاه اکنون تنها یک مرکز در خیابان دبیراعظم وجود دارد که برای استانی با این سابقه فرهنگی و تمدنی شایسته و کافی نیست.ناصری از اینکه از مجمع هنرمندان صنایع دستی در کارگروه اشتغال استانداری دعوت نمی شوند، گلایه کرد و افزود: درخواست می کنم از ما هم دعوت شود تا راهکار ایجاد شغل در روستاهای استان را ارائه کنیم.
او گفت: با آموزش می توانیم برخی از صنایع منسوخ استان را در روستاها احیا کنیم.وی در مورد آمار هنرمندان صنایع دستی استان نیز گفت: در گذشته آمار 70 هزار نفری اعلام شده که به نظرم اغراق است اما معتقدم بین 12 تا 15 هزار نفر در حوزه صنایع دستی در استان کرمانشاه مشغول به فعالیت هستند که حدود یک سوم این افراد فعال هستند.
** صنایع دستی نیاز به نوآوری داردیکی از هنرمندان کرمانشاهی که بیش از هشت سال است در حرفه سراجی سنتی (چرم دوزی) مشغول به کار است نیز معتقد است باید تقویت صنایع دستی بیشتر روی صنعت گردشگری تمرکز شود چرا که رونق گردشگری موجب رونق صنایع دستی نیز می شود.پرستو عباسی، عدم ثبات در قیمت ها، عدم وجود نیروی کار حرفه ای و اشباع شدن بازار از محصولات بدل چرم که اعتماد به کالای چرم اصل رو به شدت پایین آورده است از جمله موانع کار خود بیان کرد.
او در مورد بیمه نیز گفت: تا ماه گذشته بیمه صنعتگران صنایع دستی به مدت چند سال قطع بود که به تازگی صنعتگران تحت پوشش بیمه روستاییان و عشایر قرار گرفته اند.عباسی بر افزایش تعداد مراکز فروش صنایع دستی، فراهم شدن زمینه صادرات و افزایش عرضه تولیدات در فضای مجازی به منظور معرفی بیشتر تاکید کرد. افزایش نوآوری در محصولات و کاربردی تر شدن تولیدات دستی، پایین آوردن قیمت تمام شده محصولات بدون اینکه به کیفیت کار صدمه بزند نیز از دیگر پیشنهادهایی برای رونق صنایع دستی از سوی این بانوی هنرمند کرمانشاهی بود.
** گیوه هنری اشتغالزا در اوراماناتیکی از بانوان هنرمند در شهرستان پاوه با راه اندازی کارگاهی تولیدی در روستای میوان این شهرستان توانسته عده زیادی از زنان روستا را در کارگاه خود مشغول به کار کند. فرشته حسینی به خبرنگار ایرنا گفت: در تعاونی گیوه بافان روستای میوان اکنون ۷۰ نفر مشغول به کار هستند که ۳۵ نفر از آنها عضو ثابت و دارای کارت صنعتگری می باشند و ۳۵ نفر دیگر و به صورت غیر مستقیم و برای تعاونی فعالیت می کنند.
به گفته او در این کارگاه هر فصل ( سه ماه یکبار) 400 جفت گیوه تولید می شود.وی با بیان اینکه گیوه های تولیدی این کارگاه از بهترین مواد اولیه ساخته می شود و از کیفیت بالایی برخوردار است، اظهار داشت: کف گیوه رو از شهر نودشه و نخ را هم از کارخانه تبریز تامین می کنیم.این بانوی هنرمند و کارآفرین گفت: از طرف اداره بهزیستی پاوه پیشنهاد آموزش ۲۰ نفر را دارد و همچنین کمیته امداد باینگان نیز چنین پیشنهادی را مطرح کرده است.
** مقدمات صادرات فراهم شده استمقدمات صادرات گیوه شهرستان پاوه توسط این تعاونی و با همکاری اداره میراث فرهنگی به کشورهای عراق و ترکیه فراهم شده است.به گفته حسینی، گیوه طرفداران خاصی دارد و به دلیل کیفیت بالای آن اکنون هر جفت گیوه مردانه از یک میلیون و 500 هزار ریال تا سه میلیون ریال و زنانه هم از 600 هزار ریال تا یک میلیون و 200 هزار ریال به فروش می رسد.
او گفت: در بهار امسال 400 جفت گیوه را به قیمت عمده هر جفت 900 هزار ریال به خارج از کشور صادر کردیم.** بیمه نداریماین بانوی هنرمند کارآفرین یکی از مشکلات خود و مجموعه اش را نداشتن بیمه تامین اجتماعی ذکر کرد و گفت: هیچ یک از افراد فعال در تعاونی بیمه ندارند.حسینی اظهار داشت: سال گذشته از طرف وزارت کار و سازمان میراث فرهنگی به عنوان کارآفرین برتر کشور شناخته شدم اما هنوز زیرپوشش بیمه تامین اجتماعی نیستم اگرچه قول هایی دادند اما هنوز عملی نشده است.
روستای میوان از توابع شهرستان پاوه 30 خانوار با 200 نفر جمعیت دارد و در حدود 120 کیلومتری غرب شهر کرمانشاه واقع شده است.** 11 هزار هنرمند فعال در 60 رشته صنایع دستیدر سال های اخیر آمارهای متفاوتی از تعداد هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی در استان کرمانشاه ارائه شد که 70 هزار نفر یکی از این آمارها بود اما آنچنان که معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه می گوید؛ 11 هزار نفر در حوزه صنایع دستی استان فعال هستند.
پروانه حیدری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه سامانه ای برای ثبت مشخصات هنرمندان صنایع دستی استان کرمانشاه طراحی و فعال شده است، گفت: تاکنون 15 هزار نفر هنرمند صنایع دستی در این سامانه ثبت نام کرده اند که از این تعداد 11 هزار نفر فعال هستند.به گفته او، تمام روندهای کاری هنرمندان صنایع دستی از جمله صدور مجوزها، کارت شناسایی، جواز تاسیس و سایر موارد در این سامانه انجام می شود.
اکنون 60 رشته صنایع دستی که بومی استان کرمانشاه است در این استان تولید می شود و هنرمندان در این رشته ها اقدام به خلق اثر می کنند. ** پیگیری بیمه از طریق صندوق روستایی و عشایریمعاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه در ادامه به زیر بار نرفتن سازمان تامین اجتماعی برای بیمه هنرمندان صنایع دستی اشاره کرد و گفت: این سازمان می گوید بیمه هنرمندان بار مالی زیادی برای آنها دارد.
حیدری با بیان اینکه چند سال قبل تعداد زیادی از هنرمندان زیرپوشش بیمه بودند اما الان حذف شده است، افزود: اکنون از طریق صندوق کشاورزان و عشایر، هنرمندان را بیمه می کنیم.او تفاوت این بیمه را با بیمه تامین اجتماعی را تنها در دفترچه درمانی دانست و گفت: بیمه صندوق روستایی و عشایری تنها دفترچه درمانی ندارد و در سایر موارد مشابه تامین اجتماعی است.
وی اظهار داشت: این نوع بیمه را به شهرستان ها اعلام کرده ایم تا از این طریق هنرمندان زیرپوشش بیمه قرار بگیرند.** جذب 16 میلیارد تومان تسهیلات برای رونق صنایع دستیمعاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه رونق صنایع دستی و کمک به هنرمندان را یکی از برنامه های مستمر این معاونت دانست و گفت: در قالب تسهیلات بانکی ارزان قیمت به دنبال تقویت بنیه مالی هنرمندان هستیم.
حیدری از جذب 16 میلیارد تومان اعتبار از محل تسهیلات روستایی عشایری برای رونق صنایع دستی استان در سال جاری خبر داد و افزود: رقم این تسهیلات بالا است و کرمانشاه در این زمینه جزو استان های پیشرو در جذب این تسهیلات است.** صادرات 8 میلیون دلاری صنایع دستی از کرمانشاهمعاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه همچنین از صادرات هشت میلیون دلاری صادرات صنایع دستی در 6 ماه نخست سال ۱۳۹۷ خبر داد و گفت: در سال 96 صادرات صنایع دستی استان 18 میلیون دلار بوده و در 6 ماه اول سال جاری نیز هشت میلیون دلار صادرات انجام شده که بخش زیادی از صادرات گیوه بوده است.
** ثبت جهانی گلیم هرسینوی در ادامه با اشاره به اینکه هرسین مهد گلیم‌ بافی کشور است، گفت: نشان جغرافیایی گلیم هرسین به ثبت ملی رسیده است و پرونده آن برای ثبت جهانی به نهاد‌های مربوطه ارسال شده است و به زودی نشان جغرافیایی گلیم هرسین ثبت جهانی خواهد شد.حیدری همچنین افزود: شهر نودشه در شهرستان پاوه را به عنوان شهر ملی گیوه به ثبت ملی رسانده‌ایم و همچنین روستای فش شهرستان کنگاور به عنوان دهکده ملی ساخت سازهای سنتی ثبت ملی شده و همچنین پرونده مربوط به ثبت نشان جغرافیایی شهر کرند غرب در زمینه ساخت چاقو و ابزار آلات فلزی را به سازمان میراث فرهنگی کشور ارسال کرده‌ایم.
او با اشاره به اهمیت بازارچه‌های صنایع دستی نیز گفت: در شهر کرمانشاه سه بازارچه صنایع دستی فعال داریم و در شهرستان دالاهو نیز یک بازارچه صنایع دستی راه‌اندازی شده و در صدد آن هستیم که در تمام شهرستان ‌های استان بازارچه ‌های صنایع دستی راه اندازی شود.** صنایع دستی مصداق واقعی کالای ایرانیمعاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر حمایت از کالای ایرانی، گفت: صنایع دستی مصداق واقعی کالای ایرانی است و با کمترین سرمایه ای در این بخش می توان شغل ایجاد کرد.
حیدری افزود: از طریق اعطای وام ارزان قیمت از محل تسهیلات روستایی عشایری از هنرمندان صنایع دستی برای رونق بخشیدن به فعالیت خود حمایت می کنیم.او استقبال مردم از صنایع دستی را در سال های اخیر خوب دانست و افزود: در قالب برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی زمینه را برای معرفی محصولات صنایع دستی به مردم فراهم می کنیم.
حیدری همچنین به صادرات صنایع دستی در سال جاری اشاره کرد و گفت: در نیمه اول امسال هشت میلیون دلار صنایع دستی از استان کرمانشاه صادر شده است.استان کرمانشاه از قدیمی ترین سکونتگاه های اقوام ایرانی و یکی از نقاط باستانی ایران است و از دیرباز به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص و نیاز اهالی به لوازم و مواد اولیه زیستی، مرکز صنایع دستی بوده است و در بین مردم بومی، افراد مستعد و ماهر در هر رشته پرورش یافته اند.
انواع قالی و قالیچه ، قلم زنی ، نقره کاری ، مسگری ، زرگری ، چرم سازی ، نمد مالی ، سفالگری ، نساجی سنتی و فلز کاری در محدوده استان از رونق دیرینه برخوردار بوده و تولیدات آنها بیشتر به سایر نقاط ایران و خارج از آن صادر می شود.3033/8066/1042گزارش از فرزاد نویدی

کد خبر: 108579  |  مشاهده خبر در منبع اصلی: ایرنا
گردآوری اخبار بوسیله ربات جستجوگر پارست
راجع به ربات پارست بیشتر بدانید
به اشتراک بگذارید

آخرین خبرهای سياسي

درآمدهای مالیاتی آستان قدس رضوی برای برقراری عدالت آموزشی اختصاصی می یابد شبستان  ۶ دقیقه پیش

درآمدهای مالیاتی آستان قدس رضوی برای برقراری عدالت آموزشی اختصاصی می یابد«محمود نگهبان سلامی» در گفت‌وگو با خبرنگار شبستان با اشاره به ادامه بررسی لایحه بودجه ۹۸در کمیسیون تلفیق،گفت: در جلسه امروز  کمیسیون مصوبه‎ای در اجرای ماده ۷۸ قانون الحاق برخی از مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲), مصوب ۱۳۹۳ و اجرای اصل سی ام (۳۰) قانون اساسی به...

اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی شبستان  ۶ دقیقه پیش

اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی«حسین رضازاده» در گفت وگو‌ با خبرگزاری شبستان با اشاره به جلسه امروز کمیسیون قضایی و حقوقی گفت: لایحه اصلاح تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در جلسه امروز کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت. این عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی با اشاره به تصویب کلیات...

نیش و کنایه سنگین دهباشی به روحانی جام نیوز  ۱۰ دقیقه پیش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، سازنده مستند روحانی در سال ۹۲ از حکم ۴ ماه حبس قطعی خود به‌خاطر شکایت دولت خبر داد و گفت: اگر می‌دانستم که دولت فعلی تا این‌حد بی‌جنبه است، نطق روحانی را نمی‌نوشتم و از این بابت پشیمانم. حسین دهباشی تاریخ‌پژوه و سازنده مستند انتخاباتی حجت...

بده بستان اتحادیه اروپا و آمریکا درباره ایران جام نیوز  ۱۰ دقیقه پیش

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، علی ماجدی، سفیر سابق ایران گفت: «روابط اتحادیه اروپا و آمریکا در دوره ترامپ نسبت به قبل دچار تنش شده است و موضوعاتی مثل برجام و بحث افزایش تعرفه های تجاری از موارد این اختلاف و تنش به شمار می رود. در واقع ایالات متحده به دنبال برهم زدن اتحادیه اروپا است و این سیاست...

رشد اعتبار نهادریاست جمهوری در لایحه بودجه98 فقط 8درصد است خبرگزاری برنا  ۲۴ دقیقه پیش

رشد اعتبار نهادریاست جمهوری در لایحه بودجه98 فقط 8درصد است به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، مقایسه اعتبارات هزینه‌ای نهاد ریاست جمهوری سال‌های 1397 و 1398 (جدول پیوست) نشان می‌دهد، اعتبار هزینه‌ای «نهاد ریاست جمهوری» 10 درصد رشد داشته که مربوط به افزایش حقوق و مزایای پرسنلی (20 درصد ضریب حقوق) است. اعتبار «مرکز...

اعتدال و توسعه و اصلاح‌طلبان در سال 98 در کنار هم خواهند بود خبرگزاری برنا  ۲۴ دقیقه پیش

اعتدال و توسعه و اصلاح‌طلبان در سال 98 در کنار هم خواهند بود به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حزب اعتدال و توسعه، «اکبر ترکان»، عضو هیات موسس و شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه افزود: اصلاح‌طلبان فداکارانه و بدون هیچ چشم‌داشتی در سال 92 و 96 از روحانی حمایت کردند و ما هم قدردان پشتیبانی آنها...

FATF، برای اعمال هرچه بیشتر تحریم‌ها علیه ایران و سایر کشورهاست هموطن سلام  ۳۴ دقیقه پیش

آیت الله موحدی کرمانی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه تهران اظهار کرد: طی این چهل سال، نظام سلطه همه تلاش خود را برای شکست انقلاب به کار گرفت و از هیچ اقدامی فروگذار نکرد. فرصت نیست به این اقدامات اشاره کنم؛ که البته خودتان بهتر به همه آن واقف هستید. وی ادامه داد: اما پس از چهل سال، امروز ایرانِ وابسته...

بررسی گزارش لایحه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو/ تصمیمات دولت برای رفع مشکلات توسعه‌ای استان... ایلنا  ۴۴ دقیقه پیش

بررسی گزارش لایحه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو/ تصمیمات دولت برای رفع مشکلات توسعه‌ای استان سیستان و بلوچستانبه گزارش ایلنا، در این جلسه، هیات وزیران ضمن تأکید بر مواضع اصولی ایران در مبارزه همه‌‌‌جانبه با تروریسم و جرایم مالی بین‌‌المللی، تأیید نهایی این لایحه را که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است، برای مقابله با تحریم‌‌های غیرقانونی و توطئه‌‌های آمریکا...

مجلس نمی‌خواهد شفاف باشد! روزنامه جوان  ۱ ساعت پیش

سرويس سياسی جوان آنلاين: قرار بود آرای نمایندگان مجلس شفاف شود، اما یک فوریت طرح آن در صحن علنی رد شد و به رغم مطالبات مردمی برای شفافیت آرای نمایندگان، هیئت رئیسه مجلس مقابل درخواست برخی از نمایندگان برای انتشار داوطلبانه و سیستمی آرای خود هم ایستاد و مخالفت کرد. هیئت رئیسه مجلس در کنار اکثریت نمایندگان...

مجلس: برای FATF حق‌شرط تعیین می‌کنیم روزنامه جوان  ۱ ساعت پیش

سرويس سياسی جوان آنلاين: این روز‌ها مجمع تشخیص مصلحت نظام درگیر بررسی لایحه موسوم به پالرمو است و روز شنبه گذشته نیز نتوانست در‌خصوص رد یا تصویب این لایحه به جمع‌بندی برسد. فرستادن لایحه جدید به مجمع تشخیص مصلحت نظام در حالی است که طرفداران اجرای کامل استاندارد‌های گروه اقدام مالی...

ارسال برای دوستان

پخش اخبار زنده